PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη Γραμμωσης



Chris92
24-05-11, 10:56
Γεια σε ολους καταρχας! Ειναι η πρωτη φορα που κανω συγκεκριμενη διατροφη και θα ηθελα τη βοηθεια σας σε τυχων λαθος μου επιλογες!
Λοιπον 1,80 95 κιλα (πολυ λιπος κιλια)
Το προγραμμα μου εχει ως εξης :

1ο γευμα : 100γ. quaker με 500μλ γαλα
2ο γευμα : 1 σκουπ whey gold standar σε νερο
3ο γευμα : συνηθως κρεας με λιγο ριζι ή πατατες, αγγουροντοματα με 2κσ λαδι κ μπαλσαμικο
4ο γευμα (μετα τη προπονηση) : 1 σκουπ whey gold standar σε νερο
5ο γευμα : οτι και στο 3ο
6o γευμα : 1 τοστ ολικης με γαλοπουλα-κασερι(μιλνερ λιγα λιπαρα) και 1 γιαουρτι 2%

Panosss
24-05-11, 11:04
Η πρώτη ματιά έχει... πολύ λάδι (μόνο απο το λάδι που χρησιμοποιείς παίρνεις 500 θερμίδες καθημερινά)!!!

Απο εκεί και πέρα δεν μας λες ώρες που τρως ούτε και ποσότητες σε όλα τα γεύματα.
Πάρε ηλεκτρονική ζυγαριά και ζύγισε τα πάντα. Βγάλε τις θερμίδες συντήρησής σου και πήγαινε υποθερμιδικά ελλατωνοντας τους υδατάνθρακες.

Περιττό να πω βέβαια οτι χρειάζεσαι αερόβιο οπωσδήποτε

Chris92
24-05-11, 11:09
Η πρώτη ματιά έχει... πολύ λάδι!!!

Απο εκεί και πέρα δεν μας λες ώρες που τρως ούτε και ποσότητες σε όλα τα γεύματα.
Πάρε ηλεκτρονική ζυγαριά και ζύγισε τα πάντα. Βγάλε τις θερμίδες συντήρησής σου και πήγαινε υποθερμιδικά ελλατωνοντας τους υδατάνθρακες.

Περιττό να πω βέβαια οτι χρειάζεσαι αερόβιο οπωσδήποτε
δεν εχω στανταρ ωρες καθως οι ωρες υπνου μου διαφερουν ΠΑΡΑ πολυ απο μερα σε μερα.
Οσο για τις ποσοτητες οπως καταλαβαινεις ειναι με το ματι!Τι ποσοτητες ας πουμε θα επρεπε να τρωω? Οσο για την ηλεκτρονικη ζυγαρια ποσο κοστιζει στο περιπου?

Panosss
24-05-11, 11:22
Με το μάτι φίλε μου δεν κάνεις τίποτα. Μπορεί να παίρνεις 200 γρ, μπορεί και 300 μπορεί και 150 απο αυτό που τρως (πχ κρέας, βρώμη κλπ).
Πρέπει να ζυγίζεις για να ξέρεις πόσες θερμίδες καταναλώνεις ακριβώς. Θα εκπλαγείς όταν δεις πόση πραγματικά είναι μια ποσότητα 100 γρ γαλοπούλα για παράδειγμα ή 100 γρ ρεβίθια ή 100 γρ βρώμη!

Δεν είναι ακριβές, μπορείς να βρεις και με 20 ευρώ.

terataki
24-05-11, 12:29
Με το μάτι φίλε μου δεν κάνεις τίποτα. Μπορεί να παίρνεις 200 γρ, μπορεί και 300 μπορεί και 150 απο αυτό που τρως (πχ κρέας, βρώμη κλπ).
Πρέπει να ζυγίζεις για να ξέρεις πόσες θερμίδες καταναλώνεις ακριβώς. Θα εκπλαγείς όταν δεις πόση πραγματικά είναι μια ποσότητα 100 γρ γαλοπούλα για παράδειγμα ή 100 γρ ρεβίθια ή 100 γρ βρώμη!

Δεν είναι ακριβές, μπορείς να βρεις και με 20 ευρώ.

εγω δηλαδη πως εκανα και δεν μετρησα τιποτα?

Panosss
24-05-11, 14:08
Αν αποκτήσεις αίσθηση της ποσότητας (πόσο περίπου είναι 100 γρ) τότε και με το μάτι θα είσαι σε καλό δρόμο.
Αν δεν έχεις ιδέα (όπως δεν είχα και εγώ πριν αρχίσω να ζυγίζω) κινδυνεύεις πάρα πολύ εύκολα να ξεπεράσεις τις ποσότητες και να μην πετύχεις τα προσδοκόμενα.

Απο εκεί και πέρα, επιλογές του καθενός είναι. Πιστεύω πως αν θέλεις αποτελέσματα και γρήγορα (εν όψη καλοκαιριού) πρέπει να εκμεταλλευθείς στο έπακρο όλα τα "όπλα" σου και ένα απο αυτά είναι η αυστηρή ρύθμιση των προσλαμβανόμενων ημερήσιων θερμίδων

Chris92
24-05-11, 17:06
ευχαριστω πολυ! θα αγορασω μια ηλεκτρονικη ζυγαρια για να δω και τι παιζει με τις ποσοτητες. Τι ποσοτητες θα πρεπει να επιδιωκω?

Panosss
24-05-11, 20:14
Ανάλογα με τις ημερήσιες ανάγκες σου σε θερμίδες θα βγάλεις και τα γεύματά σου.
Έτσι θα δεις αν θέλεις 100 γρ ή 150 ή 200 απο κάποιο φαγητό.
Δεν υπάρχει στάνταρ σε αυτό. Εσύ θα το ορίσεις.

Απλά θα έχεις κατα νου να προσπαθείς να έχεις υδατάνθρακα και πρωτείνη σε κάθε γεύμα.