PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΣΗ



Αντωνης
27-10-10, 16:42
Παιδια μπορει να μου πει καποιος ενα ιατρικο κεντρο που να κανει πληρη συσταση σωματος,στο κεντρο της Αθηνας η' στα νοτια προαστια?

GreenPower
27-05-11, 16:26
εκανα λιπομετρηση στο γυμναστηριο οπου πηγαινω και μου εβγαλε 16% ειμαι 18 χρονων 1.92 και 85 κιλα και επειδη του χρονου θα ξαναρχισω να ασχολουμαι με ομαδικο αθλητισμο (τα ειχα σταματησει λογω πανελλαδικων) θα ηθελα να ξερω ενα προτινομενο επιπεδο λιπους για τα δεδομενα μου.... ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας

jannous44
27-05-11, 16:28
εκανα λιπομετρηση στο γυμναστηριο οπου πηγαινω και μου εβγαλε 16% ειμαι 18 χρονων 1.92 και 85 κιλα και επειδη του χρονου θα ξαναρχισω να ασχολουμαι με ομαδικο αθλητισμο (τα ειχα σταματησει λογω πανελλαδικων) θα ηθελα να ξερω ενα προτινομενο επιπεδο λιπους για τα δεδομενα μου.... ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας

εγω ειμαι 1.88 με 17% 90κ. αλλα δεν μου αρεσω ετσι οπως με βλεπω θελω να το ριξω στο 12-13%. αυτο ειναι αναλογα. μπορει εσυ να εχεις 20% λιπος με 90κιλα και να σου αρεσει το σωμα σου περισσοτερο απο καποιον π ειναι 90κ και 10% λιπος....:thumbup:

GreenPower
27-05-11, 16:34
εγω ειμαι 1.88 με 17% 90κ. αλλα δεν μου αρεσω ετσι οπως με βλεπω θελω να το ριξω στο 12-13%. αυτο ειναι αναλογα. μπορει εσυ να εχεις 20% λιπος με 90κιλα και να σου αρεσει το σωμα σου περισσοτερο απο καποιον π ειναι 90κ και 10% λιπος....:thumbup:

θα συμφωνησω μαζι σου και εγω σκεφτομαι να πεσω απο το 16 σε ενα 12-13! και μετα βλεπω ξανα τι κανω ;)

Redbul
08-03-13, 14:36
Καλησπέρα. Έκανα πρόσφατα μια λιπομέτρηση (εκείνη με τα ηλεκτρόδια) και μου γεννήθηκαν ορισμένα ερωτηματικά. Ο λόγος που με προβληματίζει είναι γιατί μου υπολόγισε ποσοστό λίπους 23%, ενώ μία άλλη με δερματοπτυχίες που είχα κάνει πριν από ένα χρόνο σε διαφορετικό γυμναστήριο μού είχε βρει μόλις 7,3%. Να σημειωθεί ότι εντωμεταξύ τα κιλά μου έχουν παραμείνει αμετάβλητα, άντε το πολύ να πήρα 2, όπως και η διατροφή μου που εξακολουθεί να είναι το ίδιο φτωχή με πριν. Ποια από τις δύο να εμπιστευτώ; Και εντέλει πόσο αξιόπιστες είναι γενικά;

chiken
08-03-13, 16:57
Γειας σας... εχω παρει προσφατα απο το ebay.. ενα δερματοπτυχομετρο... γνωριζει καποιος να μου πει... πως μπορω να κανω μια λιπομετρηση για να εχω το συνολικο λιπος..?? ποια σημεια περνω.. και τι υπολογισμους πρεπει να κανω??

chiken
08-03-13, 17:01
γεια σας... ποσο ποσοστο λιπους πιστευεται οτι εχω με μια ματια απο την φωτο που εχω στο προφιλ?


μην ανοιγεις θεματα καθε φορα που εχεις να κανεις μια ερωτηση. mods team.

Χριστοφορος123
08-03-13, 17:15
Λιγο..κομπλε εισαι απο γραμμωση και φαινεται γενικα να εχεις καλη μυικοτητα.!
Αν θα κανεις γραμμωση η ογκο εξαρταται τωρα απο τους στοχους σου !

Redbul
08-03-13, 18:30
Καλησπέρα. Έκανα πρόσφατα μια λιπομέτρηση (εκείνη με τα ηλεκτρόδια) και μου γεννήθηκαν ορισμένα ερωτηματικά. Ο λόγος που με προβληματίζει είναι γιατί μου υπολόγισε ποσοστό λίπους 23%, ενώ μία άλλη με δερματοπτυχίες που είχα κάνει πριν από ένα χρόνο σε διαφορετικό γυμναστήριο μού είχε βρει μόλις 7,3%. Να σημειωθεί ότι εντωμεταξύ τα κιλά μου έχουν παραμείνει αμετάβλητα, άντε το πολύ να πήρα 2, όπως και η διατροφή μου που εξακολουθεί να είναι το ίδιο φτωχή με πριν. Ποια από τις δύο να εμπιστευτώ; Και εντέλει πόσο αξιόπιστες είναι γενικά;
???????

Fataoulas
08-03-13, 19:51
Mε το ματι, πιστευεις οτι εισαι καπως ετσι? Γιατι αυτο ειναι περιπου 7% σωματικο λιπος ;)


http://gyazo.com/7cbe4bd724deacb734b559509a9ad74e.png

tasos2
08-03-13, 22:28
^ Δεν ειναι αναγκαστικα ετσι ρε συ. Υπαρχουν και πολυ αδυνατοι με 7% αλλα δεν φαινονται γυμνασμενοι επειδη ειναι αδυνατοι (απο θεμα μυικης μαζας). Αλλα μπορει να φαινονται λιγο κοιλιακοι και τετοια.

TAKI BOY
08-03-13, 22:42
Γειας σας... εχω παρει προσφατα απο το ebay.. ενα δερματοπτυχομετρο... γνωριζει καποιος να μου πει... πως μπορω να κανω μια λιπομετρηση για να εχω το συνολικο λιπος..?? ποια σημεια περνω.. και τι υπολογισμους πρεπει να κανω??

Θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω πώς γίνεται ο υπολογισμός, αν ξέρει κάποιος.

sTeLaKoS
08-03-13, 22:50
Mέτρηση λίπους με δερματοπτυχόμετρο

^ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1104-Mέτρηση-λίπους-με-δερματοπτυχόμετρο)^ όλο δικό σου, έχω ποστάρει αναλυτικά ;)

Redbul
08-03-13, 23:49
Mε το ματι, πιστευεις οτι εισαι καπως ετσι? Γιατι αυτο ειναι περιπου 7% σωματικο λιπος ;)
Σε καμιά περίπτωση...

^ Δεν ειναι αναγκαστικα ετσι ρε συ. Υπαρχουν και πολυ αδυνατοι με 7% αλλα δεν φαινονται γυμνασμενοι επειδη ειναι αδυνατοι (απο θεμα μυικης μαζας). Αλλα μπορει να φαινονται λιγο κοιλιακοι και τετοια.
Για 75 κιλά και 1,78 ύψος είναι αναμενόμενο το τελευταίο αποτέλεσμα;

offtopic: Εντωμεταξύ ο γυμναστής μου είπε ότι για να μου δώσει συμβουλές διατροφής πρέπει να πληρώσω άλλα 3 ευρώ. Απλά έλεος με την αισχροκέρδεια και την κοροϊδία τους.

Fataoulas
09-03-13, 14:43
offtopic: Εντωμεταξύ ο γυμναστής μου είπε ότι για να μου δώσει συμβουλές διατροφής πρέπει να πληρώσω άλλα 3 ευρώ. Απλά έλεος με την αισχροκέρδεια και την κοροϊδία τους.



Εδω μεσα θα βρεις τα παντα για διατροφηκαι δωρεαν, αλλα το πιο βασικο ειναι οτι διαβαζοντας θα καταλαβεις αυτα που τρως που χρησιμευουν και γιατι.

Πχ θα σου πει ο γυμναστης, "φαε μαυρο ρυζι" Θα το φας. Ε και? Ξερεις γιατι? Η βρωμη θα σου πει το πρωι αντι για κορνφλεικς. κτλ κτλ Γιατι τα λεει αυτα? Εχουν βαση? Μπορω να κανω καποια αλλη επιλογη?

Διαβασε και θα ξερεις τη διαφορα του συνθετου υδατανθρακα απο τον απλο πχ ;) και πολλα αλλα

Redbul
09-03-13, 16:46
Απλά αγανακτώ που δε σέβονται τον πελάτη. Τους κοστίζει τίποτα να σου δώσουν 2-3 συμβουλές; Αλλά όχι, ανάγκη κάνει να μη βγάλουμε κι από κει κέρδος; Έλεος δηλαδή, τι να πω. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στην αρχή δε μου είχε πει τίποτα για τα έξτρα 3 ευρώ, λογικά για να με παραπλανήσει να την κάνω. Και για το 7,3% είχε πει πριν τη μέτρηση ότι είναι πολύ πιθανό, γιατί είμαι αδύνατος, και μετά το έκανε γαργάρα. Ό,τι να 'ναι.

Redbul
28-08-13, 02:25
Αν το όργανο λιπομέτρησης σου περνάει ηλεκτρόδια μόνο στα χέρια, το περιθώριο σφάλματος είναι μεγαλύτερο;

ActiveLifestyle
22-09-13, 23:36
για όποιον ενδιαφέρετε για πλήρη σωματική ανάλυση θα μπορούσε να συμπληρώσει τη παρακάτω φόρμα: http://tinyurl.com/Sports.ActionAndNutrition

Redbul
26-09-13, 00:02
Πόση ώρα πριν τη λιπομέτρηση πρέπει να μην έχουμε φάει;