PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για όγκο !



ANTO1034
28-05-11, 20:24
Καλησπέρα!

Ψάχνω να βρω κάποια διατροφή για όγκο. Είμαι 23 χρονών, ύψος 1.83, κιλά 74-75. Κάνω θα έλεγα αρκετή γυμναστική. Κάθε μέρα σχεδόν 4.000 μέτρα τρέξιμο. Μέρα παρά μέρα κάνω βάρη (1,5 με 2 ώρες). Ως στόχο έχω ένα γυμνασμένο σώμα με όσο περισσότερο όγκο γίνετε. Όμως δεν θέλω να πάρω καθόλου φάρμακα, να κάνω ενέσεις κτλ. Αλλά μέσο της τροφής. Ψάχνω να βρω λύση όπως και κάτι πράξεις με κιλά, ηλικίες κτλ κτλ κτλ. που βρήκα και εδώ στο φόρουμ, όμως δεν έβγαλα άκρη. Θα ήθελα κάποιος που να ξέρει, να μου πει τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσω για να βάλω όγκο. Αν έχετε να ρωτήσετε κάτι παραπάνω για να μπορέσετε να μου απαντήσετε, πείτε μου :)

terataki
28-05-11, 20:25
Καλησπέρα!

Ψάχνω να βρω κάποια διατροφή για όγκο. Είμαι 23 χρονών, ύψος 1.83, κιλά 74-75. Κάνω θα έλεγα αρκετή γυμναστική. Κάθε μέρα σχεδόν 4.000 μέτρα τρέξιμο. Μέρα παρά μέρα κάνω βάρη (1,5 με 2 ώρες). Ως στόχο έχω ένα γυμνασμένο σώμα με όσο περισσότερο όγκο γίνετε. Όμως δεν θέλω να πάρω καθόλου φάρμακα, να κάνω ενέσεις κτλ. Αλλά μέσο της τροφής. Ψάχνω να βρω λύση όπως και κάτι πράξεις με κιλά, ηλικίες κτλ κτλ κτλ. που βρήκα και εδώ στο φόρουμ, όμως δεν έβγαλα άκρη. Θα ήθελα κάποιος που να ξέρει, να μου πει τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσω για να βάλω όγκο. Αν έχετε να ρωτήσετε κάτι παραπάνω για να μπορέσετε να μου απαντήσετε, πείτε μου :)
πολυ φαγητο,και κοψε το πολυ αεροβιο

ANTO1034
28-05-11, 20:28
πολυ φαγητο,και κοψε το πολυ αεροβιο

Αυτό δεν είναι πολύ γενικό;

terataki
28-05-11, 20:30
Αυτό δεν είναι πολύ γενικό;

σιγουρα διαβασες καλα το φορουμ? εχει 100 διατροφες για ογκο

terataki
28-05-11, 20:30
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?107-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF_

διαβασε εδω

ANTO1034
28-05-11, 20:31
σιγουρα διαβασες καλα το φορουμ? εχει 100 διατροφες για ογκο

Αυτό είναι που με έκανε να ζαλιστώ και να ζητήσω από κάποιον που ξέρει να μου πει. Γιατί τα είδα όλα μαζεμένα και δεν ήξερα τι να πρωτοδιαβάσω, τι να πρωτοκάνω.

ANTO1034
28-05-11, 20:49
Πρέπει να παραδεχτώ πως αν και ήταν μεγάλο το άρθρο, ήταν πολύ χρήσιμο.

Αυτό που συγκράτησα και θα καθιερώσω είναι αυτό που λέει για τον ύπνο (δεν το έκανα μέχρι τώρα)
Και θα πραγματοποιήσω το "Παράδειγμα διατροφικού προγράμματος 4000 θερμίδων"

Αυτά είναι αρκετά και σωστά; Τι άλλο θα ήταν καλό να κάνω;

Σόρρυ που σε πρίζω αλλά ήταν πολλά και τα μπουρδούκλωσα..:(

Stamer
28-05-11, 20:53
ελα φιλε και εγω περιπου ετσι ειμαι..κοψε την αεροβια ή περιορισε την οσο μπορεις..
για διατροφη θα σου εδινα αυτην..

Γευμα 1-8 ασπραδια
2 κροκοι
100γρ βρωμη
1 μπανανα
1κουταλια μελι
1ποτηρι γαλα 1.5%

Γευμα 2- 1 ολοκληρο φιλετο κοτοπουλο
150γρ μαυρα μακαρονια

Γευμα 3-πριν την προπονηση
μια μπανανα ή μια κουταλια μελι


Γευμα 4-μεταπροπονητικο
30-32 γρ για πρωτεινη φαε ενα τονο με
150γρ μαυρο ριζι

Γευμα 5-150γρ κοτοπουλο
150γρ μαυρα μακαρονια

Γευμα 6-πριν τον υπνο
cottage cheese 2.2% και μια χουφτα καρυδια η αμυγδαλα

ANTO1034
28-05-11, 20:57
ελα φιλε και εγω περιπου ετσι ειμαι..κοψε την αεροβια ή περιορισε την οσο μπορεις..
για διατροφη θα σου εδινα αυτην..

Γευμα 1-8 ασπραδια
2 κροκοι
100γρ βρωμη
1 μπανανα
1κουταλια μελι
1ποτηρι γαλα 1.5%

Γευμα 2- 1 ολοκληρο φιλετο κοτοπουλο
150γρ μαυρα μακαρονια

Γευμα 3-πριν την προπονηση
μια μπανανα ή μια κουταλια μελι


Γευμα 4-μεταπροπονητικο
30-32 γρ για πρωτεινη φαε ενα τονο με
150γρ μαυρο ριζι

Γευμα 5-150γρ κοτοπουλο
150γρ μαυρα μακαρονια

Γευμα 6-πριν τον υπνο
cottage cheese 2.2% και μια χουφτα καρυδια η αμυγδαλα

Ευχαρηστώ πολύ αδερφέ !!! Θα το καθιερώσω :):):)

Stamer
28-05-11, 20:58
Ευχαρηστώ πολύ αδερφέ !!! Θα το καθιερώσω :):):)

ειναι πολυ καλη:thumbup::thumbup:

ANTO1034
28-05-11, 21:01
ειναι πολυ καλη:thumbup::thumbup:

Το ελπίζω για το καλό σου..:P:P:P:P:P:P:P:P:P

Stamer
28-05-11, 21:05
χαχαχαχα:)

terataki
28-05-11, 21:07
καταρχας αυτη η διατροφη δεν ειναι στα μετρα σου(μαλλον) ελεγξε ποσες θερμιδες θες καθημερινα και τοτε βγαλε μια διατροφη με παραπανω θερμιδες απο αυτες που καις

DrNio
28-05-11, 21:08
ελα φιλε και εγω περιπου ετσι ειμαι..κοψε την αεροβια ή περιορισε την οσο μπορεις..
για διατροφη θα σου εδινα αυτην..

Γευμα 1-8 ασπραδια
2 κροκοι~~Εγώ θα έλεγα έναν κρόκο.
100γρ βρωμη
1 μπανανα
1κουταλια μελι~~μία εναλλακτική,όταν/άμα βαρεθείς είναι η σταφίδα
1ποτηρι γαλα 1.5%

Γευμα 2- 1 ολοκληρο φιλετο κοτοπουλο
150γρ μαυρα μακαρονια

Γευμα 3-πριν την προπονηση
μια μπανανα ή μια κουταλια μελι~~τι κουταλιά είναι αυτή που ισοδυναμεί* με μία μπανάνα?Εγώ τρώω μια κουταλιά μέλι και πίνω λίγο νερό και φεύγω για τζιμ.Δεν το μετράω για γεύμα.Για γεύμα πριν την προπόνηση θα σου πρότεινα γιαούρτι 2%(και η μπανάνα μια χαρά είναι πάντως)


Γευμα 4-μεταπροπονητικο
30-32 γρ για πρωτεινη φαε ενα τονο με
150γρ μαυρο ριζι

Γευμα 5-150γρ κοτοπουλο
150γρ μαυρα μακαρονια

Γευμα 6-πριν τον υπνο
cottage cheese 2.2% και μια χουφτα καρυδια η αμυγδαλα~~γιαούρτι 2% με καρύδια ή αμύγδαλα

Αερόβιο δεν είναι ανάγκη να το σταματήσεις,παρά μόνο να το περιορίσεις.Άμα έχεις αντοχές μπορείς να κάνεις λίγο μετά την προπόνηση.Αναλόγως,τι επίπεδα θέλεις να έχεις στο ποσοστό λίπους.

Είναι δύσκολη περίοδος για όγκο.Καλή επιτυχία.:welcome:

----

Έκανα ένα μικρό edit για καλύτερη ανάγνωση.Επίσης 150γρ. μακαρόνια μου φαίνονται πολλά,αλλά δεν ξέρω κιόλας.Τρώγοντας ανοίγει η όρεξη.χεχε.

Stamer
28-05-11, 21:12
τροπος του λεγειν γευμα ρε φιλος..εννοω για πριν την προπονηση!

DrNio
28-05-11, 21:16
Εντάξει,δεν το είπα επικριτικά.Απλά,πριν την προπόνηση μία μπανάνα μπορεί να θεωρηθεί σαν ένα μικρό γεύμα.Μία κουταλιά μέλι είναι για την "ψυχολογία".:P
:toast:

Stamer
28-05-11, 21:18
Εντάξει,δεν το είπα επικριτικά.Απλά,πριν την προπόνηση μία μπανάνα μπορεί να θεωρηθεί σαν ένα μικρό γεύμα.Μία κουταλιά μέλι είναι για την "ψυχολογία".:P
:toast:

ναι βρε σιγα:) :toast:

DrNio
28-05-11, 21:27
Στο πρωινό σου επίσης μπορείς να βάλεις και κανένα τόστ με μαύρο ψωμί με 2 φέτες βραστή γαλοπούλα.

Γενικά,σε κάθε γεύμα απο οτι έχω καταλάβει πρέπει να φτάνεις σίγουρα τα 25γρ. πρωτεινης + υδατάνθρακες για να "φουσκώσεις".Άλλωστε,όταν είμαστε σε περίοδο γράμμωσης περιορίζουμε λιπαρά και υδατάνθρακες.

Ψάξε στο forum για το "πιτάκι βρώμης",θα το βρεις στις συνταγές.

terataki
28-05-11, 21:28
Στο πρωινό σου επίσης μπορείς να βάλεις και κανένα τόστ με μαύρο ψωμί με 2 φέτες βραστή γαλοπούλα.

Γενικά,σε κάθε γεύμα απο οτι έχω καταλάβει πρέπει να φτάνεις σίγουρα τα 25γρ. πρωτεινης + υδατάνθρακες για να "φουσκώσεις".Άλλωστε,όταν είμαστε σε περίοδο γράμμωσης περιορίζουμε λιπαρά και υδατάνθρακες.

Ψάξε στο forum για το "πιτάκι βρώμης",θα το βρεις στις συνταγές.

ο καθενας τρωει οση πρωτεινη του χρειαζεται οχι 25γρ

DrNio
28-05-11, 21:37
Το ήξερα οτι κάποιος θα βιαζόταν και θα έλεγε κάτι τέτοιο.

Η απάντηση μου λοιπόν:

1.Με κάτω απο 25 γρ. πρωτεινης δεν πας για όγκο..πας να φτάσεις τα φυσιολογικά σου κιλά.

2.Όταν έγραψα για τα 25γρ πρωτεινης, έβαλα δίπλα και την λέξη σίγουρα.Που σημαίνει μπορεί και παραπάνω.Αλλιώς min 25γρ.

Αυτά απο εμένα όσον αφορά την διατροφή όγκου.Τσέκαρε και το αντίστοιχο topic για προπόνηση όγκου.

terataki
28-05-11, 21:39
Το ήξερα οτι κάποιος θα βιαζόταν και θα έλεγε κάτι τέτοιο.

Η απάντηση μου λοιπόν:

1.Με κάτω απο 25 γρ. πρωτεινης δεν πας για όγκο..πας να φτάσεις τα φυσιολογικά σου κιλά.

2.Όταν έγραψα για τα 25γρ πρωτεινης, έβαλα δίπλα και την λέξη σίγουρα.Που σημαίνει μπορεί και παραπάνω.Αλλιώς min 25γρ.

Αυτά απο εμένα όσον αφορά την διατροφή όγκου.Τσέκαρε και το αντίστοιχο topic για προπόνηση όγκου.

χμμ κλασσικο παπαγαλακι

beefmeup
28-05-11, 21:44
χμμ κλασσικο παπαγαλακι

φιλε οταν παρακολουθεις ενα θεμα,μπορεις η να δεις κατι λαθος κ να το διορθωσεις.
η να συμφωνησεις.
η να προτεινεις μια εναλλακτικη.

ολα αυτα συνδιαζονται ανετα..αλλα χωρις χαρακτηρισμους τετοιου τυπου οπως ο παραπανω..
οποτε λυπησου μας με τον σαρκασμο σου αν εχεις την καλοσυνη.

terataki
28-05-11, 21:45
φιλε οταν παρακολουθεις ενα θεμα,μπορεις η να δεις κατι λαθος κ να το διορθωσεις.
η να συμφωνησεις.
η να προτεινεις μια εναλλακτικη.

ολα τα παραπανω συνδιαζονται ανετα..αλλα χωρις χαρακτηρισμους τετοιου τυπου οπως ο παραπανω..
οποτε λυπησου μας με τον σαρκασμο σου αν εχεις την καλοσυνη.

μα πως γινεται καποιος να νε τοσο απολυτος?ενω υπαρχουν τοσα πραγματα γυρω του?
τελος παντων

beefmeup
28-05-11, 21:46
δεν σου εγραψα κατι διαφορετικο..

αφου εχεις αλλη γνωμη μπορεις ανετα να την παραθεσεις..
με τον χαρακτηρισμο σου εχω προβλημα..

αλλο το ενα,αλλο το αλλο.

t.s.t
28-05-11, 22:53
Και ειναι αυτη διατροφη ογκου ε????

Stamer
28-05-11, 22:53
Το ήξερα οτι κάποιος θα βιαζόταν και θα έλεγε κάτι τέτοιο.

Η απάντηση μου λοιπόν:

1.Με κάτω απο 25 γρ. πρωτεινης δεν πας για όγκο..πας να φτάσεις τα φυσιολογικά σου κιλά.

2.Όταν έγραψα για τα 25γρ πρωτεινης, έβαλα δίπλα και την λέξη σίγουρα.Που σημαίνει μπορεί και παραπάνω.Αλλιώς min 25γρ.

Αυτά απο εμένα όσον αφορά την διατροφή όγκου.Τσέκαρε και το αντίστοιχο topic για προπόνηση όγκου.

+1 :thumbup::thumbup:

Αντωνης
28-05-11, 22:56
χμμ κλασσικο παπαγαλακι


μα πως γινεται καποιος να νε τοσο απολυτος?ενω υπαρχουν τοσα πραγματα γυρω του?
τελος παντων


Aδερφε διορθωσε με αν με απατα η μνημη μου,αλλα νομιζω οτι και εσυ ολα οσα διαλαλεις τωρα απ τον Devil τα εμαθες,και μαλιστα πριν λιγες μερες.Την IF diet την εμαθες απ τον devil(μονος σου ειχες πει εξαλλου οτι πριν ετρωγες καθε 3 ωρες),το upp/lower σπλιτ που ποσταρες το εμαθες απ αυτον,οπως και τωρα με την απορροφηση της πρωτεινης,μεχρι και την κρεατινη placebo effect την ελεγες.Πως θα σου φαινοταν αν καποιος σε ελεγε παπαγαλακι του devil?

Το θεμα βεβαια δεν ειναι οτι τα εμαθες,εξαλλου και μενα ο devil με εχει βοηθησει πολυ,το θεμα ειναι οτι λιγες ωρες(!!!) αφοτου μαθαινες καποιο πραγμα πηγαινες και ποσταρες ειρωνικα σχολιακια σε οσους δεν ηξεραν η' υποστηριζαν κατι διαφορετικο,νομιζοντας οτι εχεις πιασει την ποιοτητα απ τα κακαλα.Αραξε λιγο,φιλικα στο λεω

Stamer
28-05-11, 22:58
ασε ρε φιλε τους κομπλεξικους στην θεση τους..κριμα ειναι..:thumbup:

t.s.t
28-05-11, 23:01
Και η δικια μου για αυξηση κιλων ειναι,αλλα ειναι πιο φορτωμενη....

Stamer
28-05-11, 23:02
ναι δικιο εχεις..αυτο το προγραμμα ειναι για οσο το δυνατον ποιοτικα κιλα όχι για τρελο φορτωμα:thumbup:

t.s.t
28-05-11, 23:03
ναι δικιο εχεις..αυτο το προγραμμα ειναι για οσο το δυνατον ποιοτικα κιλα όχι για τρελο φορτωμα:thumbup:

Ετσι ακριβως φιλε μου...:thumbup:

gsisr
29-05-11, 00:39
δε σημαίνει ότι άμα η διατροφή είναι 4000 θερμίδες είναι καλή!οκ έβαλες και 3 άντε και 5 κιλά το μήνα το θέμα είναι να τα βάλεις αργά για να είναι όσο το δυνατόν σωστά..δε σημαίνει ότι η διατροφή δεν είναι καλή. ας την ακολουθήσει το παιδί να δει αν από βδομάδα σε βδομάδα βάζει βάρος και για μένα αν παίρνει πάνω από 300γρ τη βδομάδα ίσως πρέπει να ελαττώσει τις ποσότητες. αν δε βάζει θ αυξήσει αν κ τ καλύτερο θα ήταν να βγάλει μια διατροφή μόνος του για να μπει στο όλο τρυπάκι και να προσαρμοστεί..:thumbup:
τώρα το θέμα της αερόβιας είναι κτ που με προβληματίζει κι εμένα και πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει στον όγκο τουλάχιστον 2 φορές τη βδομάδα...

t.s.t
29-05-11, 00:43
3-5 κιλα το μηνα???:shock: εγω δεν τα βαζω με τπτ τοσα πολλα..

gsisr
29-05-11, 00:46
αυτό λέω κι εγώ ότι είναι πάρα πολλα για να έχει το νου του το παιδι. πιστεύω ένα κιλο με ενάμησι το μήνα είναι καλά...:thumbup:

t.s.t
29-05-11, 00:47
αυτό λέω κι εγώ ότι είναι πάρα πολλα για να έχει το νου του το παιδι. πιστεύω ένα κιλο με ενάμησι το μήνα είναι καλά...:thumbup:

Τωρα το εσωσες:green:.χαχα
ναι νομιζω ειναι αρκετα καλα εφοσον δεν εχεις τρελες απαιτησεις.

Stamer
29-05-11, 00:48
εγω εχω βάλει 3.5 κιλα!!!:)

t.s.t
29-05-11, 00:49
εγω εχω βάλει 3.5 κιλα!!!:)

Καλα εισαι νομιζω τοτε,και εφοσον εχουν μπει ομοιομορφα:thumbup:
αρχοντας.

Stamer
29-05-11, 00:50
ναι όντως μια χαρα!!

gsisr
29-05-11, 00:51
πολλά μου φαίνονται :unsure:. σόρρυ για το οφ ρε παιδιά αερόβιο κάνετε και αν ναι πόσο;;

t.s.t
29-05-11, 00:52
πολλά μου φαίνονται :unsure:. σόρρυ για το οφ ρε παιδιά αερόβιο κάνετε και αν ναι πόσο;;

Κανενα προβλημα φιλαρακι,γιαυτο ειμαστε εδω να λεμε γνωμες και λοιπα..
εγω δεν κανω καθολου αεροβια...cardio κανω πολυ...

Stamer
29-05-11, 00:53
ναι φιλε πολλα ειναι..αλλα εγω χανω και πανευκολα κιλα..αμα κανω σωστη διατροφη βάζω.το θεμα ειναι να τα κρατησω και να τα κανω οσο το δυντον πιο ποιοτικα!! αεροβιο κανω αλλα πολυ λιγο..μια φορα την βδομαδα βαρια 2!!!

gsisr
29-05-11, 00:56
μμμμ κι εγώ είχα μέχρι τώρα είχα 2ωρη ανασχόληση με αερόβιο άθλημα κι ακόμα και με 3000 κ κτ δεν έβαζα γραμμάριο έχανα κιόλας. το χω σταματήσει λόγω χρόνου.. τώρα έχω αυξήσει λίγο θερμίδες και σκέφτομαι να βάλω 2 φορές τη βδομάδα μισάωρη αερόβια τις μέρες εκτός προπόνησης...φοβάμαι ότι αν δε κάνω καθόλου θ αρχίσω να βάζω λίπος...

t.s.t
29-05-11, 00:57
ναι φιλε πολλα ειναι..αλλα εγω χανω και πανευκολα κιλα..αμα κανω σωστη διατροφη βάζω.το θεμα ειναι να τα κρατησω και να τα κανω οσο το δυντον πιο ποιοτικα!! αεροβιο κανω αλλα πολυ λιγο..μια φορα την βδομαδα βαρια 2!!!

+φωνω

t.s.t
29-05-11, 00:57
μμμμ κι εγώ είχα μέχρι τώρα 2ωρη ανασχόληση με αερόβιο άθλημα κι ακόμα και με 3000 κ κτ δεν έβαζα γραμμάριο έχανα κιόλας. τώρα έχω αυξήσει λίγο θερμίδες και σκέφτομαι να βάλω 2 φορές τη βδομάδα μισάωρη αερόβια τις μέρες εκτός προπόνησης...φοβάμαι ότι αν δε κάνω καθόλου θ αρχίσω να βάζω λίπος...

Λογικα ειναι θεμα οργανισμου μετα.αν βαλεις λιπος οπως λες..
σκωτομα 2 ωρες αεροβιο.

t.s.t
29-05-11, 01:00
Καντα μισαωρακια,γνωμη μου.

gsisr
29-05-11, 01:01
Λογικα ειναι θεμα οργανισμου μετα.αν βαλεις λιπος οπως λες..
σκωτομα 2 ωρες αεροβιο.

προπόνηση ται μποξινγκ 3 φορες τη βδομάδα έκανα! σκότωμα!


ναι φιλε πολλα ειναι..αλλα εγω χανω και πανευκολα κιλα..αμα κανω σωστη διατροφη βάζω.το θεμα ειναι να τα κρατησω και να τα κανω οσο το δυντον πιο ποιοτικα!! αεροβιο κανω αλλα πολυ λιγο..μια φορα την βδομαδα βαρια 2!!!

αν κτλβ καλά που στέκει κιόλας είναι να βάλεις κάποια κιλά να τρως μετά τις θερμίδες συντήρησής σου ωστε να διαμορφώσεις τα κιλά που έχεις βάλει;

t.s.t
29-05-11, 01:02
[QUOTE=gsisr;381150]προπόνηση ται μποξινγκ 3 φορες τη βδομάδα έκανα! σκότωμα!



Ξερω..εγω εκανα tae bo,αν το ξερεις τρελο αεροβιο και αλλα πολλα μαζι.

gsisr
29-05-11, 01:04
ζόρικο κι αυτό πολύ! αν και βγήκαμε οφ το παιδί πιστεύω θ πάρει γνώμες απ τη συζήτηση

Stamer
29-05-11, 01:05
προπόνηση ται μποξινγκ 3 φορες τη βδομάδα έκανα! σκότωμα!



αν κτλβ καλά που στέκει κιόλας είναι να βάλεις κάποια κιλά να τρως μετά τις θερμίδες συντήρησής σου ωστε να διαμορφώσεις τα κιλά που έχεις βάλει;

+1 :thumbup::thumbup:

t.s.t
29-05-11, 01:07
ζόρικο κι αυτό πολύ! αν και βγήκαμε οφ το παιδί πιστεύω θ πάρει γνώμες απ τη συζήτηση


Μακαρι να πηρε μια βοηθεια,δεν τα κραταμε κρυφα,γιαυτο τα λεμε:thumbup:

t.s.t
29-05-11, 01:08
πιστευω παιδια οτι κανεις να το κανεις με ευχαριστηση και μερακι.αλλιως δεν κανεις τπτ,παρα μονο να σπαταλας τον χρονο σου...

gsisr
29-05-11, 01:09
:clap::thumbup:

Stamer
29-05-11, 01:41
:thumbup::thumbup: πολυ σωστος!!!! :clap::clap:

ANTO1034
29-05-11, 14:58
Σίγουρα παιδιά και το κάνω με μεράκι και ευχαρίστηση.

Μου αρέσει πολύ η γυμναστική και δεν με πειράζει και αν ζοριστώ, τα βρω μπαστούνια. Αντιθέτως έχω ένα είδως ανωμαλίας :P και μου αρέσει η πίεση στην γυμναστική. Όμως επειδή το να κάνεις γυμναστική χωρίς αποτελέσματα δεν είναι και ότι το καλύτερο, θα ήθελα να κάνω διατροφή ώστε να δω αποτελέσματα. Για αυτό και έγραψα εδώ.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ π.χ. τα πόδια μου είναι εντάξει, η κοιλίτσα αντιστέκεστε :P . Δεν είναι καθόλου σφιγμένη. Άρχισα να κάνω κάτι ασκήσεις για κοιλιακούς αλλά δεν ξέρω αν μόνο αυτό αρκεί. Και φοβάμαι μήπως με την προσθήκη κιλών για όγκο δεν ευνοήσει την κοιλιά αλλά αντιθέτως της δώσει και άλλα αρνητικά.

Panosss
29-05-11, 15:10
Είναι πιθανό αυτό που λες (γι να μην πω σίγουρο).
Η διατροφή όγκου δεν πρόκειται να βελτιώσει την κοιλιά σου! Το πιθανότερο είναι να την επιδεινώσει.
Για την κοιλιά, καλοί είναι οι κοιλιακοί αλλά ουσιαστικά θα έχουν αποτέλεσμα αφου χάσεις την κοιλιά και αρχίζουν να φαίνονται. Το παν για την κοιλιά είναι η διατρφοφή και με διατροφή όγκου... δεν την βοηθάς καθόλου.

t.s.t
29-05-11, 15:17
Γνωμη μου κανε τον ογκο που θες,και μετα θα τα κοψεις ολα μαζι,δεν γινετε να βαζεις κιλα παντου εκτος της κοιλιας..οποτε αυτο θα ηταν μια εκδοχη δικια μου οχι στανταρ,μην πιαστεις απο αυτο που λεω,μια ιδεα πες στο που εδωσα.

ANTO1034
29-05-11, 15:27
Είναι πιθανό αυτό που λες (γι να μην πω σίγουρο).
Η διατροφή όγκου δεν πρόκειται να βελτιώσει την κοιλιά σου! Το πιθανότερο είναι να την επιδεινώσει.
Για την κοιλιά, καλοί είναι οι κοιλιακοί αλλά ουσιαστικά θα έχουν αποτέλεσμα αφου χάσεις την κοιλιά και αρχίζουν να φαίνονται. Το παν για την κοιλιά είναι η διατρφοφή και με διατροφή όγκου... δεν την βοηθάς καθόλου.

Για αυτό και κάνω τόσο πολύ τρέξιμο. Προσπαθώ να την χάσω. Καλά μην φανταστείς τίποτα λοίποι να κρέμονται. Απλά δεν είναι σφιγμένη.
Οπότε τι πρωτήνεις να κάνω ώστε να φτάσω να έχω καλή κιλιά αλλά και όγκο στα χέρια;

Giannistzn
29-05-11, 17:07
^ δεν γίνεται ταυτόχρονα. Ή θα ανεβασεις γενικά όγκο Όποτε θα πάρεις και στην κοιλιά, ή θα κανείς γραμμωση και θα καψεις και λίγο ή θα κανείς body recomposition και σιγά σιγά θα μετατρέπεις λίπος σε μυς (θέλει πολυ καιρο για να δεις σωστό αποτέλεσμα, Χρόνια). Τίποτα δεν είναι τόσο απλό Όσο τα λέω, Απλά αυτές είναι οι 3 εναλλακτικές σου.

terataki
29-05-11, 17:11
^ δεν γίνεται ταυτόχρονα. Ή θα ανεβασεις γενικά όγκο Όποτε θα πάρεις και στην κοιλιά, ή θα κανείς γραμμωση και θα καψεις και λίγο ή θα κανείς body recomposition και σιγά σιγά θα μετατρέπεις λίπος σε μυς (θέλει πολυ καιρο για να δεις σωστό αποτέλεσμα, Χρόνια). Τίποτα δεν είναι τόσο απλό Όσο τα λέω, Απλά αυτές είναι οι 3 εναλλακτικές σου.

το λιπος δεν γινεται μυς

Giannistzn
29-05-11, 17:26
Σορρυ, θα αλλαζεις τη συσταση του σωματος σου και θα μειωνεις τα ποσοστα του λιπους σου και θα αυξανεις τα ποσοστα των μυικων κιλων σου, παραμενοντας στα ιδια κιλα.

ANTO1034
29-05-11, 18:37
Οκ φίλε! Ευχαριστώ!