PDA

Επιστροφή στο Forum : Πότε είναι η κατάληλη ώρα για whey?



leftis
14-05-11, 16:22
Η διατροφή μου είναι η εξής

Πρωί
80γρ κουακερ με 3 αυγά,τα κάνω πιτάκι και βάζω από πάνω μέλι και σταφίδες.

Δεκατιανό
Σαντουιτς με 3 γαλοπούλα 1 τυρί και κοτατζ και 1 μπανάνα

Μεσημεριανό κρέας ή τόνο με ρύζι ή μακαρόνια και ντομάτα με κότατζ.

Γυμναστική

το ίδιο με το μεσημέρι

Βραδυνό
Γιαούρτι με μέλι και ακτινίδιο

Συνολικά βγάζω 125 γρ πρωτεϊνης στο περίπου οπότε πιστέυω πως με 1 scoop θα είμαι οκ (είμαι 75 κιλά).

Επίσης καμιά φορα μπορεί να μεταφέρω την προπόνηση μετά το πρωινό.


Ευχαριστώ.

kokos
14-05-11, 16:29
Aν σκοπευεις να περνεις μια φορα την ημερα, πιο καταλληλη στιγμη ειναι μετα την προπονα.!!καπακη μετα την προπονα..!

leftis
14-05-11, 16:33
Καπάκι πως γίνεται?? Να το πέρνω έτοιμο σε shaker που θα το έχω φτιάξει μια ώρα πριν και να το πίνω μετά?

kokos
14-05-11, 16:49
Καπάκι πως γίνεται?? Να το πέρνω έτοιμο σε shaker που θα το έχω φτιάξει μια ώρα πριν και να το πίνω μετά?

ναι.!

Kaloutsikos
14-05-11, 17:40
Καπάκι πως γίνεται?? Να το πέρνω έτοιμο σε shaker που θα το έχω φτιάξει μια ώρα πριν και να το πίνω μετά?


ναι.!

Δεν είναι σωστό αυτό,
Αμα την ποιεις 5 λεπτά αργότερα δεν θα γίνει και τίποτα!

leftis
14-05-11, 18:22
Στην περίπτωση μου είναι 20 λεπτά αργότερα :)

dionisos
14-05-11, 19:47
^^^ Πάρτην σε σεικερ αχτύπητη, μετά την προπόνηση προσθέτεις νερό και την πίνεις με η χωρίς υδατάνθρακα ανάλογα τις ανάγκες σου! Μπορείς να την καταναλώνεις όποια στιγμή της μέρας θες προκειμένου να συμπληρώνεις τις πρωτεινικές σου ανάγκες!

leftis
14-05-11, 20:01
Γίνεται να αντικαταστήσει γεύμα?

Kaloutsikos
14-05-11, 20:07
Γίνεται να αντικαταστήσει γεύμα?

Μπορείς αντι να φας ρύζι με κοτόπουλο, να φας ρύζι και να ποιείς whey,
σαν το κρέας όμως δεν έχει!

leftis
14-05-11, 20:12
Οκ,τις μέρες με όσπρια για μεσημεριανό θα πίνω και ένα scoop μετα το γεύμα και άλλο ένα μετα την προπόνηση.


Ευχαριστώ παιδιά.
Κατι τελευταίο: είμαι ανάμεσα σε on gold standard,myofusion και την ελληνική hercules ποιά θα μου προτίνατε?
επίσης τις μέρες που δεν έχω προπόνηση να παίρνω ή οχι?

dionisos
14-05-11, 20:13
Γίνεται να αντικαταστήσει γεύμα?

Προτιμώ το φαι, κάποιες φορές όμως που δεν κατεβαίνει τίποτα η whey σου λύνει τα χέρια!

Kaloutsikos
14-05-11, 21:01
Οκ,τις μέρες με όσπρια για μεσημεριανό θα πίνω και ένα scoop μετα το γεύμα και άλλο ένα μετα την προπόνηση.


Ευχαριστώ παιδιά.
Κατι τελευταίο: είμαι ανάμεσα σε on gold standard,myofusion και την ελληνική hercules ποιά θα μου προτίνατε?
επίσης τις μέρες που δεν έχω προπόνηση να παίρνω ή οχι?

Tα όσπρια έχουν φυτική πρωτεΐνη, όταν τρως και ψωμί ολικής γίνετε υψηλής βιολογικής αξίας, έχω ακούσει.

Η Gold είναι Whey
kαι η Myo είναι πρωτεΐνη 3 πηγών,
Για την Ηρακλής δεν την έχω ψάξει και ούτε πρόκειται.
Ενολίγης είναι 2 διαφορετικές πρωτεΐνες.

leftis
14-05-11, 21:19
Ώς πρωτάρης να επιλέξω την πρώτη?

Kaloutsikos
14-05-11, 21:51
Ώς πρωτάρης να επιλέξω την πρώτη?

Aνάλογα για πότε την θέλεις,
για μεταπροπονητικό η gold είναι πιο κατάλληλη.

leftis
14-05-11, 22:45
Χίλια συγνώμμη για την ταλαιπωρία,αλλά ξαναυπολόγισα την διατροφή μου,βγένει 120γρ πρωτείνης και το calculator του bodybuilding.com μου έβγαλε πως χρειάζομαι 165 γρ την ημέρα. Που σημαίνει 2 scoops. Πότε να προσθέσω το δεύτερο shake?

Ευχαριστώ και πάλι.

Txc
15-05-11, 00:31
Προτιμώ το φαι, κάποιες φορές όμως που δεν κατεβαίνει τίποτα η whey σου λύνει τα χέρια!

Oπως το ειπες φιλε, ειδικα με αυτη τη ζεστα και καλοκαιρι, δεν κατεβαινει κατω τιποτα...
Οποτε λεω να βαλω να αυξησω τα scoops, καμια 8αρα την ημερα...

sofos
15-05-11, 00:47
Oπως το ειπες φιλε, ειδικα με αυτη τη ζεστα και καλοκαιρι, δεν κατεβαινει κατω τιποτα...
Οποτε λεω να βαλω να αυξησω τα scoops, καμια 8αρα την ημερα...

λιγα ειναι ρε συ τι 8,καντα 10-12 τουλαχιστον

leftis
15-05-11, 00:55
λιγα ειναι ρε συ τι 8,καντα 10-12 τουλαχιστον

:rolf::rolf::rolf::rolf:

nopantas
16-05-11, 02:39
μια ερωτηση:πριν τον υπνο αν αναμειξω ενα scoop whey πχ της ON με λιγο γιαουρτακι ειναι καλο απ την αποψη της αργης απορροφησης?δλδ η αναμειξη με την καζεινη του γιαουρτιου θα καθυστερησει και την απορροφηση της whey?

sofos
16-05-11, 02:41
μια ερωτηση:πριν τον υπνο αν αναμειξω ενα scoop whey πχ της ON με λιγο γιαουρτακι ειναι καλο απ την αποψη της αργης απορροφησης?δλδ η αναμειξη με την καζεινη του γιαουρτιου θα καθυστερησει και την απορροφηση της whey?

ετσι λενε....

jannous44
16-05-11, 09:40
μια ερωτηση:πριν τον υπνο αν αναμειξω ενα scoop whey πχ της ON με λιγο γιαουρτακι ειναι καλο απ την αποψη της αργης απορροφησης?δλδ η αναμειξη με την καζεινη του γιαουρτιου θα καθυστερησει και την απορροφηση της whey?

βαλε και μερικα αμυγδαλα. τα λιποι γενικος καθυστερουν την πεψη. αυτα περι γιαουρτιου ειναι βλακιες! :thumbup:

DUKE
16-05-11, 20:36
Γίνεται να αντικαταστήσει γεύμα?


Γίνεται να αντικαταστήσει γεύμα?

αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι δεν υπάρχει συμπλήρωμα πρωτείνης, ικανό να αντικαταστήσει 100% ένα ολοκληρωμένο μεταπροπονητικό γεύμα. Αν υπήρχε δεν θα λεγόταν συμπλήρωμα (συν + πληρώνω)

όσο για την πρωτείνη που αναφέρεσαι (whey gold standrad on) όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω, είναι σωστό να την πέρνεις μετά την προπόνηση. αν χρειάζεται να την πέρνεις 2 φορές την ημέρα, θα σου πρότεινα να την πέρνεις και το πρωί μαζί με τα quaker σου. Το βράδυ μπορείς αν θες να κρατήσεις το γιαόυρτι σου ή το cottage σου μαζί με τα αμύγδαλ, καρύδια κλπ χωρίς να πέρνεις πρωτείνη σε συμπλήρωμα.

Και τέλος σχετικά με την myofusion, αν αντέχει η τσέπη σου, τότε πάρε την το πρωί με την βρώμη, και κράτην την whey της on, για μετά την προπόνηση σου.

Txc
17-05-11, 22:33
Εισαι 75 κιλα, αλλα ποσα κιλα ειναι το λιπος σου και ποσο η αλιπη μυικη σου μαζα?

Κανε μια λιπομετρηση πρωτα, θα ελεγα εγω και οταν μαθεις τον ακριβη αριθμο της μυικης σου μαζας, θα υπολογισεις την ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζεσε την ημερα...

Μια κουβετα ειναι 2γρ ανα κιλο σωματικου βαρος, σωστο εν μερη ΑΛΛΑ AN ΕΙΣΑΙ 75 ΚΙΛΑ ΜΥΣ ΚΑΙ 0% ΛΙΠΟΣ!


Ετσι λεω εγω τουλαχιστον...

leftis
17-05-11, 22:57
Είμαι λεπτός με ένα τεστακι ονλινε που είχα κάνει που έκανες μετρήσεις απο διαφορα σημεια του σωματος και σου εβγαζε μου είχε πει 13%. Δεν θα είναι και πολυ ακριβες αλλά οκ. Επίσης όσο γαμ#$#νο λίπος έχω είναι στην κοιλιά... :P

TToni Shark
18-05-11, 08:38
Όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε:(

leftis
02-06-11, 17:55
Ώς τώρα έπερνα την πρωτείνη κατευθείαν μετά τα βάρη αλλά τώρα κάνω και 20 λεπτά αερόβια μετά τα βάρη....Όταν παίρνω την πρωτείνη και μετα κανω καπάκι αερόβια νιώθω ενοχλήσεις στο στομάχι και λίγους πόνους,επίσης την ρεύομαι και λίγο...Μήπως είναι καλύτερα να κάνω και την αερόβια και να παίρνω μετά την πρωτείνη?

Kaloutsikos
02-06-11, 18:17
Ώς τώρα έπερνα την πρωτείνη κατευθείαν μετά τα βάρη αλλά τώρα κάνω και 20 λεπτά αερόβια μετά τα βάρη....Όταν παίρνω την πρωτείνη και μετα κανω καπάκι αερόβια νιώθω ενοχλήσεις στο στομάχι και λίγους πόνους,επίσης την ρεύομαι και λίγο...Μήπως είναι καλύτερα να κάνω και την αερόβια και να παίρνω μετά την πρωτείνη?

Έτσι είναι το σωστό, με το που τελειώσεις και την αερόβια παίρνεις την πρωτεΐνη,
φαντάσου ότι έφαγες κοτόπουλο και στα καπάκια ξεκίνησες διάδρομο,
δεν είναι λάθος αυτό? :green:

leftis
02-06-11, 18:21
Υπέθεσα πως ώς υγρό θα χονευόταν πολύ εύκολα :green: