PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμωση και αεροβιο



stergiosv
04-06-11, 20:18
Χαιρετε ονομαζομαι Στεργιος, ειμαι 19 χρονων και 81 κιλα με υψος 1.77 (τελευτεα φορα που κοιταξα υψος) , μεχρι τα 17 ημουν 109 κιλα! (επισης ειχα θυροειδη,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ετρωγα :) ,επερνα τ4 για ενα μεγαλο διαστημα,ωσπου πλεον δεν χρειαζομουν πια,να τονισω οτι ειχα υπερ-θυροειδη)
Ξεκινησα με διατα και ωσπου εχασα τα πρωτα 10 κιλα,
μετα αποφασισα να παω σε αθλιατρο,καθως παρατηρησα οτι ειχα χασει και μυικη μαζα,ωσπου τελικα επεσα στα 84 κιλα,
Εδω και ενα χρονο και κυριως τον τελευταιο μηνα εχω ξεκινησει εντατικα γυμναστηριο
παω στο Vari Sports Club ,επερνα αμινοξεα/ω3/CLA/λιποδιαλυτη/πρωτεινη ,οπου μονο την πρωτεινη συνεχιζω ακομα, με τους λιποδιαλυτες -δεν ειδα διαφορα,και δεν ειχα λογο να συνεχισω να περνω...
Αυτο το διαστημα ειμαι με πρωτεινη Zero Carb της VPX,επειδη ομως μου τελειωνει θα παρω της OΝ ενα ολοκληρωμενο πακετο Πρωτεινη WHEY ON,CLA,AMINΟΞΕΑ,NITΡΙΚΟ,ΛΙΠΟΔΙΑΛΥΤΙΚΟ (ολα της ΟΝ )
στοχος μου ειναι να χασω τα περιτα κιλα,να βγαλω το λιπος και να διωξω το σωσιβιο που εχω""
Ευχαριστημενος ειμαι με την δουλεια που εχω κανει τα τελευταια 2 χρονια γιατι κοντευω να χασω σχεδον 20 κιλα,γυμναστηριο πηγαινω 3-5 φορες την εβδομαδα στο γυμναστηριο το προγραμμα που ακολουθω ειναι 15-20 ' αεροβιο στην ενταση 7.5- 9 , μετα βαρη "να τονισω οτι δεν κανω ελευθερα βαρη ουτε ραμπα, μονο στα μηχανηματα, κανω 100 + κοιλιακους,ραχαιους , και μετα τα βαρη ενα αεροβιο παλι 15-20 ' στην ενταση 8-9,μετα χαμαμ και σπιτι....
Απο διατροφη δεν κανω διαιτα πια,απλα μια σταθερη διατροφη η οποια περιλαμβανει μεσα στην εβδομαδα : μακαρονια/ψαρι/λαχανικα/κρεας/οσπρια ++ οτι πινω παρα πολλυ μεταλικο νερο,δεν προτιμω της βρυσης λογο χλωριου.
Σοκολατες/μπυροκιλια/σουβλακια/πιτσες πλεον τα εχω περιορισει στο απειρο ελαχιστο.

Και τωρα ειδου η απορια, θελω να κανω καθαρη γραμωση ,οχι αυξηση μυικου,
τι πρεπει να κανω παραπανω αεροβιο ? πριν η' μετα τα βαρη -η ετσι οπως το εχω?

PS: περνω και νιτρικο οξυ της Cytosport το οποιο κανει κατπληκτικη δουλεια με ωραια γευση

Madd_Chadd
04-06-11, 20:52
Καταρχας γεια σου και καλως ηρθες.Λοιπον εγω ειμαι ενας τυπας που γυμναζομαι σε γυμναστηριο 2 χρονια,η ταπεινη μου γνωμη ειναι πως επειδη θα εχεις κ πολυ δερμα λογο των κιλων που εχεις χασει καλο θα ηταν να κανεις 4χ40 λεπτα τη βδομαδα και 4 ασκησεις των 4ων σετ με 10-12 επαναληψεις.Καλη διατροφη με πρωτεινη απο φαγητο και οσο για τα συμπληρωματα σου επειδη δε ξερω δε θα γραψω κατι.:green:

stergiosv
05-06-11, 12:32
ναι ο θυροειδης ειναι παρελθον....
οσο για το δερμα ,ισχυει αυτο που λες,το καλυτερο ειναι να κανω περισσοτερο αεροβιο η βαρη ?

Timoleon
05-06-11, 13:06
Σωματική διάπλαση επιτυγχάνεται μόνον με αντίσταση(βάρη).
Αερόβια άσκηση πέρα των 20'λεπτών της ώρας καίει μυικό ιστό.
Αποτελεσματική Αερόβια Ασκηση (π.χ. στατικό ποδήλατο)
λεπτό της ώρας/ένταση στατικού ποδήλατου
1/5
2/5
3/6
4/7
5/8
6/9
7/6
8/7
9/8
10/9
11/6
12/7
13/8
14/9
15/6
16/7
17/8
18/9
19/10
20/5_

TToni Shark
05-06-11, 13:21
Καλώς Ήρθες:welcome:

ΓΡΕΓΟΣ
05-06-11, 13:47
Καλησπέρα και καλως ήρθες!:welcome::welcome::welcome:
Ότι διαβάσεις σε αυτό το μ'ηνυμα είναι καθαρά προσωπική γνώμη και ότι λειτουργεί σε μένα μετά απο πολλά πειράματα που έκανα με τον εαυτό μου!
Άν και δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω 100% την περίπτωσή σου, η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις το πρόγραμμα γράμμωσης που έχεις με τα βάρη, έτσι ώστε να κρατάς/να ανεβάζεις τον μεταβολισμό σου και το αερόβιο κομμάτι της προπόνησεις να το κάνεις άλλες μέρες.(δηλαδή μία μέρα αερόβιο, μία μέρα βάρη).(προσωπικά κάνω αερόβιο 40-45 λεπτά). Θα συμφωνήσω με τον προηγούμενο για τον αριθμό των ασκήσεων και των επαναλήψεων (άν θέλεις μπορείς να ανεβάσεις τον αριθμό των επαναλήψεων σε καθε σετ στις 20-25). Εγώ προσωπικά ανάλογα με το πρόγραμμα της ημέρας μου επιλέγω αν θα κάνω μαζί βάρη και αερόβιο, ή αν θα τα χωρίσω. Καλό θα ήταν να σε δεί διαιτολόγος έτσι ώστε να γνωρίζουμε τι ποσοστό λύπους, υγρών, και μυικής μάζας έχεις και να σου βγάλει ένα σωστό και ισοροπημένο διαιτολόγιο. Το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να έχεις μεγάλη πρόσληψη υγρών όλη την ημέρα.Μην περιμένεις να διψάσεις μέχρι να πιείς νερό.Σε συχνά διαστήματα κατανάλωνε 1-2 ποτηρια νερό.(προσωπικά καταναλώνω περίπου 2-3 μπουκάλια νερό ημερησίος).
Άν κάτι απο αυτά που έγραψα είναι λάθος, παρακαλώ κάποιος ποιό έμπειρος να με διορθώσει!

stergiosv
05-06-11, 14:34
Λοιπον ειχα παει σε διαιτολογο να κανω λιπομετρηση πριν καιρο (ημερομηνια : 18/10/2010 ) τοτε ημουν 85 κιλα με
Ποσοστο Λιπους 26% (24 κιλα λιπος)
Ποσοστο Μυων 74% ( 64 κιλα μυων)
Ολικο νερο σωματος 45 λιτρα
Βασικος μεταβολισμος 1837
Στοχος Βαρους 73-80 ,στοχος λιπους 15%
ηλικια 18 υψος 1,7' βαρος 85

Τωρα εχω πεσει στα 80 κιλα,
Θα ξαναπαω καποια στιγμη να κανω λιπομετρηση,
Τωρα προσφατα το εμαθα και εγω οτι με το αεροβιο χανεις μυικο ιστο,
αλλα αυτο που γνωριζω που μου ειπαν και στο γυμναστηριο ειναι πως αεροβιο μετα απο 15' και μετα απο προπονηση στα βαρη προκαλει καψιμο λιπους περισσοτερο απο μυικο ιστο, και εγω ακομα θελω να χασω -οποτε δεν μου προκαλει μεγαλο προβλημα να χασω μυικο ιστο,γενικα εχω αλλαξει νοτροπια ζωης- ασχολουμε περισσοτερο με την αθληση για πολλους λογους κιολας ;) το δερμα που μου εχει μεινει στα χερια/ωμους-ποδια, θα το βγαλω με τρεξιμο η βαρη ? η' συνδυασμο?

PS , οσο το θεμα για το νερο που εθεσες Γρεγο, πινω 2-3 μικρα μπουκαλια, σε μερα χωρις προπονηση και μερες προπονησεων 4-5.

ΓΡΕΓΟΣ
05-06-11, 16:39
Λοιπον ειχα παει σε διαιτολογο να κανω λιπομετρηση πριν καιρο (ημερομηνια : 18/10/2010 ) τοτε ημουν 85 κιλα με
Ποσοστο Λιπους 26% (24 κιλα λιπος)
Ποσοστο Μυων 74% ( 64 κιλα μυων)
Ολικο νερο σωματος 45 λιτρα
Βασικος μεταβολισμος 1837
Στοχος Βαρους 73-80 ,στοχος λιπους 15%
ηλικια 18 υψος 1,7' βαρος 85

Τωρα εχω πεσει στα 80 κιλα,
Θα ξαναπαω καποια στιγμη να κανω λιπομετρηση,
Τωρα προσφατα το εμαθα και εγω οτι με το αεροβιο χανεις μυικο ιστο,
αλλα αυτο που γνωριζω που μου ειπαν και στο γυμναστηριο ειναι πως αεροβιο μετα απο 15' και μετα απο προπονηση στα βαρη προκαλει καψιμο λιπους περισσοτερο απο μυικο ιστο, και εγω ακομα θελω να χασω -οποτε δεν μου προκαλει μεγαλο προβλημα να χασω μυικο ιστο,γενικα εχω αλλαξει νοτροπια ζωης- ασχολουμε περισσοτερο με την αθληση για πολλους λογους κιολας ;) το δερμα που μου εχει μεινει στα χερια/ωμους-ποδια, θα το βγαλω με τρεξιμο η βαρη ? η' συνδυασμο?

PS , οσο το θεμα για το νερο που εθεσες Γρεγο, πινω 2-3 μικρα μπουκαλια, σε μερα χωρις προπονηση και μερες προπονησεων 4-5.


Το καλυτερο θα ηταν να κάνεις μια λυπομέτρηση για να ξερουμε σε τι επιπεδα εισαι τώρα...μετά απο αυτό θα ακολουθήσουν περισσοτερες και ποιο τεκμηριομένες προτάσεις.

t.s.t
05-06-11, 20:24
:welcome:

Polyneikos
05-06-11, 22:27
Welcome,μεταφερθηκε το τοπικ σου στην σωστη ενότητα :thumbup: