PDA

Επιστροφή στο Forum : πρωινο-γνωμες



gspyropo
03-06-11, 05:16
10 ασπραδια με 2 φρυγανιες μηπως ειναι υπερβολικα για πρωινο???

thanasis76
03-06-11, 07:49
10 ασπραδια με 2 φρυγανιες μηπως ειναι υπερβολικα για πρωινο???

10 ασπραδια μου φενονται παρα πολλα εμενα.
δεν ξερω ομως τι τρως και ολη μερα...
εμενα το πρωινο μου π.χ ειναι

ενα ποτηρι γαλα, 50γρ βρωμη, 50γρ all bran , 2 ασπραδια, 10 σταφιδες.

SeXperT
03-06-11, 08:23
10 ασπραδια μου φενονται παρα πολλα εμενα.
δεν ξερω ομως τι τρως και ολη μερα...
εμενα το πρωινο μου π.χ ειναι

ενα ποτηρι γαλα, 50γρ βρωμη, 50γρ all bran , 2 ασπραδια, 10 σταφιδες.


εσυ θερμιδικα τρως πολυ περισσοτερα!!!!!!!!!!!! :P

10 ασπραδια, φαντασου περιπου 35-40 γρ πρωτεινη αναλογα ποσο μεγεθος εχουν κ τα αυγα...

arisfwtis
03-06-11, 08:31
μια χαρα ειναι 10 ασπραδια γιατι ?

thanasis76
03-06-11, 08:48
εσυ θερμιδικα τρως πολυ περισσοτερα!!!!!!!!!!!! :P

10 ασπραδια, φαντασου περιπου 35-40 γρ πρωτεινη αναλογα ποσο μεγεθος εχουν κ τα αυγα...

θερμιδικα ναι, αλλα το πρωι το σωμα μας δεν εχει αναγκη μονο απο πρωτεινη για να ξεκινησει... εγω το πρωι τρωει λιγο απο ολα και ξεκιναει η μηχανη του οργανισμου να δουλευει....
και οπως ειμαι και πιο πανω 10 ειναι πολλα για εμενα αλλα αναλογα και την διατροφη που κανει την υπολοιπη ημερα...

thanasis76
03-06-11, 08:49
μια χαρα ειναι 10 ασπραδια γιατι ?

γιατι δεν ξερουμε τι τρωει η υπολοιπη μερα... το πρωι μονο πρωτεινη χρειαζεται ενας οργανισμος?? ποσο μαλλον ενας οργανισμος που κανει προπονηση με βαρη και ισως αεροβια...;);)

arisfwtis
03-06-11, 08:58
πηγαινε στο λογκ του να δεις τι τρωει;)

Jumaru
03-06-11, 09:04
Επειδή βαριέμαι να ψάχνω λόγκ και η ερώτηση έχει να κάνει μόνο με το πρωινό:
Και 20 ασπράδια να έτρωγες με 2 φρυγανιές που θα υπήρχε πρόβλημα δε μπορώ να καταλάβω? Το πολύ πολύ να είχες παραπάνω πρωτεΐνη στο τέλος της μέρας από όσο χρειάζεσαι και να την απέβαλε ο οργανισμός σου. Η κάνω λάθος?
Άκυρο , μόλις διάβασα ότι ο οργανισμός την υπερβολική ποσότητα πρωτείνης την αντιμετωπίζει όπως και τον υδατάνθρακα , την αποθηκεύει σε μορφή λίπους. Εκτος και αν διάβασα παπαρίτσες.. Πάντως δεν το ήξερα.

Manos1989
03-06-11, 10:02
Επειδή βαριέμαι να ψάχνω λόγκ και η ερώτηση έχει να κάνει μόνο με το πρωινό:
Και 20 ασπράδια να έτρωγες με 2 φρυγανιές που θα υπήρχε πρόβλημα δε μπορώ να καταλάβω? Το πολύ πολύ να είχες παραπάνω πρωτεΐνη στο τέλος της μέρας από όσο χρειάζεσαι και να την απέβαλε ο οργανισμός σου. Η κάνω λάθος?
Άκυρο , μόλις διάβασα ότι ο οργανισμός την υπερβολική ποσότητα πρωτείνης την αντιμετωπίζει όπως και τον υδατάνθρακα , την αποθηκεύει σε μορφή λίπους. Εκτος και αν διάβασα παπαρίτσες.. Πάντως δεν το ήξερα.

Αυτό το θέμα έχει θιχτεί πολλάκις και οι γνώμες διίστανται, εγώ πάντως άκρη δεν έχω βγάλει.
Εγώ εχω καταλήξει στο ότι εφόσον είσαι υπερθερμιδικά, θα γίνει αποθήκευση λίπους άσχετα με τα μακροσυστατικά.

thanasis76
03-06-11, 10:08
απο οσο εχω διαβασει κι εγω και εχω ρωτησει και διατροφολογο, η παραπανω ποσοτητα πρωτεινης μετατρεπεται σε λιπος, και αν θυμαμαι καλα η ολη αυτη διαδικασια, μας καταναλωνει και μεγαλη ποσοτητα ασβεστιου.
καλο ειναι την πρωτεινη μας να την σπαμε σε οσο πιο πολλα γευματα γινετε...
τα 10 ασπραδια το πρωι εχουν καμια 50 γρ, πρωτ. και το πρωι ο οργανισμος για να ξεκινησει χρειαζεται πολλα παραπανω... + οτι το μυικη συστημα μας δεν χρειαζεται μονο πρωτεινη....;);)

Jumaru
03-06-11, 10:31
Ψάχνω αρκετή ώρα και άλλοι λένε ότι απομακρύνεται με την ουρία άλλοι ότι γίνεται λίπος.. άκρη δε βγάινει όντως. Όσο για αυτο "τα 10 ασπραδια το πρωι εχουν καμια 50 γρ, πρωτ. και το πρωι ο οργανισμος για να ξεκινησει χρειαζεται πολλα παραπανω." δε το θεωρώ σωστό.. Δεν φτιάχτηκε ο οργανισμός για να ξυπνάει και να τρώει μισό κιλό μοσχάρι ούτε φτιάχτηκε για να κατεβάζει 10 σκούπ συμπληρώματα.. Ενέργεια απλά θέλει απλά καλό ειναι να έχει και πρωτείνη

thanasis76
03-06-11, 10:55
ο οργανισμος μπορει να αποροφησει σε καθε γευμα γυρο στα 30γρ πρωτεινη. οποτε ολη η υπολοιπη η παει χαμενη με τα ουρα η καποια απο αυτη γινετε λιπος, ειτε το ενα ειτε το αλλο δεν χρειαζομαστε παραπανω πρωτεινη σε καθε γευμα και γι αυτο προσπαθουμε να κανουμε πολλα και μικρα γευματα για μεγιστη αναπτυξη των μυων...
απο την αλλη οσοι κανουν διατροφη κατα καιρους ξερουμε πως το πρωινο ειναι το πιο συμαντικο γευμα. ποσο μαλλον οταν το σωμα δεχετε και προπονηση...
το να φας ενα μοσχαρι το πρωι φυσικα και ειναι λαθος, αλλα το να φας
πρωτεινες, υδατανθρακες, αμυλο, φυτικες υνες, και διαφορες βιταμινες νομιζω ειναι οτι καλλητερο απο το να φας απλα μονο πρωτεινη...
:thumbup::thumbup:

Jumaru
03-06-11, 11:23
Καλά άστο , έτσι οπως το έγραψες στο προηγούμενο πόστ σου βγάζει κανένας ότι ειπες οτι ο οργανισμός το πρωί χρειάζεται παραπάνω απο 50γρ πρωτείνη. Ο γραπτός λόγος είναι περίεργος συχνά :green:

thanasis76
03-06-11, 11:29
Καλά άστο , έτσι οπως το έγραψες στο προηγούμενο πόστ σου βγάζει κανένας ότι ειπες οτι ο οργανισμός το πρωί χρειάζεται παραπάνω απο 50γρ πρωτείνη. Ο γραπτός λόγος είναι περίεργος συχνά :green:

:unsure::unsure: πραγματικα εχεις δικιο. το διατυπωσα τελειως λαθος.
συγνωμη!!!! και χαιρομαι που συμφωνουμε...:P:P

Jumaru
03-06-11, 11:37
:unsure::unsure: πραγματικα εχεις δικιο. το διατυπωσα τελειως λαθος.
συγνωμη!!!! και χαιρομαι που συμφωνουμε...:P:P

:turtle:

Και να συμπληρώσω οτι με αυτό το πρωινό (10ασπρ+2 φρυγ) θα έχεις ενέργεια μέχρι να βγείς απο την πολυκατοικία για τη δουλειά. Δεν ξέρω πως θα την παλέψεις :green:

Panosss
03-06-11, 12:16
Δεν είναι κακό να τρως 10 ασπράδια αλλά δεν χρειάζεσαι μόνο πρωτεινες το πρωί.

Εγώ στη θέση σου θα έκανα τα ασπράδια, έως, 7 και θα έβαζα οπωσδήποτε βρώμη στο πρωινό (τουλάχιστον)

SeXperT
03-06-11, 12:30
Δεν είναι κακό να τρως 10 ασπράδια αλλά δεν χρειάζεσαι μόνο πρωτεινες το πρωί.

Εγώ στη θέση σου θα έκανα τα ασπράδια, έως, 7 και θα έβαζα οπωσδήποτε βρώμη στο πρωινό (τουλάχιστον)

συμφωνο απόλυτα... δεν θα παθει τιποτα με 10 ασπραδια... και ουτε ειναι και η τρελη ποσοτητα πρωτεινης...

μπορει να ειναι σε κετο να μην θελει υδατ :green:

Txc
03-06-11, 13:32
Το δικο μου πρωινο:

300 μλ νερο και whey στο shaker αμεσως μολις ξυπνησω, κανω κανα τσιγαρακι και ανοιγω τον υπολογιστη...

και μετα απο κανα μισαωρο γιαουρτι 0% με 40γρ quaker και μια κουταλια της σουπας μελι και πολυβιταμινη...

Μια χαρα ειναι το πρωινο σου, μη σου πω ειναι και λιγο...
Θα ελεγα να βαλεις και μελι με τις φρυγανιες για ενεργεια...

tolis93
03-06-11, 15:18
εγω παιδια το πρωι τρωω 2 πιτουλες με μουσλι(απο τα λιντλ εχουν και αποξηραμενα φρουτα και καθολου σακχαρα ειναι και ολικης)(η καθε πιτα εχει 35 γρ μουσλι κ 2 ασπραδια) χτυπαω ενα γιαουρτακι μια κουταλια μελι και 2-3 μηλα.και εχω τα παντα.πρωτεινη υδατανθρακα....λιπαρα δε παιζουν μονο μεσα(οπως και ουτε την υπολοιπη μερα).με κραταει πολυ αυτο το πρωινο.και το συστηνω ανεπιφυλακτα....

SeXperT
03-06-11, 19:42
Το δικο μου πρωινο:

300 μλ νερο και whey στο shaker αμεσως μολις ξυπνησω, κανω κανα τσιγαρακι και ανοιγω τον υπολογιστη...

και μετα απο κανα μισαωρο γιαουρτι 0% με 40γρ quaker και μια κουταλια της σουπας μελι και πολυβιταμινη...

Μια χαρα ειναι το πρωινο σου, μη σου πω ειναι και λιγο...
Θα ελεγα να βαλεις και μελι με τις φρυγανιες για ενεργεια...


γιατι οχι απευθειας ολα μαζι? εγω whey 30 gr και στα καπακια 250ml γαλα με 100γρ quaker + multivit...για γραμμωση...

Txc
04-06-11, 11:48
γιατι οχι απευθειας ολα μαζι? εγω whey 30 gr και στα καπακια 250ml γαλα με 100γρ quaker + multivit...για γραμμωση...

Απλα δινω χρονο στο σωμα μου, να ενεργοποιειθει ο μεταβολισμος μου, που επεσε κατα την διαρκεια του υπνου, να γινουν καυσεις και επειτα παιρνω στερεο γευμα...

steg
04-06-11, 12:10
Δεν καταλαβαίνω αυτό το όριο των 30 γρ. πρωτείνης σε κάθε γεύμα από πού προκύπτει. Υπάρχει κάτι σαν διακόπτης στο σώμα που κλείνει μόλις απορροφηθούν τα πρώτα 30 γραμμάρια και δεν ξανανοίγει παρά μόνο μετά τη χώνεψη του γεύματος; Και αυτό το όριο ισχύει για όλους; 30 μαξ απορροφά αυτός που έχει 60 καθαρά κιλά πάνω του (μυικά) και 30 μαξ αυτός που έχει 80 μυικά κιλά; Αν ήταν έτσι, τα τέρατα των 140+ κιλών που θέλουν 300+ γραμμάρια ημερησίως θα έπρεπε να τρώνε 10+ γεύματα για να απορροφήσουν όλη την ποσότητα πρωτείνης που χρειάζεται το σώμα τους.

ihor
04-06-11, 12:31
2 τοστακια πολυσπορα κ 1 σκουπ myofusion σε νερο κ ειμαι :thumbup:

thegravijia
04-06-11, 13:54
Δεν καταλαβαίνω αυτό το όριο των 30 γρ. πρωτείνης σε κάθε γεύμα από πού προκύπτει. Υπάρχει κάτι σαν διακόπτης στο σώμα που κλείνει μόλις απορροφηθούν τα πρώτα 30 γραμμάρια και δεν ξανανοίγει παρά μόνο μετά τη χώνεψη του γεύματος; Και αυτό το όριο ισχύει για όλους; 30 μαξ απορροφά αυτός που έχει 60 καθαρά κιλά πάνω του (μυικά) και 30 μαξ αυτός που έχει 80 μυικά κιλά; Αν ήταν έτσι, τα τέρατα των 140+ κιλών που θέλουν 300+ γραμμάρια ημερησίως θα έπρεπε να τρώνε 10+ γεύματα για να απορροφήσουν όλη την ποσότητα πρωτείνης που χρειάζεται το σώμα τους.
:thumbup:

eric88
04-06-11, 19:18
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΓΙΑ ΠΡΩΙΝΟ ΧΤΥΠΑΩ ΣΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ 250 ml ΓΑΛΑ(1.5%),4 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΚΟΥΑΚΕΡ,2 ΜΠΑΝΑΝΕΣ,1 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΜΕΛΙ ΚΑΙ 1 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΗΡΟ.ΚΑΙ ΤΡΩΩ ΚΑΙ 2 ΑΥΓΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΕΤΟΥΛΑ ΤΟΣΤ (ΠΟΛΥΣΠΟΡΟ ΠΑΝΤΑ).ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ Η ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ?ΕΙΜΑΙ 1.88 ΚΑΙ 84 ΚΙΛΑ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Manos1989
05-06-11, 00:08
ο οργανισμος μπορει να αποροφησει σε καθε γευμα γυρο στα 30γρ πρωτεινη. οποτε ολη η υπολοιπη η παει χαμενη με τα ουρα η καποια απο αυτη γινετε λιπος, ειτε το ενα ειτε το αλλο δεν χρειαζομαστε παραπανω πρωτεινη σε καθε γευμα και γι αυτο προσπαθουμε να κανουμε πολλα και μικρα γευματα για μεγιστη αναπτυξη των μυων...
απο την αλλη οσοι κανουν διατροφη κατα καιρους ξερουμε πως το πρωινο ειναι το πιο συμαντικο γευμα. ποσο μαλλον οταν το σωμα δεχετε και προπονηση...
το να φας ενα μοσχαρι το πρωι φυσικα και ειναι λαθος, αλλα το να φας
πρωτεινες, υδατανθρακες, αμυλο, φυτικες υνες, και διαφορες βιταμινες νομιζω ειναι οτι καλλητερο απο το να φας απλα μονο πρωτεινη...
:thumbup::thumbup:

Ολα όσα λες είναι απλά μία άποψη....τίποτα δεν είναι γραμμένο σε πέτρα και ειδικά στα θέματα που θίγεις θα ακούσεις 1002 γνώμες.
Δηλαδή έσυ που είσαι 70 κιλά θες 30γρ πρωτείνης, εγώ που είμαι 90 θέλω 30 γρ και ο cutler που είναι 120 κιλά μύες θελει 30 γρ πρωτείνης? Πώς σου ακούγεται εσένα αυτό? οΟ
Πολλά και μικρά γεύματα τι εννοείς? Αμα φάω 18 φορες μέσα στη μέρα θα έχω καλύτερα αποτελέσματα από το να φάω 6 ή 3 εφόσον οι θερμίδες και τα μακροσυστατικά είναι ίδια?
Το πρωίνο γιατί είναι το σημαντικότερο γεύμα? Επειδή έτσι λένε?
Γιατί είναι λάθος να φας μόνο μοσχάρι? Εγώ άμα θέλω να μπω σε κέτωση, πώς θα μπω? με πατάτα και βρώμη?

Manos1989
05-06-11, 00:09
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΓΙΑ ΠΡΩΙΝΟ ΧΤΥΠΑΩ ΣΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ 250 ml ΓΑΛΑ(1.5%),4 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΚΟΥΑΚΕΡ,2 ΜΠΑΝΑΝΕΣ,1 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΜΕΛΙ ΚΑΙ 1 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΗΡΟ.ΚΑΙ ΤΡΩΩ ΚΑΙ 2 ΑΥΓΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΕΤΟΥΛΑ ΤΟΣΤ (ΠΟΛΥΣΠΟΡΟ ΠΑΝΤΑ).ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ Η ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ?ΕΙΜΑΙ 1.88 ΚΑΙ 84 ΚΙΛΑ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αμα σε παίρνει θερμιδικά μια χαρά είναι....αν και τούρμπο το κόβω :P

thanasis76
05-06-11, 02:29
Ολα όσα λες είναι απλά μία άποψη....τίποτα δεν είναι γραμμένο σε πέτρα και ειδικά στα θέματα που θίγεις θα ακούσεις 1002 γνώμες.
Δηλαδή έσυ που είσαι 70 κιλά θες 30γρ πρωτείνης, εγώ που είμαι 90 θέλω 30 γρ και ο cutler που είναι 120 κιλά μύες θελει 30 γρ πρωτείνης? Πώς σου ακούγεται εσένα αυτό? οΟ
Πολλά και μικρά γεύματα τι εννοείς? Αμα φάω 18 φορες μέσα στη μέρα θα έχω καλύτερα αποτελέσματα από το να φάω 6 ή 3 εφόσον οι θερμίδες και τα μακροσυστατικά είναι ίδια?
Το πρωίνο γιατί είναι το σημαντικότερο γεύμα? Επειδή έτσι λένε?
Γιατί είναι λάθος να φας μόνο μοσχάρι? Εγώ άμα θέλω να μπω σε κέτωση, πώς θα μπω? με πατάτα και βρώμη?

μια αποψη ειναι και οτι πρεπει να κανεις βαρη για να φτιαξεις, μυες, γιατι το κανεις???
μια αποψη ειναι οτι χρειαζεσαι πρωτεινη για να μεγαλωσουν οι μυες , γιατι το κανεις??
και παει λεγοντας!!!!
αν εισαι 70 κιλα η 100 η 130 δεν θελεις την ιδια ποσοτητα πρωτεινη στην διαρκεια της μερες, αλλα σαν ανθρωπινος οργανισμος πανω κατω την ιδια ποσοτητα πρωτεινης μπορει να αφομιωσει ενα σωμα...
επιδη εισαι λιγο επιθετικος δεν απανταω στα υπολοιπα, με λιγη σκεψη θα βρεις τις απαντησεις μονος σου... καλη συνεχεια σου ευχομαι...

Panosss
05-06-11, 08:58
Μια απλή αναζήτηση στο Google θα βγάλει δεκάδες δημοσιεύσεις με αναφορές στο πόση πρωτείνη περίπου μπορεί να αφομοιώσει και να επεξεργαστεί ο ανθρώπινος οργανισμός ανα γεύμα και ανα πόση ώρα.
Απο εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει τι θέλει να κάνει, ενήλικες είμαστε δεν είμαστε παιδάκια.

steg
05-06-11, 10:53
Αυτές οι δημοσιεύσεις και επιστημονικές έρευνες από τις οποίες "προκύπτει" το όριο των 30γρ. γίνονται άραγε σε ανθρώπους που γυμνάζονται συστηματικά με βάρη ή στον "άβερατζ Τζο" που κάνει ένα 20λεπτο ποδηλατάκι μέρα παρά μέρα και νομίζει ότι "κάνει διατροφή" τρώγοντας Κέλογκς κόκο-ποπς για πρωινό; Πήγε κανείς ειδικός να μετρήσει πόση πρωτείνη μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός π.χ. του Κάτλερ σε κάθε γεύμα; Δεν νομίζω. Είναι γνωστό ότι οι περισσότερες παρόμοιες έρευνες γίνονται πάνω σε ομάδες ανθρώπων με ανύπαρκτη μυικότητα και εντελώς άσχετων με το άθλημα της σωματοδόμησης. Αν θεωρήσουμε ότι τα πορίσματά τους ισχύουν πάντα και παντού, τότε ο εντυπωσιακός μυικός ιστός των pros περιέχει αέρα κοπανιστό και όχι πρωτείνη.

Panosss
05-06-11, 11:02
OK steg, επιλέγεις να πιστέψεις κάτι διαφορετικό... δικαίωμά σου.
Πάμε παρακάτω

steg
05-06-11, 11:20
Δεν επιλέγω φίλε μου, απλά δεν βγαίνουν τα νούμερα. Εκτός αν είναι οφθαλμαπάτη τα θηρία που βλέπουμε. Θέλω να πω, καλές και άγιες οι έρευνες αλλά τα πορίσματά τους ισχύουν υπό προϋποθέσεις. Δεν είναι σωστό να τα γενικεύουμε.

Panosss
05-06-11, 12:15
Κακώς πας στο άλλο άκρο πάντως και κοιτάς τι κάνουν οι αθλητές αυτοί (τα θηρία όπως λες).
Αν μιλάμε για... "φυσιολογικούς" αθλητές και κιλά τότε αν βάλεις ένα ημερήσιο πρόγραμμα διατροφής ανα 3 ώρες (ξεκινώντας απο τις 8 το πρωί) θα δεις οτι θεωρητικά (υπολογίζοντας οτι σε κάθε γεύμα ο οργανισμός μπορεί να αφομοιώσει 30 - 40 γρ πρωτεΐνης) μπορείς να λάβεις 180 με 240 γρ πρωτεΐνης.
Οι ποσότητα αυτή είναι υπεραρκετή για έναν αθλητή με μυική μάζα 80 κιλών (μιλάμε για μυική μάζα και όχι για συνολική).
Εμένα ακόμα και έτσι, τα νούμερα μου βγαίνουν και δεν θέλω να το πάω παραπέρα και να μιλήσω για... άλλου είδους βοήθεια που μπορεί να λαμβάνουν τα θηρία που λες.

Όπως και να έχει, εγώ έχω μάθει να εμπιστεύομαι τους επιστήμονες που έχουν σπουδάσει και είναι η δουλειά τους να ξέρουν (γιατρούς, διατροφολόγους) και δεν έχω κανέναν λόγο να τους αμφισβητήσω.
Απο εκεί και πέρα, το ξαναλέω, ενήλικες είμαστε και η υπευθυνότητα των πράξεών μας βαρύνει μόνο εμάς και κανέναν άλλο.

thanasis76
05-06-11, 13:00
οι ερευνες γινονται για να μας βοηθανε και να μας δειχνουν καποια αποτελεσματα που ο καθενας τα κρινει οπως νομιζει.
παντος επιδη ειμαστε φισιολογικοι ανθρωποι εμεις, νομιζω πως οι ερευνες μιας πιανουν μια χαρα, και ισως και τα θηρια του ββ...
απλα σε τοσο ψηλο επιπεδο ισως να μην τρωνε ανα ωρα ισως ακομα πιο συχνα...
παντος με 30γρ ΠΕΡΙΠΟΥ την ωρα μπορουμε να φαμε σαν συνολο μεχρι και πανω απο 300γρ την μερα πρωτεινη... οποτε νομιζω πως μιλαμε για πολυ μεγαλα νουμερα αν μπορουμε να φαμε οσο και οποτε πρεπει...
οπως λεει παντος και ο φιλος απο πανω αν υπολογισουμε οτι ενα σωμα με μυικη μαζα 70 κιλα ( νουμερο μεγαλο για εμας ) χρειαζεται γυρο στα 150-160γρ πρωτεινη, νουμερο πολυ ευκολο ακομη και χωρις συμπληρωματα...
το μονο που χρειαζομαστε ειναι συχνα γευματα, και ποιοτικο φαγητο...

steg
05-06-11, 13:38
Δεν αμφισβητώ τις επιστημονικές έρευνες αλλά την άκριτη γενίκευση των πορισμάτων τους. Πριν τα εφαρμόσουμε στο bb, τσεκάρουμε όλα τα if και τα but κάθε έρευνας. Αν τα ΑΑΣ ανεβάζουν την ικανότητα απορρόφησης της πρωτείνης, αυτό από μόνο του καταρρίπτει τον κανόνα του ορίου των 30 γραμμαρίων. Ακόμα και αν υπάρχει ένα "ταβάνι" απορρόφησης πρωτείνης ανά γεύμα, αυτό δεν είναι αυστηρά καθορισμένο στα 30 γραμμάρια για όλους/όλες. Εξαρτάται από τον τύπο σώματος, τον τρόπο που γυμνάζεται ο καθένας, τα χημικά υποστηρίγματα που παίρνει κ.λπ. Ενας μεσόμορφος έχει διαφορετικό ταβάνι από έναν εκτόμορφο, κάποιος που έχει αναπτύξει μυικότητα π.χ. 70-75 κιλών από ένα λιπόσαρκο αγύμναστο άτομο κ.ο.κ.

Manos1989
05-06-11, 14:32
μια αποψη ειναι και οτι πρεπει να κανεις βαρη για να φτιαξεις, μυες, γιατι το κανεις???
μια αποψη ειναι οτι χρειαζεσαι πρωτεινη για να μεγαλωσουν οι μυες , γιατι το κανεις??
και παει λεγοντας!!!!
αν εισαι 70 κιλα η 100 η 130 δεν θελεις την ιδια ποσοτητα πρωτεινη στην διαρκεια της μερες, αλλα σαν ανθρωπινος οργανισμος πανω κατω την ιδια ποσοτητα πρωτεινης μπορει να αφομιωσει ενα σωμα...
επιδη εισαι λιγο επιθετικος δεν απανταω στα υπολοιπα, με λιγη σκεψη θα βρεις τις απαντησεις μονος σου... καλη συνεχεια σου ευχομαι...

αυτά είναι δεδομένα, όχι απόψεις...
Αυτό με τα 30γρ έστω μπορείς να μου το εξηγήσεις γιατί ισχύει? Οπως είπε και ο steg, αν εγώ βαράω 1γ τεστο + 4 άλλα φάρμακα για να μην αναφερθώ ονομαστικά, θα χρειάζομαι πάλι 30γρ ανά γεύμα?

thanasis76
05-06-11, 14:50
αυτά είναι δεδομένα, όχι απόψεις...
Αυτό με τα 30γρ έστω μπορείς να μου το εξηγήσεις γιατί ισχύει? Οπως είπε και ο steg, αν εγώ βαράω 1γ τεστο + 4 άλλα φάρμακα για να μην αναφερθώ ονομαστικά, θα χρειάζομαι πάλι 30γρ ανά γεύμα?

γιατι ειναι δεδομενα τα παραπανω??? πως το ξερεις??? μηπος επιδη το εχεις διαβασει???
μηπος επιδη εγιναν ερευνες?? μηπος επιδη καποιος μας το εμαθε??
ολα ετσι τα μαθαμε και προσπαθουμε συμφωνα με αυτα που εχουμε μαθει να παμε μπροστα...
οσο για τα φαρμακα που λες, αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο πολυ μεγαλο!!!!
εδω μιλαμε για οσο το δυνατον υγειινη διατροφη, τι αναγκες εχουμε και πως να το κανουμε για να εχουμε τα καλλητερα αποτελεσματα.
αν θελεις να φτιαξεις σωμα με φαρμακα, εγω δεν μπορω να σου απαντησω και οι ερευνες για το σωμα μας, την διατροφη, την ασκηση και το πως συμπεριφερονται ολα αυτα μαζι δεν εγιναν με βαση τα φαρμακα... παντος αν θελεις, διαβασε λιγο εδω.....
θα σου λυθουν πολλες αποριες...
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9587-70-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B8%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CF%85%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-%28%CE%9C%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-I%29&highlight=%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9+%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7+%CE%BC%CF%85%CF%89%CE%BD

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10819-70-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B8%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CF%85%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-%28%CE%9C%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%99%CE%99%29&highlight=%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9+%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7+%CE%BC%CF%85%CF%89%CE%BD

και καλο θα ειναι επιδη βλεπω οτι εχεις ανοιξει πολλα θεματα με την διατροφη να ασχοληθεις λιγο για να μαθεις καποια βασικα...
καλη συνεχεια...

Manos1989
05-06-11, 14:55
γιατι ειναι δεδομενα τα παραπανω??? πως το ξερεις??? μηπος επιδη το εχεις διαβασει???
μηπος επιδη εγιναν ερευνες?? μηπος επιδη καποιος μας το εμαθε??
ολα ετσι τα μαθαμε και προσπαθουμε συμφωνα με αυτα που εχουμε μαθει να παμε μπροστα...
οσο για τα φαρμακα που λες, αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο πολυ μεγαλο!!!!
εδω μιλαμε για οσο το δυνατον υγειινη διατροφη, τι αναγκες εχουμε και πως να το κανουμε για να εχουμε τα καλλητερα αποτελεσματα.
αν θελεις να φτιαξεις σωμα με φαρμακα, εγω δεν μπορω να σου απαντησω και οι ερευνες για το σωμα μας, την διατροφη, την ασκηση και το πως συμπεριφερονται ολα αυτα μαζι δεν εγιναν με βαση τα φαρμακα... παντος αν θελεις, διαβασε λιγο εδω.....
θα σου λυθουν πολλες αποριες...
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9587-70-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B8%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CF%85%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-%28%CE%9C%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-I%29&highlight=%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9+%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7+%CE%BC%CF%85%CF%89%CE%BD

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10819-70-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B8%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CF%85%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-%28%CE%9C%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%99%CE%99%29&highlight=%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9+%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7+%CE%BC%CF%85%CF%89%CE%BD

και καλο θα ειναι επιδη βλεπω οτι εχεις ανοιξει πολλα θεματα με την διατροφη να ασχοληθεις λιγο για να μαθεις καποια βασικα...
καλη συνεχεια...

Μάθε μου σε παρακαλώ πώς να χάνω κιλά....μεταλαμπάδευσε τις γνώσεις σου μεγάλε διδάσκαλε της διατροφής.........
Ου ρε, τράβα κατούρα λίγο και μη ξεχάσεις τα 30γρ πρωτείνης ανά γεύμα, εγώ έχω ειδοποιήσει τον καημένο τον cutler περί τούτου για να μη χάσει το επόμενο Olympia.

thanasis76
05-06-11, 15:04
Μάθε μου σε παρακαλώ πώς να χάνω κιλά....μεταλαμπάδευσε τις γνώσεις σου μεγάλε διδάσκαλε της διατροφής.........
Ου ρε, τράβα κατούρα λίγο και μη ξεχάσεις τα 30γρ πρωτείνης ανά γεύμα, εγώ έχω ειδοποιήσει τον καημένο τον cutler περί τούτου για να μη χάσει το επόμενο Olympia.

επιδη εσυ ξεκινησες τις ειρωνιες και τις βλακιες χαλαρωσε λιγακι, ε...
μιας και εχεις χασει κι εσυ κιλα με τον ιδιο τροπο ( πολλα γευματα ) δεν χρειαζεται να κανεις τον εξυπνο και να πηγαινεις κοντρα για κατι που ειναι βασικο και γενικο στην διατροφη...
δεν συνεχιζω γιατι δεν θελω να σου γραψω χοντραδες...

Panosss
05-06-11, 15:09
Αυτό με τα 30γρ έστω μπορείς να μου το εξηγήσεις γιατί ισχύει? Οπως είπε και ο steg, αν εγώ βαράω 1γ τεστο + 4 άλλα φάρμακα για να μην αναφερθώ ονομαστικά, θα χρειάζομαι πάλι 30γρ ανά γεύμα?

Μα δεν αναφερόμαστε σε αυτές τις περιπτώσεις.
Εκεί πάμε αλλού.
Αναφερόμαστε σε φυσιολογικές συνθήκες, χωρίς φαρμακευτική υποστήριξη ή λήψη ουσιών που ενδεχομένως αλλάζουν τα φυσιολογικά όρια απορρόφησης πρωτεΐνης ενός οργανισμού.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι περιπτώσεις. Με ενδιαφέρει όμως η γνώμη των, πραγματικών, ειδικών-επιστημόνων που κατά συντριπτική πλειοψηφία υποστηρίζουν οτι το ανθρώπινο σώμα μπορεί να αφομοιώσει περίπου 30 γρ πρωτεΐνης ανά γεύμα και ανά 3 ώρες.