PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη και βοηθεια...



thanasis76
10-05-11, 12:56
καλησπερα κι απο εδω.
θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας οσον αφορα την διατροφη μου και την σκεψη μου...
μετα απο 4χρ. χωρις γυμναστηριο και βαρη , ξεκινησα απο τον Ιανουαριο ξανα.
η σκεψη μου οταν ξεκινησα ειναι να χασω τα πολλα κιλα που πηρα για να καθαρισει το σωμα μου μεχρι τον Αυγουστο και απο Σεπτεμβρη να ξεκινησω κανονικο το προγραμμα.
μεχρι τωρα στο γυμναστηριο κανω διαδρομο ( γρηγορο βαδην σε ανηφορα ) 1.30-2 ωρες καθε μερα, κοιλιακους 2-3 φορες την εβδομαδα και λιγα βαρη μερα παρα μερα απο 2 ακησεις ανα ομαδα πιο πολυ για να ξυπνησω τους μυες και να βοηθανε στο καψινο του λιπους...
απο διατροφη εχω 6 γευματα την μερα σε χαμηλα λιπαρα, με πολυ αυγο, κοτα, γαλοπουλα,μακαρονια μαυρα, κρεας απαχο, ψαρι, οσρπια, σαλατες, πρασινα μηλα, δημητριακα, γαλα...
εχω χασει μεχρι τωρα 28 κιλα και θελω αλλα 10-15 και
χανω σχεδον καθε εβδομαδα 2 κιλα.
πριν ενα μηνα πηρα και ελαφριους λιποδιαλυτες και τωρα τελειωνουν.

η σκεψη μου να καθαρισω το σωμα μου τελειως και μετα να βαλω 3-4 καθαρα κιλα πως την βλεπετε?
λιποδιαλυτες να παρω κι αλλους λετε?
το προγραμμα γυμναστικης πως σας φενεται?
η διατροφη μου??
μηπος να προσθεσω και καθαρη πρωτεινη απο τωρα??

να τονισω οτι οταν εκανα βαρη δεν ειχα σκοπο να γινω τεραστιος, και στην αυστηρη διατροφη μου υπηρχε καθαρη πρωτεινη, κρεατινη , και λιποδιαλυτες για καυση και ενεργια...
θα ηθελα της συμβουλες σας και τις γνωμες σας... ευχαριστω και σορρυ για το μεγαλο ποστ με τις πολλες ερωτησεις...

thanasis76
11-05-11, 10:47
:spank::spank::spank::spank:

Kaloutsikos
11-05-11, 10:57
καλησπερα κι απο εδω.
θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας οσον αφορα την διατροφη μου και την σκεψη μου...
μετα απο 4χρ. χωρις γυμναστηριο και βαρη , ξεκινησα απο τον Ιανουαριο ξανα.
η σκεψη μου οταν ξεκινησα ειναι να χασω τα πολλα κιλα που πηρα για να καθαρισει το σωμα μου μεχρι τον Αυγουστο και απο Σεπτεμβρη να ξεκινησω κανονικο το προγραμμα.
μεχρι τωρα στο γυμναστηριο κανω διαδρομο ( γρηγορο βαδην σε ανηφορα ) 1.30-2 ωρες καθε μερα, κοιλιακους 2-3 φορες την εβδομαδα και λιγα βαρη μερα παρα μερα απο 2 ακησεις ανα ομαδα πιο πολυ για να ξυπνησω τους μυες και να βοηθανε στο καψινο του λιπους...
απο διατροφη εχω 6 γευματα την μερα σε χαμηλα λιπαρα, με πολυ αυγο, κοτα, γαλοπουλα,μακαρονια μαυρα, κρεας απαχο, ψαρι, οσρπια, σαλατες, πρασινα μηλα, δημητριακα, γαλα...
εχω χασει μεχρι τωρα 28 κιλα και θελω αλλα 10-15 και
χανω σχεδον καθε εβδομαδα 2 κιλα. Τα 2 κιλά είναι πολλά. Το καλύτερο θα ήταν να έχανες 1 κιλό την εβδομάδα! Αυτό που έπρεπε να κάνεις είναι να μετρούσες θερμίδες στα κιλά που ήσουν και σιγά σιγά να αφαιρούσες.
πριν ενα μηνα πηρα και ελαφριους λιποδιαλυτες και τωρα τελειωνουν.

η σκεψη μου να καθαρισω το σωμα μου τελειως και μετα να βαλω 3-4 καθαρα κιλα πως την βλεπετε? Μια χαρά αλλά όχι κατευθείαν, να μείνεις λίγο καιρό στα ίδια κιλά και μετά να ξανά ανέβεις!
λιποδιαλυτες να παρω κι αλλους λετε? Αν είδες ότι σε βοήθησαν ξανα πάρε!
το προγραμμα γυμναστικης πως σας φενεται? Μια χαρά, αλλά στα βάρη κάνε 15 επαναλήψεις για να κάψεις καλύτερα το λίπος!
η διατροφη μου?? Γράψε αναλυτικά μαζί με ώρες.
μηπος να προσθεσω και καθαρη πρωτεινη απο τωρα?? Ναι μπορείς να πάρεις.

να τονισω οτι οταν εκανα βαρη δεν ειχα σκοπο να γινω τεραστιος, και στην αυστηρη διατροφη μου υπηρχε καθαρη πρωτεινη, κρεατινη , και λιποδιαλυτες για καυση και ενεργια...
θα ηθελα της συμβουλες σας και τις γνωμες σας... ευχαριστω και σορρυ για το μεγαλο ποστ με τις πολλες ερωτησεις...

.

thanasis76
11-05-11, 13:29
καλησπερα...
1 ) για τα 2 κιλα που λες οτι ειναι πολλα, ισως εχεις δικιο, αλλα ειναι ο μεταβολισμος μου καλος. και αν σκεφτεις οτι κανω 1.30 ωρα σχεδον διαδρομο καθε μερα και με αυστηρη διατροφη, λογικο ειναι... πηγα και σε φιλο διατροφολογο να με δει μιας και ειμαστε συμμαθητες και λεγοντας του τι τρωω μου εβαλε κι αλλα παραπανω, αλλα απο κιλα παλυ στα 2 περιπου την εβδομαδα παιζω και τον μηνα αυτο που τρωω πιο πολυ.

2) οποτε θα χασω μεχρι ιουνιο καμια 10ρια ακομη και το καλοκαιρι θα κανω συντηρηση, οποτε απο Σεπτεμβρη ξεκιναω πιο δυναμικα.

3) με τους λιποδιαλυτες, δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα στο μηνα, αλλα και δεν μπορω να πω οτι δεν δουλεψαν αφου συνεχεια χανω απο την μεση ιδικα...
αυτοι που ειχα ηταν οι FAT BLOCKER ( pro nutrition ) που στην ουσια μπλοκαρουν τα λιπη απο το φαγητο για να καψει ο οργανισμος απο το λιπος που υπαρχει.
σκεφτομουν να μην παρω αλλο κουτι και να ξεκινησω απο σεπτεμβρη...

4) στα βαρη που κανω παιζω σε 15-18 επαναλ. :green:


5) η διατροφη στο περιπου εχει ως εξεις.

πρωι... ( 07.00 ) γαλα με βρωμη και all bran

ενδιαμεσα... (10.00 ) ενα πρασινο μηλο η ενα αυγο

ενδιαμεσα ...(11.00 ) ενα τοστ με μαυρο ψωμι+γαλοπουλα+τυρι fina

μεσημερι...(13.00 ) σαλατα λαχανο-καροτο-πιπερια-σελινο μαζι με κοτα,
η' ψαρι η' μπιφτεκι
αλλες φορες οσπρια η' μακαρονια η' βραστες πατατες με τα ιδια κρεατικα.

πριν γυμναστηριο... ( 17.00 ) ενα πρασινο μηλο

μετα γυμναστηριο... ( 20.00 ) μακαρονια η' πατατες βραστες, η σαλλατα με καποιο
απο τα μεσημεριανα κρεατικα + 1 αυγο + 2 ασπραδια αυγων

πριν τον υπνο...(23.00-24.00 ) 1 ποτηρι γαλα

Kaloutsikos
11-05-11, 16:03
καλησπερα...
1 ) για τα 2 κιλα που λες οτι ειναι πολλα, ισως εχεις δικιο, αλλα ειναι ο μεταβολισμος μου καλος. και αν σκεφτεις οτι κανω 1.30 ωρα σχεδον διαδρομο καθε μερα και με αυστηρη διατροφη, λογικο ειναι... πηγα και σε φιλο διατροφολογο να με δει μιας και ειμαστε συμμαθητες και λεγοντας του τι τρωω μου εβαλε κι αλλα παραπανω, αλλα απο κιλα παλυ στα 2 περιπου την εβδομαδα παιζω και τον μηνα αυτο που τρωω πιο πολυ.

Επρεπε η να μειώσεις το αερόβιο ή να να μετρούσες θερμίδες με τα κιλά
που ήσουν τότε και σιγά σιγά να τους έριχνες!

2) οποτε θα χασω μεχρι ιουνιο καμια 10ρια ακομη και το καλοκαιρι θα κανω συντηρηση, οποτε απο Σεπτεμβρη ξεκιναω πιο δυναμικα.

20 μέρες μείνανε μέχρι να έρθει ο Ιούνιος, 2-3 κιλά είναι καλά να χάσεις
και συνεχίζεις για άλλα 4 όλο τον Ιούνιο.

3) με τους λιποδιαλυτες, δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα στο μηνα, αλλα και δεν μπορω να πω οτι δεν δουλεψαν αφου συνεχεια χανω απο την μεση ιδικα...
αυτοι που ειχα ηταν οι FAT BLOCKER ( pro nutrition ) που στην ουσια μπλοκαρουν τα λιπη απο το φαγητο για να καψει ο οργανισμος απο το λιπος που υπαρχει.
σκεφτομουν να μην παρω αλλο κουτι και να ξεκινησω απο σεπτεμβρη...

4) στα βαρη που κανω παιζω σε 15-18 επαναλ. :green:

:thumbup:

5) η διατροφη στο περιπου εχει ως εξεις.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά έχεις πολλά λάθη!
Προσπαθούμε σε όλα τα γεύματα μας να έχουμε πηγές από πρωτεΐνη,
για τον λόγο ότι η μύς για να αναπτυχθούν χρειάζονται πρωτεΐνη.

πρωι... ( 07.00 ) γαλα με βρωμη και all bran
Εχεις λίγη πρωτεΐνη βάλε κανένα αυγό!
ενδιαμεσα... (10.00 ) ενα πρασινο μηλο η ενα αυγο
Αυτό βάλτο με το γεύμα τον 11.
ενδιαμεσα ...(11.00 ) ενα τοστ με μαυρο ψωμι+γαλοπουλα+τυρι fina

μεσημερι...(13.00 ) σαλατα λαχανο-καροτο-πιπερια-σελινο μαζι με κοτα,
η' ψαρι η' μπιφτεκι Ωραίο γεύμα.
αλλες φορες οσπρια η' μακαρονια η' βραστες πατατες με τα ιδια κρεατικα.
Σε αυτό το γεύμα μπορείς να βάλεις μπιφτέκι-ψάρι με πατάτα-ρύζι μαζί, όχι σκέτο ρύζι-πατάτα.
Τα μακαρόνια καλύτερα να τα αποφεύγεις!
πριν γυμναστηριο... ( 17.00 ) ενα πρασινο μηλο
Εδώ θα έλεγα να μην παίρνεις τίποτα για να κάψεις καλύτερα το λίπος με άδειο στομάχι!
μετα γυμναστηριο... ( 20.00 ) μακαρονια η' πατατες βραστες, η σαλλατα με καποιο
απο τα μεσημεριανα κρεατικα + 1 αυγο + 2 ασπραδια αυγων

πριν τον υπνο...(23.00-24.00 ) 1 ποτηρι γαλα
καλύτερα γύρνα το σε γιαούρτι!
:thumbup:

thanasis76
11-05-11, 18:40
σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις...
να τονισω τα εξεις. το προγραμμα διατροφης ειναι ετσι λογο οτι τωρα θελω να χασω κιλα... απο Σεπτεμβρη θα εχει φουλ πρωτεινη.
εδω που λες να βαλω κανα μπιφτεκι αν διαβασεις υπαρχει :green:

αλλες φορες οσπρια η' μακαρονια η' βραστες πατατες με τα ιδια κρεατικα

οσο για πριν το γυμναστηριο καπου πριν χρονια ειχα διαβασει οτι δεν κανει να γυμναζομαστε με αδειο στομαχι. ελεγε να τρωμε κατι μικρο και μετα απο λιγη ωρα να ξεκιναμε γυμναστηριο...
οταν εκανα φουλ βαρη αντι για μηλο ετρωγα 50 γρ. γαλοπουλα:green:

παντος σε ευχαριστω για τις παρατηρησης σου...
οσο για τα κιλα μεχρι τελος ιουνιου θα εχω χασει γυρο στα 10 κιλα εχω ακομη 50 μερες...
οταν χασω ακομη 10 κιλα θα ειμαι 88, οχι και λιγα για 1.73 υψος αλλα το καλο ειναι οτι το σωμα μου ειναι γενικα γυμνασμενο...

Kaloutsikos
12-05-11, 02:05
σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις...
να τονισω τα εξεις. το προγραμμα διατροφης ειναι ετσι λογο οτι τωρα θελω να χασω κιλα... απο Σεπτεμβρη θα εχει φουλ πρωτεινη. Οταν λές ότι θες να χάσεις κιλά εννοείς και μυικά κιλά?

οσο για πριν το γυμναστηριο καπου πριν χρονια ειχα διαβασει οτι δεν κανει να γυμναζομαστε με αδειο στομαχι. ελεγε να τρωμε κατι μικρο και μετα απο λιγη ωρα να ξεκιναμε γυμναστηριο...
οταν εκανα φουλ βαρη αντι για μηλο ετρωγα 50 γρ. γαλοπουλα:green:
Συμφωνώ σε αυτό που λες, κοίτα όμως να δεις τι παίζει,
ο οργανισμός μας δίνει ενέργεια από τους υδατάνθρακες, όταν δεν υπάρχουν
υδατάνθρακες αρχίζει και καίγεται το λίπος, αν εσύ δεν έχεις φάει τίποτα πριν
την προπόνηση ο οργανισμός επειδή δεν θα έχει υδατάνθρακες θα καίει το λίπος σου
για ενέργεια με αποτέλεσμα η διαδικασία να γίνει πιο γρήγορα! (αυτό είναι για τις μέρες που κάνεις αερόβια μόνο) ;)


:thumbup:

thanasis76
12-05-11, 07:49
εννοειτε πως θα χασω και μυες... αυτο γινετε παντα δεν μπορουμε να το αποφυγουμε.
ειτε βαζουμε κιλα στο σωμα οποτε και περνουμε και υγρα και λιπος, ειτε χανουμε κιλα οποτε και χανουμε μαζι με λιπος και μυες...
απλα προσπαθουμε καπος για καλλητερες αναλογιες, τωρα ας πουμε η πρωτεινη που περνω απο την διατροφη μιας και δεν κανω πολλα βαρη ειναι για να γινετε καπος μια συντηρηση στους μυες οσο ειναι δυνατον...
παντος ογκο, δεν με φοβαμε.:green:

οσο για την διατροφη πριν το γυμν. απο οσο ξερω, ο οργανισμος για να μας δωσει ενεργεια χρειαζετε καυσιμο. οταν δεν εχει καυσιμο ( αδειο στομαχι ) επιδη το λιπος ειναι πιο δυσκολο να το παρει και να το καψει, περνει απο τον μυικο ιστο που ειναι πιο ευκολο... γενικα πριν το γυμν. καλο ειναι να εχουμε φαει λιγη πρωτεινη. ( γαλοπουλα,αυγο,κοτα )

οταν επερνα συμπληρωματα, την κρεατινη την ειχα σε ενα μεγαλο μπουκαλι και οσο διαρκουσε η προπονηση, επινα αντι για νερο... και πριν ειχα φαει γαλοπουλα, και στο τελος 2 σκουπ πρωτεινης.. ετσι και ενεργεια ειχα σε ολη την προπονηση και οι μυες ειχαν φαγητο...:green::green:

Kaloutsikos
13-05-11, 01:48
οσο για την διατροφη πριν το γυμν. απο οσο ξερω, ο οργανισμος για να μας δωσει ενεργεια χρειαζετε καυσιμο. οταν δεν εχει καυσιμο ( αδειο στομαχι ) επιδη το λιπος ειναι πιο δυσκολο να το παρει και να το καψει, περνει απο τον μυικο ιστο που ειναι πιο ευκολο... γενικα πριν το γυμν. καλο ειναι να εχουμε φαει λιγη πρωτεινη. ( γαλοπουλα,αυγο,κοτα )

Και τι γίνετε συνέχεια παίρνει από τον μυικό ιστό?
Και τι θα μείνει στο τέλος αν συνέχεια παίρνει από εκεί?
Το λίπος είναι αυτό που όταν ο οργανισμός ξεμείνει από ενέργεια το λίπος καίγεται
για να δώσει ενέργεια στον οργανισμό, αν η διατροφή σου είναι πλήρης από
πρωτεΐνη, μυικά κιλά θα χάσεις ελάχιστα!
Τις μέρες που θα πας γυμναστήριο για να κάνεις βάρη και αερόβια ο οργανισμός
χρειάζεται τροφή για να έχεις ενέργεια, τις μέρες όμως που πας μόνο για να κάνεις
2 ώρες διάδρομο, το στομάχι καλύτερα να είναι άδειο για να καίγεται το λίπος!


;)

thanasis76
13-05-11, 07:58
δεν λεω οτι καιει μονο μυικο ιστο, αλλα μπορει και τον κανει καυσιμο πιο ευκολα.
αν δεν τρωει αρκετα καποιος που κανει αεροβικη και το συνεχισει θα, ναι θα καψει οτι μυικο ιστο εχει και το λιποσ μαζι. λογικο ειναι...
στο τελος που γραφεις ηρθαμε και σε εμενα.
στο γυμν. παω καθε μερα και κανω 1.5 ωρα διαδρομο και γυρο στα 40 λεπτα βαρη.
μονο Σ/Κ κανω μονο διαδρομο.
παντος χωρις να το ξερω αν ειναι ετσι το σωστο καπου το ειχα διαβασει πριν χρονια οτι θελει το στομαχι να μην ειναι τελειος αδειο οταν πηγαινουμε για γυμν.

the_trooper
13-05-11, 09:13
παντος χωρις να το ξερω αν ειναι ετσι το σωστο καπου το ειχα διαβασει πριν χρονια οτι θελει το στομαχι να μην ειναι τελειος αδειο οταν πηγαινουμε για γυμν.

Όταν πάμε για βάρη. Όταν κάνουμε μόνο αερόβιο είναι καλύτερο να γίνεται πρωί με άδειο στομάχι. Προσωπικά εδώ και 1 χρόνο κάνω πρωινό αερόβιο χωρίς κανένα πρόβλημα με το μυικό ιστό (βέβαια το παράκανα χωρίς να το θέλω σε ένα σημείο και έχασα αρκετά κιλά πέφτοντας πολύ κάτω από το ύψος μου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Ακόμα και τώρα που είμαι σε υπερθερμιδική κάνω 2-3 φορές την εβδομάδα πρωινό αερόβιο (συνείθως τις μέρες οφφ από τα βάρη)

thanasis76
13-05-11, 13:17
οποτε καλα κανω και τρωω κατι. μιας και καθε μερα σχεδον κανω βαρη και στο τελος διαδρομο...:green::green:

Kaloutsikos
13-05-11, 23:07
οποτε καλα κανω και τρωω κατι. μιας και καθε μερα σχεδον κανω βαρη και στο τελος διαδρομο...:green::green:

Αυτό σου έγραψα και ποιο πάνω τις μέρες που κάνεις και αερόβιο και βάρη να έχεις γεύμα,
και εκείνη την μέρα που πας μόνο για διάδρομο μην φας τίποτα πριν!

thanasis76
14-05-11, 07:46
Αυτό σου έγραψα και ποιο πάνω τις μέρες που κάνεις και αερόβιο και βάρη να έχεις γεύμα,
και εκείνη την μέρα που πας μόνο για διάδρομο μην φας τίποτα πριν!

:thumbup::thumbup:

thanasis76
14-05-11, 11:26
καλησπερα!!!
παιδια εφτιαξα μια διατροφη και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας.
θελω να την κρατησω οσο μπορω μεχρι τον Σεπτεμβρη για να χασω καμια 10-12 κιλακια
απο Σεπτεμβρη και μετα θα προσθεσω στην διατροφη και το after max optimum η κατι παρομοιο...

η διατροφη εχει ως εξης.


ΠΡΩΙΝΟ ( 07.00 )

1 ποτηρι γαλα 2% , 50γρ βρωμη,
2 ασπραδια αυγων η΄ 2 φετες γαλοπουλα


ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ( 10.00 )
1 φετες ψωμι ολικης , 2 φετες γαλοπουλα


ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ( 11.30 )
1 πρασινο μηλο


ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ( 14.00 )
100 γρ κοτοπουλο η΄ κρεας η΄ ψαρι
100 γρ μαυρο ρυζι η΄μαυρα μακαρονια η΄ πατατα βραστη
+ πρασινη σαλατα η΄ οσπρια


ΑΠΟΓΕΥΜΑ ( 17.00 )
1 φετες ψωμι ολικης , 2 φετες γαλοπουλα


ΑΠΟΓΕΥΜΑ ( 18.00 )
προγραμμα με βαρη + 1 ωρα διαδρομο



ΒΡΑΔΥΝΟ ( 20.00 )
100 γρ κοτοπουλο η΄ κρεας η΄ ψαρι
1 αυγο
3 φετες γαλοπουλα
σαλατα πρασινη


ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ ( αν πεινασω )
1 ποτηρι γαλα 2%

πως την βλεπετε απο θεμα πρωτεινες, υδατανθρακες, θερμιδες??
ευχαριστω!!!!

the_trooper
14-05-11, 14:21
Πολύ γαλοπούλα ρε γμτ... Αν μπορείς βγάλε την τελείως από τη διατροφή σου (ή κράτα τη σε ελάχιστα γεύματα) και βάζε μέσα στα τοστ σου ασπράδια, τόνο, μπιφτέκι κλπ.

Μεταπροπονητικά βάλε υδατάνθρακα, αν δεν θες να προσθέσεις κι άλλο στην τροφή σου (εμένα μου φαίνεται λίγος να σου πω την αλήθεια :unsure: ) σπάσε τον μεσημεριανό (100γρ) σε 2x50γρ. Στη μεσημεριανή σαλάτα βάλε και λαδάκι.

Προ του ύπνου καλύτερα 200γρ στραγγιστό γιαούρτι 2%. Περισσότερη πρωτεϊνη, λιγότερη λακτόζη (που δεν είναι και ο ποιοτικότερος υδατάνθρακας).

Τα 8 γεύματα μου φαίνονται πολλά. Και με 5 θα κάνεις δουλειά, τα δεκατιανά καντα 1 (για μένα καλύτερα να πήγαινε το μήλο στο πρωινό ή κοντά στην προπόνηση), βάλε λίγο πιο μετά το μεσημεριανό (3 ώρες περίπου πριν την προπονηση σου), και το απογευματινό σνακ βάλτο ή στο μεσημεριανό ή μετά την προπόνηση.

Πάντως την κόβω λίγο κάτω από τις 2000, η πρωτεϊνη μου φαίνεται επαρκής.

thanasis76
14-05-11, 17:11
Πολύ γαλοπούλα ρε γμτ... Αν μπορείς βγάλε την τελείως από τη διατροφή σου (ή κράτα τη σε ελάχιστα γεύματα) και βάζε μέσα στα τοστ σου ασπράδια, τόνο, μπιφτέκι κλπ.

Μεταπροπονητικά βάλε υδατάνθρακα, αν δεν θες να προσθέσεις κι άλλο στην τροφή σου (εμένα μου φαίνεται λίγος να σου πω την αλήθεια :unsure: ) σπάσε τον μεσημεριανό (100γρ) σε 2x50γρ. Στη μεσημεριανή σαλάτα βάλε και λαδάκι.

Προ του ύπνου καλύτερα 200γρ στραγγιστό γιαούρτι 2%. Περισσότερη πρωτεϊνη, λιγότερη λακτόζη (που δεν είναι και ο ποιοτικότερος υδατάνθρακας).

Τα 8 γεύματα μου φαίνονται πολλά. Και με 5 θα κάνεις δουλειά, τα δεκατιανά καντα 1 (για μένα καλύτερα να πήγαινε το μήλο στο πρωινό ή κοντά στην προπόνηση), βάλε λίγο πιο μετά το μεσημεριανό (3 ώρες περίπου πριν την προπονηση σου), και το απογευματινό σνακ βάλτο ή στο μεσημεριανό ή μετά την προπόνηση.

Πάντως την κόβω λίγο κάτω από τις 2000, η πρωτεϊνη μου φαίνεται επαρκής.


απο τα λιγα που ξερω και οσο διαβαζω το καλλητερο που μπορουμε να κανουμε εναι να κραταμε την ινσουλινη στον οργανισμο μας οσο γινετε σταθερη. οσο πιο πολλα γευματα εχουμε τοσο πιο ευθεια θα ειναι σε ενα γραφιμα, οσο πιο ισια ειναι ειναι το καλλητερο... γι αυτο και βλεπεις να εχω βαλει πολλα γευματα.
οσο για την γαλοπουλα ειναι ενας ευκολος τροπος να περνουμε πρωτεινη, χωρις να ειμαστε συνεχεια με τα αυγα. ( φαντασου τωρα βραζω 20:P:P)
τον υδατανθρακα ναι τον εχω λιγο γιατι νομιζω οτι οσο πιο αργα δεν κανει, αν θελουμε να πεφτουμε κιλα...παντος αν κανω λαθος δεν ειναι δυσκολο να βαλω λιγο ρυζι η καμια πατατα βραστη πιο βραδυ.
στην σαλατα δεν το ειπα αλλα παντα μπαινει 1 κουταλια λαδι και οσο για το γιαουρτι πιο παλια που ηθελα να γραμμωσω μου το ειχε κοψει η γυμναστρια, οπως και την ντοματα, γιατι κανουν λεει κατακρατηση....
οπου κανω λαθος διορθωστε μες...

the_trooper
14-05-11, 17:43
Κατακράτηση λένε ότι κάνουν όλα τα γαλακτοκομικά (και το γάλα είναι ένα από αυτά :green: ). Το θέμα είναι ότι η κατακράτηση που κάνουν (αν σου κρατήσουν υγρά) θα κάνουν διαφορά για κάποιον που είναι στο 6-7% ή για κάποιον που είναι στο 10 και θέλει να πέσει πιο χαμηλά. Μην υπερβάλουμε..

Για τη γαλοπούλα αμφιβάλω. Αυτή που παίρνω εγώ έχει η φέτα μόνο 2γρ πρωτεϊνης, κάτι κουλούς υδατάνθρακες (στα συστατικά γράφει κάτι για μαλτοδεξτρίνη κλπ). Οπότε καλύτερα αυγουλάκι. Μπορείς και 2-3 φορές την εβδομάδα να τρώς από 1 κεσεδάκι (100γρ) τόνο ή να δοκιμάσεις φιλέτο ψάρι (πχ πανγκάσιους).

Για τα γεύματα οκ κράτα τα 7-8 αν μπορείς να το καταφέρεις (λόγω χρόνου, όρεξης κλπ, εμένα δεν μου κάνει κέφι να κάτσω στο τραπέζι και να φάω 1 φέτα ψωμί και 1 φέτα γαλοπούλα, γι' αυτό κάνω 5-6, βασικά δεν παίζει και χρόνος για παραπάνω).

Μην φοβάσαι τον υδατάνθρακα μετά την προπόνηση ο,τι ώρα και να τελειώσεις. Παρασκευές πχ που τελειώνω 11 κάνω γεύμα και κοιμάμαι κανονικά μετά από καμια ωρίτσα (αν μείνω παραπάνω ξύπνιος τρώω και γιαουρτάκι με μύγδαλα :green: )

Σωστός για το λάδι :)

thanasis76
14-05-11, 22:01
Κατακράτηση λένε ότι κάνουν όλα τα γαλακτοκομικά (και το γάλα είναι ένα από αυτά :green: ). Το θέμα είναι ότι η κατακράτηση που κάνουν (αν σου κρατήσουν υγρά) θα κάνουν διαφορά για κάποιον που είναι στο 6-7% ή για κάποιον που είναι στο 10 και θέλει να πέσει πιο χαμηλά. Μην υπερβάλουμε..

Για τη γαλοπούλα αμφιβάλω. Αυτή που παίρνω εγώ έχει η φέτα μόνο 2γρ πρωτεϊνης, κάτι κουλούς υδατάνθρακες (στα συστατικά γράφει κάτι για μαλτοδεξτρίνη κλπ). Οπότε καλύτερα αυγουλάκι. Μπορείς και 2-3 φορές την εβδομάδα να τρώς από 1 κεσεδάκι (100γρ) τόνο ή να δοκιμάσεις φιλέτο ψάρι (πχ πανγκάσιους).

Για τα γεύματα οκ κράτα τα 7-8 αν μπορείς να το καταφέρεις (λόγω χρόνου, όρεξης κλπ, εμένα δεν μου κάνει κέφι να κάτσω στο τραπέζι και να φάω 1 φέτα ψωμί και 1 φέτα γαλοπούλα, γι' αυτό κάνω 5-6, βασικά δεν παίζει και χρόνος για παραπάνω).

Μην φοβάσαι τον υδατάνθρακα μετά την προπόνηση ο,τι ώρα και να τελειώσεις. Παρασκευές πχ που τελειώνω 11 κάνω γεύμα και κοιμάμαι κανονικά μετά από καμια ωρίτσα (αν μείνω παραπάνω ξύπνιος τρώω και γιαουρτάκι με μύγδαλα :green: )

Σωστός για το λάδι :)

για το γιαουρτι που σου εγραψα εχεις δικιο, οτι ειναι υπερβολη, αλλα μου εχει μεινει απο τοτε. το γαλα εκτος τον αλλον το πινω και για το ασβεστιο και επιδη πιο ευκολα θα πιω το γαλα απο το γιαουρτι... φαντασου οτι οσο δεν εκανα γυμναστικη γαλα δεν... :P:P
για την γαλοπουλα ισως εχεις δικιο, δεν το εχω κοιταξει να πω την αληθεια.
τονο και ψαρι τρωω γενικα οποτε οκ.
τα γευματα τα κραταω ετσι εξαλου δεν καθομαι ποτε στο τραπεζι να φαω, ειμαι στη δουλεια απο τις 7.00 το πρωι μεχρι τις 6 που παω γυμναστηριο...:(:(
για τους υδατανθρακες επιδη θελω να χασω μεχρι τον Σεπτεμβρη, τους κραταω χαμηλα οσο πιο βραδιαζει...
παντος αν σκεφτεις οτι ολο αυτο θα το κανω καλοκαιρι, ε, ολο και καπου θα ξεφυγω λιγακι, οποτε ασε τους υδατανθρακες χαμηλα...:green::green::green:

σε ευχαριστω παντος!!!!

thanasis76
16-05-11, 09:52
Πολύ γαλοπούλα ρε γμτ... Αν μπορείς βγάλε την τελείως από τη διατροφή σου (ή κράτα τη σε ελάχιστα γεύματα) και βάζε μέσα στα τοστ σου ασπράδια, τόνο, μπιφτέκι κλπ.

καλημερα!!! το κοιταξα οπως σου ειπα και εχουμε τα εξης....

στα 1 φετα γαλοπουλα αλλαντικο 4-5 γρ πρωτεινης
στα 1 ασπραδι αυγου περιπου 3-4γρ. πρωτεινης

οποτε πανω κατω η το ενα φαμε η το αλλο, ειμαστε μια χαρα...;);)

the_trooper
16-05-11, 10:36
καλημερα!!! το κοιταξα οπως σου ειπα και εχουμε τα εξης....

στα 1 φετα γαλοπουλα αλλαντικο 4-5 γρ πρωτεινης
στα 1 ασπραδι αυγου περιπου 3-4γρ. πρωτεινης

οποτε πανω κατω η το ενα φαμε η το αλλο, ειμαστε μια χαρα...;);)

Ωπ! Τι γαλοπούλα παίρνεις γιατί αυτή που παίρνω εγώ έχει μόνο 2γρ;!

arisfwtis
16-05-11, 10:49
καθε φετα δεν εχει το ιδιο βαρος;)

thanasis76
16-05-11, 12:24
καθε φετα δεν εχει το ιδιο βαρος;)

ουτε καθε αυγο....:P:P:P:P

thanasis76
16-05-11, 12:24
Ωπ! Τι γαλοπούλα παίρνεις γιατί αυτή που παίρνω εγώ έχει μόνο 2γρ;!

κρετα φαρμ εν ελλαδι...

Kaloutsikos
16-05-11, 16:02
καλημερα!!! το κοιταξα οπως σου ειπα και εχουμε τα εξης....

στα 1 φετα γαλοπουλα αλλαντικο 4-5 γρ πρωτεινης
στα 1 ασπραδι αυγου περιπου 3-4γρ. πρωτεινης

οποτε πανω κατω η το ενα φαμε η το αλλο, ειμαστε μια χαρα...;);)

Πολύ καλύτερη επιλογή είναι το αυγό από το σαλάμι! :green:

thanasis76
16-05-11, 16:06
Πολύ καλύτερη επιλογή είναι το αυγό από το σαλάμι! :green:

ισως αλλα πρεπει και να μην βαριομαστε... καλο ειναι να τρωμε απο ολα... τουλαχιστον εγω προσπαθω να εχω διαφορα στην διατροφη...
το αυγο σιγουρα εχει πολυ λιγοτερα λιπαρα...;)

Kaloutsikos
16-05-11, 16:29
ισως αλλα πρεπει και να μην βαριομαστε... καλο ειναι να τρωμε απο ολα... τουλαχιστον εγω προσπαθω να εχω διαφορα στην διατροφη...
το αυγο σιγουρα εχει πολυ λιγοτερα λιπαρα...;)

Τι εννοείς?

Giannistzn
16-05-11, 16:47
ισως αλλα πρεπει και να μην βαριομαστε... καλο ειναι να τρωμε απο ολα... τουλαχιστον εγω προσπαθω να εχω διαφορα στην διατροφη...
το αυγο σιγουρα εχει πολυ λιγοτερα λιπαρα...;)

Το θεμα ειναι να εισαι συγκρατημενος και να προσεχεις τι τρως. Εαν ειναι να φαω, σαλαμια, μαγιονεζες, χαμπουργκερ (για να μην βαριεμαι) ή το μεσημερι παστιτσιο, μουσακα, παΐδακια και μετα να πρεπει να κανω +30 - 40 χλμ στο διαδρομο για να τα καψω, δηλαδη να παω το στοχο μου 1-2 βδομαδες πισω, δεν εχει νοημα..

thanasis76
16-05-11, 19:03
Το θεμα ειναι να εισαι συγκρατημενος και να προσεχεις τι τρως. Εαν ειναι να φαω, σαλαμια, μαγιονεζες, χαμπουργκερ (για να μην βαριεμαι) ή το μεσημερι παστιτσιο, μουσακα, παΐδακια και μετα να πρεπει να κανω +30 - 40 χλμ στο διαδρομο για να τα καψω, δηλαδη να παω το στοχο μου 1-2 βδομαδες πισω, δεν εχει νοημα..

τωρα η εχεις ξεφυγει η κανεις πλακα ε???
δηλαδη αν σε βαλω να τρως καθε μερα αυγα και κοτα, με σαλατα δεν θα βαρεθεις?
αν βαρεθεις δεν εχεις αλλες σωστες λυσεις...?

thanasis76
16-05-11, 19:05
Τι εννοείς?

θελω να πω οτι δεν γινετε να τρωμε ολη μερα και καθε μερα αυγα για πρωτεινη
αφου το ιδιο περιπου μας παρεχει και η γαλοπουλα... ??η γαλοπουλα σαν σνακ μαζι με ψωμι ολικης ειναι σουπερ...
ετσι μπορεις την μια να τρως ψωμι ολικης με τονο, την αλλη ψωμι ολικης με γαλοπουλα, την αλλη ψωμι ολικης με ασπραδια... οποτε εχεις ποικιλια και το ιδιο αποτελεσμα...:thumbup::thumbup:

Giannistzn
16-05-11, 19:11
ισως αλλα πρεπει και να μην βαριομαστε... καλο ειναι να τρωμε απο ολα... τουλαχιστον εγω προσπαθω να εχω διαφορα στην διατροφη...
το αυγο σιγουρα εχει πολυ λιγοτερα λιπαρα...;)


θελω να πω οτι δεν γινετε να τρωμε ολη μερα και καθε μερα αυγα για πρωτεινη
αφου το ιδιο περιπου μας παρεχει και η γαλοπουλα... ??η γαλοπουλα σαν σνακ μαζι με ψωμι ολικης ειναι σουπερ...
ετσι μπορεις την μια να τρως ψωμι ολικης με τονο, την αλλη ψωμι ολικης με γαλοπουλα, την αλλη ψωμι ολικης με ασπραδια... οποτε εχεις ποικιλια και το ιδιο αποτελεσμα...:thumbup::thumbup:

Νομιζω οτι αυτο που λες δεν κολαει.. Ε οκ σημερα τονο αυριο γαλοπουλα.. Μεθαυριο αυγο. Μετα? Παλι το ιδιο. Αλλο το απ'ολα, αλλο το εναλλασω τα τροφιμα. Φυσικα, δεν τρως καθε μερα, τα ιδια ακριβως γευματα.

Αλλαξε τη σαλατα σου, αλλαξε τον υδ/κα σου, φτιαξε μια ωραια σαλτσα, γινε δημιουργικος στη μαγειρικη σου, αλλα το απ'ολα δεν το δεχομαι. Ουτε τα σαλαμια που λες. Οταν εχεις στοχους (και ειδικα να χασεις λιπος και να βαλεις ποιοτικα κιλα) πρεπει να προσεξεις αρκετα.

thanasis76
16-05-11, 19:21
Νομιζω οτι αυτο που λες δεν κολαει.. Ε οκ σημερα τονο αυριο γαλοπουλα.. Μεθαυριο αυγο. Μετα? Παλι το ιδιο. Αλλο το απ'ολα, αλλο το εναλλασω τα τροφιμα. Φυσικα, δεν τρως καθε μερα, τα ιδια ακριβως γευματα.

Αλλαξε τη σαλατα σου, αλλαξε τον υδ/κα σου, φτιαξε μια ωραια σαλτσα, γινε δημιουργικος στη μαγειρικη σου, αλλα το απ'ολα δεν το δεχομαι. Ουτε τα σαλαμια που λες. Οταν εχεις στοχους (και ειδικα να χασεις λιπος και να βαλεις ποιοτικα κιλα) πρεπει να προσεξεις αρκετα.

οκ ο καθενας εχει την αποψη του... εγω ειπα να τρωμε διαφορα απο τα σωστα φαγητα της διατροφης... οσο για το δημιουργηκοτητα, αν δεν ειχα δεν θα αντεχα να εχω χασει 30 κιλα.;)
η γαλοπουλα δεν θεωρειτε σαλαμι... η γαλοπουλα ειναι πιο καθαρο κρεας και σωστης διατροφης. αν ρωτησεις εδω μεσα σιγουρα οι μισοι τρωνε και ισως και παραπανω...

the_trooper
16-05-11, 21:15
Ωπα! Εσύ μιλάς για αλαντικό όμως, όχι για κρέας γαλοπούλας. Έχουν διαφορά. ;)

Γενικά όσο πιο μακρυά από αλαντικά τόσο το καλύτερο..

Αντωνης
16-05-11, 21:24
Ωπα! Εσύ μιλάς για αλαντικό όμως, όχι για κρέας γαλοπούλας. Έχουν διαφορά. ;)

Γενικά όσο πιο μακρυά από αλαντικά τόσο το καλύτερο..

Για ποιο λογο?

the_trooper
16-05-11, 21:37
Επεξεργασία, μπόλικο αλάτι, δεν ξέρεις τι έχει μέσα (σε σχέση τουλάχιστον με το κρεατάκι που αγοράζεις και ψήνεις εσύ) και πολλές φορές βάζουν ο,τι σάπιο διαθέτουν μόνο και μόνο "για να φύγει".

Εδώ αυτό που έπαιρνα(πλεον τα έχω κόψει) εγώ έχει και λίγο υδατάνθρακα, που τον βρίσκει δεν ξέρω :green:

thanasis76
16-05-11, 23:17
Ωπα! Εσύ μιλάς για αλαντικό όμως, όχι για κρέας γαλοπούλας. Έχουν διαφορά. ;)

Γενικά όσο πιο μακρυά από αλαντικά τόσο το καλύτερο..

σιγουρα ολα τα αλλαντικα δεν ειναι και οτι καλλητερο, αλλα γενικα οτιδηποτε τρωμε δεν ξερουμε τι εχει... δυστυχος!!! αν οχι σε ολα στα περισσοτερα...
παντος απο τα συστατικα που γραφει μια χαρα ειναι...
κατα τα αλλα ναι, ειναι αλλαντικο...

Kaloutsikos
17-05-11, 00:54
Επεξεργασία, μπόλικο αλάτι, δεν ξέρεις τι έχει μέσα (σε σχέση τουλάχιστον με το κρεατάκι που αγοράζεις και ψήνεις εσύ) και πολλές φορές βάζουν ο,τι σάπιο διαθέτουν μόνο και μόνο "για να φύγει".



+1

Καλό είναι να την περιορίσουμε, και όχι να την κόψουμε τελείως.

thanasis76
23-05-11, 13:02
παιδια εχοντας χασει μεχρι τωρα 30 κιλα εκανα την παρακατω διατροφη για 7 μερες.
μετα τις 7 μερες εχασα 2,2 κιλα. η διατροφη περιεχει περιπου 120γρ πρωτεινη και μαλλον πρεπει να την αυξησω λιγο με τις παρακατω προσθηκες... τι λετε???

ΠΡΩΙΝΟ ( 07.00 )
1 ποτηρι γαλα 2% , 50γρ βρωμη,
2 ασπραδια αυγων η΄ 2 φετες γαλοπουλα

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ( 9.00 ) 1 γιαουρτι 2%

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ( 10.00 )
1 φετες ψωμι ολικης , 2 φετες γαλοπουλα + 1φετα γαλοπουλα

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ( 11.30 )
1 πρασινο μηλο

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ( 14.00 )
100 γρ κοτοπουλο η΄ κρεας η΄ ψαρι
100 γρ μαυρο ρυζι η΄μαυρα μακαρονια η΄ πατατα βραστη
+ πρασινη σαλατα η΄ οσπρια

ΑΠΟΓΕΥΜΑ ( 17.00 )
1 φετες ψωμι ολικης , 2 φετες γαλοπουλα +1 φετα γαλοπουλα

ΑΠΟΓΕΥΜΑ ( 17.30 ) 2 ασρπαδια αυγων

ΑΠΟΓΕΥΜΑ ( 18.00 )
προγραμμα με βαρη + 1 ωρα διαδρομο

ΜΕΤΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 3 ασπραδια αυγων

ΒΡΑΔΥΝΟ ( 20.00 )
100 γρ κοτοπουλο η΄ κρεας η΄ ψαρι
1 αυγο
3 φετες γαλοπουλα
σαλατα πρασινη

ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ ( αν πεινασω )
1 ποτηρι γαλα 2% αντι για γαλα 1 γιαουρτι 2%

Kaloutsikos
25-05-11, 00:15
Στην διατροφή σου έχεις 11 γεύματα, είναι πολλά,
αν θες να ανεβάσεις την πρωτεΐνη σου συμπλήρωσετα στα γεύματα που έχεις ήδη.

Ο μέσος όρος που κάνει ο οργανισμός να απορροφήσει αυτό που έφαγες είναι 3 ώρες,
αν εσύ φας κάτι στο ενδιάμεσο θα είναι άχρηστο.

thanasis76
27-05-11, 07:36
Στην διατροφή σου έχεις 11 γεύματα, είναι πολλά,
αν θες να ανεβάσεις την πρωτεΐνη σου συμπλήρωσετα στα γεύματα που έχεις ήδη.

Ο μέσος όρος που κάνει ο οργανισμός να απορροφήσει αυτό που έφαγες είναι 3 ώρες,
αν εσύ φας κάτι στο ενδιάμεσο θα είναι άχρηστο.

φιλε σε ευχαριστω!!! εχεις δικιο. απο σημερα αλλαξε λιγο η διατροφη μου, μετα την χθεσινη επισκεψη στον διατροφολογο... μου λιψοστεψε τα γευματα, οπως σωστα λες...:thumbup::thumbup:

Kaloutsikos
30-05-11, 22:18
φιλε σε ευχαριστω!!! εχεις δικιο. απο σημερα αλλαξε λιγο η διατροφη μου, μετα την χθεσινη επισκεψη στον διατροφολογο... μου λιψοστεψε τα γευματα, οπως σωστα λες...:thumbup::thumbup:

:thumbup::toast:

thanasis76
30-05-11, 23:12
:thumbup::toast:

τελος και η γαλοπουλα αλλαντικο...:unsure::unsure::unsure:

Kaloutsikos
30-05-11, 23:52
τελος και η γαλοπουλα αλλαντικο...:unsure::unsure::unsure:

Καλό θα κάνεις,
αν και γω το Σ/Κ του δίνω και καταλαβαίνει να κάνω λίγο αποτοξίνωση από το κοτόπουλο...

thanasis76
31-05-11, 09:54
Καλό θα κάνεις,
αν και γω το Σ/Κ του δίνω και καταλαβαίνει να κάνω λίγο αποτοξίνωση από το κοτόπουλο...

μπα, τελικα την εκοψα τελειος. και εβαλα στην διατροφη μου σουπια, καλαμαρι, τυρι cottage και ειμαι οκ. και με πιο καθαρη διατροφη...:thumbup::thumbup:

Kaloutsikos
31-05-11, 16:27
μπα, τελικα την εκοψα τελειος. και εβαλα στην διατροφη μου σουπια, καλαμαρι, τυρι cottage και ειμαι οκ. και με πιο καθαρη διατροφη...:thumbup::thumbup:

:thumbup: