PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάθε μέρα αερόβια.



leftis
26-05-11, 22:34
Θα έχει αποτελέσματα η καθημερινή αερόβια 15-20 λεπτά τρέξιμο ή είναι καλύτερα 4-5 φορές την εβδομάδα??
Ρωτάω γιατί και η καρδιά ως μυς μπορεί να χρειάζεται ξεκούραση.

gym
26-05-11, 22:42
Θα έχει αποτελέσματα η καθημερινή αερόβια 15-20 λεπτά τρέξιμο ή είναι καλύτερα 4-5 φορές την εβδομάδα??
Ρωτάω γιατί και η καρδιά ως μυς μπορεί να χρειάζεται ξεκούραση.

κανε βρε την ερωτηση στην αεροβια και λιποδιαλυση η γενικα στην αεροβια...


τις 4 5 φορες ποσο θα κανεις?αναλογα το επιπεδο σου...
ποσο καιρο τρεχεις και τι ταχυτητες?

leftis
26-05-11, 23:27
Με τον αθλητισμό ασχολούμαι πολύ καιρό 7 χρόνια ποδόσφιαρο αλλά έχω σταματήσει 2 χρόνια τώρα.
Τρέξιμο στο διάδρομο κάνω 1 μηνα πάνω κάτω 2 φορές την εβδομάδα στο 7,5 και φτάνω έως 11 με incline 1-2

gym
26-05-11, 23:28
Με τον αθλητισμό ασχολούμαι πολύ καιρό 7 χρόνια ποδόσφιαρο αλλά έχω σταματήσει 2 χρόνια τώρα.
Τρέξιμο στο διάδρομο κάνω 1 μηνα πάνω κάτω 2 φορές την εβδομάδα στο 7,5 και φτάνω έως 11 με incline 1-2

οταν θα κανεις 4 η 5 φορες για ποση διαρκεια μιλαμε?και ποιος ο στοχος σου?

leftis
27-05-11, 00:14
15-20 λεπτά στην ίδια ταχύτητα. Στόχος είναι απώλεια λίπους κυρίως από κοιλιά ( δεν έχω και πουθενά αλλού :) )

gym
27-05-11, 00:17
15-20 λεπτά στην ίδια ταχύτητα. Στόχος είναι απώλεια λίπους κυρίως από κοιλιά ( δεν έχω και πουθενά αλλού :) )

καλα δεν παθαινεις τιποτα με 4 η 5 την εβδομαδα...τρεξιμο σε σταθερο δεν ειναι ?
αλλα λογικα δεν εχεις πολυ λιπος για να μην θες να κανεις πιο πολυ ετσι?και λογικα το κανεις μετα τα βαρη κ γι αυτο ειναι μικρη διαρκεια ετσι?και λογικα με τον καιρο θα ανεβαζεις ενταση κ διαρκεια καθως η αντοχη σου θα βελτιωνεται ετσι??????

leftis
27-05-11, 00:24
Ξεκινάω με 5 λεπτά περπάτημα στο 5 και μετα πάω στο 7.5 και σταδιακά ανεβάζω μέχρι το 11 ώσπου να περάσουν τα 15-20 λεπτά. Μετά από λίγο θα αυξάνω και την ώρα απλά κάπου διάβασα ότι πρέπει να ξεκινάμε απο λίγη ώρα και σταδακά να την ανεβάζουμε γιατι συνηθίζει ο οργανισμός. Και κάνω μιση ώρα πριν τα βάρη

gym
27-05-11, 00:34
Ξεκινάω με 5 λεπτά περπάτημα στο 5 και μετα πάω στο 7.5 και σταδιακά ανεβάζω μέχρι το 11 ώσπου να περάσουν τα 15-20 λεπτά. Μετά από λίγο θα αυξάνω και την ώρα απλά κάπου διάβασα ότι πρέπει να ξεκινάμε απο λίγη ώρα και σταδακά να την ανεβάζουμε γιατι συνηθίζει ο οργανισμός. Και κάνω μιση ώρα πριν τα βάρη

να κανεις μετα τα βαρη αφου θες λιποδιαλυση...
το τεμπο και διαρκεια την ξερεις εσυ στο σωμα σου....απλα να κοιτας και παλμους για να ξερεις που βρισκεσαι...καλο θα ταν εφοσον τωρα ξεικνας ενα 60 τα εκατο της ΜΚΣ(μεγιστης καρδιακης συχνοτητας ) σου...καταλαβες?

leftis
27-05-11, 00:40
Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
Τώρα,έχω κάποιες ερωτήσεις.
1) Έχει μεγάλη διαφορά η αερόβια πριν και με΄τα τα βάρη? (νομίζω κάτι με το γλυκογόνο πρέπει να ναι)
2) Για τους παλμούς πρέπει να πάρω ειδικό accessory από x-treme,intersport κλπ?
3 Υπάρχει κάποιο calculator online για να βρώ το ΜΚΣ μου?

bluescorpion
27-05-11, 17:01
ειμαι 115 κιλα.ξεκινησα πριν μια 2 εβδομαδες με ταχυτητα 5,7 χαω 3 χιλιομετρα την ημερα.
πλεον κανω σιγουρα 10 χιλιομετρα καθε μερα σχεδον μικτα τρεξιμο και περπατημα.ειναι καλα?
χρειαζεται να ξεκουραζομαι?
χτες εκανα 14 χιλιομετρα ας πουμε και σημερα 1 χιλιομετρο ζεσταμα και επειτα ασκησεις χεριων.
ενας εμπειρος ας απαντησει παρακαλω.

terataki
27-05-11, 17:05
Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
Τώρα,έχω κάποιες ερωτήσεις.
1) Έχει μεγάλη διαφορά η αερόβια πριν και με΄τα τα βάρη? (νομίζω κάτι με το γλυκογόνο πρέπει να ναι)
2) Για τους παλμούς πρέπει να πάρω ειδικό accessory από x-treme,intersport κλπ?
3 Υπάρχει κάποιο calculator online για να βρώ το ΜΚΣ μου?

ναι εχει,δεν κανεις αεροβια πιο πριν για να μπορεις να τραβας τα βαρη.
με τα βαρη καις γλυκογονο,και οταν ειναι χαμηλο το γλυκογονο υπαρχει μεγαλυτερη καυση λιπους.
παλμους μετρας με τα δαχτυλα στον λαιμο,140 το λεπτο ειναι οκ

gym
27-05-11, 17:09
Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
Τώρα,έχω κάποιες ερωτήσεις.
1) Έχει μεγάλη διαφορά η αερόβια πριν και με΄τα τα βάρη? (νομίζω κάτι με το γλυκογόνο πρέπει να ναι)
2) Για τους παλμούς πρέπει να πάρω ειδικό accessory από x-treme,intersport κλπ?
3 Υπάρχει κάποιο calculator online για να βρώ το ΜΚΣ μου?
1.ναι...θα κανεις μετα γιατι ηδη στο σωμα σου εχει ενεργοποιηθει η διαδικασια καψιμου λιπους κατα την διαρκεια της προπονησης με βαρη....οποτε μετα πας και για εροβιο και συνεχιζεις κ εκει...
2.δεν ειναι απαραιτητο..ειναι σιγουρα ενα εργαλειο αλλα αν δεν σου περισσευουν,δεν χρειαζεται...απλα να εχεις το feeling που λεμε...οτι δουλευεις και δεν πας βολτα...η ταχυτητα ειναι αυτη που εχεις οταν μπορεις να κανεις χιλιομετρα...κ οχι να τα δινεις ολα μπαμ μπαμ σαν να κανεις ταχυτητες...
3.το ΜΚΣ σου το βρισκεις απο πολλους τυπους αλλα ενας απλος και πιο διαδεδομενος ειναι το 220-ηλικια σου=ΜΚΣ κ μετα βρισκεις εκει τα ποσοστα που θες...

ειμαι 115 κιλα.ξεκινησα πριν μια 2 εβδομαδες με ταχυτητα 5,7 χαω 3 χιλιομετρα την ημερα.
πλεον κανω σιγουρα 10 χιλιομετρα καθε μερα σχεδον μικτα τρεξιμο και περπατημα.ειναι καλα?
χρειαζεται να ξεκουραζομαι?
χτες εκανα 14 χιλιομετρα ας πουμε και σημερα 1 χιλιομετρο ζεσταμα και επειτα ασκησεις χεριων.
ενας εμπειρος ας απαντησει παρακαλω.



θελεις να χασεις λιπος?θελεις να εχεις απλα αντοχη?ποιος ο στοχος σου?αν ειναι το πρωτο,απλα βλεπεις αν χανεις συνχειζεις ετσι...αν δεις οτι κολλας καπου,αλλαζεις λιγο...δηλαδη αυξανεις την ενταση η την διαρκεια...βλεποντας και κανοντας!;)

sopi
27-05-11, 17:28
ρε παιδεια αφου τελιωσουμε τα βαρη δεν πρεπει να πιουμε γρηγορα την πρωτεινη για να φαει ο μυς??? αμα κανουμε διαδρομο μετα δεν καθηστερουμε???

gym
27-05-11, 17:30
ρε παιδεια αφου τελιωσουμε τα βαρη δεν πρεπει να πιουμε γρηγορα την πρωτεινη για να φαει ο μυς??? αμα κανουμε διαδρομο μετα δεν καθηστερουμε???

καθυστερεις λιγο αλλα δεν καταβολιζεσαι τοσο απλα αν αυτο φοβασαι...κανε τα βαρη σου,αν θες για χασιμο λιπους κανε κ το αεροβιο σου κ μετα τρως κανονικα...τωρα αν εχεις αλλο στοχο,παρε μετα τα βαρη πρωτεινη η οτι αλλο θες να παρεις κ συνεχισε..

pan0z
27-05-11, 17:41
Βασικα οσο αφορα την απωλεια λιπους και οχι η αεροβια σαν αποθεραπεια το μινιμουμ ειναι 20 λεπτα..Οποτε πιστευω το να κανεις 4-5 φορες απο 15-20 λεπτα δεν θα δεις και μεγαλη διαφορα.Εγω αυτο που κανω ειναι αρχισα 3 φορες την εβδομαδα απο 20 λεπτα και καθε βδομαδα κανω 2.5 λεπτα παραπανω.Οταν φτασω τα 40 λεπτα θα αρχησω και 4η αεροβια η οποια θα αρχησει και αυτη απο 20 λεπτα και θα ανεβαζω παλι ανα 2.5 καθε βδομαδα.

bluescorpion
27-05-11, 17:55
1.ναι...θα κανεις μετα γιατι ηδη στο σωμα σου εχει ενεργοποιηθει η διαδικασια καψιμου λιπους κατα την διαρκεια της προπονησης με βαρη....οποτε μετα πας και για εροβιο και συνεχιζεις κ εκει...
2.δεν ειναι απαραιτητο..ειναι σιγουρα ενα εργαλειο αλλα αν δεν σου περισσευουν,δεν χρειαζεται...απλα να εχεις το feeling που λεμε...οτι δουλευεις και δεν πας βολτα...η ταχυτητα ειναι αυτη που εχεις οταν μπορεις να κανεις χιλιομετρα...κ οχι να τα δινεις ολα μπαμ μπαμ σαν να κανεις ταχυτητες...
3.το ΜΚΣ σου το βρισκεις απο πολλους τυπους αλλα ενας απλος και πιο διαδεδομενος ειναι το 220-ηλικια σου=ΜΚΣ κ μετα βρισκεις εκει τα ποσοστα που θες...




θελεις να χασεις λιπος?θελεις να εχεις απλα αντοχη?ποιος ο στοχος σου?αν ειναι το πρωτο,απλα βλεπεις αν χανεις συνχειζεις ετσι...αν δεις οτι κολλας καπου,αλλαζεις λιγο...δηλαδη αυξανεις την ενταση η την διαρκεια...βλεποντας και κανοντας!;)

και λιπος να χασω και να αποκτησω την αντοχη που ειχα.

sopi
27-05-11, 17:57
καθυστερεις λιγο αλλα δεν καταβολιζεσαι τοσο απλα αν αυτο φοβασαι...κανε τα βαρη σου,αν θες για χασιμο λιπους κανε κ το αεροβιο σου κ μετα τρως κανονικα...τωρα αν εχεις αλλο στοχο,παρε μετα τα βαρη πρωτεινη η οτι αλλο θες να παρεις κ συνεχισε..

σε περιοδο γραμωσης με σωστη διατροφη και την αεροβια καπακι μετα τα βαρη θα χασω μυικη μαζα? πολυ η λιγο?

terataki
27-05-11, 18:42
σε περιοδο γραμωσης με σωστη διατροφη και την αεροβια καπακι μετα τα βαρη θα χασω μυικη μαζα? πολυ η λιγο?

ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΡΑΜΜΩΣΗΣ,ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ?ΚΑΙ 80 ΩΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΣ

gmalamos
27-05-11, 19:44
ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΡΑΜΜΩΣΗΣ,ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ?ΚΑΙ 80 ΩΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΣ

Τι να πεις..Εισαι και παλια καραβανα βλεπεις!

giannis64
27-05-11, 22:11
δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις γράμμωση και να μην χάσεις μυϊκή μάζα.

το θέμα είναι πόσο σωστά θα το κάνεις για να έχεις όσο το δυνατών λιγότερες απόλυες.

TToni Shark
27-05-11, 22:20
Aν τρως σωστά θα χάσεις πολύ λίγο μυικό ιστό,αυτό είναι σίγουρο:thumbup:

leftis
27-05-11, 23:01
Να ρωτήσω κάτι...οι μύες δεν καίγονται για να γίνουν ενέργεια άμα δεν υπάρχει υδατάνθρακας ή λίπος?? Άμα γίνει λοιπόν ισορροπημένη διατροφή με σωστές αναλογίες που είναι υποθερμιδική δεν γίνεται να χάνεις σταδιακά λίπος??


Επίσης θυμάμαι ένα βίντεο του Scooby που έλεγε ότι είναι πολύ δύσκολο να χάσεις μυική μάζα καθώς αυτό γίνεται μόνο όταν ο οργανισμός βρίσκεται σε "ανάγκη" και τους καίει για να επιβιώσει.

worfel
13-06-11, 22:10
Να ρωτήσω κάτι...οι μύες δεν καίγονται για να γίνουν ενέργεια άμα δεν υπάρχει υδατάνθρακας ή λίπος?? Άμα γίνει λοιπόν ισορροπημένη διατροφή με σωστές αναλογίες που είναι υποθερμιδική δεν γίνεται να χάνεις σταδιακά λίπος??


Επίσης θυμάμαι ένα βίντεο του Scooby που έλεγε ότι είναι πολύ δύσκολο να χάσεις μυική μάζα καθώς αυτό γίνεται μόνο όταν ο οργανισμός βρίσκεται σε "ανάγκη" και τους καίει για να επιβιώσει.

Επίσης ο Scooby λέει πως μπορείς να βάλεις μυϊκή μάζα και να χάσεις λίπος ταυτόχρονα. Και κάποιοι εδώ το λένε, σε κάποια άρθρα. Από την άλλη, πιο πάνω ο Γιάννης λέει πως δεν γίνεται να γραμμώσεις χωρίς να χάσεις μυϊκή μάζα... Αν ρωτήσω τον γυμναστή στο γυμναστήριο θα μου πει άλλο. Ο καθένας έχει διαφορετική άποψη στο θέμα...

beatshooter
14-06-11, 00:55
Θα έχει αποτελέσματα η καθημερινή αερόβια 15-20 λεπτά τρέξιμο ή είναι καλύτερα 4-5 φορές την εβδομάδα??
Ρωτάω γιατί και η καρδιά ως μυς μπορεί να χρειάζεται ξεκούραση.


δεν ξερω,εγω κανω καθε μερα 6φορες την βδομαδα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 45' αεροβιο.Εχω στοψος απωλεια λιπους/γραμμωση αλλα και αντοχη για την μπαλα.Μου φαινεται λιγο το 20λεπτο εκτος αν δεν εχεις ιδιαιτερο προβλημα βαρους ή αν το σπας την αεροβια σε 20διαδρομο και αλλο τοσο ελειπτικο η ποδηλατο...

Παντως κακο δεν κανεις με 4-5 φορες την βδομαδα 2ολεπτο.Ουτε μυικη μαζα θα χασεις αν λαμβανεις τις απαιτουμενες ποσοτητες πρωτεινης.

Spyros1993
14-06-11, 01:09
δεν ξερω,εγω κανω καθε μερα 6φορες την βδομαδα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 45' αεροβιο.Εχω στοψος απωλεια λιπους/γραμμωση αλλα και αντοχη για την μπαλα.Μου φαινεται λιγο το 20λεπτο εκτος αν δεν εχεις ιδιαιτερο προβλημα βαρους ή αν το σπας την αεροβια σε 20διαδρομο και αλλο τοσο ελειπτικο η ποδηλατο...

Παντως κακο δεν κανεις με 4-5 φορες την βδομαδα 2ολεπτο.Ουτε μυικη μαζα θα χασεις αν λαμβανεις τις απαιτουμενες ποσοτητες πρωτεινης.

αν κάνεις διατροφή καλή ( καλές ποσότητες πρωτείνης όσες χρειάζεται ο οργανισμός και όχι υπερβολικές ποσότητες υδατάνρακα και συχνά γεύματα 4 - 6 )
και με 5 φορές την εβδομάδα αερόβια στα 40 - 45 λεπτά με ΜΚΣ γύρω μεταξύ 65 - 75 και τρεις φορές αντιστάσεις θα είσαι κομπλέ, ώστε να δεις και προσαρμογές.
Γενικά είτε κανε γρήγορο βάδην στον διάδρομο είτε διαλλειμματική προπόνηση.
εσύ πόσο κιλά και ύψος είσαι;

beatshooter
14-06-11, 03:05
1.75 79κιλα ειμαι :shock::welcome:

jimmy007
14-06-11, 03:47
δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις γράμμωση και να μην χάσεις μυϊκή μάζα.

το θέμα είναι πόσο σωστά θα το κάνεις για να έχεις όσο το δυνατών λιγότερες απόλυες.

Γιατί αν παίρνεις περισσότερες πρωτείνες από αυτές που καταβολίζονται γιατί να χάσεις?

(Επειδή έχει τύχει και διαφωνούμε και σε άλλα topics, δεν "στη μπαίνω", άλλωστε δεν το κάνουμε αυτό σε φίλους Ολυμπιακούς :thumbup::thumbup:, απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις)

TToni Shark
14-06-11, 08:48
Δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο το κάθε μέρα:unsure:

KiTz
14-06-11, 11:04
Εγώ προσωπικά πηγαίνω γύρω στις 8:30 το πρωι γυμναστήριο με άδειο στομάχι και κάνω 45 λεπτά διάδρομο με γύρω στους 120-140 παλμούς και το μεσημέρι μετά τα βάρη δλδ γύρω στις 3+ κάνω αλλά 30 με 45 λεπτά διάδρομο στην ίδια ένταση. Και αυτό το κάνω κάθε μέρα 5 φορές την εβδομάδα (πλην μια φορά που έχω πόδια άρα 9 φορές την εβδομάδα αερόβια)

Δεν ακολουθώ πρόγραμμα γράμμωσης, κάνω ακόμη "όγκο" βάζοντας όσα περισσότερα κιλά μπορώ (όμως να βγάινουν κανονικά οι επαναλήψεις) 3χ10 σετ και κάνω κανονικά την αεροβική μου...

Αυτό που έχω παρατηρήσει στις 2 εβδομάδες που κάνω την αεροβική είναι απώλεια μάζας (δεν ξέρω αν είναι λίπος ή μυες) στα πόδια.....είναι ήδη δύσκολο να βάλω μυική μάζα εκεί και τώρα έχω χάσει κιόλας....ενώ στην κοιλιά πάνω κάτω τα ίδια...παράξενα πράγματα!!

Τώρα από γεύματα και κατανομή υδατάνθρακα/πρωτεινης/λιπαρών δεν κάθομαι και με το κομπιουτεράκι να τα μετρήσω...τρώω 4-5 φορές την ημέρα...τρώω και τον υδατανθρακα μου (πχ ρύζι ή μακαρόνια μονο με κοκκινη σαλτσα η σκέτα μαζί με μια σαλατα) τρώω και το ψάρι μου και τους ξηρούς καρπούς (1 χούφτα), πίνω και 3 φορές την ημέρα ρόφημα πρωτεινης μαζί με γάλα (με νερό δεν πίνετε απλά) και πιστεύω να είμαι οκ...αναψυκτικά δεν πίνω τηγανιτά δεν τρώω, γλυκά τα αποφεύγω αλκοολ έτσι και αλλιώς δεν πίνω και πίνω τουλάχιστον 4 με 5 λίτρα νερό την ημέρα..

αυτά!

οποιαδήποτε διόρθωση/παρατήρηση θα ήταν ευπρόσδεκτη!

giannis64
14-06-11, 12:29
Γιατί αν παίρνεις περισσότερες πρωτείνες από αυτές που καταβολίζονται γιατί να χάσεις?

(Επειδή έχει τύχει και διαφωνούμε και σε άλλα topics, δεν "στη μπαίνω", άλλωστε δεν το κάνουμε αυτό σε φίλους Ολυμπιακούς :thumbup::thumbup:, απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις)


γιατι την περισια πρωτεινη απο αυτην που χρειαζεσαι θα την αποβαλεις. δεν θα σε προστατεψει απο το απολυτο. οποτε ναι θα εχεις καλυτερα αμυνα στον μυικο ιστο σου, αλλα και παλι κατι θα χασεις. γιαυτο ειπα πως οσο πιο εμεπιρος εισαι, τοσο πιο πολυ θα μπορεσεις να προστατεψεις την μυικη σου μαζα.

worfel
14-06-11, 13:26
γιατι την περισια πρωτεινη απο αυτην που χρειαζεσαι θα την αποβαλεις. δεν θα σε προστατεψει απο το απολυτο. οποτε ναι θα εχεις καλυτερα αμυνα στον μυικο ιστο σου, αλλα και παλι κατι θα χασεις. γιαυτο ειπα πως οσο πιο εμεπιρος εισαι, τοσο πιο πολυ θα μπορεσεις να προστατεψεις την μυικη σου μαζα.

δηλαδη ακομα και bcaa να παρεις πριν την αεροβια, και αμεσως μετα δεν προστατευεις τιποτα? εγω διαβασα σε ενα αρθρο εδω στο site που λεει πως αν εισαι πανω απο 15% BF μπορεις οχι μονο να μην χασεις μυικη μαζα αλλα και να βαλεις ταυτοχρωνα. διοτι οταν κανεις αεροβια το πρωι, χανεις σε λιπος (και ελαχιστη μυικη μαζα) ενω αν τρως παραλληλα υπερθερμιδικα θα βαλεις μυικη μαζα (και λιπος, αλλα πολυ λιγοτερο απο αυτο που εκαψες)

δηλαδη κανεις το πρωι αεροβια και καις πχ 100 γρ λιπος και 20 γρ μυικη μαζα
εχεις υπερθερμιδικη διατροφη και βαρη ταυτοχρονα και βαζεις 30 γρ μυικη μαζα και 50 γρ λιπος

στο τελος της ημερας εχεις κερδος 10 γρ μυες και 50 γρ λιγοτερο λιπος

τα νουμερα τυχαια

giannis64
14-06-11, 14:11
έτσι όπως τα διάβασες και όπως τα λες είναι. απλά δες τι λέει ακριβός.

bcaa άνετα..

οι τιμές που αναφέρεις είναι φυσικά αόριστες!!

KiTz
14-06-11, 15:49
μόνο εγώ περνάω απαρατήρητος :(

giannis64
14-06-11, 20:29
οσο εισαι σε ογκο δεν εχει νοημα να κανεις τοση αεροβια. χαλαρωσε ετσι ωστε να μπορεις να δωσεις την περιοδο της γραμμωσης και να μην εχεις φτασει τον οργανισμο σου σε κορεσμο.
αν δεν εχεις την εμπειρια, καλα ειναι να αρχησεις να μετρας τις ποσοτητες του φαγητου σου, ετσι ωστε να μπορεις να αντιμετωπησεις οποιο θεμα υπαρξει στην αντιδραση του σωματος σου.
μην δινεις πολυ βαση στα προγραμματα ογκου η γραμμωσης. δωσε περισοτερη βαση στο φαι.

worfel
14-06-11, 20:37
έτσι όπως τα διάβασες και όπως τα λες είναι. απλά δες τι λέει ακριβός.

bcaa άνετα..

οι τιμές που αναφέρεις είναι φυσικά αόριστες!!

πως ομως μπορουμε να καταλαβουμε αν πεσαμε σε μυικη μαζα? απο τα κιλα που σηκωνουμε?
εγω εχω χασει 10 κιλα τους περασμενους 2 μηνες και αποκλειεται να ειναι ολα λιπος. δεν εχω πεσει ομως σε δυναμη...

εκτος απο λιπομετριση (που και παλι δεν ειναι 100% αξιοπιστη)

μόνο εγώ περνάω απαρατήρητος :(

:P

KiTz
14-06-11, 21:15
οσο εισαι σε ογκο δεν εχει νοημα να κανεις τοση αεροβια. χαλαρωσε ετσι ωστε να μπορεις να δωσεις την περιοδο της γραμμωσης και να μην εχεις φτασει τον οργανισμο σου σε κορεσμο.
αν δεν εχεις την εμπειρια, καλα ειναι να αρχησεις να μετρας τις ποσοτητες του φαγητου σου, ετσι ωστε να μπορεις να αντιμετωπησεις οποιο θεμα υπαρξει στην αντιδραση του σωματος σου.
μην δινεις πολυ βαση στα προγραμματα ογκου η γραμμωσης. δωσε περισοτερη βαση στο φαι.

ok so....δηλαδή να κόψω την αερόβια μετά τα βάρη τελείως και να κάνω μόνο 5 φορές την εβδομαδα το πρωι νηστικός?

Υ.Γ: Ναι μεν κάνω όγκο...αλλά θέλω να χάσω τα νερά/λίπος που έχω πάνω μου και να παίρνω όσο το δυνατόν καθαρή μυική μάζα μπορώ...για αυτό και κάνω τοσο αεροβική...για να φαίνονται και πάλι οι κοιλιακοί μου και να μην είμαι απλά μια μυώδης μπριζόλα.... :)

εφόσον σε 3 μήνες κλείνω 2 χρόνια από τότε που ξεκίνησα gym και έχω βάλει 20 κιλά...(από 63 83 με 1,82 ύψος) αποκλείεται να είναι όλα μυική μάζα!!! άλλωστε το βλέπω και μόνος μου :P

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

giannis64
14-06-11, 21:46
. καλύτερα άσε την πρωινή, οπότε να την δουλέψεις όταν θα είσαι σε γράμμωση και θα έχεις πιο πολλές απαιτήσεις.

KiTz
15-06-11, 10:41
. καλύτερα άσε την πρωινή, οπότε να την δουλέψεις όταν θα είσαι σε γράμμωση και θα έχεις πιο πολλές απαιτήσεις.

good point, το θέμα όμως είναι πως όπως είπα και πιο πάνω έχω πάρει 20 κιλά από τότε που άρχισα το gym μιας και ήμουν Ο.Φ.Α (όπου φυσάει ο άνεμος) πριν και δεν ξέρω πως έχουν αφομοιωθεί αυτά τα κιλά πάνω μου...ναι μεν το βλέπω στο καθρέφτη αλλά δε μπορώ να ξέρω ποσοστά...και ναι μεν το χέρι μου έχει πάρει κάμποσο όγκο αλλά δεν είναι γραμμωμένο..τώρα άρχισε λίγο να φαίνεται το λεγόμενο (μπαλάκι) και οι μύες όταν σφίγγω αλλά μην φανταστείς κάτι το τρομερό...και μετά από τόοοοοοοοοοοοοοσο καιρό τώρα άρχισε το στήθος μου να αναπτύσσεται κάπως παραπάνω (ειδικά το δεξί μέρος που πραγματικά έκανα μήνες για να το δω να μεγαλώνει έστω και λιγάκι)

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να συνεχίσω τον όγκο δλδ τα σταθερά κιλά ή να μπω για πυραμίδα για να αυξήσω τα κιλά που σηκώνω στον πάγκο ή να κάνω γράμμωση για να δω τι μυική μάζα θα μείνει πάνω μου...πχ στον οριζόντιο πάγκο σηκώνω 70 κιλά (30+30+10 η μπάρα) και κάνω 3 σετάκια των 10 επαναλήψεων..δεν ξέρω αν αυτό είναι καλά για τον τόσο καιρό που ασχολούμαι και έχω ψιλοκολήσει...και την περασμένη εβδομάδα πήγα να κάνω με 27,5+27,5(κ 10 η μπάρα πάντα) και με το ζόρι έβγαλε τα σετ και λέω γουατδεφακ!

Φταίει η αερόβια που κάνω λέω απο μέσα μου?(9 φορές/week) φταίει το ένα? φταίει το άλλο?

συγνώμη αν τα λέω μπερδεμένα αλλά έχω ψιλο απελπιστεί!

υ.γ: τουλάχιστον έχει αρχίσει να φαίνεται και λίγο φλεβικότητα στον πήχη εκεί που απλά φαινόταν δλδ άρχισε να προεξέχει από το δέρμα, τουλάχιστον στο ένα χέρι και λίγο στο δικέφαλο..μάλλον οφείλεται στο γεγονός πως πίνω 5 λίτρα νερό την ημέρα και την τρελή αερόβια :P, τουλάχιστον κάτι είναι και αυτό!! (έχω κόλλημα με την φλεβικότητα χεχ)