PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύσφιξη



joanna
27-05-11, 19:56
Καλησπέρα!Πριν δύο μήνες μετρώντας το ποσοστό του λίπους έπαθα σοκ(27).Πριν δυο χρόνια που η διατροφή μου ήταν καλή και έκανα προπόνηση σχεδόν κάθε μέρα ήταν 18.Έτσι αποφάσισα να μπω σε σειρά.Τώρα λοιπόν έφτασε στο 20. Αλλά δεν ξέρω τι ειδους αερόβια χρειάζται για σύσφιξη και όχι για κάψιμο λίπους.Help!

beefmeup
27-05-11, 22:45
αρχικα καλως ηλθες.

κατα 2ον η αεροβια το μονο που κανει ειναι να βοηθα στην οξειδωση του λιπους..
δλδ εκτος απο μια καλη φυσικη κατασταση που μπορει να σου δωσει στο καρδιαγκειακο συστημα,σε βοηθα να καις καλυτερα λιπος..

η συσφιξη που θες ειναι αλλο πραγμα,κ αυτη γινεται μονο με προπονησεις με αντιστασεις(βαρη),η ισως με τμηματα αεροβικης που εχουν κατι αντιστοιχο οπως λαστιχα/αλτηρακια κλπ..

αν κανεις μονο αεροβια θα χασεις λιπος αλλα μαλλον θα "σακουλιασει" το σωμα σου..

οποτε κανεις κ τα 2 για να δεις καλα αποτελεσματα.
κ διατροφη μην ξεχνιομαστε..σωστη κ χωρις υπερβολες..

joanna
28-05-11, 11:04
Καλώς σας βρήκα λοιπόν!

Κάνω προπόνηση με βάρη.Το "πρόβλημά" μου έιναι στα πόδια.Ενώ το πάνω μέρος του σώματός μου είναι εντάξει και δεν έχει "σακουλιάσει" όπως λες, τα πόδια νομίζω ότι έχουν το θέμα τους.Αν κάνω δύο φορές/εβδομάδα πόδια, θα δω διαφορά ή πρέπει να αλλάξω κάτι στην εβδομαδιαία προπόνηση. Να σου πω τι κάνω, για να μου πεις :

1φορά/εβδομάδα :Πόδια + 30 λεπτά αερόβια
1φορά/εβδομάδα : Πλάτη + τρικέφαλους + 30 λεπτά αερόβια
1φορά/εβδομάδα : Στήθος + δικέφαλους + 30 λεπτά αερόβια
1φορά/εβδομάδα : ΄Ωμους + 30 λεπτά αερόβια

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

beefmeup
28-05-11, 12:05
το προγραμμα που γραφεις ειναι οκ σε συνδιασμο με αεροβια..
αλλαγη δεν θελει,αλλα δεν ξερω κ τα ποσο δινεις στο σωμα σου το φροτιο που θελει για να σου κανει διαφορα στα ποδια..
κ αυτο γιατι τα ποδια ειναι δυνατη ομαδα απο φυσικου τους,οποτε θελουν κ περισοτερο ζορι καμια φορα.
απλα με προσοχη,να μην τα τραυματισεις..ειδικα αν εισαι αρχαρια.

ποσο καιρο το κανεις?θελει χρονο καμια φορα για να δεις διαφορα πανω σε κατι,κ ειδικα αν σε δυσκολευει κ λογω προδιαθεσης σωματος..
καποια σωματα εχουν θεματακια με διαφορες μυικες ομαδες,που θελουν περισοτερο δουλεμα για να ανταποκριθουν σε σχεση με καποιες αλλες..

μπορεις να δοκιμσεις κ 2 φορες ποδια ανετα,ειναι μια καλη τεχνικη για να ξεκολλησεις η να τονισεις παραπανω κατι που νομιζεις οτι υστερεις..

μπορεις να βαλεις μια δευτερη ποδιων μετα απο 3-4 μερες απτην πρωτη,οποτε θα κανεις ουσιαστικα ποδια καθε 4 μερες περιπου..

joanna
30-05-11, 09:34
Ευχαριστώ πολύ!Ξεκίνησα να ασχολούμαι πριν τρία χρόνια περίπου.Απλά πάντα,λόγω δουλειάς,έκανα δυο τρεις μήνες εντατικά,σταματούσα,ξανά δυο τρεις μήνες κ.τ.λ.Τώρα που έχω βρει την κατάλληλη ώρα για μενα για προπόνηση είπα να μην ξανακάνω τα ίδια.Κάνω τρεις μήνες τώρα.Το ξέρω ότι βιάζομαι γενικότερα,απλά όταν φτάνεις σε ένα καλό σημείο,λες : γιατί να μην φτιάξει κι αυτό;

Τελοσπάντων!!!Ευχαριστώ και πάλι.Θα κάνω 2 φορές πόδια και βλέπουμε!

dora@
01-06-11, 20:45
Καλησπέρα,είμαι 18 ετών 63 κιλά κ έχω ύψος 1,77.Εχω λίπος 23,6 και γενικότερα έχω ένα πρόβλημα με τους γλουτούς(είναι αγύμναστοι)Εχω αρχίσει έδω κ περίπου ένα χρόνο γυμναστήριο ΄κ ενώ στο υπολοιπο σώμα εχω δει διαφορα σ αυτο τ σημειο δν εχω δει καμία...για τ ποδια κάνω:leg press 3x20,προσαγωγούς απαγωγούς 3x20,leg curl 3x20 και μολις ξεκινησα κ squat..Θα ήθελα να μου πείτε εάν οι ασκήσεις είναι αρκετές και τί παραπάνω θα μπορούσα να κάνω για σφύξω την περιοχή!!ευχαριστω πολυ!!!

lila_1
02-06-11, 07:41
Στη πρέσσα φέρνε τα γόνατα όσο πιο κοντά στο στήθος στο κατέβασμα και τοποθέτησε τα πέλματα στην πλατφόρμα έτσι ώστε να σπρώχνεις με τις φτέρνες.
Κάνε προβολές.
Κάνε βαθύ σκουωτ με πλήρη κίνηση.
Χαμήλωσε λίγο επαναλήψεις κ άυξησε αντίσταση.
Φτιάξε λίγο διατροφή.
Κάνε διαλλειματική αερόβια (τρέξιμο) εαν μπορείς, ξεχωριστές μέρες απο τα βάρη

dora@
02-06-11, 12:54
Στη πρέσσα φέρνε τα γόνατα όσο πιο κοντά στο στήθος στο κατέβασμα και τοποθέτησε τα πέλματα στην πλατφόρμα έτσι ώστε να σπρώχνεις με τις φτέρνες.
Κάνε προβολές.
Κάνε βαθύ σκουωτ με πλήρη κίνηση.
Χαμήλωσε λίγο επαναλήψεις κ άυξησε αντίσταση.
Φτιάξε λίγο διατροφή.
Κάνε διαλλειματική αερόβια (τρέξιμο) εαν μπορείς, ξεχωριστές μέρες απο τα βάρη

Ευχαριστώ...επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το ελλειπτικό ή το ποδήλατο γυμναζει την περιοχή?στο leg press κανω 45κιλά,στους προσαγωγους-απαγωγούς 30κιλα...είναι καλά???να κανω 4x10 επαναλήψεις???

lila_1
02-06-11, 17:56
Ευχαριστώ...επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το ελλειπτικό ή το ποδήλατο γυμναζει την περιοχή?στο leg press κανω 45κιλά,στους προσαγωγους-απαγωγούς 30κιλα...είναι καλά???να κανω 4x10 επαναλήψεις???
Και τα δύο το κάνουν αλλά μην περιμένεις πολλά απο αερόβια σε ποδήλατο κ ελλειπτικό του γυμναστηρίου. Αυτά που σου έγραψα θα κάνουν δουλειά κυρίως.
( το στεπ είναι καλύτερο απο αύτα που ανέφερες για τη συγκεκριμένη περιοχή)

Τα κιλά σαν απόλυτοι αριθμοί δεν παίζουν ρόλο. Θα βάζεις τόσα ώστε να βγάζεις 10-15 επαναλήψεις και οι τελευταίες να είναι ζόρικες. Και σιγά σιγά θα τα ανεβάζεις...

dora@
03-06-11, 01:42
Και τα δύο το κάνουν αλλά μην περιμένεις πολλά απο αερόβια σε ποδήλατο κ ελλειπτικό του γυμναστηρίου. Αυτά που σου έγραψα θα κάνουν δουλειά κυρίως.
( το στεπ είναι καλύτερο απο αύτα που ανέφερες για τη συγκεκριμένη περιοχή)

Τα κιλά σαν απόλυτοι αριθμοί δεν παίζουν ρόλο. Θα βάζεις τόσα ώστε να βγάζεις 10-15 επαναλήψεις και οι τελευταίες να είναι ζόρικες. Και σιγά σιγά θα τα ανεβάζεις...
Ευχαριστώ πολύ!!!

dora@
04-06-11, 00:24
καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω 2 φορες την εβδομαδα ποδια ειναι πολυ???γτ διαβασα καπου οτι μ 2 φορες πρηζονται τ ποδια....

Blast
04-06-11, 13:00
Όπως το διάβασες, ξέχασε το κιόλας.Με τις επαναλήψεις που κάνεις και με τα κιλά που βάζεις εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα.Δυο φορές την εβδομάδα με την κατάλληλη προπόνηση, την μιά μέρα ασκήσεις πολυαρθρικές (εμπλέκουν πάνω απο 1 μυική ομάδα) και την άλλη μονοαρθρικές (εμπλέκουν μία μυική ομάδα) θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.Δηλαδή, με τις πολυαρθρικές θα καίς περισσότερο λίπος και θα έχεις καλύτερη ανάπτυξη των μυών, με τις μονοαρθρικές θα καίς λιγότερο λίπος, θα έχεις μικρότερη ανάπτυξη μυών αλλά οι μύες θα αποκτήσουν καλύτερο σχήμα και τόνο.

dora@
04-06-11, 15:36
Όπως το διάβασες, ξέχασε το κιόλας.Με τις επαναλήψεις που κάνεις και με τα κιλά που βάζεις εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα.Δυο φορές την εβδομάδα με την κατάλληλη προπόνηση, την μιά μέρα ασκήσεις πολυαρθρικές (εμπλέκουν πάνω απο 1 μυική ομάδα) και την άλλη μονοαρθρικές (εμπλέκουν μία μυική ομάδα) θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.Δηλαδή, με τις πολυαρθρικές θα καίς περισσότερο λίπος και θα έχεις καλύτερη ανάπτυξη των μυών, με τις μονοαρθρικές θα καίς λιγότερο λίπος, θα έχεις μικρότερη ανάπτυξη μυών αλλά οι μύες θα αποκτήσουν καλύτερο σχήμα και τόνο.

Σ ευχαριστώ πολύ αλλά μπορείς ν μ εξηγήσεις ποιες ασκήσεις είναι πολυαρθρικές κ ποιές μονοαρθρικές???:)

lila_1
04-06-11, 16:08
ποιες ασκήσεις είναι πολυαρθρικές κ ποιές μονοαρθρικές???

Πολυαρθρικές είναι αυτές στων οποίων την κίνηση συμμετέχουν παραπάνω απο μία αρθρώσεις.
Δηλαδή σκουωτ(καθίσματα) προβολές, άρσεις θανάτου και πρέσσα όσον αφορά στον κάτω κορμό.
Όλες οι υπόλοιπες που γίνονται σε μηχανήματα είναι απομονωτικές.

dora@
05-06-11, 21:20
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια διατροφή?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!