PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρέξιμο με αλτήρες!



kostas_xanthos
09-05-11, 00:37
Καλησπέρα μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει ποία είναι η σημασία του τρεξίματος κρατώντασ στα χέρια μικρούς αλτήρες...(πχ 1-2 κιλά)???
ευχαριστώ!:shock:

Nio
09-05-11, 01:45
Καλησπέρα μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει ποία είναι η σημασία του τρεξίματος κρατώντασ στα χέρια μικρούς αλτήρες...(πχ 1-2 κιλά)???
ευχαριστώ!:shock:


Λογικά, με αυτόν το τρόπο πετυχαίνεις παραπάνω ενδυνάμωση στα χέρια καθώς αυξάνεται η αντίσταση στην κίνησή τους.

PEGY
20-07-11, 18:44
Η ερώτησή μου είναι σχετική οποτέ είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα.

Μερικές φορές μ αρέσει στο αερόβιο να φοράω ένα τζάκετ με τσέπες κ να βάζω μικρά βάρη (αυτά που έχω συνήθως είναι τα μικρά σε στιλ πλακάκι βαρη που έχουν για τη ζώνη κατάδυσης).

Είχα δεί σε σχετικό βιντεάκι πως όταν είσαι σε κανονικό για το ύψος/ σωματότυπο βάρος τότε ο οργανισμός σταματάει να καίει τόσο όσο αν είχες παραπάνω κιλά. Έτσι με τα βάρη αυτά δίνεις στο σώμα σου το μήνυμα οτι έχει έξτρα βάρος κ πρέπει να κάψει.

Είναι αυτό σωστό;

tolis93
20-07-11, 18:46
Η ερώτησή μου είναι σχετική οποτέ είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα.

Μερικές φορές μ αρέσει στο αερόβιο να φοράω ένα τζάκετ με τσέπες κ να βάζω μικρά βάρη (αυτά που έχω συνήθως είναι τα μικρά σε στιλ πλακάκι βαρη που έχουν για τη ζώνη κατάδυσης).

Είχα δεί σε σχετικό βιντεάκι πως όταν είσαι σε κανονικό για το ύψος/ σωματότυπο βάρος τότε ο οργανισμός σταματάει να καίει τόσο όσο αν είχες παραπάνω κιλά. Έτσι με τα βάρη αυτά δίνεις στο σώμα σου το μήνυμα οτι έχει έξτρα βάρος κ πρέπει να κάψει.

Είναι αυτό σωστό;ισχυει αυτο.καις καταρχας επειδη κουβαλας κατι εξτρα δν ειναι οτι τα παιρνει σαν εξτρα σωματικα κιλα.

thanasis76
20-07-11, 19:14
ρε παιδια δεν γινονται αυτα που λετε...
επιδη θα βαλω βαρος στα ρουχα μου θα δωσει αλλες εντολες ο εγκεφαλος...???:unsure::unsure:
απλα βαζοντας βαρος πανω μας, κουραζομαστε περισσοτερο, κανουμε πιο δυσκολη την ασκηση και ετσι χανουμε περισσοτερες θερμιδες...

PEGY
20-07-11, 19:30
Ναι βρε, το ίδιο λέμε, ίσως έτσι όπως το έγραψα να μπερδεύει


ρε παιδια δεν γινονται αυτα που λετε...
επιδη θα βαλω βαρος στα ρουχα μου θα δωσει αλλες εντολες ο εγκεφαλος...???:unsure::unsure:
απλα βαζοντας βαρος πανω μας, κουραζομαστε περισσοτερο, κανουμε πιο δυσκολη την ασκηση δίνει ο εγκέφαλος εντολή και ετσι χανουμε περισσοτερες θερμιδες...

thanasis76
20-07-11, 19:37
Ναι βρε, το ίδιο λέμε, ίσως έτσι όπως το έγραψα να μπερδεύει

παντος ετσι οπως το διαβασα με ταραξατε...:turtle::turtle:

giannis64
20-07-11, 22:16
ρε παιδια δεν γινονται αυτα που λετε...
επιδη θα βαλω βαρος στα ρουχα μου θα δωσει αλλες εντολες ο εγκεφαλος...???:unsure::unsure:
απλα βαζοντας βαρος πανω μας, κουραζομαστε περισσοτερο, κανουμε πιο δυσκολη την ασκηση και ετσι χανουμε περισσοτερες θερμιδες...

θερμιδες? τι θερμιδες, και απο που?

Saldi
20-07-11, 22:40
θερμιδες? τι θερμιδες, και απο που?

Απο παντού...Αερόβιο είναι...!Βάλε στα πόδια αυτα που βγάζουν που δένουν κάτω...βάλε και αυτα στα χέρια βάλε και στην μέση και πάνε τρέξε..Και έλα να μου πεις μετά τι ζημία έπαθες:D!Θα στάζεις στο 1/3 της διαδρομής και θα έχουν φουσκώσει τα ΠΑΝΤΑ!

thanasis76
20-07-11, 22:58
θερμιδες? τι θερμιδες, και απο που?
λαθος διατυπωση... :( στην γωνια με περιμενες...??:P:P

giannis64
21-07-11, 09:38
Απο παντού...Αερόβιο είναι...!Βάλε στα πόδια αυτα που βγάζουν που δένουν κάτω...βάλε και αυτα στα χέρια βάλε και στην μέση και πάνε τρέξε..Και έλα να μου πεις μετά τι ζημία έπαθες:D!Θα στάζεις στο 1/3 της διαδρομής και θα έχουν φουσκώσει τα ΠΑΝΤΑ!

λυπαμε αλλα δεν σημφωνω με αυτην την λογικη. τι θα πει απο παντου? γιαυτο λεμε οτι βαση των στοχων μας, θα πρεπει να κανουμε και την αναλογη αεροβια. (τροπος, χρονικο διαστημα της μερας, ταχυτητα.)


λαθος διατυπωση... :( στην γωνια με περιμενες...??:P:P

οχι ρε. δεν παω στις γωνιες εγω.:P

thanasis76
21-07-11, 10:05
οχι ρε. δεν παω στις γωνιες εγω.:P
:thumbup::thumbup:

Saldi
21-07-11, 10:33
λυπαμε αλλα δεν σημφωνω με αυτην την λογικη. τι θα πει απο παντου? γιαυτο λεμε οτι βαση των στοχων μας, θα πρεπει να κανουμε και την αναλογη αεροβια. (τροπος, χρονικο διαστημα της μερας, ταχυτητα.)


Μα ρε γιάννη!ΟΤΙ αερόβιο και να κάνεις αν κουβαλάς αυτά πάνω σου να κάψεις οτι καις στο αερόβιο(πχ ποδήλατο..απο όπου καις στο ποδήλατο τα ήδια θα καις απλα με βαράκια στα ποδια θα καις πιο πολλα..)
αν απλά βγείς και πεις πάω για τρέξιμο....Το τρέξιμο καιει λυπος απο παντου?Πιάνει ολο το σώμα(ΦΥΣΙΚΑ ανάλογα και το σωματότυπο)επομένως αν έχεις extra βαρος...Extra κάψημο!:D

PEGY
21-07-11, 11:46
^^^
κάπως έτσι το είχα σκεφτεί κ εγώ, απλά αναρρωτιέμαι μήπως επιβαρύνονται πολύ οι αρθρώσεις με το έξτρα βάρος κ δεν αξίζει. . .

thanasis76
21-07-11, 11:59
^^^
κάπως έτσι το είχα σκεφτεί κ εγώ, απλά αναρρωτιέμαι μήπως επιβαρύνονται πολύ οι αρθρώσεις με το έξτρα βάρος κ δεν αξίζει. . .

αντι να βαλεις βαρακια στο σωμα σου, μπορεις να κανεις λιγο παραπανω ωρα, η σε λιγο πιο μεγαλη ενταση...
δεν παιζει ρολο στην αεροβια τιποτε αλλο εκτως απο τους παλμους σου.... αν τους εχεις γυρο στο 70% ειναι μια χαρα για καψιμο λιπους...:thumbup::thumbup:

Saldi
21-07-11, 13:26
αντι να βαλεις βαρακια στο σωμα σου, μπορεις να κανεις λιγο παραπανω ωρα, η σε λιγο πιο μεγαλη ενταση...
δεν παιζει ρολο στην αεροβια τιποτε αλλο εκτως απο τους παλμους σου.... αν τους εχεις γυρο στο 70% ειναι μια χαρα για καψιμο λιπους...:thumbup::thumbup:

Απλά με το βαρος έχεις και ενδυνάμωση και αύξηση αντοχής σε μικρότερο χρονικό διάστημα...!

tolis93
21-07-11, 13:28
^^^
κάπως έτσι το είχα σκεφτεί κ εγώ, απλά αναρρωτιέμαι μήπως επιβαρύνονται πολύ οι αρθρώσεις με το έξτρα βάρος κ δεν αξίζει. . .

με τα εξτρα βαρη απο οσο ξερω μενει ενεργοποιημενος ο οργανισμος για παραπανω ωρα κ καις για περισσοτερο χρονικο διαστημα.με την αεροβια καις για τις επομενες 2 ωρες παραπανω.λιγα βαρη δε θα βλαψουν τις αρθρωσεις τεσταρισμενο.πολλα βαρη ομως κ για αρκετη ωρα ναι.το καλυτερο ειναι το τρεξιμο σε ανηφορα.2πλασιες θερμιδες απο οτι σε ευθεια.δυναμωνει περισσοτερο τις γαμπες και αυξανει αντοχη.για μενα ειναι οτι καλυτερο.πριν κανα 6μηνο π εκανα αρκετο τρεξιμο ειχα φτασει σε σημειο να πηγαινω στη πεντελη με γυλαικο με βαρη κ να τρεχω σε εντονο ρυθμο για κανα μισαωρο.σε ανηφορα.και δεν ειμαι ΚΑΘΟΛΟΥ φαν του αεροβιου ουτε ειχα ποτε τις τρελες αντοχες.απλα οταν βλεπεις βελτιωση ψιλοπορωνεσαι