PDA

Επιστροφή στο Forum : l carnitin liquid



1911 2011
30-05-11, 19:07
Παιδιά πήγα σήμερα σε ένα γνωστό μου που πουλάει συμπληρώματα και μου πρότεινε για την ηλικία μου (16) το l-carnitin liquid. Μου είπε βοηθά στο κάψιμο λίπους και βοηθά στην καλύτερη λειτουργιά της καρδίας που μου είπε συνεπάγετε με περισσότερη αντοχή.. μου είπε 2 φορές την μέρα μετά το φαγητό ( 1 κουταλιά της σούπας).
Θα ήθελα τις γνώμες γιατί δεν έχω ιδέα από τέτοια. ευχαριστώ
http://www.fitness-hotline.com/shop/ar_fh-fatburner-mammut-l-carnitin-liquid.asp

Bodytlk
30-05-11, 19:13
Αποτι ξερω εγω σε θεμα καψιματος λοιπους η καρνιτινη ειναι placebo.

Devil
30-05-11, 19:55
μπα αστη.... δεν ειναι ιδιαιτερα χρησιμη.... ειδικα αυτη η μορφη....

sobral
30-05-11, 20:33
mr officer :green: μιας και έθιξες το θέμα για την μορφή της καρνιτίνης...ξέρω ότι η tartate και η alcar είναι οι καλύτερες. Απο δοσολογία συνήθως είναι 750μγ/κάψουλα. Προτεινόμενη δοσολογία 1+1 με δύο γεύματα (οn non training days) και 1 με γεύμα +1 πριν την προπόνηση on training days? ψάχνεται ένας φίλος και του πρότεινα να πάρει alcar σε αυτή τη δοσολογία. Επίσης δεν θέλει συνεχόμενη χρήση απ όσο ξέρω. Το λέει και στο άρθρο ο bane αν δεν κάνω λάθος.

Devil
30-05-11, 20:37
mr officer :green: μιας και έθιξες το θέμα για την μορφή της καρνιτίνης...ξέρω ότι η tartate και η alcar είναι οι καλύτερες. Απο δοσολογία συνήθως είναι 750μγ/κάψουλα. Προτεινόμενη δοσολογία 1+1 με δύο γεύματα (οn non training days) και 1 με γεύμα +1 πριν την προπόνηση on training days? ψάχνεται ένας φίλος και του πρότεινα να πάρει alcar σε αυτή τη δοσολογία. Επίσης δεν θέλει συνεχόμενη χρήση απ όσο ξέρω. Το λέει και στο άρθρο ο bane αν δεν κάνω λάθος.

εγω θα ελεγα 2γρ την ημερα ειναι αρκετα.... το ποτε θα τα παρει δεν παιζει μεγαλο ρολο...

συνεχωμενη...? δλδ?

εγω καθημερινη χρηση θα εκανα....

sobral
30-05-11, 20:43
εγω θα ελεγα 2γρ την ημερα ειναι αρκετα.... το ποτε θα τα παρει δεν παιζει μεγαλο ρολο...

συνεχωμενη...? δλδ?

εγω καθημερινη χρηση θα εκανα....

όχι εννοώ ότι θέλει διαλείμματα στυλ κρεατίνης (ον κ οφφ). Εννοείται καθημερινή λήψη για 1+ μήνες.;)

Devil
30-05-11, 20:49
όχι εννοώ ότι θέλει διαλείμματα στυλ κρεατίνης (ον κ οφφ). Εννοείται καθημερινή λήψη για 1+ μήνες.;)

ε κοιτα σχεδον ολα τα συμπληρωματα θελουν περιοδους οφφ...

εκτος απο πρωτεινη που την θεωρω φαι....:green:

1911 2011
30-05-11, 23:11
μπα αστη.... δεν ειναι ιδιαιτερα χρησιμη.... ειδικα αυτη η μορφη....

to exw eidi agorasei..gt na tin afisw?
ps signwmi gia ta greekenglish

chris corfu
31-05-11, 20:22
εγω θα ελεγα 2γρ την ημερα ειναι αρκετα.... το ποτε θα τα παρει δεν παιζει μεγαλο ρολο...

συνεχωμενη...? δλδ?

εγω καθημερινη χρηση θα εκανα....

ρε συ, αναφερει οτι θα τα παιρνει με το γευμα, η καρνιτινη παει με αδειο στομαχι για να μπορεσει να αφομοιωθει μιας κ αυτο ειναι το δυσκολο με αυτην. γτ λες οτι δεν παιζει ρολο??

COBRA_STYLE
31-05-11, 20:49
ρε συ, αναφερει οτι θα τα παιρνει με το γευμα, η καρνιτινη παει με αδειο στομαχι για να μπορεσει να αφομοιωθει μιας κ αυτο ειναι το δυσκολο με αυτην. γτ λες οτι δεν παιζει ρολο??
μαλλον εννοει το timing μεσα στη μερα,και οχι αν θα ειναι με γευμα ή οχι

Devil
01-06-11, 16:40
ρε συ, αναφερει οτι θα τα παιρνει με το γευμα, η καρνιτινη παει με αδειο στομαχι για να μπορεσει να αφομοιωθει μιας κ αυτο ειναι το δυσκολο με αυτην. γτ λες οτι δεν παιζει ρολο??


μαλλον εννοει το timing μεσα στη μερα,και οχι αν θα ειναι με γευμα ή οχι

και το timing εννοω.... αλλα η απλη καρνιτινη αποροφατε καλητερα με ενα insulin spike...

@1911 2011.... γιατι δεν ειναι και τοσο καλη μορφη αυτη η καρνιτινη.... εγω θα προτεινα να παρεις ALCAR ( acetyl-l-carnitine) η' LCLT (l-carnitine-l-tartate)...

Tasos Green
05-06-11, 17:05
μπα αστη.... δεν ειναι ιδιαιτερα χρησιμη.... ειδικα αυτη η μορφη....

πριν καιρο χρησημοποιουσα μια της met-rx υγρη μορφη μαζι με βιταμηνη β5.. επερνα 3 γρ πριν την αεροβια... για λίπος δεν μπορω να πω αν εκανε δουλεια η οχι καθως ετρεχα 40λεπτα με διαλειματικη μεθοδο, οποτε μαλον το τρέξιμο εκανε ολη την δουλεια και οχι η καρνιτηνη.. αυτο ομως που θελω να πω ειναι οτι οταν την χρησημοποιουσα ημουν ποιο ξεκουραστος στο τελος της αεροβιας απο οτι χωρις αυτην. και ένοιωθα στα spint να εχω ειχα περισσότερη αντοχή.

Devil
05-06-11, 17:16
πριν καιρο χρησημοποιουσα μια της met-rx υγρη μορφη μαζι με βιταμηνη β5.. επερνα 3 γρ πριν την αεροβια... για λίπος δεν μπορω να πω αν εκανε δουλεια η οχι καθως ετρεχα 40λεπτα με διαλειματικη μεθοδο, οποτε μαλον το τρέξιμο εκανε ολη την δουλεια και οχι η καρνιτηνη.. αυτο ομως που θελω να πω ειναι οτι οταν την χρησημοποιουσα ημουν ποιο ξεκουραστος στο τελος της αεροβιας απο οτι χωρις αυτην. και ένοιωθα στα spint να εχω ειχα περισσότερη αντοχή.

ειναι και η Β5 που παιζει μεγαλο ρολο... καθως βοηθαει στην συνθεση του acetylCoA...

η μαγκια θα ηταν να ειχαν βαλει ALCAR μεσα αντι για απλη καρνιτινη.... γιατι και η ΑLCAR παιζει μεγαλο ρολο στην συνθεση του acetylCoA...

Tasos Green
05-06-11, 17:27
ειναι και η Β5 που παιζει μεγαλο ρολο... καθως βοηθαει στην συνθεση του acetylCoA...

η μαγκια θα ηταν να ειχαν βαλει ALCAR μεσα αντι για απλη καρνιτινη.... γιατι και η ΑLCAR παιζει μεγαλο ρολο στην συνθεση του acetylCoA...

αν ξαναχρησιμοποιήσω (που δεν το βλέπω) θα ψάξω για alcar ή tartate :thumbup:

Devil
05-06-11, 17:29
αν ξαναχρησιμοποιήσω (που δεν το βλέπω) θα ψάξω για alcar ή tartate :thumbup:

καλητερα για την πρωτη.... εχει αρκετα εξτρα...

πλεον νομιζω οτι ειναι πιο ευκολο να βρεις alcar παρα τις αλλες...

COBRA_STYLE
05-06-11, 17:36
αν ξαναχρησιμοποιήσω (που δεν το βλέπω) θα ψάξω για alcar ή tartate :thumbup:
παρε ALCAR απο τη SAN...μιας και βρισκεις ανετα απο ελλαδα...και τα xtreme εχουν

Tasos Green
05-06-11, 17:50
καλητερα για την πρωτη.... εχει αρκετα εξτρα...

πλεον νομιζω οτι ειναι πιο ευκολο να βρεις alcar παρα τις αλλες...

Μήτσο να σε ρωτήσω κατι πανω στο ολο θεμα ,πες οτι βρισκω alcar σκέτη οχι σε υγρη μορφη σε ταμπλετες/softgel οτιδηποτε , αμα την συνδιασω με μια πολυβιταμίνη B-complex
θα αποδοση καλύτερα ενεργειακα ή αυτο που συμβάλει περισσότερο ειναι μονο η Β5?

Devil
05-06-11, 17:53
Μήτσο να σε ρωτήσω κατι πανω στο ολο θεμα ,πες οτι βρισκω alcar σκέτη οχι σε υγρη μορφη σε ταμπλετες/softgel οτιδηποτε , αμα την συνδιασω με μια πολυβιταμίνη B-complex
θα αποδοση καλύτερα ενεργειακα ή αυτο που συμβάλει περισσότερο ειναι μονο η Β5?

στην περιπτωση που σου ειπα απο πανω παιζει βασικο ρολο η Β5....

γενικα θα ηταν καλητερο ενα Β-complex γιατι και οι αλλες Β παιζουν αλλους βασικους ρολους...;)

COBRA_STYLE
05-06-11, 17:56
ναι ρε σεις αλλα οι βιταμινες Β υπαρχουν σε τεραστιες ποσοτητες στις περισσοτερες κλασσικες πολυβιταμινες που περνουμε ολοι...οποτε εαν παιρνεις πολυβιταμινες δεν χρειαζεται,εκτος αν δεν παρεις εσυ

Tasos Green
05-06-11, 17:57
παρε ALCAR απο τη SAN...μιας και βρισκεις ανετα απο ελλαδα...και τα xtreme εχουν
:thumbup:



στην περιπτωση που σου ειπα απο πανω παιζει βασικο ρολο η Β5....

γενικα θα ηταν καλητερο ενα Β-complex γιατι και οι αλλες Β παιζουν αλλους βασικους ρολους...;)

καταλαβα για συνθεση του acetylCoA χρειαζετε περισσότερο την β5..
οκ thanks!:thumbup::thumbup::toast:

@Cobra μια αναβραζον πολυβιταμίνη χρησιμοποιω που μου τις δωσανε τζαμπα vital q-10 plus καπος ετσι λεγοντε... εχουν μικρες ποσοτητες B-βιταμινών και εχω και ενα κουτι B-complex της ON οποτε να το συνδύαζα καπως ετσι, θα δουμε...;)