PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωινο τρεξιμο



friksos
22-05-11, 11:24
Διαβασα σε καποιο αρθρο εναν "ειδικο" διατροφολογο να συστηνει το πρωινο τρεξιμο με αδειο στομαχι.Η βλακεια αυτη στηριζεται και καλα στο οτι με νυστικο στομαχι ο οργανισμος θα χρησιμοποιησει για καυσιμα απο το λιπος του σωματος ...Πραγμα που ειναι λαθος , οδηγει στην υπερπροπονηση ,ειναι και ανθυγιεινό....Το κακο ειναι πως υπαρχει κοσμος που το ακολουθει...:shock:

Dreiko
22-05-11, 11:35
Διαβασα σε καποιο αρθρο εναν "ειδικο" διατροφολογο να συστηνει το πρωινο τρεξιμο με αδειο στομαχι.Η βλακεια αυτη στηριζεται και καλα στο οτι με νυστικο στομαχι ο οργανισμος θα χρησιμοποιησει για καυσιμα απο το λιπος του σωματος ...Πραγμα που ειναι λαθος , οδηγει στην υπερπροπονηση ,ειναι και ανθυγιεινό....Το κακο ειναι πως υπαρχει κοσμος που το ακολουθει...:shock:

γεια σου φιλε μου.....:)
ο "ειδικος" διατροφολογος καλα τα λεει...εχει γινει αυτη η συζητηση και εδω στο φορουμ....ριξε μια ματια εδω....http://www.bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?23-%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7
καπου θα το βρεις....:thumbup:
οσο γι'αυτο.....απο που το συμπεραινεις???

friksos
22-05-11, 12:12
Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα για εμενα απο το να καταπονεις το σωμα σου νηστικος.Το οτι πολλοι το κανουν ακομα δεν σημαινει πως ειναι και σωστο.Εγω τρωω το μισο πρωινο πριν το αεροβιο και το υπολειπο μετα.Αυτο μου δινει την εντυπωση πως εχω καλυτερα αποτελεσματα απο το αεροβιο μου αφου εχω και περισσοτερη ενεργεια !Εχω μιλησει με ατομα που το εχουν δοκιμασει και κανενας δεν πηρε κατι καλο απο το αεροβιο με αδειο στομαχι.Αλλοι κουραζονται δεν αποδιδουν,χανουν το ενδιαφερον ,πεφτει η ταχυτητα.κλπ

terataki
22-05-11, 12:17
Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα για εμενα απο το να καταπονεις το σωμα σου νηστικος.Το οτι πολλοι το κανουν ακομα δεν σημαινει πως ειναι και σωστο.Εγω τρωω το μισο πρωινο πριν το αεροβιο και το υπολειπο μετα.Αυτο μου δινει την εντυπωση πως εχω καλυτερα αποτελεσματα απο το αεροβιο μου αφου εχω και περισσοτερη ενεργεια !Εχω μιλησει με ατομα που το εχουν δοκιμασει και κανενας δεν πηρε κατι καλο απο το αεροβιο με αδειο στομαχι.Αλλοι κουραζονται δεν αποδιδουν,χανουν το ενδιαφερον ,πεφτει η ταχυτητα.κλπ

φυσικα και περνεις απτο αεροβιο με το αδιο στομαχι...οταν ο οργανισμος θελει να χρησιμοποιησει κατι σαν ενεργεια προκειμενου να τρεξεις,θα χρησιμοποιησει το αποθηκευμενο λιπος,σε αντιθεση αν φας κατι πριν τρεξεις θα καψεις αυτο που εφαγες.υπαρχουν 2 εκδοχες,1)πας νυστικος και καις μονο αποθηκευμενο λιπος.2)καις θερμιδες που χεις φαει γενικα μες στην μερα ωστε να φτασεις σε αρνητικο θερμιδικο ισοζυγιο και να χασεις με τετιο τροπο λιπος...διαλεγεις και περνεις

friksos
22-05-11, 12:20
φυσικα και περνεις απτο αεροβιο με το αδιο στομαχι...οταν ο οργανισμος θελει να χρησιμοποιησει κατι σαν ενεργεια προκειμενου να τρεξεις,θα χρησιμοποιησει το αποθηκευμενο λιπος,σε αντιθεση αν φας κατι πριν τρεξεις θα καψεις αυτο που εφαγες.υπαρχουν 2 εκδοχες,1)πας νυστικος και καις μονο αποθηκευμενο λιπος.2)καις θερμιδες που χεις φαει γενικα μες στην μερα ωστε να φτασεις σε αρνητικο θερμιδικο ισοζυγιο και να χασεις με τετιο τροπο λιπος...διαλεγεις και περνεις

Καλα!!!!Το αεροβιο εσενα μονο αυτο σου λεει?Δεν μιλαω για καυση λιπους μονο.Αντοχη ας πουμε?

terataki
22-05-11, 12:24
Καλα!!!!Το αεροβιο εσενα μονο αυτο σου λεει?Δεν μιλαω για καυση λιπους μονο.Αντοχη ας πουμε?

εννοειτε πως θα περνεις αντοχη με τον καιρο

friksos
22-05-11, 12:25
Αν πεις μισο ποτηρι γαλα και μια φριγανιτσα μιση ωρα πριν να πουμε,θα τρεχεις δηλαδη για να καψεις αυτο που εφαγες ?ελεος....Ασε που εχω βρει οτι παρολο που το αεροβιο χαμιλης εντασης καιει περισσοτερο λιπος (εκεινη την στιγμη) με το να κανεις λιγοτερη ωρα και με μεγαλυτερη ενταση ναι καις ακομα περισσοτερο κατα την διαρκεια της μερας.Ειναι καλο δηλαδη να πας να χωσεις διαλειμματικη υψηλης εντασης με αδειο στομαχι?

terataki
22-05-11, 12:28
Αν πεις μισο ποτηρι γαλα και μια φριγανιτσα μιση ωρα πριν να πουμε,θα τρεχεις δηλαδη για να καψεις αυτο που εφαγες ?ελεος....Ασε που εχω βρει οτι παρολο που το αεροβιο χαμιλης εντασης καιει περισσοτερο λιπος (εκεινη την στιγμη) με το να κανεις λιγοτερη ωρα και με μεγαλυτερη ενταση ναι καις ακομα περισσοτερο κατα την διαρκεια της μερας.Ειναι καλο δηλαδη να πας να χωσεις διαλειμματικη υψηλης εντασης με αδειο στομαχι?

δεν μιλησα για διαλλειμματικη...ετσι κιαλλιως με την διαλλειματικη δεν καις το μεγιστο λιπος...το μεγιστο λιπος θα το καψεις με το 55-70% της ΜΚΣ,δηλαδη αργο τρεξιματακι,και για τους πιο αρχαριους,γρηγορο περπατημα

friksos
22-05-11, 12:35
δεν μιλησα για διαλλειμματικη...ετσι κιαλλιως με την διαλλειματικη δεν καις το μεγιστο λιπος...το μεγιστο λιπος θα το καψεις με το 55-70% της ΜΚΣ,δηλαδη αργο τρεξιματακι,και για τους πιο αρχαριους,γρηγορο περπατημα

Καλα καταλαβα αλλιως το εκλαμβανεις εσυ το αεροβιο αλλιως εγω:) Παντως αμα το ψαξεις θα δεις πως με το αργο αεροβιο μεγαλης διαρκειας καις περισσοτερο λιπος ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗς ΑΣΚΗΣΗς ,ενω με την διαλλειματικη καις περισσοτερο συνολικα γιατι συνεχιζεις να καις μετα την ασκηση κατα τη διαρκεια ολης της μερας.

steg
22-05-11, 13:53
Αν κάνουμε αερόβια ενώ συνεχίζεται η χώνεψη, δηλαδή με τα επίπεδα γλυκόζης και ινσουλίνης ακόμα ψηλά, παρεμποδίζεται η έκκριση της γλυκαγόνης, της ορμόνης που ενεργοποιεί το μηχανισμό της λιπόλυσης. Μ' άλλα λόγια, όσο η ινσουλίνη είναι ψηλά, το λίπος δεν μπορεί να διασπαστεί και να βγει από τα λιποκύτταρα για να χρησιμοποιηθεί ως καύσιμο στους μύες. Συμφέρει λοιπόν κάποιον που κάνει αερόβια κυρίως για να κάψει λίπος (δηλαδή με ρυθμό γύρω στο 60-65% του μέγιστου καρδιακού παλμού), να την κάνει όταν η ινσουλίνη είναι στο χαμηλότερο επίπεδό της, δηλαδή αρκετές ώρες μετά από ένα γεύμα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι κάνοντας αερόβια νηστικοί καίμε μόνο λίπος, γιατί εκτός από λιπόλυση, η γλυκαγόνη προκαλεί και γλυκογενόλυση, δηλαδή διάσπαση γλυκογόνου σε γλυκόζη που χρησιμοποιείται και αυτή για ενέργεια. Οπότε καίμε ένα μίγμα υδατανθράκων/λίπους. Η αναλογία αυτών των δύο συστατικών στο μίγμα καυσίμου εξαρτάται από την ένταση της αερόβιας.

jimmy007
28-05-11, 18:32
Αν κάνουμε αερόβια ενώ συνεχίζεται η χώνεψη, δηλαδή με τα επίπεδα γλυκόζης και ινσουλίνης ακόμα ψηλά, παρεμποδίζεται η έκκριση της γλυκαγόνης, της ορμόνης που ενεργοποιεί το μηχανισμό της λιπόλυσης. Μ' άλλα λόγια, όσο η ινσουλίνη είναι ψηλά, το λίπος δεν μπορεί να διασπαστεί και να βγει από τα λιποκύτταρα για να χρησιμοποιηθεί ως καύσιμο στους μύες. Συμφέρει λοιπόν κάποιον που κάνει αερόβια κυρίως για να κάψει λίπος (δηλαδή με ρυθμό γύρω στο 60-65% του μέγιστου καρδιακού παλμού), να την κάνει όταν η ινσουλίνη είναι στο χαμηλότερο επίπεδό της, δηλαδή αρκετές ώρες μετά από ένα γεύμα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι κάνοντας αερόβια νηστικοί καίμε μόνο λίπος, γιατί εκτός από λιπόλυση, η γλυκαγόνη προκαλεί και γλυκογενόλυση, δηλαδή διάσπαση γλυκογόνου σε γλυκόζη που χρησιμοποιείται και αυτή για ενέργεια. Οπότε καίμε ένα μίγμα υδατανθράκων/λίπους. Η αναλογία αυτών των δύο συστατικών στο μίγμα καυσίμου εξαρτάται από την ένταση της αερόβιας.

Μην ξεχνάμε την μικρή βέβαια συμμετοχή των BCAA's αμινοξέων, σε ποσοστό μικρότερο του 10% σε φυσιολογικούς υγιείς ανθρώπους..

Eddie
28-05-11, 18:57
Τι βλεπουν τα ματακια μου εδω...:shock::shock::shock::shock:

Ωραια,φατε μια ομελετα τοτε με λουκανικο,και μισο βαζακι μελι για να εχετε ενεργεια και πατε να καψετε λιπος μετα :lol:

COBRA_STYLE
28-05-11, 19:08
Τι βλεπουν τα ματακια μου εδω...:shock::shock::shock::shock:

Ωραια,φατε μια ομελετα τοτε με λουκανικο,και μισο βαζακι μελι για να εχετε ενεργεια και πατε να καψετε λιπος μετα :lol:
κλαιω:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:


ολα αυτα περι γευματος λιγο πριν την πρωινη αεροβια για ενεργεια κ καλα ειναι μπαρουφες...με ενα καφε λιγο πριν εισαι κουφετο....επειδη μερικοι δεν μπορουν δεν σημαινει οτι δεν γινεται

gmalamos
28-05-11, 19:11
κλαιω:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:


ολα αυτα περι γευματος λιγο πριν την πρωινη αεροβια για ενεργεια κ καλα ειναι μπαρουφες...με ενα καφε λιγο πριν εισαι κουφετο....επειδη μερικοι δεν μπορουν δεν σημαινει οτι δεν γινεται

+mp3..:green:

COBRA_STYLE
28-05-11, 19:14
+mp3..:green:
κωλοφαρδε...εγω δεν εχω:green:

nopantas
28-05-11, 20:28
κλαιω:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:


ολα αυτα περι γευματος λιγο πριν την πρωινη αεροβια για ενεργεια κ καλα ειναι μπαρουφες...με ενα καφε λιγο πριν εισαι κουφετο....επειδη μερικοι δεν μπορουν δεν σημαινει οτι δεν γινεται

αν παρουμε μιση ωρα πριν λιποδιαλυτη με καφεινη green tea guaranaa κλπ κ μετα πρωινη αεροβια ειμαστε κομπλε ετσι??

ελμερ
28-05-11, 20:56
καλησπερα.....οταν εχω χρονο για πρωινο διαδρομο παιρνω 1 χαπι γκουαρανα μιση ωρα πριν αρχισω χωρις να χω φαει κατι ,κανω 40 με 60 λεπτα διαδρομο και μολις τελειωσω τρωω αμεσως μια μπανανα......και εχει αποδωσει αριστα σε μενα......

COBRA_STYLE
28-05-11, 23:50
αν παρουμε μιση ωρα πριν λιποδιαλυτη με καφεινη green tea guaranaa κλπ κ μετα πρωινη αεροβια ειμαστε κομπλε ετσι??

εαν σε πιανει η καφεινη πιστευω θα εισαι σουπερ ντουπερ...εγω τουλαχιστον ετσι παω πολυ καλα

paulakos
29-05-11, 04:59
Πρωινο σεξ με αδειο στομαχι επιτρεπεται?:jason:

Stella
29-05-11, 09:26
Πρωινό αερόβιο με άδειο στομάχι, έστω και χαμηλής έντασης (65%) εχει πολύ καλά και γρήγορα αποτελέσματα στην καυση λίπους. Τουλάχιστον σ΄εμενα που το δοκίμασα έχει διαφορά σε σχέση με το αερόβιο απογευματινές ώρες!
Θέλει όμως προσοχή στην ξεκούραση(για εμάς που δουλευουμε και έχουμε βάρβαρα ωράρια και τρέχουμε όλη μέρα να τα προλάβουμε όλα, δουλειά-οικογένεια-υποχρεώσεις)εφόσον κάνουμε δίπλες προπονήσεις (πρωί-απόγευμα).

giannis64
29-05-11, 20:26
παραθετω ενα ποστ που εκανα πριν λιγο..


καντες 2 και θα δεις διαφορα σιγουρα αν δεν το εχεις κανει ποτε..;)

και αν θες να εισαι πιο αυστηρος και να δουλεψεις τελεια, κανε πρωι νυστικος 45 λεπτα, και το απογευμα μετα τα βαρη κανα 45 και θα με θυμηθεις..

jimmy007
30-05-11, 05:20
Τι βλεπουν τα ματακια μου εδω...:shock::shock::shock::shock:

Ωραια,φατε μια ομελετα τοτε με λουκανικο,και μισο βαζακι μελι για να εχετε ενεργεια και πατε να καψετε λιπος μετα :lol:

:bowdown::bowdown::bowdown::thumbup::thumbup::turtle::turtle:

Spyros95
30-05-11, 11:41
Ρε Μαγκες...
Τα διαβασα ολα και ακομα δεν καταλαβα κατι...
Τελικα εινε καλη ι αεροβια το πρωι με αδειο στομαχι???

Eddie
30-05-11, 12:54
Ρε Μαγκες...
Τα διαβασα ολα και ακομα δεν καταλαβα κατι...
Τελικα εινε καλη ι αεροβια το πρωι με αδειο στομαχι???


Οπως βλεπεις ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη!!Σε μενα παντως με αδειο στομαχι,δουλευει πολυ καλα.Μετα απο φαγητο δεν εχω δοκιμασει να τρεξε,και ουτε προκειται βασικα..

marvin
30-05-11, 13:46
giannis64
καντες 2 και θα δεις διαφορα σιγουρα αν δεν το εχεις κανει ποτε..

και αν θες να εισαι πιο αυστηρος και να δουλεψεις τελεια, κανε πρωι νυστικος 45 λεπτα, και το απογευμα μετα τα βαρη κανα 45 και θα με θυμηθεις..

+1000:thumbup::thumbup::thumbup:

giannis64
30-05-11, 15:56
Ρε Μαγκες...
Τα διαβασα ολα και ακομα δεν καταλαβα κατι...
Τελικα εινε καλη ι αεροβια το πρωι με αδειο στομαχι???

:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

friksos
30-05-11, 15:58
Τι βλεπουν τα ματακια μου εδω...:shock::shock::shock::shock:

Ωραια,φατε μια ομελετα τοτε με λουκανικο,και μισο βαζακι μελι για να εχετε ενεργεια και πατε να καψετε λιπος μετα :lol:

***** δεν διαβαζεις οτι μιλαω για το μισο πρωινο?Αυτα που λες τα τρωει ανθρωπος η χαβουζα?

friksos
30-05-11, 16:01
κλαιω:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:


ολα αυτα περι γευματος λιγο πριν την πρωινη αεροβια για ενεργεια κ καλα ειναι μπαρουφες...με ενα καφε λιγο πριν εισαι κουφετο....επειδη μερικοι δεν μπορουν δεν σημαινει οτι δεν γινεται

Σωστα αν ο σκοπος που γυμναζεσαι ριναι το "μοντελινγκ" η αμα τον χειμωνα εισαι σαν χαβουζα (ογκος) και το καλοκαιρι απλα θες να καψεις οκ

friksos
30-05-11, 16:03
Πρωινο σεξ με αδειο στομαχι επιτρεπεται?:jason:

Παυλακο επιτρεπεται μονο αυτοι που περνουν αναβολες δεν μπορπουν ουτε πρωι ουτε ....γενικα!

giannis64
30-05-11, 16:06
***** δεν διαβαζεις οτι μιλαω για το μισο πρωινο?Αυτα που λες τα τρωει ανθρωπος η χαβουζα?


Infractions :thumbup:

beefmeup
30-05-11, 16:09
Αν πεις μισο ποτηρι γαλα και μια φριγανιτσα μιση ωρα πριν να πουμε,θα τρεχεις δηλαδη για να καψεις αυτο που εφαγες ?ελεος...

ναι φιλε γιατι σου φενεται περιεργο αυτο?
αφου ετσι λειτουργει το σωμα τι να κανουμε τωρα?

καλυτερα λιπος καις απουσια ινσουλινης..
κ η μονη ωρα που η ινσουλινη ειναι χαμηλα ειναι το πρωι που εισαι νυστικος,μιας κ το σωμα λαμβανει την κατασταση του υπνου σαν νηστεια,κ μετα τα βαρη που την εχεις ριξει με την προπονηση..

τι το περιεργο εχει αυτο δλδ κ που ειναι η ενσταση σου?

friksos
30-05-11, 16:13
Βασικα εγω γραφω στην ενοτητα του φορουμ μονο για τις πολεμικες τεχνες...Εγω το αεροβιο αυτο που κανουν οι γκομενες δεν το κανω.....προτιμω να τα δινω ολα στην αεροβια και αλλες φορες αναεροβια αντοχη.Οποτε μαλλον δεν μπορω να μιλησω για το θεμα με ατομα που σκεφτονται Π.Χ "οχ αμα βαλω ενταση στο τρεξιμο λες να χασω μυικο ιστο"? Δεν εχει καμια δουλεια το ενα με το αλλο.Ο ενας κανει αεροβιο για την εμφανιση του και ο αλλος για πραγματικη φυσικη κατασταση.ΑΥΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΤΟΣΟΙ ΜΠΟΝΤΙ ΜΠΙΛΝΤΕΡς ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥς για ενα θεμα το οποιο ειναι στην ενοτητα πολεμικΩν τενων κλπ.

giannis64
30-05-11, 16:15
Παυλακο επιτρεπεται μονο αυτοι που περνουν αναβολες δεν μπορπουν ουτε πρωι ουτε ....γενικα!

καιι εδω λαθος εισαι μεγαλε.
εγω που περνω αβερτα μπορω και πρωι και μεσημερι και βραδυ, και μετα απο το σεξ το κανω και μονος μου για να δειξω ποιος ειναι ο αρχηγος.

ρε συ ποιος σου τα λεει αυτα??

beefmeup
30-05-11, 16:16
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΤΟΣΟΙ ΜΠΟΝΤΙ ΜΠΙΛΝΤΕΡς ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥς για ενα θεμα το οποιο ειναι στην ενοτητα πολεμικβνα τενων κλπ.

αυτο φιλε παλι ποιος το καθοριζει οτι η αεροβια ειναι θεμα πολ.τεχνων?:unsure:

αυτο που ρωτας..

.με νυστικο στομαχι ο οργανισμος θα χρησιμοποιησει για καυσιμα απο το λιπος του σωματος ...

ειναι σωστο..γιατι ξινιζεις οταν σου λεμε τοσα ατομα οτι ισχυει?
αφου σου απαντανε απο κατω κ μαλιστε με επεξηγησεις..
εσυ αντιθετα δεν δινεις καμια καλη επεξηγηση,του γιατι να μην ισχυει,απλα κραζεις..

friksos
30-05-11, 16:17
ναι φιλε γιατι σου φενεται περιεργο αυτο?
αφου ετσι λειτουργει το σωμα τι να κανουμε τωρα?

καλυτερα λιπος καις απουσια ινσουλινης..
κ η μονη ωρα που η ινσουλινη ειναι χαμηλα ειναι το πρωι που εισαι νυστικος,μιας κ το σωμα λαμβανει την κατασταση του υπνου σαν νηστεια,κ μετα τα βαρη που την εχεις ριξει με την προπονηση..

τι το περιεργο εχει αυτο δλδ κ που ειναι η ενσταση σου?

Αυτο λεω πως εγω δεν κανω βαρη και διατροφη για φουσκομα .Προσωπικα εγω μονο και μονο απο το μποξ καιω λιπος.Αλλα τι να σου πω τωρα.Εσυ κανεις αεροβια για να καψεις λιπος ,εγω για αντοχη.Εσυ κανεις βαρη για φουσκομα εγω για δυναμη (την οποια χρησιμοποιω) οποτε τι να λεμε......

beefmeup
30-05-11, 16:19
Αυτο λεω πως εγω δεν κανω βαρη και διατροφη για φουσκομα .Προσωπικα εγω μονο και μονο απο το μποξ καιω λιπος.Αλλα τι να σου πω τωρα.Εσυ κανεις αεροβια για να καψεις λιπος ,εγω για αντοχη.Εσυ κανεις βαρη για φουσκομα εγω για δυναμη (την οποια χρησιμοποιω) οποτε σατο.

εγω φιλε δεν κανω αεροβια χρονια τωρα..
ξεκιναμε απο εκει..

αεροβια για "φουσκωμα" πρωτη φορα ακουω..
κ για "δυναμη" μη σου πω..
δλδ πως η αεροβια σου δινει δυναμη??
μαλλον αντοχη εννοεις..

Eddie
30-05-11, 16:19
***** δεν διαβαζεις οτι μιλαω για το μισο πρωινο?Αυτα που λες τα τρωει ανθρωπος η χαβουζα?

Ωχχχ κριμα..δεν ειδα τι ειπες,μαλλον καμια κακια λεξη θα ειπες και σου βαλανε πιπερακι στο στομα οι mods!!

Φριξο μου,θα φριξω με αυτα που γραφεις..δηλαδη αν προσπαθεις να με πεισεις οτι τρωγοντας το μισο πρωινο πριν την αεροβια και το αλλο μισο μετα καις το ιδιο λιπος,η οτι εαν φας το μισο πρωινο δε θα καταβολισεις μυς ενω αν πας νηστικος θα καταβολισεις,η οτι αν κανεις παπαρα τη φρυγανιτσα στο γαλατακι θα εχεις ενεργεια πριν την αεροβια..θα πηδηχτω απ το παραθυρο :?

friksos
30-05-11, 16:24
αυτο φιλε παλι ποιος το καθοριζει οτι η αεροβια ειναι θεμα πολ.τεχνων?:unsure:

αυτο που ρωτας..


ειναι σωστο..γιατι ξινιζεις οταν σου λεμε τοσα ατομα οτι ισχυει?
αφου σου απαντανε απο κατω κ μαλιστε με επεξηγησεις..
εσυ αντιθετα δεν δινεις καμια καλη επεξηγηση,του γιατι να μην ισχυει,απλα κραζεις..

Και τι θελεις δηλαδη ρε φιλε νατο δεχτω επειδη το λετε εσεις?Μπηκα στον κοπο να δω αλλα ποστ σας και ξενερωσα απο τη zωη μου.Τι να πω ψεματα?Βρες μου εσυ εναν πυγμαχο που να μην κανει συxνα αεροβια και μετα βρες μου εναν που να το κανει νυστικος .Τελος παντων για τον σκοπο που θες ομολογω πως ειναι ενταξει αυτο που κανεις (aeροβιο με αδειο στομαχι) Αλλα μην μου λες πως ειναι ετσι για ολουςΕγω δεν ειμαι επαγκελματιας πυγμαχος αλλα και παλι οτι κανω στην προπονηση μου ειναι για φυσικη κατασταση και για το ρινγκ.Οι μποντι μπιλντερς κανουν προπονηση για καμια παραλια!Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?καμια.

friksos
30-05-11, 16:27
Ωχχχ κριμα..δεν ειδα τι ειπες,μαλλον καμια κακια λεξη θα ειπες και σου βαλανε πιπερακι στο στομα οι mods!!

Φριξο μου,θα φριξω με αυτα που γραφεις..δηλαδη αν προσπαθεις να με πεισεις οτι τρωγοντας το μισο πρωινο πριν την αεροβια και το αλλο μισο μετα καις το ιδιο λιπος,η οτι εαν φας το μισο πρωινο δε θα καταβολισεις μυς ενω αν πας νηστικος θα καταβολισεις,η οτι αν κανεις παπαρα τη φρυγανιτσα στο γαλατακι θα εχεις ενεργεια πριν την αεροβια..θα πηδηχτω απ το παραθυρο :?

Ρε αγορι μου σου μιλαω για αθλητισμο εγω!!!!!Αν θελεις απλα να κψεις λιπος εσυ απο την ασκηση τοτε οκ κανε περιπατο και νηστεια τιποτα δεν θα παθεις. .Και δεν προσπαθω να σε πεισω τιποτα τετοιο γιατι εγ απο το αεροβιο περιμενω αλλα αποτελεσματα .Η καυση πιπους ειναι κατι που ερχεαι δευτερο .Παντως εγω εκαψα και πολυ λιπος αλλαζοντας προγραμμα στο τρεξιμο.Απο το 45λεπτο χαλαρα πηγα στο15-20 λεπτα με μεγιστη ενταση και πραγματικα καιεει περισσοτερο .Γιατι ? απλα επειδη συνεχιζεις να καις και την ωρα που καθεσαι.

Dreiko
30-05-11, 16:27
Αυτο λεω πως εγω δεν κανω βαρη και διατροφη για φουσκομα .Προσωπικα εγω μονο και μονο απο το μποξ καιω λιπος.Αλλα τι να σου πω τωρα.Εσυ κανεις αεροβια για να καψεις λιπος ,εγω για αντοχη.Εσυ κανεις βαρη για φουσκομα εγω για δυναμη (την οποια χρησιμοποιω) οποτε σατο.

φιλε....κατ'αρχην σε bodybyilding foroum εισαι...αμα ηθελες απαντησεις απο πυγμαχους να ρωταγες τον Μιχαλη Αρναουτη.....και γω που ασχολιομουν με τις πολ. τεχνες και τα μαχητικα σπορ περιπου 7-8 χρονια την αεροβια την εκανα νηστικος....

giannis64
30-05-11, 16:28
ναι αν το κανει για φυσικη κατασταση οκ.

για καυση λιπους ομως που ρωταει ο σταρτερ, πρωι αεροβια και μετα τα βαρη..

τελος..

αα και αν ξενερωνεις τοσο ευκολα υπαρχει και ληση.. δεν διαβαζεις..

και αν θες ριξε και μια ματια την απαντηση που εδωσε για το σεξ και αυτους που περνουν αναβολικα λιγο παραπανω.

beefmeup
30-05-11, 16:28
Και τι θελεις δηλαδη ρε φιλε νατο δεχτω επειδη το λετε εσεις?Μπηκα στον κοπο να δεω αλλα ποστ σας και ξενερωσα απο τη χωη μου.Τι να πω ψεματα?Βρες μου εσυ εναν πυγμαχο που να μην κανει συνα αεροβια και μετα βρες μου εναν που να το κανει νυστικος .Τελος παντων για τον σκοπο που θες ομολογω πως ειναι ενταξει αυτο που κανεις (εχροβιο με αδειο στομαχι) Αλλα μην μου λες πως ειναι ετσι για ολουςΕγω δεβ ειμαι επαγκελματιας πυγμαχος αλλα και παλι οτι κανω στην προπονηση μου ειναι για φυσικη κατασταση και για το ρινγκ.Οι μποντι μπιλντερς κανουν προπονηση για καμια παραλια!Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?καμια.

ρε ανθρωπε,δεν το γραφουμε εμεις..
υπαρχει ολοκληρη βιβλιογραφια που το υποστηριζει κ εμεις σε αυτην αναφερομαστε οταν σου απανταμε..
εμπεριστατωμενα δλδ..

αλλη προπονηση κανουν οι πυγμαχοι κ αλλου ειδους οι ββντερς εδω ειμαστε συμφωνοι.
κ προσαρμοζουν τις προπονες τους αναλογα με τις αναγκες τους..

αλλα αυτο για την πρωινη αεροβια ισχυει,τι να κανουμε τωρα?

κ σε ξαναρωτω,μπορεις εσυ εμπεριστατωμενα να μου αποδειξεις οτι ισχυει αυτο που λες,κ οχι με την δικια σου γνωμη..
ετσι για να κανουμε κ διαλογο..

friksos
30-05-11, 16:29
καιι εδω λαθος εισαι μεγαλε.
εγω που περνω αβερτα μπορω και πρωι και μεσημερι και βραδυ, και μετα απο το σεξ το κανω και μονος μου για να δειξω ποιος ειναι ο αρχηγος.

ρε συ ποιος σου τα λεει αυτα??

Κλα παρε λιγο ακομα αναβολικα και μετα μου λες.

Eddie
30-05-11, 16:29
Και τι θελεις δηλαδη ρε φιλε νατο δεχτω επειδη το λετε εσεις?Μπηκα στον κοπο να δεω αλλα ποστ σας και ξενερωσα απο τη χωη μου.Τι να πω ψεματα?Βρες μου εσυ εναν πυγμαχο που να μην κανει συνα αεροβια και μετα βρες μου εναν που να το κανει νυστικος .Τελος παντων για τον σκοπο που θες ομολογω πως ειναι ενταξει αυτο που κανεις (εχροβιο με αδειο στομαχι) Αλλα μην μου λες πως ειναι ετσι για ολουςΕγω δεβ ειμαι επαγκελματιας πυγμαχος αλλα και παλι οτι κανω στην προπονηση μου ειναι για φυσικη κατασταση και για το ρινγκ.Οι μποντι μπιλντερς κανουν προπονηση για καμια παραλια!Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?καμια.

Μηπως τον πυγμαχο δε τον ενδιαφερει το καψιμο λιπους ομως???Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο..η αεροβια κανει παντα καλο,ειτε εισαι μετα απο γευμα ειτε νηστικος,αναλογως τους στοχους του καθενος!!

Και ναι,πρεπει να το δεχτεις γιατι υπαρχουν ατομα εδω μεσα,παρα πολλα ατομα,που το εχουν δοκιμασει με θετικα αποτελεσματα..αυτο δε σου λεει κατι??

giannis64
30-05-11, 16:32
Κλα παρε λιγο ακομα αναβολικα και μετα μου λες.


κιαλλα? ολο τον δουναβη εχω καταπιει. εδω και 11 χρονια.

αλλα το μοτερ ειναι παουερ..

friksos
30-05-11, 16:34
ρε ανθρωπε,δεν το γραφουμε εμεις..
υπαρχει ολοκληρη βιβλιογραφια που το υποστηριζει κ εμεις σε αυτην αναφερομαστε οταν σου απανταμε..
εμπεριστατωμενα δλδ..

αλλη προπονηση κανουν οι πυγμαχοι κ αλλου ειδους οι ββντερς εδω ειμαστε συμφωνοι.
κ προσαρμοζουν τις προπονες τους αναλογα με τις αναγκες τους..

αλλα αυτο για την πρωινη αεροβια ισχυει,τι να κανουμε τωρα?

κ σε ξαναρωτω,μπορεις εσυ εμπεριστατωμενα να μου αποδειξεις οτι ισχυει αυτο που λες,κ οχι με την δικια σου γνωμη..
ετσι για να κανουμε κ διαλογο..

Ρε μαν εχω διαβασει και εγω πολλα για αυτο αλλα τι να κνω τωρα να σου αναφερω πηγες?Τ α πρα γματα αλλαζουν.ΟΙ πυγμαχοι ας πουμε παλια εκαναν καθε πρωι 1 ωρα τρεξιμο.Τωρα ομως οι περισσοτεροι ανακαλυψαν την ενταση ....Αλλα και παλι το ειπες μονος σου αλλο ο ββινντερ αλλο ο μαχητης.Μην το κουραζοθμε αλλο εδω λεμε για πολεμικες τεχνες αλλα αθληματα κλπ.Σε λιγο επειδη δηλαδη καποιοι το υποστριζουν θα μου πεις πως και το μποντι μπιλντινγκ ειναι αθλημα!!!!!!!!!!!!!

friksos
30-05-11, 16:35
κιαλλα? ολο τον δουναβη εχω καταπιει. εδω και 11 χρονια.

αλλα το μοτερ ειναι παουερ..

Ενταξει ρε φιλε μαγκια σου και εγω επινα 10 χρονια πρεζα αλλα ακομα γ*μ*ω και δερνω

beefmeup
30-05-11, 16:37
.Σε λιγο επειδη δηλαδη καποιοι το υποστριζουν θα μου πεις πως και το μποντι μπιλντινγκ ειναι αθλημα!!!!!!!!!!!!!

μια χαρα αθλημα ειναι.μην γινομαστε υπερβολικοι..

giannis64
30-05-11, 16:39
Διαβασα σε καποιο αρθρο εναν "ειδικο" διατροφολογο δεν μιλας για γυμναστη, αρα καποιος θελει να κανει διαιτα για να χασει η να βαλει κιλα. να συστηνει το πρωινο τρεξιμο με αδειο στομαχι.Η βλακεια αυτη στηριζεται και καλα στο οτι με νυστικο στομαχι ο οργανισμος θα χρησιμοποιησει για καυσιμα απο το λιπος του σωματος ...Πραγμα που ειναι λαθος , οδηγει στην υπερπροπονηση ,ειναι και ανθυγιεινό....Το κακο ειναι πως υπαρχει κοσμος που το ακολουθει...:shock:

ρε συ εισαι και σταρτερ και δεν ξερεις να ανοιγεις θεματα!!

βλεπεις πουθενα να εισαι σαφης για τι αθλημα μιλαμε?
ξερεις ποσοι και ποσοι ανοιγουν θεματα αλλου για αλλου? τα δαχτυλα μας θα μυρισουμε?

αν ησουν σωστος στο θεμα σου δεν θα ειχαμε αυτο το πατηρντη τωρα.
οσο για τα αναβολικα? αν δεν εχει παρει δεν εισαι σε θεση να κρινεις και να βγαζεις συμπερασματα..

friksos
30-05-11, 16:44
ρε συ εισαι και σταρτερ και δεν ξερεις να ανοιγεις θεματα!!

βλεπεις πουθενα να εισαι σαφης για τι αθλημα μιλαμε?
ξερεις ποσοι και ποσοι ανοιγουν θεματα αλλου για αλλου? τα δαχτυλα μας θα μυρισουμε?

αν ησουν σωστος στο θεμα σου δεν θα ειχαμε αυτο το πατηρντη τωρα.
οσο για τα αναβολικα? αν δεν εχει παρει δεν εισαι σε θεση να κρινεις και να βγαζεις συμπερασματα..
Εχεις ενα δικιο αλλα δεν εγραψα στην ενοτητα β.β εγραψα στο "αλλα αθληματα"

giannis64
30-05-11, 16:47
δες ποσα θεματα εχει στο αλλα θεματα που αφορουν ββ!!

τελος παντων ας τελειωσει εδω η κουβεντα.

και ανακεφαλεωνω. αν θες αντοχη τρως αλλα και παλι πας για τρεξημο μετα απο καμια ωρα γιατι διατρεχεις πολλους κυνδινους υγειας..

αν θες λιποδιαλυση πας νυστκος.
τελος.

friksos
30-05-11, 16:47
ρε συ εισαι και σταρτερ και δεν ξερεις να ανοιγεις θεματα!!

βλεπεις πουθενα να εισαι σαφης για τι αθλημα μιλαμε?
ξερεις ποσοι και ποσοι ανοιγουν θεματα αλλου για αλλου? τα δαχτυλα μας θα μυρισουμε?

αν ησουν σωστος στο θεμα σου δεν θα ειχαμε αυτο το πατηρντη τωρα.
οσο για τα αναβολικα? αν δεν εχει παρει δεν εισαι σε θεση να κρινεις και να βγαζεις συμπερασματα..

Ξερω πολυ καλα τι παιζει μετις αναβολες .Ναρκωτικα ειναι και αυτα ΠΡΕΖΑ!!! Πως μπορει ενα "αθλημα" να προβαλλει με τετοιο τροπο τα ντραγκς?Μακρια απο ουσιες εγω λεω παντα στους πιτσιρκικδες.

giannis64
30-05-11, 16:49
Ξερω πολυ καλα τι παιζει μετις αναβολες .Ναρκωτικα ειναι και αυτα ΠΡΕΖΑ!!! Πως μπορει ενα "αθλημα" να προβαλλει με τετοιο τροπο τα ντραγκς?Μακρια απο ουσιες εγω λεω παντα στους πιτσιρκικδες.

τωρα μιλας σωστα :thumbup:

friksos
30-05-11, 16:50
δες ποσα θεματα εχει στο αλλα θεματα που αφορουν ββ!!

τελος παντων ας τελειωσει εδω η κουβεντα.

και ανακεφαλεωνω. αν θες αντοχη τρως αλλα και παλι πας για τρεξημο μετα απο καμια ωρα γιατι διατρεχεις πολλους κυνδινους υγειας..

αν θες λιποδιαλυση πας νυστκος.
τελος.

Τωρα μαλιστα.Εδω συμφωνω.

friksos
30-05-11, 18:26
εγω φιλε δεν κανω αεροβια χρονια τωρα..
ξεκιναμε απο εκει..

αεροβια για "φουσκωμα" πρωτη φορα ακουω..
κ για "δυναμη" μη σου πω..
δλδ πως η αεροβια σου δινει δυναμη??
μαλλον αντοχη εννοεις..

Λεω πως δεν ζηταω συμβουλες απο γυναικες που τρεχουν χαλαρα να χασουν κανα κιλο ουτε απο ατομα που ασχολουνται απλα και μονο με τη σωματικη διαπλαση.Φυσι κα γουσταρω να βλεπω τον εαυτο μου να στεγωνει απο λιπος αλλα ειναι δευτερευον αυτο.Πρωταρχικος σκοπος μου ειναι η αντοχη και η αναεροβια αντοχη απο το τρξιμο.Οσο για το φουσκομα το λεω για τους β.βιλντερς .Γιατι κι εγω κανω βαρη αλλα παλι για αλλο σκοπο καταλαβες?

friksos
30-05-11, 18:38
Οπως βλεπεις ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη!!Σε μενα παντως με αδειο στομαχι,δουλευει πολυ καλα.Μετα απο φαγητο δεν εχω δοκιμασει να τρεξε,και ουτε προκειται βασικα..

φφφφφφφκουραστηκα ...δεν λεμε να φας κανα μουσακα.ΤΕΣΠΑ .Τρεξε γρηγορο τρεξιμο και σπριντακια απο 25-50-10-200 600 μετρα και πες μου αμα την παλευεις μετα.Γιατι απο οτι καταλαβα εσυ κανεις αεροβιο χαμηλης εντασης ,μεγαλης διαρκειας ε?Αμα ειναι ετσι και νηστεια να κανεις δεν νομιζω να σε επηρεασει

friksos
30-05-11, 18:45
ναι φιλε γιατι σου φενεται περιεργο αυτο?
αφου ετσι λειτουργει το σωμα τι να κανουμε τωρα?

καλυτερα λιπος καις απουσια ινσουλινης..
κ η μονη ωρα που η ινσουλινη ειναι χαμηλα ειναι το πρωι που εισαι νυστικος,μιας κ το σωμα λαμβανει την κατασταση του υπνου σαν νηστεια,κ μετα τα βαρη που την εχεις ριξει με την προπονηση..

τι το περιεργο εχει αυτο δλδ κ που ειναι η ενσταση σου?

αγορινα μου "ετσι λες λειτουργρει το σωμα για να καψει λιπος"αυτο ομως εμενα δεν μου λεει κατι γιατι ξερω επισης πως με αδειο στομαχι αν κανεις σοβαρη προπονηση εντατικα δεν θα αποδωσεις το βελτιστο ...τι να κανουμε τωρα.ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...

friksos
30-05-11, 18:53
αυτο φιλε παλι ποιος το καθοριζει οτι η αεροβια ειναι θεμα πολ.τεχνων?:unsure:

αυτο που ρωτας..


ειναι σωστο..γιατι ξινιζεις οταν σου λεμε τοσα ατομα οτι ισχυει?
αφου σου απαντανε απο κατω κ μαλιστε με επεξηγησεις..
εσυ αντιθετα δεν δινεις καμια καλη επεξηγηση,του γιατι να μην ισχυει,απλα κραζεις..

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ολα μαζι μεσανε τα σχολια.Δεν ξινιζω απλα σε καμια περιπτωση δεν υιοθετω αποψεις ...οτι να"ναι . Και φυσικα δεν λεω οτι η αεροβια ειναι μονο θεμα π .τ αλλα για αυτον τον λογο το ποσταρα εδω στο "αλλα αθληματα" Μιλαω σε αθλητες αλλα και σε απλους ασκουμενους οπως ειμαι εγω. Ποτε δεν εω ποσταρει στο β.β φορουμ..αφου δεν εω σχεση

gsisr
30-05-11, 19:02
Friksos έχουμε φρίξει με τη κουβέντα σου ρε φίλε. http://www.smilieshq.com/smilies/mad0259.gif (http://www.smilieshq.com)

Αφού τα ξέρεις όλα και δεν αλλάζεις γνώμη ποιος ο λόγος που άνοιξες το τόπικ εξαρχής;;;;;:banghead:

friksos
30-05-11, 19:06
φιλε....κατ'αρχην σε bodybyilding foroum εισαι...αμα ηθελες απαντησεις απο πυγμαχους να ρωταγες τον Μιχαλη Αρναουτη.....και γω που ασχολιομουν με τις πολ. τεχνες και τα μαχητικα σπορ περιπου 7-8 χρονια την αεροβια την εκανα νηστικος....

τι πολεμικη τεχνη?

friksos
30-05-11, 19:14
Friksos έχουμε φρίξει με τη κουβέντα σου ρε φίλε. http://www.smilieshq.com/smilies/mad0259.gif (http://www.smilieshq.com)

Αφού τα ξέρεις όλα και δεν αλλάζεις γνώμη ποιος ο λόγος που άνοιξες το τόπικ εξαρχής;;;;;:banghead:

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΝΕΙς ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ διαβαζεις και να ΑΠΑΝΤας?ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΑΠΟΨΗ.κΑΙ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ?ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!Και εγω εχω φριξει γιατι δεν παιζει ενα καθαρα για μαχητικα αθληματα φορουμ. και αντι να πουμε κατι να μαθω κι εγω κατι χρησιμο ακουω οτι ακουγα απο τουσ (στηθος-δικεφαλα) στα γυμναστηρια.Τι γνωμη να αλλαξω φιλε (χωρις ΡΕ) ?

gsisr
30-05-11, 19:24
αφου ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ρε φίλε τι άλλο δε καταλαβαίνεις. άμα θες να κάψεις λίπος για μεγαλύτυερη αποτελεσματικότητα κάνεις το πρωί που τα επιπεδα γλυκογόνου είναι χαμηλά και δε χρησιμοποιούνται για ενέργεια αφου δεν υπάρχουν, αλλά το λίπος που είναι η εύκολη λύση. αν θες να αυξήσεις την αντοχή σου υπάρχουν άλλα πράματα που για να κάνεις πτ τα ξέρεις αλλά και ειδική προπόνηση με βάρη

friksos
30-05-11, 19:36
αφου ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ρε φίλε τι άλλο δε καταλαβαίνεις. άμα θες να κάψεις λίπος για μεγαλύτυερη αποτελεσματικότητα κάνεις το πρωί που τα επιπεδα γλυκογόνου είναι χαμηλά και δε χρησιμοποιούνται για ενέργεια αφου δεν υπάρχουν, αλλά το λίπος που είναι η εύκολη λύση. αν θες να αυξήσεις την αντοχή σου υπάρχουν άλλα πράματα που για να κάνεις πτ τα ξέρεις αλλά και ειδική προπόνηση με βάρη

TESPAΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ ΓΙΑ ΑΝΤΟΧΗ ΧΛΟΜΟ.αΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΕΡΔΙΣΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΟΥ. ΒΑΡΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΙΑΣΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΥΝΑΜΗ και εκρηξη. Δεν ειναι κατι που δεν καταλαβΑΙνω το ποστ δεν ηταν ερωτηση απλα επειδη εχω κουραστει να ακουω πραγματα που δεν στεκουν το ανεφερα.

gsisr
30-05-11, 19:58
τεσπα όπως είπες δε ξέρεις και πολλά..απλά στο τόπικ έγραψες μια άποψη που υπέθεσες..εξάλλου αν έχεις συγκεκριμένες απόρίες σιγουρα θα μπορεί να στις λύσει ο προπονητής σου αλλά γτ όχι και κάποια απ τα παιδιά που ασχολούνται στο φόρουμ παράλληλα με τη προπόνηση στα βάρη:thumbup:

friksos
30-05-11, 20:06
τεσπα όπως είπες δε ξέρεις και πολλά..απλά στο τόπικ έγραψες μια άποψη που υπέθεσες..εξάλλου αν έχεις συγκεκριμένες απόρίες σιγουρα θα μπορεί να στις λύσει ο προπονητής σου αλλά γτ όχι και κάποια απ τα παιδιά που ασχολούνται στο φόρουμ παράλληλα με τη προπόνηση στα βάρη:thumbup:

αμαν!!!!!!!!!!!! Δεν υποθετω.Οταν λεω κατι το λεω με σιγουρια ,αν δεν ειμαι σιγουρος δεν μιλαω, εσενα τι δεν σου κολλαει δηλαδη ?Μα και βεβαια με τον προπονητη μου τα συζηταω πρωτα.ΤΕσπα μην μπεις στον κοπο να απαντησεις γιαΤΙ θα σκασουν κι αλλοι να πουνε τα δικα τους.Τα παιδια αοι το φορουμ δυστυχως δεν ειναι στην ιδια φαση .Εκανα μ...λκια που προσπαθησα να ανοιξω συζητηση σε φορουμ γυμναστηριακων.Μην μου πεις σε παρακαλω μονο οτι και ο προπονητης με τους συναθλητες μου ειναι λαθος ....ελεος.

Dreiko
30-05-11, 20:12
τι πολεμικη τεχνη?

ειχα ξεκινησει με tang soo-do,και μετα εφτασα καφε ζωνη στο shun tao hu kung fu....
και απο μαχητικα σπορ εχω κανει κικ,πυγμαχια και παλη υποταγης(στα πλαισια ΜΜΑ)....

friksos
30-05-11, 20:22
ειχα ξεκινησει με tang soo-do,και μετα εφτασα καφε ζωνη στο shun tao hu kung fu....
και απο μαχητικα σπορ εχω κανει κικ,πυγμαχια και παλη υποταγης(στα πλαισια ΜΜΑ)....

Αρα κοζαρεις.Οτι δουλευει για τον καθενα.Αλλα οπως και να το κανουμε δεν θα δεχτω συμβουλες απο επιδοξους φουσκοτους για την προπονηση ,δεν πας για καλλιστεια.ΤΟ Β.Β ΦΟΡΘΜ το αγκλικο ας πουμε φιλοξενει μπιλντεριδες,παουερ λιφτερς κλπ.Εκει εχει αρκετα σωστα αρθρα και για τους πυγμαχους..και οχι μονο δλδ.Καπως ετσι την ειδα κι εγω εδς.Αλλα τελικα μεχρι τωρα ενα σωστο ποστ δεν εχω δει ...ολο γιακρεατινες,προτεινες και ντραγκσ....ΞΕΝΕΡΩΣΑ:green:

lef
30-05-11, 20:37
Αρα κοζαρεις.Οτι δουλευει για τον καθενα.Αλλα οπως και να το κανουμε δεν θα δεχτω συμβουλες απο επιδοξους φουσκοτους για την προπονηση ,δεν πας για καλλιστεια.ΤΟ Β.Β ΦΟΡΘΜ το αγκλικο ας πουμε φιλοξενει μπιλντεριδες,παουερ λιφτερς κλπ.Εκει εχει αρκετα σωστα αρθρα και για τους πυγμαχους..και οχι μονο δλδ.Καπως ετσι την ειδα κι εγω εδς.Αλλα τελικα μεχρι τωρα ενα σωστο ποστ δεν εχω δει ...ολο γιακρεατινες,προτεινες και ντραγκσ....ΞΕΝΕΡΩΣΑ:green:

τα υπολοιπα τα αφηνω ασχολιαστα..γνωμη σου
αλλα εδω εισαι ανακριβης..
κανε μια γυρα ρε φιλε πρωτα απο το φορουμ και ξενερωνεις μετα
μην πετας αυτο που θελεις ετσι και αλλιως να πεις για δημιουργια εντυπωσεων;)

Dreiko
30-05-11, 20:40
Αρα κοζαρεις.Οτι δουλευει για τον καθενα.Αλλα οπως και να το κανουμε δεν θα δεχτω συμβουλες απο επιδοξους φουσκοτους για την προπονηση ,δεν πας για καλλιστεια.ΤΟ Β.Β ΦΟΡΘΜ το αγκλικο ας πουμε φιλοξενει μπιλντεριδες,παουερ λιφτερς κλπ.Εκει εχει αρκετα σωστα αρθρα και για τους πυγμαχους..και οχι μονο δλδ.Καπως ετσι την ειδα κι εγω εδς.Αλλα τελικα μεχρι τωρα ενα σωστο ποστ δεν εχω δει ...ολο γιακρεατινες,προτεινες και ντραγκσ....ΞΕΝΕΡΩΣΑ:green:

ναι αγορινα απλα αλλο να μην σε ενδιαφερει το bb(δικαιωμα σου)και αλλο να το απαξιωνεις(μαζι και αυτους που το ασκουν,δηλαδη σχεδον ολους εδω μεσα),και μαλιστα με ακρως προσβλητικο τροπο....!!!;)
Οσο για το bb ειναι πολλα παραπανω απ'οσα λες..και δεν του αξιζουν τετοια λογια...:toast:
Και οσο για τα drugs θα σου πω(ακολουθωντας το δικο σου σκεπτικο)οτι αν ενας πυγμαχος δε σαπισει τη μυτη του απο τα χτυπηματα,θα τη σαπισει απο τα κοκορετσια που ρουφαει...

Nive
30-05-11, 20:51
ναι αγορινα απλα αλλο να μην σε ενδιαφερει το bb(δικαιωμα σου)και αλλο να το απαξιωνεις(μαζι και αυτους που το ασκουν,δηλαδη σχεδον ολους εδω μεσα),και μαλιστα με ακρως προσβλητικο τροπο....!!!;)
Οσο για το bb ειναι πολλα παραπανω απ'οσα λες..και δεν του αξιζουν τετοια λογια...:toast:
Και οσο για τα drugs θα σου πω(ακολουθωντας το δικο σου σκεπτικο)οτι αν ενας πυγμαχος δε σαπισει τη μυτη του απο τα χτυπηματα,θα τη σαπισει απο τα κοκορετσια που ρουφαει...

αχαχαχαχαχαχαχα!!!:welcome:
Εγώ έκανα πανκράτιο και τώρα κικ και σε πιάνω άπειρα φίλε!

Να πω και`γω κάτι για το θέμα.Το βράδυ έχουμε κάψει όλο το γλυκογόνο και το πρωί νηστικοί λίπος (με την αερόβια) όσο για το αν γίνεται υπερπροπόνηση και είμαστε με άδειο στομάχι που λέει ο φίλος να του πω μόνο πως αν έχεις κάνει φόρτωμα από το βράδυ ή έστω κάνεις διατροφή πρωτεϊνική (ακόμη και με λίγους υδατάνθρακες) φυσικά έχεις άδειο στομάχι αλλά γεμάτες αποθήκες και έτιμο μεταβολισμό.

friksos
30-05-11, 21:03
τα υπολοιπα τα αφηνω ασχολιαστα..γνωμη σου
αλλα εδω εισαι ανακριβης..
κανε μια γυρα ρε φιλε πρωτα απο το φορουμ και ξενερωνεις μετα
μην πετας αυτο που θελεις ετσι και αλλιως να πεις για δημιουργια εντυπωσεων;)

ΤΡΕΛΑ πουλας εσυ?Ποια δημιουργια εντυπωσεων ρε?Δηλαδη τι ?Ειμαι πισω απο μια οθονη και με νοιαζει το τι θα σκεφτεις εσυ μηπως?Εγω μονο γιαμουσικη και γυμναστικη μπενω στο κςλοιντερνετ.Βγαζε συμπερασματα για καποιον που ξερεις αλλα μονο αμα τον ξερεις γιατι πισω απο μια οθονη δεν ξερεις τιποτα!πηρες χαμπαρι τι ειπε?σκεψου το αλλα μην απαντησεις.

friksos
30-05-11, 21:08
ναι αγορινα απλα αλλο να μην σε ενδιαφερει το bb(δικαιωμα σου)και αλλο να το απαξιωνεις(μαζι και αυτους που το ασκουν,δηλαδη σχεδον ολους εδω μεσα),και μαλιστα με ακρως προσβλητικο τροπο....!!!;)
Οσο για το bb ειναι πολλα παραπανω απ'οσα λες..και δεν του αξιζουν τετοια λογια...:toast:
Και οσο για τα drugs θα σου πω(ακολουθωντας το δικο σου σκεπτικο)οτι αν ενας πυγμαχος δε σαπισει τη μυτη του απο τα χτυπηματα,θα τη σαπισει απο τα κοκορετσια που ρουφαει...
Η αληθεια να λεγεται.Μπορει να μου αρεσει το αθλημα μου αλλα παραδεχομαι και τα "κακα" του.Παντως απο τη φαση β.β κραζω τους ΦΑΡΜΑΚΑΚΙΔΕΣ μονο.Εγω προσωπικα ειμαι λατρης των ασκησεων με το βαρος του σωματος χωρις βεβαια να απορριποτω τα βαρη ,αλλα τα κανω με ρεγουλα.Γενικα χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους να γυμναζονται αλλαοταν βλεπω κατι πραγματα με εξογκοματα ΦΡΙΚΑΡΩ,τους συχαινομαι.αυτα ολα καλα..

lef
30-05-11, 21:10
ΤΡΕΛΑ πουλας εσυ?Ποια δημιουργια εντυπωσεων ρε?Δηλαδη τι ?Ειμαι πισω απο μια οθονη και με νοιαζει το τι θα σκεφτεις εσυ μηπως?Εγω μονο γιαμουσικη και γυμναστικη μπενω στο κςλοιντερνετ.Βγαζε συμπερασματα για καποιον που ξερεις αλλα μονο αμα τον ξερεις γιατι πισω απο μια οθονη δεν ξερεις τιποτα!πηρες χαμπαρι τι ειπε?σκεψου το αλλα μην απαντησεις.

relax φιλαρακι..δεν θα καθομουν να ασχοληθω ετσι κ αλλιως με την παρτη σου ..εχω καλυτερα πραγματα να κανω
απλα για το θεμα μασ πανε λιγο απο τους κανονες του φορουμ να δεις αυτο για τα drugs κατα ποσο ισχυει για ν διαπιστωσεις και ποιοσ βγαζει συμπερασματα.καλησπερα σου:toast:

gsisr
30-05-11, 21:12
http://www.smilieshq.com/smilies/sick0013.gif (http://www.smilieshq.com)

friksos
30-05-11, 21:14
αχαχαχαχαχαχαχα!!!:welcome:
Εγώ έκανα πανκράτιο και τώρα κικ και σε πιάνω άπειρα φίλε!

Να πω και`γω κάτι για το θέμα.Το βράδυ έχουμε κάψει όλο το γλυκογόνο και το πρωί νηστικοί λίπος (με την αερόβια) όσο για το αν γίνεται υπερπροπόνηση και είμαστε με άδειο στομάχι που λέει ο φίλος να του πω μόνο πως αν έχεις κάνει φόρτωμα από το βράδυ ή έστω κάνεις διατροφή πρωτεϊνική (ακόμη και με λίγους υδατάνθρακες) φυσικά έχεις άδειο στομάχι αλλά γεμάτες αποθήκες και έτιμο μεταβολισμό.

αν ομως κανεις προπονηση βραδυ και το πρωι γρηγορο τρεξιμο η σπριντ και μετα ξανα το βραδυ προπ. χτυπαει καπως .Εμενα τουλαχιστον και αρκετους συναθλητες μου μας ριχνει !Οποτε εγω ξηγιεμαι οπως προαναφερα.Ειδικα αν κανω πλλα σπριντ το πρωι ,πραγματικα δεν υπαρχει πιο ασχημο πραγμα απο το να πας απογευμα προπονηση και να μην "εχεις" τα ποδια σου.

Dreiko
30-05-11, 21:15
Η αληθεια να λεγεται.Μπορει να μου αρεσει το αθλημα μου αλλα παραδεχομαι και τα "κακα" του.Παντως απο τη φαση β.β κραζω τους ΦΑΡΜΑΚΑΚΙΔΕΣ μονο.Εγω προσωπικα ειμαι λατρης των ασκησεων με το βαρος του σωματος χωρις βεβαια να απορριποτω τα βαρη ,αλλα τα κανω με ρεγουλα.Γενικα χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους να γυμναζονται αλλαοταν βλεπω κατι πραγματα με εξογκοματα ΦΡΙΚΑΡΩ,τους συχαινομαι.αυτα ολα καλα..

ναι φιλε...καταλαβαινω απολυτα τι λες....
απλα οι ΦΑΡΜΑΚΑΚΙΔΕΣ....ειναι σε ολα τα αθληματα....οταν ο bolt παει σα twincharged Pontiac GTO....οταν ο Phelps κερναει τσαγια τα δελφινια....μου φαινεται υποκρισια να λεμε για το bb....;):thumbup:

Nive
30-05-11, 21:24
αν ομως κανεις προπονηση βραδυ και το πρωι γρηγορο τρεξιμο η σπριντ και μετα ξανα το βραδυ προπ. χτυπαει καπως .Εμενα τουλαχιστον και αρκετους συναθλητες μου μας ριχνει !Οποτε εγω ξηγιεμαι οπως προαναφερα.Ειδικα αν κανω πλλα σπριντ το πρωι ,πραγματικα δεν υπαρχει πιο ασχημο πραγμα απο το να πας απογευμα προπονηση και να μην "εχεις" τα ποδια σου.

Φίλε,εγώ αυτά που ανέφερε τα βασίζω σε αγαλακτική αερόβια και όχι σε γαλακτική!!!
Αυτό που λες έχει βάση αλλά και`γω πάω το βράδυ για βάρη και το πρωί για τρέξιμο πολλές φορές αλλά στην αερόβια δουλεύω στο 60-80% της μέγιστης καρδιακής παροχής με σκαλοπάτια,οπότε είμαι στο όριο της γαλακτικής με μειωμένο μυικό κάμματο και καταστροφή αρχικά μυικών ινώς και έπειτα των ``καλών`` αποθηκών μου! Άρα δουλεύω κυρίως για αύξηση καρδιακής συχνότητας με μειωμένο εργογόνο παράγοντα και προσπαθόντας ν`αυξήσω το διπλό γινόμενο και να κάνω όσο το δυνατόν ποιο οικονομική την καρδιά μου,αλλά καίγοντας ταυτόχρονα λίπος σε μικρές βέβαια ταχύτητες επιπωματισμού.
Προφανώς είσαι δρομέας για να κάνεις σπριντ...εκεί αλλάζει το θέμα και πας υπερπροπόνηση...;)

Nive
30-05-11, 21:25
ναι φιλε...καταλαβαινω απολυτα τι λες....
απλα οι ΦΑΡΜΑΚΑΚΙΔΕΣ....ειναι σε ολα τα αθληματα....οταν ο bolt παει σα twincharged Pontiac GTO....οταν ο Phelps κερναει τσαγια τα δελφινια....μου φαινεται υποκρισια να λεμε για το bb....;):thumbup:

+άπειρο...τα`πες όλα σε μία πρόταση.:thumbup:

gym
30-05-11, 21:26
ναι φιλε...καταλαβαινω απολυτα τι λες....
απλα οι ΦΑΡΜΑΚΑΚΙΔΕΣ....ειναι σε ολα τα αθληματα....οταν ο bolt παει σα twincharged Pontiac GTO....οταν ο Phelps κερναει τσαγια τα δελφινια....μου φαινεται υποκρισια να λεμε για το bb....;):thumbup:

τα ειπες ολα εδω...:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

friksos
30-05-11, 21:27
ναι φιλε...καταλαβαινω απολυτα τι λες....
απλα οι ΦΑΡΜΑΚΑΚΙΔΕΣ....ειναι σε ολα τα αθληματα....οταν ο bolt παει σα twincharged Pontiac GTO....οταν ο Phelps κερναει τσαγια τα δελφινια....μου φαινεται υποκρισια να λεμε για το bb....;):thumbup:

ΟΚ παντου εχουν εισχωρισει τα φαρμακα δυστυχως.Το χειροτερο ειναι που δεν παιζουν πια προτυπα για τους νεους.Εντομεταξυ επειδη στην πολη οι περισσοτεροι κανουν καθιστικη ζωη μολις την παρουν χαμπαρι οτι ειναι χλαπατσες γραφονται γυμναστηριο,μιας και υοαρχουν πολλα.Ε οταν βλεπω αυτα τα τυπακια να κανουν βαρη 5 μηνες και να ρωτανε για συμπληροματα και αλλα.....νταξ μου κακοφαινεται.ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑ

friksos
30-05-11, 21:31
Προφανώς είσαι δρομέας για να κάνεις σπριντ...εκεί αλλάζει το θέμα και πας υπερπροπόνηση...;)

Η ΠΥΓΜΑΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΟΥ:)

hlias102
31-05-11, 00:18
Φίλε,εγώ αυτά που ανέφερε τα βασίζω σε αγαλακτική αερόβια και όχι σε γαλακτική!!!
Αυτό που λες έχει βάση αλλά και`γω πάω το βράδυ για βάρη και το πρωί για τρέξιμο πολλές φορές αλλά στην αερόβια δουλεύω στο 60-80% της μέγιστης καρδιακής παροχής με σκαλοπάτια,οπότε είμαι στο όριο της γαλακτικής με μειωμένο μυικό κάμματο και καταστροφή αρχικά μυικών ινώς και έπειτα των ``καλών`` αποθηκών μου! Άρα δουλεύω κυρίως για αύξηση καρδιακής συχνότητας με μειωμένο εργογόνο παράγοντα και προσπαθόντας ν`αυξήσω το διπλό γινόμενο και να κάνω όσο το δυνατόν ποιο οικονομική την καρδιά μου,αλλά καίγοντας ταυτόχρονα λίπος σε μικρές βέβαια ταχύτητες επιπωματισμού.
Προφανώς είσαι δρομέας για να κάνεις σπριντ...εκεί αλλάζει το θέμα και πας υπερπροπόνηση...;)


Frikso δε βλέπω να αντιπαρέρχεσαι σε κάτι που είπε εδώ το παληκάρι.Αρα συμφωνείς?
Γιατί εγώ έβγαλα TILT με όλα αυτά που είπε:green:

Nive
31-05-11, 00:46
Προφανώς είσαι δρομέας για να κάνεις σπριντ...εκεί αλλάζει το θέμα και πας υπερπροπόνηση...;)



Η ΠΥΓΜΑΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΟΥ:)

Και τα σπριντ πού σε βοηθάνε? Δεν γνωρίζω γι`αυτό σε ρωτάω. :unsure:
Εσύ θες μεν έκρηξη αλλά και περιοδικότητα-συνέχεια...αντοχή.Τα σπριντ πώς σε δουλεύουν?

Υ.Γ έχει πέσει το μπαλάκι του τέννις και το σπιρτόκουτο στο σαγόνι σύνεφο ε? ;)

Nive
31-05-11, 00:47
Frikso δε βλέπω να αντιπαρέρχεσαι σε κάτι που είπε εδώ το παληκάρι.Αρα συμφωνείς?
Γιατί εγώ έβγαλα TILT με όλα αυτά που είπε:green:

Εννοείς οτι μπερδεύτηκες?:shock:

friksos
31-05-11, 09:22
Η ΠΥΓΜΑΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΟΥ:)



Και τα σπριντ πού σε βοηθάνε? Δεν γνωρίζω γι`αυτό σε ρωτάω. :unsure:
Εσύ θες μεν έκρηξη αλλά και περιοδικότητα-συνέχεια...αντοχή.Τα σπριντ πώς σε δουλεύουν?

Υ.Γ έχει πέσει το μπαλάκι του τέννις και το σπιρτόκουτο στο σαγόνι σύνεφο ε? ;)


Τα σπριντ τα κανω συνηθως εναλαξ με χαλαρο τρεξιμο και προσπαθω να μιμουμαι τον χρονο του αγωνα.Δηλαδη να τα δινω ολα 3 λεπτα και ξεκουραζομαι 1 λεπτο Σκοπος ειναι να μαθω το σωμα μου να αναρωνει σε 1 λεπτο και να ειμαι παλι "φρεσκος" να συνεχισω τον επομενο γυρο ...οπως και στον αγωνα...και παει λεγοντας. Υ.Σ Τι εννοεις με το σπιρτοκουτο που λες? δεν καταλαβα

hlias102
31-05-11, 09:27
Εννοείς οτι μπερδεύτηκες?:shock:

Oχι φίλε μου δε μπερδεύτηκα,το είπα επειδή απλά έχει πολλές ορολογίες ενώ εμείς τα λέμε πιο μπακαλίστικα:)

Nive
31-05-11, 17:30
Τα σπριντ τα κανω συνηθως εναλαξ με χαλαρο τρεξιμο και προσπαθω να μιμουμαι τον χρονο του αγωνα.Δηλαδη να τα δινω ολα 3 λεπτα και ξεκουραζομαι 1 λεπτο Σκοπος ειναι να μαθω το σωμα μου να αναρωνει σε 1 λεπτο και να ειμαι παλι "φρεσκος" να συνεχισω τον επομενο γυρο ...οπως και στον αγωνα...και παει λεγοντας. Υ.Σ Τι εννοεις με το σπιρτοκουτο που λες? δεν καταλαβα

Λογικό ακούγεται,δεν ξέρω αν καταφέρει να δουλέψει γιατί στον αγώνα καταναλώνεις και αλλού ενέργεια.;)
Το σπιρτόκουτο το βάζουμε εμείς στην γκαρντ ανάμεσα στον ώμο και στο σαγόνι και κάνουμε συνδιασμούς χτυπημάτων προσπαθόντας να μην μας πέσει,για να μάθεις να φιλάς το σαγόνι.

hlias 02 φίλε έχεις δίκιο,το πιο σωστό είναι αυτό που λες που το καταλαβαίνουν όλοι! :welcome:

arisfwtis
01-06-11, 14:57
εγω πιστευω πως καλυτερη ωρα για αεροβιο (που εχει στοχο την καυση λιπους)
ειναι το πρωι με αδειο στομαχι
και το βραδυ πριν τον υπνο

giannis64
01-06-11, 20:19
:roll::roll::roll::roll:

ελμερ
01-06-11, 20:39
καλησπερα ...γενικα ειμαι ηπιος στις αποψεις μου στο forum αλλα νομιζω οτι εχουν ειπωθει πραγματα ασχημα....και γω δεν θελω να ειμαι πολυ φουσκωτος οπως λες αλλα οποιος θελει εχει το δικαιωμα να ειναι οσο θελει,οσο μπορει,και με οποιον τροπο θελει.....εγω δεν γυμναζομαι μονο για την παραλια αλλα και για μενα ( αλλα και για την παραλια να γυμναζομουν μονο νομιζω θα ταν δικαιωμα μου) .....και κατι τελευταιο,υπαρχει σεβαστος αριθμος ατομων που ασχολουνται με τα μαχητικα σπορ σαν εναν συναδελφο μου που κανει μονος του συχνα πυκνα μπουνιες και κλωτσιες στον αερα.....(εχει κολλησει λιγο με το αθλημα)...ο καθενας εχει δικαιωμα να υποστηριζει τις αποψεις του,να κανει οτι ωρα θελει αεροβια,πρωι βραδυ,μεσημερι ....και σιγουρα αλλη η προπονηση του μαχητη,αλλη του ασκουμενου με βαρη.....φιλικα παντα.....:toast:

magdaline
05-06-11, 15:44
εγώ τώρα να πάω για τρέξιμο "πρωινό" ή να φάω........ μμμμμμμμμ.......

lila_1
05-06-11, 18:09
εγω πιστευω πως καλυτερη ωρα για αεροβιο (που εχει στοχο την καυση λιπους)
ειναι το πρωι με αδειο στομαχι
και το βραδυ πριν τον υπνο
με ποια λογική το βράδυ????

magavaTOUT
06-06-11, 01:46
αν εχεις αυπνιες, τρεχεις..κουραζεσαι..και κοιμασαι :idea:

σορρυ για το οφφ :roll:

arisfwtis
06-06-11, 16:32
ειχα διαβασει καπου οτι ετσι καις περισσοτερο λιπος το βραδυ ενω κοιμασαι για αυτο λεω το βραδυ μετα το τελευταιο γευμα

gmalamos
06-06-11, 16:35
ειχα διαβασει καπου οτι ετσι καις περισσοτερο λιπος το βραδυ ενω κοιμασαι για αυτο λεω το βραδυ μετα το τελευταιο γευμα

Δεν ισχυει αλλα αν εχεις ορεξη για αεροβια εκεινη την ωρα..Why not??

Michaelangelo
08-06-11, 12:13
Δεν ισχυει αλλα αν εχεις ορεξη για αεροβια εκεινη την ωρα..Why not??

Βασικά ισχύει ότι αφού σταματήσεις την προπόνηση συνεχίζεις να καείς θερμίδες. Οποτε και αυτό... why not? ;)

loufas
08-06-11, 13:43
το πρωι δεν ειναι να τρεχεις....! το πρωι ειναι να πινεις κανεναν ελληνικο! και να ρουφας με πιεση! κατι μερες που ειχα ρεπο ετρεχα πρωι δεν ειδα κατι διαφορα. ασε που δεν ειχα ορεξη....! το απογευμα λεει μετα τα βαρη απο αναεροβια σε αεροβια κατι καις

luckyseven
13-06-11, 01:10
Μπορούμε να πάρουμε μουρουνέλαιο μαζί με πολυβιταμίνη πρίν το πρωινό αερόβιο?Εννοείται βέβαια με άδειο στομάχι.

friksos
13-06-11, 11:29
Μπορούμε να πάρουμε μουρουνέλαιο μαζί με πολυβιταμίνη πρίν το πρωινό αερόβιο?Εννοείται βέβαια με άδειο στομάχι.

εγω τρωω 1 μπανανα η καμια φετα μαυρο πσωμι με μελι ,μετα επιστρεφω και χτυπαω κ το υπολοιπο

RAMBO
14-06-11, 01:21
εγω το μονο πρωινο τρεξιμο που μπορω αν κανω ειναι απο το κρεββατι στην τουαλετα και παλι πισω:bowdown:

friksos
14-06-11, 12:22
εγω το μονο πρωινο τρεξιμο που μπορω αν κανω ειναι απο το κρεββατι στην τουαλετα και παλι πισω:bowdown:

:green:αξιζειτον κοπο σιγουρα!

giannis64
14-06-11, 12:24
Μπορούμε να πάρουμε μουρουνέλαιο μαζί με πολυβιταμίνη πρίν το πρωινό αερόβιο?Εννοείται βέβαια με άδειο στομάχι.


αν ο στοχος ειναι η καυση λιπους, οχι..

friksos
27-05-12, 16:22
Ναι τελικα καλυτερα με πηγε με αδειο στομαχι ...

stelios_85
16-05-13, 01:48
Χαιρετώ την κοινότητα ως νέο μέλος.

Επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό καθώς διαβάζοντάς το δεν μπορώ να πω πως κατέληξα σε κάποιο συμπέρασμα.

Κάνω αναερόβια άσκηση σε γυμναστήριο εδώ και 5-6 μήνες (βάρη). Έχω παρατηρήσει στο σώμα μου κάποια οπτική διαφορά αλλά όχι εντυπωσιακή.
Το κλειδί είναι να μειώσω το ποσοστό λίπους στο σώμα μου. Έχω 21,7% που είναι πάρα πολύ για τη ηλικία μου (28). Το βάρος μου είναι 96-97kg με ύψος 1,89 και δεν χάνω καθόλου τις τελευταίες βδομάδες.

Τα tips που γνωρίζω είναι τα παρακάτω:

Πολλά μικρά γεύματα για να μην προκαλειται υπερινσουλιναιμια άρα και πρόσθετη αποθήκευση λίπους,
αερόβια άσκηση για καύση θερμίδων,
μείωση των προσλαμβανόμενων θερμίδων χωρίς υπερβολές ώστε να επιτευχθεί ένα αρνητικό ισοζύγιο,
Πολύ νερό


Πέρα από αυτά υπάρχει καμιά άλλη συμβουλή που δοκίμασε κάποιος και έπιασε?


Σκέφτομαι να αρχίσω συστηματικό τρέξιμο και θα ήθελα κάποιες συμβουλες:


Σε ποιο διάστημα της ημέρας είναι καλύτερα να τρέχω? Πρωί η απογευμα-βράδυ?

Αν τρέχω πρωί τελικά η μέθοδος με άδειο στομάχι είναι σωστή η όχι: Σε αυτό το θέμα ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Το τρέξιμο με άδειο στομάχι δεν θα μου προκαλέσει υπογλυκαιμία άρα και σκαμπανεβάσματα στο ποσοστό γλυκόζης στο αίμα άρα και φάσεις υπερινσουλιναιμίας άρα αποτροπή καύσης λίπους και αποσταθεροποίηση του μεταβολισμού?

Πόσα km πρέπει να τρέχω περίπου? Η αλήθεια είναι πως δεν αντέχω να τρέχω και πολύ συνεχόμενα. Στα 3km (περίπου 17 λεπτά) τα φτύνω. Να τρέχω όχι μια συνεχόμενη φορά αλλά 2-3 με διαλείμματα? Τι είναι καλύτερο για καύση λίπους? Πιστεύω πως καλύτερο είναι να τρέχω με διαλείμματα γρήγορου βαδίσματος μιας και έτσι θα καταναλώνω συνολικά περισσότερη ενέργεια άρα θα έχω και περισσότερες ελπίδες να κάψω λίπος.


Περιμένω τις συμβουλές σας.

grtech
17-05-13, 03:10
Σε ποιο διάστημα της ημέρας είναι καλύτερα να τρέχω? Πρωί η απογευμα-βράδυ?

Αν τρέχω πρωί τελικά η μέθοδος με άδειο στομάχι είναι σωστή η όχι: Σε αυτό το θέμα ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Το τρέξιμο με άδειο στομάχι δεν θα μου προκαλέσει υπογλυκαιμία άρα και σκαμπανεβάσματα στο ποσοστό γλυκόζης στο αίμα άρα και φάσεις υπερινσουλιναιμίας άρα αποτροπή καύσης λίπους και αποσταθεροποίηση του μεταβολισμού?
Πόσα km πρέπει να τρέχω περίπου? Η αλήθεια είναι πως δεν αντέχω να τρέχω και πολύ συνεχόμενα. Στα 3km (περίπου 17 λεπτά) τα φτύνω. Να τρέχω όχι μια συνεχόμενη φορά αλλά 2-3 με διαλείμματα? Τι είναι καλύτερο για καύση λίπους? Πιστεύω πως καλύτερο είναι να τρέχω με διαλείμματα γρήγορου βαδίσματος μιας και έτσι θα καταναλώνω συνολικά περισσότερη ενέργεια άρα θα έχω και περισσότερες ελπίδες να κάψω λίπος.


Περιμένω τις συμβουλές σας.

Γεια σου Στέλιο και καλώς όρισες στην παρέα μας :welcome:.

Πρωί, αφάγωτος.

Απο την στιγμή που είσαι απλός ασκούμενος και δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας, δεν χρειάζεται να σε απασχολούν αυτές οι λεπτομέρειες.

Δες εδώ Αεροβική ναι αλλά... σε τι ένταση; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?492-Αεροβική-ναι-αλλά...-σε-τι-ένταση)

fetes tost
18-05-13, 01:31
Καλησπερα παιδια, ωραιο forum απο οτι βλεπω εχει τα παντα.

Τελος παντων να μπω στο θεμα ηθελα να ρωτησω, το πρωι που εισαι νυστικος μετα την 45' αεροβια ασκηση,ποση ωρα πρεπει να κατσεις νηστικος ωστε να καψεις οσο το δυνατον περισσοτερο λιπος ωσπου να ανεβασει ο οργανισμος μονος του το γλυκογόνο?

Mikekan
18-05-13, 07:36
Καλό είναι όχι πάρα πολύ, γιατί ήδη είσαι όλο το βράδυ νηστικός και πας και για τρέξιμο. Ένα μισάωρο θα έλεγα εγώ.

fetes tost
18-05-13, 07:40
Καλό είναι όχι πάρα πολύ, γιατί ήδη είσαι όλο το βράδυ νηστικός και πας και για τρέξιμο. Ένα μισάωρο θα έλεγα εγώ.

εγινε,ευχαριστω:thumbup:

Lainus
18-02-14, 14:07
Καλησπέρα φόρουμ!

Έχοντας λίγο χρόνο παραπάνω αυτή την περίοδο, αποφάσισα να κάνω διπλές προπονήσεις, το πρωί αερόβιο (τρέξιμο, ποδήλατο, σκοινάκι) και το βράδυ τα βάρη. Ανάμεσα προσπαθώ να παρεμβάλλονται τουλάχιστον 3 γεύματα.

Το θέμα μου είναι αν πρέπει το πρωί να πηγαίνω νηστικός, μόνο με μία κάψουλα caffeine (200αρα), πράγμα που κάνω τώρα, ή αν πρέπει να τρώω κανονικά πρωινό.

Στόχος μου είναι να πέσω σε λίπος (είμαι στο ~14%) χάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερους μυς.

Τί προτείνετε?

beefmeup
18-02-14, 16:32
check (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?14895-Πρωινο-τρεξιμο)

Lainus
18-02-14, 19:52
Άρα πρωί, νηστικός... Υπέρευχαριστώ (για τη μεταφορά)!! ;)

NASSER
20-02-14, 17:21
Όταν κάνουμε σωστή διατροφή η αερόβια τόσο το πρωί όσο ή και μετά την προπόνηση μπορεί να συμβάλει τόσο στη μείωση του λίπους αλλά και την τόνωση του μυικού με αποτέλεσμα να δείχνει το σώμα πως έχει αποβάλλει περισσότερο νερό και λίπος. Η ζυγαριά θα δείχνει να πέφτει ενώ ο διαχωρισμός των πιο καθαρών μυών δίνει πιο εντυπωσιακή εικόνα.

GEORGE.P
20-02-14, 20:37
Όταν κάνουμε σωστή διατροφή η αερόβια τόσο το πρωί όσο ή και μετά την προπόνηση μπορεί να συμβάλει τόσο στη μείωση του λίπους αλλά και την τόνωση του μυικού με αποτέλεσμα να δείχνει το σώμα πως έχει αποβάλλει περισσότερο νερό και λίπος. Η ζυγαριά θα δείχνει να πέφτει ενώ ο διαχωρισμός των πιο καθαρών μυών δίνει πιο εντυπωσιακή εικόνα.

Θα μπορούσατε να μας πείτε την γνώμη σας για ένταση και διάρκεια? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

beefmeup
20-02-14, 20:46
Άρα πρωί, νηστικός... Υπέρευχαριστώ (για τη μεταφορά)!! ;)

ο λογος της πρωινης αεροβιας ειναι πως το σωμα "καιει" καλυτερα λιπος απουσια ινσουλινης..
αυτο ομως μπορει να επιτευχθει κ μεσα στην μερα οπως πχ μετα απο μια προπονηση με βαρη που η ινσουλινη ειναι χαμηλα η μετα απο καποιες ωρες νηστεια.

οποτε αναλογα τι σε βολευει,διαλεγεις κ περνεις..δεν υπαρχει λογος για εξαναγκασμους.

Numerouno
21-02-14, 17:54
ο λογος της πρωινης αεροβιας ειναι πως το σωμα "καιει" καλυτερα λιπος απουσια ινσουλινης..
αυτο ομως μπορει να επιτευχθει κ μεσα στην μερα οπως πχ μετα απο μια προπονηση με βαρη που η ινσουλινη ειναι χαμηλα η μετα απο καποιες ωρες νηστεια.

οποτε αναλογα τι σε βολευει,διαλεγεις κ περνεις..δεν υπαρχει λογος για εξαναγκασμους.

Πολύ σωστός :thumbup::thumbup:

Στάλθηκε από το HUAWEI P6-U06 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fataoulas
21-02-14, 19:48
Εχοντας καταληξει οτι πρωινη αεροβια νηστικος = οτι καλυτερο για καυση λιπους, εχω μια ερωτηση να κανω πανω σε αυτο

Το σεναριο
Εγερτηριο, ντυσιμο, πρωινο (3 κουταλιες γεμΑτες quakers με συμο μηλο) και αμΕσως ποδηλατο για τη δουλεια (5 χλμ)

Δεδομενου οτι το πρωινο καλα καλα ειναι ακομα στο λαρυγγι, θεωρειτε οτι ειμαι νηστικος? Η μηπως ο οργανισμος αμεσως θεωρει οτι υπαρχει τροφη στο στομαχι οποτε χανω τα οποια πλεονεκτηματα απωλεις λιπους?

(το τονιζω. Το πρωινο και αμΕσως μετα απο 2 λεπτα ποδηλατο, οχι μετα απο 10λεπτο/μισαωρο)

ArgoSixna
21-02-14, 22:25
Δεν θεωρησε νηστικος , ο χυμος την κανει την ζημια :thumbup:

margarita02
21-02-14, 22:55
Εχοντας καταληξει οτι πρωινη αεροβια νηστικος = οτι καλυτερο για καυση λιπους, εχω μια ερωτηση να κανω πανω σε αυτο

Το σεναριο
Εγερτηριο, ντυσιμο, πρωινο (3 κουταλιες γεμΑτες quakers με συμο μηλο) και αμΕσως ποδηλατο για τη δουλεια (5 χλμ)

Δεδομενου οτι το πρωινο καλα καλα ειναι ακομα στο λαρυγγι, θεωρειτε οτι ειμαι νηστικος? Η μηπως ο οργανισμος αμεσως θεωρει οτι υπαρχει τροφη στο στομαχι οποτε χανω τα οποια πλεονεκτηματα απωλεις λιπους?

(το τονιζω. Το πρωινο και αμΕσως μετα απο 2 λεπτα ποδηλατο, οχι μετα απο 10λεπτο/μισαωρο)

Δεν πειράζει φαταούλα. Έτσι κι αλλιώς τα χιλιόμετρα είναι λίγα και σαν αερόβια δεν διαρκεί αρκετά.΄Μπορείς να προσθέσεις λίγη αερόβια ακόμα οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας απλά να έχει λίγη διάρκεια τουλάχιστον 45 λεπτά με στόχο την ώρα.
Τώρα εάν θα το κάνεις τελείως νυστικός ή όχι εξαρτάται από το πρόγραμμά σου. Εάν σε βολεύει οκ. Εάν όχι δεν χάλασε κι ο κόσμος μπορείς να φας κάτι μικρό και να συνεχίσεις κανονικά την μέρα σου με όποια σειρά έχεις.

Μερικές φορές είναι λίγο περίεργο να φεύγει τελείως το πρωϊνό για χάρη της αερόβιας αλλά είναι κάτι που συνιθίζεται. Το έκανα κάποτε κι εγώ αυτό με το ποδήλατο στη δουλειά αλλά κάποιες φορές δεν προλάβαινα το πρωί και έπαιρνα το πρωϊνό μαζί μου.

giannis64
21-02-14, 23:26
Εχοντας καταληξει οτι πρωινη αεροβια νηστικος = οτι καλυτερο για καυση λιπους, εχω μια ερωτηση να κανω πανω σε αυτο

Το σεναριο
Εγερτηριο, ντυσιμο, πρωινο (3 κουταλιες γεμΑτες quakers με συμο μηλο) και αμΕσως ποδηλατο για τη δουλεια (5 χλμ)

Δεδομενου οτι το πρωινο καλα καλα ειναι ακομα στο λαρυγγι, θεωρειτε οτι ειμαι νηστικος? Η μηπως ο οργανισμος αμεσως θεωρει οτι υπαρχει τροφη στο στομαχι οποτε χανω τα οποια πλεονεκτηματα απωλεις λιπους?

(το τονιζω. Το πρωινο και αμΕσως μετα απο 2 λεπτα ποδηλατο, οχι μετα απο 10λεπτο/μισαωρο)

δεν ειναι θεμα στομαχιου. ειναι θεμα ινσουλινης οπως εγραψε και ο διονυσης.
δεν υπαρχει τροφη η ροφηματος (εξερητε το νερο) που να μην την ανεβαζει. αλλες σε μεγαλο βαθμο, και αλλες σε μικροτερο.

sAVAZz
21-02-14, 23:29
κατευ8ειαν μετα το ξυπνημα πινω ενα ποτηρι νερο με ενα στιμενο λεμονι....επηρεαζει την ινσουλινη το λεμονι??? η να το κρατησω και ας παω για αεροβιο?

jam
22-02-14, 00:09
αρχιζω και εγω σε λιγες μερες το πρωινο τρεξιματακι :unsure:
αυτ με το λεμονι ναι δουλευει , ειχα διαβασει μια τετοια ερευνα , και ναι τωρα το πως και το γιατι δεν ο θυμαμαι ακριβος καποιος πιο γνωστης περι του θεματος να μας αναλυσει αλλα το τι κανει ειναι οτι βοηθαει στο να καουν περισσοτερες θερμιδεσ κατα την διαρκεια ολης της μερας εαν θυμαμε σωστα ! ;) τωρα αφινω το θεματακι να το αναλησει ενας πιο ειδικος και να με διορθωσει εαν εχω λαθος :thumbup:

NASSER
22-02-14, 13:48
Θα μπορούσατε να μας πείτε την γνώμη σας για ένταση και διάρκεια? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Σίγουρα είναι το επόμενο που πρέπει να μας απασχολεί, αλλά αν σκεφτείς πως ξεκινάς σήμερα για πρώτη φορά, κάνεις λίγα λίγα τα βήματα. Για αρχή τα 30 λεπτά ως διάρκεια είναι καλά. Με πέρασμα του χρόνου αυξάνεις διάρκεια και ένταση μέχρι και μια ώρα. Η ένταση είναι κάτι επίσης αναλογικό με το αποτέλεσμα που στοχεύουμε γιατί και το σώμα συνηθίζει και στη πορεία θέλει περισσότερη δράση. Αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση αλλά στο λέω απλά. Εν τέλη κάνουμε σε εντονο ρυθμό στο βαθμό να μην λαχανιάζουμε. Εδώ θα πρέπει να αναφερθεί πως και η διαλλειματική αερόβια μπορεί να βοηθήσει πολύ!

beefmeup
22-02-14, 13:54
Εχοντας καταληξει οτι πρωινη αεροβια νηστικος = οτι καλυτερο για καυση λιπους, εχω μια ερωτηση να κανω πανω σε αυτο

Το σεναριο
Εγερτηριο, ντυσιμο, πρωινο (3 κουταλιες γεμΑτες quakers με συμο μηλο) και αμΕσως ποδηλατο για τη δουλεια (5 χλμ)

Δεδομενου οτι το πρωινο καλα καλα ειναι ακομα στο λαρυγγι, θεωρειτε οτι ειμαι νηστικος? Η μηπως ο οργανισμος αμεσως θεωρει οτι υπαρχει τροφη στο στομαχι οποτε χανω τα οποια πλεονεκτηματα απωλεις λιπους?

(το τονιζω. Το πρωινο και αμΕσως μετα απο 2 λεπτα ποδηλατο, οχι μετα απο 10λεπτο/μισαωρο)

δεν εχει νοημα αυτο..
δες το απο πανω μου ποστ για την ινσουλινη..με το που θα πεσει ο υ/ας θα εχεις εκριση..η πεψη του υ/α ξεκιναει απο το στομα κ τα ενζυμα του σαλιου,δεν χρειαζεται να "πεσει" στο στομαχι..
οποτε την ζημια θα στην κανουν...νηστικος=τελειως νηστικος..ισως μια μικρη ποσοτητα bcaa να σου κανει,αλλα κ παλι οχι πολυ γιατι κ αυτα θα σου ανεβασουν την ινσουλινη αν τα παρεις σε ποσοτητα.
κ μετα μπορεις να παρεις κεφεινη/καφε σκετο..

TRIANTAFYLLOU
22-02-14, 17:41
ακόμη και η τσίχλα με την παραγωγή σάλιου μπορεί να επηρεάσει την έκκριση ινσουλίνης , όπως και οι απλοί υδατάνθρακες και γι αυτό νιώθουμε μετα έντονο το αίσθημα της πείνας , αυτο αποδεικνύει ότι οι απλοί υδατάνθρακες ακόμη και στην διάρκεια που βρίσκονται στο στόμα δίνουν την διέγερση για έκκριση ινσουλίνης
ο γλυκαιμικός δείκτης των τροφών μεταβάλλεται σημαντικά όταν οι τροφές αναμιγνύονται μεταξύ τους , η πρόσθεση λίπους και πρωτεινών στις αμιγώς υδατανθρακούχες τροφες μειώνει σημαντικά την ταχύτητα απορρόφησής τους

γι αυτο η πρωινή αερόβια χωρίς τροφή και με χαμηλά επίπεδα γλυκογόνου όπου έχουν εξαντληθεί κατα την διάρκεια τού ύπνου απο το τελευταίο γεύμα έως την πρωινή αερόβια , βοηθάει να έχουμε τα μέγιστα αποτελέσματα στην ενεργοποίηση της καύσης του λίπους απο τις αποθήκες λίπους

αλλιως έχουμε πεί μπορεί να γίνει και μετα την προπόνηση με βάρη αφού δημιουργείτε παρόμοιο περιβάλον με την πρωινή αερόβια , αλλιώς πάλι έχουμε καύση θερμίδων και με κάποιο γεύμα δεν υπάρχει θέμα , αλλα μόνο στην ενεργοποίηση των λιποκυτάρων ώς ενέργεια ισχύει η νηστεία πρίν την αερόβια

jam
22-02-14, 17:53
δεν νομιζω να υπαρχει πλεον καποια απωρεια απο καποιον TRIANTAFYLLOU με την εξιγηση σου :thumbup: οσο για το λεμονι με νερο το πρωι ?

TRIANTAFYLLOU
22-02-14, 18:07
δεν νομιζω να υπαρχει πλεον καποια απωρεια απο καποιον TRIANTAFYLLOU με την εξιγηση σου :thumbup: οσο για το λεμονι με νερο το πρωι ?


αυτο ούτε να το σκέφτεσαι , εδω μπορω να γράψω ενα κατεβατό με οφέλη που έχει για την υγεία το λεμόνι με χλιαρό νερό το πρωί και δεν θα πρεπε ούτε να ρωτάς γιατι πιστεύω κάτι ξέρεις για να το κάνεις , εκτος την βιταμίνη C , βοηθάει στην πέψη και είναι πλέον γνωστό ότι οι άνθρωποι που κάνουν μια αλκαλική δίαιτα έχουν οφέλη στην απώλεια λίπους
ενυδατώνει τα εσωτερικά όργανα , το ζεστο νερό με το λεμόνι τονώνει την γαστρεντερική οδό και ενισχύει την πέψη
αποβάλει τοξίνες μέσω της έντονης ούρησης που δημιουργεί , ενυδατώνει το λεμφικό σύστημα , καθαρίζοντας τις τοξίνες απο το αίμα βοηθάει να διατηρείτε το δέρμα καθαρό και μειώνει τις ρυτίδες

και όταν δοκιμάσει κανείς να πιεί για ενα μήνα ενα ποτηρι νερό με λεμόνι θα δει ριζικές αλλαγες στην υγεία και χαρίζει ενέργεια και ευεξία , αρκεί το νερό να μην είναι κρύο ούτε ζεστο αλλα χλιαρό , εναρμονισμένο με την εσωτερική θερμοκρασία του σώματος , για καλύτερα αποτελέσματα

jam
23-02-14, 03:34
χερομαι για την πληρης σου απαντηση TRIANTAFYLLOU ευχαριστω ειμαι κομπλε :thumbup:

Mikekan
23-02-14, 12:55
Προσωπική μου άποψη είναι ότι σε πρωινές αερόβιες νηστικοί πρέπει να καταφεύγουμε αφού έχουμε δοκιμάσει όλους τους υπόλοιπους τρόπους και έχουμε κολλήσει. Είναι το κερασάκι στη τούρτα. Από αυτά που έχω διαβάσει θεωρώ ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για τη μυική μας μάζα. Τουλάχιστον όταν είσαι χαμηλά σε bf. Αλλιώς, αν υπάρχουν αρκετά αποθέματα λίπους, δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα.

jam
23-02-14, 19:20
αναφαιρομαι σε 15-20 λεπτα χαλαρο τροχαδακι 3 φορες την βδομαδα δεν πιστευω να ειναι κατι κακο , ωστοσο μου κανει και λιγο καλο στο να ξυπναω λιγακι νωρις και να τρεχω γιατι οσα χρονοια γυμναζομαι σαν εκτομορφικος τυπος δεν εκνα ποτε στην ζωη μου τροχαδακι ουτε καν γραμμωση :turtle:

Mikekan
23-02-14, 19:33
Ε για 15-20 λεπτα δεν χάθηκε ο κόσμος! ;)

TRIANTAFYLLOU
24-02-14, 03:26
αναφαιρομαι σε 15-20 λεπτα χαλαρο τροχαδακι 3 φορες την βδομαδα δεν πιστευω να ειναι κατι κακο , ωστοσο μου κανει και λιγο καλο στο να ξυπναω λιγακι νωρις και να τρεχω γιατι οσα χρονοια γυμναζομαι σαν εκτομορφικος τυπος δεν εκνα ποτε στην ζωη μου τροχαδακι ουτε καν γραμμωση :turtle:

αυτο που λές προσφέρει ευεξία και κάνει καλό σε όλα, σωματικά και ψυχολογικά , δεν μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες στην ανάπτυξη

morbit_killer
24-02-14, 11:17
φυσικα και περνεις απτο αεροβιο με το αδιο στομαχι...οταν ο οργανισμος θελει να χρησιμοποιησει κατι σαν ενεργεια προκειμενου να τρεξεις,θα χρησιμοποιησει το αποθηκευμενο λιπος,σε αντιθεση αν φας κατι πριν τρεξεις θα καψεις αυτο που εφαγες.υπαρχουν 2 εκδοχες,1)πας νυστικος και καις μονο αποθηκευμενο λιπος.2)καις θερμιδες που χεις φαει γενικα μες στην μερα ωστε να φτασεις σε αρνητικο θερμιδικο ισοζυγιο και να χασεις με τετιο τροπο λιπος...διαλεγεις και περνεις

και ποιός σας είπε ρε παίδες ότι ο οργανισμός καίει λίπος? , αυτό που καίει πρώτο είναι οι μύες , δείτε πώς ήταν στα στρατόπεδα συγκεντρώσεως οι αιχμάλωτοι απο την πείνα δεν υπήρχε ίχνος απο μύες , μόνο αίμα και λίπος γύρω απο το στομάχι (τυμπανισμός)!!! αυτά που λένε κάτι διατροφολόγοι απο ΙΕΚ είναι μπούρδες !!!!!!! :shock:

liveris
24-02-14, 11:47
Προσωπική μου άποψη είναι ότι σε πρωινές αερόβιες νηστικοί πρέπει να καταφεύγουμε αφού έχουμε δοκιμάσει όλους τους υπόλοιπους τρόπους και έχουμε κολλήσει. Είναι το κερασάκι στη τούρτα. Από αυτά που έχω διαβάσει θεωρώ ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για τη μυική μας μάζα. Τουλάχιστον όταν είσαι χαμηλά σε bf. Αλλιώς, αν υπάρχουν αρκετά αποθέματα λίπους, δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα.

μα ισα ισα ο σκοπος της αεροβιας νηστικος το πρωι ειναι να χασεις πιο πολυ λιπος κ οχι μυικη μαζα..


και ποιός σας είπε ρε παίδες ότι ο οργανισμός καίει λίπος? , αυτό που καίει πρώτο είναι οι μύες , δείτε πώς ήταν στα στρατόπεδα συγκεντρώσεως οι αιχμάλωτοι απο την πείνα δεν υπήρχε ίχνος απο μύες , μόνο αίμα και λίπος γύρω απο το στομάχι (τυμπανισμός)!!! αυτά που λένε κάτι διατροφολόγοι απο ΙΕΚ είναι μπούρδες !!!!!!! :shock:

λολ..

Mikekan
24-02-14, 11:52
Πιο πολύ λίπος ναι, θυσιάζοντας όμως και κάποια μυική μάζα.

Ενώ αν κινηθείς πιο συντηρητικά με αερόβια στη διάρκεια της μέρας θα καις το γλυκογόνο σου, θα καις λίγο λίπος και πολύ λιγότερη μυική μάζα.

Εκεί έχω καταλήξει εξώ από αυτά που έχω διαβάσει, χωρίς να διεκδικώ κάποιο αλάθητο αφού σε όλα αυτά τα θέματα δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος.

NASSER
24-02-14, 16:10
Mikekan προσωπικά έχω κάνει και πειραματισμούς και δοκιμές σε όλες τις φάσεις σωματικής κατάστασης. Με σωστή διατροφή και σωστό χειρισμό μπορείς να έχεις μόνο θετικά αποτελέσματα από το αερόβιο και ειδικά το πρωινό. Ο καρναβαλισμός είναι και δύσκολος αλλά και εύκολος με λάθος καθοδήγηση.

TRIANTAFYLLOU
24-02-14, 17:55
υπόψιν με το αερόβιο που αναφέρουμε δεν υπάρχει περίπτωση να καταβολίσει κάποιος μυικό ιστό , ούτε θα γαλακτώσουν οι μυς , άλλο να κάνει πχ αερόβια αλλα με μυική κόπωση συνεχόμενα όπως πχ ποδήλατο σε ανηφόρα όπου εκεί οι μυς ζορίζονται με μεγάλη επιβάρυνση και μεγάλη διάρκεια και άλλο με χαλαρό τεμπο και μέτριους σφυγμούς .

απλα όταν κάποιος κάψει όλο το λίπος και είναι στεγνός και το παρακάνει ενω δεν τρώει σωστα τότε θα καταβολίσει μυικό ιστο αλλα λόγω ελειπούς διατροφής
ακόμη και οι επαγγελματίες ββερ κάνουν αερόβιο αλλα γρήγορο περπάτημα προκειμένου να μην επιβαρύνουν τον σκελετο γόνατα κλειδώσεις και τραυματιστούν λόγω και του μεγάλου σωματικού βάρους τους

Fataoulas
27-02-14, 19:54
....


....


...


....


....


Καταρχην ευχαριστω ολους (εστω και καθυστερημενα) για τις απαντησεις :welcome:

Τσαμπα το πεταλι τοσο καιρο... Ενα πραμα πρεπει να προσεχουμε (ινσουλινη) και με το χυμο μηλου καθε πρωι την τιναζα στο διαστημα
Και να πω οτι δε μου το εχετε πει τοσα χρονια?
Καλιο αργα παρα ποτε ομως. Σημερα ξεκινησα ποδηλατο νηστικος, εφτασα 10 λεπτα νωριτερα στο μαγαζι, εφαγα το πρωινο μου και ολα καλα. :thumbup:

margarita02
27-02-14, 22:19
Μπράβο...!!!


Nasser θέλω κάτι να σε ρωτήσω. Λες πιο πάνω πως έχεις πειραματιστεί με διάφορα. Μερικούς όμως εδώ εκτός από την καύση λίπους μας ενδιαφέρει και το θέμα αντοχή. Δηλ. ας πούμε κάποιος τρέχει καμιά δεκαριά χιλιόμετρα την ημέρα κι εκεί νηστικός πηγαίνει;
Πηγαίνει και παραπηγαίνει αλλά αυτό δεν έχει άλλες επιπτώσεις όπως στην μυικη μάζα και στο θέμα ενέργεια κι αντοχή πέρα από την μείωση του λίπους;

TRIANTAFYLLOU
28-02-14, 16:23
στο θέμα αντοχής δεν υπάρχει πρόβλημα αν κάνει κάποιος ενα μικρό γεύμα το πρωί και μετα πάει για τρέξιμο αλλα παίζει ρόλο γενικότερα η διατροφη όπως και την προηγούμενη μερα να τροφοδοτούμε με θρεπτικα και υδατάνθρακα τον οργανισμό
έτσι κι αλλιως πάλι θα κάψει θερμίδες , εκτός απο αθλητες αποστάσεων που μπορει να κάνουν σύμφωνα με το πρόγραμμά τους την λεγόμενη υδατανθράκωση ώστε να φορτώσουν με περισσότερο γλυκογόνο μεσα τα κύταρα , αφού χρειάζετε για καύσιμο

το νηστικός ισχύει μόνο στην περίπτωση που θέλει κάποιος τα μέγιστα αποτελέσματα σε καύση αποθηκευμένου λίπους

margarita02
28-02-14, 21:41
Ok. Ευχαριστώ.

Αλλά και πάλι αυτός που έχει περισσότερη αντοχή δεν καίει περισσότερες θερμίδες από αυτόν που τρέχει νηστικός;

TRIANTAFYLLOU
01-03-14, 00:58
οι θερμίδες και η καύση τους έχουν να κάνουν με την παραγωγή έργου και δεν συγκρίνουμε ανόμια πράγματα , καθε οργανισμός είναι διαφορετικός και έχει διαφορετικό μεταβολισμό , ένας με καλη φυσική κατάσταση θα τρέξει μεγαλύτερη απόσταση , μπορεί και μεγαλύτερη διάρκεια , άρα και πιο πολλες θερμίδες , απλα μαθηματικά είναι

γιατι μερικοί νομίζουν αυτοι που κουράζονται περισσότερο καινε περισσότερο , αν ήταν έτσι όσοι είναι λάσπη απο φυσική κατάσταση θα καίγαν περισσότερο και θα ήταν φετόνια αλλα δεν είναι έτσι

είπαμε δεν υπάρχει κανένας λόγος να τρέχει κανείς νηστικός εκτός απο αυτον που θέλει να κάψει περισσότερο λίπος απο τις αποθήκες , αυτός που στοχεύει σε αντοχή θα φαει ένα γρήγορο υδατανθρακα θα πάρει και τα αμινοξέα του και θα κάνει το τζόκινκ του , αυτός που θέλει να χάσει θα κάνει νηστεία και προσευχή , αλλιως δουλεια δεν γίνετε

margarita02
01-03-14, 03:01
Oκ. Κατατοπιστικότατο. Ευχαριστώ

TRIANTAFYLLOU
02-03-14, 01:59
επίσης βασικο είναι πρίν το πρωινό τρέξιμο ακόμη και με άδειο στομάχι να θέλει να τρέξει κάποιος για τούς λόγους που αναφέραμε , θα πρέπει οπωσδήποτε να πιεί 2-3 ποτηρια νερο , ο ένας λόγος είναι τα γνωστα ευεργετικά χαρακτηριστικα που έχει όταν πίνουμε νερο μόλις ξυπνάμε και στην προκειμένη περίπτωση λόγω απώλειας υγρων μεσω της άσκησης θα αφυδατωθούμε και αυτο έχει αρνητικές συνεπειες

Απλα η νηστεία πρίν το πρωινό τρέξιμο και η μη διέγερση της ινσουλίνης έχει επίπτωση στο μεταβολισμό τού λίπους απο τις αποθήκες , αλλιως πάλι είναι θεμα ισοζυγίου θερμίδων , δηλαδη καίμε θερμίδες και αν κάψουμε περισσότερες απο αυτες που παίρνουμε θα έχουμε απώλεια βάρους

NASSER
06-03-14, 18:26
Ο Ηλίας έχει απανήσει σε όλες τις απορίες και πολύ εύστοχα. Ειδικά για την κατανάλωση νερού το πρωί, είναι πολύ βασική προυπόθεση είτε είναι καλοκαίρι είτε χειμώνας!

katerina31
10-03-14, 23:05
καλησπέρα παιδιά, εγω πριν την πρωινη αερόβια παιρνω ένα σκουπ πρωτεινης..
το πρωι κατα τις 5-6 κανει Peak η κορτιζόλη και κανονικα πρεπει να φας κατι με το ξυπνημα για να εκκριθει ινσουλινη και μην παρατείνεται η εκκριση της κορτιζολης
δεν ξέρω αν είναι προτιμότερη η καταναλωση αμινοξεων που έχουν αντικαταβολικη δραση :unsure:

TRIANTAFYLLOU
11-03-14, 01:24
όποιος στοχεύει καθαρα στο να κάνει αερόβιο για να χάσει λίπος όσο δυνατόν περισσότερο με την πρωινή αερόβια , καλύτερα να πάρει μόνο αμινοξέα , γιατι η πρωτείνη έχει και ενα σωρο μεσα εκτος απο πρωτείνη και τρώς μετα κανονικα , γιατι αν την πάρει κάποιος και καλα να έχει ενέργεια τζάμπα καίει η λάμπα , τι να δώσει το σκούπ πρωτείνης

αλλιως όπως είπα πιο πάνω αν κάποιον δεν τον ενδιαφερει αποκλειστικα η λιποδιάλυση , μπορεί να φαει κατι ελαφρυ να χωνέψει και να πιεί ενα καφε και να κάνει αερόβιο

NASSER
11-03-14, 16:55
καλησπέρα παιδιά, εγω πριν την πρωινη αερόβια παιρνω ένα σκουπ πρωτεινης..
το πρωι κατα τις 5-6 κανει Peak η κορτιζόλη και κανονικα πρεπει να φας κατι με το ξυπνημα για να εκκριθει ινσουλινη και μην παρατείνεται η εκκριση της κορτιζολης
δεν ξέρω αν είναι προτιμότερη η καταναλωση αμινοξεων που έχουν αντικαταβολικη δραση :unsure:

Κατερίνα καταρχήν δεν μας είπες ποιος είναι ο στόχος της πρωινής αερόβιας. Όσο για την έκκριση κορτιζόλης δεν ισχύει στο βαθμό που να είναι επικίνδυνη αλλά σύμμαχο μας, καθώς για να αντισταθμίσει το σώμα, κάνει περισσότερη καύση ενέργειας, κάτι που είναι απόλυτα επιθυμητό! Ο καταβολισμος των μυών για να γίνει, θα πρέπει συνολικά της ημέρας να έχουμε λάθος διατροφή και η αερόβια μας να έχει επίπεδα μαραθωνοδρόμου... δεν νομίζω πως έχει κανείς λογο να φτάσει σε τέτοια περίσταση.

katerina31
11-03-14, 20:37
καλησπέρα :)!!!! εγώ οποτε κάνω πρωινη αερόβια το κάνω καθαρα για καύση λιπους!
τι εννοείς ''να εχει η αερόβια επιπεδα μαραθωνοδρόμου?''
νομίζα οτι η κορτιζόλη είναι ο ''κανίβαλος '' του μυικου μας συστήματος και αποφεύγουμε την έκλυση της με διάφορους τρόπους...γενικά καθε φορά που ''ξεπερνάμε''τον ευατό μας με δυνατες προπονήσεις αυτη καραδοκει....

TRIANTAFYLLOU
12-03-14, 00:33
ενοεί ότι άλλο να κάνεις αερόβιο με μέτρια ένταση γύρω στο 45λεπτο και άλλο να κάνεις μαραθώνιο , με ότι αυτο συνεπάγετε , αρκεί να δεί κανείς ενα σώμα μαραθωνοδρόμου , ένα σώμα αθλητή μεσαίων αποστάσεων και ενα σώμα σπρίντερ και θα καταλάβει

με μια πρωινη αερόβια σε νορμάλ πλαίσια , ούτε καταβολισμός επέρχετε ούτε οι μυς κανιβαλίζονται , αρκεί μετα και κατα την διάρκεια της μερας να τρώει σωστα κάποιος και να κάνει τα βάρη του
και όταν η αερόβια στοχεύει στην καυση λίπους με τα μέγιστα δυνατά αποτελέσματα , ισχύει το νηστικός , κανείς δεν παθαίνει τίποτε , εκτός αν το τελευταίο γεύμα της προηγούμενης μέρας έγινε νωρίς και νιώθει άδειος κάποιος και δεν μπορεί να τρέξει , αλλα στην αερόβια δεν κοιτάμε επιδόσεις απλα να κάνουμε χρόνο και χιλιόμετρα με ανεβασμένους σφυγμούς στη σωστη ένταση, με σκοπό να κάψουμε λίπος , αν κοιτάμε επιδόσεις δεν χρειάζετε να τρέχουμε έχοντας κάνει νηστεία

NASSER
12-03-14, 16:20
καλησπέρα :)!!!! εγώ οποτε κάνω πρωινη αερόβια το κάνω καθαρα για καύση λιπους!
τι εννοείς ''να εχει η αερόβια επιπεδα μαραθωνοδρόμου?''
νομίζα οτι η κορτιζόλη είναι ο ''κανίβαλος '' του μυικου μας συστήματος και αποφεύγουμε την έκλυση της με διάφορους τρόπους...γενικά καθε φορά που ''ξεπερνάμε''τον ευατό μας με δυνατες προπονήσεις αυτη καραδοκει....

Κατερίνα στο αναφέρω ξανά. Η παρουσία της κορτιζόλης όταν είναι ανεβασμένη και το σώμα ξεκούστο, όπως συμβαίνει το πρωί, θα προσπαθήσει να την αντισταθμίσει καταναλώνοντας ενέργεια. Επομένως είναι σύμμαχος μας στη προσπάθεια μας για καύση λίπους. Όπως σου ανέφερε και ο Ηλίας δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για καταβολισμό μυών.

katerina31
12-03-14, 18:13
ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινισεις παιδια :)

SfixSfix
23-03-14, 22:02
Η καφεΐνη ή γιοχιμπίνη φαντάζομαι δεν επηρεάζουν την ινσουλίνη το πρωί έτσι; Μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε κανονικά ;

Mikekan
24-03-14, 09:16
Ναι! Αφου για να δουλέψει η Γιοχιμβινη πρεπει να υπαρχει χαμηλή ινσουλίνη.