PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρειάζομαι διατροφή για όγκο χωρίς συμπληρώματα.



Mr.Giorgos
09-05-11, 13:54
Γεια σας με λένε Γιώργο και είμαι 18 χρονών.
Με την γυμναστική ασχολούμαι μόνο ένα χρόνο, όμως λόγο πανελληνίων εξετάσεων και έλλειψης χρόνου δεν έχω δει σοβαρά αποτελέσματα...
Από τον Οκτώβρη μέχρι τώρα έχω χάσει 6-7 κιλά και τώρα είμαι 71-72 και ύψος 1.78.
Τα κιλά αυτά τα έχασα απλά κόβοντας το βραδινό μετά τις 20:00.

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα διατροφής που να με βοηθήσει να αναπτύξω μυικό όγκο χωρίς όμως την βοήθεια κάποιου συμπληρώματος...
Θα προτιμούσα ακόμα να είναι κάπως καλοκαιρινό το πρόγραμμα(το καλοκαίρι κάθε μέρα στις 11:00 κολυμπάω)

Το τωρινό μου πρόγραμμα είναι:
2 μέρες την βδομάδα τρέξιμο σε στίβο
ή
1 μέρα στίβο + μία μέρα γυμναστήριο για χέρια, πόδια, πλάτες κτλ.
(τώρα θα έχω πολύ χρόνο οπότε θα μπορώ να προσθέσω και άλλη μια μέρα)

Το μόνο εμφανές σημείο που που έχω λίπος είναι η λεγόμενη μικρή μπάκα στο κάτω μέρος της κοιλιάς... :unsure:

-Κάθε πρωί τρώω 2 αυγά ολόκληρα το πρωί + γάλα 1-2 ποτήρια 3,5% ή γάλα με κουάκερ
-το μεσημέρι στις 2:00 ότι φτιάξει η μάνα ( προτίμηση κρέας ή ζυμαρικά )
-και το βράδυ πριν τις 8:00 κάτι ελαφρύ (μπορεί να είναι και λίγο από το μεσημεριανό)

δώστε μου τα φώτα σας!!! :bowdown:

sofos
09-05-11, 14:00
κανε 6 γευματα,τα 4 κοτοπουλο η μοσχαρι με ρυζι και θα βαλεις σιγουρο ογκο :thumbup::thumbup:

beefmeup
09-05-11, 14:01
ποσες μερες την βδομαδα κανεις βαρη?

Mr.Giorgos
09-05-11, 17:59
Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με βάρη γιατί είδα οτι ψηλώνω ακόμα :thumbup:
Μόνο με βαράκια έχω ασχοληθεί... με 8kg βγάζω 4σετ των 10 (Ασκήσεις Δικέφαλου) :weights:
Πους-Απς βγάζω 10 και μου βγαίνει η πίστη... :bowdown:

Όμως άν έχει κάποιος να προτύνει κάτι ας μου πεί!!! :turtle:

beefmeup
09-05-11, 18:03
Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με βάρη γιατί είδα οτι ψηλώνω ακόμα :thumbup:


σε συγκριση με το κολυμπι κ το τρεξιμο που κανεις,μονο τα βαρη θα σου δωσουν ογκο..
αν δεν κανεις οπως λες,δεν εχει νοημα να κανουμε την κουβεντα.
αυτο που λες για το υψος κλπ,ειναι ιστοριες προπολεμικες..δεν ισχυει.

αν τωρα θες απλα να βαλεις κιλα πανω σου(οτι κιλα να ναι),απλα τρωγε πολυ..

Mr.Giorgos
09-05-11, 18:06
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Στην περίπτωση που ξεκινήσω βάρη τι ασκήσεις προτείνεις και πόσα κιλά για αρχή?

beefmeup
09-05-11, 18:09
ριξε μια ματια εδω αλλα κ σε ολη την ενοτητα με τα προγραμματα..

Πρόγραμμα αρχαρίων #1 (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9265-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-1)

τα κιλα τα βαζεις αναλογα τις δυναμεις σου κ βλεπεις.

Mr.Giorgos
09-05-11, 18:13
Να σε καλά! Θα χρειαστώ λίγο χρόνο μέχρι να μάθω πως να κάνω σωστά τις ασκήσεις!
θα πρέπει να έχω και καλή διατροφή που να ταιριάζει με αυτό το πρόγραμμα... Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρω?

gsisr
09-05-11, 18:27
θα πάρεις από δω πολλές ιδέες http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11068-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82. διάβασε και τα sticky στην ενότητα της διατροφής και τα ξαναλέμε ;)