PDA

Επιστροφή στο Forum : Χασιμο κιλων,γραμμωση,kick-boxing...



labrador
17-05-11, 00:09
Γεια σας.Με λενε Ηλια...ειμαι 15 χρονον.Μεχρι πριν 4 μηνες δεν ειχα καμια επαφη με τη γυμναστικη.Ημουν 100 κιλα με υψος 1,75 και γενικα χαλια.Τον Ιανουαριο (με το νεο ετος xD),αποφασησα να αλλαξω γιατι δεν πηγαινε αλλο.Γραφτηκα γυμναστηριο στην αρχη πολυ δυστακτικα και εοιφυυλακτικα...ημουν και χοντρος και ντρεπομουν αναμεσα στους γιγαντες :green:.Πηγα μια βδομαδα γυμναστηριο,και ανακαλυψα οτι στον πανω οροφο,κανουν kick-boxing.Την επομενη βδομαδα,πηγα πρωτη φορα και ερωτευτηκα :shock:.Απο τοτε μεχρι σημερα,εχω χασει γυρω στα 25 κιλα...τωρα ειμαι 73-74(στη ζυγαρια του γυμναστηριου με βγαζει 75).Ολοι οι συγγενεις καθηγητες κτλ,μου λενε οτι εχω χασει πολλα και οτι δεν πρεπει να χασω αλλα,αλλα εγω εχω ακομα κοιλιτσα,και γενικα εχω μπολικο λιπος πανω μου.Απο το ΔΜΣ(δεικτη μαζας σωματος) που υπολογησα,βγαινω οριακα κανονικος...25.Εγω πλεον εχω μπερδευτει.Θελω να εξαφανιστει το λιπος αρα πρεπει να χασω και αλλα κιλα.Παρολο που εχω χασει τοσα κιλα,δεν εχει κρεμασει το δερμα,αλλα εχει χαλαρωσει λιγο μου φενεται.Οχι στην κοιλια...πιο πολυ στα μπρατσα..πιανω και εχει αυτα τα μπαλακια(λιπος λογικα :P).Για να χασω τα κιλα δεν εκανα ιδιαιτερη προσπαθεια,υπολογιζα 1800 θερμιδες περιπου τη μερα,και πηγαινα:
Δευτερα:Γυμναστηριο,μου εχει φτιαξει προγραμμα,στο οποιο κανω ολες τις μυικες ομαδες σε 1 ωρα περιπου.Μετα τα βαρυ πηγαινα(τωρα κανω πιο λιγο) διαδρομο για 60 λεπτα σε ανυφορα 5 και ταχυτητα 6.5(τωρα κανω σε κλιση 2 και ταχυτητα 7+ αλλα κανω πιο λιγη ωρα θα εξηγησω μετα γιατι)
Τριτη:Πριν πηγαινα μονο κικ,και μετα διαδρομο για 50 λεπτα.Τωρα παω εκγυμναση μυων(κοιλιακοι κτλ) μιση ωρα,μετα κικ,και μετα 10 -30 λεπτα διαδρομο(εξαρτατε ποση ενεργεια θα εχω)
Πεμπτη:Το ιδιο με την Τριτη
Παρασκευη:Το ιδιο
Ακομα υπολογιζω 1800 θερμιδες,αλλα ο ρυθμος που χανω εχει πεσει πολυ.Μαλλον εχει να κανει με το οτι μειωσα την ωρα του διαδρομου.
Ααα να πω οτι και στο κικ κανουμε αεροβια.Καθε φορα που παω κικ.γυμναστηριο,καθομαι 2 ωρες περιπου.Θελω να κανω και αλλο διαδρομο,για περισσοτερες καυσεις,αλλα πολλες φορες δεν εχω ενεργεια!Ειδικα τωρα που παω πριν το κικ για μυς,μειωνω διαδρομο γιατι δεν αντεχω.Η διατροφη μου ειναι λιγο λαθος το ξερω,αλλα δυσκολευομαι στα 5 μικρα γευματακια.Τρωω το πρωι πολυ.Περιπου οπως ετρωγα παλια.Το μεσημερι τρωω κανονικα(μειωμενη μεριδα λιγο),και το βραδυ καμια μπανανα,η αν δεν εχω περιθωριο θερμιδων σκετη ντοματα που εχει 35 θερμιδες xD
Προσπαθω το μεσημερι να παιρνω απο ολες τις ομαδες τρωφιμων..και γενικα να ειναι ισσοροπημενα.Βασικα εκανα και βλακειες,που τωρα συνιδιτοποιησα οτι πρεπει να αλλαξω.Το πρωι,ετρωγα σαβουρες!Κορεσμενα λιπαρα,μετρωντας παντα θερμιδες.Και μετα μεσημερι στερομουν μεσημεριανο εξ ετειας του θερμιδικου πρωινου.Τωρα προσπαθω να τρωω πιο φυσεολογικα το πρωι,και να τρωω κανονικα την οιπολυπη μερα.Βασικα εγω αυτο που θελω τωρα ειναι να εξαφανιστει το λιπος,και να μου πειτε αν πρεπει να βρω επιπλεον ωρες για βαρυ(να δω που θα τις βαλω :P) για γραμμωση(μολις φυγει το λιπος).Μολις δηλαδη παω 68 κιλα...απο υπολογισμους στο σχολειο τοσο βρηκα οτι πρεπει να παω...6 κιλα ακομη.Εγω εχω μπερδευτει.Τι κανω συνεχιζω ετσι;Να αυξησω παλι διαδρομο και να αλλαξω διατροφη για να εχω ενεργεια να τρεχω;Γυμναστηριο 1 φορα τη βδομαδα ειναι λιγο.Αλλα απο την αλλη δεν θελω να χανω προπονησεισ κικ για γυμν.Εκτος αν αρχησω να πηγαινω γυμν τα Σαββατα για να πηγαινω 2 φορες.Ααα και απο κιλα στα βαρυ,στα περισσοτερα κανω 20-25 κιλα.Και σε 1 συγκεκριμενα δυσκολευομαι πολυ και δεν αντεχω ολα τα σετ.Κανω 3 σετ των 12-15 στα περισσοτερα.Σε βαρακια κανω 4 κιλα και κουραζομαι μονο στα 3 τελευταια του 3ου σετ οποτε λεω να παω στα 5 κιλα.
Αυτο που με νοιαζει τωρα οερισσοτερο ειναι τα 6 κιλα.Χανω νομιζω και τωρα,αλλα με αργους ρυθμους.Πιο αργα απο 1 κιλο την βδομαδα.
Συγνωμη αν κουρασα γιατι γραφω ακαταστατα και οπως να να :P.

GOGETA5
17-05-11, 11:38
Καλωσορισες φιλαρακο,μπραβο για την αποφασιτικοτητα σου να βελτιωθεις και ευχομαι να πετυχεις τους στοχους σου...τωρα για τους στοχους σου πιστευω πρεπει να αναθεωρησεις...
Αρχικα εισαι ακομη εφηβος...στην αναπτυξη...εχασες πολλα κιλα,δλδ 25 σε πολυ λογο χρονο,δλδ σχεδον 5 μηνες...αυτο γιατι αρχισες αποτομα (απο οτι περιεριεγραψες στο προγραμμα σου),εαν ησουν εντελως αγυμναστος δεν επρεπε κατευθειαν να μπαινεις 1 ωρα βαρη καπακι 1 ωρα διαδρομο,κικ 2 ωρες καπακι 50 λεπτα διαδρομο...σε συνδυασμο με την μειωση θερμιδων ειναι λογικη η απωλεια και λογικο το δερμα σου να μην εχει αποχτησει ακομη την ελαστικοτητα του...αυτο που πιανεις ειναι δερμα προς το παρον...εισαι εφηβος,οι μηχανισμοι αναπτυξης σου θελουν εσενα να παιρνεις σταδιακα βαρος η εστω να μενεις σε 1 σταθερο,ο οργανισμος σου δεν θελει και δεν του αρεσει να χανει κιλα,το 68 που λες δεν ειναι φυσιολογικο τωρα,εχασες πολλα κιλα σε λιγο χρονο,το σωμα θελει να αναρρωσει απο αυτο το σοκ,δωστου καιρο λοιπον και δωσε καιρο στο δερμα να επανελθει...υστερα με τις θερμιδες...μετρας θερμιδες αλλα απο που προερχονται αυτες οι θερμιδες?δλδ εαν εσυ καις τη μερα 1800 θερμιδες,αλλα παιρνεις 1200 απο πιτσα και μονο,ΘΑ χασεις κιλα...οι μυς ομως δεν θα τρεφονται σωστα,με τις προπονησεις καταστρεφονται,με την ξεκουραση και διατροφη ξαναφτιαχνονται καλυτεροι...σταματησες να χανεις κιλα γιατι απλα πριν ησουν 100 κιλα και ξαφνικα αρχισες να τρως για ανθρωπο 75 κιλων,τωρα εισαι 75 κιλα και τρως για ανθρωπο 75 κιλων,λογικο να μη χανεις...
Εαν θες να ακουσεις τι πρεπει να κανεις,αρχικα χαλαρωσε λιγακι κια μην αγχωνεσαι,ΞΕΧΝΑ τη ζυγαρια,τα νουμερα αυτα δεν βοηθανε...
Για αρχη αρχισε να τρως καλυτερα,δλδ 1 μπανανα ή 1 ντοματα για βραδυνο για 15 χρονων εφηβο αντρα?ΜΗΝ μετρας θερμιδες σε αυτη τη φαση,δλδ 1 αγωνιστικος τι πρεπει να κανει?τρωγε ποιοτικες πηγες πρωτεινης οπως αυγο,ψαρι,κοτοπουλο,μοσχαρι,γαλα κ.α. συνοδευε με καλους υδατανθρακες απο ρυζι,μακαρονα,πατατες,τρωγε αφθονα πρασινα λαχανικα και πινε νερο...εαν ανησυχεις για το λιπος το βραδυ τρωγε απλα οτι σκοτωνεται (δλδ κρεας,ψαρι κτλ και τα αυγα μεσα) μαζι με πρασιναδα,αυτο θα σου κανει καλο...για τις προπονησεις που κανεις θες μυικη μαζα και οι μυς τρεφονται με πρωτεινη,δεν μπορεις να τρως 1 ντοματα για βραδυνο και να περιμενεις την αλλη μερα να εχεις μυς αλλα και ενεργεια για προπονησεις...τρωγε 3 καλα γευματα και 2 μικρα ενδιαμεσα,εισαι 15 τα απαιτεις,εχεις απο 3-6 καλα χρονια αναπτυξης ακομη...
Σταματα 2 βδομαδες τις προπονησεις για να αναρρωσεις,ΔΕΝ προκειται να πεσεις,ισα ισα θα δυναμωσεις,αρχισε σιγα σιγα να τρως καλυτερα και χτισε μυς,οταν χτισεις μυικη μαζα θα δεις θα ''σπρωχνουν'' οι μυς το δερμα που περισσευει τωρα...
Υστερα για τις προπονησεις,ασχολησαι πανω κατω 2-3 ωρες 4-5 φορες την εβδομαδα,ειναι πολυ για σενα τωρα,γιατι σαν εφηβος λογω ορμονων που παραγεις σε τρελα επιπεδα ειναι πολυ πιο ευκολο να χτισεις μυικη μαζα...κρατα τα βαρη γυρω στα 45 λεπτα,τρεχα καπου στο μισαωρο,ανεβασε λιγο τα κιλα στις ασκησεις (απο τα 4κιλα ή σκετη μπαρα στις πιεσεις) και να προτιμας τις πιο συνθετες ασκησεις...σωμα φτιαχνεις μετα το γυμναστηριο να ξερεις με αναρρωση και διατροφη...ΜΗΝ σε νοιαζουν να χασεις 6 κιλα,δεν θα δεις διαφορα,μυς δεν θα χτισεις ετσι,ισα ισα θα νιωθεις περισσοτερο χωρις ενεργεια,το δερμα θα περισσευει πιο πολυ,θες περισσοτερη μυικη μαζα για να αντεχεις στις προπονησεις σου...στη θεση σου θα επαιρνα 6 καλα μυικα κιλα να ξανανιωσω...ζητησε τη βοηθεια του προπονητη στο κικ,εαν ξεριε τη δουλεια του θα σου δειξει τι πρεπει να κανεις...εαν νομιζεις οτι δεν κανει καλα τη δουλεια του,βρες προπονητη που να σε βοηθησει,ζητα απο τους γονεις να σε βοηθησουν να βρεις 1...
Ξεχνα το μετρημα και τρωγε πιο πολυ ενστικτωδως,στην ηλικια σου το ενστικτο δουλευει 1 χαρα,πεινας γιατι ηδη εκανες πολλα,τρωγε για να αναρρωσεις και να ξαναφτιαξεις καλυτερο οτι χαλασες στις προπονησεις...θα τρως μεχρι να πεις για 3-4 ωριτσες ειμαι 1 χαρα...το μετρημα θερμιδων δεν θα σε βοηθησει τωρα,θες ποσοτητα και ποιοτητα γιατι αναπτυσσεσαι ακομη...μην σε νοιαζει το λιπος τωρα,να ξεριες ο μεσος ανθρωπος μπορει να χανει η να παιρνει περιπου 2 κιλα το μηνα,οποτε για να χασεις 25 κιλα θες απο 10-15 μηνες αναλογα τον ανθρωπο...εαχσες πολλα κιλα πολυ γρηγορα,ασε το δερμα να αναρρωσει,μπορει να παρει απο 6-12 μηνες αναλογα τα γενετικα και διατροφη...
Στην τελικη σκεψου τι θα σου αρεσε καλυτερα,1 ατομο 1,75 με 68 κιλα,περισσιο δερμα,χωρις ορεξη και ενεργεια για τπτ ή 1 ατομο 1,75 75-80 κιλα με μυικοτητα (στρογγυλυς μυες) και να δειχνει γεματος ενεργεια?ειμαι 1,83 και ζυγιζω καπου 95 κιλα με μονοψηφια ποσοστα λιπους,στο γυμναστηριο βαρη δεν ξεπερναω τα 85 λεπτα ποτε (αναλογα τη μυικη ομαδα απο 45-85 λεπτα) και διαδρομο αναλογα την περιοδο απο 30-45 λεπτα (και δεν ''βελτιωνομαι'')...τρωω πολυ περισσοτερο απο σενα...δεν υπαρχει λογος να καθεσαι διπλασιο χρονο στο γυμναστηριο απο μενα,οτι γενετικα και να εχουμε οι 2μας,εισαι 15 ετων,ηδη εισαι ανωτερος γιατι οι ορμονες σου ειναι στα ηψη,εκμεταλλευσου το,μακαρι να χα τα δικα σου επιπεδα στις ορμονες τωρα που μαι στα -αντα μου...

labrador
17-05-11, 12:15
Eυχαριστω για τις συμβουλες.
Εγω ομως εχω να καψω λιπος ακομα.Βασικα αυτο με μπερδευει.Πως θα φυγει αυτο το λιπος και μετα πως θα γυμνασω τους μυς.Τωρα κανω 3 φορες τη βδομαδα κικ-κοιλιακους κτλ,και μια φορα γυμναστηριο μαζι με διαδρομο.Eχω φτασει σε ενα σημειο και δεν ξερω πως να συνεχησω.Εγω θελω να κανω γραμμωση,αλλα ετσι οπως ειμαι τωρα γραμμωση λογικα δεν μπορω να κανω.Πρεπει να φυγει αυτο το λιπος πρωτα.Γι αυτο και κανω αυτη τη διατροφη και πολυ αεροβια.Τωρα,μετα το κικ,κανω διαδρομο.Σκευτομαι μολις χασω το λιπος απο τις περιοχες,που θ αμπορω να κανω γραμμωση πλεον,θα κατευαινω στο γυμναστηριο μεχρι τις 11 και θα φευγω.Ξεκιναω 8 εκγυμναση μυων,8:30 με 10 κικ,και 10 με 11 θα κανω βαρυ...αν εχω ενεργεια xD.Με την τωρινη διατροφη,που ειναι ελαφρως χαλια γιατι δεν παιρνω καλα λιπαρα(τρωω πολλα κορεσμενα),εχω ενεργεια μεχρι το κικ..μετα δυσκολευομαι να γυρησω σπιτι xD.
Καταλαυες που εχω μπερδευτει;Στο πως να συνεχησω απο δω και περα.Αν πρεπει να χασω κιλα,πως θα γυγει το λιπος αν δεν χασω κιλα,ποτε θα αρχησω κανονικα βαρυ,αν με την εκγυμναση μυων(κοιλιακοι κτλ) θα φυγει το λιπος απο περιοχες οπως χερια κοιλια μπουτια.Μην φανταστειτε τιποτα τραγικο....φυσεολογικο παχος.Ειμαι σαν φυσεολογικο παιδι πλεον,αλλα δεν με ικανοποιει...δεν θελω να εχω "κοιλιτσα" και θελω γραμμωση.Αλλα μπερδευομαι στα παραπανω :P
Eγω το σκευτομαι καπως ετσι:Συνεχιζω οπως εχει το προγραμμα γυμναστικης,φτιαχνω λιγο την διατροφη με περισσοτερες πρωτεϊνες και καλους υδατ. και γενικα θρεπτικα συστατικα και κοβω τα κορεσμενα,ετσι θα φυγει το λιπος αρχικα,και στη συνεχεια μολις φυγει το λιπος αρχιζω γυμναστηριο πιο εντατικα για να ογκο και γραμμωση.Θελω να κανω και λιπομετρηση να δω που βρισκομαι γιατι εχω μπερδευτει.Αλλα εχω σκευτει και το αλλο.Εγω τα περισσοτερα κιλα,γυρω στα 20,τα εχασα μεσα σε 3 μηνες.Μετα εκοψα λιγο διαδρομο και χανω πιο σιγα.Μηπως αυτο το λιπος ειναι ακομα "ασταθεσ"(δεν βρηκα καλυτερη λεξη :P) μαζι με το δερμα γι αυτο μου φενεται ετσι;Δηλαδη δεν ξερω.Πρεπει να σφιξει;Πρεπει να φυγει το λιπος και να σφιξει;Πρεπει να φουσκωσουν οι μυς;Και αν φουσκωσουν οι μυς και το λιπος ειναι εκει και δεν εχει φυγει τι γινετε;Το λιπος πως θα φυγει;Αεροβιο;Κοιλιακοι κτλ;Βαρυ;Κικ; Ολα μαζι; Και αν δεν χασω κιλα το λιπος πως θα φυγει;Θα αντικατασταθει απο μυς; Και πως θα γινει απο τη μια να φουσκωνει ο μυς αλλα να φευγει λιπος;:P

Eυχαριστω παντος!

GOGETA5
17-05-11, 12:43
Αρχικα ΜΗΝ αγχωνεσαι και ΜΗΝ πανικοβαλεσαι,δεν βοηθαει...ενα ενα θα λυθουν ολα...
Λοιπον για να λυθει το θεμα γιατι μαλλον τα μπερδψες...οταν γραμμωνεις τοτε χανεις λιπος...σαν φυσικος αθλητης δεν μπορεις να χανεις βαρος (δλδ να παιρνεις λιγοτερες θερμιδες απ'οτι καις) και να βαζεις μυς (δλδ να παιρνεις παραπανω απ'οτι καις)...βαλε προτεραιοτητες...εχασες 20 κιλα σε 3 μηνες?μπραβο για τη θεληση και προσπαθεια,αλλα ειναι παρα παρα πολλα κιλα σε πολυ λιγο χρονο...δερμα πιανεις πιο πολυ και το υπολοιπο λιπος που εχει μεινει ειναι για την επιβιωση σου...πιο συγκεκριμενα δεν τρως καλα και εισαι πολυ δραστηριος γενικα δλδ καις πολλα,ετσι δεν μπορεις να χτισεις μυς,αντιθετως χανεις βαρος...σαν εφηβος στο σωμα σου ΔΕΝ του αρεσει αυτο,θελει να αρχισει να αποθηκευει λιπος για να επιβιωσει στη δυσκολη στιγμη,γιατι μυς δεν μπορει να χτισει...κανει τα παντα δλδ για να κρατηθει πλεον σε 1 βαρος και εσυ δεν βοηθας,δεν τρως συχνα ποιοτικα γευματα,αρα ο μεταβολισμος σου καθεται αντι να δουλευει...
Ασταθες λιπος δεν υπαρχει...υπαρχει τοπικο,αυτο ειναι καθαρα γενετικο,δλδ εκει εχεις προδιαθεση να αποφυκευεις περισσοτερο λιπος και γρηγοροτερα οπως και να το χανεις δυσκολοτερα και πιο αργα...δεν υπαρχει μαγικη συνταγη,η φυση απλα ειναι αδικη...συνηθως οι αντρες βαζουν στην περιοχη της κοιλιας γιατι εκει εχουμε περισσοτερα λιποκυτταρα,ενω οι γυναικες στους γλουτους και μετα περιφερεια...
Αρα λοιπον το ζητουμενο ειναι να μειωθει ο ογκος των λιποκυτταρων οταν χανεις λιπος...
Δλδ το λιπος δεν σφιγγει,τα λιποκυτταρα χανουν μεγεθος...θες να χασεις λιπος?τρωγε πιο συχνα...οταν τρως 2 φορες ο μεταβολισμος δεν λειτουργει σωστα,καθεται,οταν κατσει απλα αποθηκευεις λιπος...οταν τρως μικρα συχνα γευματα ο μεταβολισμος λειτουργει,δεν αποθηκευει λιπος,ισα ισα για να θρεψει τους μυς εαν εφαγες σωστες τροφες θα μεταβολισει λιπος για ενεργεια για να καψει τις τροφες,να τραφουν οι μυες...αρα για να χασεις λιπος καλα ακους,φαε μικρα,συχνα ποιοτικα γευματα...οσο δαδρομο και να κανεις,εαν δεν τρως απλα δεν θα χεις ενεργεια πια,δεν θα μπορεις να τρεξεις αλλο και θα μενεις στασιμος...
Μην αγχωνεσαι πως θα φυγει το λιπος,οι μυς θα μεγαλωνουν σε μεγεθος και θα ''σπρωχνουν'' δερμα και λιποκυτταρα να ''απλωσουν''...φαντασου εχεις 1 σακι που το λες δερμα και χωραει 75 κιλα πατατες και απο μεσα βαζεις 1 λεπτη κουβερτα που τη λες λιπος και τη γεμιζεις με 68 κιλα πατατες,πως θα σου φαινεται?πλαδαρο και μικρο...στο ιδιο σακι,μετη λεπτη κουβερτα βαλε 80 κιλα πατατες...θα τσιτωσει το σακι,θα φαινονται οι πατατες απο ολες τις γωνιες ετοιμες να πεταχτουν εξω...ναι,αλλα εχεις ακριβως το ιδιο σακι(δερμα) και ιδια λεπτη κουβερτα (λιπος)...τι αλλαξε και φαινονται οι πατατες (δλδ μυες-κοιλιακοι,δικεφαλα,τρικεφαλα κ.α.-)?εβαλες πατατες στο σακι...δλδ εβαλες μυες...
Επομενως μη σε νοιαζει να χασεις λιπος,βαλε μυς θα δεις τη διαφορα που ψαχνεις...
Πληροφοριακα οι μυς δεν γινονται λιπος,ουτε το αντιστροφο...αλλο τα λιποκυτταρα και αλλο τα μυικα κυτταρα...
Αρχικα λοιπον τρωγε 3 καλα γευματα και αλλα 2 ενδιαμεσα,δλδ 5 φορες,ποιοτικα γευματα οπως ειπες να χεις καλες πρωτεινες-λιπη-υδατανθρακες-χαλαρωσε λιγο με το διαδρομο,κανε τις προπονησεις στο κικ και τα βαρη που θα σου πει ο προπονητης σου για να σε βοηθησουν στην προπονηση κικ και βαλε μυικα κιλα,δεν χρειαζεται να χασεις αλλο λιπος,το χρειαζεται ο οργανισμος σου για επιβιωση,για να προστατευει τις αθρωσεις σου στην προπονηση,ακομη και στο τρεξιμο...οτι λιπος εχεις τωρα ειναι για να επιβιωσεις,θες μυικη μαζα,μην σε νοιαζει η κοιλιτσα,θα φυγει οταν χτισεις μυς,ειπαμε σπρωχνουν λιπος και δερμα και απλωνουν...
ΚΑι κατι τελευταιο...το σωματου αντρα ΑΠΑΙΤΕΙ κορεσμενα λιπη με μετρο παντα για να τον βοηθησουν να παραγει τεστοστερονη,η ορμονη που θα σε βοηθησει εσενα να κανεις αυτο που θες...αρα χρειαζεσαι που και που μοσχαρακι στη διατροφη...μακρυα απο τα τρανς λιπαρα,αυτα ειναι τα αχρηστα...

labrador
17-05-11, 13:28
Οποτε στο προγραμμα μου τι πρεπει να αλλαξω;Καταρχην τη διατροφη.Να τρωω 5 γευματα για να λειτουργει ο μεταβολισμος.Μετα πρεπει να αυξησω ττις ωρες για βαρυ;Προς το παρον κανω μια φορα τη βδομαδα μονο και τις οιπολυπες διαδρομο κικ και εκγυμναηση μυων.Μετα το κικ,που καθομαι 0,5 ωρα η και παραπανω,να βαλω βαρυ;Και θα αντεχω βαρυ μετα το κικ;Σε μερικες προπονησεις κουραζονται πολυ τα χερια.Και βαρυ τι να κανω;Ποιες μυικες ομαδες και ποτε; Αυτα θα το ρωτησω απο τον γυμναστη μαλλον.Και απο κιλα,δεν αντεχω πανω απο 20-25.Και μαλλον αυτο επειδη δεν τα κανω σωστα.Γενικα με τα βαρυ δεν εχω ασχολιθει εντατικα.Πιο πολυ με την αεροβια.Eπησης θελω να ρωτησω,αν αρχησω βαρυ,θε πρεπει να παιρνω πρωτεϊνες πριν η μετα την προπονηση;Και γενικα πως θαπρεπει να ειναι η διατροφη μου;

GOGETA5
17-05-11, 13:53
Κοιταξε,εαν θες να αποδιδεις στο κικ,ναι ρωτα τον προπονητη σου τι χρειαζεται...παντως το οτι δεν μπορεις να σηκωσεις κιλα ειναι απλο,δεν εχεις χτισει μυικη μαζα,εχανες κιλα τοσο καιρο,ειναι λογικο να μην μπορεις να κανεις κιλα...εαν χτισεις μυικη μαζα,θα ανεβασεις κιλα ή καλυτερα εαν ανεβασεις κιλα θα χτισεις και για να ανεβασεις κιλα πρεπει να αρχισεις να τρως ποιτικα...εισαι 75 κιλα,τρως για δραστηριο 75 κιλων ατομο...εαν θες να βαλεις μυς,δλδ να πας πχ 80 κιλα πρεπει σταδιακα να αρχισεις να τρως για 80 κιλα ανθρωπο,εαν θες να βαλεις μυς,τοτε να τρως καλες πρωτεινες-υδατ-λιπη...
Αρχικα λοιπον τρωγε 5 φορες οπως ειπες,οι πρωτεινες ειναι δομικα συστατικα του μυ,τουβλακια δλδ,αρα τα θες ολη τη μερα,ακομη και το βραδυ...οι υδατανθρακες ειναι η ενεργεια σου για τις δυνατες σου προπονησεις,δλδ με τι δυναμεις περιμενεις να κανεις 60 κιλα πιεσεις,εαν πριν δεν εφαγες 1 καλο γευμα?πως θα αναπληρρωσεις γλυκογονο μετα τα βαρη ενα δε φας?μην φοβασαι το φαγητο,μικρα συχνα ποιοτικα γευματα θα σε βοηθησουν...τα καλα λιπη ωφελουν το μεταβολισμο σου παρα πολυ,να δουλευει στην εντελεια...το ιδιο και οι ινες...
Οσο για τα βαρη,θα χρειαστεις πανω απο 1 φορα την εβδομαδα για να χτισεις μυς...ομως κανεις και προπονηση κικ...οποτε συμβουλευσου τον προπονητη σου,οι περισσοτεροι παντως ξερω πως εαν δουλευουν 3 φρες την εβδομαδα κικ προπονηση,κανουν αλλες 3 φορες περιπου βαρη...γυρω στα 45 λεπτα με 1 ωρα,χωρισε τη 1 μερα πλατη-δικεφαλα-πισω δελτοειδης,τη 2η στηθος-εμπρος και πλαγιοι ωμοι-τρικεφαλα,την 3η ποδια...δεν χρειαζεται εξτρα διαδρομο,θες να παρεις κιλα και απο την αλλη η προπονηση κικ ηδη εχει αρκετη αεροβια μεσα,επομενως μην κανεις διαδρομο,3 φορες βαρη και 3 κικ και εισαι παραπανω απο οκ...παντως ρωτα τον προπονητη σου,εκεινος θα ξερει καλυτερα τι χρειαζεται για σενα για τις προπονησεις στο κικ...μην φοβασαι οτι δεν κανεις πολλα,επειδη θα κανεις 45 λεπτα βαρη και τπτ αλλο,δεν χρειαζεσαι ωρες,θες ενταση στην προπονηση...εαν κανεις κικ,κανεις ηδη αεροβια,δεν χρειαζεσαι επιπλεον,πιασε τον προπονητη σου και πες του,θελω να ανεβω μυικα και να αποδιδω στις προπονησεις στο κικ,θα σου βγαλει προγραμμα για ενδυναμωση και αντοχη...
Οσο για πρωτεινες,εννοεις συμπληρωμα ετσι?εισαι 15 ετων και 75 κιλα,το συμπληρωμα ειναι μια ευκολια για οσους δεν προλαβαινουν να φανε αρκετα,πχ εγω για να συντηρησω τους μυς μου,πρεπει να τρωω καμοια δεκαρια στηθια κοτοπουλο τη μερα,πρεπει να παω και για δουλεια,οποτε τρωω πχ τα 7 στηθια και παιρνω συμπληρωμα για να συμπληρωσω τις απαιτησεις μου...δεν χρειαζεσαι τπτ ακομη,ειναι νωρις,πρωτα πρπει να αρχισεις να τρως σωστα και μετα οταν φτασεις να χεις αρκετους μυες και να μην προλαβαινεις να φας αρκετα τοτε παρε και συμπληρωμα...
Μην κανεις απο μονος σου τπτ,αμφιβαλλω αν ο προπονητης σου στο κικ σου ειπε να κανεις τοσο πολυ αεροβια εξτρα μερες,ρωτα τον τι να κανεις και θα σου βγαλει προγραμμα...
Οσο για τη διατροφη σου,εισαι εφηβος,απαιτεις πολλα,θελεις καλες πηγες πρωτεινης (γαλα,αυγα,κοκκινο κρεας,ψαρι,κοτοπουλο,γαλοπουλα) για να χτισεις μυς,κλαους υδατανθρακες για ενεργεια (ρυζι,πατατες,μακαρονια),καλα λιπη (ψαρι,ξυροι καρποι) και πολλα πρασσινα λαχανικα για ινες,μεταλλα κτλ...καθε γευμα σου να εχει πρωτεινη,τρωγε τους υδατανθρακες στα 4 απο τα 5 γευματα σου για να μπορεσεις να βαλεις κιλα μυικα,να χεις ενεργεια για τις προπονησεις σου...για βραδυνο μπορεις να τρως 1 στηθος,1 ομελετα,πιες γαλα με καρυδια ή φουντουκια ή αμυγδαλα,ψαρι ακομη καλυτερα,πχ τονο με μαρουλι,αυτα θα σου κανουν καλο για βραδυνο...

labrador
17-05-11, 15:08
Για την διατροφη κτλ,θα ψαξω το πως πρεπει να τρεφεται καποιος ολοκληρωμενα ενω κανει βαρυ,και θα κοιταξω και το φορουμ.Το θεμα μου τωρα ειναι οτι Μπορω να προσθεσω επιπλεον μονο το Σαββατο.Την τεταρτη εχ καινο επειδη εχω αγγλικα,αλλα δεν ξερω,αν πιεστω μπορει να πηγαινω πριν τα αγγλικα,να γυρναω μπανιο και αγγλικα :P
H μπορει να κανω μετα το κικ.Λογικα αν αυξησω υδατανθρακες πριν την προπονηση και τρεφομαι σωστα θα εχω δυναμεις για βαρυ μετα.Τωρα σκευτηκα το αλλο.Να κανω καθε φορα που παω γυμν πριν το κικ το προγραμμα μου,μετα την εκγυμναση μυων και μετα κικ.Μακαρι να αντεχω.Η ειναι καλυτερα να σπασω το γυμν σε διαφορετικες μερες;Δηλαδη να πηγαινω πιο πολλες φορες και να κανω πιο λιγο.Θα δω αναλογα το ποσο αντεχω.Μαλλον το προγραμμα αυτο θα το αρχησω το καλοκαιρι μολις τελειωσουμε τις εξετασεις.Προς το παρον συνεχιζω ετσι.Το προγραμμα για τα βαρυθα το φτιαξω μονος μου μεσω του φορουμ κτλ,η θα ρωτησω τον γυμναστη;

GOGETA5
17-05-11, 15:28
Καλυτερα ρωτα τον προπονητη σου για τα βαρη,θα σου βγαλει 1 προγραμμα αναλογα και με την προπονηση σου στο κικ...καλυτερα να κανεις πιο λιγο και να πηγαινεις πιο πολλες φορες,απλα το πιο λιγο να χει ενταση,δλδ 3 φορες απο 45 λεπτα με 1 ωρα ειναι υπεραρκετο και μην κανεις διαδρομο,στο κικ θα κανεις αρκετα...βεβαια ο προπονητης σου θα σου πει καλυτερα...καλυτερα τωρα να κατσεις 1-2 βδομαδες χωρις προπονηση για να αναρρωσει και το νευρικο σου συστημα και το σωμα καλυτερα,ευκαιρια τωρα με τις εξετασεις σου...δεν πιστευω οτι θα σε βγαζει να κανεις την ιδια μερα και βαρη και κικ και αεροβια,ειναι παρα πολλα...κατσε ξεκουρασε το σωμα σου για αρχη,πιστεψε με εαν συνεχισεις ετσι τωρα δεν κανεις τπτ,μην φοβασαι οτι θα παχυνεις,πρεπει να δινεις ευκαιρια στο σωμα σου να αναρρωσει πληρως απο τις προπονησεις,μετα ρωτα τον προπονητη σου για προγραμμα και κανε μονο οτι σου λεει αυτος και οχι επιπλεον απο μονος σου...

labrador
17-05-11, 17:50
Ok ευχαριστω πολυ!
Προς το παρον ομως δεν γινετε να σταματησω τις προπονησεις στο κικ γιατι κανουμε ζωνες και δινουμε τον Ιουνιο(μαλλον) και ειναι σημαντικες αυτες οι προπονησεις.Ετσι και αλλιως ομως ειναι πιο χαλαρες αφου κανουμε τεχνικη και οχι τοσο ενταση.

GOGETA5
17-05-11, 17:57
Εαν ειναι χαλαρο οκ,απλα σταματα για λιγο τα εξτρα βαρη και αεροβια για 1-2 βδομαδες να ξεκουραστει το σωμα και να αναρρωσει και μετα ρωτας τον προπονητη και σου φτιαχνει το προγραμμα σου αναλογα με τις αναγκες των προπονησεων σου...

labrador
17-05-11, 23:35
Οκ,καπως ετσι θα το κανω.Μολις πριν λιγο γυρησα απο το γυμναστηριο...μετρηθηκα στη ζυγαρια και με εβγαζε 75 κιλα αλλα ημουν βρεγμενος παντου απο τους ιδρωτες,ειχα πιει και 2 κουβαδες νερο...αλλα δεν ξερω,κοιταζομουν τωρα στο μπανιο στον καθρευτη,και ειμαι ακομα λιγο μπουλης.Δηλαδη εχω κοιλια με λιπος βυζακια και μπουτακια και ολα τα σχετικα.Βασικα θα ανεβασω καμια φοτογραφια με τα καλη μου να δεις τι εννοω.Δηλαδη οταν με βλεπεις με ρουχα φαινομαι π[ολυ λεπτος..μαλλον γι αυτο μου λενε ολοι να μην χασω αλλα,αλλα γυμνος ειναι η γυμνη αληθεια(ξυπνησε ο ποιητης) :P.Και δεν ξερω εχω αμφιβολιες παλι,μηπως πρεπει να χασω;(μα τοσο πεισματαρης ρε γαμωτο μου:thumbdown: )
Θα ανεβασω τη φοτογραφια να δεις...δηλαδη πως να στο πω...τελικα παρατηρω οτι ακομα χοντρουλης.Τι να πω...μπορει να ειμαι και κωλημενος με την ιδεα γιατι τοσα χρονια που ημουν μπαουλο εφαγα πολυ καταπιεση απο γονεις συγκενης κτλ να χασω κιλα,και οι γονεις δε βοηθησαν και με τον καλυτερο τροπο.Η μανα μου μια ζωη με ελεγε χοντρο και ολα τα σχετικα μπας και βαλω πεισμα να αδυνατησω,αλλα εγω οσο μου τα λεγανε τοσο απογοητευομουν και τοσο πιο πολυ επεφτα στα σκατα :/

labrador
17-05-11, 23:58
Και κατι αλλο,διαβαζω γενικα,οτι για γραμμωση ειναι αλλη διατροφη και για ογκο αλλη.Εγω θελω γραμμωση,αλλα για να κανεις γραμμωση πρεπει πρωτα να παρεις ογκο η ερχετε μαζι με την γραμμωση;Δηλαδη αν εγω θελω να κανω γραμμωση πρεπει πρωτα να κανω γυμναστικη και διατροφη για ογκο και μετα για γραμμωση; (μαλλον ειναι τελειος ηλιθια ερωτηση αλλα πρωτη φορα ασχολουμε με τη γυμναστικη και δεν εχω ιδεα xD).Kαι εχω και αλλα xD :Για να κανεις γραμμωση πρεπει πρωτα πριν να χασεις βαρος και μετα να αρχισεις τη γραμμαωση η μπαινεις κατευθειαν για γραμμωση και χανεις μαζι και βαρος αλλα παιρνεις και ογκο;.Για ογκο δεν εννοω τιποτα μεγαλο,απλως να ειμαι αυτο που λενε γυμνασμενος :P

GOGETA5
18-05-11, 19:56
Αρχικα να ξερεις δεν υπαρχουν ηλιθιες αποριες οταν καποιος ξεκιναει να κανει κατι καινουριο...μην ανεχεσαι να σου λενε οτι κανεις ηλιθιες ερωτησεις,ηλιθιος θα ναι αυτος που θα το πει,γιατι ετσι δεν σου λυνει καμοια απορια...
Μετα θα πρεπει να ηρεμισεις και να μην βιαζεσαι,ενα ενα θα γινουν,αλλα θελουν χρονο εαν θες να μεινουν τα αποτελεσματα και πανω απ'ολα να μεινεις υγιης...
Η διατροφη για ογκο σημαινει τρεφεσαι με αρκετες θερμιδες,παραπανω απο οτι χρειαζεσαι για συντηρηση του ιδιου βαρους,ωστε να παρεις κιλα,εαν τρεφεσαι με σωστες τροφες θα παρεις μυικα κιλα (αναγκαστικα θα μπει και 1 πολυ μικρο ποσοστο λιπους και υγρων,ειναι φυσικο...)...Η διατροφη για γραμμωση σημαινει τρως λιγοτερες θερμιδες απ'οτι χρειαζεσαι για συντηρηση ιδιου βαρους και επειδη τρως σωστες τροφες προσπαθεις να συντηρησεις οσο το δυνατον περισσοτερους μυς που κερδισες με προπονηση και διατροφη ογκου (αναγκαστικα θα χασεις 1 ελαχιστο ποσοστο μυων,ετσι λειτουργει το ανθρωπινο σωμα...) και να χασεις λιπος και λιγα υγρα...
Τωρα εσυ το ειπες μονος σου,με ρουχα φαινεσαι πολυ αδυνατος,αλλα γυμνος εισαι λιγο πλαδαρος...αυτο γιατι απο τη μια εχασες πολυ βαρος αποτομα και αυτο ειναι περισσιο δερμα που προσπαθει να βρει την ελαστικοτητα του και απο την αλλη δεν τρεφοσουν σωστα για να συντηρεις μυες,δλδ ετρωγες πχ το βραδυ 1 μπανανα ή 1 ντοματα,χωρις πρωτεινη δεν χτιζεις ουτε καν συντηρεις μυες και γυμναζοσουν πολυ...η γυμναστικη να ξερεις σα σκοπο εχουμε να καταστρεψουμε μερικως το μυ,ετσι οταν φαμε και ξεκουραστουμε να ξαναφτιαχτει καλυτερος για να αντεχει περισσοτερο...(πχ πηρες 1 μπαρα 20 κιλα και εκανες 10 επαναληψεις στα δικεφαλα,τα δικεφαλα καταστραφικαν αμερικως με την ασκηση,εαν τους δωσεις πρωτεινη και τα αφησεις τουλαχιχτον 72 ωρες θα ξαναφτιαχτουν δυνατοτερα και ετσι την απομενη φορα θα κανεις 25 κιλα ή παλι 20 κιλα αλλα για 15 επαναληψεις,δλδ θα γινεις καλυτερος,θα παρουν και μεγεθος...).
Εσυ ομως δεν ετρωγες αρκετα,ουτε ποιοτικα και απο την αλλη εκανες πολυ αεροβια,δλδ εκαιγες πολλες θερμιδες...το σωμα δεν συντηρουσε,ουτε εφτιαχνε μυς,απλα εκαιγες πιο πολυ τη μυικη μαζα που ηδη ειχες...αυτο που βλεπεις τωρα στον καθρεφτη ειναι δερμα και το λιπος που ΠΡΕΠΕΙ να εχει το σωμα σου για επιβιωση,για να προστατευει τις αθρωσεις σου απο τραυματισμους κ.α. ΔΕΝ εισαι χοντρος,απλα ΔΕΝ εχεις μυικη μαζα...

Εαν θελεις να δεις διαφορα,στην κατασταση που εισαι τωρα,πρεπει να παρεις μυικα κιλα,δλδ να τρεφεσαι σωστα ωστε να χτιζεις μυς...η αεροβια τωρα δε σε βοηθαει πολυ,εχασες 25 κιλα αποτομα...αρχικα κοψε να τρεχεις 5 φορες την εβδομαδα απο 1 ωρα και να κανεις προπονηση κικ επιπλεον και καπακι βαρη,ειναι παρα πολλα...Για να κανεις γραμμωση,δλδ να χασεις λιπος και να φαινονται οι μυς σου πρεπει να εχεις ηδη μυικη μαζα και να εχεις επιπλεον λιπος...εσυ δεν εχεις μυικη μαζα και εχασες ηδη πολλα κιλα,το σωμα να ξερεις ΔΕΝ αντεχει να κανει διαιτα επ'αοριστον,θελει χρονο να προσαρμοστει,εσυ ηδη για 5 μηνες το πιεζεις να χασει...εχασες αρκετα,χτισε μυικη μαζα,μη σε νοιαζει θα φανει,σκεψου το παραδειγμα που σου ειπα με το σακι με τις πατατες...
Ξερω τωρα κοιτας και θες να φυγει οτι περισσευει,εισαι και εφηβος και καιγεσαι τα θες ολα τωρα οπως και εγω στην ηλικια σου...δεν γινονται ολα ομως σε 1-2 μηνες,θελει υπομονη...αρχικα λοιπον βαλε μυικα κιλα,εκμεταλλευσου οτι εισαι στην εφηβια και εχεις τρελα επιπεδα ορμονικα...φαε σωστες τροφες και ακου 1 καλο προπονητη και μην κανεις επιπλεον αεροβια μετα τις προπονησεις...το σωμα σου κουραστηκε να χανει κιλα και τωρα απλα θα αρνηται να χανει αλλα,ενας τροπος να στο δειξει ειναι και η συνεχης κοπωση,μια υπνηλια ολη τη μερα,αλλα οταν πας το βραδυ για υπνο σου παιρνει πολυ ωρα,να μην εχεις ορεξη για τπτ,ουτε να μιλησειςνα βαριεσαι,να νιωθεις πιασιματα παντου και μικροπονους,να σου κοβεται η ορεξη να φας,αυτα ειναι λιγα παο τα συμπτωματα της υπερπροπονησης...
Εαν θες να γραμμωσεις,δλδ να δειχνεις πιο μυικος πρεπει πρωτα να χτισεις μυς για να φανουν,οσα κιλα και να χασεις τωρα,κοιλιακοι,δικεφαλα,στηθος και αλλα δεν θα φανουν γιατι απλα δεν τα εχεις χτισει...Για να σου απαντησω λοιπον με 1 προταση 1α παρε μυικα κιλα (δλδ βαλε ογκο) και μετα χασε λιπος (δλδ γραμμωση)...

labrador
19-05-11, 00:57
Oποτε κανω διατροφη-γυμναστικη για ογκο,και μετα αρχιζω γραμμωση.Για τη διατροφη να το κανω μεσω φορουμ η να παω σε διατροφολογο;Και αμα παω σε διατροφολογο θα ξερει η θα μου δωσει μια συνιθισμενη διαιτα;Για την υπερκοπωση ολ αυτα τα συπτωματα,το παθαινω αλλα οχι συνεχεια..μερικες μερες μονο εχω ατονια και βαριεμαι μεχρι να μιλαω και να περπαταω :P.
Aλλα μαλλον δεν εχεις σχηματισει εικονα του λιπους μου:P Δεν ειναι οτι εχω λιγο λιπος,μια απλη μικρη κοιλιτσα.Μαλλον το παρουσιασα λαθος στην αρχη επειδη ειχα συνιθισει το αεροστατο στην κοιλια.Και τωρα εχω κοιλια αλλα οχι τοσο μεγαλη.Και γενικα απο το σωμα μου καταλαβαινεις οτι εχω λιπος.Τα χερια μου τα ποδια μου κτλ,δεν ειναι μελη ενος λεπτου ανθρωπου.Δηλαδη φενεται απο διαφορα σημεια οτι ειμαι χοντρουλης.Και αν πιασω την κοιλια μου,πιανω 2 χουφτες λιπος και βαλε...πολυ πραμα...και στα χερια εχω πολυ.Να οι φοτος:
http://img59.imageshack.us/img59/1340/17052011137.jpg
http://img822.imageshack.us/img822/7855/17052011139.jpg
http://img850.imageshack.us/img850/9275/17052011140.jpg
http://img683.imageshack.us/img683/9320/17052011142.jpg
http://img535.imageshack.us/img535/9650/17052011143.jpg
http://img200.imageshack.us/img200/849/17052011145.jpg
http://img217.imageshack.us/img217/9805/17052011146.jpg
Y.Γ
Σορρυ για το θεαμα :shock:
Δεν πρεπει να χασω και αλλα;

GOGETA5
19-05-11, 12:22
Εαν ηδη χανεις κιλα απο το Γεναρη και μιλαμε για πολλα κιλα,25+ και εισαι 15 ετων,το σωμα σου εχει ταλαιπωρηθει απο τους τοσους μηνες που εχανε βαρος και εκαιγε θερμιδες απο δραστηριοτητες,τη στιγμη που πριν 7 μηνες δεν εκαιγε και πολλα...οσο και να προσπαθεις,απλα δεν θα βλεπεις και πολλα,καθε γραμμαριο που χανεις θα νιωθεις πιο αδυναμος...αυτο που βλεπω στις φωτο αρχικα ειναι οτι δεν εχεις μυικη μαζα,τοσο καιρο λογω κακης διατροφης αυτο εκαιγες πρωτα...μετα εχει μεινει δερμα που εχασε ελαστικοτητα,αυτο πιανεις πολυ στα χερια,το τοπικο λιπος που εχεις στην κοιλια μαζι με δερμα που θα επανελθει σε λιγο καιρο ειναι γιατι εκει εχεις περισσοτερα λιποκυτταρα,εκει εχεις προδιαθεση (οπως σχεδον ολοι οι ανδρες) και απο εκει θα φυγει τελευταιο και ειπαμε επειδη δεν εκανες σωστη διατροφη τοσο καιρο,γυμναζοσουν και δεν συντηρουσες μυς,απλα εκαιγες και ετσι εμεινε αυτο το τοπικο για επιβιωση...
Αρχικα λοιπον χαλαρωσε και μην αγχωνεσαι,το αγχος δεν βοηθαει σε καμοια περιπτωση,επηρρεαζει ειτε θες να παρεις,ειτε θες να χασεις...Υστερα,ειπαμε εχεις χασει ηδη πολλα κιλα και το σωμα σου δεν θα ανταποκριθει γιατι θελει να αναρρωσει...η απωλεια κιλων,η μεγαλη καυση θερμιδων για μεγαλο χρονικο διαστημα ταλαιπωρει το ανθρωπινο σωμα...για αρχη λοιπον περιορισε την αεροβια,κανε μονο για την καλη λειτουργια της καρδιας...δλδ 2-3 φορες τη βδομαδα απο 20-30 λεπτα ειναι πολυ,εκτος εαν κανεις και προπονηση κικ οπου εκει θα ρωτησεις τον προπονητη και μονο...βαλε λιγα μυικα κιλα,να τεντωσει το δερμα,θα δεις,θα νομιζεις οτι η περιφερεια μικραινει και η κοιλια μαζευει,δεν θα χανεις λιπος,στην καλυτερη θα παραμενεις στα ιδια,αλλα θα μεγαλωνουν οι μυς,θα τεντωνει το δερμα και ετα οταν ο μεταβολισμος σου συνελθει,βλεπεις εαν πρεπει να χασεις κιλα ή να παρεις και αλλα...για τωρα επειδη ηδη εχεις ταλαιπωρηθει,εαν συνεχισεις να χανεις απλα θα νιωθεις πιο αδυναμος...οτι τοπικο εχεις τωρα θα αρνηθει πεισματικα να φυγει,το σωμα σου λεει πρεπει να επιβιωσω,δωστου χρονο να αναρρωσει,δωστου μυς να χει να λειτουργει ο μεταβολισμος να καει λιπος...εισαι μικρος,θα σου ναι πολυ ευκολο λογω των ορμονων σου να βαλεις μυικα κιλα ,εσυ αναπτυσσεσαι γοργα τωρα...6 μηνες και σχεδον 30 κιλα χασιμο απαιτουν ξεκουραση...εκμεταλλευσου το και παρε μυς για αρχη...
Καλο θα ταν να πηγαινες σε διαιτολογο,αλλα ειναι το χρηματικο αλλα και το αν θα βρεις καλο στη δουλεια του...εδω στο φορουμ εχει συμβουλες να φτιαξεις διατροφη αναλογα με τις αναγκες σου...μικρα συχνα γευματα και να τρως πρωτεινη για τους μυς σε καθε γευμα,καλους υδατανθρακες για ενεργεια,καλα λιπη για μεταβολισμο,βοηθεια στην καυση κ.α. και ακου τον προπονητη σου...Το τοπικο που εμεινε μαζι με δερμα θα δεις εαν χτισεις μυς δεν θα φαινεται το ιδιο...το σωμα σου εαν εχασες 30 κιλα σε 6 μηνες φαινεται ετσι,γιατι εχασες πολλα αποτομα και δεν ετρωγες σωστα για να κρατησεις μυς...1α εκαιγες μυικη μαζα κια στο τελος λιπος...

labrador
19-05-11, 14:11
Oποτε τωρα αυτο που κανω ειναι να βαλω ογκο ετσι.Αυτο σημαινει απ οτι εχω διαβασει πολλα κιλα λιγες επαναληψεις.Θα πω του γυμναστη να μου βγαλει αλλο προγραμμα το καλοκαιρι,για ογκο.Αυτος θα ξερει τι χρειαζομαι ετσι;
Για τη διατροφη θα κοιταξω εδω στο φορουμ,και θα ρωτησβ και μια γνωστη που σπουδαζει διατροφολογος,και αμα δεν βγαζω ακρη θα παω σε διατροφολογο (ποσο δυσκολο να ναι).Για την διατροφη θελω σταθερο προγραμμα,που να λεει πως και τι,αλλιως αγχονομαι με τις θερμιδες και τρωω πιο λιγο :P.
Στον γυμναστη να πω να μου βαλει διαφορετικες μυικες ομαδες...με λιγα λογια να του περιγραψω τι θελω η θα ξερει αυτος για ογκο;Λογικα γυμναστης ειναι,θα ξερει.Αεροβια κατα τη δειαρκια του ογκου να κανω;Θα εχω και το κικ ομως.Να κανω κανα μισαωρο αμα ειναι,για να καιω και λιπος.Ολα αυτα για το καλοκαιρι γιατι τωρα εχουμε και τι ς εξετασεις και κανω πιο χαλαρο προγραμμα.Γυμναστηριο ποσες φορες τη βδομαδα θα πηγαινω για βαρυ;(3 εε;)Θα μπορω να συνδιασω βαρυ-προπονηση κικ την ιδια μερα;
Και κατι αλλο.Στην διατροφη ογκου θα συμπεριλαβω και το γαλα ετσι;Πινω πολυ γαλα(μεχρι και μισο λιτρο καθε πρωϊ :P).H θα μπορουσα να συνδιασω τη βρωμη μαζι με το γαλα :P Σε στυλ κορν φλεϊκς.Αλλα να μετρησω τις θερμιδες να βγαινουν ισες αν δεν εβαζα γαλα.Το σκουπ ουεϊ τι ειναι;Βασικα εγ τη δοατροφη θα χρειαστω παρομοι με αυτες που βλεπω στο φορουμ;6 γευματα περιπου την ημερα;

labrador
19-05-11, 14:39
Βλεπω τωρα διαφορες διατροφες για οκγο,και οι ποσοτητες ειναι πολυ μεγαλες!:shock:
Τρως συνεχεια και τρως καλα.Εγω λογικα στην ηλικια που ειμαι θα τρωω πιο λιγα ετσι;


7.30:80γρ κουακερ με 500μλ γαλα 2 αυγα βραστα
10:30ενα τοστ με φετες ολικης αλεσεως και τυρι light 1 φρουτο
2.30:κρεας με ρυζι και συνοδευομενη μια σαλατα
5.30:1 μπανανα,300 μλ γαλα 6 ασπραδια αυγου και 1 κροκος
8.30 κρεας η ψαρι με οσπρια
23.00 γιαουρτακι με μελι

Βρηκα αυτο...καλο ειναι;Αλλα και παλι δεν εχει πολλες θερμιδες;Μηπως αν το πρωι ευγαζα τους κροκους;Μονο χολυστερινη και λιπη μου δινει.Μολις ειδα οτι το ασπραδι αυγου εχει 16 θερμιδες!:shock::shock::shock::shock:
Αν το ηξερα πριν καιρο ολο με ασπραδια θα ημουν xD
Nα πω οτι απο την προπονιση-γυμναστηριο γυρναω στις 11.Εκτος απο δευτερα που γυρναω 7 Παω 5 εως 6 γυμν και 50 λεπτα διαδρομο.Βεβαια αυτο θα αλλαξει τωρα.Γενικα η διατροφη περιπου ετσι πρεπει να ειναι;

GOGETA5
19-05-11, 21:24
Κοιταξε για να χτισεις μυς,ναι θελει φαγητο,θελει πρωτεινη...εσυ ομως μετρας θερμιδες,αλλα δεν μετρας ποσο πρωτεινη περνεις...ΜΗΝ μετρας θερμιδες εαν δεν ξερεις ποσο παιρνεις απο που,δεν σε βγαζει πουθενα...κατ'αρχας ΔΕΝ ξερεις ποσες θερμιδες θελει ο μεταβολισμος σου για να συντηρησαι και μονο...μπορει εγω να μαι 100 κιλα και να θελω 3000 θερμιδες για συντηρηση ιδιου βαρους και εσυ 100 κιλα με ιδιο ποσοστο λιπους και να θες 3500 θερμιδες γιατι ο μεταβολισμος σου ειναι πολυ γρηγοροτερος...οποτε δεν υπαρχει λογος να μετρας θερμιδες ετσι απλα και να μην σε νοιαζει ποση πρωτεινη και ποσους υδατανθρακες βαζεις,ποσα λιπη...ΜΗΝ φοβασαι να παρεις θερμιδες,εισαι εφηβος και ΑΠΑΙΤΕΙΣ πολλες θερμιδες...για αρχη λοιπον σταματα να μετρας θερμιδες,αν θες να δουλεψεις με νουμερα μετρα ποση πρωτεινη,υδατανθρακες κια λιπη περνεις...


πχ 100 γραμ φιλετο κοτοπουλο= περιπου 30 γραμ καθαρη πρωτεινη,εαν εισαι 100 κιλα καθαρους μυς τοτε θες τουλαζχιστον 200 γραμ καθαρη πρωτεινη για συντηρηση,ποσα στηθια θες τη μερα?ποσο ρυζι,αν 100 γραμ εχουν 66 καθαρο υδαταν και θες 350 καθαρο τη μερα?αυτα μετερα


Υστερα ΜΗΝ φοβασαι τα λιπη,ειπαμε τα απαιτεις,ειδικα 1-2 κροκους τη μερα σαν εφηβος,μονο καλο θα σου κανουν λιπαρα ποπως Ω3,Ω6,πολυακορεστα κια λιγα κορεσμενα για να σε βοηθησουν στην παραγωγη τεστοστερονης...Οσο για το προγραμμα,εννοειται οτι πρεπει να το πρσαρμοσεις στα μετρα σου,αλλα αυτο που εβαλες ειναι κατι τυπικο για καποιον στο δικο σου μεγεθος...μην φοβασαι να φας...μετρα ποση πρωτεινη-υδατανθρακες-λιπη περνεις και ξεχνα τις θερμιδες,δεν σε βγαζει πουθενα

labrador
19-05-11, 23:04
Ειμαι 75 κιλα,λαπας(βλεπε φοτο :P),1,75 15 χρονον(μπηκα τον Απριλη).Ποιες ειναι οι απαιτησεις μου σε πρωτεϊνες υδατανθρακες και λιπη;Μεταβολισμο δεν πρεπει να εχω καλο...δηλαδη για να συντηρουμε μαλλον καιω πολυ λιγες θερμιδες.Παιρνω ευκολα κιλα,και εχω συμμαθητη που τρωει περισσοτερο απο οσα ετρωγα παλια,και ειναι σαμιαμιδι :P
Aλλα δεν ξερω γιατι,νιωθω χαμενος...σαν να μην ξερω που παω :PΛογικα ειναι επειδη μολις αρχησα να ασχολουμε και ειμαι αρχαριος.Βασικα φοβαμαι για τα κιλα,ηθελα τοσο πολυ να αδυνατησω για πολλα χρονια.Επιτελους τα καταφερα(σχεδων),και τωρα με την ιδεα οτι πρεπει να ξαναπαρω μερικα μου φενεται καπως.Ξερω οτι θα ειναι μυς,αλλα δυσκολευομαι να το πιστεψω.Μου φενεται αδυνατο :P.Απο κει που ημουν τερας να βαλω ογκο;:shock:Ειναι σιγουρο οτι δεν θα γινω παλι βοδι ετσι...τα κιλα θα πανε σε μυς.Ειναι σιγουρο ομως οτι αν βαλω τωρα ογκο δεν θα ειναι ασχημο επειδη θα υπαρχει και λιπος;
Βασικα ολα αυτα περι ποσες θερμιδες καιω για συντηρηση και λιπομετρηση κτλ τα κανω σε διατροφολογο;
Και ευχαριστω που ασχολεισε γιατι αλλιως ακομα σε μαυρα σκοταδια θα μουν :P

labrador
19-05-11, 23:14
Καθομαι και προσπαθω να ψυχολογησω τον εαυτο μου γιατι ανησυχω τοσο για τον ογκο,και μου φενεται οτι ανυσηχω επειδη θελω επιβεβαιωση οτι δεν θα ξαναπαχυνω.Εδω και κατι μηνες τρωω πολυ περιορισμενα,και ειδα τις διατροφες ογκου και φοβηθηκα μηπως και ξαναπαχυνω.Βασικα μονο αυτο με "κραταει".Υπαρχει περιπτωση καποιος να παχυνει σε περιοδο ογκου;Δεν εννοω να ανεβει απλως λιγο το ποσοστο λιπους και να μην κανει μεγαλη διαφορα,λεω να παρει μπολικο λιπος.Να γινει χαλια δηλαδη.Οπως ημουν.

labrador
19-05-11, 23:34
Διαβαζοντας το φορουμ βρηκα αυτο: ...εάν το σωματικό λίπος σας είναι πάνω από 20%, θα πρέπει ίσως να εξετάσετε τη μείωση περίπου στο 12-15% πριν αρχισετε τον ογκο αλλιως θα καταλήξετε να γεμισετε με λιπος στο πρόσωπο και δε θα φαινεστε σαν bodybuilder .

Εμενα δεν ειναι πολυ πανω απο το 20%.Λιπομετρηση που κανω;

GOGETA5
20-05-11, 12:07
Κοιταξε αρχικα ειπαμε μην αγχωνεσαι,οσο γινεται αυτο εισαι απλα καταβολικος,δλδ δεν χτιζεις μυς και δε σε βοηθα να κρατησεις λιπος χαμηλα,χαλαρωσε,εισαι 15,οτι μεταβολισμο κια να χεις παραγεις μεχρι και τα 21 τρελα επιπεδα σε ορμονες,οποτε εχεις πλεονεχτημα...
Τωρα εαν μπορεις να παχυνεις σε περιοδο ογκου υπερβολικα?παντα μπορει,εαν τρως υπερβολικα πολυ σε σχεση με αυτα που μπορεις να αντεξεις ή εαν τρως λαθος τροφες.Πως το καταλαβαινεις ποσο αντεχεις?εσυ θα το δεις,δλδ τωρα τρως αυτες τις ποσοτητες και βλεπεις οτι μενεις στα ιδια κιλα.Σταδιακα αυξανεις πολυ λιγο τις ποσοτητες τροφης,δλδ εκει που ετρωγες μισο στηθος κοτοπουλο σε καθε γευμα για 5 γευματα τη μερα πχ,αυριο θα φας 3/4 του στηθος σε καθε γευμα.Μεχρι την αλλη βδομαδα πρεπει να τρως 1 στηθος σε καθε γευμα,δλδ μικρες ποσοτικες αυξησεις τη μερα...στο τελος της εβδομαδας θα κοιτας τον καθρεφτη,ΟΧΙ τη ζυγαρια,η ζυγαρια ''λεει'' ψεματα,δεν σου λεει ποσους μυς ή λιπος ή νερα εχεις,απλα νουμερα...μην ξαναζυγιστεις...1 ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ την εβδομαδα θα κοιτιεσαι στον κεθρεφτη,εαν βλεπεις οτι οι μυς μεγαλωνουν,δλδ στρογγυλευουν οι ωμοι,φαινεται το στηθος,τα χερια μεγαλωνουν και παιρνουν καμπυλες,ενω το στομαχι σου ειτε μενει ιδιο,ειτε φαινεται να τεντωνεται ή απλα να 'μπαινει'' μεσα (γιατι οι μυς τραβανε δερμα αφου μεγαλωνουν),εισαι σε καλο δρομο,τρως καλα...εαν τωρα βλεπεις οτι μενεις ιδιος ενω το στομαχι μεγαλωνει λιγο,τοτε τρως πολυ,μειωσε ελαχιστα την ποσοτητα,μεχρι να δεις οτι μεγαλωνουν οι μυς...εαν θες να μετρας κατι πανω σου,παρε 1 μεζουρα,μετρα περιφερεια κοιλιας,στηθους,χεριων,πηχεων,ποδιων,γαμπας και λαιμου...εαν ολα μεγαλωσανε ΕΚΤΟΣ απο το στομαχι που ειτε εμεινε ιδιο,ειτε μικρυνε εισαι σε καλο δρομο...εαν μεγαλωσαν ολα λιγο,αλλα πιο πολυ το στομαχι,τρως πολυ,τοτε μειωσε λιγο ποσοτητες,ΟΧΙ συχνοτητα γευματων,δλδ παλι 5 φορες θα τρως σε καθε περιπτωση...

Με απλα λογια,μην εμπιστευεσαι τη ζυγαρια,αυτο που θα εμπιστευεσαι θα ναι μονο ο καθρεφτης και η μεζουρα και τπτ αλλο...και ΜΗΝ μετριεσαι καθε μερα,οι αλλαγες ερχονται μεσα σε μερες-βδομαδες,εαν μετριεσαι καθε μερα απλα θα αγχωνεσαι γιατι δεν θα βλεπεις διαφορα στα νουμερα...εαν θες τη συμβουλη μου,τραβα τωρα στην αρχη φωτο σου απο πολλες γωνιες και μετρησου με μεζουρα...μετα απο 2 εβδομαδες που θα κανεις διατροφη και προπονηση ΜΟΝΟ τοτε ξαναμετρησου και ξανατραβηξε φωτο (ζητα βοηθεια για αυτα απο γυμναστη σου ή φικο σου),δλδ μην ζυγιστεις και μην μετρηθεις γαι 14 μερες...μετα καθε 2 εβδομαδες το ιδιο...μετα απο 2 μηνες τοτε συγκρινε τα 4 αρχεια που θα εχεις,εαν εχεις κανει δουλεια θα δεις οτι πχ θα χεις αυξησει περιφερεια σε ολα εκτος απο στομαχι...

Λιπομετρηση κανουν στα γυμναστηρια με λαβιδες-τσιμπιδες...εαν σου κανουν μετρηση με 3 σημεια εχεις περιπου 75% επιτυχια στο αποτελεσμα,με 5 σημεια που κανουν τα περισσοτερα γυμναστηρια εχεις περιπου 80-85%,με 7 σημεια μεχρι 92%,η αλλη μεθοδος με την πισινα και το 99,9% δεν νομιζω πως θα την βρεις πουθενα διαθεσιμη σε 15 ετων εφηβο...οταν δεις ποση μυικη μαζα εχεις,δλδ πχ εισαι 75 κιλα,αλλα τα 50 ειναι μυς,θες τουλαχιστον 2 γραμ καθαρης πρωτεινης για συντηρηση μυων,για αναπτυξη θες παραπανω,δλδ θες τουλαχιστον 100+ για να αρχισεις να βαζεις κιλα...υδατανθρακες υπολογιζεις τα διπλασια + για να παρεις...λιπη καλα,οπως οι πρωτεινες...στη θεση σου δεν θα εμπλεκα με τοσες μετρησεις και υπολογισμους,θα εβαζα ολο το βαρος μου επι 2,δλδ 150 γραμ καθαρης πρωτεινης,το βαρος μου επι 3-4 για υδατανθρακες δλδ απο 225-300 οι υδατανθρακες και λιπη απο 75-125 καθαρα...αλλα και παλι δεν ξερω τι μεταβολισμο και τι γενετικα εχεις και πως τρεφεσαι τωρα,οποτε αυτα τα βρισκεις μονο σου αυξανωντας ποσοτητες και βλεπωντας που εισαι οκ...ή μπορει να στα κανει αυτα 1 καλος διαιτολογος-προπονητης (πανε μαζι κανονικα αυτα,γιατι πρεπει να ξερει τι προπονησεις κανεις για να βγαλει αναλογη διατροφη) που θα ξερει τι τρως και τι δραστηριοτητες κανεις...

Εν τελη ειπαμε μην αγχωνεσαι,πετα τη ζυγαρια,παρε μεζουρα και φωτογραφικη καθε 2 εβδομαδες και κοιταζε τι προοδους κανεις και σταδιακα αυξανεις ή μειωνεις ποσοτητες τροφης,ΟΧΙ συχνοτητα γευματων,παλι 5-6 τη μερα...
Οσο για το φοβο σου,εγω στα 11 ημουν μπουχεσακι,τοτε με εστειλε ο πατερας μου στον προπονητη και εγω φοβομουν μην παχυνω...ημουν 90+ κιλα στα 11,στα 15 ημουν παλι 90+ (αφου ειχα χασει 1α λιπος και σταδιακα σε 4 χρονια εβαζα μυς),η διαφορα ηταν απιστευτη,πριν 90 κιλα μπουχεσακι και μετα 90 κιλα με μυικοτητα...ΜΗΝ κοιτας τα νουμερα σε ζυγαρια...και μην φοβασαι να τρως στα 15 σου...ΔΕΝ θα παχυνεις εαν αυξανεις σιγα σιγα ποσοτητες,οταν δεις με τη μεζουρα οτι σε 14 μερες πηρες ποντους στην κοιλια,απλα μειωνεις,αλλιως συνεχιζεις...ΔΕΝ παχαινεις σε 2 μερες,θελει καιρο,οποτε μην φοβασαι οτι θα φας 1 μακαροναδα και θα παχυνεις,στη ζυγαρια βλεπεις απλα 1 νουμερο που εχει μεσα και μυς και νερο και λιπος...μεζουρα και κεθρφτη καθε 2 βδομαδες...

labrador
20-05-11, 19:31
Oποτε σταδιακα αρχιζω να ανρβαζω ποσοτητες μεχρι να φτασω τις πρωτεϊνες 150 γρ τη μερα κτλ...Αμα δω με μεζουρα κτλ και με τον καθρευτη οτι μεγαλωνει κοιλια μειωνω λιγο ποσοτητες και συνεχιζω ετσι μεχρι να βρω τις ποσοτητες μου.Α και κατι αλλο...εγω νομιζα οτι για να παρεις ογκο παιρνει χρονια...μεσα σε 2 βδομαδες θα εχω εστω και ελαχιστα αποτελεσματα;
Και κατι αλλο...το ποσες πρωτεϊνες υδατ και λιπη εχει το καθε φαϊ που θα το βρω;Επισης χρειαζομαι και ζυγαρια για να μετραω τις ποσοτητες.Η διατροφη μου θα ειναι αναλογη με το προγραμμα μου στο γυμναστηριο ετσι;Θα του πω του γυμναστη οτι κανω διατροφη για ογκο,και θελω και προγραμμα για ογκο και θα προσαρμωσαω τη διατροφη!
Btw,μετρηθηκα τις τελευταιες μερες και χανω παλι κιλα...δεν ξερω τι εγινε,μαλλον επειδη αρχιζα να τρωω και βραδυ(τωρα τρωω πιο πολυ απο παλια).Ειμαι 72 τωρα.Φαγωμενος.
Παλι καλα που με βοηθησες γιατι αν αλλιως εγω θα εχανα κιλα μεχρι να εξαφανιστει η κοιλια xD.Προς το παρον συνεχιζω με πιο χαλαρο προγραμμα οπως ειναι...και μετα τις εξετασεις λογικα το καλοκαιρι θα αλλαξω διατροφη και προγραμμα!Μεχρι τοτε θα διαβαζω επι του θεματος.
Ααααααα!Και αυτο:...εάν το σωματικό λίπος σας είναι πάνω από 20%, θα πρέπει ίσως να εξετάσετε τη μείωση περίπου στο 12-15% πριν αρχισετε τον ογκο αλλιως θα καταλήξετε να γεμισετε με λιπος στο πρόσωπο και δε θα φαινεστε σαν bodybuilder .

Εφοσον δεν ξερω τα ποσοστα λιπους μου,που μαλλον ειναιο παραπανω απο 12-15%,πως θα αρχισω ογκο;Δεν ειναι επικυνδινο να αρχισω να φαινομαι παλι χοντρουλης;Αν εχανα λιγα ακομα κιλα;

Φευγω για γυμναστηριο!!!!:bodybuilder1::box1::clapping:

GOGETA5
20-05-11, 19:57
http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/ βαζεις την τροφη στα αγγλικα και μετα βρισκεις ποσοτητες και υπολογιζεις...ειναι αμερικανικο του υπουργειου καλλιεργειας...ετσι θα βρεις ποσες πρωτεινες,υδατανθρακες,λιπη εχει καθε τροφη,αλλα πανω κατω υπολογιζε οτι σε κρεατικα και ψαρια 100 γραμ μαγειρεμενο ειναι απο 28-38 γραμ καθαρης πρωτεινης αναλογα το κρεας ή ψαρι...στουςυδατανθρακες,οταν παρεις πχ ρυζι,γυρνα τη συσκευασια πισω και λεει...αλλα και στο σαιτ πανω που σου βαλα να πας τα βρισκεις ευκολα...
Το να βαλεις μυικα κιλα θελει χρονια,γι'αυτο σου λεω καθε 2 βδομαδες,εαν δεις οτι πηρες 1 ποντο στη μεση σε 14 μερες ελαττωσε...1-2 ποντοι το μηνα ειναι εφικτο,γι'αυτο κοιτας που μπηκαν για να προσαρμοζεις τη διατροφη σου αναλογα,εαν δεν παιρνεις πουθενα,αυξανεις ποσοτητες...μεσα 14 μερες θα δεις μικρες αυξησεις εαν τρως και ασκησαι σωστα...
Εχασες 2 κιλα γιατι ενεργοποιησες το μεταβολισμο με επιπλεον γευμα...το 12-15% που αναφερεις ειναι για ατομα που ηδη εχουν καποια μυικη μαζα,το θεμα με σενα ειναι οτι δεν εχεις χτισει ακομη μυικη μαζα αρκετη για να αρχισεις τετοια αξιολογηση...χτισε μυς και μετα βλεπεις τι χρειαζεσαι...κανε τη λιπομετρηση εαν θελεις,αλλα δεν εχεις ακομη βασεις,χτισε μυικοτητα κια μετα ξανακανε αξιολογηση,μολις μπουν λιγοι μυες πανω σου θα καταλαβεις τη διαφορα,τωρα και 20% να σου βγαλει,εισαι ηδη ταλαιπωρημενος,εκμεταλλευσου οτι εισαι εφηβος και ορμονικα ανωτερος απο μας και χτισε μυς,το λιπος θα φυγει πιο ευκολα μετα εαν βαλεις μυικα κιλα πανω σου και μαθεις το μεταβολισμο σου να λειτουργει σωστα...το ''κανω διατρογη για ογκο'' δε σημαινει βαζω πολυ λιπος,σημαινει βαζω σταδιακα μυικα κιλα,αργα και σταθερα...πολλα κιλα βαζουν οι επαγγελματιες του χωρου..
Οσο για τη ζυγαρια για τροφιμα,εαν θες παρτην,απλα επειδη εισαι 15 μου φαινεται υπερβολικο απο αυτη την ηλικια να ζαλιζεσαι με νουμερα τοσο πολυ...παρτη για αρχη και μετα μαθε πιο εμπειρικα και ενστικτωδως τι χρειαζεσαι,εισαι 15,να χαρεις την εφηβια σου,μετα θα ρθουν υποχρεωσεις...

labrador
20-05-11, 23:09
Eυχαριστω παρα πολυ για ολα!!!!:shock::shock:Ξερεις τα παντα επι του θεματος:clap::bowdown::shock::P
Σημερα στην προπονηση προεκυψε θεμα...δεν ξερω,μαλλον σοβαρο :/
Εδω και μερικους μηνες(κατα συμπτωση απο τοτε που αρχησα τη διαιτα),με επιανα κατα καιρους κατι μικρα πονακια στη μεση απο τη δεξια πλευρα.Στα λακακια...στο δεξι λακακι της μεσης.Εεε ετσι και σημερα,ποναγε λιγο.Πηγα προπονηση,και μας εβαλε να κανουμε τολιο(ψηλη κλοτσια στο κεφαλι)...αρχησε η μεση να ποναει πιο πολυ.Μετα μας εβαλε να κανουμε κορακορ(συνεχωμενα χτυπηματα με τη μεση να πηγαινει δεξια αριστερα ασταματητα)...σε αυτο η μεση μου διαλυθηκε xD
Στο σπιτι ηρθα με το ζορι.Ο προπονητης μου ειπε οτι μαλλον ειναι νευρα,και μου ειπε να κανω μερικες ασκησεις(να βαλω τα γονατα στο στηθος για 30 δευτερολεπτα και να κρεμαστω απο μονοζυγο για να ανοιξει η μεση).Δεν ξερω,μακαρι να περασει αυτες τις μερες.Αν δεν περασει παω σε ορθοπεδικο :/
Και παλι ευχαριστω!!!!:clap::clap::bowdown::bowdown:
Και κατι αλλο,με διατροφη για ογκο,το αν θα βαζω κιλα η μυες θα το καταλαβω ετσι;Μην βαζω μονο κιλα και εχω την εντυπωση οτι βαζω μυες :PΑλλα θα κανω και αυτο με τη μεζουρα.
Ευχαριστω!:toast:

GOGETA5
20-05-11, 23:48
Κοιταξε,εαν βαζεις κιλα καταλαβαινεις εαν ειναι μυς ή λιπος αρχικα απο την εικονα...δλδ εαν φαινεσαι πιο σφαιρικος στους ωμους,εαν πεταγεται σιγα σιγα το στηθος,εαν τα χερια μεγαλωνουν και εχουν μυικοτητα,καμπυλες,γενικα οταν βλεπεις οτι αποχτας μυικοτητα...κυριως με τη μεζουρα,οταν βλεπεις οτι ολα μεγαλωσαν ΕΚΤΟΣ απο το στομαχι σου,που ειτε εμεινε στα ιδια,ειτε στην καλυτερη επειδη ολα τα αλλα μεγαλωσαν και το δερμα τραβηχτηκε,επειδη εσυ εχασες πολλα κιλα αποτομα και εχασε ελαστικοτητα,βλεπεις οτι μικρυνε η περιφερεια του...γι'αυτο και ειπαμε κοιταμε το καθρεφτη...οταν κοιταζεσαι και βλεπεις τους μυς να ξεχωριζουν σιγα σιγα και το στομαχι να ναι ιδιο η να πεφτει πας καλα...η μεζουρα σε βοηθαει να δεις την προοδο...
Οταν λες στη δεξια μερια της μεσης που ακριβως εννοεις?και με τον ορο πονο,εννοεις ξαφνικα σε πιανει σαν σφαχτης και μετα φευγει,ή πονας για ωρες?σε πιανει και σε ανυποψιαστη ωρα ή μονο οταν κανεις προπονηση?ειναι ψηλα ή χαμηλα?γιατι εαν ειναι σα σφαχτης,που σε πιανει και σε ανυποψιαστη ωρα,πχ οταν βλεπεις τηλεοραση,στα δεξια ή στα αριστερα της μεσης,λιγο πιο χαμηλα,μπορει να μην ειναι και η μεση,εχει να κανει και με το αν πινεις αρκετο νερο για σενα...σιγουρα ενας γιατρος μπορει να σου πει με σιγουρια,εαν βεβαια εκανες οτι σου πε ο προπονητης και περασε,οκ,απλα θα πηγαινα να το δει και 1 γιατρος για σιγουρια,δεν θα ναι τπτ ανησυχιτικο,αλλα παντα να ξερεις οταν νιωθεις οποιοδηποτε πονο,ΜΗΝ συνεχιζεις την προπονηση,1 πονος ειναι σημαδι κουρασης αλλα και οτι προκειται να τραυματιστεις,καλυτερα να το αφησεις να αναρρρωσει,δλδ σταματα την προπονηση και πηγαινε σπιτι σου...εαν νιωθεις πονο αστο 2-3 μερες να ξεκουραστει-αναρρωσει,εαν δεν περασει καθολου,τοτε πηγαινε σε γιατρο να το δει...εαν νιωθεις καλυτερα κατσε και ξεκουρασου,ηταν σημαδι οτι χρειαζεσαι ξεκουραση...
Στην τελικη μην φοβασαι να ρωτησεις κατι που εχεις απορια,εκεινος που θα σε αποπαρει δεν ξερει τα παντα και παντα να ξερεις μαθαινουμε,ειμαι στα βαρη σχεδον 20 χρονια ασταματητα πια και ακομη μαθαινω,συνεχεια το σωμα αλλαζει καθως μεγαλωνει,θα το καταλαβεις στην πορεια...οτι χρειαστεις ρωτα ελευθερα...

labrador
21-05-11, 00:09
Ωραια ευχαριστω πολυ!Ποναει σαν να πιεζεται καποιο νευρο οταν κανω κινησεις...οταν ειμαια κινιτος ποναει λιγο...οταν πανω να γυρισω τη μεση οπως οταν βαραμε ντιρεκτ με πεθαινει.Γενικα μπορω να σκυψω,αλλα αμα χρησιμοποιησω τους μυς της μεσης ποναει το σημειο πολυ.Η οταν γενικα κουναω τη μεση.Το σημειο ειναι εκει που ειναι τα λακακια της μεσης.Δεν εχουμε πανω απο τον ποπο 2 λακακια;Καπου εκει στο αριστερο ποναει.Ο δασκαλος μου ειπε οτι πρεπει να ναι νευρο.Εκανα πριν λιγο την μια ασκηση και κατευθειαν μπορω να πω οτι ξεπιαστηκε λιγο...σαν ψυξη ειναι ενα πραγμα...η σαν νευρα που πατιουνται.Σφαχτης...δεν ξερω πως να το πω.Απο τοτε που αρχησα διαιτα ενιωθα τραβηγμα εκει,αλλα σημερα που χρησιμοποιησα πολυ μεση με πεθανε!:(
Ευχαριστω και παλι για τα ινφο,την υποστηρηξη,και γενικα ολα xD

GOGETA5
21-05-11, 00:14
Τπτ,να σαι καλα,ευχομαι να ναι περαστικο,αφου περναει αστο να ξεκουραστει λιγες μερες,το σωμα σου καταπονηθηκε τοσους μηνες,θες καλο και ποιοτικο φαγητο και ξεκουραση,να αναρρωσει το σωμα και θα δεις θα ξαναμπεις καλυτερος στις προπονησεις και ετοιμος να βαλεις λιγα μυικα κιλα...καλη επιτυχια και στις εξετασεις σου

labrador
21-05-11, 00:33
Eεε την ταξη την περναω οποτε δεν με καινε οι εξετασεις :P.Ευχαριστω πολυ για ολα!!:green::green::clap::clap:
Αν εχω αποριες θα τις βαλω εδω!Καλο βραδυ!Κληνυχτα!:welcome:

labrador
21-05-11, 17:16
Kαινουρια απορια(σιγα που δε θα ρχοταν)...διαβαζω οτι στην διατροφη ογκου,η και γενικα μετα τη γυμναστικη με τα βαρυ,πρεπει να παρουμε καποιες ουσιες αμεσως μετα την προπονηση γιατι αλλιως εκτος απο το οτι δεν αναπτυσονται αποτελεσματικα οι μυες,μπορει να και να αποδομουνται με τον καιρο.Αυτες τις ουσιες τις παιρνουνε σε σεϊκερ σε κατι σαν ροφημα κτλ...εγω χριεαζεται απο τετοια ηλικια να ειμαι με το σεϊκερ στο γυμναστηριο και κτλ;Και εκτος αυτου αμα πω στη μανα μου για σεϊκερ ουσιες πρωτεϊνες κτλ θα νομιζει οτι κανω ντοπινγκ :P

GOGETA5
21-05-11, 18:57
Με τον ορο ουσιες,εννοεις τα κακροστοιχεια,δλδ θες αμεσως πρωτεινη που αφομειωνεται γρηγορα,οπως και υδατανθρακα που αφομειωνεται γρηγορα με υψηλο γλυκαιμικο δειχτη δλδ...αυτα τα βρισκεις και στο εμποριο με τη μορφη συμπληρωματων διατροφης,δλδ κατι που συμπληρωνεις μια ηδη υπαρχουσα καλη διατροφη,επειδη πχ δεν προλαβαινεις να φας μεσα σε 1 μερα αρκετη τροφη...η πρωτεινη ορου γαλακτος που εχει πολυ γρηγορη αφομειωση στον ανθρωπινο οργανισμο,δεν ειναι τπτ αλλο απο την επεξεργασια του γαλακτος,οπου παιρνεις τον ορο του και δεν κρατας την καζεινη του γαλακτος και το παιρνεις σε σκονη,δλδ αφυδατωνεις την τροφη...οταν αφυδατωνεις την τροφη γινεται σκονη,ετσι μπορει να καταναλωθει μετα απο πολυ καιρο αφοβα,μεταφερεται ευκολα,μπορεις να προσθεσεις και γευσεις οπως φρουτα,σοκολατα κ.α. ...δεν ειναι τπτ αλλο δλδ απο γαλα σε σκονη,δεν ειναι κατι παρανομο,επικινδυνο,μαγικο...ο υδατανθρακας με συπληρωμα ειναι το ιδιο,απλα αλλαζει η πρωτη υλη,δλδ δεν παιρνεις γαλα,αλλα καλαμποκι κ.α.
Τωρα εαν θα σου κανει κακο,οχι ειπαμε ειναι γαλα σε σκονη,κακο θα σου κανει η καταχρηση,δλδ εαν χρειαζεσαι 25 γραμ προιοντος και εσυ παιρνεις 250 γραμ,τοτε ναι,θα χεις προβλημα,αλλα απο την αλλη θα χεις προβλημα εαν κατσεις και φας 2 κιλα φουντουκια σε 30 λεπτα καθε μερα,δλδ το παρακανεις...
Εαν σου χρειαζεται?εισαι 15 ετων 75 κιλα οχι με πολυ μυικοτητα,αλλος σου ετοιμαζει τα γευματα,οποτε οχι δεν χρειαζεσαι γιατι πολυ απλα πρωτα πρεπει να φας στερεα τροφη για να χωνευεις,να δουλεψει ο μεταβολισμος σου,να καιει τα γευματα και οχι μονο προχωνευμενη τροφη οπως σκονη...δλδ με απλα λογια,στο σταδιο που εισαι τωρα δεν το χρειαζεσαι γιατι προλαβαινεις να φας 5 στερεα γευματα τη μερα ενω εισαι 75 κιλα κια θες να πας πχ 80 και μυικα...οι ποσοστητες που πρεπει να φας ειναι επιτευξιμες...οταν πασ πχ 85 κιλα με 7-8% λιπος και δεν προλαβαινεις να φας αρκετο κρεας,ψαρι κ.α. σε 5 γευματα γιατι δουλευεις και τρεχεις,τοτε ναι,παιρνεις 1 γευμα σε συπληρωμα...
Εαν παρεις θα δεις πιο γρηγορα αποτελεσματα?ειπαμε δεν ειναι κατι μαγικο και δεν επιταχυνει τπτ,εαν η διατροφη σου δεν ειναι καλη,ουτε και η προπονηση σου,τοτε οση σκονη και χαπι και υγρο και οτιδηποτε να παρεις απο συμπληρωμα ΔΕΝ θα δεις τπτ...οποτε για αρχη μεινε στη στερεα τροφη,σου ναι αρκετη στο σταδιο σου,πρεπει να μαθεις να τρως καλα,να δεις τι διαφορες θα χεις στην εμφανιση με σωστη διατροφη και οταν φτασεις να χεις αρκετη μυικοτητα και να μη σε φτανουν τα κοτοπουλα,ψαρια κ.α. τοτε παρε...εξαλλου στην Ελλαδα αυτα στοιχιζουν,θες να πιασουν τοπο τα λεφτα σου στο σταδιο που εισαι τωρα?παρε τα λεφτα που θα δεινες για να παρεις οτιδηποτε,πηγαινε στο χασαπη και παρτα σε φιλετα,20 χρονια το κανω,θα πιασουν 110% τοπο...Οι ουσιες που διαβασες οτι πρεπει να παρνεις μετα τα βαρη τις βρισκεις παντου γυρω σου,ειναι πρωτεινες-υδατανθρακες (εκτος εαν διαβασες κατι αλλο,οποτε πας σε αλλη συζητηση που δεν γινεται εδω,ουτε σε βγαζει σε καλο)...το συμπληρωμα ειναι απλα η ταχυτητα και ευκολια...δουελευω αρκετες ωρες τη μερα,πρεπει να ετοιμασω ολα τα γευματα απο την προηγουμενη μερα-μερες,να τα βαλω σε ταπερ και να τα παιρνω στη δουλεια μου,εννοειται το συμπληρωμα εμενα με διευκολυνει μετα την προπονηση,αντι να κουαλαω αλλα 2-3 ταπερ παιρνω απλα 1 σεικερ και βαζω νερο...αλλα και παλι κουβαλαω τσαντα με 10 ταπερ στη δουλεια για την υπολοιπη μερα...οποτε ξεκινα με στερεα τροφη,αυτη σου αρκει για τωρα,φαε αρκετο κρεας και οταν χτισεις μυς,ξαναψαξε τι θες...

labrador
21-05-11, 19:34
Οκ!Εγω εννοουσα το μεταπροπονητικο προγραμμα,που πρεπει να παρεις πρωτεϊνες και υδατανθρακες σε πολυ μικρο διαστημα.Αυτα εννοω αν χρειαζεται να παιρνω σε συμπληρωματα.Αλλα αν δεν παιρνω πως θα αναπληρωνω τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζομαι;Θα πηγιανω σπιτι να τρωω;Ειναι λιγο μακρυα απο το σπιτι το gym και κανω 20 λεπτα ποδαροδρομο xD.Πειραζει;

Τελικα ειμαι 72 κιλα.Μετρηθηκα σημερα το πρωι.Μεσα σε 2-3 βδομαδες απο κει που δεν εχανα τιποτα αεχησα παλι να χανω γρηγορα και μπορω να πω οτι τρωω κανονικα...δεν πειναω.Ισα ισα φουσκωνω κιολας:unsure:
Και κατι αλλο.Μετρησα παλι ΔΜΣ,και με βγαζει 24(φυσεολογικος)...απο δμσ μπορεις να βγαλεις κανενα συμπερασμα για % λιπους;Η εστω απο τις φοτογραφιες;
Ευχαριστω

GOGETA5
21-05-11, 21:13
Οσον αφορα το μεταπροπονητικο απλα ναφας μεσα σε 30 λεπτα και θα σαι οκ στην ηλικια σου,θες διπλασιες ποσοτητες μετα τα βαρη γιατι ακριβως μετα τα βαρη για 30-45 λεπτα εισαι αναβολικος και θα χρησιμοποιηθουν ολα...ενω ολη τη μερα τρως για υδατανθρακα μαυρο ψωμι,καφε ρυζι,γλυκοπατατα επειδη εχουν χαμηλο γλυκαιμικο δειχτη και ινες,μετα τα βαρη απαιτεις το αντιθετο δλδ υψηλο γλυκαιμικο δειχτη ας πουμε ζαχαρη...οποτε παρε 1 μεγαλη κονσερβα τονο και φατην με ασπρο ψωμι μεσα στα επομενα 30 λεπτα και θα σαι οκ...ή φυγε αμεσως απο το γυμναστηριο και πηγαινε σε 20 λπετα σπιτι και φαε κοτοπουλο με κανονικο ρυζι ή μακαρονια,πιες και 1 χυμο βατομουρο και θα σαι οκ...δεν πειραζει αν φας μεσα στα επομενα 30-45 λεπτα...
Κοιταξε να δεις γιατι χανεις ενω τρως πιο πολλα γευματα...Ας πουμε εχεις 1 μεγαλο φιλετο που εχει 2000 θερμιδες...οταν το τρως ΔΕΝ παιρνεις 2000 θερμιδες...θελεις να καψεις θερμιδες για να το διασπασεις και να παρεις τις πρωτεινες που εχει,τα λιπη κ.α. ...Ας πουμε οτι εσυ για να συντηρησεις το βαρος σου σταθερο θες 1800 θερμιδες τη μερα...Αν το φας ολο σε 1 γευμα και τπτ αλλο ολη μερα τοτε θες 200 θερμιδες για να το διασπασεις,αρα καθε μερα παιρνεις 2000-200=1800 θερμιδες,αρα δεν παιρνεις ουτε χανεις βαρος...

Τωρα ας πουμε οτι το κοβεις σε 5 κομματια,καθε κομματι ετσι εχει 2000/5=400 θερμιδες...και το τρως σε 5 γευματα σε 1 μερα...για να το διασπασεις θες λιγο λιγοτερη ενεργεια αλλα πανω κατω ειναι στα ιδια επιπεδα,θες περιπου 75 θερμιδες...αρα 75 Χ 5 γευματα=375 θερμιδες για να τα διασπασεις επειδη δουλευει ο μεταβολισμος σου,αρα καθε μερα τρως το ιδιο φιλετο αλλα καις παραπανω δλδ 2000-375=1625 θερμιδες...ναι αλλα ειπαμε συντηρησαι με 1800...ετσι εισαι 1800-1625=175 θερμιδες μειον...ετσι αναγκαστικα χανεις βαρος...τρως τα ιδια με πριν σε πιο μικρα και συχνα γευματα και αρα δουλευει ο μεταβολισμος σου,αρα καις παραπανω...τωρα εαν ετρωγες αυτες τις 1625 θερμιδες ποιοτικα,δλδ κραταγες τις πρωτεινες σου για να συντηρεις μυς,αναγκαστικα το σωμα σου θα στρεφονταν στις λιποαποθηκες σου για ενεργεια για να βρει αυτες τις επιπλεον 174 θερμιδες αρα χανεις λιπος και συντηρεις μυς επειδη τρεφεσαι με σωστες τροφες...ελπιζω να μην σε κουρασαν τα μαθηματικα,αλλα τοσο καιρο εσυ μετραγες τσαμπα τις θερμιδες,επρεπε αν ειναι να μετρησεις κατι να μετρας ποση πρωτεινη-υδατανθρακες-λιπη παιρνεις και να κανεις συχνα γευματα,δλδ 1 μπανα ή 1 ντοματα για βραδυνο ΔΕΝ ειναι καλο...θες ισορροπια...να ξερεις οτι εχει ινες διασπαται πιο δυσκολα,αρα παραπανω θερμιδες...πχ τα πρασινα λαχανικα,1 μαρουλι μπορει να χει 250 θερμιδες,αλλα εχει τοσες πολλες ινες που θες 500 για να το διασπασεις,αρα αναγκαστικα οχι μονο ΔΕΝ παιρνεις ενεργεια αλλα ΚΑΙΣ επειδη το φαγες,οποτε ΜΟΝΟ καλο σου κανουν τα πρασινα λαχανικα και να συνοδευεις με πρασινη σαλατα με 1 κουταλια λαδι (καλο λιπος,αρα αργη αφομειωση) τη ν πρωτεινη σου (εκτος απο το γευμα μετα τα βαρη)

Οσο για το ΔΜΣ που λες,ΔΕΝ ισχυει για 1 αθλητη αναλογα παντα και το αθλημα...εξετασεις κανω καθε χρονο λογω δουλειας αφου μας εχουν ασφαλισει και μας θελουν υγιης...καθε φορα βγαινουν υπεραριστες οι δικες μου...αθλουμαι εντατικα,ειμαι 1,83 και ζυγιζω κοντα 94 κιλα με γυρω στο 7-8% λιπος (πριν 20 μερες)...ο ΔΜΣ μου με βγαζει υπερβαρο,αλλα εγω κανω αρκετη καρδιοαγγειακη με ανεση,δεν ειμαι παχυσαρκος απεναντειας,φαινονται και οι κοιλιακοι-πλευρικοι μου,εχω πυκνοτητα και μυικοτητα αθλητη...ο Αρνολντ στην ταινια Κοναν 2 ειχε δεικτη κοντα στο 30,σου φαινονταν υπερβαρος ανθρωπος?
Οποτε συμπαρασμα με ΔΣΜ δεν μετρας λιπος,με καθρεφτη,λαβια-τσιμπιδα και μεζουρα θα καταλαβεις...

labrador
21-05-11, 22:55
Ωραια.Ευχαριστω πολυ.Αυτη τη στιγμη βρικσομαι σε μια γιορτη.Εφαγα πολυ παραπανω απο το σινιθυσμενο.Ειναι η 2η φορα που το κανω αυτο εδω και 4 μηνες :P.Εφαγα ομως μπολικο πραμα.Πραγματικα οι φυτικες ινες καταναλωνουν περισσοτερη ενεργεια απο αυτη που δινουν;Αρα καποιος μπορει ας πουμε να τρωει παραπανω,αλλα να τρωει και πολλα πρασινα οποτε να καιει παραπανω.Για τα γευματα μετα το γυμν. φτανει μιση ωρα.Προλαβαινω.Και κατι αλλο...αν ας πουμε σε μια μερα...μια φορα το διμηνο πχ(οπως σημερα) φας πολυ..οταν λεμε πολυ ομως δλδ 1500+ θερμιδες στην καθισια...ποσα γραμμαρια λιπους αποθικευονται;:unsure:Και εννοω με λιγα λογια,μπορει καποιος που αθλειτε και θελει να χασει βαρος/βαλει ογκο/κανει γραμμωση μια φορα το διμηνο να ειναι τελειως εκτος προγραμμαος;
Οχι καμια σχεση με υπερβαρο αν εχω στο μυαλο μου το σωστο ατομο...

GOGETA5
21-05-11, 23:11
Το ανθρωπινο σωμα συνηθιζει καποιο διατροφικο-προπονητικο πλανο μεσα 8-12 εβδομαδες,δλδ πχ στη διατροφη εαν τρως τα ιδια καθε μερα,ιδια ωρα με σκοπο να χασεις κιλα,το σωμα μετα απο 8 εβδομαδες συνηθιζει αυτο το προγραμμα και ανταποκρινεται ολο και πιο αργα,γιατι ειναι πολυ ευκολο πια στο μεταβολισμο να λειτουργει,εχει μνημη...πχ τρως καθε μερα 2 γευματα με κοτοπουλο,2 με ψαρι και 2 με αυγα...μετα απο 8 εβδομαδες εχει μαθει πια να αφομειωνει γρηγοροτερα,οταν ξαφνικα του εισαγεις μοσχαρι σοκαρεται και ετσι ξαναρχιζει να λειτουργει οπως πριν 8 εβδοαδες...οποτε για να απαντησ στο ερωτημα σου,οταν καποιος κανει αυστηρη διαιατα 2 μηνες και μονο για 1 γευμα τη χαλασει,δλδ στις 8 εβδομαδες φαει μονο 1 φορα κατι που δεν τρωει και σε μεγαλη ποσοτητα,δεν παιρνεις γραμμαριο,το πιο λογικο ειναι απο το σοκ που θα παρει ο οργανισμος να χασεις κανενα μισοκιλο...αυτο δεν σημαινει οτι θα τρως για 1 μερα οτι δεν πρεπει,οτι θα φας 1 ολοκληρο γουρουνοπουλο,δλδ 10000 θεεμιδες ας πουμε...σε ανθρωπινα πλαισια παντα...οποτε μην ανησυχεις..δεν παχυνες με 1 φορα μεσα σε 2 μηνες,1500 θερμιδες ειναι μεγαλο γευμα αλλα εισαι και εφηβος,μπορει και να χασες κανενα γραμμαριο...το ποσο λιγο,πολυ ή καθολου να ξερεις εχει να κανει και με τα γενετικα σου,δλδ τι γονιδια εχεις που οριζουν ποσο γρηγορο ή οχι μεταβολισμο εχεις...
Ναι οι ειναι απαιτουν πολυ ενεργεια για να αφομειωθουν γιατι εινια πολυ δυσκολο για να διασπαστουν,ετσι απαιτειται μεγαλη ενεργεια...σου κανει καλο στην παψη...οποτε τρωγε ινες,στην ηλικια σου τις χρειαζεσαι,ειναι σε ολα τα δημητριακα ολικης αλεσης,σε ολοκληρους καρπους,σε πρασινα λαχανικα κ.α.

labrador
21-05-11, 23:38
Ωραια γιατι ειχα τυψεις :P.Εφαγα 2γκυκα,λιγη καρμποναρα,σαλατα με μακαρονια μαρουλι τονο καλαμποκι και μαγιονεζα(πολυ απο αυτο), λιγο χοιρινο,λιγο σατζικι,2 φετες ψωμι,και ενα κομματι παστιτσιο (καλο):shock::shock::shock::shock:.Ειχα καιρο να φαω τοσο...+ ολα αυτα που εφαγα την επομενη μερα...3500 τις εχω ανετα xD.Aλλα αφου μαλλον δεν πηρα και πολλα οκ.Μεταβολισμο μαλλον δεν εχω καλο,γιατι στις ιδιες ποσοτητες αλλοι γνωστοι μου δεν παχαινουν καθολου.Γενικα στο σοϊ μας εχουμε πολυ λιπος.2 ξαδερφες,και οι περισσοτερες θειες μου ειναι παχουλες :P.
Hδη σιγα-σιγα αλλαζω τη διατροφη μου.Ειπα στη μανα μου να αγορασει βρωμη(δεν βρηκε στο σουπερ μαρκετ ειπε..μαλλον δεν κοιταξε καλα:P)Νταξει εκτος απο τα πρωινα μου,που ετρωγα σαβουρα,την οιπολυπη μερα ετρωγα υγυινα αλλα οχι σωστα.Λαι τα μοιραζα και λαθος τα γευματα.Ξοιροι καρποι μ αρεσουν αλλα απ οτι ξερω εχουν πολλες θερμιδες γι αυτο τα αποφευγω.Βεβαια τωρα θα προσπαθησω να τα ενσωματωσω και αυτα.Πρασινα μ αρεσουν επισης.Ειδικα το μαρουλι.Και σκετο τρωω xD

labrador
21-05-11, 23:43
Βασικα και τα κιλα που εχασα δεν μπορεις να πεις οτι τα εχασα με αυστηρη διαιτα..πιο πολυ η εξαντληση στο γμναστηριο ηταν:P.Εκανα 1 μιση ωρα κικ..και μετα κατευαινα για 50 λεπτα διδρομο σε εντονο περπατημα(σχεδων τρεξιμο) σε κλιση 5 ασταματητα 4 φορες την εβδομαδα.Γι αυτο εχασα τοσο αποτομα.:unsure:

GOGETA5
22-05-11, 09:41
Το οτι τα εχασες αποτομα σοκαρε τον οργανισμο σου...να ξερεις εχει μηχανισμο αντιδρασης,δλδ ησουν 100 κιλα για 2-3 χρονια,ετσι υποθετει αυτο ειναι το νορμαλ του,χανεις 30 κιλα σε 4-5 μηνες...μολις αρχισεις να ξανατρως κανονικα και σταματας την υπερπροπονηση ο οργανισμος σου θα θελει να παει οχι μονο 100,αλλα 100+5-10 κιλα,γιατι ειπαμε εχει μνημη και θυμαται οτι εχασε αποτομα κιλα και αυτο ΔΕΝ του αρεσει,γιατι ετσι δεν επιβιωνει,ετσι θα κινησει ολους τους μηχανισμους να ξαναπαει στα 100+5-10 κιλα επιπλεον ωστε να χει αποθεμα αν αρχισει να ξαναχανει κιλα να μεινει στα 100...γι'αυτο και εχτες το βραδυ,ασυναισθητα ηθελες να φας οτι σου ελειπε τοσο καιρο,ο οργανισμος σου ηθελε απλα να βαλει κιλα και ξερει πως αν αρχισεις να το κανεις αυτο καθε βραδυ,θα τα ξαναβαλεις σε κανενα 2μηνο...με 1 φορα δεν εγινε τπτ,ειπαμε παιζει να χασες και κανενα μισοκιλο απο το νεο σοκ,αλλα αν το κανεις και σημερα και αυριο και μεθαυριο,τοτε θα παχυνεις...

Αυτο που εχεις να κανεις εσυ ειναι να ''πεισεις'' το μεταβολισμο σου οχι μονο οτι δεν πρεπει να σαι 100,αλλα 75-80 κιλα για αρχη,οπως και οτι πρεπει να ναι μυικα τα περισσοτερα κιλα...πως του το ''λες''?κανοντας ειπαμε μικρα συχνα και ποιοτικα γευματα...ετσι ο μεταβολισμος σου λειτουργει συνεχεια,δουλευει,δεν προλαβαινει να κατσει και να πει εγω ημουν 100 σε λιπος και πρεπει να τα ξαναβαλω,δουλευει ωστε να τρεφει τους μυς για να αναρρωσουν απο τις προπονησεις...Η ΨΥΧΟΛΟΦΙΑ ΣΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ...δλδ χτες εφαγες πολυ,οκ,ειπαμε δεν εγινε τπτ,ξεχασε το με 1 φορα,εαν αγχωνεσαι γινεσαι καταβολικος και καταβολισμος σημαιναι τρωωμυς,δεν χτιζω...ξυπνησες σημερα και εισαι οκ (οκ λογικα εχεις τη μυρωδια απ'το τζατζικι...) σαν να μην εφαγες χτες για 3 ατομα,δεν εγινε τπτ...οσο αγχωνεσαι δεν βοηθας,απλα φτιαξε τη διατροφη σου,οσο κανεις μικρα συχνα γευματα και κοιτας καθρεφτη και μεζουρα,ΔΕΝ θα τα ξαναβαλεις σε λιπος...
Για τη βρωμη στο σουπερ μαρκετ βρες 1 κουτακι 500 γραμ ή και σε σακουλακι λεει Quaker Oats σε μαυρο χρωμα με μπορντο τελειωμα και κιτρινο καπακι,θα το βρεις κοντα στα δημητριακα...ολα εχουν...ειναι απο τις πιο ποιοτικες πηγες υδατανθρακων...πιο διπλα βρες καστανο ρυζι,αυτο θα σε βοηθησει παλι...στη λαικη να προτιμας την καφε γλυκοπατατα,εχει καλυτερη γευση απο την πορτοκαλι ιταλικη...στο χασαπη πες του να σου κοβει τα φιλετα σε μεριδες ψιλες στα 100 γραμ,ολοι το κανουν,ετσι τρωγεται πιο ευκολα και μετριεται...επισης μπορεις νατου πεις κιμα απο φιλετο γαλοπουλας,κανουν απιστευτα μπιφτεκια...απλα αντι για ψωμι,εγω βαζω λιγη βρωμη μεσα ή καθολου...τελος παιρνε αυγα σε ποσοτητα και πες στη μητερα σου να σου κανει ομελετα,χωρις λαδι σε αντικολλητικο,απλα για καθε 1 κροκο για τα κιλα σου τωρα να βαζει και αλλα 5 ασπραδια μονο,χωρις κροκους...μην ανησυχεις,ο 1 κροκος εχει και ΚΑΛΑ λιπη μεσα,θα σε βοηθησουν να λειτουργησει ο μεταβολισμος σου καλυτερα και να μεταβολιζεις τα λιπη...τα λιγα κορεσμενα θα σε βοηθησουν στην παραγωγη τεστοστερονης...τους ΑΠΑΙΤΕΙΣ τους κροκους...φατην με πρασινα λαχανικα με λιγο λαδι στη σαλατα και ξυδι αν σου αρεσει...

Τα κιλα τα εχασες αποτομα γιατι εκανες πολυ προπονηση και εκαιγες πολλα,ενω ταυτοχρονα δεν ετρωγες καλα...τωρα απλα να θυμασαι μικρα συχνα γευματα και σταδιακα να βαζεις λιγο λιγο,εαν προσεχεις μεζουρα και καθρεφτη,ωστε να βαζεις παντου ΕΚΤΟΣ απο στομαχι θα σαι οκ...και οχι αγχος...

Τελος αυτο που ειπες για τους ξηρους καρπους και γενικα για τα λιπη,εχουν πολλες θερμιδες και τα αποφευγεις...το βιβλιαρακι για θερμιδομετρητη ή απο το νετ που βρηκες,αν θες για εγκυκλοπαιδικους λογους να το κρατησεις,οκ,αλλιως πετα το,ηταν 1 τροπος στα 80's που επιννοησαν για να τα φανε απο τη γενικη μαζα...σου λεει ποσες θερμιδες εχειη τροφη,οκ,σου λεει ομως ποσες θα καψεις για να αφομειωσεις 1 ποιοτικη και ΠΥΚΝΗ τροφη,οπως και ποση πρωτεινη-υδατανθρακες-λιπη εχει,τι γλυκαιμικο δειχτη εχει ο υδατανθρακας ή τι ειδους πρωτεινη και ποσα αμινοξεα εχει?οχι...οι ξηροι καρποι εχουν ΚΑΛΑ λιπη...εχουν διπλες θερμιδες,αλλα επειδη ειναι πυκνη τροφη (δλδ δεν μπορεις να στιψεις τα καρυδια,οπως πχ το πορτοκαλι) και τα λιπη αυτ ειναι κατα κυριο λογο καλα,αφομειωνονται πολυ δυσκολα...δλδ θες πολυ ενεργεια για να διασπασεις τα Ω3 και Ω6 λιπαρα που εχουν τα ψαρια...δλδ εαν φας 1 γευμα με σολωμο και σου λεει ο θερμιδομετρητης οτι η μεριδα σου εχει πχ 30 γραμ λιπη,νομιζεις οτι πηρες 30 Χ 9 =270 θερμιδες?ΟΧΙ...επειδη ειναι καλα λιπη,ΤΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ο μεταβολισμος σου για να μεταβολισει τα κακα λιπη και να λειτουργει αριστα η καρδια σου,αναγκαστικα θα καψεις πολυ περισσοτερες θερμιδες για να διασπασεις τα 30 γραμ Ω3 και Ω6 λιπαρα απ'οτι για να διασπασεις 30 γραμ απο τρανς λιπαρα απο πατατακια...τα τρανς λιπαρα ειναι αχρηστα,ο οργανισμος δεν τα ρησιμοποιει,δεν τα αφομειωνει...αν φας 30 γραμ τρανς λιπαρα απο πατατακια πηρες 250-270 θερμιδες...αν φας 30 γραμ λιπαρα απο σολωμο,πηρες ουτε τις μισες,γιατι τις αλλες μισες τις εκαψες για να διασπασεις τα ποιοτικα λιπη που απαιτεις...οποτε χρειαζεσαι ξηρους καρπους,ψαρια κτλ...καλα λιπη ειδικα στην ηλικια σου...ειπαμε οταν κοιτας τις θερμιδες κοιτας την ποιοτητα τους πρωτα κια μετα την ποσοτητα...αλλο τρωω 1000 καλες θερμιδες που τρεφουν μυς και σωμα γενικα και αλλο 100 αχρηστες που θα τις αποθυκευσω σε λιπος γιατι δεν ξερω τι να τις κανω...

labrador
22-05-11, 18:06
Σημερα εφαγα κανονικα.Βασικα εφαγα πολυ μαρουλοσαλατα...ολοτ ο μπολ μονος μου:shock:.Με λιγο ελαιολαδο και ξυδι.Στην ηλικια μου για τα κιλα μου και το υψος μου ποσα λιπη υδατανθρακες και πρωτεϊνες πρεπει να παιρνω;Χωρις να εω αρχισει ακομα τα βαρυ.
Μια μερα διατροφης θα μπορουσα οποτε να ειναι:
Πρωινο:Κουακερ με γαλα(αλλα ποσα γρ γαλα και ποσα γρ βρωμη;)
δεκατιανο:Οχι παντα...μπορει να ξυπνησω αργα και να φαω πρωϊνο.Οταν τρωω ομως τι να τρωω;
Μεσημεριανο:Ρυζι μαυρο με ψαροκροκετες.Η Ρυζι με φιλετο,η ρυζι με μπιφτεκι,η γλυκοπατατα με ψαρι,ρεας.Η μακαρονια(αν υπαρχουν μαυρα δεν ξερω),με κυμα απο μοσχαρι με λιγο ελαιολαδο και ντοματα(ο κυμας).Ααα και πρασινη σαλατα.
Απογευματινο:...εδω τι να βαλω;ασπραδια αυγων με 1 κροκο;Και ποσα ασπραδια;
Πριν το βραδυνο η βραδυνο:Αν πριν το βραδυνο τιποτα αμυγδαλα,αν βραδυνο ισως γιαουρτι 0%;Η τονο με μαρουλι με λιγο ελαιολαδο...;
Γενικα καπως ετσι πρεπει να ειναι μια διατροφη;(χωρις βαρυ ακομα)

labrador
22-05-11, 18:15
Οσο για τα φρουτα;Μηπως το απογευματινο η το δεκατιανο η το βραδυνο να εβαζα και καποιο φρουτο τυπου μπανανα,μηλο αχλαδι...

labrador
22-05-11, 18:33
Τα φιλετα απο τι κρεας και πως να ειναι μαγειρεμενα;Οπως και τα μπιφτεκια.Ολα στο φουρνο η επιτρεπεται και το τηγανισμα;Τηγανισμα με ελαιολαδο σπιτικο απ τον παπου :P

GOGETA5
22-05-11, 19:26
Το ποσο χρειαζεσαι εχει να κανει με το ποσους μυς κουβαλας και τι δραστηριοτητες κανεις...
τωρα εσυ πο αρχιζεις τωρα πρεπει σταδιακα να αρχισεις να ανεβαζεις ποσοτητες,εαν σου πω πχ τωρα επειδη εισαι 75 κιλα θες τουλαχιστον 150 γραμ καθαρη πρωτεινη,300-400 γραμ καθαρους υδατανθρακες και 100-125 γραμ καλα λιπη,ισχυει μεν,αλα εσυ δεν τρως ουτε στο μισο αυτες τις ποστητες,εαν ξαφνικα αυριο αρχισεις να τις τρως θα αρχιζεις να βαζεις κιλα αποτομα...οποτε αρχισε να τρως 5 φορες τη μερα απο μικρες ποσοτητες και σταδιακα να αυξησεις τις ποσοτητες μεσα στις επομενες 2 εβδομαδες μεχρι να φτασεις τα νουμερα που σου ειπα πριν,μην αρχισεις κατευθειαν να τρως πολυ,σιγα σιγα οτι αλλαγη κανεις...δλδ εαν πινεις 1 ποτηρι γαλα για πρωινο με 1 κουταλια βρωμη,μην αρχισεις απο αυριο 3 ποτηρια με 1 μπολ...σταδιακα θα αυξανεις ποσοτηες...1α αρχισε να τρως συχνα και σιγα σιγα να αυξησεις δοσεις...μην μπλεκεις πολυ με τα νουμερα,εαν απο τα 15 το κανεις στα 25 τι εχεις σκοπο να κανεις?
Το κρεας καλυτερα να μην το τηγανιζεις με λαδι,γενικα το τηγανισμα δεν σου δεινει τπτ...το λαδι το θες ΩΜΟ στον οργανισμο σου,μαγειρεμενο εχει χασει πολλα,οποτε θα σου προτεινα καλυτερα βραστα ή στο φουρνο,αλλα ακομη καλυτερα αμα θες να χει καλη γευση,ψητα σε 1 ψηστιερα με αντιστασεις (απο 10 ευρω ξεκινανε και φτανουν οι πολυ μεγαλες τα 40)...τα ψητα εχουν καλυτερη γευση,για τους περισσοτερους τουλαχιστον... και στα καρβουνα σου κανει...το λαδι ωμο ειδικα στη σαλατα...
καλυτερα μην τρως φρουτα μονα τους για γευμα,ειπαμε σε καθε γευμα να χεις πρωτεινη...τα φρουτα θα σου δωσουν ενεργεια πιο πολυ...για δεκατιανο μπορεις να παρεις ειτε γιαουρτι,γαλα,ειτε μαυρο ψωμι με τονο ή σολωμο,στην ηλικια σου αν θες να βαλεις κιλα θα σε βοηθησουν...Το βραδυνο μην το φοβασαι,απλα να χεις μονο πρωτεινες με καλα λιπη και πρασιναδα,δλδ ναι η τονοσαλατα ειναι πολυ καλη ιδεα,μοσχαρισιο φιλετο,γαλοπουλα,κοτοπουλο,1 ομελετα με 1 κροκο + 5 ασπραδια για σεν ατωρα ειναι καλες επιλογες...μην φας τα φρουτα πριν κοιμηθεις,καλυτερα με το πρωινο ή πριν τα βαρη θα σου δωσουν καλης ποιοτητας ενεργεια για τη μερα και τις πορπονησεις σου...
Οταν ξυπνας αρχιζεις τη μερα σου,οποτε κανονικα τρως πρωινο,το ξυπναω αργα τι ωρα εννοεις?γενικα σαν εφηβος θες ισορροπημενο υπνο,οποτε 1 οχταωρακι σε λογικες ωρες ειναι καλο για σενα...

labrador
22-05-11, 19:53
Aυτο ειναι το κακο με μενα.Κοιμαμαι αργα(απο 1 εως 3 το βραδυ) και ξυπναω αργα (10 με 12)
Οποτε,σταδιακα αυξανω ποσοτητες ανα βδομαδες,μεχρι να φτασω αυτα που μου ειπες,αμα δω οτι βαζω κιλα κοβω λιγο ποσοτητες.Οχι τηγανητα.Ψητα,ωμο λαδι(παντα ετσι το ετρωγα).Το προγραμμα που εβαλα καπως ετσι πρεπει να ναι;Με τις αλλαγες που εκανες;Δηλαδη να προδπαθω σε ολα να εχω πρωτεϊνη και υδατανθρακες(καλους).Ευχαριστω!!!

GOGETA5
22-05-11, 20:06
Τπτ να σαι καλα...
Ναι,να θυμασαι σε καθε γευμα πρωτεινη,στο βραδυνο μπορεις να αποφευγεις υδατανθρακες εκτος απο τα πρασινα λαχανικα (εκτος εαν δεν βαζεις κιλα οποτε τρως και στο βραδυνο υδαταν)...για αρχη καλο ειναι το προγραμμα σου με τις διορθωσεις,τρωγε 5-6 φορες σε λιγο καιρο θα δεις απο μονος σου τι αλλο χρειαζεσαι και προσαρμοζεις ποσοτητες αναλογα με καθρεφτη και μεζουρα...τωρα καλο θα ταν να χες σταθερο ωραριο στον υπνο,το βραδυ στον υπνο εκκρινεις αυξηντικη ορμονη που σε βοηθα στην αναπτυξη ολου του σωματος,να ωριμασεις σκελετικα,μυικα παντου,εννοειται και να βαλεις μυς,να μεταβολιζεις λιπη,ειναι 1 απο τις 3 πιο αναβολικες ορμονες του ανθρωπινου σωματος (παραγει και αλλες αλλα αυτε οι 3 -αυξηντικη ορμονη,τεστοστερονη και ινσουλινη- ειναι οι πιο αναβολικες μας)...τωρα δεν ξερω τι υποχρεωσεις εχεις,εχω ακουσει τους εφηβους σημερα τους φορτωνουν με φροντιστηρια κτλ και δεν ξερω τι να σου πω για αυτο,στην εποχη μου δεν ειχαμε τετοια...μονο γυμναστηριο πηγαινα εξωσχολικα...

labrador
22-05-11, 21:24
Εγω παβ τριτη γυμνασιου.Απο εξωσχολικα παω αγγλικα φροντιστηριο,απο του χρονου φρονιστηριο για το σχολειο,κικ μποξινγκ και γυμναστηριο.Ολη τη βδομαδα δευτερα ως παρασκευη ειμαι σχεδων φουλ εκτος απο τεταρτη.Του χρονου ακομα πιο πιεστικα xD.Εεε,γυρναω απο το γυμν κατα τις 11...μεχρι να κανω μπανιο,να κατσω λιγο στο πι σι...παει 1+ Βεβαια τωρα εχουμε εξετασεις...και ειμαι ολη μερα ελευθερος :P
Στην αρχη θα αρχησω με πολλα μικρα γευματακια και σταδιακα θα ανεβαζω μεχρι να φτασω σε αυτα που μου πες...αμα δω και παιρνω κοβω ποσοτητες.:green:

GOGETA5
22-05-11, 21:49
Ναι,σταδιακα αυξησε ποσοτητες και κοιτα να παιρνεις ποντους παντου εκτος απο το στομαχι...θα κοβεις ποσοτητες ΜΟΝΟ εαν παιρνεις στο στομαχι σου,το ζητουμενο ειναι να μεγαλωσουν ολα τα αλλα,οποτε μην κοβεις ποσοτητα εκτος εαν βαζεις στο στομαχι ποντους...
Στην ηλικια σου μονο ο γυμναστηριο ειχα και τπτ αλλο,ουτε φροντιστηρια,αγγλικα πηγα και εδωσα κατευθειαν με 2 μηνες προετοιμασια οταν ημουν 17 σε φροντιστηριο σε 1 καλοκαιρι και πηρα το Proficiency,σπιτι μιλαγαμε πανω απο 1 γλωσσα στο σπιτι,αλλα τοτε αλλες εποχες,δεν μας πιεζαν τοσο πολυ,φαντασου στα γαλλικα μπορουσα να παρω DELF με τον ιδιο τροπο,ουτε που εκανα τον κοπο,βαριεμαι ελεγα και δεν θελω να χασω προπονηση,χα χα χα...σημερα ακουω οτι στελνουν 4-5 ωρες φροντιστηρια τη μερα απο τα 16 τα παιδια...θα χα φρικαρει εαν ημουν 16 σημερα...

labrador
22-05-11, 22:26
O καλα εισαι :P Σημερα εδωσα advance(1 πτυχειο πριν το proficiency),και κανουμε 6 ωρες τη βδομαδα...του χρονου νομιζω 7 η 6:30 ωρες.Γαλλικα τα συχαινομαι :P.Και βαριεμαι κιολας να κανω και αλλη γλωσσα:shock:
Το προγραμμα μου ειναι!
Δευτερα γυρναω απο σχολειο 2:30.Τρωω,διαβαζω,φευγω στις 5 γυμν.γυρναω 7 σπιτι,κανω μπανιο,μεχρι να κατσω να ξεκουραστω εχει παει 8 και φευγω για αγγλικα.Γυρναω 10:30 σπιτι
Τριτη:Τρωω μετα το σχολειο,διαβαζω,κανω αγγλικα για τεταρτη,καθομαι λιγο 7:30 φευγω γυμν και γυρναω σπιτι κατα τις 11.
Τεταρτη τρωω μετα το σχολειο,διαβαζω και καθομαι μεχρι τις 7:30 επειδη εχω αγγλικα.Γυρναω 10:30
Πεμπτη:Τρωω μετα το σχολειο διαβαζω ελληνικα αγγλικα,καθομαι λιγο,7:30 φευγω γυμν και γυρναω 11.
Παρασκευη:Γυρναω,τρωω με συνοπτικες διαδικασιες:P,ετοιμαζομαι για αγγλικα,4 ωρα ειμαι στο φροντ.Σχολαω 6:30 γυρναω σπιτι,ετοιμαζω κατευθειαν γαντια μπανταζ,φευγω 7:30 για γυμν και γυρναω 11.
Και τωρα με το λυκειο θα πρπεει να χωσω καπου και τις ωρες φροντηστηριου σχολειου. :shock::shock:
Σαββατοκυριακο free,αλλα οταν αρχησω ογκο λεω να πηγαινω και σαββατα.
Αλλα συνιθιζεις μωρε.Να σου πω την αληθεια αν δεν ειχαμε γεματο προγραμμα θα βαριομασταν κιολας.Τωρα συνεχεια κατι κανουμε.Ηθελα να γραφτω και ωδειο ο βλακας να κανω κιθαρα xD.
Kατι αλλο...αμα δω και παρω ποντους στην κοιλια να μην φρικαρω ετσι...απλως κοβω τη μεριδα(θελω να δω τα μουτρα μου να βλεπω τη μεζουρα 2 ποντους παραπανω στο στομαχι xD).
Aσχετο...εδωσες prof. με προετοιμασια 2 μηνων;;;;; :shock::shock::shock:
Εγω αρχησα αγγλικα στο νηπειο και δινω του χρονου το Δεκεμβρη prof...:P

labrador
22-05-11, 22:46
Kαι κατι αλλο..μετρησα αυτα που μου πες ποσα βγαινουν σε θερμιδες.

150 πρωτεινη+300 υδατ+100 καλα λιπη=2700 θερμιδες.Δεν ειναι υπερβολικα πολλες για μενα;Τωρα τρωω 1800 και αθλουμε και χανω κιλα σιγα σιγα.Με 2700 θα προσαρμοστει ο οργανισμος μου;:unsure:Βεβαια μεσα θα εχει και φυτικες ινες,πυκνα φαγητα κτλ...αλλα δεν ξερω...τοσο παιρνουν και τα οιπολυπα παιδια στην ηλικια μου;

GOGETA5
23-05-11, 20:07
Κοιταξε σου ειπα απο την αρχη,εαν τωρα πχ τρως ολη μερα 1800 θερμιδες,ΜΗΝ αρχισεις απευθειας αυριο 2700...γι'αυτο σου ειπα σταδιακα ολες οι αυξησεις,ωστε οταν δεις οτι παιρνεις αποτομα βαρος και η κοιλια σου φουσκωσει,να προλαβεις να ελαττωσεις ποσοτητες...οποτε εαν πχ σημερα τρως 1800 θερμιδες που λες οτι τρως και χανεις,ενω το ζητουμενο ειπαμε ειναι να παρεις μυς,δλδ να βαλεις λιγα κιλα,πρεπει να αρχισεις σταδιακα να τρως παραπανω,αρα 1800+ θερμιδες...ετσι πχ αυριο θα φας λιγο παραπανω,δλδ 1850 θερμιδες,τρως 1850 για 2-3 μερες,μετα 1900 θερμιδες για 2-3 μερες...ετσι σταδιακα αυξανεις ποσοτητες,πανω κατω την εβδομαδα αναλογα το τι θες να κανεις αυξανεις απο 200-400 θερμιδες...σου προτεινω να μεινεις περιπου στις 200 αφου εισαι λιγο αγχωδης...ετσι πχ,εαν τρως πια 2300 θερμιδες και τοτε δεις οτι αρχισες να βαζεις στο στομαχι,σταματας εκει και ειτε κανεις λιγο παραπανω καρδιοαγγειακη,ειτε ριχνεις 50-100 θερμιδες...δεν ξερω τι γενετικα εχεις και τι δραστηριοτητες κανεις ακριβως,αλλα μπορει για να παιρνεις μυικα κιλα να σου αρκουν και 2200 θερμιδες,μπορει και 3200...

Ο οργανισμος σου ετσι θα χει καιρο να προσαρμοστει αργα και σταθερα στα νεα δεδομενα,δλδ εαν οντως χρειαζεσαι 2700 θερμιδες τη μερα,δεν θα αρχισεις απο αυριο,μπορει να σου παρει και 2 μηνες να φτασεις τις 2700 θερμιδες...μεσα σε 2μηνες προλαβαινει να προσαρμοστει...οποτε αργα οτι μεταβολη κανεις,ετσι εαν χρησιμοποιεις καθρεφτη και μεζουρα (και ειπαμε οχι καθε μερα να μετριεσαι,θα σε αγχωνει τσαμπα),θα προλαβαινεις να δεις ποτε βαζεις καλα κιλα και ποτε οχι...εαν ολα αυξανονται εκτος απο το στομαχι τοτε πας καλα,συνεχιζεις να τρως,εαν δεις οτι μπηκε 1 ποντος στο στομαχι,οπου αυτο να ξερεις δεν φαινεται με το ματι,μονο με μεζουρα,αρα δεν εγινε καμοια ζημια,ελαττωνεις ελαχιστα τις ποσοτητες και θα πεσει αμεσως το στομαχι...μπορει να σου φαινεται αργος τροπος,αλλα ειναι 1 σιγουρος και καλος τροπος να βαλεις κιλα προσεχωντας που μπαινουν...οποτε εαν σταδιακα κανεις αλλαγες μην σε νοιαζει...και ειπαμε μην μπλεκεις πολυ με θερμιδες,εχει να κανει και πως τα διαχειριζεται ο οργανισμος σου,ποσο καιει για να τις διασπασεις,αλλο τρωω 1000 θερμιδες απο πιτσα και αλλο 1000 απο φιλετο με πρασιναδα και ελαιολαδο και κανω προπονηση,μετρα αμα ειναι ποση πρωτεινη-υδαταν-λιπη τρως...στην ηλικια σου εφτανα τις 3000 οταν εβαζα κιλα...σημερα ειμαι κοντα 94 με μονοψηφια ποσοστα λιπους και τρωω λογω μεταβολισμου παλι 3000,γιατι σαν εφηβος δουλευε πιο γρηγορα ο μεταβολισμος μου...και μην κοιτας ποσο τρωει ο διπλανος,μπορει να χει αλλο μεταβολισμο,ειτε να καει παραπανω απο σενα,ειτε παρακατω,επισης τι δρατηριοτητες κανει...και μην φρικαρεις εαν δεις 1 ποντο στο στομαχι,ελαττωσε λιγο και θα πεσει αμεσως,γι'αυτο ειπαμε σταδιακα οι αλλαγες στις ποσοτητες για να προσαρμοζεσαι και να προλαβαινεις...

Αγγλικα μιλουσα πολυ πριν παω σχολειο,το ιδιο γαλλικα και ελληνικα,οποτε δεν μου ταν δυσκολο να δωσω,προετοιμασια εκανα για να ξερω πως ειναι η διαδικασια για να δωσω...

labrador
23-05-11, 20:19
Ωραια ευχαριστω και παλι!Τωρα αρχικα για να κανω τα 2-3 γευματα 5-6 θα πρεπει να ειναι πολυ μικρα εε;Και σταδιακα ανεβαζω σε καθε γευμα απο λιγο μαλλον.Bασικα αφου θα αρχησω ογκο,θα κανω και κι μποξινγκ,θα ανεβουν οι απαιτησεις μου σε θερμιδες κτλ...οποτε λογικα θα ισσοροπισουν καπου εκει.
Φευγω για αγγλικα :/:turtle:

GOGETA5
23-05-11, 20:34
Ναι,σταδιακα ανεβασε ποσοτητες,απλα κανε 5-6 γευματα μικρα στην αρχη και σιγα σιγα ανεβασε ποσοτητες...εννοειται λογω προπονησεων εχεις πιο πολλες απαιτησεις ειδικα απο το μεσο εφηβο της ηλικιας σου,που οι περισσοτεροι κακα τα ψεματα δεν αθλουνται καν και τρωνε πιο πολυ απο σενα...σιγα σιγα θα βρεις τις ισορροπιες,δλδ που παιρνεις κιλα αργα και σταθερα και δεν βαζεις στο στομαχι ποντους...να θυμασαι να μην αγχωνεσαι με το παραμικρο,εαν χασεις 1 γευμα ή 1 προπονηση ή φας 1 μερα κατι παραπανω,δεν τρεχει τπτ,απλα συνεχισε το προγραμμα σου μετα...

labrador
23-05-11, 22:24
Ok ευχαριστω πολυ!!!:clap::clap: