PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργεια διατροφης



skinonskin
25-05-11, 23:15
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα,
Ξεκίνησα χθες γυμναστήριο με σκοπό να αποκτήσω ένα σώμα bb αλλα δη ξέρω πως να ξεκινήσω τη διατροφή m και τι πρόγραμμα να ακολουθήσω
διάβασα τα σχετικά άρθρα αλλα κατά μπερδεύτηκα :)...
ας με κατατοπίσει κάποιος...

Kaloutsikos
26-05-11, 00:29
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα,
Ξεκίνησα χθες γυμναστήριο με σκοπό να αποκτήσω ένα σώμα bb αλλα δη ξέρω πως να ξεκινήσω τη διατροφή m και τι πρόγραμμα να ακολουθήσω
διάβασα τα σχετικά άρθρα αλλα κατά μπερδεύτηκα :)...
ας με κατατοπίσει κάποιος...

Αυτό (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1266-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-topics-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82) τα λέει ξεκάθαρα,
αν πάλι δεν καταλαβαίνεις κάτι εδώ είμαστε!

gym
26-05-11, 09:18
Αυτό (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1266-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-topics-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82) τα λέει ξεκάθαρα,
αν πάλι δεν καταλαβαίνεις κάτι εδώ είμαστε!

:thumbup::thumbup::thumbup:

skinonskin
26-05-11, 12:25
Λοιπον, ρώτησα τη γυμναστή μου σήμερα και μου είπε να βάλω κιλά τρώγοντας μπιφτέκια γύρους κόκα κόλλες κτλ....με αλλα λόγια πως πρέπει να ξεκινήσω την διατροφη μου με γράμμωση η όγκο :Σ?

gym
26-05-11, 12:31
Λοιπον, ρώτησα τη γυμναστή μου σήμερα και μου είπε να βάλω κιλά τρώγοντας μπιφτέκια γύρους κόκα κόλλες κτλ....με αλλα λόγια πως πρέπει να ξεκινήσω την διατροφη μου με γράμμωση η όγκο :Σ?

ωραιος γυμναστης...και πανω απο ολα ειναι αυτο που λεμε καθαρη διατροφη...
λοιπον ....θες να κανεις δουλεια?ξεκινας φαγητο ποιοτικο....ασε τις σαβουρες...αυτο δεν ειναι ζωη υγειινη....

terataki
26-05-11, 12:32
ωραιος γυμναστης...και πανω απο ολα ειναι αυτο που λεμε καθαρη διατροφη...
λοιπον ....θες να κανεις δουλεια?ξεκινας φαγητο ποιοτικο....ασε τις σαβουρες...αυτο δεν ειναι ζωη υγειινη....

οταν μιλαμε για υγειινη ζωη,δεν μιλαμε για bodybuilding ;)

skinonskin
26-05-11, 12:33
lol και εμενα m φάνηκε κάπως περίεργο να βάλω βάρος τρώγοντας σαβούρες..:Σ
ποιοτικό φαγητό όταν λες τι εννοείς?
YG ΒΒ ενδιαφερομαι να γινω :)

gym
26-05-11, 12:33
οταν μιλαμε για υγειινη ζωη,δεν μιλαμε για bodybuilding ;)

ρε συ μην το λες...εγω βασικα δεν χρησιμοποιω αυτον τον ορο...αλλα τεσπα...διαφωνω...και αν δεν σου αρεσει το ββ,τοτε τι κανεις βρε?μην εισαι απολυτος τερατινι...

magdaline
26-05-11, 12:33
ωραιος γυμναστης...και πανω απο ολα ειναι αυτο που λεμε καθαρη διατροφη...
λοιπον ....θες να κανεις δουλεια?ξεκινας φαγητο ποιοτικο....ασε τις σαβουρες...αυτο δεν ειναι ζωη υγειινη....

χααχααχαχ

terataki
26-05-11, 12:34
ρε συ μην το λες...εγω βασικα δεν χρησιμοποιω αυτον τον ορο...αλλα τεσπα...διαφωνω...και αν δεν σου αρεσει το ββ,τοτε τι κανεις βρε?μην εισαι απολυτος τερατινι...

φυσικα και μαρεσει...αλλα το bodybuilding δεν ειναι κατι υγειινο

gym
26-05-11, 12:34
lol και εμενα m φάνηκε κάπως περίεργο να βάλω βάρος τρώγοντας σαβούρες..:Σ
ποιοτικό φαγητό όταν λες τι εννοείς?

δηλαδη...κοτοπουλα,μοσχαρι,γαλοπουλα(κρεας εννοω οχι αλλαντικο),ψαρια...πατατες,ρυζια,σαλατες....φαγητο σωστο...οχι πιτσες,σοκολατες,αναψυκτικα και αλλα τετοια=σαβουρα...

gym
26-05-11, 12:35
φυσικα και μαρεσει...αλλα το bodybuilding δεν ειναι κατι υγειινο

βασικα αν θες να το συζητησουμε ελα οφφ γιατι εδω το παιδι ρωταει για διατροφη...

skinonskin
26-05-11, 12:36
μαλιστα,αλλα δεν κατάλαβα αν πρέπει να κάνω διατροφή όγκου η γραμμώσεις για τη περίπτωση μου

gym
26-05-11, 12:39
μαλιστα,αλλα δεν κατάλαβα αν πρέπει να κάνω διατροφή όγκου η γραμμώσεις για τη περίπτωση μου

εισαι αρχαριος ετσι?οποτε δεν εχεις τετοιες εννοεις και θα σε συμβουλευα να μην μπλεξεις ακομα...εχεις να χασεις πολλα κιλα?τοτε οκ κανεις υποθερμιδικη,δηλαδη διατροφη οπου παιρνεις λιγοτερα απο οσα καις για να χανεις σιγα σιγα...
αν ομως εισαι οκ απλα χωρις ιδαιτερα αναπτυγμενο μυικο συστημα ,θα ετρωγα σωστα οπως σου ειπα και θα εκανα σωστα τις προπονησεις μου και το σωμα σου θα αρπαξει γιατι εισαι αρχαριος...
βγλα ελοιπον μια διατροφη με βαση αυτα που θα διαβασεις απο εδω και ετσι συνεχιζεις...

skinonskin
26-05-11, 12:45
αρχάριος είμαι μόλις προχθές μπήκα στον χώρο της γυμναστικής k tου bb.. δεν έχω να χάσω κιλά είμαι λεπτός πρέπει να βάλω ...δεν είμαι μυϊκά αναπτυγμένος ακόμα...να φτιάξω μια υγεινή διατροφή μου λες? για ποσο καιρό να τη εφαρμόσω και ποτε να πρεπει να μλπεξω με τις έννοιες "γράμμωση" και "όγκο" όπως λες?

skinonskin
27-05-11, 16:49
για μεταπροπονιτηκο τι να παρω? εφοσον δεν εχω αναπτυξει ακομα μυικα μαζα ...

gym
27-05-11, 16:59
αρχάριος είμαι μόλις προχθές μπήκα στον χώρο της γυμναστικής k tου bb.. δεν έχω να χάσω κιλά είμαι λεπτός πρέπει να βάλω ...δεν είμαι μυϊκά αναπτυγμένος ακόμα...να φτιάξω μια υγεινή διατροφή μου λες? για ποσο καιρό να τη εφαρμόσω και ποτε να πρεπει να μλπεξω με τις έννοιες "γράμμωση" και "όγκο" όπως λες?


την υγειινη διατροφη δεν θα την σταματησεις ποτε....διατροφη ειπαμε...οχι διατα...αρα γιατι να την σταματησεις βρε?
οταν θα εχεις φτασει σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο για σενα...για να καταλαβεις τι λεω...αν τωρα ξεκινησεις εσυ ως αρχαριος και τρως σωστα και καλα και πολυ οσο πρεπει εφοσον εισαι κ λεπτος,ειτε ογκο το πεις ειτε δεν ξερω κ εγω τι,θα αναπτυξεις μυικη μαζα..αντε πες το ογκο αμα το θες πολυ...αλλα προσεχε,ογκος=οχι σαβουρα αναγκαστικα
οποτε τωρα...αυτο που κανεις ειναι να βρεις ενα καλο προγραμμα για βαρη για αρχαριους ...εχει εδω μεσα....και μια σωστη διατροφη για να περνεις ολα τα απαραιτητα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος σου...


για μεταπροπονιτηκο τι να παρω? εφοσον δεν εχω αναπτυξει ακομα μυικα μαζα ...

εγω θα σου προτεινα να μετα την προπονηση να πηγαινεις σπιτι να τρως κοτοπουλακι με ρυζακι και σαλατα που ειναι το καλυτερο για μενα σε αυτην την φαση που εισαι...

sak
27-05-11, 19:06
Λοιπον, ρώτησα τη γυμναστή μου σήμερα και μου είπε να βάλω κιλά τρώγοντας μπιφτέκια γύρους κόκα κόλλες κτλ....με αλλα λόγια πως πρέπει να ξεκινήσω την διατροφη μου με γράμμωση η όγκο :Σ?


"Γυμναστης" λεγετε το σνακ-μπαρ που ειναι στην γωνια απεναντι απο το γυμναστηριο! Αμεσως να κατακρινετε! :wink: Γυρους και σουβλακιααα οεεεοοο!! :turtle: Αλλα απο περιεργεια και μονο, ρωτα τον τι θα γινει αν φας καραμελωμενες γαριδες χωμενες σε παντεσπανι, με γαρνιτουρα απο τηγανιτο μπροκολο ογκραντεν ,σβησμενο σε κρασι μαυροματικο-τσακιρικο??? Αν σου πει οτι αυτο ειναι διατροφη γραμμωσης, ε τοτε εχουμε θεμα!! :shifty: (...να κανουμε και λιγο πλακιτσα! :turtle:)

jannous44
27-05-11, 20:40
την υγειινη διατροφη δεν θα την σταματησεις ποτε....διατροφη ειπαμε...οχι διατα...αρα γιατι να την σταματησεις βρε?
οταν θα εχεις φτασει σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο για σενα...για να καταλαβεις τι λεω...αν τωρα ξεκινησεις εσυ ως αρχαριος και τρως σωστα και καλα και πολυ οσο πρεπει εφοσον εισαι κ λεπτος,ειτε ογκο το πεις ειτε δεν ξερω κ εγω τι,θα αναπτυξεις μυικη μαζα..αντε πες το ογκο αμα το θες πολυ...αλλα προσεχε,ογκος=οχι σαβουρα αναγκαστικα
οποτε τωρα...αυτο που κανεις ειναι να βρεις ενα καλο προγραμμα για βαρη για αρχαριους ...εχει εδω μεσα....και μια σωστη διατροφη για να περνεις ολα τα απαραιτητα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος σου...



εγω θα σου προτεινα να μετα την προπονηση να πηγαινεις σπιτι να τρως κοτοπουλακι με ρυζακι και σαλατα που ειναι το καλυτερο για μενα σε αυτην την φαση που εισαι...


+2!!:thumbup:

skinonskin
27-05-11, 21:16
την υγειινη διατροφη δεν θα την σταματησεις ποτε....διατροφη ειπαμε...οχι διατα...αρα γιατι να την σταματησεις βρε?
οταν θα εχεις φτασει σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο για σενα...για να καταλαβεις τι λεω...αν τωρα ξεκινησεις εσυ ως αρχαριος και τρως σωστα και καλα και πολυ οσο πρεπει εφοσον εισαι κ λεπτος,ειτε ογκο το πεις ειτε δεν ξερω κ εγω τι,θα αναπτυξεις μυικη μαζα..αντε πες το ογκο αμα το θες πολυ...αλλα προσεχε,ογκος=οχι σαβουρα αναγκαστικα
οποτε τωρα...αυτο που κανεις ειναι να βρεις ενα καλο προγραμμα για βαρη για αρχαριους ...εχει εδω μεσα....και μια σωστη διατροφη για να περνεις ολα τα απαραιτητα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος σου...



εγω θα σου προτεινα να μετα την προπονηση να πηγαινεις σπιτι να τρως κοτοπουλακι με ρυζακι και σαλατα που ειναι το καλυτερο για μενα σε αυτην την φαση που εισαι...


για ποσα γευματα την ημερα μιλαμε ? σε ποσο καιρο θα μπορω να ξεκινισω διεαιτα γραμμωσης-ογκου ωστε να αναπτυξω σωμα bb
στο γυμναστιριο ο γυμναστης μου ειπε οτι θα μου φτιαξει ενα προγραμμα για να αναπτυξω μαζα...θα εχει αποτελεσμα?

gmalamos
27-05-11, 21:57
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=3&Itemid=4

Διαβασε εδω κανε ενα πλανο διατροφης αναλογα με το τι θες αναλογα με το προγραμμα σου και ποσταρε το δω να σου πουμε αποψεις κ τυχον διορθοσεις..

skinonskin
31-05-11, 17:30
Μετά από επίμονο διάβασμα κατέληξα σ αυτή τη διατροφή δε ξέρω αν είναι τέλεια..άλλωστε για αυτό είστε k εσείς εδώ

καταρχάς είμαι 18 χρονων Υψος γύρο στο 1,78 και 70.4 kg:

Πρωί(10:00-12:00)+ galaπλήρες 3.5% +2 μηλα(ανεξαρτητου χρώματος)

13:00 προπόνηση

μετοπρπονητικο: 1 μπαννανα +1 tost γαλοπούλας η σπανακόπιτα η στήθος κοτόπουλου

μεσημεριανό(15:00-16:30) μακαρόνια η ρύζι+ κρέας μοσχαριού

απογευματινο(18:00-20:00):
τοστάκι γαλοπούλας

βραδινό:τόνος με πράσινη σαλάτα + 2 γιαούρτια total 2%

Πριν κοιμηθώ:ένα ποτήρι γαλα πλήρες σε λιπαρα.

Υ.γ. άκουσα και κάτι για ασπράδια αυγών αλλα δε ξέρω αν πρέπει να τα βάλω στην διατροφή μου

skinonskin
01-06-11, 10:48
να ακολουθισω την παραπανω διατροφη τι να κανω?

Kaloutsikos
02-06-11, 01:16
να ακολουθισω την παραπανω διατροφη τι να κανω?

Δεν θα έλεγα η διατροφή σου ότι είναι σωστή.
Όγκο κάνεις έτσι?

skinonskin
02-06-11, 15:17
μαλλον ναι ,θελω να βαλω κιλα συγκεκριμενα...

Akis7
02-06-11, 16:01
Γεια σας παιδια... Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησης σχετικα με την διατροφη....
Ειμαι 20 χρονων 1,75 και 90 κιλα και πηγαινω στο γυμναστηριο εδω και 1 μηνα κανοντας διαιτα δικια μου η οποια δεν εχει αποτελεσμα...
Θα ηθελα να με βοηθεσετε δινοντας μου ενα αποτελεσματικο προγραμμα διατροφης...
Στοχος μ δεν ειναι να γινω τερας αλλα να παω απο τα 90 κιλα γυρο στα 75-80 και να κανω κ γραμμωση ωστε ν εχω ενα καλο γραμωμενο σωμα...
Αν μπορει καποιος να μου γραψει ενα καλο εβδομαδιαιο προγραμμα διατροφης με βαση το αποτελεσμα που ζηταω..
Ευχαριστωωω

Kaloutsikos
02-06-11, 16:46
Μετά από επίμονο διάβασμα κατέληξα σ αυτή τη διατροφή δε ξέρω αν είναι τέλεια..άλλωστε για αυτό είστε k εσείς εδώ

καταρχάς είμαι 18 χρονων Υψος γύρο στο 1,78 και 70.4 kg:

Πρωί(10:00-12:00)+ galaπλήρες 3.5% +2 μηλα(ανεξαρτητου χρώματος) Εδώ χρειάζεσαι πρωτεΐνη και επίσης βρώμη (γάλα με βρώμη + ασπράδια από αυγά)

13:00 προπόνηση

μετοπρπονητικο: 1 μπαννανα +1 tost γαλοπούλας η σπανακόπιτα η στήθος κοτόπουλου η σπανακόπιτα είναι άκυρη,

μεσημεριανό(15:00-16:30) μακαρόνια η ρύζι+ κρέας μοσχαριού +σαλάτα με λίγο ελεόλαδο

απογευματινο(18:00-20:00):
τοστάκι γαλοπούλας

βραδινό:τόνος με πράσινη σαλάτα + 2 γιαούρτια total 2% Εδώ το γιαούρτι είναι περιττό. Επίσης χρειάζεσαι υδατάνθρακα.

Πριν κοιμηθώ:ένα ποτήρι γαλα πλήρες σε λιπαρα. Εδώ καλύτερα γιαούρτι 2% με καμιά 15αριά αμύγδαλα.

Υ.γ. άκουσα και κάτι για ασπράδια αυγών αλλα δε ξέρω αν πρέπει να τα βάλω στην διατροφή μου

Για τα ασπράδια τι πράγμα άκουσες?

Kaloutsikos
02-06-11, 16:51
Γεια σας παιδια... Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησης σχετικα με την διατροφη....
Ειμαι 20 χρονων 1,75 και 90 κιλα και πηγαινω στο γυμναστηριο εδω και 1 μηνα κανοντας διαιτα δικια μου η οποια δεν εχει αποτελεσμα...
Θα ηθελα να με βοηθεσετε δινοντας μου ενα αποτελεσματικο προγραμμα διατροφης...
Στοχος μ δεν ειναι να γινω τερας αλλα να παω απο τα 90 κιλα γυρο στα 75-80 και να κανω κ γραμμωση ωστε ν εχω ενα καλο γραμωμενο σωμα...
Αν μπορει καποιος να μου γραψει ενα καλο εβδομαδιαιο προγραμμα διατροφης με βαση το αποτελεσμα που ζηταω..
Ευχαριστωωω

Γράψε μας την διατροφή που ακολουθούσες για να σου πούμε τι φταίει και δεν χάνεις.

Επίσης επειδή είσαι νέο μέλος καλό είναι να διαβάσεις αυτό (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1266-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-topics-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82) για να καταλάβεις 5 πράγματα.

Akis7
03-06-11, 00:04
Γράψε μας την διατροφή που ακολουθούσες για να σου πούμε τι φταίει και δεν χάνεις.

Επίσης επειδή είσαι νέο μέλος καλό είναι να διαβάσεις αυτό (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1266-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-topics-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82) για να καταλάβεις 5 πράγματα.

Βασικα δεν εκανα καποια συγκεκριμενη διαιτα απλα ετρωγα πολυ λιγο, ασ πουμε πολλες φορες δεν ετρωγα τιποτα για πρωινο μεσημερι κανενα γιαουρτακι η καμια σαλατα, βραδινο ετρωγα ή 1 τοστακι η πολλες φορες το σπιτικο φαι που ειχαμε.Αλλα
βασικα ειχα κοψει το πολυ φαγητο που ετρωγα παλιοτερα. Τωρα εδω βλεπω ιδεες που δινετε, βοηθειες σχετικα με της διατροφες, γι αυτο θα ηθελα να μου δωσεις αν μπορεις μια καλη διαιτα που πιστευω πως θα ξερεις με βαση την εμπειρια σου, γτ διαβασα αυτα που μου εστειλες αλλα και παλι δεν καταλαβα και πολλα πραγματα ωστε να καταφερω να φτιαξω μια καλη διατροφη.. Γι αυτο εαν μπορεις προτεινε μου μια καλη διαιτα που να με βοηθησει να χασω αυτα τα 10-15 κιλα που θελω και να κανω μια καλη γραμμωση τωρα που πηγαινω και στο γυμναστηριο. Διοτι ειμαι αποφασισμενος να τα καταφερω.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Kaloutsikos
03-06-11, 00:39
Βασικα δεν εκανα καποια συγκεκριμενη διαιτα απλα ετρωγα πολυ λιγο, ασ πουμε πολλες φορες δεν ετρωγα τιποτα για πρωινο μεσημερι κανενα γιαουρτακι η καμια σαλατα, βραδινο ετρωγα ή 1 τοστακι η πολλες φορες το σπιτικο φαι που ειχαμε.Αλλα
βασικα ειχα κοψει το πολυ φαγητο που ετρωγα παλιοτερα. Τωρα εδω βλεπω ιδεες που δινετε, βοηθειες σχετικα με της διατροφες, γι αυτο θα ηθελα να μου δωσεις αν μπορεις μια καλη διαιτα που πιστευω πως θα ξερεις με βαση την εμπειρια σου, γτ διαβασα αυτα που μου εστειλες αλλα και παλι δεν καταλαβα και πολλα πραγματα ωστε να καταφερω να φτιαξω μια καλη διατροφη.. Γι αυτο εαν μπορεις προτεινε μου μια καλη διαιτα που να με βοηθησει να χασω αυτα τα 10-15 κιλα που θελω και να κανω μια καλη γραμμωση τωρα που πηγαινω και στο γυμναστηριο. Διοτι ειμαι αποφασισμενος να τα καταφερω.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω και θα σου εξηγήσω το γιατί,
το μόνο εύκολο είναι να σου πούμε να τρως για να χάσεις κιλά,
το θέμα είναι να χάνεις λίπος και όχι μυς, αυτό σημαίνει πως αυτή η διαδικασία είναι λίγο χρονοβόρα.

Το να αφήνεις τον οργανισμό σου νηστικό για πολλές ώρες επειδή νομίζεις
πως έτσι μα χάσεις κιλά αυτό είναι το πολύ μεγάλο λάθος.
Τα γεύματα σου πρέπει να έχουν πολύ πρωτεΐνη, ποιο λίγο υδατάνθρακα, και ακόμα ποιο λίγα λιπαρά.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μετρήσεις στα κιλά που είσαι τώρα πόσες θερμίδες
χρειάζεσαι ημερησίως και σιγά σιγά να αφαιρείς θερμίδες, αυτή η διαδικασία όμως
χρειάζεται να ρίξεις διάβασμα εδώ μέσα.

thegravijia
03-06-11, 00:50
Λοιπον, ρώτησα τη γυμναστή μου σήμερα και μου είπε να βάλω κιλά τρώγοντας μπιφτέκια γύρους κόκα κόλλες κτλ....με αλλα λόγια πως πρέπει να ξεκινήσω την διατροφη μου με γράμμωση η όγκο :Σ?

γενικα οτι σου πει η γυμναστης ο θεος να την κανει ΔΕΝ ισχυει


Μετά από επίμονο διάβασμα κατέληξα σ αυτή τη διατροφή δε ξέρω αν είναι τέλεια..άλλωστε για αυτό είστε k εσείς εδώ

καταρχάς είμαι 18 χρονων Υψος γύρο στο 1,78 και 70.4 kg:

Πρωί(10:00-12:00)+ galaπλήρες 3.5% +2 μηλα(ανεξαρτητου χρώματος)
γαλα οκ - βαλε 3 αυγα ολοκληρα κατα την γνωμη μου - τα ασπραδια δεν προσφερουν και πολλα και βαλε η βρωμη (δεςς στις συνταγες πως μπορειςνα συνδυασεις αυγα και βρωμη η αλλιως αμα δεν την παλευεις με βρωμη φαε ψωμι η πολυσπορο η ολικης )
η σπανακοπιτα -το πρωι η σπανακοπιτα μην παει κ χαμενη:green:

13:00 προπόνηση

μετοπρπονητικο: στήθος κοτόπουλου + ρυζι η πατατες η γενικα το ιδιο με το μεσημεριανο

μεσημεριανό(15:00-16:30) μακαρόνια η ρύζι+ κρέας μοσχαριού οκ

απογευματινο(18:00-20:00):
τοστάκι γαλοπούλας - χωρις τυρια και τετοια μεσα

βραδινό:τόνος με πράσινη σαλάτα

Πριν κοιμηθώ:2 γιαουρτια χωρις μελια μεσα ενοητε + ξηρους καρπους

Υ

αν μπορεις παρε ω3 η μουρουνελαιο σκετο

Akis7
03-06-11, 15:49
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω και θα σου εξηγήσω το γιατί,
το μόνο εύκολο είναι να σου πούμε να τρως για να χάσεις κιλά,
το θέμα είναι να χάνεις λίπος και όχι μυς, αυτό σημαίνει πως αυτή η διαδικασία είναι λίγο χρονοβόρα.

Το να αφήνεις τον οργανισμό σου νηστικό για πολλές ώρες επειδή νομίζεις
πως έτσι μα χάσεις κιλά αυτό είναι το πολύ μεγάλο λάθος.
Τα γεύματα σου πρέπει να έχουν πολύ πρωτεΐνη, ποιο λίγο υδατάνθρακα, και ακόμα ποιο λίγα λιπαρά.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μετρήσεις στα κιλά που είσαι τώρα πόσες θερμίδες
χρειάζεσαι ημερησίως και σιγά σιγά να αφαιρείς θερμίδες, αυτή η διαδικασία όμως
χρειάζεται να ρίξεις διάβασμα εδώ μέσα.

Δεν εχω καποια συγκεκριμενη αναγκη με τις θερμιδες που χρειαζομε ημερισιως, δεν ειμαι απο αυτους που πρεπει ν φανε αναγκαστικα κατι, εχω καλη αυτοσυγκρατισει δεν μπορεις να μου δωσεις ας πουμε ενα παραδειγμα ενως προγραμματος διατροφης ,ετσι οπως μου το ειπες με αρκετη πρωτεινη λιγο υδατανθρακα και πολυ λιγα λιπαρα. Και μετα να κανω εγω καποιες αλλαγες εαν θελησω ενα παραδειγμα μονο θελω μιας διατροφης. Για να χασω κιλα αλλα σε λιπος και να παω απο 90 στα 80-75, πες αν μπορεις ενα τετοιο προγραμμα να δω. Δεν νομιζω ν ειναι δυσκολο δεν σου ζηταω κατι συκεκριμενο ενα παραδειγμα στην ουσια για αρχισω να προσαρμοζομε..

thegravijia
03-06-11, 15:55
Δεν εχω καποια συγκεκριμενη αναγκη με τις θερμιδες που χρειαζομε ημερισιως, δεν ειμαι απο αυτους που πρεπει ν φανε αναγκαστικα κατι, εχω καλη αυτοσυγκρατισει δεν μπορεις να μου δωσεις ας πουμε ενα παραδειγμα ενως προγραμματος διατροφης ,ετσι οπως μου το ειπες με αρκετη πρωτεινη λιγο υδατανθρακα και πολυ λιγα λιπαρα. Και μετα να κανω εγω καποιες αλλαγες εαν θελησω ενα παραδειγμα μονο θελω μιας διατροφης. Για να χασω κιλα αλλα σε λιπος και να παω απο 90 στα 80-75, πες αν μπορεις ενα τετοιο προγραμμα να δω. Δεν νομιζω ν ειναι δυσκολο δεν σου ζηταω κατι συκεκριμενο ενα παραδειγμα στην ουσια για αρχισω να προσαρμοζομε..
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3&Itemid=4 :thumbup: (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3&Itemid=4:thumbup:)

Akis7
03-06-11, 16:09
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3&Itemid=4 :thumbup: (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3&Itemid=4:thumbup:)

Φιλε τ εχω διαβασει αλλα δεν μπορω να βγαλω ενα προγραμμα διατροφης δεν ξερω πως να χωρισω τ γευματα μου, τι πρεπει να τρωω που να βαζω πρωτεινε που να βαζω υδατανθρακες πως να βαζω ελαχιστα λιπαρα μπορεις εσυ να μου δωσεις ενα παραδειγμα μιας διατροφης και μετα να την επεξεργαστω οπως μπορω. Απλα θελω να χασω 10 κιλα σε λιπος και οχι σε μυες και με το γυμναστηριο που παω να φτιαξω γραμμωση, Αν μπορεις plz δωσε μου ενα παραδειγμα...

thegravijia
03-06-11, 16:27
δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ζητας το παραδειγμα στο εδωσα
προσαρμοσετο πανω σου

τι ακριβως θες να σου εξηγησουμε?

επισης http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...

Kaloutsikos
03-06-11, 16:28
Φιλε τ εχω διαβασει αλλα δεν μπορω να βγαλω ενα προγραμμα διατροφης δεν ξερω πως να χωρισω τ γευματα μου, τι πρεπει να τρωω που να βαζω πρωτεινε που να βαζω υδατανθρακες πως να βαζω ελαχιστα λιπαρα μπορεις εσυ να μου δωσεις ενα παραδειγμα μιας διατροφης και μετα να την επεξεργαστω οπως μπορω. Απλα θελω να χασω 10 κιλα σε λιπος και οχι σε μυες και με το γυμναστηριο που παω να φτιαξω γραμμωση, Αν μπορεις plz δωσε μου ενα παραδειγμα...

Αυτή (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13906-%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%97-%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%9C%CE%A9%CE%A3%CE%97%CE%A3&highlight=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE+%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82) είναι μια καλή διατροφή αλλά πάλι θέλει κόψιμο και ράψιμο.

Akis7
03-06-11, 19:02
Αυτή (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13906-%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%97-%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%9C%CE%A9%CE%A3%CE%97%CE%A3&highlight=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE+%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82) είναι μια καλή διατροφή αλλά πάλι θέλει κόψιμο και ράψιμο.

ευχαριστω για τη βοηθεια φιλε τωρα με καλυψες ...

skinonskin
04-06-11, 23:12
Σας ευχαριστώ πολύ για της ανταποκρίσεις σας μου δωσατε μια εικονα για το πως να διαμορφωσω την διατροφη μου.
δεδομένου ότι δεν είμαι πολύ σχετικός με τη κουζίνα και ότι οι γονείς μου δουλεύουν οποτε τα μισα φαγητα πρεπει να τα κανω μονος μου αποφάσισα να διαμορφώσω έτσι τη διατροφή μου ετσι αν δεν ξέρω ποσο στέκει:

πρωί:γαλα πλήρες,3 ολοκληρα αυγά με 1 κγ ελαιλαδο,2 φετες ψωμι(κανονικο) και 2 μηλα

13:00 προπόνηση

μετοπρπονητικο::Tost γαλοπούλας με ντοματα και κασέρι και 1 μπανάνα (επειδή δη έχω κανέναν να m μαγειρέψει αυτή την ώρα θα πρέπει να φάω πρόχειρη "πρωτεΐνη"

μεσημεριανό:μακαρονια (με σάλτσα?) και κρέας + σαλάτα
απογευματινό:τοστάκι γαλοπούλας
βραδυνο:τόνος με σαλάτα
πριν κοιμηθώ:2 γιαούρτια total 2% και ξηρούς καρπούς

τι λέτε?

skinonskin
08-06-11, 12:33
μάλλον η διατροφή που έφτιαξα gtp είναι καθώς έχασα 1.5 κιλό :/