PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη για γραμωση..!δικια μου



kokos
05-06-11, 17:12
Λοιπον ειμαι 82 κιλλα 1.75 και 19χρωνον..! αρχιζω γραμωση και η διατροφη μου παει καπωσ ετσι και θελω να μου πειτε γνωμεσ...!εγω πιστευω οτι ειναι τουμπανο για check..!(τα συμπληρωματα που θα παρω 100% ειναι whey/w-3/ αν βρω λεφτα πολυβηταμινες και αν χριαστει fatburn(απλα τα εχω βαλει)

1o)
40γρ. whey πρωτεΐνη σε νερό
60γρ. κουάκερ
10γρ. σταφίδες ||+ πολυβιταμίνη + 2 κάψουλες ω3 || +fat burner


2o)
• 1αυγό ολόκληρο
• 4ασπράδια αυγού
• 3 φέτες ζαμπόν στήθος γαλοπούλας
• 2ρυζογκοφρέτες


* 30-45’ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:
35γρ. whey πρωτεΐνη σε νερό
200γρ. κόκκινο μήλο + fat burner
**Αμέσως μετά την προπόνηση:
40γρ. whey πρωτεΐνη σε νερό
200γρ. μπανάνα


3ο)120γρ. στήθος κότας // 160γρ. φιλέτο ψαριού(π.χ. τσιπούρα, βακαλάος ,πέρκα) ψητό ή βραστό
200γρ.(μαγειρεμένη) πατάτα ψητή ή βραστή ή 90 γρ ρύζι ωμό
Σαλάτα εποχής με 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο .. |+ πολυβιταμίνη + 2 κάψουλες ω3


4ο)120γρ. στήθος κότας // 160γρ. φιλέτο ψαριού(π.χ. τσιπούρα, βακαλάος ,πέρκα) 65γρ. ρύζι ωμό
Σαλάτα εποχής


5ο) 1 κεσεδάκι(200γρ.) γιαούρτι total 2%
1κεσεδάκι(150γρ.) γιαούρτι total 0%
30γρ. αμύγδαλα

SeXperT
05-06-11, 17:14
πολυ καλη αλλα νομιζω για ογκο... εχεις πολυ υδατανθρακα... σε καθε γευμα :unsure:

kokos
05-06-11, 17:18
πολυ καλη αλλα νομιζω για ογκο... εχεις πολυ υδατανθρακα... σε καθε γευμα :unsure:

υδατανθρακα.?δεν νομιζω.! το αεροβιο που θα κανω 4 φορες την βδομαδα το καλυπτει πιστευω..!επισης δεν θελω να χασω μυηκοτιτα..!

SeXperT
05-06-11, 17:25
αν σε περνει θερμιδικα δεν το συζηταμε τοτε... εμενα μου αρεσει... καλο λιωσιμο λοιπον

kokos
05-06-11, 17:29
αν σε περνει θερμιδικα δεν το συζηταμε τοτε... εμενα μου αρεσει... καλο λιωσιμο λοιπον

πρωτη φορα βγαζς γραμμωση και θελω να δω τι διαφορα θα εχω.!

COBRA_STYLE
05-06-11, 18:03
με τοση whey παντως,ο κουβας θα σου βγαλει πολυ λιγο καιρο

Giannistzn
05-06-11, 18:44
Γιατι πριν τον υπνο εχεις και 0% και 2%? (γιαουρτι)

Txc
06-06-11, 09:45
+1 με Γιαννη :thumbup:

kokos
09-06-11, 01:08
δεν το κανω για καποιον ιδιαιτερο λογο πιο πολυ ειναι η γευση ..!

kokos
10-06-11, 23:42
καμια συμβουλη ρε παιδια..?ολα τελεια σας φενονται?

Kaloutsikos
12-06-11, 00:55
Λοιπον ειμαι 82 κιλλα 1.75 και 19χρωνον..! αρχιζω γραμωση και η διατροφη μου παει καπωσ ετσι και θελω να μου πειτε γνωμεσ...!εγω πιστευω οτι ειναι τουμπανο για check..!(τα συμπληρωματα που θα παρω 100% ειναι whey/w-3/ αν βρω λεφτα πολυβηταμινες και αν χριαστει fatburn(απλα τα εχω βαλει)

1o)
40γρ. whey πρωτεΐνη σε νερό
60γρ. κουάκερ
10γρ. σταφίδες ||+ πολυβιταμίνη + 2 κάψουλες ω3 || +fat burner Οι σταφίδες δεν πολύ λένε για γράμμωση.


2o)
• 1αυγό ολόκληρο
• 4ασπράδια αυγού
• 3 φέτες ζαμπόν στήθος γαλοπούλας Εδώ αυτό τι το θες,?
• 2ρυζογκοφρέτες
Σε αυτό το γεύμα θα προτιμούσα να είχες κοτόπουλο με ρύζι-πατάτα διότι είναι
το τελευταίο σου γεύμα πριν την προπόνηση, και όπως κατάλαβες θα έβγαζα,
την πρωτεΐνη με το μήλο πριν την προπόνηση.

* 30-45’ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:
35γρ. whey πρωτεΐνη σε νερό
200γρ. κόκκινο μήλο + fat burner
**Αμέσως μετά την προπόνηση:
40γρ. whey πρωτεΐνη σε νερό
200γρ. μπανάνα


3ο)120γρ. στήθος κότας // 160γρ. φιλέτο ψαριού(π.χ. τσιπούρα, βακαλάος ,πέρκα) ψητό ή βραστό
200γρ.(μαγειρεμένη) πατάτα ψητή ή βραστή ή 90 γρ ρύζι ωμό
Σαλάτα εποχής με 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο .. |+ πολυβιταμίνη + 2 κάψουλες ω3 Εδώ και ωμέγα 3 και ελαιόλαδο, καλύτερα μόνο ελαιόλαδο.


4ο)120γρ. στήθος κότας // 160γρ. φιλέτο ψαριού(π.χ. τσιπούρα, βακαλάος ,πέρκα) 65γρ. ρύζι ωμό
Σαλάτα εποχής


5ο) 1 κεσεδάκι(200γρ.) γιαούρτι total 2%
1κεσεδάκι(150γρ.) γιαούρτι total 0%
30γρ. αμύγδαλα Εδώ τα αμύγδαλα σου είναι πολλά
:thumbup:

kokos
12-06-11, 17:39
μηπως οι δοσεις προτεηνης ειναι πολλες?

Kaloutsikos
12-06-11, 19:42
μηπως οι δοσεις προτεηνης ειναι πολλες?

Οχι καλά είναι.

Τώρα πρόσεξα ότι το pre και post γεύμα δεν τα έχεις αριθμήσει,
και αυτά τα μετράμε για γεύματα.

kokos
12-06-11, 22:46
καλος φιλε μου.! με βοηθησες αρκετα μπορω να πω..! την αρχιζω απο αυριο και βλεπουμε αποτελεσματα..! αν βρω κανα καλο κινιτο για φοτος θα ανεβασω καποια στιγμη.!

wrc4all
13-06-11, 00:23
Γεια σας

ειμαι σε περιοδο γραμμωσης και ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλα να τρωω υδατανθρακα το βραδυ? Την αεροβια την κανω το πρωι γυρο στις 11

beatshooter
13-06-11, 00:56
Γεια σας

ειμαι σε περιοδο γραμμωσης και ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλα να τρωω υδατανθρακα το βραδυ? Την αεροβια την κανω το πρωι γυρο στις 11

"Απαγορευεται" ο υδατανθρακας το βραδυ για γραμμωση

kokos
14-06-11, 00:56
υπαρχει προβλημα... το 3ο γευμα (δεν βαζω μαζι το pre και post γευμα) το κανω κατα τις 12 και το 4ο κατα τις 3 πειραζει?

Panosss
14-06-11, 09:30
"Απαγορευεται" ο υδατανθρακας το βραδυ για γραμμωση

Γιατί συγκεκριμένα στην γράμμωση "απαγορεύεται" ο υδατάνθρακας το βράδυ, αν η συνολική σου θερμιδική ημερήσια πρόσληψη το επιτρέπει;

Giannistzn
14-06-11, 18:26
Δεν θελουμε μεγαλη εκκριση ινσουλινης νομιζω, γι'αυτο τον αποφευγουμε το βραδυ.

kokos
14-06-11, 23:01
να σας ρωτισω αν δεν κανω αεροβια πειραζει?

Kaloutsikos
14-06-11, 23:03
να σας ρωτισω αν δεν κανω αεροβια πειραζει?

Μάντεψε.....................

Μάλλον ναι πειράζει! :green::green::green::green:

kokos
14-06-11, 23:14
Μάντεψε.....................

Μάλλον ναι πειράζει! :green::green::green::green:

οταν δεν κανω αεροβιο να κανω κανονικα τι idia διατροφι?

Kaloutsikos
14-06-11, 23:29
οταν δεν κανω αεροβιο να κανω κανονικα τι διατροφι?

Τι διατροφή δηλαδή να κάνεις?

kokos
14-06-11, 23:41
Τι διατροφή δηλαδή να κάνεις?

συγνωμη! πιο πανω εκανα λαθος ποστ το διορθωσα

tolis93
14-06-11, 23:43
:thumbup:

για ποιο λογο δε πρεπει μηλο και πρωτεινη πριν τη προπονηση?εγω μια ωρα πριν μπακωνω ενα ποτηρι γαλα και 3 μηλαρακια:P(ελα πες μ ποσο αθλιο ειναι αυτο π κανω?)

Kaloutsikos
15-06-11, 00:12
για ποιο λογο δε πρεπει μηλο και πρωτεινη πριν τη προπονηση?εγω μια ωρα πριν μπακωνω ενα ποτηρι γαλα και 3 μηλαρακια:P(ελα πες μ ποσο αθλιο ειναι αυτο π κανω?)

Γιατί δεν τρως καλύτερα μερέντα για pre να δεις ενέργεια που θα χεις! :turtle::turtle::turtle::green:

tolis93
15-06-11, 16:12
Γιατί δεν τρως καλύτερα μερέντα για pre να δεις ενέργεια που θα χεις! :turtle::turtle::turtle::green:

μαρεσουν τραγικα πολυ τα μηλα βασικα.αλλα αυτο με τη μερεντα που ειπες με ψιλο εφτιαξε τωρα...βασικα με υπερεφτιαξε...(y) εισαι θεουλης

Giannistzn
15-06-11, 16:46
Ναι αλλα πιθανον μετα στη προπονηση να σε ριξει. Ειχε γινει καπου μια παρομοια συζητηση. Γενικα τα γλυκα ανεβαζουν την ινσουλινη για λιγο και μετα εχεις προβλημα (σε αυτο ειχε καταληξει η κουβεντα νομιζω). Ειναι στο θεμα με τη σοκολατα.

kokos
15-06-11, 23:49
υπαρχει προβλημα... το 3ο γευμα (δεν βαζω μαζι το pre και post γευμα) το κανω κατα τις 12 και το 4ο κατα τις 3 πειραζει?

τελικά ακόμα να πάρω μια απάντηση..!

tolis93
15-06-11, 23:54
τελικά ακόμα να πάρω μια απάντηση..!

κατι π δεν καταλαβα.εννοεις το γευμα μετα τη προπονηση το κανεις στις 12 κ μετα τρως στις 3?

kokos
15-06-11, 23:59
κατι π δεν καταλαβα.εννοεις το γευμα μετα τη προπονηση το κανεις στις 12 κ μετα τρως στις 3?

e ναι τελειώνω το gym κατά τις 10:30 πίνω την πρωτεΐνη kai τα 200gr μπανάνα και μετά από 2:30-3 ωραία κάνω τα υπόλοιπα γεύμα όπου με παίρνει μέχρι τις 3-4

tolis93
16-06-11, 00:02
e ναι τελειώνω το gym κατά τις 10:30 πίνω την πρωτεΐνη kai τα 200gr μπανάνα και μετά από 2:30-3 ωραία κάνω τα υπόλοιπα γεύμα όπου με παίρνει μέχρι τις 3-4

και εγω αυτο κανω απο οτι ξερω θελει 2-3 ωρες κενο.κ εξαρταται πως το μετρας δλδ αν το μετρας απο την ωρα που αρχιζεις τη μασα η απο την ωρα π τελειωνεις τη μασα...εγω παντως τρωω μεταπροπονητικο στα καπακια γτ δν πινω πρωτεινες κτλπ κτλπ κ μετα τρωω απο κανα 3 ωρο κ αλλες φορες 4ωρο...μια χαρα ειμαι προσωπικα

kokos
16-06-11, 00:09
και εγω αυτο κανω απο οτι ξερω θελει 2-3 ωρες κενο.κ εξαρταται πως το μετρας δλδ αν το μετρας απο την ωρα που αρχιζεις τη μασα η απο την ωρα π τελειωνεις τη μασα...εγω παντως τρωω μεταπροπονητικο στα καπακια γτ δν πινω πρωτεινες κτλπ κτλπ κ μετα τρωω απο κανα 3 ωρο κ αλλες φορες 4ωρο...μια χαρα ειμαι προσωπικα

ωραίος.!!ας πούμε εγώ σήμερα έφαγα στις (με σειρά σου λέω τα γεύματα) 2 μετά στις 5 μετά ήπια protehnh stis 8 μετά 10:30 και θα φάω στις 12:30 και ξανά στις 3:30

billy89
16-06-11, 00:15
Η πρωτείνη σε ένα μισάωρο έχει απορροφηθεί από τον οργανισμό σου... οπότε μετά από 45 λεπτά θέλει πάλι φαί αργής απορρόφησης. (κοτόπουλο + ρύζι)

tolis93
16-06-11, 00:16
ωραίος.!!ας πούμε εγώ σήμερα έφαγα στις (με σειρά σου λέω τα γεύματα) 2 μετά στις 5 μετά ήπια protehnh stis 8 μετά 10:30 και θα φάω στις 12:30 και ξανά στις 3:30
σωστο σε βρισκω.αλλιως δεν αποροφας κ ολη τη πρωτεινη θελεις καποιο χρονο να τη διασπασεις πριν ταισεις κιαλη πρωτεινη τον οργανισμο σου.εγω σημερα ξυπνησα εφαγα προ-προνητικο γευμα(3 μηλα κ 250 μλ γαλα μιλαμε για πλ ενεργια μαζι με μια κουταλια γλυκου μελι) και μετα τη προπονηση εφαγα με τη μια δηλαδη καπου στις 11 με 11 παρα..ε μετα ξανα εφαγα στις 3 παρα λογω ανωτερας βιας(ολη μερα στο δρομο τρεχαματα)μετα στης 6 κ μετα στις 10 κ κατι κ σε λιγο θα ξαναφαω.δλδ κ για μια ωρα δεν εγινε τπτ.πενταωρα μην αφηνεις προσεχε

kokos
16-06-11, 00:18
Η πρωτείνη σε ένα μισάωρο έχει απορροφηθεί από τον οργανισμό σου... οπότε μετά από 45 λεπτά θέλει πάλι φαί αργής απορρόφησης. (κοτόπουλο + ρύζι)


μπορώ να τρώω 1-2 φορες την βδομάδα αντί για κοτόπουλο και ψάρι μοσχαρίσια (μπριζόλα)?

tolis93
16-06-11, 00:20
μπορώ να τρώω 1-2 φορες την βδομάδα αντί για κοτόπουλο και ψάρι μοσχαρίσια (μπριζόλα)?

εγω τρωω στανταρ 2 φορες.απλα ψητη κ αφαιρω το λιπος.δοκιμασε κ μοσχαρισιο συκωτι.θεοστεγνο και αψογο.στα καρβουνα η σε σχαρα στο φουρνο ειναι απαιχτο.κ τιγκα στη πρωτεινη

billy89
16-06-11, 00:22
Ναι εννοείται ένα παράδειγμα σου έδωσα. Αυτό που λέω είναι ότι το μεταπροπονητικό είναι το μοναδικό γεύμα μέσα στην ημέρα που θέλουμε τρόφιμα (πρωτείνη και υδατάνθρακα) γρήγορης απορρόφησης. Αυτό σημαίνει πως αν πιεις whey + dextrose το μείγμα σε ένα μισάωρο έχει απορροφηθεί και μετά θέλεις πάλι κανονικό φαί.

kokos
16-06-11, 00:25
παιδιά με βοηθήσατε άπειρα σας ευχαριστώ παρα πολύ..!

Giannistzn
16-06-11, 01:23
Όσον αφορά την πρωτεΐνη, Εάν έχει ανάγκη ο οργανισμός, σε ένα μισαωρακι την έχει απορροφήσει μπαμ μπαμ.

Όσο για τα γεύματα. Καλο λένε είναι να έχεις 2 30 - 3 ώρες Κενό. Άλλοι βέβαια κάνουν και 3 γεύματα τη μέρα και είναι Οκ. Δοκιμασεις τι πηγαίνει καλύτερα σε εσένα.

Tolis, το ότι σε εσένα δουλεύει αυτο που λες λόγω μεταβολισμού ή μικρού ποσοστού λίπους ή για 1002 δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο για τον καθένα. Το παιδι θέλει γραμμωση και του λες τι κανείς εσυ που θες όγκο. Είναι λίγο παράδοξο. Συμβουλές σωστά εμπεριστατομενες ναι, αλλα να λες στον άλλον "Εγω κάνω αυτο, τρώω όλη μέρα και Είμαι Οκ" δεν βοηθά και τόσο ;)

tolis93
16-06-11, 08:28
Όσον αφορά την πρωτεΐνη, Εάν έχει ανάγκη ο οργανισμός, σε ένα μισαωρακι την έχει απορροφήσει μπαμ μπαμ.

Όσο για τα γεύματα. Καλο λένε είναι να έχεις 2 30 - 3 ώρες Κενό. Άλλοι βέβαια κάνουν και 3 γεύματα τη μέρα και είναι Οκ. Δοκιμασεις τι πηγαίνει καλύτερα σε εσένα.

Tolis, το ότι σε εσένα δουλεύει αυτο που λες λόγω μεταβολισμού ή μικρού ποσοστού λίπους ή για 1002 δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο για τον καθένα. Το παιδι θέλει γραμμωση και του λες τι κανείς εσυ που θες όγκο. Είναι λίγο παράδοξο. Συμβουλές σωστά εμπεριστατομενες ναι, αλλα να λες στον άλλον "Εγω κάνω αυτο, τρώω όλη μέρα και Είμαι Οκ" δεν βοηθά και τόσο ;)
μα ειτε σε γρμμωση ειτε σε ογκο δε θελει συχνα γευματα? Κ μετα παει ποσο κ τι τρως?

Kaloutsikos
16-06-11, 16:42
Ναι αλλα πιθανον μετα στη προπονηση να σε ριξει. Ειχε γινει καπου μια παρομοια συζητηση. Γενικα τα γλυκα ανεβαζουν την ινσουλινη για λιγο και μετα εχεις προβλημα (σε αυτο ειχε καταληξει η κουβεντα νομιζω). Ειναι στο θεμα με τη σοκολατα.

Σωστός!



Tolis, το ότι σε εσένα δουλεύει αυτο που λες λόγω μεταβολισμού ή μικρού ποσοστού λίπους ή για 1002 δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο για τον καθένα. Το παιδι θέλει γραμμωση και του λες τι κανείς εσυ που θες όγκο. Είναι λίγο παράδοξο. Συμβουλές σωστά εμπεριστατομενες ναι, αλλα να λες στον άλλον "Εγω κάνω αυτο, τρώω όλη μέρα και Είμαι Οκ" δεν βοηθά και τόσο ;)

Αν δεν ξεπεράσει της θερμίδες του δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνει πολλά γεύματα.

Giannistzn
16-06-11, 18:49
Δεν είπα για τον αριθμο των γευμάτων. Αλλα για την περιεκτικοτατα. Pre wo 3 μήλα και γάλα; Δεν νομίζω να λειτουργεί σε όλους.. Γι'αυτο.

tolis93
16-06-11, 18:54
Δεν είπα για τον αριθμο των γευμάτων. Αλλα για την περιεκτικοτατα. Pre wo 3 μήλα και γάλα; Δεν νομίζω να λειτουργεί σε όλους.. Γι'αυτο.

τι το κακο εχει βασικα?νταξει μ δινει ενεργεια μπορω να πω.βασικα τρωω αρκετα φρουτα μεσα στη μερα.καπου στα 6

Giannistzn
16-06-11, 19:16
Πιστεύω ότι θα σε φουσκώσει, θα έχεις πάλι ψηλή έκκριση ινσουλινης απο τη φρουκτοζη και το γάλα δεν σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. Λακτοζη - καζείνη αργούν να απορροφηθούν. Δεν ξέρω δεν μου φαίνεται Καλο ούτε απο ποιοτικής ούτε απο θερμιδικης άποψης. Μιλάμε για 500+ θερμίδες.

tolis93
16-06-11, 19:18
Πιστεύω ότι θα σε φουσκώσει, θα έχεις πάλι ψηλή έκκριση ινσουλινης απο τη φρουκτοζη και το γάλα δεν σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. Λακτοζη - καζείνη αργούν να απορροφηθούν. Δεν ξέρω δεν μου φαίνεται Καλο ούτε απο ποιοτικής ούτε απο θερμιδικης άποψης. Μιλάμε για 500+ θερμίδες.340 το max 80 θερμιδες το καθε μηλο το πολυ κ 80 με 100 το γαλα.βασικα το γαλα δεν εχει υψηλο γλυκαιμικο δεικτη αρα εκκριση ινσουλινης?

Giannistzn
16-06-11, 19:40
Tα μηλα. 25 γρ υδ/κα εκ των οποιων τα 20 ζαχαρα εαν δεν κανω λαθος. Και 80 θερμιδες μου φαινονται λιγες για 1 μηλο. Δεν τους φαινεται επειδη φαινονται μικρα. Τεσπα, οτι δουλευει στον καθενα, δεν θα σου πω εγω μην το φας γιατι δεν ειναι σωστο, εαν δουλευει, go for it :thumbup:

tolis93
16-06-11, 19:44
Tα μηλα. 25 γρ υδ/κα εκ των οποιων τα 20 ζαχαρα εαν δεν κανω λαθος. Και 80 θερμιδες μου φαινονται λιγες για 1 μηλο. Δεν τους φαινεται επειδη φαινονται μικρα. Τεσπα, οτι δουλευει στον καθενα, δεν θα σου πω εγω μην το φας γιατι δεν ειναι σωστο, εαν δουλευει, go for it :thumbup:

μια συμβουλη δε θα με πειραζε παντως:) μη βλεπουμε μονο την αρνητικη πλευρα ομως τα μηλα εχουν πολυ βιταμινη κτλπ μεσα.κ τα σακχαρα τους ειναι φυσικα ουτε επεξεργασμενα ουτε τπτκαι απο υδαναθρακα 13 μισι το ενα ξερω πως εχουν

Panosss
16-06-11, 22:13
Για εμένα τα μήλα pre είναι μια χαρά.
Αν σε παίρνει θερμιδικά, καλά κάνεις και τρώς φρούτα

Kaloutsikos
16-06-11, 22:16
μια συμβουλη δε θα με πειραζε παντως:) μη βλεπουμε μονο την αρνητικη πλευρα ομως τα μηλα εχουν πολυ βιταμινη κτλπ μεσα.κ τα σακχαρα τους ειναι φυσικα ουτε επεξεργασμενα ουτε τπτκαι απο υδαναθρακα 13 μισι το ενα ξερω πως εχουν

Σίγουρα αλλά πάλι είναι σάκχαρα,
δεν μπορείς να έχεις βρώμη στο πρωινό σου για να μην έχεις την ινσουλίνη στα ύψη?

tolis93
16-06-11, 23:19
Σίγουρα αλλά πάλι είναι σάκχαρα,
δεν μπορείς να έχεις βρώμη στο πρωινό σου για να μην έχεις την ινσουλίνη στα ύψη?

Bρωμη με γαλα καλο ειναι? Μπορω σιγουρα

Kaloutsikos
17-06-11, 01:47
Bρωμη με γαλα καλο ειναι? Μπορω σιγουρα

Mια χαρά είναι! :thumbup: