PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως να χάσω την περιττή κοιλιά



blade
11-05-11, 22:37
Λοιπόν είμαι 1,88 κ 85kg δε θέλω να χάσω άλλα κιλά αλλά το λίπος που έχω στην κοιλιά μου. Μέτρησα και το λίπος μου που είναι 24%. Το καλοκαίρι είχα κάνει για 1 μήνα γυμναστήριο αλλά μετά σταμάτησα γιατί δεν προλάβαινα. Ο γυμναστής μου είπε πως θα χαθεί με κοιλιακούς. Το θέμα είναι πως τώρα αν σφοίξω την κοιλιά μου είναι σαν πέτρα(αφού χωθεί 4-5 εκατοστά μέσα). Έχω αρχίσει δίαιτα για να το χάσω τι άλλο μπορώ να κάνω; Οι λιποδιαλύτες βοηθάνε σε τπτ;

thanasis76
11-05-11, 23:17
φτιαξε μια σωστη διατροφη χαμηλη σε λιπαρα, προσεχε να εχει αρκετη πρωτεινη για να μην χασεις βαρος, και ξεκινα αεροβικη καθε μερα αν μπορεις σε συνδιασμο με τα βαρη ...:thumbup::thumbup:

dionisos
12-05-11, 01:09
Λοιπόν είμαι 1,88 κ 85kg δε θέλω να χάσω άλλα κιλά αλλά το λίπος που έχω στην κοιλιά μου. Μέτρησα και το λίπος μου που είναι 24%. Το καλοκαίρι είχα κάνει για 1 μήνα γυμναστήριο αλλά μετά σταμάτησα γιατί δεν προλάβαινα. Ο γυμναστής μου είπε πως θα χαθεί με κοιλιακούς. Το θέμα είναι πως τώρα αν σφοίξω την κοιλιά μου είναι σαν πέτρα(αφού χωθεί 4-5 εκατοστά μέσα). Έχω αρχίσει δίαιτα για να το χάσω τι άλλο μπορώ να κάνω; Οι λιποδιαλύτες βοηθάνε σε τπτ;

Άλλαξε γυμναστή! Σωστή διατροφή, αερόβια και υπομονή! Τοπικό χάσιμο λίπους δεν υπάρχει από παντού θα χάσεις!

Nico Cárdenas
12-05-11, 01:48
Άλλαξε γυμναστή! Σωστή διατροφή, αερόβια και υπομονή! Τοπικό χάσιμο λίπους δεν υπάρχει από παντού θα χάσεις!

Ακριβώς η επιλογή λίπους είναι τύχαια.. 14% είμαι εγώ και η μπάκα ακόμα κρέμετε:P

πρωινο αερόβιο (αν μπορείς)-πολλες σαλάτες- πολύ νερό-8 ώρες ύπνος και σιγα σιγά θα γίνεις Fit;)

Attention!:
Για να φύγουν τα κιλλά θέλουν χρόνο μην απαγοητευτείς αν σε μια βδομάδα δεν δεις διαφορά

Δές το σαν σύνολο μετα από πολύ καιρό...

Και (δεν ξέρω αν σε βοηθήσει) το αερόβιο κάντο σαν τρόπο ζωής θα σου φανεί πιο εύκολο για να χαθούν τα κιλά. ;)

Αν βιάζεσαι (λόγο καλοκαιριού) πάρε και κανένα λυποδιαλύτη (is up on you)

ελμερ
12-05-11, 08:19
καλημερα...εγω εχω χασει απο τελη αυγουστου περιπου 15 κιλα......με προσεκτικη διατροφη,αεροβια (πολυ ελλειπτικο ) ειδικα το πρωι αφαγωτος,προπονηση με βαρη,και πολλες πρωτεινικες τροφες....κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζονται λιποδιαλυτες....υπομονη,πολλες προπονησεις.(α επεισης το βραδυ τρωω στραγγιστο γιαουρτι :)μην πιστευεις σε μαγικες συνταγες,μερα με τη μερα με σκληρη προσπαθεια θα δεις πολυ καλη βελτιωση ...

TToni Shark
12-05-11, 08:30
Άλλαξε γυμναστή! Σωστή διατροφή, αερόβια και υπομονή! Τοπικό χάσιμο λίπους δεν υπάρχει από παντού θα χάσεις!

Ακριβώς,συμφωνώ απόλυτα:thumbup:

blade
12-05-11, 11:24
το θέμα είναι πως τώρα αρχίζω προετημασία για Πανελλαδικές οπότε δεν έχω χρόνο για γυμναστική.... θα αρχίσω γυμναστήριο του χρόνου.... Μέχρι τότε μπορεί να βοηθήσει κάτι άλλο;

blade
12-05-11, 14:40
ξέχασα να πω πως έχε έναν διάδρομο στο σπίτι όπου μπορώ να κάνω βέβαια ο διάδρομος στα πόδια δε βοηθάει(έκανα 3 χρόνια καράτε και δεν έχω πρόβλημα....)...;

thanasis76
12-05-11, 15:05
αν εχεις διαδρομο σπιτι σου και κανεις μια καλη διατροφη, εισαι ετοιμος...
να ξερεις οτι το παν ειναι η καλη διατροφη, αλλιως οτι και να κανεις θα πηγαινει χαμενο.... φτιαξε την διατροφη σου και κανε και βαδιν σε ανηφορα στο διαδρομο 30 λεπτα και πανω και με υπομονη μετα θα δεις διαφορα μεγαλη...

blade
12-05-11, 17:38
δλδ ο διάδρομος βοηθάει; βάδην; ή τρέξιμο;

Nico Cárdenas
12-05-11, 20:19
δλδ ο διάδρομος βοηθάει
Ναι, βοηθάει!


βάδην; ή τρέξιμο;
Αυτό εξαρτάται από τον σωματότυπο σου (βαρος, ηλικία κτλπ) Για να χάσεις λίπος (και όχι μυς) πρέπει να κάνεις αερόβια.

Πως καταλαβαίνεις πότε κάνεις αερόβια?
Αυτό έχει να κάνει με τους χτύπους της καρδιάς. Μέχρι ένα συγκεκρίμένο αριθμό "χτύπων καρδιάς" κάνεις αερόβια, μετά αρχίζει η αναερόβια. (σε ενδιαφέρει εσένα η αερόβια ομως)

blade
12-05-11, 23:25
δηλαδή πόσους σφιγμούς πρέπει να έχω; είμαι 17 χρονών 1,88 κ 85kg.

Nico Cárdenas
13-05-11, 00:22
δηλαδή πόσους σφιγμούς πρέπει να έχω; είμαι 17 χρονών 1,88 κ 85kg.

max 140-143 HR (Heart Rate)

blade
13-05-11, 00:36
και πόση ώρα;

Nico Cárdenas
13-05-11, 00:43
και πόση ώρα;

αυτό εξαρτάται από εσένα...

Π.Χ. εγώ κάνω 30 μιν. 4-5 φορές την βδομάδα 130-140ΗR (ελιπτικό)

Άρχισα σιγά σιγα, μετά από το τέλος κάθε προπόνησης με βάρη έκανα και ελλιπτικό

Στην αρχή εκανα παρα πολύ αργα και κάθε βδομάδα ανέβαζα τους παλμους μου..

Πιστευω πως αυτό το θέμα "πόση ώρα" διαφέρει από άτομο σε άτομο.

Αρχίζεις χαλαρά και σταδιακά αυξάνεις... (θα σου φανει έτσι πιο ευκολο αλλά και πιο "ενδιαφέρον")

thanasis76
13-05-11, 08:08
Πιστευω πως αυτό το θέμα "πόση ώρα" διαφέρει από άτομο σε άτομο.

Αρχίζεις χαλαρά και σταδιακά αυξάνεις... (θα σου φανει έτσι πιο ευκολο αλλά και πιο "ενδιαφέρον")


συμφωνω...!!!!

blade
13-05-11, 12:05
ο διάδρομος μου γράφει πάνω τους παλμούς αλλά μου βγάζει 70-80. Αλλά αν το βάλω πιο πάνω δε θα μπορώ να κάνω... Λογικά τα μετράει λάθος έτσι;

blade
15-05-11, 20:29
τελικά από ότι φαίνεται το μηχάνημα καλά μετράει τους σφυγμούς.... αλλά είναι πολύ λίγοι 70-90... το βάζω στο 6 και στο 7(μέγιστη ταχύτητα το 16 ή το 14 δε θυμάμαι πιο από τα δύο). κάνω μισή ώρα δλδ αυτό δεν έχει κανένα αποτέλεσμα;