PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη χασιμο λιπους!



Geloios
07-06-11, 00:09
Καλησπέρα παιδιά , έχω βάλει σκοπό να χάσω τα περιττά μου κιλά και γι αυτό θα θελα την βοήθεια σας.

Είμαι 1.85 περίπου και 138 κιλά :shock: 38% λίπος... άρχισα μια διατροφή λίγο πολύ με πρότυπο αυτά που είδα/διάβασα στο φόρουμ αλλά θα θελα και μια γνώμη δικιά σας.

Το πρόγραμμα διατροφής που ακολουθώ είναι το εξής

πρωινό --> 1 γιαούρτι 2% με κουάκερ (4-5 κ.σ) και 1 κ.γ μέλι
δεκατιανό ---> 2 σαντουιτσάκια με 4(2-2) φέτες μιλνερ και 2 γαλοπούλα
Μεσημεριανό ---> 1 στήθος κοτόπουλο περιπου 120γρ. μια κουπα καστανο ρυζι και πρασιναδα με 1κ.σ ελαιολαδο
απογευματινό ---> τονος και πρασινάδα με 1κ.σ ελαιολαδο
βραδυνο ----> 1 στηθος κοτοπουλο με πρασιναδα 1κσ ελαιολαδο

Ερωτήσεις ...

1) με τι μπορω να αντικαθιστώ το μεσημεριανό μου ωστε να μην υπαρχει κορεσμος? δλδ το κοτοπουλο
2) Αντι για τονο το απογευμα , επειδη απ οτι ειδα καλο ειναι 2-3 φορες την εβδομαδα να τρωμε λογω των μετάλλων με τι μπορω να το αντικαταστήσω?
3) Χάνω κιλά με αυτό παρ ολα αυτα νιωθω λιγο ατονος/αδυναμος πραγμα που σημαινει οτι δεν κάνω κατι σωστα...

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

t.s.t
07-06-11, 00:11
:welcome:

Nemoukos
07-06-11, 13:50
Πάνω κάτω καλα είσαι.Λίγους υδατάνθρακες ακόμα θες και για την ατονία δοκίμασε βιταμίνες και σίδηρο

Geloios
07-06-11, 15:46
να φάω ας πούμε κανά σνακ τύπου ρυζογκοφρέτα ή να προσθέσω σε κάποιο γεύμα ρύζι?

Geloios
07-06-11, 15:55
όσο αναφορά τις βιταμίνες που ανάφερες , έχεις μήπως ακουστά τις κάψουλες με τ όνομα Σπιρουλίνα ? περιέχει τα εξής ...

Η σπιρουλίνα παράγει όλες τις θρεπτικές τις ουσίες με τη βοήθεια του ηλιακού φωτός και το διοξείδιο του άνθρακα της ατμόσφαιρας. Το κυανό χρώμα οφείλεται σε μια πρωτεΐνη, την φυκοκυανίνη, ενώ το πράσινο στη χλωροφύλλη. Η σπιρουλίνα περιέχει πρωτεΐνη (50 - 70%), λιπίδια (5 - 7%), σάκχαρα (15 - 25%), βιταμίνες (Β1, Β5 και Β6), ιχνοστοιχεία και μέταλλα. Επίσης περιέχει: Βιταμίνη Β12, Σίδηρο, Βιταμίνη Ε, Βήτα Καροτίνη, Αντιοξειδωτικά, Λιπαρά οξέα και Χλωροφύλλη.

έχετε κάτι να προτείνετε σε σκεύασμα?

Ευχαριστώ

sobral
07-06-11, 16:09
Καλησπέρα παιδιά , έχω βάλει σκοπό να χάσω τα περιττά μου κιλά και γι αυτό θα θελα την βοήθεια σας.

Είμαι 1.85 περίπου και 138 κιλά :shock: 38% λίπος... άρχισα μια διατροφή λίγο πολύ με πρότυπο αυτά που είδα/διάβασα στο φόρουμ αλλά θα θελα και μια γνώμη δικιά σας.

Το πρόγραμμα διατροφής που ακολουθώ είναι το εξής

πρωινό --> 1 γιαούρτι 2% με κουάκερ (4-5 κ.σ) και 1 κ.γ μέλι
δεκατιανό ---> 2 σαντουιτσάκια με 4(2-2) φέτες μιλνερ και 2 γαλοπούλα
Μεσημεριανό ---> 1 στήθος κοτόπουλο περιπου 120γρ. μια κουπα καστανο ρυζι και πρασιναδα με 1κ.σ ελαιολαδο
απογευματινό ---> τονος και πρασινάδα με 1κ.σ ελαιολαδο
βραδυνο ----> 1 στηθος κοτοπουλο με πρασιναδα 1κσ ελαιολαδο

Ερωτήσεις ...

1) με τι μπορω να αντικαθιστώ το μεσημεριανό μου ωστε να μην υπαρχει κορεσμος? δλδ το κοτοπουλο
2) Αντι για τονο το απογευμα , επειδη απ οτι ειδα καλο ειναι 2-3 φορες την εβδομαδα να τρωμε λογω των μετάλλων με τι μπορω να το αντικαταστήσω?
3) Χάνω κιλά με αυτό παρ ολα αυτα νιωθω λιγο ατονος/αδυναμος πραγμα που σημαινει οτι δεν κάνω κατι σωστα...

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

1) κάνε εναλλαγές με μοσχάρι φιλετάκι, μπιφτέκια (κοτόπουλου με μπαχαρικά είναι απίστευτα;) )
2) αυγά βραστά με λίγο λαδάκι κ καμιά γλυκοπατάτα ή να πάρεις καμία whey πρωτείνη ή blend και να την κάνεις εσύ γεύμα με κάποιους ξηρούς καρπούς ή/και βρώμη.
3) βάλε λίγο υδατάνθρακα παραπάνω όπως πχ σ είπα παραπάνω με τη γλυκοπατάτα ή υδατάνθρακα από βρώμη που έχει χαμηλό GI. Επίσης δες για πολυβιταμίνη χρειάζεται σε μία δίαιτα (αν έχει ψιλομεγάλες ποσότητες από βιταμίνες συμπλέγματος Β ακόμη καλύτερα). Κάνε κ αερόβια άσκηση στο 65-75% των καρδιακών σφυγμών.
:welcome: στο φόρουμ κιόλας.:)

tolis93
07-06-11, 16:27
μεγαλε!ενα θα σου πω!συκωτι μοσχαρισιο.απολυτα στεγνο.απολυτα θεικο.τιγκα στη πρωτεινη και λιγες θερμιδες.μεταξυ μας βρε σα πολυ τυρι και ψωμι δεν εχεις καθημερινα?για τα τοστακια μιλαω...βεβαια τα τρως νωρις

Geloios
07-06-11, 16:45
μεγαλε!ενα θα σου πω!συκωτι μοσχαρισιο.απολυτα στεγνο.απολυτα θεικο.τιγκα στη πρωτεινη και λιγες θερμιδες.μεταξυ μας βρε σα πολυ τυρι και ψωμι δεν εχεις καθημερινα?για τα τοστακια μιλαω...βεβαια τα τρως νωρις

έχεις δίκιο αλλά λόγω ότι νιώθω αδυναμία όπως προανέφερα έβαλα κάτι παραπάνω ... και όσο το δυνατόν νωρίτερα :)

για δείτε αυτή την βιταμίνη που σας είπα http://www.vitamins.gr/C7D3A036.el.aspx πιστεύετε ότι θα κάνει δουλειά? έχετε να αντιπροτείνεται κάτι καλύτερο?

sorbal σ ευχαριστώ πολύ να σαι καλα!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας


edit: και αυτήν ίσως? http://www.vitamins.gr/1B3B001F.el.aspx

sobral
07-06-11, 17:04
[QUOTE=Geloios;387173]sorbal σ ευχαριστώ πολύ να σαι καλα!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας


τίποτα φίλε. :) χμμμ θα σου έλεγα να μην πάρεις φαρμακείου πολυβιταμίνες είναι ακριβές πολύ και έχουν συνήθως μικρές ποσότητες. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις τις εξής: adam (NOW foods), Opti-men (ON), SuperMulti (Dymatize), Orange Triad (Controlled Labs), Dr Feel Good (SAN), Sterss BComlex +Vit. C (ON).

Geloios
07-06-11, 17:51
sobral νομίζω κατέληξα στις adam softgel :)

αλλά και στην ελλάδα είναι ψιλοακριβές ... :)

sobral
07-06-11, 18:03
sobral νομίζω κατέληξα στις adam softgel :)

αλλά και στην ελλάδα είναι ψιλοακριβές ... :)

δεν έχεις άδικο.:) γενικά όλα ακριβά είναι εδώ αλλά τσπ. Καλή επιλογή πάντως και από πολύ αξιόπιστη εταιρεία.