PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερική αντικατάσταση υδατανθράκων



GOMI
06-06-11, 21:05
Παιδιά καλησπέρα. Έχω ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα, διατροφή για χάσιμο λίπους κυρίως στην περιφέρεια το οποίο το απόκτησα λόγω προβλήματος υγείας με αποτέλεσμα να φτάσω περίπου σε λίπος 20%. Μέσα σε αυτό το μήνα έχω πέσει κοντά στο 16% και απο κιλά είμαι 77 ενώ πριν ξεκινήσω ήμουν 79. Ύψος 1,75. Είμαι 36χρονών και γυμνάζομαι (ελαφρά δυστυχώς λόγω μέσης) χρόνια.
Η διατροφή μου, για να μην μπώ σε πολλές λεπτομέρεις και κουράσω, ξεκίνησε απο 2400 θερμίδες, (συντήρηση είχα 2600) σταδιακά πήγα σε 2200 και από σήμερα έπεσα στις 2000 με 2100. Δεν θέλω να πέσω άλλο αλλά θέλω να αλλάξω λίγο τις αναλογίες.
Δηλαδή.
Από πρωτείνη καταναλώνω περίπου 160γρ.
Υδατάνθρακες 200-240γρ
Λιπαρά 60-70γρ.
Οι τροφές μου είναι γαλοπούλα, μοσχάρι, τόνος, ασπράδια και whey το πρωί.
Από υδατάνθρακες ρύζι καστανό, βρώμη, 1μπανάνα, πολύσπορο ψωμί και που και που πατάτα.
Λιπαρά, ελαιόλαδο, ιχθυέλαιο και γαιδουραγκαθέλαιο.

Σε γενικές γραμμές μέχρι στιγμής νομίζω ότι πήγε καλά, αλλά νομίζω ότι πρέπει να ρίξω και άλλο τον υδατάνθρακα λόγω περιορισμού χρόνου, δηλαδή μέχρι τέλος Ιουνίου πρέπει να έχω όσο γίνεται φτάσει τον στόχο μου, (εξαιτίας επαγγελματικών υποχρεώσεων, δεν θα μπορώ να συνεχίσω αυστηρή διατροφή) δηλαδή ποσοστό λίπους κοντά στο 12%. Για 10% νομίζω, όσο και αν το ήθελα ότι δεν προλαβαίνω..
Επίσης από κιλά δεν θέλω να πέσω κάτω από τα 75 (77 τώρα).
Δεν ξέρω αν έχω παράλογες απαιτήσεις, αλλά μια γνώμη θα βοηθούσε.

Οπότε...μειώνοντας υδατάνθρακα...αυξάνω λιπαρά..η πρωτείνη?
Εχω την εντύπωση ότι η πρωτείνη μου είναι ήδη καλά στα 160γρ. Αυξάνοντας όμως λιπαρά..θα συνεχίσω να χάνω λίπος?
thx....

sTeLaKoS
10-06-11, 15:16
Η πρωτείνη σου είναι καλά στα 160γρ, μην ανεβάσεις άλλο.

Κάνε αυτό που είπες, ρίξε λίγο τον υδατάνθρακα, κυρίως τις ώρες μετά τη προπόνηση σου και αύξησε τα λιπαρά. Από καλές πηγές εννοείται. Ταχίνι, καρύδια, αμύγδαλα κλπ...

GOMI
10-06-11, 15:43
Η πρωτείνη σου είναι καλά στα 160γρ, μην ανεβάσεις άλλο.

Κάνε αυτό που είπες, ρίξε λίγο τον υδατάνθρακα, κυρίως τις ώρες μετά τη προπόνηση σου και αύξησε τα λιπαρά. Από καλές πηγές εννοείται. Ταχίνι, καρύδια, αμύγδαλα κλπ...

Σ ευχαριστώ. Ήδη το ξεκίνησα έτσι και βλέποντας και κάνοντας....να σαι καλά!