PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεινη και Αμινοξέα! Πότε και Πόσο?



eurogod
13-05-11, 14:27
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω σχεδόν ένα χρόνο τώρα που ξεκίνησα το γυμναστήριο (τελευταια εχω αρχισει να οργανώνομαι και στο σπίτι και ρίχνω κι εκεί καμιά προπόνηση). Έχω φτάξει και μια διατροφή, με όσα εχω διαβάσει στο forum εδώ κι ένα χρόνο, την οποία ακολουθώ όσο πιο αυστηρά μπορώ (κανά σάββατο βράδυ μπορεί να κάνω και καμιά απατεωνιά). Τελευταία έχω ρίξει αρκετά τους υδατάνθρακες και τα λίπη (χωρίς να κάνω υπερβολες) και έχω ανεβάσει την πρωτείνη προσπαθώντας να χάσω κανά κιλό αλλά όσο γίνεται να μην είναι μυικά (αρχάριος ειμαι ουσιαστικά με την γυμναστική και την διατροφή οπότε και λάθη θα κάνω και θα τα διορθώσω και θα μάθω απο αυτά, κάθε αρχη και δύσκολη, αλλά έχει κι αυτό τη "μαγεία" του!).
Αυτή τη στιγμή ειμαι 32χρονών, 89κιλά με 1.89 ύψος και με μια ζυγαριά που έχω και (λεει οτι) κανει και λιπομέτρηση, αυτη τι στιγμή μου δείχνει περιπου 12% λίπος. Έχω δει αρκέτα καλά αποτελέσματα στο σώμα μου μέχρι τώρα, αν και θέλω πολύ δουλειά ακόμα (ειδικά στους κοιλιακούς. Αλλά σιγά το νέο, απ'ότι κατάλαβα το 80% περίπου των αρχαρίων εκεί πασχει. Ας ελπίσουμε οτι η αερόβια θα κάνει κάποια στιγμή το θαύμα της).
Μετά τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόλογο, ο οποίος ελπίζω να μην σας κούρασε, έρχομαι και στο θέμα. Από συμπληρώματα το μόνο που παίρνω είναι πρωτείνη. Το χειμώνα έπαιρνα την GOLD STANDARD της ON και τώρα τελευταία παίρνω την Isolate της WARRIORLAB (προσωπικά πιστεύω ότι όλες οι πρωτεινες λίγο πολύ το ίδιο είναι, γι'αυτό αν και δοκίμασα και κάποιες άλλες κατέληξα σε αυτές τις 2 μόνο και μόνο γιατί μου αρέσουν οι γεύσεις που έχουν και τις πίνω ευχάριστα). Πίνω, λοιπόν, 1 scoop το πρωι με το που σηκώνομαι και 1,5 scoop μετά την προπόνηση (+ 1 μπανάνα).
Τελευταια, όμως, άρχισα να καλοβλέπω και τα αμινοξέα για πριν και μετά την προπόνηση. Αγορασα τα ESSENTIAL AMINO ENERGY της ON και η βασική μου απορία είναι πως να τα χρησιμοποιήσω?
Από τα λίγα που έχω διαβάσει σκέφτομαι να παίρνω 2 scoop (9-10γρ) κανα 20λεπτο πριν την προπόνηση και αμέσως μετά την προπόνηση (ή ακόμα και κατά τη διάρκεια της τελευταιας ασκησης, ε?) άλλα 2 scoop. Αν είμαι γυμναστήριο να κάνω και 30-40 λεπτά διάδρομο και μετά πίνω και την πρωτείνη ή αν είμαι σπιτι ( που δεν κάνω αερόβια μετά τα βάρη) να παίρνω την πρωτείνη κανα 20λεπτο μετα τα αμινοξέα. Αν κάνω αυτό, την μπανάνα να την τρώω αμέσως μετά τα αμινοξέα ή αργότερα μαζί με την πρωτείνη? Αυτές οι δοσολογίες αμινοξέων και πρωτείνης είναι εντάξει ή πρεπει να τις αλλάξω?

Μια άλλη λυση που σκέφτηκα είναι να κρατήσω πριν την προπόνηση τα αμινοξέα της ON και για μετά την προπόνηση να πάρω τα MONSTER AMINO της CYTOSPORT που έχουν και υδατάνθρακα (ειναι και ψιλοτσάμπα) και να βγάλω την μπανάνα. Αλλά και πάλι αν κάνω αυτό θέλω τα φώτα σας με τι δοσολογίες που πρέπει να χρησιμοποιήσω.

Τι μου προτείνετε????????

Υ.Γ Συγνώμη αν σας κουρασα με το μεγάλο post αλλά ήθελα να σας δώσω μια όσο γίνεται πιο ολοκληρωμένη εικόνα του επιπέδου που βρίσκομαι και πού θέλω την βοηθειά σας. (Αν και μάλλον το παράκανα).
Ευχαριστώ

Kaloutsikos
14-05-11, 00:01
Για τα αμινοξέα πριν την προπόνηση αν έχεις φάει ένα δίωρο πριν, ένα γεύμα πλούσιο
σε πρωτεΐνη - υδατάνθρακα τα αμινοξέα περισέβουν, επειδή αυτά έχουν μέσα
καφείνη δοκίμασε να πάρεις πριν την προπόνηση, αν δεις να έχεις νευρικότητα στην
προπόνηση συνέχισετα, αν δεν δεις τότε μην παίρνεις καθόλου πριν!

Τις μέρες που πάς γυμναστήριο με το που τελειώνεις τα βάρη πάρε τα άμινο, κάνε
το αερόβιο σου και μετά πρωτεΐνη με μπανάνα.

Τις μέρες που είσαι σπίτι όταν τελειώσεις την προπόνηση πάρε αμινοξέα και μετά από
20 λεπτά κάνε ένα κανονικό γεύμα (κοτόπουλο με ρύζι-πατάτα).

Τα Monster amino της Cytosport τα αμινοξέα που έχει είναι bcaa,
αυτό είναι καλύτερα να το παίρνεις πριν την προπόνηση γιατί τα bcaa δεν αφήνουν
να διασπαστούν τα μυικά κιλά σε μία έντονη προπόνηση.

Αυτά από μένα! :welcome:

eurogod
02-06-11, 14:04
Για τα αμινοξέα πριν την προπόνηση αν έχεις φάει ένα δίωρο πριν, ένα γεύμα πλούσιο
σε πρωτεΐνη - υδατάνθρακα τα αμινοξέα περισέβουν, επειδή αυτά έχουν μέσα
καφείνη δοκίμασε να πάρεις πριν την προπόνηση, αν δεις να έχεις νευρικότητα στην
προπόνηση συνέχισετα, αν δεν δεις τότε μην παίρνεις καθόλου πριν!

Τις μέρες που πάς γυμναστήριο με το που τελειώνεις τα βάρη πάρε τα άμινο, κάνε
το αερόβιο σου και μετά πρωτεΐνη με μπανάνα.

Τις μέρες που είσαι σπίτι όταν τελειώσεις την προπόνηση πάρε αμινοξέα και μετά από
20 λεπτά κάνε ένα κανονικό γεύμα (κοτόπουλο με ρύζι-πατάτα).

Τα Monster amino της Cytosport τα αμινοξέα που έχει είναι bcaa,
αυτό είναι καλύτερα να το παίρνεις πριν την προπόνηση γιατί τα bcaa δεν αφήνουν
να διασπαστούν τα μυικά κιλά σε μία έντονη προπόνηση.

Αυτά από μένα! :welcome:

Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση και συγνωμη που αργησα να ποσταρω αλλα με τις λαλακιες του ΟΤΕ ημουν χωρις ιντερνετ.

Απο αμινοξεα παιρνω 2 scoop κανα μισαωρο πριν την προπονηση και 2 scoop με το που τελειωνω τα βαρη και μετα από κανα 20λεπτο whey με μπανανα.
Μηπως θα ηταν καλυτερα να παρω 3 scoop πριν την προπονηση?
Μήπως εχω καλυτερο τσιτώμα (εξαιτιας της καφεινης) ή ειναι υπερβολη?

Kaloutsikos
02-06-11, 15:37
Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση και συγνωμη που αργησα να ποσταρω αλλα με τις λαλακιες του ΟΤΕ ημουν χωρις ιντερνετ.

Απο αμινοξεα παιρνω 2 scoop κανα μισαωρο πριν την προπονηση και 2 scoop με το που τελειωνω τα βαρη και μετα από κανα 20λεπτο whey με μπανανα.
Μηπως θα ηταν καλυτερα να παρω 3 scoop πριν την προπονηση?
Μήπως εχω καλυτερο τσιτώμα (εξαιτιας της καφεινης) ή ειναι υπερβολη?

Την τσέπη σου δεν την σκέφτεσαι?
Είναι πανάκριβο προϊών ρε συ!

eurogod
02-06-11, 15:54
Την τσέπη σου δεν την σκέφτεσαι?
Είναι πανάκριβο προϊών ρε συ!

Οντως παρα ειναι τσουχτερο.
Εχεις να προτεινεις κατι αλλο σε αμινοξεα που να αξιζει?
Ή να κοιταξω τιποτα σε νιτρικο? (κανα super pump max που ολο και το καλοβλεπω τελευταια) αλλα εκει παιζει και λιγη κρεατινη που δεν εχω ξαναπαρει. Ασε που εχω ακουσει οτι τα νιτρικα αν και κανουν δουλιτσα κανουν και τιποτα ζαλαδες που και που.

Πες ρε φιλε καμια γνωμη μπας και σωσουμε κανα ευρωπουλο!
Ευχαριστω

Kaloutsikos
02-06-11, 17:23
Οντως παρα ειναι τσουχτερο.
Εχεις να προτεινεις κατι αλλο σε αμινοξεα που να αξιζει?
Ή να κοιταξω τιποτα σε νιτρικο? (κανα super pump max που ολο και το καλοβλεπω τελευταια) αλλα εκει παιζει και λιγη κρεατινη που δεν εχω ξαναπαρει. Ασε που εχω ακουσει οτι τα νιτρικα αν και κανουν δουλιτσα κανουν και τιποτα ζαλαδες που και που.

Πες ρε φιλε καμια γνωμη μπας και σωσουμε κανα ευρωπουλο!
Ευχαριστω

Από έξω λέει πολύ να αγοράζεις, αλλά θέλει να κάνεις μαζικές παραγγελίες αλλιώς δεν συμφέρει.
Μπορείς να το κάνεις αυτό?

eurogod
02-06-11, 17:38
Από έξω λέει πολύ να αγοράζεις, αλλά θέλει να κάνεις μαζικές παραγγελίες αλλιώς δεν συμφέρει.
Μπορείς να το κάνεις αυτό?

Δεν πολυ γουσταρω μωρε να μπλεκω με πιστωτικες, γι'αυτο δεν εχω βγαλει και ποτε.
Προτεινε κανα καλο συμπληρωμα και θα το παρω απο κανα καταστημα.
Για το super pump που σου εγραψα τι λες?
Κανει τιποτα απο αυτα που υποσχεται?
Αν ειναι να κοψω τα amino και να παρω αυτο (ή κανα no explode?) που θα μου βγαλει και περισσοτερες δοσεις!

Kaloutsikos
02-06-11, 18:26
Δεν πολυ γουσταρω μωρε να μπλεκω με πιστωτικες, γι'αυτο δεν εχω βγαλει και ποτε.
Προτεινε κανα καλο συμπληρωμα και θα το παρω απο κανα καταστημα.
Για το super pump που σου εγραψα τι λες?
Κανει τιποτα απο αυτα που υποσχεται?
Αν ειναι να κοψω τα amino και να παρω αυτο (ή κανα no explode?) που θα μου βγαλει και περισσοτερες δοσεις!

Το No-xplode σε σχέση με το super pump δεν είναι τίποτα,
τα έχω δοκιμάσει και τα δύο, με το super pump είδα πρύξιμο, αλλά καθόλου νευρικότητα, αυτό δεν σημαίνει πως και σε σένα θα είναι έτσι, κάθε νιτρικό λειτουργεί
διαφορετικά στον καθένα μας, εγώ θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις, το max να πάρεις.
Τωρα αυτά που υπόσχεται το κάθε συμπλήρωμα είναι .........!

Γιατί να κόψεις τα αμινοξέα και να πάρεις νιτρικό? Καμία σχέση το ένα με το άλλο,
εγώ θα έλεγα μετά την προπόνηση να παίρνεις πρωτεΐνη για να σου βγεί και φθηνά.

Ουτε εγώ έχω πιστωτική, χρεωστική έχω όποτε θέλω να αγοράσω κάτι πάω και
βάζω χρήματα, διαφορετικά είναι άδεια. ;)