PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για κάψιμο λίπους



Costasgr
11-05-11, 23:51
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα τα φώτα τον εμπειρότερων πάνω σε θέμα διατροφής για μείωση του λίπους.
Είμαι 33 χρονών 1,85ύψος 96κιλά με ποσοστό λίπους 20%, αρκετά παραπάνω απο όσο θα έπρεπε, πέρυσι είχα αρχίσει συστηματικά το γυμναστήριο και την διατροφή αλλά κάποιες αλλαγές στην ζωή μου με ανάγκασαν να το σταματήσω και γενικά να χάσω και την διατροφή μου αλλά να κερδίσω και κάμποσα κιλά.
Ξεκίνησα λοιπόν ένα πρόγραμμα που περιλαμβάνει βάρη και αερόβιο εναλλάξ (μια μέρα βάρη την επόμενη τρέξιμο) επίσης οι δραστηριότητες μου περιλαμβάνουν αρκετή πεζοπορία σε βουνά (φυσικά δεν μπορεί να γίνεται κάθε Σ/Κ λόγο χρόνου και αποστάσεων), το σώμα μου δεν είναι εντελώς αγύμναστο καθώς έκανα για χρόνια κολύμβηση και καταδύσεις (μικρότερη ηλικία) όπως επίσης και για αρκετά χρόνια ποδόσφαιρο, με την έναρξη της φοιτιτικής ζωής τα περισσότερα αθλήματα σταμάτησαν και άρχισαν τα αθλήματα της μάσας της δουλειάς και της νύχτας...
Το πρόγραμμα διατροφής με βοήθεια απο το βιβλίο του tom Venuto (δεν γνωρίζω αν είναι καλό) που ακολουθώ είναι το παρακάτω (το σκεπτικό είναι αρχικά να χάσουμε το λίπος, να κρατήσουμε και απο τον μυικό ιστό):

08:00 Πρωινό
100 ml Άπαχο γάλα + βρώμη
Φρούτο (ή μήλο, ή πορτοκάλι ή φράουλες - περίπου 6 φράουλες- )

11:00 (Στον...πάγκο της δουλειάς)
1 ολόκληρο αυγό βραστό
1 φρούτο

14:00
Σπιτικά μαγειρεμένο κοτόπουλο (στήθος) 200γρ
ή μπιφτέκι απο άπαχο κιμά ή σουβλάκι κοτόπουλο (σπιτικά φτιαγμένο απο στήθος)
Σαλάτα (συνήθως μαρούλι με 1 ΚΣ λάδι)
μαύρο ρύζι ή 200γρ πατάτα βραστή ή μαύρα μακαρόνια (κυρίως ρύζι παίζει) (περίπου 200γρ)

16:30 (πρίν φύγω απο δουλειά)
1 τόστ ολικής με τυρί χαμηλών λιπαρών

18:00 προπόνηση

19:00
Κοτόπουλο 200γρ
Μαύρο ρύζι ή μαύρα μακαρόνια ή βραστή πατάτα (περίπου 200γρ)
Σαλάτα

22:30
Γιαούρτι 2%
5 Αμύγδαλα

Υπάρχει ISOLATE πρωτείνη αλλά δεν την χρησιμοποιώ ακόμα γιατί δεν είμαι σίγουρος πότε είναι καλύτερα να γίνεται χρήση της (επίσης αν γίνεται η χρήση της παρακάμπτω την πρωτεΐνη του γεύματος?).
Η μεγαλύτερη μου αδυναμία ήταν οι μπύρες (μοναστηριακές, σταρόμπυρες κλπ κλπ) τις οποίες μέχρι στιγμής (απο εκεί που έπαιζαν 2 την ημέρα περίπου) τις έκοψα μαχαίρι, μπορώ να κρατήσω κατανάλωση το Σάββατο? (πχ 2 μπύρες), γλυκά δεν τρώω (δεν είμαι φαν οπότε δεν έχουμε πρόβλημα) με το φαγητό πίνω νερό (γενικά κατεβάζω λίτρα, 3-4 λίτρα ημερησίως) και πολύ σπάνια (2 φορές το μήνα) θα πιώ μια coca zero.
Προπόνηση είναι κυρίως 5 μέρες την εβδομάδα με αρκετές φορές να υπάρχει και 6η
Ευχαριστώ!

ToniTsiou
12-05-11, 01:49
Γεια σου φιλε! Λοιπον αρχικα να σου πω πως μου φαινεται οκ η διατροφη σου. Επισης μπορεις να βαλεις την πρωτεινουλα σου στο δεκατιανο σου και μετα την προπονηση(Δεν υπαρχει σε καμια περιπτωση λογος να παρακαμψεις την πρωτεινη των γευματων)..Υπαρχουν αλλοι που προτιμουν την πρωτεινη στο πρωινο! Αυτο διαμορφωσε το οπως εσυ θες! Επισης κατα την γνωμη μου βγαλε το τυρι απο το τοστακι και πετα μεσα 3 φετες γαλοπουλα! Τελος θα ηθελα να σε ρωτησω αν κανεις αεροβιο..Διοτι κανεις 1 ωρα προπονηση απ οσο ειδα και μαλλον το χρειαζεσαι το αεροβιο αφου 8ες να πετυχεις χασιμο λιπους..Οσο για τις μπυρες κοφτες επειγοντως και πινε χυμο ή λιγο κρασακι :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Costasgr
12-05-11, 10:35
Καλημέρα!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η προπόνηση περιλαμβάνει αερόβιο αλλά σε ξεχωριστές μέρες, κάνω Δευτέρα βάρη, Τρίτη Τρέξιμο, Τετάρτη Βάρη, Πέμπτη τρέξιμο, Παρασκευή Βάρη αν ο χρόνος μου επιτρέπει το Σάββατο έχει πάλι τρέξιμο (εκτός αν βρίσκομαι σε βουνό όπου συνήθως έχει περίπου 6 με 8 ώρες (σύνολο) πορεία.
Μια τελευταία ερώτηση, Κρεατόσουπα (άπαχο κρέας, πατάτα, καρότο, ντομάτα, κρεμμύδι και ελάχιστο λάδι) επιτρέπεται / είναι οκ σαν γεύμα? (υποθέτω οτι πληρεί τις απαιτήσεις, ίσως με την προσθήκη λίγο περισσότερης πρωτεΐνης)

thanasis76
12-05-11, 11:17
τα γευματα σου ειναι μια χαρα και μπορεις να εχεις και το γευμα που εβαλες παρακατω...
για την πρωτεινη αν θελεις μπορεις να περνεις 1-2 σκουπ μετα την προπονηση και πριν το γευμα.
οσο για το τρεξιμο ισως θα ηταν καλλητερα να το κανεις γρηγορο βαδιν σε ανηφορα..

Costasgr
12-05-11, 11:34
τα γευματα σου ειναι μια χαρα και μπορεις να εχεις και το γευμα που εβαλες παρακατω...
για την πρωτεινη αν θελεις μπορεις να περνεις 1-2 σκουπ μετα την προπονηση και πριν το γευμα.
οσο για το τρεξιμο ισως θα ηταν καλλητερα να το κανεις γρηγορο βαδιν σε ανηφορα..

Ευχαριστώ πολύ!
Στην ουσία το αερόβιο το έχω σε μίξη, κάποιες μέρες κάνω ελαφρύ τρέξιμο σε ανηφόρα, αλλά και γρήγορο βάδην σε ανηφόρα καθώς η κλίση με βολεύει / βοηθά και για τις δραστηριότητες στο βουνό (η πορείες συνήθως περιλαμβάνουν κατά μέσο όρο -+500 μέτρα υψομετρικής διαφοράς).

thanasis76
12-05-11, 11:43
Ευχαριστώ πολύ!
Στην ουσία το αερόβιο το έχω σε μίξη, κάποιες μέρες κάνω ελαφρύ τρέξιμο σε ανηφόρα, αλλά και γρήγορο βάδην σε ανηφόρα καθώς η κλίση με βολεύει / βοηθά και για τις δραστηριότητες στο βουνό (η πορείες συνήθως περιλαμβάνουν κατά μέσο όρο -+500 μέτρα υψομετρικής διαφοράς).

ωραια, μια χαρα. να σου πω μονο οτι για να καψεις λιπος χρειαζεται τουλαχιστον 30 λεπτα αεροβια... :green::green: απο εκει και πανω οσο μπορεις...

Costasgr
12-05-11, 11:56
ωραια, μια χαρα. να σου πω μονο οτι για να καψεις λιπος χρειαζεται τουλαχιστον 30 λεπτα αεροβια... :green::green: απο εκει και πανω οσο μπορεις...

Ο μέσος όρος που κάνω αερόβιο είναι περίπου 40 με 50 λεπτά (τρέξιμο) γρήγορο βάδην με κλίση περίπου 60 λεπτά...στο βουνό περίπου 8 ώρες...

thanasis76
12-05-11, 12:05
Ο μέσος όρος που κάνω αερόβιο είναι περίπου 40 με 50 λεπτά (τρέξιμο) γρήγορο βάδην με κλίση περίπου 60 λεπτά...στο βουνό περίπου 8 ώρες...

μια χαρα εισαι με τους χρονους. στο βουνο δεν πιανετε για αεροβιο... ετσι νομιζω:unsure:

Costasgr
12-05-11, 12:12
μια χαρα εισαι με τους χρονους. στο βουνο δεν πιανετε για αεροβιο... ετσι νομιζω:unsure:

Γιατί? η κλίση μεγάλη και 4 ώρες είναι άνευ στάσεις (εκτός απο εκείνες που χρειάζεσαι για να πάρεις μια ανάσα).
Αν ξέρει κανείς ας απαντήσει :unsure::unsure:

thanasis76
12-05-11, 12:18
Γιατί? η κλίση μεγάλη και 4 ώρες είναι άνευ στάσεις (εκτός απο εκείνες που χρειάζεσαι για να πάρεις μια ανάσα).
Αν ξέρει κανείς ας απαντήσει :unsure::unsure:

απλα ο ρολος της αεροβιας ειναι να πιασεις πανω απο το μεσο ορο στους παλμους σου. κατι που δεν ξερω κατα ποσο γινετε ανεβενοντας ενα βουνο σιγα σιγα.
εχω την εντυπωση πως πιο πολυ εκει γυμναζεις τα ποδια...
αλλα ας περιμενουμε να μας πει καποιος πιο σιγουρα...;)

Costasgr
12-05-11, 12:34
απλα ο ρολος της αεροβιας ειναι να πιασεις πανω απο το μεσο ορο στους παλμους σου. κατι που δεν ξερω κατα ποσο γινετε ανεβενοντας ενα βουνο σιγα σιγα.
εχω την εντυπωση πως πιο πολυ εκει γυμναζεις τα ποδια...
αλλα ας περιμενουμε να μας πει καποιος πιο σιγουρα...;)

Σε θέμα παλμών σε ανάβαση βουνού (όχι απλό περίπατο πχ ανάβαση κορυφής απο τα 1024 μέτρα στα 2160) οι παλμοί και ο ρυθμός είναι αντίστοιχος πολύ έντονης κλίσης και γρήγορου βαδίσματος, οπότε μάλλον είναι εντός.

thanasis76
12-05-11, 12:50
Σε θέμα παλμών σε ανάβαση βουνού (όχι απλό περίπατο πχ ανάβαση κορυφής απο τα 1024 μέτρα στα 2160) οι παλμοί και ο ρυθμός είναι αντίστοιχος πολύ έντονης κλίσης και γρήγορου βαδίσματος, οπότε μάλλον είναι εντός.

δεν ειχα καταλαβει καλα...:unsure: νομιζα περιπατο σε βουνο... δεν καταλαβα οτι μιλουσες για αναβαση...ετσι μαλλον εισαι οκ...

Costasgr
12-05-11, 12:56
δεν ειχα καταλαβει καλα...:unsure: νομιζα περιπατο σε βουνο... δεν καταλαβα οτι μιλουσες για αναβαση...ετσι μαλλον εισαι οκ...
;)
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις και τα σχόλια! :)

ToniTsiou
12-05-11, 20:41
ωραια, μια χαρα. να σου πω μονο οτι για να καψεις λιπος χρειαζεται τουλαχιστον 30 λεπτα αεροβια... :green::green: απο εκει και πανω οσο μπορεις...

βαλε 45λεπτα και θα δεις αποτελεσματα:green::green::green:

gmk3l3ut1s
13-05-11, 14:28
Παιδιά έχω μόνο μια απορία σε αυτό το ζήτημα της διατροφής . Παντού διαβάζω είτε αναφέρεται σε διατροφή γράμμωσης , είτε αναφέρεται σε διατροφή για χάσιμο λίπους , ότι τα γεύματα (τουλάχιστον τα πρώτα 3 περιέχουν αρκετούς υδατάνθρακες) . Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν , πώς είναι δυνατόν με τόσο υδατάνθρακα και τόσες θερμίδες (π.χ. 100 γρ. ρύζι έχει γύρω στις 300 ++) να επιτευχθεί μια μείωση του λίπους . Ευχαριστώ .

DimitrisT
13-05-11, 17:55
Παιδιά έχω μόνο μια απορία σε αυτό το ζήτημα της διατροφής . Παντού διαβάζω είτε αναφέρεται σε διατροφή γράμμωσης , είτε αναφέρεται σε διατροφή για χάσιμο λίπους , ότι τα γεύματα (τουλάχιστον τα πρώτα 3 περιέχουν αρκετούς υδατάνθρακες) . Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν , πώς είναι δυνατόν με τόσο υδατάνθρακα και τόσες θερμίδες (π.χ. 100 γρ. ρύζι έχει γύρω στις 300 ++) να επιτευχθεί μια μείωση του λίπους . Ευχαριστώ .

Αν το συνολο των ημερισιων θερμιδων που τρως ειναι λιγοτερο απο το συνολο που καις τοτε θα χανεις λιπος..

Costasgr
24-05-11, 20:16
Καλησπέρα και πάλι!
Παραθέτω τα νούμερα μου, μετά απο 3 εβδομάδες διατροφής (με όσο το δυνατό λιγότερες ατασθαλίες, την εβδομάδα τηρείτε ευλαβικά, ξέφυγα λίγο μόνο το Σ/Κ που μας πέρασε λόγο ονομαστικής -είχα...2 μέρες γλέντι-).
Η γυμναστική μου λόγο φόρτου εργασίας είναι το μίνιμουμ 3 μέρες την εβδομάδα, όποτε μπορώ τις κάνω 5...

8/5/2011 Κιλά: 96 Λίπος: 22,10%
15/5/2011 Κιλά: 94,6 Λίπος: 20,70%
23/5/2011 Κιλά: 93,3 Λίπος: 19,20%