PDA

Επιστροφή στο Forum : 1η προσπαθεια για Κετογονικη Διατροφη



MichalisPorke
07-06-11, 15:29
Καλησπερα παιδια εφταξα την διατροφη μου με βαση την κετογονικη διαιτα..

Αυτη ειναι τις μερες που δεν παω γυμναστηριο..Για γυμναστιριο θα την ποσταρο λιγο αργοτερα..

1ο)Whey πρωτεινη, πολυβιταμινη + 44 αμυγδαλα

2ο)1 τονο μεγάλο + 2 κουταλιες ελαιολαδο

3ο)2 μπεργερς κοτοπουλο + 2 κουταλακια μαγιονεζα

4ο)4 αυγα ολοκληρα και 1 ασπραδι + 2 κουταλιες ελαιολαδο

5ο)Whey πρωτεινη + 2 κουταλίες ελαιολαδο + αμυγδαλα

ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΗΜΕΡΙΣΙΩΣ: 135 γρ
ΛΙΠΟΣ ΗΜΕΡΙΣΙΩΣ : 152

Πολυ ελαιολαδο παιδια ξερω αλλα λογο του οτι μου ελειψε το Ω3 αν το εχω ετσι προσωρινα ειναι οκ?

GOMI
08-06-11, 11:01
Παρόμοια διατροφή είχα κάνει πριν 2 χρόνια...Βέβαια βλέπω ότι έχεις στο σύνολό τους καλά λιπαρά με μια μικρή εξαίρεση ίσως την μαγιονέζα. Εγώ είχα και σαβούρα μέσα...δηλαδή μπέικον και φουλ κίτρινο τυρί. Αναλογίες 1γρ πρ./ 1,5γρ.λιπ. Είχε αποτελέσματα, αλλά μου δημιούργησε πρόβλημα στο στομάχι το οποίο ακόμα και σήμερα, αν φάω σκέτη πρωτείνη με λιπαρά χωρίς καθόλου υδατάνθρακα νιώθω πόνο και έντονο φούσκωμα.
Επίσης αν πέρασες κατευθείαν σε κέτο χωρίς σταδιακή μείωση υδατανθράκων πιστεύω θα δυσκολευτείς αρκετά. Εφόσον το έχεις αποφασίσει πάντως...απλά να είσαι προσεκτικός και να παρατηρείς τα πάντα..
Για τα υπόλοιπα ας μιλήσουν οι πιο ψαγμένοι...Καλή επιτυχία..

deluxe
08-06-11, 11:24
Το λιπος πρεπει να ειναι περισσοτερο απο την πρωτεϊνη; Δε το νομιζω. Αν και πιστευω υπαρχουν παραχωρησεις στη κετογονικη. Παρομοια κανω, απλα το πρωι τρωω υδατανθρακα, οπως και waxy μετα την προπονηση.

GOMI
08-06-11, 12:27
Ναι, βασικά υπάρχουν αρκετές παραλλαγές...Είχα μετρήσει τα επίπεδα τέστο πριν και μετά και επειδή ήταν οριακά χαμηλά στην πρώτη μέτρηση, μετά από 2μήνες κέτο είχε 3πλασιαστεί. Πάντως με υδατάνθρακα στο πρωινό, έχω την εντύπωση ότι ο οργανισμός δεν μπαίνει ποτέ σε πραγματική κέτωση.

deluxe
08-06-11, 15:00
Γνωμη μου οτι οι κετογονικες διαιτες ( γιατι διατροφες δεν ειναι ) δεν ανηκουν στο bb.

beatshooter
08-06-11, 16:04
Φιλε για πες και την διατροφη τις μερες προπονησης?(κανεις και αεροβιες η μονο βαρη?)

geo28
08-06-11, 16:19
Γνωμη μου οτι οι κετογονικες διαιτες ( γιατι διατροφες δεν ειναι ) δεν ανηκουν στο bb.

και που ανηκουν?στο χωρο του μπαλετου?ρε φιλε λες κατι κουλα σε ορισμενα ποστ παντως...και οι πρωτεινες αφου το λεει και στο αρθρο πρεπει να ναι το πολυ 2χ αλιπη μαζα,παραπανω μπορει να σε βγαλει απτη διαδικασια της κετωσης..ενας καλος μπουσουλας οσον αφορα την αναλογια των μακρος στην κετο ειναι:65%λιπαρα-35% πρωτεινες-5% υ/α..

deluxe
08-06-11, 16:53
Ρε μεγαλε διαιτα ειναι οχι διατροφη. Και διαιτες δε κανουμε στο bb. Τι δε καταλαβαινεις; :weights:

Αν ο στοχος του ειναι να γραμμωσει, τοτε λυπαμαι οτι δε θα το πετυχει.. Πολυ λαδι, πολλοι κρκοι, μαγιονεζα, μπεργερς, τονος καθε ημερα και μεγαλη ποσοτητα αμυγδαλων! Μυϊκο ιστο θα χασεις σιγουρα παντως.

geo28
08-06-11, 17:23
Ρε μεγαλε διαιτα ειναι οχι διατροφη. Και διαιτες δε κανουμε στο bb. Τι δε καταλαβαινεις; :weights:

Αν ο στοχος του ειναι να γραμμωσει, τοτε λυπαμαι οτι δε θα το πετυχει.. Πολυ λαδι, πολλοι κρκοι, μαγιονεζα, μπεργερς, τονος καθε ημερα και μεγαλη ποσοτητα αμυγδαλων! Μυϊκο ιστο θα χασεις σιγουρα παντως.

αυτες τισ αρλουμπες τις λες εμπειρικα η εχεις καμια ερευνα που να λεει ολα αυτα
για την κετο?δεν ακνουμε διαιτες στ ββινγκ?:bowdown:.επισης μ λες οτι οι κροκοι,τ λαδι.και οι ξηροι καρποι ειναι τροφες ακαταλληλες για γραμμωση?

GOMI
08-06-11, 18:30
Θα συμφωνήσω και γω, μόνο από προσωπική πείρα, ότι κάνει και παρακάνει για bb. Το αρνητικό της υπόθεσης είναι στο θέμα υγείας καθώς και στα μειωμένα επίπεδα ενέργειας που ίσως προκαλέσει η έλλειψη υδατανθράκων. Σε μένα όπως ανέφερα και πιο πάνω πάντως, μου άφησε κουσουράκι...Ίσως γιατί την έκανα για διάστημα 2 μηνών, ενώ νομίζω ότι στις 3 τελευταίες εβδομάδες της γράμμωσης θα έχει να δώσει πολύ καλά αποτελέσματα με μειωμένους κινδύνους...Επίσης όπως στην αρχή θέλει σταδιακή μείωση υδατανθράκων...έτσι και μετά την ολοκλήρωσή της, θέλει σταδιακή αύξηση.

MichalisPorke
08-06-11, 18:39
Θα συμφωνήσω και γω, μόνο από προσωπική πείρα, ότι κάνει και παρακάνει για bb. Το αρνητικό της υπόθεσης είναι στο θέμα υγείας καθώς και στα μειωμένα επίπεδα ενέργειας που ίσως προκαλέσει η έλλειψη υδατανθράκων. Σε μένα όπως ανέφερα και πιο πάνω πάντως, μου άφησε κουσουράκι...Ίσως γιατί την έκανα για διάστημα 2 μηνών, ενώ νομίζω ότι στις 3 τελευταίες εβδομάδες της γράμμωσης θα έχει να δώσει πολύ καλά αποτελέσματα με μειωμένους κινδύνους...Επίσης όπως στην αρχή θέλει σταδιακή μείωση υδατανθράκων...έτσι και μετά την ολοκλήρωσή της, θέλει σταδιακή αύξηση.

Aκριβος τις τελυταιες εβδομαδες πιστευω κανει δουλεια για ενα καλο στεγνωμα..deluxe
εγω παντως διαφωνω μαζι σου..Τι δηλαδη ο τονος και τα μπεργκερς δεν κανουν στη διατροφη ενως bodybuilder?

COBRA_STYLE
08-06-11, 18:57
δεν μπορω να καταλαβω γιατι τετοιο κολλημα...αμα κανεις refeed ενα 24-48ωρο καθε σ/κ...Σαββατο και Κυριακη δεν βλεπω που ειναι το προβλημα...και εξαλλου δεν μηδενιζεις τους υ/ες κιολας μεσα στη βδομαδα...και τα κιλα φευγουν αερας κατα τη γνωμη μου...καθε μερα χανω 200-250 γρ περιπου...σε δυναμη δεν εχω πεσει

deluxe
08-06-11, 19:05
αυτες τισ αρλουμπες τις λες εμπειρικα η εχεις καμια ερευνα που να λεει ολα αυτα
για την κετο?δεν ακνουμε διαιτες στ ββινγκ?:bowdown:.επισης μ λες οτι οι κροκοι,τ λαδι.και οι ξηροι καρποι ειναι τροφες ακαταλληλες για γραμμωση?Ειπα γνωμη μου; Ευχαριστω, γεια σας.

lef
08-06-11, 19:51
δεν μπορω να καταλαβω γιατι τετοιο κολλημα...αμα κανεις refeed ενα 24-48ωρο καθε σ/κ...Σαββατο και Κυριακη δεν βλεπω που ειναι το προβλημα...και εξαλλου δεν μηδενιζεις τους υ/ες κιολας μεσα στη βδομαδα...και τα κιλα φευγουν αερας κατα τη γνωμη μου...καθε μερα χανω 200-250 γρ περιπου...σε δυναμη δεν εχω πεσει

για πες ρε κομπρα αν δεν βαριεσαι πως ειναι περιπου η διατροφη σου

SeXperT
08-06-11, 20:29
δεν μπορω να καταλαβω γιατι τετοιο κολλημα...αμα κανεις refeed ενα 24-48ωρο καθε σ/κ...Σαββατο και Κυριακη δεν βλεπω που ειναι το προβλημα...και εξαλλου δεν μηδενιζεις τους υ/ες κιολας μεσα στη βδομαδα...και τα κιλα φευγουν αερας κατα τη γνωμη μου...καθε μερα χανω 200-250 γρ περιπου...σε δυναμη δεν εχω πεσει

+1 ακριβως το ιδιο κανω... τα κιλα φευγουν αερα... και χωρις μηδενισμο των υδατ/ων, μονο πρωι βρωμη και μεταπροπονητικο υδατ/κα εγω. και χωρις κρεατινη φετος δεν εχω πεσει σε δυναμη σχεδον καθολου...


porke μου αρεσε η διατροφη σου, απλα θα εβγαζα την μαγιο και θα εβαζα πρασσιναδα+ελαιολαδο εγω...
τα μπιφτεκια κοτοπουλου να υποθεσω ειναι απο χασαπη και οχι απο goodys...

και εχεις κανει καποιο λαθος... χοντρικα υπολογιζω οτι σε καθε γευμα εχεις 30γρ πρωτεινης. 30χ5=150 γρ πρωτεινη πρεπει να εχεις... για ξαναδες το... γιατι κι εγω κατι τετοιο κανω για αυτο στο λεω...

COBRA_STYLE
08-06-11, 20:36
για πες ρε κομπρα αν δεν βαριεσαι πως ειναι περιπου η διατροφη σου

δεν ειναι σταθερη αλλα θα σου πω περιπου....το πρωι ομελετα με 6-7 ασπραδια και 4-5 κροκους ή καρυδια με γαλοπουλα και cottage...δεκατιανο(οποτε προλαβαινω) το

ιδιο με το μεσημεριανο συνηθως,δλδ κοτοπουλο/ψαρι/μοσχαρι/χοιρινο/οσπρια με 2-3 κουταλιες του γλυκου ταχινι....μεσημεριανο το ιδιο με πριν συν γλυκοπατατα/ρυζι/ψωμι

μαυρο χωρις το ταχινι(μπορει να προσθεσω παραπανω ελαιολαδο στο φαι)...μετα προπονα,μετα ο,τι και το μεσημερι χωρις υ/α και το βραδυ μπορει λιγο cottage με

καρυδια/αμυγδαλα και γαλοπουλα...καπως ετσι παιζει...δε μετραω θερμιδες

lef
08-06-11, 20:40
δεν ειναι σταθερη αλλα θα σου πω περιπου....το πρωι ομελετα με 6-7 ασπραδια και 4-5 κροκους ή καρυδια με γαλοπουλα και cottage...δεκατιανο(οποτε προλαβαινω) το

ιδιο με το μεσημεριανο συνηθως,δλδ κοτοπουλο/ψαρι/μοσχαρι/χοιρινο/οσπρια με 2-3 κουταλιες του γλυκου ταχινι....μεσημεριανο το ιδιο με πριν συν γλυκοπατατα/ρυζι/ψωμι

μαυρο χωρις το ταχινι(μπορει να προσθεσω παραπανω ελαιολαδο στο φαι)...μετα προπονα,μετα ο,τι και το μεσημερι χωρις υ/α και το βραδυ μπορει λιγο cottage με

καρυδια/αμυγδαλα και γαλοπουλα...καπως ετσι παιζει...δε μετραω θερμιδες

μετα ρε δεν εχεις καθολου υ/α?
φανταζομαι δεν εχεις ουτε λιπαρα.τι τρως ρε?σκετο κοτοπουλο:green:
κ πριν ποσο υ/α βαζεις στο περιπου

MichalisPorke
08-06-11, 20:52
+1 ακριβως το ιδιο κανω... τα κιλα φευγουν αερα... και χωρις μηδενισμο των υδατ/ων, μονο πρωι βρωμη και μεταπροπονητικο υδατ/κα εγω. και χωρις κρεατινη φετος δεν εχω πεσει σε δυναμη σχεδον καθολου...


porke μου αρεσε η διατροφη σου, απλα θα εβγαζα την μαγιο και θα εβαζα πρασσιναδα+ελαιολαδο εγω...
τα μπιφτεκια κοτοπουλου να υποθεσω ειναι απο χασαπη και οχι απο goodys...

και εχεις κανει καποιο λαθος... χοντρικα υπολογιζω οτι σε καθε γευμα εχεις 30γρ πρωτεινης. 30χ5=150 γρ πρωτεινη πρεπει να εχεις... για ξαναδες το... γιατι κι εγω κατι τετοιο κανω για αυτο στο λεω...

28 γρ εχω στο καθε γευμα:P..Εννοειτε τα μπιφτεικια δεν ειναι απο goodys!:green:

beatshooter
20-06-11, 16:57
Καλησπερα παιδια εφταξα την διατροφη μου με βαση την κετογονικη διαιτα..

Αυτη ειναι τις μερες που δεν παω γυμναστηριο..Για γυμναστιριο θα την ποσταρο λιγο αργοτερα..

1ο)Whey πρωτεινη, πολυβιταμινη + 44 αμυγδαλα

2ο)1 τονο μεγάλο + 2 κουταλιες ελαιολαδο

3ο)2 μπεργερς κοτοπουλο + 2 κουταλακια μαγιονεζα

4ο)4 αυγα ολοκληρα και 1 ασπραδι + 2 κουταλιες ελαιολαδο

5ο)Whey πρωτεινη + 2 κουταλίες ελαιολαδο + αμυγδαλα

ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΗΜΕΡΙΣΙΩΣ: 135 γρ
ΛΙΠΟΣ ΗΜΕΡΙΣΙΩΣ : 152

Πολυ ελαιολαδο παιδια ξερω αλλα λογο του οτι μου ελειψε το Ω3 αν το εχω ετσι προσωρινα ειναι οκ?

Την αρχισες?ειδες αποτελεσματα?