PDA

Επιστροφή στο Forum : Μία μικρή ερώτηση :)



Nemoukos
04-06-11, 22:08
Έχω διαβάσει σε αρκετά θέματα στο forum ότι άν έχεις ΔΜΣ πάνω απο 30 να ξεχάσεις την γράμωση.Επείσης διάβασα στην διατροφή γράμωσης ότι είναι για να χάσεις 10-15 κιλά.Δηλαδή εγώ που έχω ΔΜΣ 31 δεν κάνει να χάσω κιλά...

outnumb
04-06-11, 22:21
αυτο που πρεπει να κανεις ειναι οχι διατροφη γραμμωσης, αλλα να χασεις ακομα τουλαχιστον 15 κιλα ωστε να φτασεις στα ορια του υψους σου... συνδιασε σωστη διατροφη με αεροβια και βαρη.. αν δεν κανω λαθος ζυγιζες περισοοτερο στο παρελθον σωστα; τα κιλα που εχασες πως τα εχασες;

Nemoukos
04-06-11, 22:30
Ήμουν 125 κιλά κάποτε τα έχασα με δίαιτα πολύ εξαντλητική.Τότε δεν ήξερα απο διατροφή.Τώρα πρόσφατα έχασα 5κιλά άλλα κόλησα :(.Εγώ απλά θα ήθελα να ξέρω άν ισχύουν οι θερμίδες για να χάσω κιλά.Τώρα οι θερμίδες συντυρισής μου είναι 3.696.Πρέπει να μειώσω πάνω απο 300 στην περίπτωση μου για να χάσω κιλά;

outnumb
04-06-11, 22:39
προσωπικα 3700 θερμιδες για συντηρηση μου φαινονται παρα πολλες στην περιπτωση σου και ειδικα με 27% λιπος... ριξ τες τουλαχιστον κατα 1000 και συνδιασε υποθερμιδικη διατροφη με αεροβια ασκηση

Panosss
04-06-11, 22:49
Όχι μόνο 300 φίλε.
Θα πρέπει να πας προσεκτικά και με "καθαρή διατροφή" τουλάχιστον 600 - 700 θερμίδες κάτω απο τις ημερήσιες συντήρησής σου και φυσικά να βάλεις αρκετό αερόβιο στην γυμναστική σου

Nemoukos
04-06-11, 22:56
Αερόβια κάνω 3φορές την εβδομάδα.Δευτέρα 30 λεπτά διάδρομο Πέμπτη 30 λεπτά ποδήλατο και Σάββατο 45 λεπτά διάδρομο.Τρίτη και Τετάρτη κάνω 15 λεπτά ποδήλατο ή διάδρομο.Είναι καλά;

Manos1989
04-06-11, 23:42
Τρώγε 3000 θερμίδες όσο πιο καθαρές γίνεται. Περιόρισε όλη τη σαβούρα απέξω σε 1 φορά την εβδομάδα για να ψυχολογικούς λόγους περισσότερο. Προτιμητέα φαγητά είναι κοτόπουλο, γαλοπούλα, μοσχάρι, σολωμός, τόνος, cottage cheese, βρώμη, μαύρο ρύζι, γλυκοπατάτα, ελαιόλαδο, σαλάτες όσες θες.
Τον υδατάνθρακα περιόρισε τον όσο περνάει μέρα και μηδένισε τον στο βραδυνό.
Αερόβια κατ εμέ κάνε τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα από 30 λεπτά στους 120-130 σφυγμούς και ανέβαζε σταδιακά 5-10 λεπτά 1-2 εβδομάδες μέχρι την 1 ώρα. Μετά βάλε κιάλλη μέρα αερόβιας κλπ.
Αερόβια καλύτερα να κάνεις νηστικός το πρωί ή μετά την προπόνηση με βάρη.
Βάρη ελπίζω πως κάνεις και δεν πάιζεις με τα 2κιλα αλλά φτάνεις σε εξαντλητικά επίπεδα.
Μείωνε τις θερμίδες σου κατά 250 όταν κολλάς ή κάθε 7-10 μέρες.

Κάνοντας αυτά εγώ σου εγγυώμαι ότι θα χάσεις όσα κιλά θες και θα φτιάξεις και σώμα σταδιακά. Παρόλα αυτά το θέμα είναι να κάνεις μια διατροφή + άσκηση που σε ευχαριστεί και δεν την κάνεις καταναγκαστικά γιατί πολύ απλά θα τα παρατήσεις αργά ή γρήγορα.

Καλής επιτυχία;)

Nemoukos
04-06-11, 23:50
Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου ήσουν πολύ κατατοπιστικός :)

tolis93
07-06-11, 17:16
Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου ήσουν πολύ κατατοπιστικός :)

εγω εχασα 28 κιλα και δε πεινασα καθολου η αληθεια ειναι.κανε εναλακτικες ασκησεις αεροβιες διαδρομο σκοινακι σακο....γυμνασου με παρεα...τρωγε αρκετες σαλατες και λαχανικα.λιγες θερμιδουλες.δοκιμασε νεες συνταγες.συκωτι μοσχαρισιο ψητο με λεμονι ριγανη κτλπ κτλπ...γαλοπουλα με καμια σαλτσα λαχανικων.πειραματισου γενικοτερα.χανεις και πολλα και τα χανεις διασκεδαστικα το βλεπεις σαν ενα αστειο στοχο στο τελος.ουτε ανχος ουτε τιποτα;)