PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για όγκο με συμπληρώματα.



crazylord
14-05-11, 17:10
Γεια σας..για πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ και χρειάζομαι την βοήθεια σας..

Είμαι 19 χρόνων 69 κιλά και 1,72

Θα ήθελα να με βοηθησετε με ενα πρόγραμμα διατροφής για να αναπτύξω μυικό όγκο με την βοήθεια κάποιου συμπληρώματος (μου ειπαν για το Instant Whey της Reflex Nutrition.)

Με το γυμναστήριο ασχολούμαι εδώ και 4 μήνες, όμως λόγο στρατού δεν έχω δει σοβαρά αποτελέσματα αλλα σε 20 μέρες έρχεται η απόλυση και σκοπεύω να ασχοληθώ πάρα πολύ ...

σκοπεύω να πηγαίνω γυμναστήριο 4-5 φορές την εβδομάδα

το πρόγραμμα το βρήκα απο εδώ και ειναι για άτομο που χρειάζεται 4,000 θερμίδες ενώ εγώ χρειάζομαι γύρο στις 2800
αν μπορεί κάποιος να το τροποποίησή και να το κάνει σύμφωνα με τις δικές μου θερμίδες γιατί έχω μπερδευτεί λίγο


Παράδειγμα διατροφικού προγράμματος 4000 θερμίδων

Γεύμα 1ο – (Πρωινό)
30 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
2 ολόκληρα αυγά
100 γραμμάρια βρώμης
1 μήλο

Γεύμα 2ο
200 γραμμάρια κοτόπουλο στήθος
1 ½ κούπες βρασμένο ρύζι
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο

Γεύμα 3ο
10 βρασμένα ασπράδια αυγού
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο
Πράσινη σαλάτα

Γεύμα 4ο (Πριν την προπόνηση)
30 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
500 ml γάλα 1%
100 γραμμάρια σταρένιο ψωμί

Μεταπροπονητική διατροφή
46 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
45 γραμμάρια δεξτρόζης
45 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνης

Γεύμα 5ο
200 γραμμάρια φιλέτο μοσχάρι
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
Πράσινη σαλάτα

Γεύμα 6ο
23 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
250 γραμμάρια τυρί cottage χαμηλών λιπαρών
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο
Πράσινη σαλάτα


Ευχαριστώ

jannous44
14-05-11, 18:10
Γεια σας..για πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ και χρειάζομαι την βοήθεια σας..

Είμαι 19 χρόνων 69 κιλά και 1,72

Θα ήθελα να με βοηθησετε με ενα πρόγραμμα διατροφής για να αναπτύξω μυικό όγκο με την βοήθεια κάποιου συμπληρώματος (μου ειπαν για το Instant Whey της Reflex Nutrition.)

Με το γυμναστήριο ασχολούμαι εδώ και 4 μήνες, όμως λόγο στρατού δεν έχω δει σοβαρά αποτελέσματα αλλα σε 20 μέρες έρχεται η απόλυση και σκοπεύω να ασχοληθώ πάρα πολύ ...

σκοπεύω να πηγαίνω γυμναστήριο 4-5 φορές την εβδομάδα

το πρόγραμμα το βρήκα απο εδώ και ειναι για άτομο που χρειάζεται 4,000 θερμίδες ενώ εγώ χρειάζομαι γύρο στις 2800
αν μπορεί κάποιος να το τροποποίησή και να το κάνει σύμφωνα με τις δικές μου θερμίδες γιατί έχω μπερδευτεί λίγο




Ευχαριστώ

τι ακριβως σε μπερδεψε? δεν ρωταω ειρωνικα. καλως ηρθες κιολας:welcome:

crazylord
14-05-11, 18:40
τι ακριβως σε μπερδεψε? δεν ρωταω ειρωνικα. καλως ηρθες κιολας:welcome:

η διατροφή πού έχω βάλει ειναι για 4,000 θερμίδες
εγώ χρειάζομαι 2,800...
τι θα πρέπει να αλλάξω για να έρθει στα μέτρα μου

jannous44
14-05-11, 18:47
μην περιμενεις κανεις να σου πει. και προπαντος μην περιμενεις ετοιμο φαγητο σε θεματα γυμναστικης καθως διαφορετικα αναποκρινετε ο καθενας ριξε μια ματια σε ολο το forum στα θεματα διατροφης και συμπληρωματων. οστε να ξες τι δινει το καθε φαγητο υδατ/πρωτ/λιπ και σε τι ποσοτητες οπως επεισης και το συμπληρωματα πρωτεινης και ποτε πρεπει να το χρησημοποιεις και ποσο. αλλα μαλλον πρωτα πρεπει να ξεκινησεις να κοιτας εκει που γραφει για το ποσες θερμιδες χρειαζεσε αναλογα με τα κιλα σου:thumbup: