PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμες για διατροφη



conman
10-06-11, 04:18
Hello!!!Guys (and girls) 8α ηθελα τν γνωμη σας πανω σε αυτν την διατροφη. ΕΙμαι 1,80 και 80-81 κιλα με λιγο σχετικα λιπος πανω μου (οι κοιλικοι ψιλοφαινονται ..το θεμα ειναι να φανουν για τα καλα :P )...κ 8ελω να χασω λιπος,χωρισ ωστοσο ιδιαιτερη βιασυνη...thanx για τον χρονο σας :toast:


Γευμα 1
100 γραμ βρώμη
40 γραμ whey
1 κουτ. σουπας μελι

Γευμα 2
τοστ με μαυρο ψωμι,2 φετες τυρι light 2 φετες γαλοπουλα/ 50 γρ βρωμη 20gr whey

Γευμα 3:Μεταπροπονητικο (75γρ δεξτροζη + 40 whey)

Γευμα 4 150 γρ κοτοπουλο / 150γρ μοσχαρι /200 γρ ψαρι + μακαρονια ολικης/καστανο ρυζι/πατατα βραστη (κανονικη μεριδα)

Γευμα 5 150 γρ κοτοπουλο / 150γρ μοσχαρι /200 γρ ψαρι + μια φετα μαυρο ψωμι + βραστα λαχανικα

Γευμα 6 30γρ πρωτεινη αργης απορροφησης /γιαουρτι στραγγιστο 2 %

GyM=life
10-06-11, 04:48
Hello!!!Guys (and girls) 8α ηθελα τν γνωμη σας πανω σε αυτν την διατροφη. ΕΙμαι 1,80 και 80-81 κιλα με λιγο σχετικα λιπος πανω μου (οι κοιλικοι ψιλοφαινονται ..το θεμα ειναι να φανουν για τα καλα :P )...κ 8ελω να χασω λιπος,χωρισ ωστοσο ιδιαιτερη βιασυνη...thanx για τον χρονο σας :toast:


Γευμα 1
100 γραμ βρώμη
40 γραμ whey
1 κουτ. σουπας μελι

Γευμα 2
τοστ με μαυρο ψωμι,2 φετες τυρι light 2 φετες γαλοπουλα/ 50 γρ βρωμη 20gr whey

Γευμα 3:Μεταπροπονητικο (75γρ δεξτροζη + 40 whey)

Γευμα 4 150 γρ κοτοπουλο / 150γρ μοσχαρι /200 γρ ψαρι + μακαρονια ολικης/καστανο ρυζι/πατατα βραστη (κανονικη μεριδα)

Γευμα 5 150 γρ κοτοπουλο / 150γρ μοσχαρι /200 γρ ψαρι + μια φετα μαυρο ψωμι + βραστα λαχανικα

Γευμα 6 30γρ πρωτεινη αργης απορροφησης /γιαουρτι στραγγιστο 2 %

καταρχας αν εισαι 80 κιλα και 1.80 υψος και "ψιλοφαινονται" οι κιλοιακοι...αστο καλυτερα:P χρειαζεσαι μυικη μαζα π σιγουρα θα υστερεις....φαε φαγακι καλιτερα για φετος:D

sTeLaKoS
10-06-11, 15:21
Μη κατέβεις υποθερμιδικά, κάνε κάποιες αλλαγές κρατώντας τις θερμίδες σου σε επίπεδο συντήρησης.:thumbup:

Θα σου λεγα να αφαιρέσεις το μέλι απ' το πρωινό, και να μειώσεις στο μισό τη ποσότητα της δεξτρόζης στο μεταπροπονητικό.
Προσπάθησε να αντικαταστήσεις τα μακαρόνια και τα ψωμιά(ακόμη και τα ολικής) με ρύζι.
Στο βραδινό βάλε μερικά καρύδια ως πηγή λιπαρών Ω3.

conman
10-06-11, 22:02
καταρχας αν εισαι 80 κιλα και 1.80 υψος και "ψιλοφαινονται" οι κιλοιακοι...αστο καλυτερα:P χρειαζεσαι μυικη μαζα π σιγουρα θα υστερεις....φαε φαγακι καλιτερα για φετος:D

το οτι υστερω ειναι σχετικο με τι στοχουσ εχω...γενικα δν 8ελω να ανεβω πολυ ακομα σε κιλα(ειδη εβαλα 9-10 αρκετα ποιοτικα απο το καλοκαιρι),δλδ max 85 αλιπα. :shock: βασικα 8α ηθελα να πεσω σε λιποσ οσο μπορω,καλοκαιρι ετσι κι αλλιως δν ειναι το ιδανικο για ογκο κ λογω ορεξησ αλλα και λογω...παραλιας :green:

conman
10-06-11, 22:17
Μη κατέβεις υποθερμιδικά, κάνε κάποιες αλλαγές κρατώντας τις θερμίδες σου σε επίπεδο συντήρησης.:thumbup:

Θα σου λεγα να αφαιρέσεις το μέλι απ' το πρωινό, και να μειώσεις στο μισό τη ποσότητα της δεξτρόζης στο μεταπροπονητικό.
Προσπάθησε να αντικαταστήσεις τα μακαρόνια και τα ψωμιά(ακόμη και τα ολικής) με ρύζι.
Στο βραδινό βάλε μερικά καρύδια ως πηγή λιπαρών Ω3.

:thumbup: το προβλημα μου ειναι οτι το ρυζι το βαριεμαι πολυ γρηγορα,γι αυτο το εχω ριξει στα μακαρονια. :unsure:
για ω-3 σκεφτομαι να παρω και κανα λινελαιο,
παντως για τα καρυδια δν το ηξερα οτι ειχαν ω-3(καλη φαση ),οποτε κατα εποχεσ επαιρνα κατι καψουλεσ με fish oil αλλα μου εχουν τελειωσει

bb-fitness
19-08-11, 21:11
:thumbup: το προβλημα μου ειναι οτι το ρυζι το βαριεμαι πολυ γρηγορα,γι αυτο το εχω ριξει στα μακαρονια. :unsure:
για ω-3 σκεφτομαι να παρω και κανα λινελαιο,
παντως για τα καρυδια δν το ηξερα οτι ειχαν ω-3(καλη φαση ),οποτε κατα εποχεσ επαιρνα κατι καψουλεσ με fish oil αλλα μου εχουν τελειωσει

μην παρεις λινελαιο.αυξανει τα οιστρογονα.θα μπορουσες να παρεις λιναροσπορο ή μουρουνελαιο το οποιο εχει και βιταμινες A,D,E ενω αλλα ιχθυελαια δεν εχουν κανε και ενα search για krik oil.ασε τις καψουλες αν δεν ειναι κανονικο ψαρολαδο δεν κανει δουλεια.
γενικα τα ιχθυελαια ειναι αντιφλεγμονωδη(γιαυτο μην βαλεις ποτε ιχθυελαιο σε οποιοδηποτε γευμα μετα την προπονηση γιατι την θελεις τη φλεγμονη την θελεις)κανουν καλο στη λιπανση των αρθρωσεων,βοηθουν στον εγκεφαλο και σε πολλα αλλα.

Txc
19-08-11, 21:24
Εγω θα ελεγα να φας τονο αν θελεις ω3, ουτε λιπος εχει, τιγκα στην πρωτεινη, τα καρυδια εχουν λιπαρα, καλα λιπαρα μεν, αλλα λιπαρα...

Ασε τα καρυδια για τον ογκο λεω εγω τωρα...

Γενικα εχεις πολυ υδατανθρακα, εγω που δεν κανω γραμμωση, τροω λιγοτερο :green:

75γρ δεξτροζη που παιρνεις ειναι για ογκο, 0.5γρ θελεις ανα κιλο μυικης μαζας στην γραμμωση...

Ποση πρωτεινη εχεις συνολικα?

Βγαλε το ψωμι απο το 5ο γευμα...

Να πω και κατι ασχετο, γιατι μου φαινετε οτι μονο εγω τροω φρουτα?
Μηπως να τα βγαλω?
Ολοι με πολυβιταμινες τι βγαζουν, για να μην παρουν φρουκτοζη? Γιατι ολοι οι διατροφολογοι λενε << φατε αφθονα φρουτα >>?