PDA

Επιστροφή στο Forum : H Διατροφή μου---ΓΝΩΜΕΣ



steve_tash
17-05-11, 00:14
Γεία σας,ονομάζομαι Γιάννης,έχω ύψος 1.76,61 κιλα με λίγη μυική μάζα..Έχω αρχίσει γυμναστήριο έδω και λίγο καιρό...Λέω να ακουλούθησω κάποια διατροφή για να αποκτήσω μυική μάζα και να αποκτήσω κοιλιακούς..αποιαστό μάλλον όνειρο
Η διατροφή που σκέφτομαι να ακουλουθήσω:

1η μέρα
ΠΡΩΙΝΟ:(8)
4 ασπράδια
1 μήλο ή 1 μικρή μπανάνα (δεν το βγάζω με τπτ..)
50 γρ βρώμη (δεν μπορώ παραπάνω)

ΣΝΑΚ:(12)

30 γρ αμύγδαλα (δεν μπορώ να φάω κάτι άλλο , λόγω σχολής..)
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:(3)
120 γρ κοτόπουλο
1 μεγ. πρασσινη σαλάτα με 2 κ.γλ λάδι
1 κουπά ρύζι καφέ βρασμένο

Πριν πάω γυμναστήριο:(5)
1 ποτ. γάλα με κακάο και φρουκτοζή με τι μπορώ να το αντικαταστήσω?

Μεταπροπονητικό: (7-8)
1 τόνος
200 γραμμάρια βραστή πατάτα ή γλυκοπατατα..
2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο
Πράσινη σαλάτα

ΒΡΑΔΙΝΟ:
1 Σαλάτα με 2 κ.γλ λάδι
1 γιαούρτι 0% με αμύγδαλα (για καλό λίπος)


Παρατηρήσεις:Αυγά δεν μπορώ να φάω πάνω από 5 ασπράδια...
Το σνακ δεν μπορώ να το αλλάξω,μπορώ μόνο αντί για αμύγδαλα να φάω τοστ...
Συμπλήρωμάτα δεν παίρνω ,ούτε θέλω,παίρνω μόνο σπιρουλίνα και βιταμίνη C,πάρα αύτα θα με ενδιέφερε μια οικονομική πρώτεινη από:http://www.xtr.gr/proteines και θα ήθελα την γνώμη σας,να μου πείτε ποιά είναι η καλύτερη άσχετα από τιμή και την ποιο φθηνή καλή..Ευχαριστώ... και πότε να την παίρνω..
Θα ήθελα την βοηθειά σας,γιατί είμαι αχρηστος σε αυτά,να μου κάνετε τις παρατηρήσεις σας...!

Υ.Γ έχω διαβάσει όλα όσα υπάρχουν στο φορουμ..Αααα και είμαι νέος εδώ,το λογαριασμό αυτον ειμαι το τρίτο ατομο που το χρησιμοποιεί..

steve_tash
17-05-11, 00:45
¨)

steve_tash
17-05-11, 09:54
Aν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει..ειναι επειγον..τυ....:)

steve_tash
17-05-11, 10:52
????????????ΜΕ ΓΡΑΦΕΤΕ???
ουπς σορρυ για τα κεφαλαίααα...:)

jannous44
17-05-11, 11:19
1η μέρα
ΠΡΩΙΝΟ:(8)
βγαλε μηλο /μπανανα απο εδω κ βαλτα μετα τη προπονηση, αυξησε βρωμη στα 100γ. βαλε 1 ποτηρι γαλα αν παρεις πρωτεινη βαλε εδω 15-30γ
4 ασπράδια
1 μήλο ή 1 μικρή μπανάνα (δεν το βγάζω με τπτ..)
50 γρ βρώμη (δεν μπορώ παραπάνω)

ΣΝΑΚ:(12)

30 γρ αμύγδαλα (δεν μπορώ να φάω κάτι άλλο , λόγω σχολής..) για μενα δεν ειναι δικαιολογια αυτο. θες πρωτεινη εδω βαλε 1 τοστ (3φ γαλοπουλας απαχη ,1φ απαχο κασερι η τυρι, μαρουλι, 2 αυγα,ντοματα) θα σε κρατησει κ μεχρι το μεσημερι

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:(3)(εδω εισαι οκ)
120 γρ κοτόπουλο
1 μεγ. πρασσινη σαλάτα με 2 κ.γλ λάδι
1 κουπά ρύζι καφέ βρασμένο

Πριν πάω γυμναστήριο:(5)
1 ποτ. γάλα με κακάο και φρουκτοζή με τι μπορώ να το αντικαταστήσω?με 1 η 2 γιαουρτια 0% αλλα φατα 1 ωρα πριν το γυμναστηριο

Μεταπροπονητικό:
αν θα παρεις πρωτεινη βαλε εδω 30-40γ. + βανανα
αν οχι βαλε γαλα+μπανανα, η ασπραδια 6-7 με ρυζι,πατατα

(7-8)(αυτο καντο βραδινο)
1 τόνος
200 γραμμάρια βραστή πατάτα ή γλυκοπατατα..
2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο
Πράσινη σαλάτα

αυτο πριν τον υπνο (την σαλατα αν θες βγαλτην κ βαλτην καπου αλλου. αλλιως αν πεινας πριν τον υπνο κρατα την)
1 Σαλάτα με 2 κ.γλ λάδι
αν δεν παρεις πρωτεινη. βαλε 2 γιαούρτια 2% (τα 0% βαλτα πριν το γυμναστηριο) + αμύγδαλα / αν παρεις πρωτεινη βαλε 1 γιαουρτι με 15γ πρωτ και 20-30αμυγδαλα




αυτα απο μενα. μπορεις να παρεις οτι πρωτεινη και οση αναλογα βεβαια με τις διατροφικες σου αναγκες. καλυτερη ωρα θα σου πουν οι περισσοτεροι εδω μεσα ειναι πρωι - μετα προπονηση. εγω σου προτινα κ βραδυ. αν θες βγαλε. να κοιτας σε ολα τα γευματα σου να εχεις πρωτεινη. υπολογισε αφου θες να βαλεις κιλα γυρως στα 130-150γ πρωτεινη ειναι οκ για τα κιλα σου. απο υδατανθρακες παιξε αναλογα με το ποσους θες να εχεις.καλη συνεχεια εδω ειμαστε οχι χρειαστεις.:thumbup: ααα και κατι τελευταιο. κιτα τα γευματα σου να τα κανεις ανα 2,5 -3 ωρες

steve_tash
17-05-11, 17:11
Ara πρωτη μέρα
1η μέρα
ΠΡΩΙΝΟ: 1 γάλα ημιάπαχο (εβαπορέ)ή 15-30 γρ. πρωτείνης,4 ασπράδια,90 γρ βρώμη
ΣΝΑΚ: 1 τοστ (3φ γαλοπουλας απαχη ,1φ απαχο κασερι η τυρι, μαρουλι, 2 αυγα,ντοματα
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: 120 γρ κοτόπουλο,1 μεγ. πρασσινη σαλάτα με 2 κ.γλ λάδι,1 κουπά ρύζι καφέ βρασμένο
Πριν το γυμναστήριο: 1 γιαούρτι 0% ή γάλα μίλκο 300 ml
Μεταπροπονητικό: πρωτεινη βαλε εδω 30-40γ. + μπανανα
ή γαλα+μπανανα, η ασπραδια 6-7 με ρυζι,πατατα
ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 τόνος,200 γραμμάρια βραστή πατάτα ή γλυκοπατατα..,2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο ,Πράσινη σαλάτα
ΠΡΙΝ ΤΟ ΥΠΝΟ: 2 γιαούρτια 2% ή 1 γιαουρτι με 15γ πρωτείνη και 15 αμυγδαλα

Θα ήθελα να μου πεις και την γνωμη σου για την 2 ημερα:
2η μέρα:
Γεύμα 1 :65γρ κουάκερ ,2 ολόκληρα αυγά , 2 ασπράδια ,2 φέτες ψωμί ολικής αλέσεως ,1 κουταλιά φυστικοβούτυρο ή ταχίνι,1 ποτήρι γάλα 2%,
Γεύμα 2: 1 τοστ γαλοπούλα,αυγών,ντομάτας, ή με κοτόπουλο και αυγά ή κότατζ παριζάκι 2%
Γεύμα 3 :1 μπριζόλα ψαρονέφρι,300γρ ψητή ή βραστή πατάτα ,1 γιαούρτι 2%
Γεύμα 4 – Μεταπροπονητικό : 2 ασπράδια , 1 μήλο + 1 μπανάνα, 15 γρ. πρωτείνη
Γεύμα 5 200γρ ψητό ψάρι,150γρ φακές (βρασμένες),Μπρόκολο στον ατμό ,2 κουταλιές ελαιόλαδο
ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ: 200 γρ . γιαούρτι 2%,25γρ αμύγδαλα

Ευχαριστώ για την βοηθειοα σου .. με βοηθησε πολλη να σαι καλά...Έχεις καμία πρωτείνη να μου προτείνεις?

jannous44
17-05-11, 17:56
Ara πρωτη μέρα
1η μέρα
ΠΡΩΙΝΟ: 1 γάλα ημιάπαχο (εβαπορέ)ή 15-30 γρ. πρωτείνης,4 ασπράδια,90 γρ βρώμη
ΣΝΑΚ: 1 τοστ (3φ γαλοπουλας απαχη ,1φ απαχο κασερι η τυρι, μαρουλι, 2 αυγα,ντοματα
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: 120 γρ κοτόπουλο,1 μεγ. πρασσινη σαλάτα με 2 κ.γλ λάδι,1 κουπά ρύζι καφέ βρασμένο
Πριν το γυμναστήριο: 1 γιαούρτι 0% ή γάλα μίλκο 300 ml
Μεταπροπονητικό: πρωτεινη βαλε εδω 30-40γ. + μπανανα
ή γαλα+μπανανα, η ασπραδια 6-7 με ρυζι,πατατα
ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 τόνος,200 γραμμάρια βραστή πατάτα ή γλυκοπατατα..,2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο ,Πράσινη σαλάτα
ΠΡΙΝ ΤΟ ΥΠΝΟ: 2 γιαούρτια 2% ή 1 γιαουρτι με 15γ πρωτείνη και 15 αμυγδαλα

Θα ήθελα να μου πεις και την γνωμη σου για την 2 ημερα:
2η μέρα:
Γεύμα 1 :65γρ κουάκερ ,2 ολόκληρα αυγά , 2 ασπράδια ,2 φέτες ψωμί ολικής αλέσεως ,1 κουταλιά φυστικοβούτυρο ή ταχίνι,1 ποτήρι γάλα 2%,
Γεύμα 2: 1 τοστ γαλοπούλα,αυγών,ντομάτας, ή με κοτόπουλο και αυγά ή κότατζ παριζάκι 2%
Γεύμα 3 :1 μπριζόλα ψαρονέφρι,300γρ ψητή ή βραστή πατάτα ,1 γιαούρτι 2%
Γεύμα 4 – Μεταπροπονητικό : 2 ασπράδια , 1 μήλο + 1 μπανάνα, 15 γρ. πρωτείνη
Γεύμα 5 200γρ ψητό ψάρι,150γρ φακές (βρασμένες),Μπρόκολο στον ατμό ,2 κουταλιές ελαιόλαδο
ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ: 200 γρ . γιαούρτι 2%,25γρ αμύγδαλα

Ευχαριστώ για την βοηθειοα σου .. με βοηθησε πολλη να σαι καλά...Έχεις καμία πρωτείνη να μου προτείνεις?

Κοιτα η πρωτεινη που θα παρεις στα 100γ σκονης να εχει 70-90γ πρωτεινης. μερικες ομως γραφουν ανα 30γ σκονης οποτε εκει κοιτα να εχει απο 20-28γ πρωτεινης.

steve_tash
17-05-11, 20:42
Κοιτα η πρωτεινη που θα παρεις στα 100γ σκονης να εχει 70-90γ πρωτεινης. μερικες ομως γραφουν ανα 30γ σκονης οποτε εκει κοιτα να εχει απο 20-28γ πρωτεινης.

Αν μπορείς πες μου για την 2 η μερααα..:weights:

jannous44
17-05-11, 21:59
Αν μπορείς πες μου για την 2 η μερααα..:weights:

κομπλε εισαι βγαλε απο το πρωινο το ταχινι και το φυστικοβουτηρο κ βαλε βρωμη παραπανω η γαλα. αα και το 1-2 αυγα απο αυτα που τρως να ειναι ολοκληρα! :thumbup: