PDA

Επιστροφή στο Forum : Αερόβια!



KiTz
27-05-11, 19:51
Καταρχήν καλησπέρα!

Ασχολούμαι σχεδόν 2 χρόνια με το γυμναστήριο (τον Αύγουστο κλείνω 2) και από την μέρα που ξεκίνησα έχω βάλει συνολικά 20 κιλά, δηλαδή από τα 63 στα 83 και έχω ύψος 1.82 ενω πριν ξεκινήσω gym μου ήταν ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βάλω έστω και ένα κιλό ενώ έτρωγα κάθε μέρα από έξω σαβούρα...πχ υπήρχαν φορές που πήγαινα Goody's και χλαπακιαζα 5 cheeseburges 1 πατάτες 1 premier αλλαντικών + 1 cola maxi και το βράδυ οικογενειακή pizza μόνος μου...και το καλύτερο είναι πως δεν ασχολήθηκα ποτέ με κανένα άθλημα οπότε λογικά έπαιζε ρόλο ο υψηλός μεταβολισμός....από τα 20 κιλά που έβαλα τα περισσότερα είναι μυες...το καταλαβαίνω επάνω μου γιατί είναι σφιχτό το δέρμα...εκτός λίγο από την περιοχή της κοιλιάς χαμηλά χεχε....


Για να μην μακρηγορώ...επειδή δεν ασχολήθηκα και ποτέ με τον διάδρομο..ούτε καν ζέσταμα...πήρα την μεγάλη απόφαση να αρχίσω από σήμερα...έτσι ξύπνησα γύρω στις 9 το πρωι και με άδειο στομάχι πήγα στο gym! έκανα γύρω στα 50 λεπτά με την ταχύτητα στο 6.5 και οι παλμοί μου ήταν γύρω στους 135 με 145..και τα πήγαινα μια χαρά....ήπια και 1,5 λίτρο νερό... :P

Μια ώρα μετά έφαγα τα δημητριακά μου και 2 ώρες αργότερα (μαζί με και λίγους ξηρούς καρπούς για ενέργεια) πήγα ξανά στο γυμναστήριο για βάρη..έκανα όλες τις ασκήσεις και έκανα ακόμη 45 λεπτά διάδρομο (κατανάλωσα ακόμα 1,5 λίτρο νερο)στην ίδια ταχύτητα και δεν κουράστηκα ιδιαίτερα...απλά τώρα άρχισα να νιώθω τις γάμπες μου να πονάνε λίγο :)

My point is, προσέχω την διατροφή μου γενικά, δεν τρώω καθόλου τηγανητά...αναψυκτικά καθόλου (εκτός από Zero ;p) δεν πίνω δεν καπνίζω και προσπαθώ να τρώω όση πρωτείνη μπορώ μέσω του φαγητού και σε σκόνη που παίρνω από την ημέρα που ξεκίνησα...μπορείς να την πεις και semi-diet...οχι αυστηρή διατροφή!

Επίσης έχω ένα κόλλημα με την φλεβικότητα...στα χέρια πχ φαίνοντε αρκετά αλλά ΚΑΤΩ από το δέρμα...ακόμα και στο στήθος αλλά δεν προεξέχουν καθόλου...(λιιιιιιιιιιιιιιιιιγο στο δεξί χέρι που είναι κάπως πιο αδύνατο μιας και το αριστερό είναι το δυνατό(???) και θέλω να κάνω κάτι για αυτό! Ξέρω ότι βασικός παράγοντας είναι τα γονίδια αλλά σίγουρα θα υπάρχει και άλλος τρόπος!!

Εάν κάνω διάδρομο κάθε μέρα, μια το πρωι με άδειο στομάχι και μια μετά τα βάρη από 45 λεπτά...πίνω την ίδια ποσότητα νερού (4-5 λίτρα ημερησίως, μπορεί και παραπάνω το καλοκαίρι) και γενικά προσέχω την διατροφή μου χωρίς να χρειαστεί να στερηθώ τα πάντα (εννόω καμια σαβούρα το μήνα :P ) θα καταφέρω τίποτα ή τσάμπα θα ιδρώνω?


Υ.Γ: Συγνώμη εάν αυτό εχει χιλιοειπωθεί σε διάφορα άλλα θέματα και δεν έπρεπε να κάνω καινούριο θέμα αλλά νομίζω πως έπραξα σωστά!

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
με εκτίμηση,
Γιάννης

beefmeup
27-05-11, 22:58
Εάν κάνω διάδρομο κάθε μέρα, μια το πρωι με άδειο στομάχι και μια μετά τα βάρη από 45 λεπτά...



γιαννη αυτο ειναι υπερβολη κ θα καεις συντομα αν το ξεκινησεις..δλδ θα κολησει γρηγορα το σωμα κ δεν θα κανει οσες καυσεις θα κανει στην αρχη του πλανου αυτου..
κ αυτο γιατι το σωμα προσαρμοζεται πολυ ευκολα στην αεροβια..

οποτε ξεκινας με 20 λεπτα μετα τα βαρη,κ οταν δεις οτι κολλας ανεβαζεις 5 λεπτα.
κ.ο.κ μεχρι να φτασεις τα 40 ας πουμε..

αν τωρα θες να χασεις κι αλλο αλλαζεις το πλανο κ βαζεις 40 λεπτα το πρωι με αδειο στομαχι(παρε αμινο αν θες εκει μαζι με καφε),κ ξεκινας ενα 15λεπτο το απογευμα μετα τα βαρη..
με το ιδιο πλανο παλι κ ανεβαζεις ανα 5 λεπτα κ την 2η φορα που θα κανεις.

αν κ γενικα δεν θα στο προτεινα εκτος αν εχεις αγωνιστικους στοχους..δεν ειναι απαραιτητη τοση αεροβια για να δεις αποτελεσματα..
μια φορα οπως σου εγραψα στην αρχη(ξεκινα απο 20 κ φτασε 40) μετα τα βαρη ειναι οκ πιστευω..

KiTz
28-05-11, 00:24
ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!!

το θέμα είναι πως πολλές φορές δε βολεύει να κάνω διάδρομο μετά τα βάρη λόγω δουλειάς για αυτό και προτιμώ το πρωι..άλλωστε δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα να ξυπνάω νωρίς...

γίνεται να κάνω 45-60 λεπτά πρωι με άδειο στομάχι και το μεσημέρι προς απόγευμα μετά τα βάρη π.χ 15 λεπτά και ανά μια-δυο εβδομάδες να ανεβάζω 5 λεπτά την 2η φορά?

και ναι...θέλω να χάσω όσο πιο πολύ BF% γίνεται και σε ταχύτερο χρονικό διάστημα

όσο για την φλεβικότητα....κανένα tip εκεί? :D

ευχαριστώ εκ των προτέρων

beefmeup
28-05-11, 16:40
για την βλεβικοτητα ειναι η την εχεις η οχι..λυπαμαι.

για την αεροβια,σου εγραψα απο πανω οτι δεν θελει με την μια τοσο πολυ..
αν μπορεις να κανεις μια φορα την μερα ξεκινα απτο λιγοτερο,κ ανεβαζε 5αλεπτα οποτε κολλας..κ ετσι φτανεις τα 40-45 λεπτα αλλα οχι πολλυ παραπανω.

καλο θα ηταν να μην χασεις γρηγορα που λες λιπος γιατι ετσι ρικσκαρεις να χασεις κ μυς..
αργα κ σταδιακα ειναι καλυτερα.