PDA

Επιστροφή στο Forum : η διατροφη γραμμωσης που σκεφτομαι να ακολουθησω



Lexo
21-05-11, 12:18
καλημερα σας 8ελω τη γνωμη σας για ενα πλανο γραμμωσης που σκεφτομαι να ακολου8ησω

ειμαι 1,74 υψος 80 κιλα και γυρω στο 16% λιπος δε ξερω ακριβως δε φαινονται οι κοιλιακοι παρα μονο οι γραμμες στο πλαι επισης γυμναζομαι 2 χρονια συστηματικα λοιπον η διατροφη που σκεφτηκα ειν η εξης

το πρωι-6 ασπραδια με 70 γρ κουακερ
γευμα πριν τη προπονηση-1 γιαουρτακι με μια κουταλια μελι

προπονηση

μεταπροπονητικο 1 μπανανα-100γρ τονο και 100γρ ρυζι
απογευμα-100γρ τονο 50 γρ ρυζι και πρασινη σαλατα με μια κουταλια λαδι
βραδυ-100γρ τονο και αγγουροσαλατα με μια κουτραλια λαδι

συμπληρωματα δε περνω και αμα παρω 8α αντικαταστησω το πρωινο και το μεταπροπονητικο με ροφημα πρωτεινης..στοχος μου ειναι να πεσω στα 68-69 κιλα φετες....ολες οι αποψεις σεβαστες και δεκτες μαγκες

Panosss
21-05-11, 12:28
Αυτό δεν είναι διατροφή!!!
Είναι απλά κατανάλωση... τόνου!!!

Περιττό να πω οτι 300γρ τόνου την ημέρα είναι τραγική ποσότητα! Ψάξε στο forum για τόνο και θα καταλάβεις!!!

Lexo
21-05-11, 12:38
γιατι ρε φιλε? τις ημερησιες ποσοτητες 8α τις καλυπτω και περυσι την ειχα κανει αυτη τη διαιτα στο περιπου και δεν επα8α τιποτα

den23
21-05-11, 13:16
γιατι ρε φιλε? τις ημερησιες ποσοτητες 8α τις καλυπτω και περυσι την ειχα κανει αυτη τη διαιτα στο περιπου και δεν επα8α τιποτα

Δεν σημαίνει κάτι το γεγονός πως την έκανες και δεν έπαθές τίποτα...

αφενός ο τόνος δεν πρέπει να καταναλώνεται πάνω από 2-3 φορές τη Βδομάδα λόγο μεγάλης ποσότητάς βαρέων μέταλλων που κουβαλά, αφετέρου πρέπει να έχεις και άλλη Πηγή πρωτεΐνης έκτος από τόνο, καθώς υπάρχουν και τροφές με υψηλότερης βιολογικής άξιας πρωτεΐνη... άμα από γραμμάρια πρωτεΐνης είσαι ok με αυτήν και τα έχεις υπολογίσει όλα αντικατέστησε άπλα κάποια γεύματα με κοτόπουλο, γαλοπούλα, και μοσχάρι άπαχο.. και τόνος όχι περισσότερες από 2-3 φορές τη Βδομάδα... αυτά από μένα...;)

Panosss
21-05-11, 14:40
Δεν μου λέει κάτι οτι καλύπτεις με 300 γρ τόνο τις ημερήσιες ανάγκες σου σε πρωτεΐνες, ούτε οτι το έκανες και πέρυσι και δεν έπαθες τίποτα.
Είναι σχεδόν εγκληματικό να καταναλώνεις 300 γρ τόνου ΚΑΘΕ μέρα!!!

Αυτά απο εμένα, αλλά επειδή είμαστε ενήλικες και υπεύθυνοι των πράξεων μας, θα σου ευχηθώ καλή τύχη και καλή επιτυχία.

Txc
21-05-11, 14:50
1) Χρειαζεσε συμπληρωμα πρωτεινης whey...
2) Χρειαζεσε ισχυρη πολυβιταμινη animal pack...
3) Δεν τρως φρουτα, γαλακτομικα, συνθετους υδατανθρακες ( ψωμια, quaker )...
4) Κοβεις το μελι...
5) Πολυ τονος ρε φιλε, οχι τοσο κονσερβα, αν ειναι κονσερβα...
6) Πολυ αεροβια
7) Κανεις σοβαρη προπονα ή ψαχνεις γκομενα στο γυμναστηριο?
8) Παρε και κανεναν καλο λιποδυαλιτη...

Χωρις συμπληρωματα φιλαρακι, ΦΕΤΕΣ κορμι στυλ BAYWATCH, δεν κανεις...

Lexo
21-05-11, 17:07
και περυσι που ημουν 67κιλα 8%λιπος δε 8υμαμαι να πηρα συμπληρωμα μαλλον το σκαρι μου ειν ετσι επισης δεν εχω βαλει φρουτα και το γιαουρτι το βαλα το πρωι για να μη το βαλω βραδυ επειδη ειν γαλακτομικο και μη τρελενεσται ρε μαγκες τονο και σε κονσερβα και φρεσκο εννοω και οχι κα8ε μερα 300γρ 8α χει και ενναλαγες με μπακαλιρο και δεν εχω ΤΟ λιπος γυρω στο 16% ειμ και 80 κιλα αμα πεσω στα 68-69 πιστευω 8α μαι νταξει:toast:

Kaloutsikos
21-05-11, 19:03
και περυσι που ημουν 67κιλα 8%λιπος δε 8υμαμαι να πηρα συμπληρωμα μαλλον το σκαρι μου ειν ετσι επισης δεν εχω βαλει φρουτα και το γιαουρτι το βαλα το πρωι για να μη το βαλω βραδυ επειδη ειν γαλακτομικο και μη τρελενεσται ρε μαγκες τονο και σε κονσερβα και φρεσκο εννοω και οχι κα8ε μερα 300γρ 8α χει και ενναλαγες με μπακαλιρο και δεν εχω ΤΟ λιπος γυρω στο 16% ειμ και 80 κιλα αμα πεσω στα 68-69 πιστευω 8α μαι νταξει:toast:

Αλλες πηγές πρωτεινης γιατί δεν τρως φίλος;

terataki
22-05-11, 12:11
1) Χρειαζεσε συμπληρωμα πρωτεινης whey...
2) Χρειαζεσε ισχυρη πολυβιταμινη animal pack...
3) Δεν τρως φρουτα, γαλακτομικα, συνθετους υδατανθρακες ( ψωμια, quaker )...
4) Κοβεις το μελι...
5) Πολυ τονος ρε φιλε, οχι τοσο κονσερβα, αν ειναι κονσερβα...
6) Πολυ αεροβια
7) Κανεις σοβαρη προπονα ή ψαχνεις γκομενα στο γυμναστηριο?
8) Παρε και κανεναν καλο λιποδυαλιτη...

Χωρις συμπληρωματα φιλαρακι, ΦΕΤΕΣ κορμι στυλ BAYWATCH, δεν κανεις...

γιατι να μην φαει γαλακτομικα και φρουτα και κουακερ?μου το εξηγεις?γιατι δεν το χω καταλαβει.

arisfwtis
22-05-11, 12:20
1) Χρειαζεσε συμπληρωμα πρωτεινης whey...
2) Χρειαζεσε ισχυρη πολυβιταμινη animal pack...
3) Δεν τρως φρουτα, γαλακτομικα, συνθετους υδατανθρακες ( ψωμια, quaker )...
4) Κοβεις το μελι...
5) Πολυ τονος ρε φιλε, οχι τοσο κονσερβα, αν ειναι κονσερβα...
6) Πολυ αεροβια
7) Κανεις σοβαρη προπονα ή ψαχνεις γκομενα στο γυμναστηριο?
8) Παρε και κανεναν καλο λιποδυαλιτη...

Χωρις συμπληρωματα φιλαρακι, ΦΕΤΕΣ κορμι στυλ BAYWATCH, δεν κανεις...
ποιος το λεει αυτο

με διατροφη , προπονηση και ξεκουραση
ανετα κανεις

Txc
22-05-11, 14:07
Καταρχας Γραμμωση = Διαιτα ( θα χασεις κιλα πως το λενε )...

Σκοπος ειναι να κρατησεις μυικη μαζα και να χασεις λιπος και νερα ( θα χασεις και μυικο ιστο αλλα λιγοτερο )...

Φρουτα = Φρουκτοζη ( υδατανθρακας, ζαχαρη, παχαινει πως το λενε )...
Γαλακτομικα = Σε θολωνουν ( και αυτο εχει λιπαρα και υδατανθρακα )...

Πρεπει να καταναλωνεις και υδατανθρακα στην γραμμωση απλα πρεπει να τον μειωσεις και ειδικα προς το τελος της γραμμωσης...

Δεν θα πω τελος το αλατι και τηγανιτα, δεν ξερω τι κανετε εσεις, εγω αυτα δεν τα
καταναλονω ουτε στον ογκο...

Τις βιταμινες απο τα φρουτα και το γαλα που κοβεις, θα τις παρεις απο ισχυρη πολυβιταμινη ( animal pack )...

Προσωπικη μου αποψη, ΒΒ χωρις συμπληρωματα, ξεχαστε το. Πατε για κανα ταβλι...

ΥΓ. Δεν την χρειαζεσε την πρωτεινη απο τα γαλακτομικα, θα τα παρεις απο αλλου. Πιες κανα scoop παραπανω. Εγω πινω 4 ( αλλοι πολυ παραπανω, αν δεις διατροφη σε αγωνιστικο ΒΒ ) την ημερα...

terataki
22-05-11, 14:14
Καταρχας Γραμμωση = Διαιτα ( θα χασεις κιλα πως το λενε )...

Σκοπος ειναι να κρατησεις μυικη μαζα και να χασεις λιπος και νερα ( θα χασεις και μυικο ιστο αλλα λιγοτερο )...

Φρουτα = Φρουκτοζη ( υδατανθρακας, ζαχαρη, παχαινει πως το λενε )...
Γαλακτομικα = Σε θολωνουν ( και αυτο εχει λιπαρα και υδατανθρακα )...

Πρεπει να καταναλωνεις και υδατανθρακα στην γραμμωση απλα πρεπει να τον μειωσεις και ειδικα προς το τελος της γραμμωσης...

Δεν θα πω τελος το αλατι και τηγανιτα, δεν ξερω τι κανετε εσεις, εγω αυτα δεν τα
καταναλονω ουτε στον ογκο...

Τις βιταμινες απο τα φρουτα και το γαλα που κοβεις, θα τις παρεις απο ισχυρη πολυβιταμινη ( animal pack )...

Προσωπικη μου αποψη, ΒΒ χωρις συμπληρωματα, ξεχαστε το. Πατε για κανα ταβλι...
αχαχαχχαχχαχα,τραγελαφικος.
το γαλα το μονο που θολωνει ειναι τα μυαλα καποιων ανιδεων.
ο υδατανθρακας φιλε μου δεν παχενει,λιπαμε αλλα πρεπει να κανεις καποιες ερευνες πριν ξεστομισεις μια τετοια κοτσανα.
ο υδατανθρακας κραταει νερα,και γιαυτο αφερειται στο τελος μιας διαιτας,αφου εχουμε χασει το επιθυμιτο λιπος,τοτε βγαζουμε τον υδατανθρακα για να να διοξουμε οτι νερο εμεινε αλλα και για να μειωθουν και οι συνολικες θερμιδες.(και τα νερα που θα χασεις θα ειναι πολυ προσωρινα)
το τι κανεις εσυ ειναι αλλο θεμα.
μυικη μαζα δεν χανεις που να χτυπιεσαι,αν οι πρωτεινες ειναι επαρκης.

και κατι αλλο,ο πρωταρχικος ρολος σε μια διαιτα ειναι η απωλεια λιπους.
τι να το κανεις αν εχεις 30% ποσοστο λιπους και εχεις κοψει τον υδατανθρακα?θα καταφερεις τιποτα?
και επισης για να δουλεψει μια διαιτα φιλαρακο δεν θελεις συμπληρωματα.κατι πολυ απλο χρειαζεσαι,συχνα γευματα,και υποθερμιδικη διαιτα.αυτα ειναι τα βασικα για λιποδυαλυση,ολα τα αλλα υδατανθρακας και σουξουμουξου μανταλακια ειναι για αγριους που δεν ξερουν τι τους γινεται

Txc
22-05-11, 14:22
Μαλλον εσυ δεν ξερεις τι σου γινετε Μr.Olympia τερατακι, πανε ριχε μια ματια σε διατροφες αγωνιστικου ΒΒ...

Να σε καλα, γελασα πολυ με το ποστ σου...

:bowdown::bowdown:

terataki
22-05-11, 14:23
Μαλλον εσυ δεν ξερεις τι σου γινετε Μr.Olympia τερατακι, πανε ριχε μια ματια σε διατροφες αγωνιστικου ΒΒ...

Να σε καλα, γελασα πολυ με το ποστ σου...

:bowdown::bowdown:

:thumbup:

TEFAAtzis
22-05-11, 14:23
αχαχαχχαχχαχα,τραγελαφικος.
το γαλα το μονο που θολωνει ειναι τα μυαλα καποιων ανιδεων.
ο υδατανθρακας φιλε μου δεν παχενει,λιπαμε αλλα πρεπει να κανεις καποιες ερευνες πριν ξεστομισεις μια τετοια κοτσανα. + 10000

ο υδατανθρακας κραταει νερα,και γιαυτο αφερειται στο τελος μιας διαιτας,αφου εχουμε χασει το επιθυμιτο λιπος,τοτε βγαζουμε τον υδατανθρακα για να να διοξουμε οτι νερο εμεινε αλλα και για να μειωθουν και οι συνολικες θερμιδες.(και τα νερα που θα χασεις θα ειναι πολυ προσωρινα)
το τι κανεις εσυ ειναι αλλο θεμα.
μυικη μαζα δεν χανεις που να χτυπιεσαι,αν οι πρωτεινες ειναι επαρκης. + 1000

και κατι αλλο,ο πρωταρχικος ρολος σε μια διαιτα ειναι η απωλεια λιπους.
τι να το κανεις αν εχεις 30% ποσοστο λιπους και εχεις κοψει τον υδατανθρακα?θα καταφερεις τιποτα?
και επισης για να δουλεψει μια διαιτα φιλαρακο δεν θελεις συμπληρωματα.κατι πολυ απλο χρειαζεσαι,συχνα γευματα,και υποθερμιδικη διαιτα. μπορεις να βαλεις και κανα συμπληρωμα πρωτεινης για αντικατασταση γευματος πρωτεινης
αυτα ειναι τα βασικα για λιποδυαλυση,ολα τα αλλα υδατανθρακας και σουξουμουξου μανταλακια ειναι για αγριους που δεν ξερουν τι τους γινεται
;)

Panosss
22-05-11, 14:43
Terataki, είμαι 100% μαζί σου σε αυτά που λες! :thumbup::thumbup::thumbup:
Όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολές και ακραίες τοποθετήσεις χωρίς νόημα

Giannistzn
22-05-11, 16:11
1) Χρειαζεσε συμπληρωμα πρωτεινης whey... και αυγα να φαει το ιδιο ειναι. Απλα η whey ειναι πιο ευκολη, δεν χρειαζεται να βραζεις καθαριζεις αυγα κλπ
2) Χρειαζεσε ισχυρη πολυβιταμινη animal pack... οχι αναγκαστικα.
3) Δεν τρως φρουτα, γαλακτομικα, συνθετους υδατανθρακες ( ψωμια, quaker )... φρουτα πες οκ, αρκετοι τα αποφευγουν, γαλακτοκομικα, ψωμι και υδ/κες απο τη στιγμη που δεν θα κατεβει αγωνιστικα διαφορα ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙ. Πεσε σε ποσοστα λιπους 7-8% και κοψε μετα αυτα αν θες να δεις διαφορα που παλι παιζει να ειναι μηδαμινη και μονο σε ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ επιπεδο
4) Κοβεις το μελι... και παλι λαθος. Εαν ειναι ισορροπημενη κατα τα αλλα η διατροφη δεν ειναι απαγορευτικο.
5) Πολυ τονος ρε φιλε, οχι τοσο κονσερβα, αν ειναι κονσερβα... ειτε κονσερβα ειτε οχι ο τονος σε τετοιες ποσοτητες ειναι ΑΠΑΡΕΔΕΚΤΟ.
6) Πολυ αεροβια συμφωνω
7) Κανεις σοβαρη προπονα ή ψαχνεις γκομενα στο γυμναστηριο?
8) Παρε και κανεναν καλο λιποδυαλιτη... Γιατι? Με καλη αεροβια και προπονηση ειναι οκ. Εαν θελει να το ψαξει το παιδι και να παρει οκ, αλλα του λες να παρει κατι που εαν δεν ξερει καποιος μπορει να του προκαλεσει προβληματα? Ξερεις αν εχει προβλημα με το θυροειδη του, εαν εχει προβλημα με την καφεΐνη ή με οτι μπορει να εχει μεσα ο καθε λιποδιαλυτης? Δεν ειναι παιξε γελασε (πιστευω)]

Χωρις συμπληρωματα φιλαρακι, ΦΕΤΕΣ κορμι στυλ BAYWATCH, δεν κανεις...


και περυσι που ημουν 67κιλα 8%λιπος δε 8υμαμαι να πηρα συμπληρωμα μαλλον το σκαρι μου ειν ετσι επισης δεν εχω βαλει φρουτα και το γιαουρτι το βαλα το πρωι για να μη το βαλω βραδυ επειδη ειν γαλακτομικο και μη τρελενεσται ρε μαγκες τονο και σε κονσερβα και φρεσκο εννοω και οχι κα8ε μερα 300γρ 8α χει και ενναλαγες με μπακαλιρο και δεν εχω ΤΟ λιπος γυρω στο 16% ειμ και 80 κιλα αμα πεσω στα 68-69 πιστευω 8α μαι νταξει:toast:

Τοσος τονος ειναι πραγματικα επικινδυνος. Εδω 1 φορα τη μερα και ειμαστε στα ορια, εσυ με τοσο που τρως, αν οχι τωρα θα εχεις προβλημα στο μελλον με βαρεα μεταλλα. Ψαξε το θεμα δεν ειναι παιξε γελασε. Ασε που δεν ειναι καθολου σωστο να περιοριζεις τη διατροφη σου τοσο. Γιατι δεν τρως κρεας?

jannous44
22-05-11, 22:29
αλλαξε το τονο οχι ολο με τσιπουρα . η γενικα βρες καμια κοπελα που ο πατερας της να ειναι ψαρας και τρογε ολη μερα ψαρι αλλιως πανε στο carefour συνηθος το κιλο παιξει και 5-6ευρο. το Μεγαλο Σαββατο ειχα βρει το κιλο 3,5 πηγα πηρα 25 τσιπουρες και τις εβαλα στι καταψηξη στο τελος ψαρωσα:P ειναι γενικα φτηνο και το καλυτερο για γραμμωση.

Lexo
24-05-11, 10:53
ευχαριστω για τις απαντησεις αλλεσ πηγες εκτος απο ψαρια καλοκαιριατικα δε μπορω μου γ***** το στομαχι αντε κανα κοτοπουλο βραστο μονο ....οσο για τους υδαταν8ρακες εννοειτε οτι τους μειςνουμε δε γραμμωνουμε πρωτη φορα

και txc φιλος αν εχεις επαρκη ποσοτητα πρωτεινης και 8ρεπτικων συστατικων τα συμπληρωματα ειν αχρηστα το ειπα και πιο πανω περυσι στα 75 κιλα και 14% λιπος με διαιτα που ειχε 160γρ πρωτεινης ημερησιως και ολα απο τροφες σε 1,5μηνα περιπου κατεβηκα στα 66κιλα και 8% λιπος:toast: