PDA

Επιστροφή στο Forum : Αερόβιο χωρίς βάρη



1911 2011
15-05-11, 23:40
Παιδιά από ότι γνωρίζετε για εμάς του μαθητές ξεκινούν εξετάσεις περίπου για 2+ εβδομάδες και για αυτό δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε γυμναστήριο 4-5 φορές την εβδομάδα! Αν όμως 2-3 μια ώρα μόνο αερόβιο και κοιλιακούς θα βοηθούσε στην πιο έντονη γράμμωση ή θα χαθούν και μυς λόγο της μη άσκησης τους?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

GyM=life
15-05-11, 23:52
Παιδιά από ότι γνωρίζετε για εμάς του μαθητές ξεκινούν εξετάσεις περίπου για 2+ εβδομάδες και για αυτό δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε γυμναστήριο 4-5 φορές την εβδομάδα! Αν όμως 2-3 μια ώρα μόνο αερόβιο και κοιλιακούς θα βοηθούσε στην πιο έντονη γράμμωση ή θα χαθούν και μυς λόγο της μη άσκησης τους?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

λογικο ειναι να χαθουν καποιοι μυς...δεν μιλαμε για τραγικα πραγματα....αλλα αν κρατησεις σωστη διατροφη και δν χρειαζεται να εξαντλεις τον εαυτο σου κανοντας τοσο πολλυ αεροβιο θα κρατησεις την γραμμωση σου...

the_trooper
16-05-11, 09:33
Aν μπορείς να πηγαίνεις 2-3 κάνε κυκλικό και κράτα σωστή διατροφή, για μενα θα ήταν το ιδανικότερο ;)

1911 2011
16-05-11, 13:32
Aν μπορείς να πηγαίνεις 2-3 κάνε κυκλικό και κράτα σωστή διατροφή, για μενα θα ήταν το ιδανικότερο ;)

Αν έχεις υπόψη σου έτοιμο πρόγραμμα μπορείς να μου το στείλεις με πμ?

Kagias
16-05-11, 14:39
Εγω ενα χρονο αποχης λογω πανελληνιων και δεν μειωθηκε η μυικη μου μαζα. Πήρα βεβαια 4-5 κιλα αλλα διατηρησα οσο μπορουσα την διατροφη μου και πλεον μεσα σε ενα μηνα ενα μιση μηνα τα χω χασει. Οποτε νομιζω πως για τον χρονο που θα βγεις εσυ οφ δεν θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα

giannis64
16-05-11, 14:57
με ενα χρονο αποχη και δεν εχασες μυικη μαζα? απιστευτος....:unsure:

1911 2011
16-05-11, 15:53
Δεν θα μείνω και τελείως εκτός αλλά δεν θα μπορώ να πηγαίνω και 4-5 μέρες την εβδομάδα και έτσι σκέφτηκα μιας και έρχεται και καλοκαίρι να πηγαίνω 1 ώρα αερόβιο τις μέρες που μπορώ να καθαρίσω και λίγο ακόμα από το κοιλιακό λίπος που απόμεινε! Απλά δεν θέλω να χάσω αρκετή μυϊκή μάζα και μετά ξανά από την αρχή. Η άλλη επιλογή όπως έχει πει και ο the_trooper να κάνω κυκλική για διατήρηση απλά δεν θα έχω περιθώριο για αερόβιο

Kagias
16-05-11, 18:12
Πιθανον να συνεβαλλε και το γεγονος οτι εκανα μια αλφα προετοιμασια για τα αθλήματα των στρατιωτικών ... Η δυναμη μου δεν αλλαξε ουσιαστικα, το σωμα μου οπως ειπα χαλαρωσε με τα 4-5 επιπλεον κιλα αλλα μεχρι εκει ... Ορατα μειωμενη π.χ. περιφερεια χεριων, στηθους κλπ δεν παρατηρησα ... Παρότι οι παρατηρησεις μου δεν ειναι αξιωματικος τροπος υπολογισμού της μυικής μάζας, στον εαυτό μου ,που δεν είμαι ουτε αγωνιστικός ούτε γνώστης του αντικειμένου, δεν παρατηρησα ,υπολογισιμη τουλαχιστον, διαφορα ...

the_trooper
16-05-11, 21:55
Η άλλη επιλογή όπως έχει πει και ο the_trooper να κάνω κυκλική για διατήρηση απλά δεν θα έχω περιθώριο για αερόβιο

Αστο το αερόβιο αν δε σε καίει (δηλαδή δε θες να "κόψεις"). Weights go first :) Να ένα ωραίο κυκλικό http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9260-%CE%9A%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-1-%28By-Ioannis%29 Αν προσέξεις και τη διατροφή σου δε θα πάρεις γραμμάριο ;) (προφανώς μη στερηθείς κάτι που θα λιγουρευτείς, άνθρωποι είμαστε και ειδικά στην ηλικία σου μην πιέζεσαι :) )

Το λινκ το έδωσα και σε ένα φίλο της αδερφής μου που είναι στην ίδια φάση με σενα (εξετάσεις κλπ). Θα έκανα και εγώ κυκλικό αλλά στην εξεταστική πιο πολύ γουστάρω να κάνω full προπονήσεις και να κόψω καμια έξοδο παρα το αντίστροφο. Δουλεύω καλύτερα έτσι.