PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου για όγκο-Απόψεις



kerkiras
19-05-11, 03:58
Καλησπέρα σε όλους!
Ποστάρω τη διατροφή που ακολουθώ σε περίοδο όγκου με σκοπό να μου πείτε τη γνώμη σας.. Είμαι 1.81 ύψος στα 82 κιλά.

Πρωινό
Σε Νερό:
100γρ. Βρώμη
1 Scoop Whey
1 μπανάνα
1 ΚΣ Μέλι

2ο Γεύμα
Σάντουιτς με πολύσπορο ψωμί
2 φέτες γαλοπούλα
2 τυρί
Κοτόπουλο
Ντομάτα
Μουστάρδα

3ο Γεύμα (Μεσημεριανό)
200γρ. Κοτόπουλο ή Μοσχάρι ή Ψάρι
150γρ. Ρύζι ή Μακαρόνια Ολικής ή 300γρ. Πατάτα βραστή
Σαλάτα με ελαιόλαδο

4ο Γεύμα
1 scoop Whey
1 Πράσινο Μήλο

5ο Γεύμα
1 scoop Whey
1 scoop Δεξτρόζη
1 scoop Μαλτοδεξτρίνη

6ο Γεύμα
Ίδιο με το Μεσημεριανό

7ο Γεύμα (Πρίν τον ύπνο)
1 Cottage ή 1 Γιαούρτι 2%

Προπόνηση κάνω μεταξύ 4ου και 5ου γεύματος.

Επίσης θα ήθελα να βάλω μέσα στη διατροφή αυγά. Σε ποιο γεύμα θεωρείτε οτι θα ήταν πιο ωφελιμό να το κάνω; Οι ποσότητες είναι εντάξει;

Kaloutsikos
19-05-11, 10:00
Καλησπέρα σε όλους!
Ποστάρω τη διατροφή που ακολουθώ σε περίοδο όγκου με σκοπό να μου πείτε τη γνώμη σας.. Είμαι 1.81 ύψος στα 82 κιλά.

Πρωινό
Σε Νερό:
100γρ. Βρώμη
1 Scoop Whey
1 μπανάνα
1 ΚΣ Μέλι

2ο Γεύμα
Σάντουιτς με πολύσπορο ψωμί
2 φέτες γαλοπούλα
2 τυρί
Κοτόπουλο
Ντομάτα
Μουστάρδα

3ο Γεύμα (Μεσημεριανό)
200γρ. Κοτόπουλο ή Μοσχάρι ή Ψάρι
150γρ. Ρύζι ή Μακαρόνια Ολικής ή 300γρ. Πατάτα βραστή
Σαλάτα με ελαιόλαδο

4ο Γεύμα
1 scoop Whey
1 Πράσινο Μήλο

5ο Γεύμα
1 scoop Whey
1 scoop Δεξτρόζη
1 scoop Μαλτοδεξτρίνη

6ο Γεύμα
Ίδιο με το Μεσημεριανό

7ο Γεύμα (Πρίν τον ύπνο)
1 Cottage ή 1 Γιαούρτι 2% Εδώ μπορείς να βάλεις και ωμά αμύγδαλα, έχουν καλά λιπαρά!

Προπόνηση κάνω μεταξύ 4ου και 5ου γεύματος.

Επίσης θα ήθελα να βάλω μέσα στη διατροφή αυγά. Σε ποιο γεύμα θεωρείτε οτι θα ήταν πιο ωφελιμό να το κάνω; Οι ποσότητες είναι εντάξει;

Στο μεσημεριανό σου βάλε 150γρ κοτόπουλο,
και το ρύζι αν νιώθεις ότι δεν φουσκώνεις ασε τα 150γρ. διαφορετικά καταίβασε λίγο.

Τα αυγά εγώ θα έβγαζα την γαλοπούλα και θα τα έβαζα εκεί.

Κατατάλα η διατροφή σου είναι μια χαρά! :thumbup:

Txc
19-05-11, 10:19
Συμπεριλαμβανεις το μεταπροπονητικο σου ροφημα σαν γευμα?

Η διατροφη σου ειναι αρκετα καλη, βεβαια εχει υπολογισει τις ωρες που παιρνεις τα γευματα? 2.30 με 3 ωρες διαφορα απο το καθενα?

Kaloutsikos
19-05-11, 11:08
Συμπεριλαμβανεις το μεταπροπονητικο σου ροφημα σαν γευμα?



Καλά κάνει ρε συ.

kerkiras
19-05-11, 14:08
Γενικά έχω πρόβλημα με τις ώρες γιατί λόγω δουλειάς τα ωράρια μου είναι λίγο περίεργα. Προσπαθώ πάντως να έχουν περάσει τουλάχιστον 2 ώρες για να πάω στο επόμενο γεύμα.

Το ρύζι είναι πολύ, αλλά το παλεύω οπότε λέω να το αφήσω στα 150γρ.

Ευχαριστώ

jannous44
19-05-11, 22:10
Στο μεσημεριανό σου βάλε 150γρ κοτόπουλο,
και το ρύζι αν νιώθεις ότι δεν φουσκώνεις ασε τα 150γρ. διαφορετικά καταίβασε λίγο.

Τα αυγά εγώ θα έβγαζα την γαλοπούλα και θα τα έβαζα εκεί.

Κατατάλα η διατροφή σου είναι μια χαρά! :thumbup:

+1 οταν εχεις κοτοπουλο βαζε 150γ , μοσχαρι 130-140 και οταν εχεις ψαρι κρατα το στα 200γ. διαφορετικα ποσοτητες πρωτεινη εχει το καθε ενα. αν φας 200γ μοσχαρι θα παρει 60γ πρωτεινη. ειναι παρα πολυ.

kerkiras
04-06-11, 21:53
Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από τοτε που ξεκίνησα τη διατροφή αλλά και το αντίστοιχο πρόγραμμα και θέλω να ρωτήσω επιπλέον κάποια πράγματα....

1) Υπάρχουν μέρες που λόγω δουλειάς κυρίως ξυπνάω 1 ή 2 το μεσημέρι. Προσπαθώ να ακολουθήσω κανονικά τα γεύματα αλλάζοντας απλά τις ώρες. Δηλαδή να φάω 2 το πρωινό και 4.30 το "δεκατιανό" (ο θεός να το κάνει), κλπ όμως δε βγαίνουν με τίποτα οι ώρες.

Ειδικά όταν κάποιες μέρες χρειάζεται να πάω για προπόνηση μεσημέρι μου έχει συμβεί να τρώω πρωινό στις 2, Μετά Whey για PreWo στις 4 και μετά καπάκι Whey στις 6 με υδατάνθρακα για μεταπροπονητικό. Δηλαδή τα 3 πρώτα γεύματα είναι σκόνη και αναγκάζομαι να τρώω μεσημεριανό μετά την προπόνηση δηλαδή στις 7 και βραδινό πολύ αργά το βράδυ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κοιμηθώ και νωρίς μέχρι να χωνέψω.

Με ποιο σκεπτικό μπορώ να οργανώσω τα γεύματα μου τις μέρες που αναγκαστικά ξυπνάω 2 το μεσημέρι;

2) Το γεύμα πριν την προπόνηση (ένα μήλο + whey) πόση ώρα πρίν την προπόνηση πρέπει να το παίρνουμε; Τις περισσότερες φορές το πάιρνω στο δρόμο για το γυμναστήριο (10' πριν) με αποτέλεσμα οταν θα πάω γυμναστήριο να μην το έχω χωνέψει.

3) Τις μέρες που δεν πάω για προπόνηση εξακολουθώ να βάζω την ίδια ποσότητα υδατάνθρακα στα γεύματα μετά το μεσημεριανό; Με τη Whey τι γίνεται; παίρνω μόνο το πρωί; Αν το δεχτούμε αυτό η διατροφή τις μέρες ρεπό γίνεται:

Πρωινό
Δεκατιανό
Μεσημεριανό
Βραδινό
Γιαούρτι πρίν τον ύπνο

Βοήθηστε με γιατί αυτά τα προβλήματα σε συνδιασμό με το οτι ενα μήνα τώρα που ακολουθώ την παραπάνω διατροφή δεν έχω δει καμία αλλαγή με προβληματίζει.

Κακή περίοδος για όγκο θα μου πείτε άλλα τόσο πολύ πια;

thegravijia
04-06-11, 22:05
Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από τοτε που ξεκίνησα τη διατροφή αλλά και το αντίστοιχο πρόγραμμα και θέλω να ρωτήσω επιπλέον κάποια πράγματα....

1) Υπάρχουν μέρες που λόγω δουλειάς κυρίως ξυπνάω 1 ή 2 το μεσημέρι. Προσπαθώ να ακολουθήσω κανονικά τα γεύματα αλλάζοντας απλά τις ώρες. Δηλαδή να φάω 2 το πρωινό και 4.30 το "δεκατιανό" (ο θεός να το κάνει), κλπ όμως δε βγαίνουν με τίποτα οι ώρες.

Ειδικά όταν κάποιες μέρες χρειάζεται να πάω για προπόνηση μεσημέρι μου έχει συμβεί να τρώω πρωινό στις 2, Μετά Whey για PreWo στις 4 και μετά καπάκι Whey στις 6 με υδατάνθρακα για μεταπροπονητικό. Δηλαδή τα 3 πρώτα γεύματα είναι σκόνη και αναγκάζομαι να τρώω μεσημεριανό μετά την προπόνηση δηλαδή στις 7 και βραδινό πολύ αργά το βράδυ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κοιμηθώ και νωρίς μέχρι να χωνέψω.

Με ποιο σκεπτικό μπορώ να οργανώσω τα γεύματα μου τις μέρες που αναγκαστικά ξυπνάω 2 το μεσημέρι;

2) Το γεύμα πριν την προπόνηση (ένα μήλο + whey) πόση ώρα πρίν την προπόνηση πρέπει να το παίρνουμε; Τις περισσότερες φορές το πάιρνω στο δρόμο για το γυμναστήριο (10' πριν) με αποτέλεσμα οταν θα πάω γυμναστήριο να μην το έχω χωνέψει.

3) Τις μέρες που δεν πάω για προπόνηση εξακολουθώ να βάζω την ίδια ποσότητα υδατάνθρακα στα γεύματα μετά το μεσημεριανό; Με τη Whey τι γίνεται; παίρνω μόνο το πρωί; Αν το δεχτούμε αυτό η διατροφή τις μέρες ρεπό γίνεται:

Πρωινό
Δεκατιανό
Μεσημεριανό
Βραδινό
Γιαούρτι πρίν τον ύπνο

Βοήθηστε με γιατί αυτά τα προβλήματα σε συνδιασμό με το οτι ενα μήνα τώρα που ακολουθώ την παραπάνω διατροφή δεν έχω δει καμία αλλαγή με προβληματίζει.

Κακή περίοδος για όγκο θα μου πείτε άλλα τόσο πολύ πια;

για μενα συμπληρωμα πριν την προπονηση δεν πρεπει

kerkiras
07-06-11, 03:37
Επομένως whey να βάζω μόνο στο πρωινό μου και στο μεταπροπονητικό;

Το βράδυ πριν τον ύπνο τρώω γιαούρτι (18γρ. πρωτεϊνη) ή cottage (22,6γρ. πρωτεϊνη) οπότε δε νομίζω ότι έχει νόημα να βάζω και whey.

Άρα στο προ-προπονητικό μόνο ένα μήλο και μια κουταλιά μέλι για ενέργεια;

Με τα περιέργα ωράρια που ανάφερα παιδιά τι γίνεται; Πως μπορώ να οργανώσω τα γεύματα μου αν ξυπνάω κάποιες φορές 2 το μεσημέρι και πάω για προπόνηση στις 8; Σε αυτή την περίπτωση κοιμάμαι αργά το βράδυ δηλαδή 3 ή και 4.

sadistic
07-06-11, 13:33
Τις περισσότερες φορές το πάιρνω στο δρόμο για το γυμναστήριο (10' πριν) με αποτέλεσμα οταν θα πάω γυμναστήριο να μην το έχω χωνέψει.







μην βαζεις τροφες κοντα πριν την προπονηση.δεν θες το αιμα να βρισκετε στο στομαχι, αλλα στους μυες.