PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρενεργειες Νιτρικου



bg75dec
03-06-11, 01:32
Θα θελα να μου πειτε ποιες ειναι οι παρενεργειες του Νιτρικου (χωρις να με παραπεμψετε στο αντιστοιχο topic οπου γινεται μεσα σε 64 σελιδες κοντρα για το ποιο ειναι το καλυτερο) απο ατομα που το χρησιμοποιουν ή το εχουν χρησιμοποιησει. Μπορει να καταναλωνεται συνεχως ή σε κυκλους? Ποιες οι αλληλεπιδρασεις με θερμογεννετικα και πρωτεϊνη? Παρακαλω σε απαντηση και οπως προανεφερα οχι σε παραπομπη σε topic που δεν δινει σαφη απαντηση στα ουσιωδη. Ευχαριστω

t.s.t
03-06-11, 01:36
Θα θελα να μου πειτε ποιες ειναι οι παρενεργειες του Νιτρικου (χωρις να με παραπεμψετε στο αντιστοιχο topic οπου γινεται μεσα σε 64 σελιδες κοντρα για το ποιο ειναι το καλυτερο) απο ατομα που το χρησιμοποιουν ή το εχουν χρησιμοποιησει. Μπορει να καταναλωνεται συνεχως ή σε κυκλους? Ποιες οι αλληλεπιδρασεις με θερμογεννετικα και πρωτεϊνη? Παρακαλω σε απαντηση και οπως προανεφερα οχι σε παραπομπη σε topic που δεν δινει σαφη απαντηση στα ουσιωδη. Ευχαριστω

Αν ειναι εγκυρο γιατι να εχει παρενεργειες? μπορει βεβαια κατι που δεν πειραζει εμενα να πειραξει εσενα...

bg75dec
03-06-11, 01:40
Σαφεστατα...ποιες ομως ειναι οι βασικες του παρενεργειες? και ποσο (σε διαρκεια) μπορει να καταναλωθει? Ολοι μιλανε για πρηξιμο...διαρκει? Για ζαλαδες...για πονοκεφαλους...θεωριτικα ομως...γι αυτο ζηταω απαντηση απο εμπειρογνωμονες

bg75dec
03-06-11, 01:42
Και για να γινω πιο συγκεκριμενος εχω παρει το naNO X9 hardcore της Muscletech

RAMBO
03-06-11, 01:44
ζαλαδα,υψηλη πιεση,ταχυκαρδιεσ,τρεμουλο,πονοκεφαλοι,στομαχικη διαταραχη,αυπνια,εντονο στρεσ.

αν και σε τοσα που εχω δοκιμασει το μονο που ειχα ειναι εντονο στρεσ σε σημειο πολυ εντονο(ωστε να εχει αρνητικο αποτελεσματα και να μου δημιουργει φοβιεσ διχωσ λογω) και το σταματησα/το ΝΑΝΟ το εχω δοκιμασω δεν με επιασε μαλιστα μια φορα το πηρα και μαζι με το nox pump αλλα κατι παραπανω δεν ενιωσα

t.s.t
03-06-11, 01:46
Σαφεστατα...ποιες ομως ειναι οι βασικες του παρενεργειες? και ποσο (σε διαρκεια) μπορει να καταναλωθει? Ολοι μιλανε για πρηξιμο...διαρκει? Για ζαλαδες...για πονοκεφαλους...θεωριτικα ομως...γι αυτο ζηταω απαντηση απο εμπειρογνωμονες

1) υπερενταση καποιες φορες αφου εχεις τελειωσει την gym το βραδυ που θα πας να κοιμηθεις...
2) το κουτακι που παιρνω μου βγαζει ενα μηνα..το κοβω κανα 15νθημερο μετα και το ξαναπαιρνω αλλα οχι παντα....
3)ναι εχει πρηξιματα ειναι αληθεια που κρατανε και μερες τολμω να πω το εχω δει σε μενα,στην προπονηση δεν καταλαβαινεις χριστο....

Τα συστατικα της συνηθως ειναι..1) καφεινη...2) κρεατινη μονουδρικη..3)αργινινη

t.s.t
03-06-11, 01:47
Και για να γινω πιο συγκεκριμενος εχω παρει το naNO X9 hardcore της Muscletech

της καψουλες??

ihor
03-06-11, 01:48
Και για να γινω πιο συγκεκριμενος εχω παρει το naNO X9 hardcore της Muscletech
φιλε παιζει να ειναι κ το μονο που δεν με επιασε σχεδον καθολου.χωρις να θελω να σε προιδεασω.

t.s.t
03-06-11, 01:49
ζαλαδα,υψηλη πιεση,ταχυκαρδιεσ,τρεμουλο,πονοκεφαλοι,στομαχικη διαταραχη,αυπνια,εντονο στρεσ.

αν και σε τοσα που εχω δοκιμασει το μονο που ειχα ειναι εντονο στρεσ σε σημειο πολυ εντονο(ωστε να εχει αρνητικο αποτελεσματα και να μου δημιουργει φοβιεσ διχωσ λογω) και το σταματησα/το ΝΑΝΟ το εχω δοκιμασω δεν με επιασε μαλιστα μια φορα το πηρα και μαζι με το nox pump αλλα κατι παραπανω δεν ενιωσα

Το νιτρικο γενικα πιστευω πρεπει να κοβεται για αρκετο καιρο,ειναι πιο μαγκα να βγαζεις την προπονηση με την δικια σου μαγκια..θα πρεπει να εισαι κουρασμενος απο δουλεια ωστε να το βαλεις για τονωση..

RAMBO
03-06-11, 01:50
εγω τα χρησιμοποιω μεχρι να τελειωσει το κουτι μετα κανω καιρο να παρω,γενικα οι prework φορμουλεσ ειναι τα αγαπημενα μου συμπληρωματα και μακραν απο ολα το καλυτερο σε μενα ηταν το nox pump (dorian yates).θα ηθελα στο μελλον να δοκιμασω και το massacra.....

bg75dec
03-06-11, 01:50
Αυτη δε φαινεται να περιεχει καφεϊνη..για ριξε μια ματια

t.s.t
03-06-11, 01:50
Χαρακτηριστικο του νιτρικου,που απο εκει βλεπεις ποσο σε πιανει,μυρμιγκιαζουν η φλεβες σου.

bg75dec
03-06-11, 01:51
Ναι φιλε μου, τις καψουλες πηρα

t.s.t
03-06-11, 01:52
Αυτη δε φαινεται να περιεχει καφεϊνη..για ριξε μια ματια

Οχι εχει αλλα υποκαταστατα,θα το εβαζε στης αρχες αλλα το αντικατεστησα με το N.O SHOTGUN πολυ ανωτερο για μενα...

bg75dec
03-06-11, 01:53
Οταν λες μυρμιγκιαζουν...?????? και σε συνδιασμο με αλλα συμπληρωματα?

RAMBO
03-06-11, 01:54
αισθανεσαι σαν τσιμπηματα απο το πρηξιμο,

ihor
03-06-11, 01:54
αν και σε τοσα που εχω δοκιμασει το μονο που ειχα ειναι εντονο στρεσ σε σημειο πολυ εντονο(ωστε να εχει αρνητικο αποτελεσματα και να μου δημιουργει φοβιεσ διχωσ λογω)

και απο εδω μια απο τα ιδια.μεχρι που τα εκοψα και ησυχασα.βεβαια στα κιλα υπηρχε διαφορα αλλα...

t.s.t
03-06-11, 01:54
Ναι φιλε μου, τις καψουλες πηρα

Αλλαξε το με το shotogun αν θες να βαλεις νιτρικο γνωμη μου παντα επειδη το εχω δοκιμασει το λεω..τωρα που το κανω καθε μερα χρηση τα χερια μου ειναι συνεχως πρησμενα εντονα ομως,και οτι γυμναζω καθε φορα..θα το βαζω μερα παρα μερα,γιατι το καθημερινο δεν ειναι καλο..

t.s.t
03-06-11, 01:55
Οταν λες μυρμιγκιαζουν...?????? και σε συνδιασμο με αλλα συμπληρωματα?

Τσιμπηματα οπως ειπε ο ραμπο,και γαργαλημα..μετα προπονηση βαζω πρωτεινη δεν παρατηρησα κατι...

RAMBO
03-06-11, 01:56
αν και συνηθωσ με την γιοχιμπινη αισθανεσαι τσιμπηματα.....παντοσ καλυτερα μια φορμουλα παρα νιτρικο καθαρο ετσι για το πρηξιμο το αλλο στα δινει ολα και ενταση και πρηξιμο

t.s.t
03-06-11, 01:57
Και το ignition pre workout της six star,θυγατρικη της muscletech

t.s.t
03-06-11, 01:58
αν και συνηθωσ με την γιοχιμπινη αισθανεσαι τσιμπηματα.....παντοσ καλυτερα μια φορμουλα παρα νιτρικο καθαρο ετσι για το πρηξιμο το αλλο στα δινει ολα και ενταση και πρηξιμο

νιωθω και το γαργαλητο,και υποθετω πως γινετε επειδη αυξανετε η ροη στο αιμα αφου ανοιγουν η φλεβες..

RAMBO
03-06-11, 01:59
γενικα με φορμουλεσ και νιτρικο πρεπει να ψαχτεισ γιατι ωσ γνωστων οτι δουλευει σε μενα δεν δουλευει σεσσενα και το αντιστροφο;)

bg75dec
03-06-11, 01:59
Οποτε συμπερενουμε οτι περαν των σωματικων εχει και ψυχικες παρενεργειες? Η αληθεια ειναι οτι στο μαγαζι (αλυσιδα) που μου το προτειναν το εβγαλαν 100% αθωο (το συγκεκριμενο)

RAMBO
03-06-11, 02:01
ο καθενασ να πουλησει θελει,διαβασε να μαθεισ μερικα πραματα για το καθε συστατικο να καταλαβεισ την λειτουργια τουσ και επελεξε μονοσ σου αυτο που πιστευεισ οτι σου ταιριαζει

t.s.t
03-06-11, 02:01
γενικα με φορμουλεσ και νιτρικο πρεπει να ψαχτεισ γιατι ωσ γνωστων οτι δουλευει σε μενα δεν δουλευει σεσσενα και το αντιστροφο;)

Σωστο το προειπα παραπανω και γω:thumbup:εγω μιλαω πως εχει δουλεψει σε μενα παντα.

t.s.t
03-06-11, 02:02
Οποτε συμπερενουμε οτι περαν των σωματικων εχει και ψυχικες παρενεργειες? Η αληθεια ειναι οτι στο μαγαζι (αλυσιδα) που μου το προτειναν το εβγαλαν 100% αθωο (το συγκεκριμενο)

Ολα αθωα τα βγαζουν γιανα πουλησουν..να σου προτεινω κατι αφοβα..βασιλικο πολτο θα με θυμηθεις..

t.s.t
03-06-11, 02:04
εγω τα χρησιμοποιω μεχρι να τελειωσει το κουτι μετα κανω καιρο να παρω,γενικα οι prework φορμουλεσ ειναι τα αγαπημενα μου συμπληρωματα και μακραν απο ολα το καλυτερο σε μενα ηταν το nox pump (dorian yates).θα ηθελα στο μελλον να δοκιμασω και το massacra.....

Ετσι το εχω καθιερωσει και γω...

bg75dec
03-06-11, 02:05
Βασιλικος πολτος....τι οφελη εχουμε σωματικα (bodybuilding) απο τον πολτο?

t.s.t
03-06-11, 02:07
Βασιλικος πολτος....τι οφελη εχουμε σωματικα (bodybuilding) απο τον πολτο?

Το καλυτερο ενεργειακο φυσικο και οχι μονο,κανε search και δες της ιδιοτητες του θακαταλαβεις ακριβως τι εννοω.


Σύσταση βασιλικού πολτού

Καταναλώνοντας η μέλισσα μέλι και γύρη, παίρνει όλα τα συστατικά τους. Με την επεξεργασία τους στους αδένες της, το τελικό προϊόν έχει ακόμη περισσότερα. Οι αναλύσεις που έχουν γίνει έδειξαν ότι ο μέσος όρος των κυριότερων συστατικών του είναι: υγρασία 67%, πρωτεΐνες 15,5%, σάκχαρα 12,5%, λιπαρές ουσίες 4% και τέφρα 1%. Αυτό, όμως, που δίνει τις εκπληκτικές ιδιότητες στο βασιλικό πολτό είναι η αφθονία σε βιταμίνες και ιδιαίτερα αυτές του συμπλέγματος Β, που είναι καθοριστικές για την καλή λειτουργία όχι μόνο του νευρικού μας συστήματος αλλά ολόκληρου του οργανισμού. Συγκεκριμένα, σε κάθε γραμμάριο περιέχονται: θειαμίνη (Β1) 3,9mg, ριβοφλαβίνη (Β2) 26,5mg, νιασίνη (Β3) 84mg, παντοθενικό οξύ 186mg, πυριδοξίνη (Β6) 2,4mg, ινοσιτόλη 100mg, βιοτίνη 1,7mg, φυλλικό οξύ 0,2mg. Επίσης σε διάφορες αναλογίες οι Β12, Α, D, E, K και C.

t.s.t
03-06-11, 02:10
Και ευεργετικο ψαχτο αξιζει τον κοπο...:thumbup:

RAMBO
03-06-11, 02:14
βεβαια μπορεισ να πινεισ και ενα εσπρεσακι πριν την προπο αν δεν σε ενοχλει η καφεινη καθωσ ειναι και φτηνη λυση με αποτελεσμα

bg75dec
03-06-11, 02:21
Εδω μια καψουλα θερμογεννεσης πινω και με τιναζει στον αερα..αν πιω εσπρεσακι θα μεινω...γι αυτο την ψαχνω πριν παρω το ΝΟ..για να μαζεψω υπαρχουσες εμπειριες απο εσας...δε θελω να παρω κατι και να παραταω προπονηση στη μεση λογω ανεπιθυμιτων παρενεργειων

t.s.t
03-06-11, 02:23
Εδω μια καψουλα θερμογεννεσης πινω και με τιναζει στον αερα..αν πιω εσπρεσακι θα μεινω...γι αυτο την ψαχνω πριν παρω το ΝΟ..για να μαζεψω υπαρχουσες εμπειριες απο εσας...δε θελω να παρω κατι και να παραταω προπονηση στη μεση λογω ανεπιθυμιτων παρενεργειων

Παιζει και το τι ποσοτητα εχει μεσα απο το καθε συστατικο..τοτε συνεχισε χωρις νιτρικα..και βλεπεις εν πορεια γνωμη μου.

t.s.t
03-06-11, 02:27
Μετα υπαρχει και το μελακι.

Toxical
03-06-11, 10:21
Απο που μπορουμε να βρουμε βασιλικο πολτο και καθε ποτε τον περνουμε μεσα στη μερα?

RAMBO
03-06-11, 11:21
στο φαρμακειο,γραφει μεσα

t.s.t
03-06-11, 14:22
Απο που μπορουμε να βρουμε βασιλικο πολτο και καθε ποτε τον περνουμε μεσα στη μερα?

Απο το φαρμακειιο η μαγαζι με βιολογικα προιοντα...θα σου πουν δοσολογια..αλλα σου λεω και γω.εχει ενα κουταλακι πολυ μικρο..2 τετοια παιρνεις ενα το πρωι πριν ενα τεταρτο απο το πρωινο σου,και το αλλο κανα τεταρτο παλι πριν την προπονηση σου.

ihor
06-06-11, 20:22
Βασιλικος πολτος....τι οφελη εχουμε σωματικα (bodybuilding) απο τον πολτο? η μεγαλυτερη απατη μετα την muscletech.

t.s.t
06-06-11, 20:25
η μεγαλυτερη απατη μετα την muscletech.

Διαφωνω καθετα..δεν υποσχετε να σε κανει να μην περνας απο την πορτα καμια σχεση
εχει αλλες ιδιοτητες πολυ πιο σπουδαιες.
Ειμαστε ψιλο οφ νομιζω.:green:

beefmeup
06-06-11, 21:16
Ειμαστε ψιλο οφ νομιζω.:green:

:thumbup::thumbup::thumbup:

ihor
07-06-11, 01:24
Ειμαστε ψιλο οφ νομιζω.:green::thumbup:
idd εδω και 15 ποστς

amateur666
07-06-11, 15:52
Εδω μια καψουλα θερμογεννεσης πινω και με τιναζει στον αερα..αν πιω εσπρεσακι θα μεινω...γι αυτο την ψαχνω πριν παρω το ΝΟ..για να μαζεψω υπαρχουσες εμπειριες απο εσας...δε θελω να παρω κατι και να παραταω προπονηση στη μεση λογω ανεπιθυμιτων παρενεργειων

τοτε μν παρεισ φορμουλα νιτρικου που εχει καφεινη μεσα αφου σε πειραζει παρε καθαρο νιτρικο..π δεν εχει καφεινη..

π,χ, plasmajet(αλλα παρολο που δεν εχει καφεινη μεσα...ειναι δυνατο sup..)

mhtsos90
09-07-13, 00:54
Καλημερα παιδες παραθετο τις ερωτησεις μου εδω για τις πολιτιμες συμβουλες σας για να μην ανοιξω νεο τοπικ.
Καταρχην ειναι το 1ο μου ποστ στο forum ελπιζω να μαζεψω οσες περοσοτερες πληροφοριες μπορω.
Στο θεμα μας τωρα σχετικα με τις παρενεργειες του Ν.Ο. επερνα 1.5 μηνα το shock therapy (universal) kαι μολις τελειοσε το rash (stacker)για περιπου 2,5 μηνες συνολο δηλαδη 4 μηνες μετα απο λιγο καιρο που το σταματισα ενιωθα χαλια υπερκοποση ζαλαδες τασης λιποθυμιας χαλια σας λεω αφου εκανα και γενικες αιματος αλλα ολα καλλα παρατισα γυμναστηρια και διατροφες και το εριξα στα σουβλακια τον υπνο και τις βαφλες 15 ολοκληρες μερες πηρα τα πανω μου και τωρα το εξης ερωτημα τι ευθηνοταν για ολα αυτα μηπως το N.O.? μηπως το σταματισα βιαια??? γιατι την μια μερα επερνα 3 scoop και την επομενη που τελειωσε κανενα......! τι να κανω τωρα που ξανα ξεκιναω μετα τιν παυσει να μπω Ν.Ο.??? Εχει περασει ενας μηνας που εχω σταματισει να περνω. Και τις τελευταιες 15 που δεν κανω και προπονηση δεν περνω ουτε αμινοξεα(liquid wariorlab) ουτε πρωτεϊνη(whey optimum)!!!
Μηπως θα επρεπε να συμβουλευτο εναν αθλιατρο???
Σας ευχαριστω εκ τον πρωτερων για τις απαντισεις σας ελπιζω μεσα απο τις εμπειριες και τις γνωσεις σας να βγαλω συμπερασμα!!!

Nikolas_mk2
09-07-13, 01:10
Καλωσηρθες αρχικά,

το κρασαρισμα που αναφερεις εφόσον κρατησε κοντά δυο βδομαδες περισότερο σε υπερκοπωση παραπέμπει(αυτο που καποιοι λένε υπερπροπονηση) παρά σε κρασαρισμα απο διακοπή διεγερτικών-το οποιο δεν δικιολογείται κιολας γιατι τα συμπληρωματα που πηρες δεν εχουν κατι το τόσο δυνατο για να αντιδρασει ετσι ο οργανισμος σου,οποτε δες το πλανο της προπονησης/διατροφής,τις συνολικες δραστηριοτητες σου και τον χρόνο αναπαυσης εκεινη την εποχη και ισως βγει μια ακρη.

mhtsos90
09-07-13, 01:34
Nikola σε ευχαριστω για την αμεση απαντιση σου.
Οντως εκεινη την περιοδο η δραστιριοτιτες μου ηταν αυξημενες κατα πολυ (πλανο):πρωι δουλεια μεσημερι κατευθειαν παραλια λιοσημο σε ηλιο ρακετα επστροφη σπιτι το απογευματακι χωρις να κατσω να ξεκουραστω (ειχα απιστευτη ενεργεια.....ισως του Ν.Ο.) και ασχολιομουν με διαφορα οπως κανα πλυσιμο σε αμαξι και μηχανη και τετιες μ@@@ουλες μεχρι να περαση η ωρα να παω γυμναστηριο (γιατι μου επιτρεπεται να πηγενω μετα τις 20:00) επιστροφη σπιτι κατα τις 22:00 μετα απο 50΄με 1ωρα βαρη 20 λεπτα κοιλιακους και μιση ωρα αεροβιο και ισως και καπια βολτα το βραδακι καθημερινα και 1 ρεπο ανα 6 μερες (οντως μαλλον το παρακανα)!!!

Nikolas_mk2
09-07-13, 01:57
Ε,τοτε λογικο-ειδικά αν δεν ετρωγες και για δυο ατομα! ;)

Mikekan
09-07-13, 07:59
Aν θες να το ρίξεις στίς βάφλες υπάρχουν πολλές δικαιολογίες. Μία από αυτές είναι να κατηγορήσεις το νιτρικό. :P

Καλώς ήρθες! :)

morbit_killer
09-07-13, 19:22
Αυτη δε φαινεται να περιεχει καφεϊνη..για ριξε μια ματια
μακριά από κιτρουλίνη !! καταστρέφει..

Andreas C.
09-07-13, 19:35
Εγώ πάντως έχει χρονια που την χρησιμοποιώ και δεν καταστάφηκε τίποτα :thumbup:

Fataoulas
09-07-13, 19:57
Oταν λες οτι καταστρεφει, εννοεις οτι ειναι λιγο τοξικη για το συκωτι? :unsure:

isis
09-07-13, 20:12
μακριά από κιτρουλίνη !! καταστρέφει..


ένα αμινοξύ , όπως αυτό , που βελτιώνει μεταβολικούς δείκτες όπως τα επίπεδα αμμωνίας και γαλακτικού οξέος , συμβάλλει στην απομάκρυνση της τοξικής αμμωνίας από τον οργανισμό , ενισχύει το ανοσοποιητικό κλ.π?

isis
09-07-13, 20:25
Oταν λες οτι καταστρεφει, εννοεις οτι ειναι λιγο τοξικη για το συκωτι? :unsure:

καθόλου τοξική δεν είναι για το ήπαρ. Απεναντίας συμβαλλει στην αποτοξίνωση του ήπατος από την αμμωνία , στοιχείο ιδιαιτέρως χρήσιμο σε σοβαρές παθήσεις του ήπατος , όπου η κάθαρση της αμμωνίας μειώνεται σημαντικά με συμπτώματα υπεραμμωνιαιμίας. Άλλωστε το εν λόγω αμινοξύ απαντάται κυρίως στο ήπαρ , χωρίς αυτό να είναι τυχαίο.

Αν κάποιος θεωρεί ότι η κιτρουλίνη είναι τοξική , τότε θα πρέπει να θεωρήσουμε και το καρπούζι τοξικό , μιας και το αμινοξύ αυτό βρίσκεται σε αφθονία στο συγκεκριμένο φρούτο.

beefmeup
09-07-13, 21:13
isis man μην την ψαχνεις με τον συγκεκριμενο,ειπαμε ακομα κ κατι ρεμαλια σαν εμας ειμαστε καλοπροεραιτοι κ ανεκτικοι με διαφορα,αλλα αυτος που το εγραψε αυτο για την τοξικοτητα,εχει ξεπερασει καθε οριο..
η κρεατινη σου βαζει λιπος κλπ..καταλαβαιν (ι) ς.

COBRA_STYLE
09-07-13, 21:19
Kατι πρεπει να γινει με τον συγκεκριμενο τυπο,ειναι επικινδυνος και παραπληροφορει σε οποιο θεμα βρεθει...κατι σαν το MEGA ενα πραμα....μυρωδια δεν εχει για τιποτα...

Mikekan
09-07-13, 22:09
Τελικά μόνο για παρενέργειες νιτρικού δεν έχουμε μιλήσει εδώ πέρα. Υπάρχουν? Κουράζονται τόσο πολύ τα επινεφρίδια ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο? Κάτι είχε αναφέρει ο doctor (Levrone) κάποια στιγμή!

beefmeup
09-07-13, 22:17
ε,τι να πουμε που δεν το εχουμε πει αλλου..
αν το νιτρικο εχει μεσα στιμς κ κανεις συχνη χρηση+εξτρα καφεδες κλπ τα επινεφριδια ζοριζονται κ καταληγεις σε κοπωση.

βεβαια..
πλεον αυτη η θεωρια ειχει αρχισει να καταριπτεται κ πολλοι θεωρουν οτι δεν εχει υποσταση,καθως η κουραση των επινεφριδιων με τετοιο τροπο ειναι νομιζω μη διαγνωσιμη κατασταση ιατρικα..

γενικα αν τρως καλα,ξεκουραζεσαι αρκετα κ δεν υποφερεις απο καταθλιψη,πολυ στρες κλπ τα επινεφριδια σου θα ειναι οκ.

morbit_killer
10-07-13, 09:02
καθόλου τοξική δεν είναι για το ήπαρ. Απεναντίας συμβαλλει στην αποτοξίνωση του ήπατος από την αμμωνία , στοιχείο ιδιαιτέρως χρήσιμο σε σοβαρές παθήσεις του ήπατος , όπου η κάθαρση της αμμωνίας μειώνεται σημαντικά με συμπτώματα υπεραμμωνιαιμίας. Άλλωστε το εν λόγω αμινοξύ απαντάται κυρίως στο ήπαρ , χωρίς αυτό να είναι τυχαίο.

Αν κάποιος θεωρεί ότι η κιτρουλίνη είναι τοξική , τότε θα πρέπει να θεωρήσουμε και το καρπούζι τοξικό , μιας και το αμινοξύ αυτό βρίσκεται σε αφθονία στο συγκεκριμένο φρούτο.

καταστρέφει τις αρθρώσεις , και δημιουργεί πόνο στους τένοντες , επίσης μειώνει τα εκατοστά στην περίμετρο του χεριού !! καίγοντας μύες και όχι λίπος !!
αυτά παρατήρησα παίρνωντας αυτή την μαλα..ια !! , θέλετε και άλλα ? το δοκίμασαν και άλλοι δυο και μου είπαν τα ίδια πάνω κάτω !!

Mikekan
10-07-13, 09:14
The definition of Brah Science! :green:

billy89
10-07-13, 09:53
επίσης μειώνει τα εκατοστά στην περίμετρο του χεριού !! καίγοντας μύες και όχι λίπος !!


Μεγάλε έχεις ξεφύγει... και είναι κρίμα γιατί μας διαβάζουν και αρχάριοι.

spartan77
10-07-13, 10:02
Τελικά μόνο για παρενέργειες νιτρικού δεν έχουμε μιλήσει εδώ πέρα. Υπάρχουν? Κουράζονται τόσο πολύ τα επινεφρίδια ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο? Κάτι είχε αναφέρει ο doctor (Levrone) κάποια στιγμή!


οπως ειπε και ο φιλος beef νιτρικα που εχουν stims μεσα και με εξτρα καφεδες κλπ καταπονουνται τα επινεφριδια,


ε,τι να πουμε που δεν το εχουμε πει αλλου..
αν το νιτρικο εχει μεσα στιμς κ κανεις συχνη χρηση+εξτρα καφεδες κλπ τα επινεφριδια ζοριζονται κ καταληγεις σε κοπωση.

βεβαια..
πλεον αυτη η θεωρια ειχει αρχισει να καταριπτεται κ πολλοι θεωρουν οτι δεν εχει υποσταση,καθως η κουραση των επινεφριδιων με τετοιο τροπο ειναι νομιζω μη διαγνωσιμη κατασταση ιατρικα..

γενικα αν τρως καλα,ξεκουραζεσαι αρκετα κ δεν υποφερεις απο καταθλιψη,πολυ στρες κλπ τα επινεφριδια σου θα ειναι οκ.

προσφατα διαβασα οτι δεν εντοπιζεται ευκολα απο εξετασεις εαν υπαρχει κατι στα επινεφριδια παρα μονο σε πολυ προχωρημενες καταστασεις...

επισης ενα πολυ καλο συμπληρωμα για τα επινεφριδια ειναι το rhodiola και το siberian ginseng ;)

http://nutrilabs.gr/tesseris-tropoi-antimetwpisi-epinefridiaki-exadlisi/

Mikekan
10-07-13, 10:06
Ευχαριστώ παίδες!

isis
10-07-13, 12:02
καταστρέφει τις αρθρώσεις , και δημιουργεί πόνο στους τένοντες , επίσης μειώνει τα εκατοστά στην περίμετρο του χεριού !! καίγοντας μύες και όχι λίπος !!
αυτά παρατήρησα παίρνωντας αυτή την μαλα..ια !! , θέλετε και άλλα ? το δοκίμασαν και άλλοι δυο και μου είπαν τα ίδια πάνω κάτω !!

Αυτά που ισχυρίζεσαι δεν έχουν καμία βάσιμότητα , όπως θα σου αποδείξω αμέσως.

Η κιτρουλίνη αποτελεί πρόδρομο και έναν από τους τρόπους σύνθεσης της αργινίνης μέσω του κύκλου Κιτρουλίνης - Νιτρικού Οξειδίου (The Citrulline - NO Cycle) , όπως εμφαίνεται στο επισυναπτόμενο σχεδιάγραμμα.

Ως εκ τούτου έχει αγγειοδιασταλτική δράση και συμβάλλει στην αύξηση της ροής του αίματος στους μυς , στην καλύτερη οξυγόνωση των ιστών και μεταφορά των θρεπτικών συστατικών. Επίσης αποτελώντας πρόδρομο αμινοξύ για την σύνθεση της αργινίνης , συμβάλλει εμμέσως στην σύνθεση του κολλαγόνου και στην δημιουργία νέων κυττάρων στα οστά και στους τένοντες.

Περαιτέρω , το εν λόγω αμινοξύ εμφανίζει επιπρόσθετες λειτουργίες: Πρόσφατες έρευνες έχουν καταδείξει ότι η κιτρουλίνη μπορεί να αυξήσει την πρωτεϊνοσύνθεση μέσω της άμεσης και απευθείας ενεργοποίησης της "TOR (target of rapamycin)" οδού , δηλαδή της πρωτεΐνης , άλλως του πεπτιδίου εκείνου που είναι υπεύθυνο για την κυτταρική ανάπτυξη, τον κυτταρικό πολλαπλασιασμό , την κινητικότητα των κυττάρων, την κυτταρική επιβίωση , την πρωτεϊνική σύνθεση κ.λ.π. και αποτελεί τον βασικό ρυθμιστή της κυτταρικής ανάπτυξης στα ευκαρυωτικά κύτταρα , όπως είναι τα ανθρώπινα.

To συμπέρασμα αυτό εξήχθη , όταν σοβαρές περιπτώσεις καθυστέρησης της ανάπτυξης αντιμετωπίσθηκαν μερικώς με λήψη αργινίνης και πλήρως με λήψη κιτρουλίνης και σε πρόσφατες έρευνες κατεδείχθη ότι η κιτρουλίνη έχει την ικανότητα να αυξήσει την παραγωγή - σύνθεση πρωτεΐνης , ενώ ο εγκέφαλος παρουσίασε ιδιαίτερη ικανότητα στην παραγωγή αργινίνης αναγκαία για την πρωτεϊνοσύνθεση απευθείας από την κιτρουλίνη.

Επιπροσθέτως το συμπλήρωμα κιτρουλίνης που χρησιμοποίησες λογικά θα ήταν μηλική κιτρουλίνη , δηλαδή κιτρουλίνη με μηλικό οξύ , με αποτέλεσμα το μηλικό οξύ να συμβάλλει επιπρόσθετα στην αύξηση των κυτταρικών επιπέδων ΑΤP και να επιταγχύνει την μετατροπή λιπών , υδατανθράκων και πρωτεϊνών σε pure energy (ATP).

Συνεπώς όλα όσα ανωτέρω ισχυρίσθηκες δεν μπορούν να συμβαίνουν. Τώρα , αν το συμπλήρωμα που πήρες είχε μία μικρή/πολύ μικρή καθαρότητα σε (μηλική) κιτρουλίνη και οι λοιπές προσμείξεις που δεν έπρεπε να υπάρχουν στο σκεύασμα αυτό , αν όντως υπήρχαν , είχαν την ικανότητα να προξενήσουν οστικές βλάβες και βλάβες στον συνδετικό ιστό ή ακόμη και αν το συμπλήρωμα ήτο μία χαρά και κατάλληλο για ανθρώπινη χρήση , αλλά οι λοιπές παράμετροι και μεταβλητές την περίοδο που ελάμβανες το εν λόγω αμινοξύ , ήτο ικανές να σου επιφέρουν απώλεια μυϊκής μάζας , ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Η (ΜΗΛΙΚΗ) ΚΙΤΡΟΥΛΙΝΗ γι' αυτό.

Πηγές , αν θέλεις να διαβάσεις :

1) Energy and Protein Metabolism and Nutrition edited by G. Matteo Crovetto
2) Nitric Oxide: Biology and Pathobiology edited by Louis J. Ignarro
3) Sport Supplement Reference Guide By William Llewellyn

morbit_killer
11-07-13, 16:22
λοιπόν για να ξεκαθαρίσω πήρα nanovapor muscletech είναι συγκεκριμένο συμπλήρωμα , όσο για την ουσία είναι καινούργια στο εμπόριο !! δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα , μην το παίζεται ξύπνοι γιατί κάνω 12 χρόνια βάρη !! και έχω δοκιμάσει τα περισσότερα συμπληρώματα :green:

morbit_killer
11-07-13, 16:24
Kατι πρεπει να γινει με τον συγκεκριμενο τυπο,ειναι επικινδυνος και παραπληροφορει σε οποιο θεμα βρεθει...κατι σαν το MEGA ενα πραμα....μυρωδια δεν εχει για τιποτα...

ποια΄μυρωδιά ρε μαστοράκο 12 χρόνια βάρη κάνω εσύ πόσα κάνεις? 3 το πολύ 4 με το ζόρι !! και νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα ?:green:

beefmeup
11-07-13, 16:28
ελα φιλε το λυσαξες,κ υπομονη εχει τα ορια της..
χεστηκαμε ποσα χρονια κανεις βαρη,λυπησου μας καλοκαιριατικα.

spartan77
11-07-13, 16:32
και το αστειο ειναι οτι ο isis ασχοληθηκε να του εξηγησει κιολας με αναλυσεις και βιβλιογραφιες που ειναι πολυ ενδιαφερον....και οι απαντησεις του ειναι ...οτι να ναι :unsure: :rolf::rolf::rolf:

COBRA_STYLE
11-07-13, 16:37
Ρε συ σπαρταν τι να πιασει ο isis μπροστα του?Aφου ο τυπας κανει 12 χρονια βαρη και η κιτρουλινη ειναι νεο πραμα,αδοκιμαστο:turtle::turtle:

spartan77
11-07-13, 16:41
χαχαχα ελα ρε cobra ...νεο πραμα και...αδοκιμαστο :green: τι να λεμε τωρα! ολα ακυρα :P

cuntface
11-07-13, 16:56
ποια΄μυρωδιά ρε μαστοράκο 12 χρόνια βάρη κάνω εσύ πόσα κάνεις? 3 το πολύ 4 με το ζόρι !! και νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα ?:green:

κανεις 12 χρονια βαρυ συνχαρητιρια απο μενα αλλα που κολαει αυτο? επειδη εχω δει της φωτο σου και οτι καμαρονες για τα 200κιλλα παγκο συνχαρητιρια και σε αυτο απο μενα .αλλα αυτη η καραμελα σου οτι 12 χρονια μπλα μπλα εχει κουραση οπου κανεις σχολιο λες για το ποσο κακο κανει η κιτρουλινη αμα το πιστευης αυτο κρατα το για τον εαυτο σου μεγαλε.

ArgoSixna
11-07-13, 17:23
12 χρόνια , άντε στα 5-6 να είχες μυική ανάπτυξη αλλά από τις φωτογραφίες βλέπω η κοιλιά έχει την τιμιτική της.. πέρνει ακόμη ή άτιμη , τι ασκήσεις κάνεις για να φουσκώνει?

Dat nitric oxid brah , destroy your εγκεφαλικά κύτταρα , STOP IT

cuntface
11-07-13, 17:26
12 χρόνια , άντε στα 5-6 να είχες μυική ανάπτυξη αλλά από τις φωτογραφίες βλέπω η κοιλιά έχει την τιμιτική της.. πέρνει ακόμη ή άτιμη , τι ασκήσεις κάνεις για να φουσκώνει?

Dat nitric oxid brah , destroy your εγκεφαλικά κύτταρα , STOP IT

μαλλον belly press

vaggan
11-07-13, 21:52
ποια΄μυρωδιά ρε μαστοράκο 12 χρόνια βάρη κάνω εσύ πόσα κάνεις? 3 το πολύ 4 με το ζόρι !! και νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα ?:green:κανω 15 τι κερδιζω????:unsure:

cuntface
12-07-13, 10:54
κανω 15 τι κερδιζω????:unsure:

κανεις 200 κιλα μπαρα?? αν οχι εισαι πολυ μικρος μαστορακο :bowdown:

Michaelangelo
12-07-13, 11:10
Οι παρενέργειες ποικίλουν από άτομο σε άτομο, όπως και το αποτέλεσμα! Εμένα π.χ., όσα νιτρικά και να έχω πάρει, δεν μπορώ να τα χωνέψω καλά καλά και μέσα σε μια ώρα, τα βγάζω (δια στόματος), ώστε να φύγουν οι παρενέργειες! Ζαλάδες, πονοκέφαλοι κ.τ.λ. Παρόλο που παίρνω μπουστ ευκολότερα από άλλους, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σε σωστή ποσότητα λόγω αυτού! Έχω δοκιμάσει πάνω από 10 νιτρικά και αγοράσει (το 1 δώρο μεν για review) 2! Το ίδιο αποτέλεσμα σε όλα.

Το καλύτερο ίσως νιτρικό είναι με διαφορά... αυτό που φτιάχνεις εσύ ο ίδιος! Αγοράζεις δηλαδή bulk τα συστατικά και δοκιμάζεις εσύ πως σε ποιάνει καλύτερα και τι σε επηρρεάζει αρνητικά να το βάλεις πιο χαμηλά! Υπάρχει τόπικ περί αυτού.


ποια΄μυρωδιά ρε μαστοράκο 12 χρόνια βάρη κάνω εσύ πόσα κάνεις? 3 το πολύ 4 με το ζόρι !! και νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα ?:green:

Ο κόμπρά ίσως είναι μας τρολλάρει (με τη καλή έννοια) στο φόρουμ μια 5ετία! Άραγε με το που άρχισε να μπήκε και φόρουμ; Ποιος το κάνει; Οπότε λίγο άκυρο το σχόλιο σου με το πόσα χρόνια κάνει βάρη. Ντάξει και εγώ κάνω από τα 15 κάνω και είμαι 30 κοντά, αλλά δεν το κάνω και θέμα! Θες να πεις δηλαδή ότι έχεις τελειώσει Γυμναστική Ακαδημία και Αθλητική Διατροφή, με Μεταπτυχιακά κ.τ.λ.; Γιατί αν όχι, δεν είσαι καλύτερος από μας εδώ μέσα! Κούλαρε!

Famagustian
05-03-16, 00:23
Γεια χαρά.

Κάνω χρήση συμπληρωμάτων από την αρχή της χρονιάς και είπα να κάνω ένα βήμα παραπάνω δοκιμάζοντας preworkout για καλύτερες αποδόσεις.

Πήρα το Essential Amino Energy της ON για αρχή, αφού είδα ότι συγκριτικά με άλλα έχει χαμηλές δοσολογίες, οπότε το θεώρησα ιδανικό για ξεκίνημα!

Πρώτη μέρα το χρησιμοποίησα σήμερα, λαμβάνοντας την προτεινόμενη δοσολογία (18g δηλαδή) 20 λεπτά περίπου πριν την προπόνηση.

Όλα μια χαρά λοιπόν, ένιωσα την ώθηση ανεβάζοντας κιλά κλπ μέχρι ξαφνικά μέσα σε μια στιγμή που... κάτι άλλαξε!

Έπεσε η ψυχολογία μου όπως και οι αντοχές μου και ένιωσα έντονο στρες και πονοκέφαλο, σε σημείο που εγκατέλειψα την προπόνηση! Προφανώς πρόκειται για κρασάρισμα (μετά από λίγη αναζήτηση που έκανα) από έλλειψη του νιτρικού!

Τι μου προτείνετε επομένως; Να αυξήσω δοσολογία ή απλά να παρατήσω το προεξασκητικό συμπλήρωμα;

Nive
05-03-16, 01:00
Καλησπερα.
Μπορεις να το συνεχισεις με λογη κιτρουλινη-αργινινη ή να δοκιμασεις καποιο νιτρικο.

Famagustian
05-03-16, 01:48
Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν.

Έχεις κάτι να προτείνεις;

Επίσης αν διπλασιάσω τη δοσολογία είναι πιθανόν να ξανασυμβεί;

billy89
05-03-16, 02:22
Με τίποτα μην αυξήσεις δοσολογία.

Δώστου μια δυο ευκαιρίες ακόμα να δεις πώς θα πάει και αν θα ξανακρασάρεις.