PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΓΡΑΜΜΩΣΗ



Thanasis94
07-06-11, 23:24
Καλησπερα σας,
θελω οποιος γνωριζει κατι σχετικα με την διατροφη γραμμωσης να μου απαντησει...
καταρχην ειμαι 17 χρονων εχω υψος 1.80 και ειμαι 66 κιλα και ασχολουμαι 8 χρονια με τον στιβο και προσπαθω να κανω μια καλη γραμμωση κοιλιακων αλλα ακομα δεν εχω πετυχει το θεμιτο αποτελεσμα.
Ακολουθω το παρακατω προγραμμα διατροφης μαζι με συστηματικη προπονηση,δηλαδη για να γινω πιο συγκεκριμενος η προπονηση μου αποτελειται απο τρεξιμο εντονο η στατικο ποδηλατο + κοιλιακους+ βαρακια+καμψεις+ελξεις και αυτην την προπονηση την κανω 3-4 φορες την βδομαδα...
τωρα το προγραμμα διατροφης που ακολουθω το εβγαλα εγω αφου διαβασα καποια πραγματα για το θεμα της γραμμωσης...

το προγραμμα ειναι το εξης:

πρωι 08:00 η 9:00 2 φρυγανιες + 1 ποτηρι ζεστο τσάι ή μούσλι σπιτικο το οποιο περιεχει (10 αμυγδαλα,2-3 καρυδια,1 κουταλια της σουπας μελι,1 αποξηραμενο βερικοκο,1 κουταλια της σουπας σταφιδες,1 μπανανα,2 κουταλιες της σουπας quaker και 500ml γαλα ολα αυτα σε ενα μπολ...

μετα απο τρεις ωρες δηλαδη κατα της 11 με 12 η ωρα κανω την προπονηση

μεσημερι 14:00-15:00 στηθος κοτοπουλο η καποιο ψαρι + ρυζι και μια φορα την βδομαδα φακες η φασολια και μια σαλατα απο ινωδη λαχανικα σηνυθος : ντοματα,μπροκολο,μαρουλι

17:00 - 18:00 κρεας(μοσχαρισιο,γαλοπουλας,κοτοπουλο) + ρυζι η 2 αυγα και μια σαλατα απο ινωδη λαχανικα σηνυθος: ντοματα,μπροκολο,μαρουλι

20:00 - 21:00 τονο + σαλατα απο ινωδη λαχανικα

αυτο ειναι το προγραμμα μου και επισης πινω 8-10 ποτηρια νερο τη μερα
και ελαχιστους χυμους 2-3 την βδομαδα και παντα φυσικους
Τωρα αυτο το προγραμμα ειναι σωστο η λυπει κατι η να βγαλω κατι και να το αντικαταστησω με κατι αλλο?
και επισης τα τοστ με γαλοπουλα και κασερι για διατροφη γραμμωσης κανουν η λειτουργουν αρνητικα ωστε να πετυχω ενα θεμιτο αποτελεσμα και ο καγιανας με αυγα,ντοματα,τυρι και σαλτσα στο τηγανι κανει για γραμμωση η οχι?
οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει,ευχαριστω προκαταβολικα!!

Kaloutsikos
11-06-11, 19:44
Εδώ γράφουμε σε ότι αφορά τα προγράμματα προπόνησης,
κάνε ένα κόπο και πάν το στα θέματα με τις διατροφές. :thumbup:

sTeLaKoS
15-06-11, 00:14
Θανάση θα σε απογοητεύσω.

Τα κιλά σου σε σχέση με το ύψος σου είναι πολύ λίγα, πράγμα που σημαίνει πως δεν έχεις αρκετή μυικότητα. Τρως πολύ λίγο, πρέπει να προσθέσεις γεύματα αλλά και να ανεβάσεις τις ποσότητες.
Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να βάλεις κιλάκια σιγά σιγά. Εντάξει καλοκαίρι είναι, μη πλακωθείς στο φαί και λιπώσεις πολύ αλλά το να γραμμώσεις το βλέπω λάθος.