PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυξηση βαρους



alex22
08-06-11, 15:36
Γεια σας, ειμαι ομογενης Ελληνας στην Φινλανδια κ ενδιαφερομαι να αυξησω βαρος
ειμαι 22 χρονων 193 υψος κ 73κιλα, θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε πιοσ ειναι ο καλυτερος τροπος να παρω κιλα(συμπληρωματα) κ τι προπονηση χρειαζετε να ακολουθησω. Παραληλα ομως εργαζομαι οπως αποκαλουμε στην Ελλαδα οικοδομη δηλ μια εργασια στην οπια γυμναζονται αρκετα οι μυς αν αυτο εχει σημασια..α κ πριν κλεισω περιπου την ημερα καταωαλωνω 2000 θερμιδες...

ευχαριστω εκ των προτερων

tolis93
09-06-11, 11:12
Γεια σας, ειμαι ομογενης Ελληνας στην Φινλανδια κ ενδιαφερομαι να αυξησω βαρος
ειμαι 22 χρονων 193 υψος κ 73κιλα, θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε πιοσ ειναι ο καλυτερος τροπος να παρω κιλα(συμπληρωματα) κ τι προπονηση χρειαζετε να ακολουθησω. Παραληλα ομως εργαζομαι οπως αποκαλουμε στην Ελλαδα οικοδομη δηλ μια εργασια στην οπια γυμναζονται αρκετα οι μυς αν αυτο εχει σημασια..α κ πριν κλεισω περιπου την ημερα καταωαλωνω 2000 θερμιδες...

ευχαριστω εκ των προτερων
για μενα αδερφε αν δεν κανεςι γυμναστικη καταναλωνεις λιγες.επιδη εχουμε περιπου ιδιο υψος (εγω ειμαι 192) και περιπου ιδιο βαρος(77 κιλα εγω).βασικα πως το καταφερες αυτο ρε αδερφε?εγω με 77 κιλα κ ειμαι 3 κοκκαλα τωρα:P
καταναλωνε 2300-2400 αν θες τη γνωμη μου.και αυξανε σταδιακα για να παρεις σωστο βαρος.οταν βλεπεις πως τσιμπας μισο κιλακι τη βδομαδα σημαινει 3500 τη βδομαδα παραπανω αρα γυρω στις 500 συν απο αυτες π χρειαζεσαι τη μερα.Τωρα για συμπληρωματα και εγω ασχετος ειμαι δε ξερω να σου πω.

Panosss
09-06-11, 12:12
Φίλε, παίρνεις ελάχιστες θερμίδες καθημερινά.
Σύμφωνα με τα στοιχεία σου, έχεις BMR 1900.
Κοινώς αν κάθεσαι όλο το 24ωρο ξαπλωμένος ακούνητος ο οργανισμός σου θέλει 1900 θερμίδες για να διατηρηθεί. Με τις 2000 που παίρνεις, καταλαβαίνεις οτι είσαι σα να μην κάνεις τίποτα την ημέρα. Αφου δουλεύεις οικοδομή, χρειάζεσαι πάνω απο 3000 θερμίδες την ημέρα για να παραμένεις στα κιλά σου.

Αν θέλεις να βάλεις βάρος, εννοείται οτι πρέπει να πας και πάνω απο αυτές (3000+ που χρειάζεσαι για να παραμείνεις συν τις επιπλέον). Οι επιπλέον που χρειάζεσαι για να αρχίσεις να βάζεις βάρος, θα πρέπει να είναι 300 με 400 την ημέρα και φυσικά επειδή όλα αυτά είναι ενδεικτικά, θα παρακολουθείς την πορεία σου και ανάλογα θα πράξεις.

giannis64
09-06-11, 14:50
ένα είναι το σίγουρο. πως με συμπληρώματα δεν θα βάλεις ποτέ κιλά.
αυτό στο εγγυούμαι..
αρχησε να ανεβάζεις σιγά σιγά τις ποσότητες του φαγητού σου και όλα θα πάνε καλά. πρόσεχε μόνο να έχεις όσο το δυνατόν καθαρό φαγητό.
και κάτι ακόμα. τα κιλά μπαίνουν με τον υδατάνθρακα. οπότε έχε τον νου σου στις αναλογίες που θα έχεις.

διαβασε και αυτα

70 τροποι για να θρέψετε τους μυς σας (Μέρος I) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9587-70-τροποι-για-να-θρέψετε-τους-μυς-σας-(Μέρος-I))

70 τροποι για να θρέψετε τους μυς σας (Μέρος ΙΙ) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10819-70-τροποι-για-να-θρέψετε-τους-μυς-σας-(Μέρος-ΙΙ))