PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση περί Λιποδιαλυτή & πρωτεΐνη



JoeDaFlow
04-06-11, 13:50
Καλησπέρα, καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω τα παιδιά μέσα από το forum για την μεγάλη βοήθεια τους σε σχέση με τις διατροφικές συμβουλές και την γενικότερη καθοδήγηση τους.

Ως γνωστόν το καλοκαίρι έχει φτάσει, δύστυχος δεν μπόρεσα να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα μέσα στον χειμώνα ακόμα και μετά από πολύ προσπάθεια και άσκηση.

Είμαι 17 χρόνον, 1.73 Ύψος, 85 κιλά. Έχω φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο μυικής μάζας, ακόμα και εάν τα κιλά μου είναι παραπάνω από ότι θα έπρεπε, δεν φαίνομαι ιδιαίτερα "χοντρός" και έχω σφίξει ικανοποιητικά.

Όσον αναφορά την διατροφή, προσπαθώ να την κρατήσω στο καλύτερο επίπεδο που μπορώ με το να ακολουθώ συμβουλές μέσα από το forum. Δεν έχω καταφέρει να βγάλω κάτι συγκεκριμένο ακόμα, άλλα το προσπαθώ.

Τις τελευταίες μέρες, έχω αυξήσει κατά πολύ την αερόβια και προσέχω παραπάνω την διατροφή μου. Θέλω να ενισχύσω την προσπάθεια με κάποιον λιποδιαλυτή σε συνδυασμό με μια πρωτεΐνη για γράμμωση.

Έχω διαβάσει αρκετά, άλλα δεν μπόρεσα να καταλήξω σε κάτι συγκεκριμένο, όποτε ζήτω την γνώμη σας σε ένα νέο τόπικ.

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τον συνδυασμό, επίσης εάν υπάρχει κάποιος κίνδυνος για τον λιποδιαλυτή στην ηλικία μου, εάν και σκοπεύω να πάρω κάτι ποιο "Light" όσων αναφωρα τον λιποδιαλυτή.


Ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να το διαβάσετε, θα ήμουν ευγνώμον εάν μπορούσατε να μου δώσετε κάποια απάντηση :)

Kaloutsikos
04-06-11, 14:49
Πρωτεΐνη μπορείς να πάρεις εφόσον η διατροφή σου δεν είναι πλήρες από πρωτεΐνη
σε όλα σου τα γεύματα,
όσο για τον λιποδιαλύτη μακριά φίλος. :)

JoeDaFlow
04-06-11, 15:00
Πρωτεΐνη μπορείς να πάρεις εφόσον η διατροφή σου δεν είναι πλήρες από πρωτεΐνη
σε όλα σου τα γεύματα,
όσο για τον λιποδιαλύτη μακριά φίλος. :)

Για ποιόν λόγο? Επίσης η πρωτεΐνη γράμμωσης ποιοες διαφορές έχει από την όγκου?

jackaction
04-06-11, 15:08
εισαι 17 θυμαμαι 17 εκανα οτι ηθελα ο μεταβολισμος ηταν στα ηψη.σωσε την τσεπη σου και κατα τη γνωμη μου ασε το λυποδιαλυτη:)
απλα αν αποφευγεις τα εξω και ακολουθεις διατροφη οπως ειπες οτι κανεις απο το forum υπομονη και θαρθει το αποτελεσμα
την πρωτεινη ογκου αστην δεν ειναι τουμπανινη δεν θα σε κανει τερας οπως νομιζουν οι περιοσοτεροι οταν ξεκινανε..
γνωμη μου μια απλη concentrate στα γευματα που δεν τρως πρωτεινη και keep pumping :D

Lao
04-06-11, 15:12
Για ποιόν λόγο? Επίσης η πρωτεΐνη γράμμωσης ποιοες διαφορές έχει από την όγκου?

Δεν έχεις ανάγκη από λιποδιαλύτες στην ηλικία που είσαι. Έχεις ανάγκη από σωστό φαγητό και σωστή προπόνηση.

Δεν υπάρχει πρωτεϊνη όγκου και πρωτεϊνη γραμμωσης. Οι ορολογίες αυτές έχουν εφευρεθεί, κατά μία έννοια, σε μια προσπάθεια να καταλάβει κάποιος που δεν ξέρει το θέμα κάποιες διαφορές μεταξύ τους.

Υπάρχουν πρωτεϊνες με διαφορετικές συγκεντρώσεις και blends και όλα έχουν να κάνουν με το πως τις χρησιμοποιείς σε συνδιασμό με την προπόνηση που κάνεις, την διατροφή που ακολουθείς και τα στακαρίσματά σου.

Anyway, απ'ότι καταλαβαίνω θες να χάσεις κιλά χωρίς να «κρεμάσεις». Η απάντηση είναι: αύξησε την αερόβια προπόνησή σου, πάρε μια απλή Whey για να συμπληρώνει τις ανάγκες σου σε πρωτεϊνη, παίρνε κάπου 70-90 γραμμάρια πρωτεϊνη την μέρα από φαγητό και Whey και πάρε μια καλή πολυβιταμίνη για να δουλεύουν όλα καλύτερα.

JoeDaFlow
04-06-11, 15:14
εισαι 17 θυμαμαι 17 εκανα οτι ηθελα ο μεταβολισμος ηταν στα ηψη.σωσε την τσεπη σου και κατα τη γνωμη μου ασε το λυποδιαλυτη:)
απλα αν αποφευγεις τα εξω και ακολουθεις διατροφη οπως ειπες οτι κανεις απο το forum υπομονη και θαρθει το αποτελεσμα
την πρωτεινη ογκου αστην δεν ειναι τουμπανινη δεν θα σε κανει τερας οπως νομιζουν οι περιοσοτεροι οταν ξεκινανε..
γνωμη μου μια απλη concentrate στα γευματα που δεν τρως πρωτεινη και keep pumping :D

Δεν με ενδιαφέρει να γίνω "τέρας", θέλω να γραμμόσω τον ήδη υπάρχον :P

JoeDaFlow
04-06-11, 15:18
Δεν έχεις ανάγκη από λιποδιαλύτες στην ηλικία που είσαι. Έχεις ανάγκη από σωστό φαγητό και σωστή προπόνηση.

Δεν υπάρχει πρωτεϊνη όγκου και πρωτεϊνη γραμμωσης. Οι ορολογίες αυτές έχουν εφευρεθεί, κατά μία έννοια, σε μια προσπάθεια να καταλάβει κάποιος που δεν ξέρει το θέμα κάποιες διαφορές μεταξύ τους.

Υπάρχουν πρωτεϊνες με διαφορετικές συγκεντρώσεις και blends και όλα έχουν να κάνουν με το πως τις χρησιμοποιείς σε συνδιασμό με την προπόνηση που κάνεις, την διατροφή που ακολουθείς και τα στακαρίσματά σου.

Anyway, απ'ότι καταλαβαίνω θες να χάσεις κιλά χωρίς να «κρεμάσεις». Η απάντηση είναι: αύξησε την αερόβια προπόνησή σου, πάρε μια απλή Whey για να συμπληρώνει τις ανάγκες σου σε πρωτεϊνη, παίρνε κάπου 70-90 γραμμάρια πρωτεϊνη την μέρα από φαγητό και Whey και πάρε μια καλή πολυβιταμίνη για να δουλεύουν όλα καλύτερα.

Θα μπορούσες να μου δώσεις ένα λινκ για την Whey? Σε πμ εάν υπάρχει πρόβλημα.
Btw ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :)

Lao
04-06-11, 15:20
Θα μπορούσες να μου δώσεις ένα λινκ για την Whey? Σε πμ εάν υπάρχει πρόβλημα.
Btw ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :)

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=90:2009-09-25-06-41-12&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=85:2009-09-25-06-37-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

JoeDaFlow
04-06-11, 15:31
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=90:2009-09-25-06-41-12&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4



Σε αυτό το λινκ, τα έχω χάσει λιγάκι :P Είναι τόσα πολλά και δεν μπορώ να καταλάβω ποιο μου ταιριάζει καλύτερα. Συγνώμη εαν γίνομαι κουραστικός.
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=90:2009-09-25-06-41-12&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Kaloutsikos
04-06-11, 16:49
Για δες και αυτό (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15108-%CE%A3%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82)

beatshooter
05-06-11, 20:39
Αντρακο μου μην επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με λιποδιαλυτες ποσο μαλλον οταν εισαι 17χρονων μονο.ΔΕΝ θα δεις μεγαλη διαφορα.Μην παρασυρεστε ρε σεις απ το καλοκαιρι και θελετε μεγιστα αποτελεσματα ΓΡΗΓΟΡΑ.Οτι χανεις γρηγορα το περνεις γρηγορα και τουμπαλιν.Γιαυτο μην βλεπεις μονο το δεντρο αλλα το δασος.Συνεχισε με αργα βηματα,υπομονη θελει και κοπο.