PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή συντήρησης



ggeorge
20-05-11, 10:12
καλημερα σας
Μέχρι στιγμής εκανα μια διατροφή του "κεφαλιού μου" με ελαχιστους υδατάνθρακες για να πεσει η κοιλια. Κατι σαν τη διαιτα Ατκινς ... :shock:

Διαβάζοντας το φορουμ καταλαβα οτι κατι δεν κανω σωστα...

Τι προβλημα είναι οτι είμαι αδυνατος (λίγους μυς και θελω να τους αυξησω σιγα σιγα) αλλα μου αρεσει πολυ η γραμμωση.
Οποτε σκεφτηκα να κανω διατροφη συντήρησης. Σε συνδιασμό με γυμναστικη φαντάζομαι οτι θα γραμμωσω και θα παρω και κιλακια σιγα σιγα...
Σωστο αυτο;

Εχω αντιγραψει το προγραμμα διατροφής που βρηκα στα αρθρα και μετα εκανα αλλαγες. Θα ήθελα συμβουλες...

Το πρόβλημα είναι οτι εχω σοβαρο πρόβλημα με τα φαγητα. Δεν μου αρεσει τιποτα...
Θα μου πειτε αλλαξε αθλημα... :green:

Η αλήθεια είναι οτι απο εκει που εκανα "οτι ναναι" σιγουρα θα βγει καλυτερο εστω και με συμβιβασμους οποτε κατι θα κερδισω...

Λοιπον δεν τρωω καθόλου όσπρια και λαχανικά.
Κοτοπουλο γαλοπουλα δε μου αρεσει αλλα θα ζοριστω... Το ιδιο με τα αυγα...

Με το προγραμματακι που εχουμε υπολογισα...
ΒΜR 1611,548
ημ θερμίδες 2417,322

και με τους υπολογισμούς
Πρωτείνη 275 γρ
Υδατανθρακας 165 γρ
Λίπη 48 γρ

Παμε λοιπον... (δεν εχω υπολογισει ακομα γραμμαρια κλπ. Θελω πρωτα να μου πειτε τι να αλλαξω για να μην κανω τσαμπα υπολογισμούς)

7.00 το πρωί πρώτο γεύμα

70 γραμ βρώμη
πρωτεΐνη ορού γάλακτος (ενα σκουπ 30 γρ; )

Λεω να το αντικαταστήσω με πιτα βρώμης. (τι υλικα να προσθεσω; Κανενα αυγο; Εχω διαβασει και δει τα videakia σε youtube, υπαρχουν πολλες παραλλαγες )

10.30 το πρωί. Δεύτερο γεύμα
Τοστ με μαύρο ψωμί και γαλοπούλα και τυρί

15.00 Τρίτο Γεύμα

Μια βραστή (γλυκο)πατάτα ή ρύζι μαύρο
Λίγο τυράκι cottage με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
Βραστό ή ψητό στήθος κοτόπουλο (αλλη επιλογη κρεας μοσχάρι η χοιρινο, πειτε ναι σας παρακαλω :P ή ψαρι )


17.30 Τέταρτο γεύμα (Πριν την προπόνηση
Πρωτεΐνη whey (Μαζί με τι; )

18.00
Προπόνηση!!!

19.30 τελος προπόνησης (και λιγος χρόνος για να παω στο σπίτι)
Αμέσως 5 γρ. κρεατίνης

20.00 Πέμπτο γεύμα
Πρωτείνη whey (μαζί με μπανάνα; Με μέλι; κατι αλλο; )

Έκτο γεύμα 22.00

Ψάρι ή κρέας (μοσχάρι ή χοιρινό)
Με τι υδατάνθρακα;


το ξερω οτι δεν ειναι σωστο...
Εχω διαβασει αρκετες διατροφες εδω μεσα και τι συμβουλευετε αλλα δε μπορω να τα φαω αυτα που προτεινετε... :(

Στα πρώτα γευματα υπάρχει μεγαλος χρόνος χωρίς φαγητό. Να βαλω και δευτερο τοστακι; πχ στις 9.30 το πρωτο και στης 12 το δευτερο; Κατι αλλο;

Ειναι πολυ προβληματικη η διατροφη που σκεφτομαι; Οτι ειναι σιγουρα ειναι... :(
Βασικα μην κανω κοιλια με ενδιαφερει. Το τελειο δε μπορω να το πιασω. το ξερω.

ΥΓ Ξεχασα να γραψω οτι μου αρεσουν αρκετα τα φιστικια τα pinats. Μαλλον εχουν ομως ασχημα διατροφικά στοιχεια. Να το βαλω καπου στο πρόγραμμα; Αλλους ξηρους καρπους που μπορει να τους βαλω; Φανταζομαι οτι θα "καταφερω" να τους φαω...

Ξερω υπαρχουν απειρα θεματα με σχετικο περιεχομενο!!! Αλλα ειμαι "Ειδική περιπτωση"
Περιπτωσαρα... !!! :green::P

Ευχαριστω εκ των προτέρων !!!

Txc
20-05-11, 11:04
καλημερα σας
Μέχρι στιγμής εκανα μια διατροφή του "κεφαλιού μου" με ελαχιστους υδατάνθρακες για να πεσει η κοιλια. Κατι σαν τη διαιτα Ατκινς ... :shock:

Διαβάζοντας το φορουμ καταλαβα οτι κατι δεν κανω σωστα...

Τι προβλημα είναι οτι είμαι αδυνατος (λίγους μυς και θελω να τους αυξησω σιγα σιγα) αλλα μου αρεσει πολυ η γραμμωση.
Οποτε σκεφτηκα να κανω διατροφη συντήρησης. Σε συνδιασμό με γυμναστικη φαντάζομαι οτι θα γραμμωσω και θα παρω και κιλακια σιγα σιγα...
Σωστο αυτο;

Εχω αντιγραψει το προγραμμα διατροφής που βρηκα στα αρθρα και μετα εκανα αλλαγες. Θα ήθελα συμβουλες...

Το πρόβλημα είναι οτι εχω σοβαρο πρόβλημα με τα φαγητα. Δεν μου αρεσει τιποτα...
Θα μου πειτε αλλαξε αθλημα... :green:

Η αλήθεια είναι οτι απο εκει που εκανα "οτι ναναι" σιγουρα θα βγει καλυτερο εστω και με συμβιβασμους οποτε κατι θα κερδισω...

Λοιπον δεν τρωω καθόλου όσπρια και λαχανικά.
Κοτοπουλο γαλοπουλα δε μου αρεσει αλλα θα ζοριστω... Το ιδιο με τα αυγα...

Με το προγραμματακι που εχουμε υπολογισα...
ΒΜR 1611,548
ημ θερμίδες 2417,322

και με τους υπολογισμούς
Πρωτείνη 275 γρ
Υδατανθρακας 165 γρ
Λίπη 48 γρ

Παμε λοιπον... (δεν εχω υπολογισει ακομα γραμμαρια κλπ. Θελω πρωτα να μου πειτε τι να αλλαξω για να μην κανω τσαμπα υπολογισμούς)

7.00 το πρωί πρώτο γεύμα

70 γραμ βρώμη
πρωτεΐνη ορού γάλακτος (ενα σκουπ 30 γρ; )

Λεω να το αντικαταστήσω με πιτα βρώμης. (τι υλικα να προσθεσω; Κανενα αυγο; Εχω διαβασει και δει τα videakia σε youtube, υπαρχουν πολλες παραλλαγες )

10.30 το πρωί. Δεύτερο γεύμα
Τοστ με μαύρο ψωμί και γαλοπούλα και τυρί

15.00 Τρίτο Γεύμα

Μια βραστή (γλυκο)πατάτα ή ρύζι μαύρο
Λίγο τυράκι cottage με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
Βραστό ή ψητό στήθος κοτόπουλο (αλλη επιλογη κρεας μοσχάρι η χοιρινο, πειτε ναι σας παρακαλω :P ή ψαρι )


17.30 Τέταρτο γεύμα (Πριν την προπόνηση
Πρωτεΐνη whey (Μαζί με τι; )

18.00
Προπόνηση!!!

19.30 τελος προπόνησης (και λιγος χρόνος για να παω στο σπίτι)
Αμέσως 5 γρ. κρεατίνης

20.00 Πέμπτο γεύμα
Πρωτείνη whey (μαζί με μπανάνα; Με μέλι; κατι αλλο; )

Έκτο γεύμα 22.00

Ψάρι ή κρέας (μοσχάρι ή χοιρινό)
Με τι υδατάνθρακα;


το ξερω οτι δεν ειναι σωστο...
Εχω διαβασει αρκετες διατροφες εδω μεσα και τι συμβουλευετε αλλα δε μπορω να τα φαω αυτα που προτεινετε... :(

Στα πρώτα γευματα υπάρχει μεγαλος χρόνος χωρίς φαγητό. Να βαλω και δευτερο τοστακι; πχ στις 9.30 το πρωτο και στης 12 το δευτερο; Κατι αλλο;

Ειναι πολυ προβληματικη η διατροφη που σκεφτομαι; Οτι ειναι σιγουρα ειναι... :(
Βασικα μην κανω κοιλια με ενδιαφερει. Το τελειο δε μπορω να το πιασω. το ξερω.

ΥΓ Ξεχασα να γραψω οτι μου αρεσουν αρκετα τα φιστικια τα pinats. Μαλλον εχουν ομως ασχημα διατροφικά στοιχεια. Να το βαλω καπου στο πρόγραμμα; Αλλους ξηρους καρπους που μπορει να τους βαλω; Φανταζομαι οτι θα "καταφερω" να τους φαω...

Ξερω υπαρχουν απειρα θεματα με σχετικο περιεχομενο!!! Αλλα ειμαι "Ειδική περιπτωση"
Περιπτωσαρα... !!! :green::P

Ευχαριστω εκ των προτέρων !!!

1) Στο τεταρτο γευμα μαζι με την πρωτεινη, βαλε και μια πηγη υδατανθρακα, βαλε μια μπανανα ξερω γω...

2) Μετα την προπονα, εισαι λαθος που παιρνεις μονο κρεατινη και πρωτεινη μετα απο μια ωρα κατεμε γιατι χανεις το αναβολικο παραθυρο, οπου το σωμα σου εκρινει ινσουλινει και πρεπει να στειλεις θρεπτικα συστατικα στους μυς σου. Το βασικο καπακι μετα την προπονα για μενα ειναι πρωτεινη, υδατανθρακας ( δεξτροζη, μπανανα ) και μετα κρεατινη, γλουταμινη ( αν κανεις εντονη προπονα και δεν παιζεις με τα 10 κιλα, θα σε ξεκουρασει η γλουταμινη )...

3) Στο 6ο γευμα σου, λογικα πριν τον υπνο χρειαζεσε πρωτεινη αργης αποροφησης ( καζεινη η οποια βρισκετε στα γαλακτομικα, αλλοι προτιμουν καζεινη σε καθαρη μορφη, αλλοι πινουν γαλα 0% με whey και τα 2 σωστα ειναι για μενα ) γιατι το σωμα σου, δεν θα παρει θρεπτικα συστατικα για 8 ωρες ( μινιμουμ ) κατα την διαρκεια του υπνου...

4) Θα σου πρωτεινα μολις ξυπνας το πρωι, να πινεις whey σε νερο και μετα απο 20-30 λεπτα να παιρνεις το πρωτο σου στερεο γευμα...

lostgravity
20-05-11, 11:23
καλημερα σας
Μέχρι στιγμής εκανα μια διατροφή του "κεφαλιού μου" με ελαχιστους υδατάνθρακες για να πεσει η κοιλια. Κατι σαν τη διαιτα Ατκινς ... :shock:

Διαβάζοντας το φορουμ καταλαβα οτι κατι δεν κανω σωστα...

Τι προβλημα είναι οτι είμαι αδυνατος (λίγους μυς και θελω να τους αυξησω σιγα σιγα) αλλα μου αρεσει πολυ η γραμμωση.
Οποτε σκεφτηκα να κανω διατροφη συντήρησης. Σε συνδιασμό με γυμναστικη φαντάζομαι οτι θα γραμμωσω και θα παρω και κιλακια σιγα σιγα...
Σωστο αυτο;

Εχω αντιγραψει το προγραμμα διατροφής που βρηκα στα αρθρα και μετα εκανα αλλαγες. Θα ήθελα συμβουλες...

Το πρόβλημα είναι οτι εχω σοβαρο πρόβλημα με τα φαγητα. Δεν μου αρεσει τιποτα...
Θα μου πειτε αλλαξε αθλημα... :green:

Η αλήθεια είναι οτι απο εκει που εκανα "οτι ναναι" σιγουρα θα βγει καλυτερο εστω και με συμβιβασμους οποτε κατι θα κερδισω...

Λοιπον δεν τρωω καθόλου όσπρια και λαχανικά.
Κοτοπουλο γαλοπουλα δε μου αρεσει αλλα θα ζοριστω... Το ιδιο με τα αυγα...

Με το προγραμματακι που εχουμε υπολογισα...
ΒΜR 1611,548
ημ θερμίδες 2417,322

και με τους υπολογισμούς
Πρωτείνη 275 γρ
Υδατανθρακας 165 γρ
Λίπη 48 γρ

Παμε λοιπον... (δεν εχω υπολογισει ακομα γραμμαρια κλπ. Θελω πρωτα να μου πειτε τι να αλλαξω για να μην κανω τσαμπα υπολογισμούς)

7.00 το πρωί πρώτο γεύμα

70 γραμ βρώμη
πρωτεΐνη ορού γάλακτος (ενα σκουπ 30 γρ; )

Λεω να το αντικαταστήσω με πιτα βρώμης. (τι υλικα να προσθεσω; Κανενα αυγο; Εχω διαβασει και δει τα videakia σε youtube, υπαρχουν πολλες παραλλαγες )

10.30 το πρωί. Δεύτερο γεύμα
Τοστ με μαύρο ψωμί και γαλοπούλα και τυρί

15.00 Τρίτο Γεύμα

Μια βραστή (γλυκο)πατάτα ή ρύζι μαύρο
Λίγο τυράκι cottage με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
Βραστό ή ψητό στήθος κοτόπουλο (αλλη επιλογη κρεας μοσχάρι η χοιρινο, πειτε ναι σας παρακαλω :P ή ψαρι )


17.30 Τέταρτο γεύμα (Πριν την προπόνηση
Πρωτεΐνη whey (Μαζί με τι; )

18.00
Προπόνηση!!!

19.30 τελος προπόνησης (και λιγος χρόνος για να παω στο σπίτι)
Αμέσως 5 γρ. κρεατίνης

20.00 Πέμπτο γεύμα
Πρωτείνη whey (μαζί με μπανάνα; Με μέλι; κατι αλλο; )

Έκτο γεύμα 22.00

Ψάρι ή κρέας (μοσχάρι ή χοιρινό)
Με τι υδατάνθρακα;


το ξερω οτι δεν ειναι σωστο...
Εχω διαβασει αρκετες διατροφες εδω μεσα και τι συμβουλευετε αλλα δε μπορω να τα φαω αυτα που προτεινετε... :(

Στα πρώτα γευματα υπάρχει μεγαλος χρόνος χωρίς φαγητό. Να βαλω και δευτερο τοστακι; πχ στις 9.30 το πρωτο και στης 12 το δευτερο; Κατι αλλο;

Ειναι πολυ προβληματικη η διατροφη που σκεφτομαι; Οτι ειναι σιγουρα ειναι... :(
Βασικα μην κανω κοιλια με ενδιαφερει. Το τελειο δε μπορω να το πιασω. το ξερω.

ΥΓ Ξεχασα να γραψω οτι μου αρεσουν αρκετα τα φιστικια τα pinats. Μαλλον εχουν ομως ασχημα διατροφικά στοιχεια. Να το βαλω καπου στο πρόγραμμα; Αλλους ξηρους καρπους που μπορει να τους βαλω; Φανταζομαι οτι θα "καταφερω" να τους φαω...

Ξερω υπαρχουν απειρα θεματα με σχετικο περιεχομενο!!! Αλλα ειμαι "Ειδική περιπτωση"
Περιπτωσαρα... !!! :green::P

Ευχαριστω εκ των προτέρων !!!

Aρχικα εχε κατα νου οτι αν θελεις γραμμωση πρπει να αναπτυξεις τη μυικη μαζα σου,γιατι αν οπως λες εισαι αδυνατος τι θα γραμμωσεις?τα κοκκαλα?:) πρεπει να τρως καθε 2μιση με 3 ωρες,αρα πρεπει να βελτιωσεις λιγο τις ωρες των γευματων σου.
Στο πρωινο καλα ειναι να βαλεις 4-5 ασπραδια μαζι με τη βρωμη.
Επισης αμεσως με την προπονηση καλα ειναι να πιεις την whey Μαζι με καμια μπανανα και μετα απο κανα μισαωρο να τρως κανονικα.
Στο βραδυνο που ρωτας καλα ειναι να το συνοδεψεις με καποιο ειδος ωμης σαλατας η με καποιο βραστο λαχανικο.Αν παλι ομως αισθανεσαι πεινασμενος μπορεις να βαλεις πατατα η ρυζι αλλα σε σχετικα μικροτερη ποσοτητα απο τα αλλα γευματα.
Ακομα καλα ειναι πριν κοιμηθεις να τρως ενα γιαουρτι,το οποιο θα σε κρατησει καπως κατα τη διαρκεια του υπνου.
Ξηρους καρπους(αμυγδαλα-καρυδια,ωμα ομως) μπορεις να τρως και το πρωι αλλα και κατα τη διαρκεια της ημερας,σε λογικες ποσοτητες ομως.
Τελος εκει που εχεις το τοστ βαλε αν θες καμια φετα ακομα γαλοπουλα,αλλα κυριως ξαναλεω να διορθωσεις τις ωρες που τρως,δλδ να μην μενεις πανω απο 3 ωρες νηστικος.

ggeorge
20-05-11, 11:47
Καταρχής υπερευχαριστω για τις απαντησεις...


Θα σου πρωτεινα μολις ξυπνας το πρωι, να πινεις whey σε νερο και μετα απο 20-30 λεπτα να παιρνεις το πρωτο σου στερεο γευμα...

Και να τρωω μετα τα υπολοιπα δηλαδη τη βρωμη με τα ασπραδια;
οκ γινεται...

Δεν ειναι μεγαλη η ποσοτητα των πρωτεινων 30 γραμμαρια απο τη whey και αλλα 20 περιπου απο τα ασπράδια; Συνολο 50γρ ;

Οποτε με τις αλλαγες που μου προτείνεται γινεται


6 40 το πρωί πρώτο γεύμα
πρωτεΐνη ορού γάλακτος

7.00
70 γραμ βρώμη
και 5 ασπράδια

09.30 το πρωί. Δεύτερο γεύμα
Τοστ με μαύρο ψωμί και 2 φέτες γαλοπούλα και τυρί

12.00 Τρίτο γεύμα
Δεύτερο τοστ ( ή κανενα ξηρο καρπο)

15.00 Τέταρτο Γεύμα

Μια βραστή (γλυκο)πατάτα ή ρύζι μαύρο
Λίγο τυράκι cottage με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
Βραστό ή ψητό στήθος κοτόπουλο (αλλη επιλογη κρεας μοσχάρι η χοιρινο, πειτε ναι σας παρακαλω ή ψαρι )


17.30 Πέμπτο γεύμα (Πριν την προπόνηση
Πρωτεΐνη whey και μπανάνα

18.00
Προπόνηση!!!

19.30 τελος προπόνησης (και λιγος χρόνος για να παω στο σπίτι)
Αμέσως Πρωτείνη whey μαζί με μπανάνα

Μετα από μισή ώρα κρεατίνη


Έκτο γεύμα 22.00

καζεΐνη σε καθαρή μορφή, ή γάλα 0% με whey


Δυστυχως για να τρωω καθε 3 ωρες το μονο που μπορει να γίνει είναι να μπει και δευτερο τοστ ενδιαμεσα ή να τρωω τους ξηρους καρπους που μου ειπατε... Τι απο τα δυο προτεινετε;
Γιαουρτι δε μπορω να φαω. Ουτε να το βλεπω δε μπορω. Οποτε παμε για καζεινη ή γαλατακι με whey το βραδυ...

Αυτο που βλέπω είναι ότι μετα τις 3 το μεσημερι δε θα παίρνω τιποτα απο φαγητα αλλα μόνο απο συμπληρωματα αντε και απο το γαλα. Δεν ειναι προβλημα αυτο; Οχι οτι με χαλαει ... Ισα ισα λιγοτερος κοπος...

Δεν εχω καταλαβει τελικα ποτε πρεπει να παιρνω την κρεατίνη

Τις μερες που δε γυμναζομαι πρεπει το πρωι...
Τις μερες που παω γυμναστική το απογευμα πρεπει μετα την ληψη πρωτείνης; Αυτο μου προτεινετε.
Μηπως να την παιρνω πριν τελειώσω την γυμναστικη; Κανενα μισαωρο; ωστε με το που τελειωσω να παιρνω την πρωτεινη και να εχει δρασει και η κρεατίνη;

Παω να διαβασω παλι για κρεατίνη....

Ευχαριστω και παλι...

jannous44
20-05-11, 12:12
Δεν εχω καταλαβει τελικα ποτε πρεπει να παιρνω την κρεατίνη

Τις μερες που δε γυμναζομαι πρεπει το πρωι...
Τις μερες που παω γυμναστική το απογευμα πρεπει μετα την ληψη πρωτείνης; Αυτο μου προτεινετε.
Μηπως να την παιρνω πριν τελειώσω την γυμναστικη; Κανενα μισαωρο; ωστε με το που τελειωσω να παιρνω την πρωτεινη και να εχει δρασει και η κρεατίνη;

Παω να διαβασω παλι για κρεατίνη....

Ευχαριστω και παλι...

Κρεατινη: μερες που γυμναζεσε πρωι 5γρ μετα απο 15λεπτα πρωινο. +5γρ αμεσως μετα τη προπονηση με αμινοξεα+glutamine(εβαλα γλουταμινη και αμινοξεα γιατι διαβασα ενα σχολειο για τη ληψη, αν δεν εχεις ακυρο)+ γρηγορο υδατανθρακα(μελι,πατατα,δεξτρο-μαλτο-ξυνομηλο) μετα απο 30λεπτα whey, μετα απο 30-λεπτα επομενο δυνατο γευμα

μερες που δεν γυμναζεσε 5γρ το πρωι μολις ξυπνησεις μετα απο 10λεπτα γευμα:thumbup::thumbup:

και μην ξεχνας οταν κανεις ληψη οχι καφε,ποτα,τσαι, κτλπ + νερο πινε πολυ νερο!! 3-5 λιτρα την ημερα!

ggeorge
20-05-11, 12:28
Αχ με μπερδευετε...

Αυτο εκανα μεχρι τωρα.

απλα τα παιδια απο πανω μου γραφουν να μην περιμενω το μισαωρο και μετα να παιρνω την πρωτεινη...
Αλλα πρωτα πρωτείνη κατευθείαν μετα το γυμναστηριο και μετα την κρεατίνη...

Τι είναι το σωστο απο τα δυο; Για να ακουσουμε και αλλες γνωμες .. :green:

lostgravity
20-05-11, 12:33
Καταρχής υπερευχαριστω για τις απαντησεις...



Και να τρωω μετα τα υπολοιπα δηλαδη τη βρωμη με τα ασπραδια;
οκ γινεται...

Δεν ειναι μεγαλη η ποσοτητα των πρωτεινων 30 γραμμαρια απο τη whey και αλλα 20 περιπου απο τα ασπράδια; Συνολο 50γρ ;

Οποτε με τις αλλαγες που μου προτείνεται γινεται


6 40 το πρωί πρώτο γεύμα
πρωτεΐνη ορού γάλακτος

7.00
70 γραμ βρώμη
και 5 ασπράδια

09.30 το πρωί. Δεύτερο γεύμα
Τοστ με μαύρο ψωμί και 2 φέτες γαλοπούλα και τυρί

12.00 Τρίτο γεύμα
Δεύτερο τοστ ( ή κανενα ξηρο καρπο)

15.00 Τέταρτο Γεύμα

Μια βραστή (γλυκο)πατάτα ή ρύζι μαύρο
Λίγο τυράκι cottage με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
Βραστό ή ψητό στήθος κοτόπουλο (αλλη επιλογη κρεας μοσχάρι η χοιρινο, πειτε ναι σας παρακαλω ή ψαρι )


17.30 Πέμπτο γεύμα (Πριν την προπόνηση
Πρωτεΐνη whey και μπανάνα

18.00
Προπόνηση!!!

19.30 τελος προπόνησης (και λιγος χρόνος για να παω στο σπίτι)
Αμέσως Πρωτείνη whey μαζί με μπανάνα

Μετα από μισή ώρα κρεατίνη


Έκτο γεύμα 22.00

καζεΐνη σε καθαρή μορφή, ή γάλα 0% με whey


Δυστυχως για να τρωω καθε 3 ωρες το μονο που μπορει να γίνει είναι να μπει και δευτερο τοστ ενδιαμεσα ή να τρωω τους ξηρους καρπους που μου ειπατε... Τι απο τα δυο προτεινετε;
Γιαουρτι δε μπορω να φαω. Ουτε να το βλεπω δε μπορω. Οποτε παμε για καζεινη ή γαλατακι με whey το βραδυ...

Αυτο που βλέπω είναι ότι μετα τις 3 το μεσημερι δε θα παίρνω τιποτα απο φαγητα αλλα μόνο απο συμπληρωματα αντε και απο το γαλα. Δεν ειναι προβλημα αυτο; Οχι οτι με χαλαει ... Ισα ισα λιγοτερος κοπος...

Δεν εχω καταλαβει τελικα ποτε πρεπει να παιρνω την κρεατίνη

Τις μερες που δε γυμναζομαι πρεπει το πρωι...
Τις μερες που παω γυμναστική το απογευμα πρεπει μετα την ληψη πρωτείνης; Αυτο μου προτεινετε.
Μηπως να την παιρνω πριν τελειώσω την γυμναστικη; Κανενα μισαωρο; ωστε με το που τελειωσω να παιρνω την πρωτεινη και να εχει δρασει και η κρεατίνη;

Παω να διαβασω παλι για κρεατίνη....

Ευχαριστω και παλι...

Το πρωι απλα βαλε μικροτερη ποσοτητα whey η κανενα ασπραδι λιγοτερο.
Φροντισε μετα την προπονηση και αφου πιεις τη whey να φας ενα κανονικο γευμα με κρεας/ψαρι και υδατανθρακα.Την καζεινη να την παιρνεις πριν τον υπνο.
Τα τοστ δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη,αλλα αν δεν υπαρχει αλλη λυση οκ.

ggeorge
20-05-11, 12:48
οπότε
Έκτο γεύμα
22.00 κανονικο γευμα με κρεας/ψαρι και μαύρο ρύζι
24.00 Η καζείνη

και πρωι δυο ασπράδια με τη whey

lostgravity
20-05-11, 12:59
οπότε
Έκτο γεύμα
22.00 κανονικο γευμα με κρεας/ψαρι και μαύρο ρύζι
24.00 Η καζείνη

και πρωι δυο ασπράδια με τη whey

και κατι ακομα,για μενα καλυτερα θα ηταν να εβγαζες τη whey ΠΡΙΝ την προπονηση και να εβαζες το γευμα των 15:00 κανα μισαωρο αργοτερα,η την προπονηση κανα μισαωρο νωριτερα.
Οσον αφορα το πρωινο, θα προτεινα να μειωσεις τη whey και να αφησεις τα ασπραδια,οχι το αντιστροφο.
Γενικα ειμαι της γνωμης οτι ειναι καλυτερα,ιδιως για καποιον αρχαριο να παιρνει οσο το δυνατον τα συστατικα που χρειαζεται απο τις ιδιες τις τροφες και οχι απο συμπληρωματα.(εξαιρουνται ειδικες περιπτωσεις οπως μετα την προπονηση)
αυτα απο εμενα.καλη επιτυχια με τουσ στοχους σου!

ggeorge
20-05-11, 13:33
πολυ ωραία
Ευκολο αυτο...

Ευχαριστω...

ggeorge
24-05-11, 20:59
Καλησπερα σας

Πρωτη μερα σημερα που προσπάθησα να κανω τη διατροφή και απογοητευτηκα...
Δυστυχως δεν μπορω να την εφαρμώσω.

Το πρωι είναι αδυνατο. Ξυπναω στις 6.30 και δεν γινεται να κανω θορυβο. Δε προλαβαινω. γκρινιάζει η γυναικα... και πολλοι αλλοι λόγοι που με οδηγουν να αλλαξω το πρόγραμμα...

Σας γραφω τι εφαγα σήμερα...
Με τους υπολογισμούς μου στο περιπου... καθως δεν εχω ζυγαριά ακομα


7.00

Titans whey

119 θερμίδες
2 γραμμάρια λίπος
3 γραμμάρια υδατάνθρακα
23 γραμμάρια πρωτεΐνη

fitness (ειναι και ωραία και ευκολο να τα φας)

50 γραμμάρια. Στο περιπου. Υπολογισα με το ματι. Περιπου εφαγα το 1/12 της συσκευασιας (600 γρ)

180 θερμίδες
4 γραμμάρια πρωτεΐνη
40 γραμμάρια υδατάνθρακα
1 γραμμάριο λίπος


Σύνολο πρώτου Γεύματος 300 θερμίδες , 27 γρ πρωτεΐνης, 43 γρ υδατάνθρακα, 3 γρ λίπος


10.00
Τοστ


Γαλοπούλα 1 φέτα
58 θερμίδες
9 gr πρωτεΐνης
0,5 1gr υδατάνθρακα
1,5 gr λίπος


ψωμί 100 γραμ ένα τοστ δηλαδή
224 θερμίδες
6,7 πρωτ
40,1 υδατ
2 λίπος

τυρι 80 θερμ 1,5 φέτα
10 γραμμάρια πρωτεΐνη
0 υδατάνθρακας
3 γραμμάρια λίπος


Σύνολο δεύτερου 360 θερμίδες, 26 γρ πρωτεΐνη, 41 γρ υδατάνθρακα, 7 γρ λίπος


Μεσημεριανό
Κοτόπουλο 150 γραμμάρια (και αυτο στο περιπου. Εφαγα σχεδόν ενα στηθος. Τοσο είναι; )
250 θερμίδες
40 γρ πρωτείνη, 6 γρ λίπος


Ρύζι 100γρ αβραστο (Αυτο μπορει να είναι και λιγότερο)
360 θερμίδες, 6 γρ πρωτείνη, 80 υδατάνθρακες , 1 λίπος

Σύνολο 610 θερμίδες, 46 γρ πρωτείνη, 80 γρ υδατάνθρακες, 7 γρ λίπος


Μετά την προπόνηση

1 μήλο
65 θερμίδες
17 υδατάνθρακες
0 πρωτείνη και λίπος

Κρεατίνη και
Titans whey

119 θερμίδες
2 γραμμάρια λίπος
3 γραμμάρια υδατάνθρακα
23 γραμμάρια πρωτεΐνη


Σύνολο 185 θερμίδες, 23 γρ πρωτείνη, 20 γρ υδατάνθρακα 2 γρ. λίπος


Μια- Μιαμισι ωρα μετα την προπόνηση (του αλλαξα τα φωτα)
Ντάκος !!!
Παξιμάδι
180 θερμίδες
6 πρωτείνες
1 λίπος
40 υδατάνθρακες

Φέτα
80 θερμίδες
10 πρωτείνη
6 λίπος

Μια κουταλιά σούπας ελαιόλαδο Δε βρήκα στοιχεία. Βασικα, βρηκα αλλα δεν καταλαβα ποσο είναι μια κουταλιά...


Σύνολο 260 θερμίδες, 16 γρ πρωτείνη, 40 γρ υδατάνθρακας, 7 γρ. λίπος

Τόνος
180 θερμίδες
25 πρωτείνη
8 λίπος

Σύνολο 180 θερμίδες, 25 γρ πρωτεΐνη, 8 γρ. λίπος


Καζείνη (Πριν κοιμηθώ. Δεν την εχω παρει ακομα...
Θερμίδες 115
Πρωτείνη 24
Υδατάνθρακες 3,5
Λίπος 1


Αρα

ΣΥΝΟΛΟ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΑΣ
ΘΕΡΜΙΔΕΣ 2000
ΠΡΩΤΕΙΝΗ 187 ΓΡ
ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑΣ 228 ΓΡ
ΛΙΠΟΣ 35 ΓΡ


Αρα 748 θερμίδες από πρωτείνη
912 θερμίδες από υδατάνθρακα
315 θερμίδες από λίπος


37% ΠΡΩΤΕΊΝΗ
45% ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑΣ
15% ΛΙΠΟΣ
Αθροισμα 102% γιατί ειναι υπολογισμενα στο περιπου οπως σας είπα...

Ολα αυτα χωρις να υπολογισω την μια κουταλια σουπας ελαιολαδου. Ε φανταζομαι θα ανεβει λίγο το ποσοστο λιπους και θα πεσουν τα δυο αλλα...


ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΟ ΕΤΣΙ;
Μαλλον δεν νομιζω να μπορεσω να τα καταφερω...
Για ρίξτε καμια ιδεα...
Αυγα πιτες και λοιπα το πρωι δυσκολα... :(


Όπως τα είχα υπολογίσει στο πρώτο μήνυμα
ΒΜR 1611,548
ημ θερμίδες 2417,322

και με τους υπολογισμούς
Πρωτείνη 275 γρ
Υδατανθρακας 165 γρ
Λίπη 48 γρ


Ειμαι πανω σε υδατάνθρακες και κατω σε πρωτείνη και λίπος. Απο θερμίδες 400 κατω απο την διατήρηση...
ΨΕΜΑΤΑ Δεν εχω υπολογισει την κουταλια ελαιολάδου... Δε ξερω αν επιρρεάζει πολυ...

Περιμενω τα φωτα σας...
Ευχαριστω... !!! ;)

ΥΓ κατεβασα και δυο τρια λιτρα κοκα κολα light γιατί δεν κατεβαινε ο τόνος και το κοτοπουλο. Επισης το μαυρο ρύζι είναι σαν να τρως χωμα...