PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια με την διατροφη γραμμωσης



NT8
21-05-11, 17:02
Παιδια γεια σε ολους,
Θα ηθελα αν μπορουσατε να με βοηθησετε με τη διατροφη γραμμωσης γιατι ειναι η πρωτη φορα που θα κανω κατι τετοιο και δεν θελω να αποτυχω.Ειμαι 19 χρονων,1.88,95 κιλα και 16% bodyfat .Στοχος μου ειναι σε 6 βδομαδες να πεσω στο 10-12%.10% θα ηταν το ιδανικο.Παρακατω θα γραψω μια τυπικη μερα διατροφης και προπονησης :

8:30 Ξυπνημα
9:00-9:45 Αεροβια ( γρηγορο περπατημα στο διαδρομο με 4% κλιση και 3 mph ή οπως αλλιως λεγονται)
10:30 1ο γευμα, 5 αυγα βραστα και multi
12:30 2o γευμα , κοτοπουλο/ψαρι/μοσχαρακι/χοιρινο και σαλατα με διαφορα λαχανικα,πρασινα κυριως.
13:30-15:00 προπονηση στη σχολη ( ειμαι τεφαα )
15:30 3ο ''γευμα'' , 1 scoop myofusion
16:30-18:00 Βάροι
18:15 Μεταπροπονητικο, 1scoop myofusion & 1 τοστ ολικης με μελι
19:00 5ο γευμα, 200 γρ φιλετο τονου σε κονσερβα και 70 γρ ρυζι
21:00 6ο γευμα , 1 τοστ ολικης με 1 φετα τυρι και μια φετα γαλοπουλα.
Μιση ωρα πριν τον υπνο: ZMA

Σκεφτομαι να κανω αεροβια το πρωι 6 φορες την εβδομαδα,βαροι 5 φορες την εβδομαδα και τις 2 off μερες απο τα βαροι 20 λεπτα προπονηση φορτισης του νευρικου συστηματος.Στη σχολη εχω καθε μερα εκτος απο σαββατοκυριακο. cheat meal σκεφτομαι να κανω καθε 14 μερες καθαρα ομως πχ πουρε με φιλετο κοτοπουλο και χυμο ή και να μην κανω καθόλου.

Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη!!!

NASSER
21-05-11, 19:07
Το προγραμμα διατροφής σου το έβγαλες μόνος σου?

NT8
21-05-11, 21:49
Το προγραμμα διατροφής σου το έβγαλες μόνος σου?

Ναι.Δεν ειναι καλο ε?

NASSER
21-05-11, 21:53
επειδη σκοπός του φόρουμ δεν είναι απλά να σου δόσει μια διατροφή ή να διορθώσει αυτη που έχεις, καλό είναι να διαβάσεις μερικες διατροφές, μετα να διαβάσεις τα άρθρα περί διατροφής και να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις μια νέα, προσέχοντας τις ποσότητες που αρμόζουν στο σώμα σου.
Φυσικά θα δόσεις έμφαση και στην δυνατότητα εκτέλεσης του προγράμματος διατροφής.

NT8
21-05-11, 22:05
Εχω διαβασει τα περισσοτερα αρθρα περι διατροφης του site.Φαινεται λιγο παραξενο που εχω τοσους υδατανθρακες το βραδυ?Απλα αυτο που προσπαθησα να κανω ειναι back loading στους υδατανθρακες για να καιω την υπολοιπη μερα λιπος ως κυρια πηγη ενεργειας.Ειναι τελειως λαθος αυτο?Με τα ιδια φαγητα ,πως θα μπορουσα να τα χωρισω καλυτερα κατα την διαρκεια της μερας?

NASSER
21-05-11, 22:18
Εχω διαβασει τα περισσοτερα αρθρα περι διατροφης του site.Φαινεται λιγο παραξενο που εχω τοσους υδατανθρακες το βραδυ?Απλα αυτο που προσπαθησα να κανω ειναι back loading στους υδατανθρακες για να καιω την υπολοιπη μερα λιπος ως κυρια πηγη ενεργειας.Ειναι τελειως λαθος αυτο?Με τα ιδια φαγητα ,πως θα μπορουσα να τα χωρισω καλυτερα κατα την διαρκεια της μερας?

Δεν μπορει να θεωρηθεί λάθος αλλά καις με πιο αργό ρυθμο παρά γρήγορα.Αντίθετα με τους στόχους σου. Τα τοστακια και τα μέλια καλό ειναι να τα αποφύγεις επίσης για το χρόνο που έχεις θέσει στόχους.

NT8
21-05-11, 23:07
Θα ηταν καλυτερο να σχεδιασω τα γευματα μου στο στυλ που λεει στο αρθρο για την διατροφη γραμμωσης ο Muscleboss?μεταπροπονητικα τι να βαλω αλλο?λεφτα για extra συμπληρωματα δεν παιζουν...
Φιλε NASSER ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!

NT8
23-05-11, 17:21
Θα ηταν καλυτερο να βαλω το τοστ μετα την αεροβια και ως τελευταιο γευμα τα αυγα???επισης καθε βδομαδα σκεφτομαι να κοβω λιγο τους υδατανθρακες πχ την δευτερη βδομαδα τερμα το μελι κ.ο.κ

Panosss
23-05-11, 20:06
Θεωρώ πως τοστ και μέλι δεν έχει θέση στην διατροφή σου για να κατορθώσεις αυτο που θέλεις.
Επίσης 200 γρ τόνος καθημερινά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσότητα και δεν ενδείκνυται σε καμία περίπτωση

NT8
23-05-11, 20:37
Θεωρώ πως τοστ και μέλι δεν έχει θέση στην διατροφή σου για να κατορθώσεις αυτο που θέλεις.
Επίσης 200 γρ τόνος καθημερινά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσότητα και δεν ενδείκνυται σε καμία περίπτωση

Να τρωω δηλαδη σκετο το τοστ ολικης ή κατι αλλο ως υδατανθρακα?
Βασικα 200γρ τονος ειναι μια κονσερβα μονο.πειραζει μια την μερα?

Devil
23-05-11, 20:53
Να τρωω δηλαδη σκετο το τοστ ολικης ή κατι αλλο ως υδατανθρακα?
Βασικα 200γρ τονος ειναι μια κονσερβα μονο.πειραζει μια την μερα?

κοψε εντελως το ψωμι με μελι στο postwo... και προσθεσε την αντιστηχη ποσοτητα υδατανθρακα σε ρυζι στο επομενο γευμα...

NT8
23-05-11, 20:55
κοψε εντελως το ψωμι με μελι στο postwo... και προσθεσε την αντιστηχη ποσοτητα υδατανθρακα σε ρυζι στο επομενο γευμα...

Οκ,σε ευχαριστω πολυ!!!Τα υπολοιπα γευματα ειναι οκ?

Devil
23-05-11, 20:57
Οκ,σε ευχαριστω πολυ!!!Τα υπολοιπα γευματα ειναι οκ?

αυτο δεν μ αρεσει και τοσο...

6ο γευμα , 1 τοστ ολικης με 1 φετα τυρι και μια φετα γαλοπουλα

NT8
23-05-11, 21:06
αυτο δεν μ αρεσει και τοσο...

6ο γευμα , 1 τοστ ολικης με 1 φετα τυρι και μια φετα γαλοπουλα

βασικα το αλλαξα,τρωω το τοστ το πρωι μετα την αεροβια και τα αυγα ως εκτο γευμα.
να αντικαταστισω με κατι αλλο το τοστ?σκεφτομουν κανα cottage με σταφιδες ή blueberries ή και σκετο...

Panosss
23-05-11, 21:46
Βάλε το cottage το βράδυ ως τελευταίο ή στην θέση του γιαουρτάκι.
Τα αυγά (ασπράδια υποθέτω) καλά κάνεις και τα έχεις στο πρώτο γεύμα.

NT8
23-05-11, 21:55
Βάλε το cottage το βράδυ ως τελευταίο ή στην θέση του γιαουρτάκι.
Τα αυγά (ασπράδια υποθέτω) καλά κάνεις και τα έχεις στο πρώτο γεύμα.

ολοκληρα τα τρωω τα αυγα...

Panosss
23-05-11, 23:10
Κάθε μέρα 5 ολόκληρα αυγά; :shock:
Τρελάθηκες;

NT8
24-05-11, 20:45
Ελα ρε συ,σιγα τι ειναι 5 αυγα :) !!!
Οκ σκεφτομαι να την αλλαξω απο βδομαδα μιας και τελειωνω με την σχολη ,και να ειναι καπως ετσι:
8:30 Ξυπνημα
9:00-9:45 Αεροβια
10:30 1 cottage cheese
12:30 κρεας/ψαρι με 50 γρ ρυζι ή 1 πατατα βραστη ή πουρε
14:00 Βάρη
15:30 1 scoop myofusion
16:30 60-100 γρ ρυζι με 200 γρ τονο
18:30 1 scoop myofusion
20:30 5 αυγα βραστα
πρι τον υμνο ΖΜΑ

ειναι πιο καλα ετσι?σκεφτομουν να κοψω αργοτερα και τους υδατανθρακες στο 2ο στις 12:30 .
παντως περιπου αυτα μπορω να αγοραζω γιατι κρεας ή ψαρι σχεδον σε καθε γευμα που εχουν οι πιο πολλες διατροφες γραμμωσης πεφτουν λιγο ακριβα
Α!το cottage cheese με τι μπορω να το αντικαταστισω?γιατι διαβασα οτι δεν πρεπει να τρωμε γαλακτοκομικα στην γραμμωση...Γενικα τι θα ηταν καλη επιλογη για πρωινο μετα την αεροβια?

Panosss
24-05-11, 20:58
Θα το επαναλάβω και θα σταματήσω εδώ.
Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις τι σημαίνει καθημερινά 5 ολόκληρα αυγά, θα σου πρότεινα απλά να ρωτήσεις γιατρό.
Δεν είναι απλά απαράδεκτο... είναι ε γκλη μα τι κο για την υγεία σου.

Αν δεν σε νοιάζει η υγεία σου, τότε βάλε και 10 ολόκληρα αυγά ή και παραπάνω καθημερινά. Έλα μωρέ τι 5 τι 10!!!
Μου αρέσει που σε νοιάζει να αντικαταστήσεις τα γαλακτοκομικά γιατί και καλά δεν κάνει στην γράμμωση, αλλά δεν σε ενδιαφέρει που επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με 5 ολόκληρα αυγά καθημερινά!!!!
Εντυπωσιακό

NT8
24-05-11, 21:09
Θα το επαναλάβω και θα σταματήσω εδώ.
Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις τι σημαίνει καθημερινά 5 ολόκληρα αυγά, θα σου πρότεινα απλά να ρωτήσεις γιατρό.
Δεν είναι απλά απαράδεκτο... είναι ε γκλη μα τι κο για την υγεία σου.

Αν δεν σε νοιάζει η υγεία σου, τότε βάλε και 10 ολόκληρα αυγά ή και παραπάνω καθημερινά. Έλα μωρέ τι 5 τι 10!!!
Μου αρέσει που σε νοιάζει να αντικαταστήσεις τα γαλακτοκομικά γιατί και καλά δεν κάνει στην γράμμωση, αλλά δεν σε ενδιαφέρει που επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με 5 ολόκληρα αυγά καθημερινά!!!!
Εντυπωσιακό

Μα γιατι ειναι κακο για την υγεια μου 5 ολοκληρα αυγα?για την χοληστερινη?νομιζω οτι αυτο εχει αποδειχτει μυθος...

Panosss
24-05-11, 21:24
OK εσύ ξέρεις καλύτερα!
Παντού υπάρχει ένας μύθος, άντε στην υγεία μας!

NT8
24-05-11, 21:27
OK εσύ ξέρεις καλύτερα!
Παντού υπάρχει ένας μύθος, άντε στην υγεία μας!

χαχαχα!!!οκ...
τεσπα,η ουσια ομως ειναι ,ειναι καλυτερη αυτη απο την προηγουμενη???

DrNio
24-05-11, 21:31
Μα γιατι ειναι κακο για την υγεια μου 5 ολοκληρα αυγα?για την χοληστερινη?νομιζω οτι αυτο εχει αποδειχτει μυθος...

E φίλος το "νομίζω" με το "έχει αποδειχθεί" δεν πάνε ποτέ μαζί.
Τα 5 πρώτα search στο google σχετικά με το αυγό πιστεύω θα σε πείσουν.
1 κρόκος την ημέρα δεν πειράζει,ειδικά αν είναι στο πρωινό σου,αλλά 5..δεν νομίζω:welcome:

NT8
24-05-11, 21:44
E φίλος το "νομίζω" με το "έχει αποδειχθεί" δεν πάνε ποτέ μαζί.
Τα 5 πρώτα search στο google σχετικά με το αυγό πιστεύω θα σε πείσουν.
1 κρόκος την ημέρα δεν πειράζει,ειδικά αν είναι στο πρωινό σου,αλλά 5..δεν νομίζω:welcome:

ενα search στο google ,και με επεισε οτι ειναι ενας μυθος.υπαρχει και θεμα εδω στο forum για αυτο...