PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι συμπληρώματα να πάρω;



conS
27-05-11, 03:06
Γεια σας!! Μετά από μια περίοδο όγκου εβαλα λιγα κιλακια και λεω να κανω γραμμωση αλλα δεν ξερω τι συμληρωματα να παρω. Οταν εκανα ογκο επαιρνα πρωτεινη + κρεατινη(cell tech η οποια εχει πολυ υδατανθρακα και μου ειπαν οτι δεν κανει για γραμμωση). Πρωτεινη εχω την instant whey, μπορειτε να προτεινετε καμια κρεατινη να παρω για γραμμωση για καλυτερα αποτελεσματα?

Κατι ακομα, μετα τη γυμναστικη αισθανομαι πολυ κουρασμενος και για τις επομενες μερες. Μπορει να οφειλεται αυτο στη διατροφη ισως επειδη δεν λαμβανει ο οργανισμος μου καποια απαραιτητα συστατικα?

Nico Cárdenas
27-05-11, 03:18
Όλο το παιχνίδι το παίζει η διατροφή και το αερόβιο στην γράμμωση.



Κατι ακομα, μετα τη γυμναστικη αισθανομαι πολυ κουρασμενος και για τις επομενες μερες. Μπορει να οφειλεται αυτο στη διατροφη ισως επειδη δεν λαμβανει ο οργανισμος μου καποια απαραιτητα συστατικα?

Μάλον έχεις λάθος διατροφή.

Το παθαίνω και εγώ αυτό που λες όταν είμαι σε υποθερμιδιακη δίαιτα και δεν παιρνω αρκετους υδατανθρακες. Αλλά μετα είμαι κομπλε! Τωρα, για τις επομενες μέρες που λες μου ακόυγεται κάπως...

conS
27-05-11, 12:10
Δηλαδη μια κρεατινη θα ηταν ανωφελη σε μια περιοδο γραμμωσης?

Lao
27-05-11, 13:32
Δηλαδη μια κρεατινη θα ηταν ανωφελη σε μια περιοδο γραμμωσης?

Δεν ξέρω γιατί ο κόσμος έχει μπλεχτεί τόσο με την κρεατίνη και θεωρεί ντε και καλά ότι είναι ένα συμπλήρωμα όγκου. Η κρεατίνη αυξάνει την δύναμη και την αντοχή και μέσω αυτού του αποτελέσματος κάνουμε καλύτερες προπονήσεις, όποιος και αν είναι ο στόχος μας.

Όσον αφορά το ότι νιώθεις κουρασμένοις κτλ που λες σε άλλο post, προφανώς είτε δεν τρως σωστά είτε δεν ξεκουράζεσαι σωστά. Θα σου πρότεινα να πάρεις μια πολυβιταμίνη ώστε να καλύψεις διατροφικά κενά που μάλλον έχεις.

smrodrigo
27-05-11, 13:51
φιλε η κρεατινη δινει δυναμη..αλλα μαζι με την δυναμη θα μαζεψεις νερα δλδ θα θολωσεις,που δεν ειναι καλο οταν κανεις γραμμωση

Lao
27-05-11, 16:30
φιλε η κρεατινη δινει δυναμη..αλλα μαζι με την δυναμη θα μαζεψεις νερα δλδ θα θολωσεις,που δεν ειναι καλο οταν κανεις γραμμωση

Η κατακράτηση νερού δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί και ειδκά με μια Kre-Alkalyn.

conS
27-05-11, 16:34
1)Μπορειτε να μου πειτε δυο τρεις καλες μαρκες κρεατινης και πολυβιταμινης?
2)Επεισης ενδεχεται να περασω αστυφυλακων και σε κανα μηνα περιπου θα υποβληθω σε υγειονομικη εξεταση.Πειραζει αν θα παρω αυτα τα συμπληρωματα?(Βασικα ξερω οτι δεν πειραζει γιατι συμπληρωματα παιρνω οχι ναρκωτικα, απλα ρωταω ετσι για σιγουρια)

terataki
27-05-11, 17:26
μερικοι μπερδευετε τα μπουτια σας...η κρεατινη δεν κανει κατακρατηση υγρου αναμεσα στο δερμα και στους μυς ωστε να σας ''θολωσει'',ενδομυικα κανει γεμιζει με νερο τους μυς με αποτελεσμα να τους στρογγυλευει λιγο

beefmeup
27-05-11, 17:30
μερικοι μπερδευετε τα μπουτια σας...η κρεατινη δεν κανει κατακρατηση υγρου αναμεσα στο δερμα και στους μυς ωστε να σας ''θολωσει'',ενδομυικα κανει γεμιζει με νερο τους μυς με αποτελεσμα να τους στρογγυλευει λιγο

καπου το εχω ξαναγραψει σε κανα 100 ποστ αυτο:green:

βεβαια θα μου πεις,ποιος τα διαβαζει:P

sobral
27-05-11, 17:34
1)Μπορειτε να μου πειτε δυο τρεις καλες μαρκες κρεατινης και πολυβιταμινης?
2)Επεισης ενδεχεται να περασω αστυφυλακων και σε κανα μηνα περιπου θα υποβληθω σε υγειονομικη εξεταση.Πειραζει αν θα παρω αυτα τα συμπληρωματα?(Βασικα ξερω οτι δεν πειραζει γιατι συμπληρωματα παιρνω οχι ναρκωτικα, απλα ρωταω ετσι για σιγουρια)

1)κοίτα να είναι creapure (βγάζει η reflex και η Olimp τέτοιες πχ) πολυβιταμίνη ADAM από ΝΟW Foods, Orange Triad από Controlled Labs κτλ

2) δεν γνωρίζω για την συγκεκριμένη περίπτωση αλλά δεν νομίζω να παίζει πρόβλημα από τη στιγμή που είναι συμπληρώματα κι όχι drugs.

conS
27-05-11, 17:49
ευχαριστω πολυ! Αν καποιος γνωριζει για το 2ο ερωτημα που εκανα ας απαντησει για να μου φυγει και μενα η περιεργεια...

lef
27-05-11, 20:46
ευχαριστω πολυ! Αν καποιος γνωριζει για το 2ο ερωτημα που εκανα ας απαντησει για να μου φυγει και μενα η περιεργεια...

οχι δεν θα εχεις κανενα προβλημα αν δεν εχεις ηδη

conS
27-05-11, 21:09
οχι δεν εχω ειμαι απολυτως υγιης!

lef
28-05-11, 00:29
οχι δεν εχω ειμαι απολυτως υγιης!

δεν θα εχεις θεμα με τις εξετασεις.καλη επιτυχια:toast:

conS
30-05-11, 14:01
Λοιπον πηρα πολυβιταμινη Adam(Now Foods) και κρεατινη τη Reflex, αυτα δηλ. που μου προτεινε ο sobral. Μπορειτε να μου πειτε τις δοσεις?

conS
30-05-11, 14:02
πρωτεινη reflex, κρεατινη Reflex και πολυβιταμινη Now

Kaloutsikos
30-05-11, 14:05
Λοιπον πηρα πολυβιταμινη Adam(Now Foods) και κρεατινη τη Reflex, αυτα δηλ. που μου προτεινε ο sobral. Μπορειτε να μου πειτε τις δοσεις?

Την πολυβιταμίνη μία το πρωί, και μία το μεσημέρι,

και για την κρεατίνη γράφει πάνω στο κουτί, για φόρτωμα και συντήρηση.

conS
30-05-11, 14:19
1)Πριν απο 2 μηνες ακριβως πηρα μια κρεατινη για ενα μηνα και εκανα φορτωμα. Τωρα ξανακανω?
2)Την βιταμινη μετα το φαι?
3)Κρεατινη και πρωτεινη πειραζει αν τις παιρνω ταυτοχρονα?

Lao
30-05-11, 14:22
Λοιπον πηρα πολυβιταμινη Adam(Now Foods) και κρεατινη τη Reflex, αυτα δηλ. που μου προτεινε ο sobral. Μπορειτε να μου πειτε τις δοσεις?

Ποια Adam πήρες; Αν πήρες softgels ή ταμπλέτες είναι 2 την μέρα, αν πήρες Vcaps είναι 3 την μέρα. Σε κάθε περίπτωση, βάλε οπωσδήποτε μια δόση στο τελευταίο γεύμα πριν την προπόνησή σου.

Κρεατίνη 5 gr πριν την προπόνηση και άλλα 5 μετά. Τις μέρες που δεν γυμνάζεσαι, 5 γραμμάρια το πρωί.

Τέλος το πόση πρωτεϊνη θα παίρνεις, έχει να κάνει με τα κιλά σου και τι θες να πετύχεις.

Kaloutsikos
30-05-11, 14:28
1)Πριν απο 2 μηνες ακριβως πηρα μια κρεατινη για ενα μηνα και εκανα φορτωμα. Τωρα ξανακανω?


Πόσα γραμμάρια έπαιρνες όταν έκανες φόρτωμα?

conS
30-05-11, 14:47
Ποια Adam πήρες; Αν πήρες softgels ή ταμπλέτες είναι 2 την μέρα, αν πήρες Vcaps είναι 3 την μέρα. Σε κάθε περίπτωση, βάλε οπωσδήποτε μια δόση στο τελευταίο γεύμα πριν την προπόνησή σου.

Κρεατίνη 5 gr πριν την προπόνηση και άλλα 5 μετά. Τις μέρες που δεν γυμνάζεσαι, 5 γραμμάρια το πρωί.

Τέλος το πόση πρωτεϊνη θα παίρνεις, έχει να κάνει με τα κιλά σου και τι θες να πετύχεις.

Πολυβιταμινη σε ταμπλετες.
Πρωτεινη παιρνω 50γρ. τη μερα, 25 το πρωι και αλλα τοσα μετα την προπονηση
Για γραμμωση παω

conS
30-05-11, 14:50
Πόσα γραμμάρια έπαιρνες όταν έκανες φόρτωμα?

Επαιρνα απο τη cell tech της Muscletech 4 scoop τη μερα

conS
30-05-11, 18:52
Πειραζει τη μια δοση πρωτεινης και της κρεατινης να τις παιρνω ταυτοχρονα σ'ενα σεικερ;

sobral
30-05-11, 19:15
Πειραζει τη μια δοση πρωτεινης και της κρεατινης να τις παιρνω ταυτοχρονα σ'ενα σεικερ;

κοίτα πολλοί το κάνουν αλλά καλύτερα είναι ξεχωριστά. Παίζει ρόλο το pH του στομάχου. Καλύτερα την κρεατίνη αμέσως μετά την προπόνηση και μετά από κάνα μισάωρο την πρωτείνη ή να φας κανονικά και την πρωτείνη την βάζεις σε κάποιο ενδιάμεσο γεύμα για να συμπληρώνεις την ημερήσια πρόσληψη πρωτείνης.

conS
30-05-11, 20:03
ενταξη, οποτε θα τα παιρνω ξεχωριστα...ευχαριστω