PDA

Επιστροφή στο Forum : Με βάση το θέμα μου στις πρωτείνες,ιδού η ερώτηση για την διατροφή μου ?



AnidaiosGR
12-05-11, 21:22
Καλησπέρα ξανά απο εμένα,

είχα πει οτι το βράδυ θα βάλω το πρόγραμμα μου απο φαγητό γενικά που προσάρμωσα,γιατί με αυτά που έτρωγα...άσ'τε το καλύτερα.

Τυχαινει να ειμαι ολη μερα ,δουλεια εξω τρεξιμο σχολες κτλ.

Οπότε το πρόγραμμα έρχετε ως εξής.

Ξεκινάμε με το πρωί ....



ΓΑΛΑ 1.5 % 500 ml (8:00 το πρωι)
1 ΚΟΥΛΟΥΡΙ (9:00 το πρωι)
1 ΦΥΣΙΚΟ ΧΥΜΟ (9:00 το πρωι)
1 ΚΟΥΛΟΥΡΙ (11:00 το πρωι)
1 Sandwich (μαύρη μπακέτα,αλέσεως,με ντομάτα,μαρούλι,κοτόπουλο,και λίγο κασέρι,το κοτπόπουλο ανά μέρα αλλάζει και γίνετε μια κοτόπουλο και μία Guda Γαλοπούλα με χαμηλά ληπαρά) (12:30 το πρωι)


εώς εδώ είναι πρόγραμμα που έχω βάλει ώστε να μην τρώω σαβούρες γενικά απο αυτά που έτρωγα.



Κατά της 2:30-3:00 τρώω το ημερίσιο φαγητό σπιτιού.
Περίπου , απόγευμα πίνω λίγο γάλα έτσι για να γεμίζει το στομάχι και νερό.
8 και κάτι και μετά συνήθως πάω γυμναστήριο.
Επιστρέφω και πίνω 1 λίτρο γάλα 1.5 % .
Βράδυ κατά της 10 τρώω και ένα γιαούρτι ,συνήθως καμιά φορά το τρώω και απόγευμα και έτσι δεν τρώω το βράδυ.


Κιλά τώρα είναι 78 λάθος είχα κάνει τις προάλλες που έγραψα.
1.81 ύψος.


Πως το βλέπετε το πρόγραμμα επιτέλους που διορθώθηκε ?γιατί έτρωγα πολλές σαβούρες,και η κοιλίτσα.... πήρε φώτια!

Τυχόν συμβουλές δεκτές φυσικά απλά υπόψιν οτι πρωί μέχρι το μεσημέρι είμαι δουλειά και είναι περιορισμένα τι τρώω στο μαξ , και μεσημέρι έως βράδυ πριν το γυμναστήριο είμαι σχολή.

Αναμένω απαντήσεις σας φίλοι μου ... :turtle:

AnidaiosGR
12-05-11, 21:33
με βάση το θέμα του Gpol oπου τον ευχαριστώ πολύ μπόρεσα να υπολογίσω τις ημερίσιες ανάγκες μου ,λογικά σωστά εάν έχω λάθος πείτε μου..

66+1069,6+905-136=1904,6 το έκανα με την 1η μέθοδο.

Αυτό το αποτέλεσμα το πολλαπλασίασα με τον συντελεστή μέτριας δραστηριότητας με 1.7 γιατί λογικά αυτά που κάνω είναι μέτριο προς το έντονο και έβγαλα αποτέλεσμα 3237,82 θερμίδες μάλλον την ημέρα για να διατηρήσω το βάρος μου .

Σωστά τα υπολόγισα?

RAMBO
12-05-11, 21:35
πολυ γαλα.....
πολλα κουλουρια....

AnidaiosGR
12-05-11, 21:37
το γάλα και τα κουλούρια αντικατέστησσαν άλλες σαβούρες που έτρωγα,και κυρίως το οτι έτρωγα πάρα πολυ... :(

Δηλαδή κακό κάνω?

και να σήμειώσω ειδικά πρωί και απόγευμα μου είναι δύσκολο να φάω κάτι άλλο γιατί εκεί που δουλεύω μόνο ένα κυλικείο υπάρχει σε απόσταση 2-3 χλμ. και η σχολή μου είναι αρκετά μακρυά ώστε να αγοράσω κάτι απ'έξω που να βοηθήσει ,(που απ'έξω μόνο βοήθεια δεν θα είναι ) απλά τονίζω αυτά οτι δεν είμαι σπίτι σχεδόν καθόλου,όλη μέρα μηχανή περπάτημα πέρα δώθε...

beefmeup
12-05-11, 21:48
φαε το πρωι βρωμη με μια μεζουρα πρωτεινη μαζι με νερο η γαλα σαν χυλο..

μεχρι το μεσημερι αν πεινασεις φαε κανα μεσαιο φρουτο..

το μεσημερι φαε κρεας/ψαρι μαζι με πατατες/ρυζι/μακαρονια..

απογευματακι παλι το ιδιο..μετα το γυμναστηριο..
κ στο ενδιαμεσο απτο μεσημεριανο εως το βραδυνο,μπορεις να βαλεις μια μεζουρα πρωτεινη μαζι με φρουτο παλι..

κ βραδυ κανα γιαουρτι 2% με ξηρους καρπους..

τις θερμιδες αν θες κοιτας πανω στις ποσοτητες αππ καθε τι που θα τρως.
μπορεις να βαζεις κ ομελετες αντι για τα γευματα με κρεατα η εξτρα,κ να κοιταξεις να περνεις κ καλα λιπαρα..

AnidaiosGR
12-05-11, 21:54
μου έκανες την ψυχολογία κόσκινο ...

Να ακολουθήσω όλο αυτό που είπες μου φαίνετε κομματάκι δύσκολο έως απίθανο.

Ακόμα δεν ξεκίνησω πρωτείνη είμαι ακόμα σε κατάσταση συνήθειας .Απο το πρωί εάν εξαιρέσουμε αυτό που είπες έως μεσημέρι 100 % θα πεινάσω,το μεσημέρι πάντα τρώω οτι φτιάχνει η μάνα και πάλι καλα να λέω δεν θα φτίαχνει φαγητό μόνο για εμένα η δεν θα σπαταλάω φαγήτο για να κάνω αυτό που θέλω εγώ,σιγά 1 φαγητό είναι σπιτικό της μάνας πόσο πια να πειράξει.

Όσο για τις θερμίδες σωστά δεν τα μέτρησα τα υπόλοιπα απο αυτά που έβγαλα ?

Απόγευμα ειδικά άντε να έχω κανένα φρούτο σχολή η γιαούρτη τίποτα άλλο δύσκολο.

Αν καθόμουν σπίτι καλά θα ήταν αλλα αποτο πρωί στο πόδι δυσκολευει η κατασταση ...
και ειδικα τώρα που πιεζομαι να μην τρωω τις σαβουρες...
:(

beefmeup
12-05-11, 21:56
ρε συ..

4 γευματα σου ειπα κ αυτα τις ωρες που θα σαι σπιτι,οχι τπτ επιστημονικο..

πρωι,μεσημερι.μετα το γυμναστηριο,κ αργα το βραδυ(αυτο μπορεις να το βαλεις το απογευμα στην σχολη που μπορεις να παρεις κανα γιαουρτι που λες)..

που το δυσκολο?

κ οταν πεινασεις που λες τρως ενα μεσαιο φρουτο να σε ξεγελασει,η πινεις γαλα ας πουμε μεχρι το μεσημερι..

AnidaiosGR
12-05-11, 22:00
χμμμ ,δεν ξέρω ειλικρινά τώρα φαίνετε ποιο εύκολο,πριν κόμπλαρα λίγο πολύ να σε πω την αλήθεια..

Ενδιάμεσα όταν πεινάω λες να τρώω κανένα γιαούρτι, πόσες φορές εάν πεινάσω?

Επίσης, το Sandwich που κάνω με μαύρη μπακέτα δεν είναι καλό ?

Όσο για φρούτα έχεις κάποια πρόταση ?

+ εσύ μπου είπες με πρωτείνη μέσα,εγώ δεν παίρνω ακόμα.

RAMBO
12-05-11, 22:01
πρασινο μηλο ,μπανανα

beefmeup
12-05-11, 22:02
χμμμ ,δεν ξέρω ειλικρινά τώρα φαίνετε ποιο εύκολο,πριν κόμπλαρα λίγο πολύ να σε πω την αλήθεια..

Ενδιάμεσα όταν πεινάω λες να τρώω κανένα γιαούρτι, πόσες φορές εάν πεινάσω?

Επίσης, το Sandwich που κάνω με μαύρη μπακέτα δεν είναι καλό ?

Όσο για φρούτα έχεις κάποια πρόταση ?

οσες θες αρκει να μην ξεφευγεις στις θερμιδες σου..

καλο ειναι,αλλα οχι κ καθε μερα..

ξινομηλα αφου θες να χασεις που λες.

ε,βγαλε την πρωτεινη απο αυτα που σου γραψα,απλα θα πρεπει να τρως περισοτερο φαγητο για να φτσεις τις αναγκες σου..

AnidaiosGR
12-05-11, 22:07
πρασινο μηλο ,μπανανα

αυτό σαν αντικατάσταση στο τί?


οσες θες αρκει να μην ξεφευγεις στις θερμιδες σου..

καλο ειναι,αλλα οχι κ καθε μερα..

ξινομηλα αφου θες να χασεις που λες.

ε,βγαλε την πρωτεινη απο αυτα που σου γραψα,απλα θα πρεπει να τρως περισοτερο φαγητο για να φτσεις τις αναγκες σου..

Δεν το πολυ κατάλαβα αυτό ,μάλλον.

Άρα καλύτερα είναι Τρίτη - Πέμπτη που είναι ενδιάμεσα στις ημέρες να παίρνω το Sandwich.

Ναι να χάσω,και μετά να ανέβω σιγά σιγά απλά τώρα θέλω να διορθώσω το χάλι ...

Τα κουλούρια έχουν 90 θερμίδες το 1 , ο φυσικός χυμός μόνο ΚΑΚΟ δεν κάνει , πιστεύω.
Άρα μπορώ να κρατήσω το φυσικό χυμό ,να αλλάξω το πρωινό να τρώω σπίτι δηλαδή κάτι.
Δουλεια τις ημερες που ειναι να παιρνω το Sandwich κανονικα τον χυμο μου και μετα μεσημερι το φαγητο της ημερας,απογευμα κανενα γιαουρτι μαζι μου η κανενα φρουτο και βραδυ το ιδιο παλι η τιποτα ετσι χαλαρο σωστα ?

Καλό αυτό που είπα ?

RAMBO
12-05-11, 22:08
στην πεινα μεχρι να φασ

AnidaiosGR
12-05-11, 22:16
Αν και βρώμη δεν έχω πάρει ποτέ,εάν δεν μ'αρέσει με τι μπορώ να το αντικαταστήσω?

Εώς τώρα...

Το πρόγραμμα με διόρθωση έχει ως εξής.

ΠΡΩΙ : Βρώμη + γάλα 1.5 % (αυτό μ'αρέσει αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει και καλύτερο με 0 %)
Ενδιάμεσα στην δουλειά θα φάω κανένα φρούτο για να αντέξω έως το μεσήμερι αν και ακραίο να αντέξω με 1 φρούτο αλλά ενταξει,και κάθε τριτη - πεμπτη το Sandwich Που είπα
ΜΕΣΗΜΕΡΙ : Φαγητο οτι εχει για μεσημεριανο
ΑΠΟΓΕΥΜΑ : Κατα την σχολη , φρουτο η γιαουρτι κυριως πρασσινο μηλο κτλ.
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ : Φαγητο μεσημεριανο , Ή μπορώ να πω οτι καλύτερο είναι να πιω γάλα ,και να φάω 1 φρούτο.
ΒΡΑΔΥ : τίποτα να μην φάω γιατί κοιμάμαι κατά της 11, τελειώνω περίπου 10 παρά απο γυμναστήριο μπάνιο κτλ ,μέχρι να φάω και το φρούτο με το γάλα που έχω βάλει μετά την προπόνηση περνάει η ώρα...

Πως σας φαίνετε ?

Έστρωσε ?

RAMBO
12-05-11, 22:21
δοκιμασε kellogs fitness

AnidaiosGR
12-05-11, 22:23
αυτό μόνο εάν δεν μ'αρέσει η βρώμη ?

Αύριο θα πάω να πάρω κιόλας βρώμη να δούμε τι παίζει :)

Το πρόγραμμα στο τελευταίο ποστ που έγραψα πως σου φαίνετε με τις διορθώσεις ?:green:

RAMBO
12-05-11, 22:37
ΠΡΩΙ : Βρώμη + γάλα 1.5 % (αυτό μ'αρέσει αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει και καλύτερο με 0 %)
Ενδιάμεσα στην δουλειά θα φάω κανένα φρούτο για να αντέξω έως το μεσήμερι αν και ακραίο να αντέξω με 1 φρούτο αλλά ενταξει,και κάθε τριτη - πεμπτη το Sandwich Που είπα
ΜΕΣΗΜΕΡΙ : Φαγητο οτι εχει για μεσημεριανο
ΑΠΟΓΕΥΜΑ : Κατα την σχολη , φρουτο η γιαουρτι κυριως πρασσινο μηλο κτλ.
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ : Φαγητο μεσημεριανο , Ή μπορώ να πω οτι καλύτερο είναι να πιω γάλα ,και να φάω 1 φρούτο.
ΒΡΑΔΥ : τίποτα να μην φάω γιατί κοιμάμαι κατά της 11, τελειώνω περίπου 10 παρά απο γυμναστήριο μπάνιο κτλ ,μέχρι να φάω και το φρούτο με το γάλα που έχω βάλει μετά την προπόνηση περνάει η ώρα...

αναμεσα σε πρωι και μεσημερι τισ μερεσ που δεν εχεισ σαντουιτσ βαλε μπανανα.
απογευμα πρασινο μηλο η μπανανα μαζι με γιαουρτι
μετα την προπο το μεσημεριανο

AnidaiosGR
12-05-11, 23:00
αναμεσα σε πρωι και μεσημερι τισ μερεσ που δεν εχεισ σαντουιτσ βαλε μπανανα.
απογευμα πρασινο μηλο η μπανανα μαζι με γιαουρτι
μετα την προπο το μεσημεριανο

1η πρόταση κατάλαβα.
2η πρόταση κατάλαβα.
Στην 3η εννοείς να βάλω μπανάνα μαζί με γιαούρτι μετά την προπο ΚΑΙ το μεσημεριανό ?

Γιατί εδώ χάθηκα.

Επίσης τα Kellogs Fitness δεν τα βρίσκω...

http://www.kelloggs-hellas.com/Cereals.aspx

RAMBO
12-05-11, 23:04
εννοω να φασ μονο το μεσημεριανο φαγητο(οτι εχει μαγειρευτει για την οικογενεια)
τα kellogs fitness δεν τα εχει αυτο που εβαλεσ αλλα στο σουπερ μαρκετ υπαρχουν και μαλιστα εχουν βγαλει τωρα οικογενειακη συσκευασια την οποια και περνω.

AnidaiosGR
12-05-11, 23:30
οκ θα το ψαξω αυριο κιολας μαζι με την βρωμη.

Οσο για το μεσημεριανο ναι ,εννοω θα φαω το ιδιο πιατο που θα εχει κανει για την υπολοιπη οικογενεια.

Μετα την προπονηση δηλαδη μια μπανανα γιαουρτι και ενα 0.5 λιτρα γαλα θα ειναι οτι πρεπει ?

Γιατι βλεπω οτι οι θερμιδες μου ειναι καπως ψηλες :P

RAMBO
12-05-11, 23:33
μετα την προπο αμεσωσ μια μπανανα.μετα απο κανα μισαωρο το φαγητο σου.

***και αν θεσ πριν κοιμηθεισ φαε τοτε το γιαουρτι για να σου δωσει πρωτεινη στον υπνο

AnidaiosGR
12-05-11, 23:38
άρα μετά τις αλλαγές σου...

ΠΡΩΙ : Βρώμη + γάλα 1.5 % (αυτό μ'αρέσει αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει και καλύτερο με 0 %)
Ενδιάμεσα στην δουλειά θα φάω κανένα φρούτο για να αντέξω έως το μεσήμερι αν και ακραίο να αντέξω με 1 φρούτο αλλά ενταξει,και κάθε τριτη - πεμπτη το Sandwich Που είπα
ΜΕΣΗΜΕΡΙ : Φαγητο οτι εχει για μεσημεριανο της οικογένειας
ΑΠΟΓΕΥΜΑ : Κατα την σχολη , φρουτο η γιαουρτι κυριως πρασσινο μηλο κτλ.
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ : μια μπανάνα η κάποιο φρούτο , και μετά απο κανένα μισά ωρο το φαγήτο που είχα για μεσημέρι,εάν δεν υπάρχει το αντικαθιστώ με γιαούρτι και γάλα.
ΒΡΑΔΥ : εφόσων είπαμε οτι μέχρι 11 και κάτι κοιμάμαι και περίπου στης 10 και κάτι τελείωνω απο όλα έχω φάει το γιαουρτί μου/ φαγητό και πέφτω κανονικά για ύπνο.


Έτοιμο το πρόγραμμα αύριο πάαω να ψάξω και για τα προϊοντα.

Πως το βλέπετε τώρα διορθώθηκε για τα καλά ? :) :)

freestyler
12-05-11, 23:42
πολυ καλη η βρωμη αν και εγω δυσκολα την κατεβαζω με γαλα που την τρωω!!!!

RAMBO
12-05-11, 23:42
μαι χαρα φαινεται.ωραιοσ;)

Txc
13-05-11, 12:01
Τα 6 τροφιμα που λειτουργουν στο ΒΒ:

1) Κοτοπουλο στηθος
2) Τονος
3) Μπανανα
4) Ασπραδια
5) Βρωμη
6) Καστανο ρυζι ή Ασπρο ρυζι ( Μπασματι )

και η γλυκοπατατα αξιζει επισης, αντε 7...

Βεβαια αξιζουν και αλλα τροφιμα. θα σου προτεινα να εχεις αυτα τα 7 τροφιμα στην διατροφη σου.

Τι αλλο χρησημοποιω εγω?

Μερικα απο αυτα:

1) Αποβουτυρωμενο γαλα / γιαουρτι
2) Μοσχαρισιο κρεας
3) Αμυγδαλα ωμα
4) ΚΟΚΚΙΝΑ μηλα
5) Μελι
6) Πολυσπορο ψωμι
7) Γαλοπουλα

και

8) Cottage Cheese


Προσωπικα το διατροφικο σου πλανο μου φαινετε απογοητευτικο...
Αν δεν θελεις συμπληρωμα πρωτεινης, θα ΠΡΕΠΕΙ να καταναλωνεις ασπραδια και οχι 1-2...βαλε καμια 20αρια ( 10 με το πρωινο και αλλα 10 post workout και κατι γινετε)...

gsisr
13-05-11, 13:31
Τα 6 τροφιμα που λειτουργουν στο ΒΒ:

1) Κοτοπουλο στηθος
2) Τονος
3) Μπανανα
4) Ασπραδια
5) Βρωμη
6) Καστανο ρυζι ή Ασπρο ρυζι ( Μπασματι )

και η γλυκοπατατα αξιζει επισης, αντε 7...

Βεβαια αξιζουν και αλλα τροφιμα. θα σου προτεινα να εχεις αυτα τα 7 τροφιμα στην διατροφη σου.

Τι αλλο χρησημοποιω εγω?

Μερικα απο αυτα:

1) Αποβουτυρωμενο γαλα / γιαουρτι
2) Μοσχαρισιο κρεας
3) Αμυγδαλα ωμα
4) ΚΟΚΚΙΝΑ μηλα
5) Μελι
6) Πολυσπορο ψωμι
7) Γαλοπουλα

και

8) Cottage Cheese


Προσωπικα το διατροφικο σου πλανο μου φαινετε απογοητευτικο...
Αν δεν θελεις συμπληρωμα πρωτεινης, θα ΠΡΕΠΕΙ να καταναλωνεις ασπραδια και οχι 1-2...βαλε καμια 20αρια ( 10 με το πρωινο και αλλα 10 post workout και κατι γινετε)...

+1

Πάρε μια πρωτείνη θα σε βοηθήσει πολύ αφού δεν έχεις χρόνο για γεύματα σπίτι..στη περίπτωσή σου αν και δε τις προτιμώ θα βοηθούσαν και μπάρες τις οποίες αν αγοράσεις πρωτείνη μπορείς να τις φτιάχνεις και μόνος σου ;)

AnidaiosGR
13-05-11, 18:27
δεν θέλω συμπλήρωμα είπα ΑΚΌΜΑ. ;) Μετά κάτι θα γίνει ...

Προς στιγμή να καούν τα περιττά θέλω δεν είναι και πολλά,να μπεί σε μια οδό ο οργανισμός γιατί ακόμα σκέφτετε το φαγητό :)

Οπότε ...

Κοτόπουλο στήθος,βρώμη,μπανάνα,ρύζι ... πιστεύω οτι μπορώ κάπως να τα καταφέρω να τα εντάξω,στην διατροφή μου κατά την διάρκεια της ημέρας.Αν και δύσκολα,αλλά δεν ξέρω.

Ας πούμε τώρα είμαι σχολή και ευτηχώς ,βρήκα δίκτυο να μπω να σας γράψω και είχα πάρει μπανάνα μαζί μου και έφαγα τώρα.

Πρωί είχα σήμερα επειδή δεν πήρα τίποτα ακόμα απο σούπερ μάρκετ δεν πρόλαβα.
1 κουλούρι
1 γιαουρτι activia Daily
1 γαλα μικρο λιγο
μεσημερι : πατατες στον φουρνο με ελαχιστο λαδι.
απογευμα(τωρα) : μπανανα
και οταν παω σπιτι 1 γιαουρτι πιστευω. :) activia Daily

Giannistzn
13-05-11, 19:21
δεν θέλω συμπλήρωμα είπα ΑΚΌΜΑ. ;) Μετά κάτι θα γίνει ...

Προς στιγμή να καούν τα περιττά θέλω δεν είναι και πολλά,να μπεί σε μια οδό ο οργανισμός γιατί ακόμα σκέφτετε το φαγητό :)

Οπότε ...

Κοτόπουλο στήθος,βρώμη,μπανάνα,ρύζι ... πιστεύω οτι μπορώ κάπως να τα καταφέρω να τα εντάξω,στην διατροφή μου κατά την διάρκεια της ημέρας.Αν και δύσκολα,αλλά δεν ξέρω.

Ας πούμε τώρα είμαι σχολή και ευτηχώς ,βρήκα δίκτυο να μπω να σας γράψω και είχα πάρει μπανάνα μαζί μου και έφαγα τώρα.

Πρωί είχα σήμερα επειδή δεν πήρα τίποτα ακόμα απο σούπερ μάρκετ δεν πρόλαβα.
1 κουλούρι
1 γιαουρτι activia Daily
1 γαλα μικρο λιγο
μεσημερι : πατατες στον φουρνο με ελαχιστο λαδι.
απογευμα(τωρα) : μπανανα
και οταν παω σπιτι 1 γιαουρτι πιστευω. :) activia Daily

To μεσημεριανο σου ηταν μονο πατατες? Και ενδιαμεσα απο το πρωινο - μεσημεριανο δεν ειχες φαει τιποτα αλλο? Βρισκω τελειως λαθος τη διατροφη σου.. Ελλειπεστατη σε πρωτεΐνες

Panosss
13-05-11, 19:56
Νομίζω οτι διατροφή σου δεν είναι καθόλου καλή.

Κουλούρι: Απαράδεκτο για bb. Βάζουν πάρα πολλά ζάκχαρα μέσα και δεν είναι μόνο 90 θερμίδες!
Χυμός: Γενικά οι υγρές θερμίδες θα πρέπει να αποφεύγονται. Φάε κανονικό φρούτο αν θέλεις
Έλλειμμα πρωτεΐνης: Τεράστιο θα έλεγα
Γεύματα: Άναρχα και με μεγάλα διαστήματα μεταξύ τους
Ω3: Ανύπαρκτα
Λαχανικά: Ανύπαρκτα
Γλυκαιμικός δείκτης γευμάτων: Πολύ μεγάλος

Νομίζω οτι πρέπει να αναθεωρήσεις πάρα πολλά φίλε μου

AnidaiosGR
13-05-11, 20:42
το δυσκολο ειναι οτι δεν ειμαι σπιτι για να τα κανω ολα αυτα που μου λες ομως.Ειμαι στο ποδι απο της 7:30 το πρωι εως 3 το μεσημερι ,4:15 με 8:15 σχολη,και 8 και βαλε με 9 και κατι γυμνασστηριο και 11 και κατι παλι υπννος.

Οποτε δεν υπαρχει κενο στο να κανω αυτα που μου λες..

beefmeup
13-05-11, 21:50
φαε το πρωι βρωμη με μια μεζουρα πρωτεινη μαζι με νερο η γαλα σαν χυλο..

μεχρι το μεσημερι αν πεινασεις φαε κανα μεσαιο φρουτο..

το μεσημερι φαε κρεας/ψαρι μαζι με πατατες/ρυζι/μακαρονια..

απογευματακι παλι το ιδιο..μετα το γυμναστηριο..
κ στο ενδιαμεσο απτο μεσημεριανο εως το βραδυνο,μπορεις να βαλεις μια μεζουρα πρωτεινη μαζι με φρουτο παλι..

κ βραδυ κανα γιαουρτι 2% με ξηρους καρπους..

τις θερμιδες αν θες κοιτας πανω στις ποσοτητες αππ καθε τι που θα τρως.
μπορεις να βαζεις κ ομελετες αντι για τα γευματα με κρεατα η εξτρα,κ να κοιταξεις να περνεις κ καλα λιπαρα..


το δυσκολο ειναι οτι δεν ειμαι σπιτι για να τα κανω ολα αυτα που μου λες ομως.Ειμαι στο ποδι απο της 7:30 το πρωι εως 3 το μεσημερι ,4:15 με 8:15 σχολη,και 8 και βαλε με 9 και κατι γυμνασστηριο και 11 και κατι παλι υπννος.

Οποτε δεν υπαρχει κενο στο να κανω αυτα που μου λες..

για αυτο που σου γραφω απο πανω δεν υπαρχει χρονος?

σου γραφω οτι πρεπει να τρως κρεας/ψαρι κ ποσταρεις οτι εφαγες σκετες πατατες..
τι χρονο θες για να φας κρεας μαζι με τις πατατες δλδ?:unsure:

Panosss
13-05-11, 22:44
Κατανοώ την έλλειψη χρόνου, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί ας πούμε το μεσημεριανό σου να είναι πατάτες στο φούρνο.
Κάνε ότι σου λέει ο beef.
Μπορείς να κάνεις 3 (τουλάχιστον) ποιοτικά γεύματα την ημέρα και στα ενδιάμεσα να αντικαταστήσεις κουλούρια και λοιπά με τα ενδεδειγμένα.
Με το 24ωρο που έχεις, πρωινό και μεσημεριανό θα πρέπει να είναι super (με πρωτείνες, υδατάνθρακες κλπ). Φυσικά μπορείς το ΣΚ (που υποθέτω θα έχεις περισσότερο χρόνο) να κάνει τα ενδεδειγμένα 5-6 γεύματα και έστω αυτές τις ημέρες να έχεις πλήρη διατροφή.
Όλα γίνονται, αρκεί να έχουμε καλή πίστη και διάθεση.

sobral
13-05-11, 22:57
Κατανοώ την έλλειψη χρόνου, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί ας πούμε το μεσημεριανό σου να είναι πατάτες στο φούρνο.
Κάνε ότι σου λέει ο beef.
Μπορείς να κάνεις 3 (τουλάχιστον) ποιοτικά γεύματα την ημέρα και στα ενδιάμεσα να αντικαταστήσεις κουλούρια και λοιπά με τα ενδεδειγμένα.
Με το 24ωρο που έχεις, πρωινό και μεσημεριανό θα πρέπει να είναι super (με πρωτείνες, υδατάνθρακες κλπ). Φυσικά μπορείς το ΣΚ (που υποθέτω θα έχεις περισσότερο χρόνο) να κάνει τα ενδεδειγμένα 5-6 γεύματα και έστω αυτές τις ημέρες να έχεις πλήρη διατροφή.
Όλα γίνονται, αρκεί να έχουμε καλή πίστη και διάθεση.

ε αφού βάζει που βάζει το φαί στο φούρνο απλά πετάει και δίπλα στις πατάτες ένα κοτοπουλάκι ή μπιφτέκια και έχει ένα πλήρες γεύμα από carbs και πρωτείνη τουλάχιστον. Καλό προγραμματισμό χρειάζεται όπως ακριβώς είπαν οι προλαλήσαντες.:green:

Chris92
13-05-11, 23:09
και μπάρες τις οποίες αν αγοράσεις πρωτείνη μπορείς να τις φτιάχνεις και μόνος σου ;)
φιλε θα μπορουσες να μου πεις πως γινεται αυτο? θα ηταν πολυ καλο να εκανα δικες μου και να τις επερνα οπου πηγαινα!

Panosss
13-05-11, 23:50
Φαντασία να έχεις και μπορείς να κάνεις δεκάδες παραλλαγές.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2517-%CE%9C%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82.
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?8026-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BC%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12447-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B2%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-whey!!!!

AnidaiosGR
14-05-11, 00:46
για μεσημεριανο ειπαμε δενετοιμαζω τιποτα,δεν προλαβαινω οποτε τρωω το φαγητο που εχει για μεσημεριανο οτι και εαν ειναι ,για αυτο σημερα εφαγα σκετες πατατες.

Αυτο με την βρωμη τελικα δεν ειχα χρονο σημερα θα το αγορασω αυριο,θα παρω και γιαουρτι επιπλεον θα παρω και κανενα στηθος κοτοπουλου για το Σ/Κ που μονο τοτε θα μπορω να το κανω μονος,και τα υπολοιπα δεν ξερω.

Πρεπει να βρω εναν καλο τροπο να μοιρασω την διατροφη μου..

Txc
14-05-11, 01:57
Μπανανα μετα την προπονα μονο...

Τεσπα, προσπαθησε σε ολα τα γευματα σου να εχεις καπποιο ειδος πρωτεινης...

Περισσοτερο πρωτεινη, λιγοτερο υδατανθρακα και καμια σαλατα πρασινη...

ΟΧΙ πατατες τηγανιτες και προτιμησε αποβουτηρωμενα γαλακτομικα ή χαμηλα σε λιπαρα 1.5% πχ...

Giannistzn
14-05-11, 02:03
για μεσημεριανο ειπαμε δενετοιμαζω τιποτα,δεν προλαβαινω οποτε τρωω το φαγητο που εχει για μεσημεριανο οτι και εαν ειναι ,για αυτο σημερα εφαγα σκετες πατατες.

Αυτο με την βρωμη τελικα δεν ειχα χρονο σημερα θα το αγορασω αυριο,θα παρω και γιαουρτι επιπλεον θα παρω και κανενα στηθος κοτοπουλου για το Σ/Κ που μονο τοτε θα μπορω να το κανω μονος,και τα υπολοιπα δεν ξερω.

Πρεπει να βρω εναν καλο τροπο να μοιρασω την διατροφη μου..

Δεν θες πανω απο 1 ωρα το βραδυ για να φτιαξεις 5 γευματα (τοστακια, γαλοπουλα κλπ) σε ταπερακια ή αλουμινοχαρτα για την αλλη μερα. Ειναι πολυ ευκολο πιστεψε με.

al1975
14-05-11, 02:43
'Ολοι έχουμε περάσει απο κει που βρίσκεσαι.
Δικαιολογίες πολλες για να φάμε αυτο που μας αρέσει και όχι αυτό που πρέπει.βρες τι σου αρέσει σε αυτά που πρέπει!!!
Τωρα οσο αφορά το ταπεράκι, στην αρχή και γώ ντρεπόμουν να εμφανιστώ με ταπεράκι στην δουλειά, τώρα έχω εσωθερμική και το ταπεράκι πάει σύννεφο.
Όταν βάζεις κάτι στόχο τίποτα δεν πρέπει να σε εμοδίσει και οτι μοιράζεσε εδω τους προβληματισμούς σου είναι μια καλή αρχή.Έκανες το ρώτο βήμα, κάνε και τα υπόλοιπα!!!
Και μια συνταγή εύκολη γνωστη.
Χτύπα στο multi πρώτα την βρώμη να γινει σκόνη, ρίξε γάλα και λίγο μέλι και πιες το.Δεν θα την καταλάβεις καθόλου την βρώμη, και τωρα που έρχεται και καλοκαίρι ρίξε μια μπανάνα και παγάκια και είσαι έτοιμος.Και για να είναι πιο σωστό ρίξε και ενα scoop
Ελπίζω να τα βρεις χρήσιμα.