PDA

Επιστροφή στο Forum : φαγητο μετα προπονηση...



thanasis76
27-05-11, 07:41
καλημερα σε ολους και ολες!!!
παιδια με τα την χθεσινη μου επισκεψη και κανοντας λιπομετρηση, μου αλλαξε λιγο την διατροφη μου και εχω μια ερωτηση.
μετα την προπονηση εχω να φαω

1 φετα ψωμι τοστ μαυρο
1 ασπαδι αυγου
5 ξηρους καρπους
1 μπανανα

καθε μερα εγω στο gym κανω πρωτα το προγραμμα στα βαρη και στο τελος 1 ωρα διαδρομο.
το γευμα που εχω για μετα την προ. να το τρωω μετα τα βαρη και πριν το διαδρομο η αφου τελειωσω τον διαδρομο ??
μηπος να βαλω τον διαδρομο πριν τα βαρη για να πεφτει το γευμα μετα ακριβος απο την καταπονηση στους μυες??

η αποψη σας θα με βοηθησει. ευχαριστω!!! ;);)

Jumaru
27-05-11, 08:00
καλημερα σε ολους και ολες!!!
παιδια με τα την χθεσινη μου επισκεψη και κανοντας λιπομετρηση, μου αλλαξε λιγο την διατροφη μου και εχω μια ερωτηση.
μετα την προπονηση εχω να φαω

1 φετα ψωμι τοστ μαυρο
1 ασπαδι αυγου
5 ξηρους καρπους
1 μπανανα

καθε μερα εγω στο gym κανω πρωτα το προγραμμα στα βαρη και στο τελος 1 ωρα διαδρομο.
το γευμα που εχω για μετα την προ. να το τρωω μετα τα βαρη και πριν το διαδρομο η αφου τελειωσω τον διαδρομο ??
μηπος να βαλω τον διαδρομο πριν τα βαρη για να πεφτει το γευμα μετα ακριβος απο την καταπονηση στους μυες??

η αποψη σας θα με βοηθησει. ευχαριστω!!! ;);)


Μετά απο 1 ώρα διάδρομο τι ενέργεια θα σου έχει μείνει να κάνεις σωστά βάρη?
Πριν το διάδρομο εννοείται πως δεν γίνεται να φας.
Οπότε αναγκαστικά σου μένει ως επιλογή αυτό που ήδη κάνεις.

thanasis76
27-05-11, 08:20
Μετά απο 1 ώρα διάδρομο τι ενέργεια θα σου έχει μείνει να κάνεις σωστά βάρη?
Πριν το διάδρομο εννοείται πως δεν γίνεται να φας.
Οπότε αναγκαστικά σου μένει ως επιλογή αυτό που ήδη κάνεις.

εχεις δικιο σε αυτα που λες, και γι αυτο εχω προβληματιστει λιγο.
μετα τα βαρη οι μυες χρειαζονται φαγητο , αν τους δωσω μετα απο 1 ωρα δεν ειναι πολυ??

TToni Shark
27-05-11, 08:27
Όχι,είναι μια χαρά:thumbup:

thanasis76
27-05-11, 09:52
Όχι,είναι μια χαρά:thumbup:

δηλαδη 1 ωρα μετα τα βαρη δεν ειναι πολυ, για να μην εχουν τροφη οι μυες...
αν και φαγητο μαλλον εχουν αφου 3 ωρες πριν τα βαρη πεφτει το μεσημεριανο μου περιπου...:thumbup::thumbup:

Giannistzn
27-05-11, 10:06
Διαφωνω στο ψωμι και λιγο στους ξηρους καρπους.

Το ψωμι θα αργησει να διασπαστει, βαλε ρυζι (βγαλε και την μπανανα και βαλε παραπανω ρυζι) που ειναι πιο απλος υδ/κας. Τωρα για τα λιπαρα μετα την προπονηση, αλλοι λενε οκ αλλοι λενε οχι γιατι καθυστερουν την πεψη. Εσυ αποφασιζεις.

Το 1 ασπραδι ειναι τραγικα λιγο..

Επισης, και εγω το ιδιο κανω, βαρη και διαδρομο, ο οργανισμος συνεχιζει να ασκειται και να καιει λιπος (εαν γινει σωστα) οποτε και 1 ωρα μετα να φας μια χαρα ειναι. Αλλαξε το γευμα σου οχι τη σειρα της προπονησης σου.

thanasis76
27-05-11, 10:47
Διαφωνω στο ψωμι και λιγο στους ξηρους καρπους.

Το ψωμι θα αργησει να διασπαστει, βαλε ρυζι (βγαλε και την μπανανα και βαλε παραπανω ρυζι) που ειναι πιο απλος υδ/κας. Τωρα για τα λιπαρα μετα την προπονηση, αλλοι λενε οκ αλλοι λενε οχι γιατι καθυστερουν την πεψη. Εσυ αποφασιζεις.

Το 1 ασπραδι ειναι τραγικα λιγο..

Επισης, και εγω το ιδιο κανω, βαρη και διαδρομο, ο οργανισμος συνεχιζει να ασκειται και να καιει λιπος (εαν γινει σωστα) οποτε και 1 ωρα μετα να φας μια χαρα ειναι. Αλλαξε το γευμα σου οχι τη σειρα της προπονησης σου.

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
το 1 ασπραδι το βρηκα κι εγω λιγο και θα τα κανω 2
για το ρυζι δεν γινετε, απο την αποψη οτι θα ειμαι στο γυμναστηριο.
ρυζι η μακαρονια μαυρα εχω στο βραδινο γευμα, καμια ωρα μετα το γυμναστηριο, οπως και πολυ πρωτεινη απο κοτα, ψαρι.....

το γευμα που εβαλα πιο πανω μου το εδωσε για αμεσως μετα την γυμναστικη στο γυμναστηριο + το βραδυνι μετα...
οσο για το λιπος δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι περιεχουν μου ειπε τα καλα λιπαρα...
επισης αν δεις κι εδω
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14833-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7...

με βρηκε σε πολυ καλη κατασταση η πρωτη μετριση...
οπως και να ειναι σε 20 μερες θα ξαναπαω για λιπομετρηση οποτε και θα δω αν δουλεψε η διατροφη που μου εδωσε...:thumbup::thumbup:

Giannistzn
27-05-11, 10:57
Εάν κανείς το επόμενο γεύμα μέσα σε 1 ωρα φαε μόνο ασπραδια. Αφου έχεις υδ/κα μετα, δεν θα σου χρειαστεί αμέσως μετα την πρόπ. Και 2 λίγα είναι πιστεύω. Ποσά κιλά είσαι; Εγω θα έβαζα 4 τουλάχιστον.

thanasis76
27-05-11, 11:11
Εάν κανείς το επόμενο γεύμα μέσα σε 1 ωρα φαε μόνο ασπραδια. Αφου έχεις υδ/κα μετα, δεν θα σου χρειαστεί αμέσως μετα την πρόπ. Και 2 λίγα είναι πιστεύω. Ποσά κιλά είσαι; Εγω θα έβαζα 4 τουλάχιστον.

τωρα ειμαι 100 κιλα. :unsure::unsure:
ειχα μετα την προπ που της εδειξα την διατροφη μου 4 ασρπαδια και μου ειπε θα αλλαξουμε λιγα πραματακια και θα δεις στην επομενη μετριση την διαφορα...
και μου ειπε θα λιγοστεψουμε τα ασπραδια και θα βαλουμε

1 φετα ψωμι τοστ μαυρο
1 ασπαδι αυγου
5 ξηρους καρπους
1 μπανανα

μου ειπε οτι μετα την προπ, ο οργανισμος χρειαζεται αυτα... και πιο μετα με το γευμα μου θα ειμαι οκ.
σκεφτομαι να το δοκιμασω για 20 μερες μιας και μετα θα παω για μετριση παλι και θα δω την εξελιξη...
απλα σκεφτομουν να βγαλω το ψωμι και να βαλω 1-2 ασπραδια ακομη

Giannistzn
27-05-11, 12:00
Ψωμί = υδ/κας και αυγό = πρωτεΐνη. Με ποια λογική να το κανείς αυτο; Για 100 κιλά ένα ασπραδι είναι μηδαμινό.. Άποψη μου. Και τα 4 είναι λίγα.

beefmeup
27-05-11, 12:10
Μεταπροπονητική διατροφή (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12587-%CE%BF%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF.)

thanasis76
27-05-11, 12:25
παιδια ισως εχετε δικιο και το ιδιο ειχα κι εγω στο προγραμμα, ετρωγα μετα την προπ 3 ασπραδια και πηγαινα σπιτι και μετα απο λιγη ωρα ετρωγα το γευμα μου...
δεν θυμαμαι να σας τα πω ακριβος αλλα μου ειπε καποια πραγματα που δεν θυμαμαι να σας τα πω οπως μου τα εξηγησε με πρωτεινες, ασβεστιο, υδατανθρακες και αμυλο...
στο αμυλο το μονο που τονισε και θυμαμαι ειναι οτι χωρις αμυλο οι μυες δεν μεγαλωνουν μονο με πρωτεινη...
λεγοντας μου πολλα μου ειπε οτι θα μου αλλαξει λιγο το μετα την προπ και θα δουμε μετα απο 20 μερες στην μετριση τα αποτελεσματα...
να με κοροιδεψει δεν παιζει γιατι ειναι φιλη μου...
σκεφτομαι μετα την προπ να βγαλω το ψωμι και να βαλω 3 ασπραδια, 1 μπανανα 2-3 καρυδια...
και σε 20 μερες να δω τι θα δειξει το μηχανιμα...:unsure::unsure:

σε ευχαριστω κι εσενα beefmeup για το λινκ, τα εχω διαβασει αυτα και αν και παντα υπαρχουν αντιπαραθεσεις ειχα φτιαξει το μετα προ γευμα...
θα δουμε σε 20 μερες...