PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη



psilos85
08-06-11, 22:59
Γεια σας και απο μενα:welcome::welcome:

Σας παραθετω το προγραμμα διατροφης μου:
Πρωινο (08:00)
Πιτακι βρωμης (4 ασπραδια, 1 κροκος, 40γρ βρωμη)

Σνακ (11:00)
Τοστ με πολυσπορο ψωμι, 2 φετες γαλοπουλα, 1 κουταλακι του γλυκου cottage
1 scoop whey

Μεσημεριανο (14:00)
Κοτοπουλο, η γαλοπουλα, ή σολωμο με σαλατα εποχης και 100 γρ καστανο ρυζι

19:00 Προπονηση

Μεταπροπονητικο (21:00)
2 scoop whey

Αυτη τη στιγμη ειμαι στα 88 κιλα με 24% περιπου λιπος.

Στοχος μου ειναι να πεσω σε λιπος οσο γινεται προς το παρον.

ΥΓ Κανω 4 φορες την εβδομαδα προπ, παντα με 45λεπτο αεροβιο, και ξεκινησα και ενα κυκλο με το thermocuts

Txc
09-06-11, 09:19
για μενα ειναι πολυ καλη η διατροφη αυτη...

Τα κιλα σου δεν εχουν σημασια, σημασια εχει η αλιπης μυικη σου μαζα ωστε να υπολογισεις την ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζεσε την ημερα...

Αν ο στοχος σου ειναι να χασεις κιλα ( λιπος ) και να διατηρησεις - χτισεις μυικο ιστο, πιστευω θα τα καταφερεις με αυτη τη διατροφη και σωστη προπονα...

Θα προτεινα να επινες ενα σκουπ γουει καπακι μολις ξυπνας το πρωι και μετα απο κανα μισαωρο να παιρνεις το πρωτο σου στερεο γευμα...

Panosss
09-06-11, 09:38
Κατ' αρχάς υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση νηστείας μεταξύ μεσημεριανού και προπόνησης

psilos85
09-06-11, 10:25
Μου το ειχε προτεινει ο εργοφυσιολογος μου αυτο για να εχω πιο αμεση καυση λιπους

Panosss
09-06-11, 10:56
Έχω ισχυρότατες αντιρρήσεις.
Εαν ήταν το πρωί, πριν απο αερόβια, τότε ναι θα σου έκανε καλό η νηστεία.
Αλλά το απόγευμα να πας νηστικός (5 ώρες μεσοδιάστημα) για προπόνηση με βάρη είναι... ανήκουστο!!!

Προσωπικά, είδα ΤΕ ΡΑ ΣΤΙ Α διαφορά όταν έφερα το γεύμα (μεσημεριανό) που είχα πριν το γυμναστήριο κατα 1 ώρα πιο κοντά στην προπόνηση (απο 3 ώρες πριν, το έκανα 2 ώρες πριν). Δεν μιλάμε για 5 ώρες... έχεις αδειάσει εντελώς απο ενέργεια, κατά πολύ μεγάλο ποσοστό είσαι σε καταβολικό στάδιο ήδη και ξεκινάς και ασκήσεις αντίστασης!!! :shock:
Μόνο ως ανέκδοτο μπορώ να το εκλάβω.

ΥΓ: Μην ξεχνάς οτι η κυριότερη αιτία καύσης λίπους είναι... οι μυς σου. Αν δεν τους χτίσεις, δεν θα καίς περισσσότερο λίπος και θα καις και τους ίδιους αντι για λίπος. Οι ασκήσεις πρέπει να είναι υψηλής έντασης και όχι ψόφιες (αν δεν έχεις ενέργεια, πως να μην είναι ψόφιες, εδώ που τα λέμε)

psilos85
09-06-11, 13:34
να μεταθεσω αν ειναι το scoop του πρωινου 2 ωρες πριν την προπονηση? αλλιως τι αλλο προτεινεις για σνακ εκεινη την ωρα?

Panosss
09-06-11, 13:49
Θα σου πω τι κάνω εγώ.
2 ώρες πρίν, κανονικό φαγητό (χωρίς πρασινάδα όμως γιατί θα φουσκώσω πολύ).
15 λεπτά πριν το gym, μισό σκουπ whey.

1 σκουπ, 2 ώρες πριν... όταν θα πας στο gym θα έχει εξαφανιστεί και απο υδατάνθρακα... τίποτα ξανά. Φρόντισε 1 ώρα περίπου (και λιγότερο) πριν το γυμναστήριο να παίρνεις υδατάνθρακα για να έχεις δύναμη να βγάλεις σωστά τις ασκήσεις σου.

Για εμένα, πήγαινε την Whey στο πρωινό και σπάσε την whey του μεταπροπονητικού σε 1,5 σκουπ και το υπόλοιπο μισό βάλτο το βράδυ μαζί με 200 γρ γιαούρτι 2% στραγγιστό