PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή και Λιπώδες Ήπαρ



kabamaru
10-06-11, 13:13
...........

thegravijia
10-06-11, 13:53
κατι παρομοιο ειχα και γω .
απλα πρεπει να κοιτας να κρατας χαμηλα ποσοστο λιπους
βαλε αεροβιο - δεν ξερω αν οντος βοηθαει το αεροβιο αλλα σε μενα εκανε ηταν κανονικα οι τιμες

πηγαινε σε κανα γιατρο -ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ - δηλ μην μεινεις στη γνωμη του ενος
απλα αυτα που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εισαι 1.80 κ στα 85 σου σκασε
εμενα ειχαν αρχισει να τσιμπανε στα 100κιλαα

sak
10-06-11, 14:09
...και εγω ειχα το ιδιο θεμα (μαλιστα με τον thegravijia το ειχαμε ψιλοσυζητησει). Το καλο ειναι οτι με διατροφη και διαιτα επανερχονται στα φυσιολογικα. Οντως καλα θα ειναι να εχεις και την γνωμη καποιου αλλου γιατρου αλλα οπως και να εχει οι αιματολογικες θα σε δειχουν τι "παιζει". Οπωτε αν ξεκινησεις να βαζεις παλι κιλα κανε ανα τακτα διαστηματα εξετασεις αιματολογικες, για το συκωτι μονο, δεν χρειαζετε φυσικα να κανεις καθε φορα γενικη, για να βλεπεις που βρισκεσαι. Και φυσικα οχι αλλκολ, εγω απο εκει την επαθα πιο πολυ και απο χαλια διατροφη, τα κιλα μου ηταν λιγα σχετικα αλλα ειχα αρκετο ποσοστο λιπους. Οχι αλλκολ λοιπον , προσεγμενη διατροφη ,αρκετο νερο και φυσικα εξετασεις για το συκωτι για να βλεπεις που βρισκεσαι. Αυτη ειναι η γνωμη μου και επι της ευκαιριας θα πρεπει να κανω και εγω εξετασεις για να δω που βρισκομαι αφου εχω να κανω πανω απο χρονο!

kabamaru
10-06-11, 14:46
..............

thegravijia
10-06-11, 14:50
...και εγω ειχα το ιδιο θεμα (μαλιστα με τον thegravijia το ειχαμε ψιλοσυζητησει). Το καλο ειναι οτι με διατροφη και διαιτα επανερχονται στα φυσιολογικα. Οντως καλα θα ειναι να εχεις και την γνωμη καποιου αλλου γιατρου αλλα οπως και να εχει οι αιματολογικες θα σε δειχουν τι "παιζει". Οπωτε αν ξεκινησεις να βαζεις παλι κιλα κανε ανα τακτα διαστηματα εξετασεις αιματολογικες, για το συκωτι μονο, δεν χρειαζετε φυσικα να κανεις καθε φορα γενικη, για να βλεπεις που βρισκεσαι. Και φυσικα οχι αλλκολ, εγω απο εκει την επαθα πιο πολυ και απο χαλια διατροφη, τα κιλα μου ηταν λιγα σχετικα αλλα ειχα αρκετο ποσοστο λιπους. Οχι αλλκολ λοιπον , προσεγμενη διατροφη ,αρκετο νερο και φυσικα εξετασεις για το συκωτι για να βλεπεις που βρισκεσαι. Αυτη ειναι η γνωμη μου και επι της ευκαιριας θα πρεπει να κανω και εγω εξετασεις για να δω που βρισκομαι αφου εχω να κανω πανω απο χρονο!

αυτο ειναι το θεμα να κρατας χαμηλο ποσοστο λιπους .
οταν λεω χαμηλο οχι για το ββ
στα φυσιολογικα πλαισια που πρεπει να χει ενας ενηλικας δηλ οχι πανω απο 20%

kabamaru γι αυτο σου πα βαλε αεροβιο ακομα και στον ογκο βοηθαει αρκετα...

thegravijia
10-06-11, 14:51
και εμενα μου φανηκε παραξενο παιδια οταν το εμαθα .δεν το περημενα Αλκοόλ Δεν εχω βαλει στο στομα μου ποτε αλλα Δυστυχώς οταν βγηκε ο υπέρηχος :unsure: αλλα βλεπεις ειχα ταραξει και τα σουβλακια ο φελος :P τεσπα απο οτι καταλαβα πρωτεινες αμα ειμαι προσεχτικός μπορω να περνω; αμα ξερετε κανα γιατρο τσακαλι απο αθηνα παιδια στειλτε μου κανα τηλ με πμ Γιατι με τον δικο μου θα μεινω 60 κιλα στο τελος :banana:
αθηνα δν ξερω ...ισως πρεπει να πας σε κανα αθλιατρο ...
σε υπατολογο πηγες ετσι ?

οι πρωτεινες - κρεατινες κτλ δεν παιζουν ρολο στο λιπωδες συκωτι

δηλ τι να πιεις μια whey μετα την προπονηση τι να φας κοτοπουλο - το ιδιο ειναι

sak
10-06-11, 15:21
εγω ειχα κανει υπερηχο που μεταξυ των αλλων μου ειδε γενικα ολο το "συστημα" (εκτος απο το συκωτι, τα νεφρα,εντερα, αναρτησεις βολαν κ.τ.λ. :green:) και μετα πηγα σε ενα διατροφολογο που μου μετρησε το ποσοστο λιπους και μου εβγαλε την αναλογη διαιτα για ενα μηνα, τον ειπα βεβαια το προβλημα που ειχα. Πιστευω ολο και καποιο τετοιο γιατρο, που να κανει υπερηχο, θα βρεις στην Αθηνα.

thegravijia
10-06-11, 15:41
εγω ειχα κανει υπερηχο που μεταξυ των αλλων μου ειδε γενικα ολο το "συστημα" (εκτος απο το συκωτι, τα νεφρα,εντερα, αναρτησεις βολαν κ.τ.λ. :green:) και μετα πηγα σε ενα διατροφολογο που μου μετρησε το ποσοστο λιπους και μου εβγαλε την αναλογη διαιτα για ενα μηνα, τον ειπα βεβαια το προβλημα που ειχα. Πιστευω ολο και καποιο τετοιο γιατρο, που να κανει υπερηχο, θα βρεις στην Αθηνα.
μετα ξαναμπηκες στον ογκο ποτε
?
τοτε οι τιμες πως ηταν?

sak
10-06-11, 16:15
κοιτα, λογο του οτι δουλευω βραδυ μια -δυο φορες την εβδομαδα πινουμε κανα ποτακι παραπανω, οι τιμες μια ανεβαινουν μια κατεβαινουν μολις ψιλοπροσεξω λιγο. δεν ειναι κατι στανταρ ποτε θα σου ανεβουν οι τιμες ,αν δηλ εισαι στον ογκο ή οχι αλλα παιζουνε ρολο και αλλα πραγματα, και ειναι και στον οργανισμο... οπως και να εχει οταν εισαι σε ογκο ,αφου τρως παραπανω και εχεις ενα ψιλο-ιστορικο, γενικα μιλαω, λογικο ειναι να ανεβουνε καπως... το θεμα ειναι οτι με λιγο προσοχη και παρακολουθηση το κοντρολαρεις, αφου αν δεις στις εξετασεις λιγο ανεβασμενη τιμη , ξερεις τι να κανεις... και εγω μη νομιζεις, τωρα τελευταια το εχω αφησει λιγο το θεμα, θελει να κανω εξετασεις να δω που βρισκομαι γιατι εχει καιρο απο την τελευταια φορα που πηγα.

kabamaru
10-06-11, 16:41
εγω ειχα κανει υπερηχο που μεταξυ των αλλων μου ειδε γενικα ολο το "συστημα" (εκτος απο το συκωτι, τα νεφρα,εντερα, αναρτησεις βολαν κ.τ.λ. :green:) και μετα πηγα σε ενα διατροφολογο που μου μετρησε το ποσοστο λιπους και μου εβγαλε την αναλογη διαιτα για ενα μηνα, τον ειπα βεβαια το προβλημα που ειχα. Πιστευω ολο και καποιο τετοιο γιατρο, που να κανει υπερηχο, θα βρεις στην Αθηνα. ειχα κανει Υπερηχογράφημα ανω και κάτω κοιλίας το μονο κακο ηταν το Λιπωδες Ηπαρ ..Λες να παω σε διατροφολογο ε; Δεν το ειχα σκεφτει ειχα παει μονο σε Ηπατολόγο ..Για να μετρησει το ποσοστο λιπους θελει υπερηχο;

sak
10-06-11, 17:02
οχι , θα βγαλει ο διατροφολογος την καταλληλη διαιτα, αρκει να βρεις κανενα "καλο" γιατι εχει και κατι φυντανιααα , αστα! :shock:

jimmy007
10-06-11, 17:09
Πάντως η γυμναστική με βάρη, σύμφωνα με έρευνες που έχω διαβάσει, μειώνει τον λιπώδη ιστό του συκωτιού.

thegravijia
10-06-11, 18:58
ειχα κανει Υπερηχογράφημα ανω και κάτω κοιλίας το μονο κακο ηταν το Λιπωδες Ηπαρ ..Λες να παω σε διατροφολογο ε; Δεν το ειχα σκεφτει ειχα παει μονο σε Ηπατολόγο ..Για να μετρησει το ποσοστο λιπους θελει υπερηχο;
OXI se διατροφολογο δεν ξερουν απο διατροφες ββ

στην ουσια αυτο που θα σου κανει ειναι να σε εχει καθε μερα με λιγες θερμιδες για να σου πεσουν οι τιμες
μονος σου θα διαβασεις και θα βγαλεις την διατροφη σου με βαση τις αναγκες σου

GOMI
10-06-11, 19:09
Εφόσον κάνεις όλα τα παραπάνω που πολύ σωστά αναφέρθηκαν, έχε και στα υπόψη κάτι πολύ απλό, το οποίο το γνωρίζω μόνο μέσω ενός θείου μου. Εκείνος λοιπόν, λόγω αλκοόλ, είχε παρόμοιο πρόβλημα με ακόμα μεγαλύτερες τιμές και παρόλο αυτά το ποτό δεν μπόρεσε να το κόψει. Το μόνο που έκανε, κατέβαζε ένα λίτρο λάδι από γαιδουράγκαθο σε μια εβδομάδα. Με αυτό και μόνο επανήλθε χωρίς να αλλάξει τίποτα άλλο. Δεν λέω βέβαια να κάνεις ακριβώς το ίδιο...αλλά εγώ έχω πάρει ένα απο βιολογικά και το προσθέτω στη σαλάτα μαζί με το ελαιόλαδο για πρόληψη.
Τιμή 6.50 ευρώ...

thegravijia
10-06-11, 19:14
Εφόσον κάνεις όλα τα παραπάνω που πολύ σωστά αναφέρθηκαν, έχε και στα υπόψη κάτι πολύ απλό, το οποίο το γνωρίζω μόνο μέσω ενός θείου μου. Εκείνος λοιπόν, λόγω αλκοόλ, είχε παρόμοιο πρόβλημα με ακόμα μεγαλύτερες τιμές και παρόλο αυτά το ποτό δεν μπόρεσε να το κόψει. Το μόνο που έκανε, κατέβαζε ένα λίτρο λάδι από γαιδουράγκαθο σε μια εβδομάδα. Με αυτό και μόνο επανήλθε χωρίς να αλλάξει τίποτα άλλο. Δεν λέω βέβαια να κάνεις ακριβώς το ίδιο...αλλά εγώ έχω πάρει ένα απο βιολογικά και το προσθέτω στη σαλάτα μαζί με το ελαιόλαδο για πρόληψη.
Τιμή 6.50 ευρώ...
γαιδουράγκαθο επινα και γω ,..δεν εκανε κ πολλα
αλλα οχι λαδι ..σε σταγονες το πηρα - βασικα δεν ξερω αν λειτουργει η οχι καθως δεν γνωριζω αν επερνα επαρκει ποσοτητα

παντως το να εσβησε το προβλημα το θεωρω απιθανο

η ολη μαγκια ειναι να κρατας ενα αξιοπρεπες ποσοστο λιπους

sak
10-06-11, 20:22
...επισεις υπαρχουν πολλα σκευασματα για την αποτοξινωση και την καλη λειτουργια του συκωτιου... ενα απο αυτα περνω ακομη τωρα , της reflex to milk thistle (κοινως γαϊδουράγκαθο) . Yπαρχουνε βεβαια παρα πολλα αλλα στην αγορα αν ψαξεις. Και φυσικα ενας καλος συμμαχος επισεις ειναι το νερακι! :thumbup:

kabamaru
10-06-11, 21:36
................

thegravijia
10-06-11, 21:41
το θεμα ειναι οτι ειμαι τυπος που καίει γρηγορα θερμιδες , Για να καταλαβεις οταν ηθελα να διατηρήσω το βαρος μου κατεβαζα 1.5 κιλο κρεας και ενα κιλο ψωμι καθε μερα .. αμα εχεις κανα λινκ με κανενα καλο προγραμμα αυξησης βαρους και αμα εχεις να μου προτείνεις καποιο συμπληρωμα και καμια πρωτεινη Για την περιπτωση μου θα ημουν υποχρεος Εγω καθαρισα με Παντζάρια Μαυρο Ψωμι πολυ Νερο και παρα πολυ Λεμονι . ειχα SGOT πριν 150 τωρα 28 .. SGPT πριν 180 τωρα 30... και γ-GT πριν 120 τωρα 65 ..αυτο Για το γαϊδουράγκαθο πάντως το εχω ακουσει απο πολλους οτι βοηθάει το συκώτι
1.5 κιλο κρεας την ημερα ...
δηλ 1500γραμμαρια αρα επερνες μονο απο κρεας 450 γραμμαρια πρωτεινης την ημερα μονο απο κρεατικα
...μαλιστα ...
και εισαι 85 κιλα αρα επερνες 5 φορες το βαρος σε πρωτεινη περιπου
μετα μην λες γιατι εχεις ανεβασμενες τιμες

kabamaru
10-06-11, 23:07
...................

thegravijia
11-06-11, 01:25
εχω Αυτογνωσία Το περίμενα οτι θα την πατήσω ηταν θεμα χρονου .. τωρα πια ειμαι 70 κιλα εχω χασει 15 ;)
διατροφικες συνηθειες να αλλαξεις νομιζω
πιστευω μεχρι επι 2 γρ το βαρος ειναι καλα ...αντα αμα εισαι προχωρημενος καντο επι 3 αλλα οχι 1.5 κιλο κρεας την ημερα

kabamaru
14-06-11, 15:03
.................

tolis93
14-06-11, 23:48
καλησπερα παιδες εφταξα ενα προγραμμα Διατροφής και θελω να μου πειτε την γνωμη Σας και το βραδυ 50γρ τυρί cottage 2.2% με χαμηλά λιπαρά απο τα Lidl .κανα φρουτακι εε να μην φαμε και κανα αμύγδαλο :P .. θελω να ειστε επιεικης μαζι μου ειναι η πρωτη φωρα που προσπαθω να φταξω προγραμα Διατροφης ..μην ξεχναμε οτι εχω και Λιπώδες Ήπαρ . Σκοπός μου με αυτο το προγραμα ειναι να παρω 4-5 κιλα με οσο το δυνατόν λιγοτερο λιπος ....και αμα μπορει καποιος να μου γραψει ποσες Θερμίδες ειναι το προγραμμα ..Γιατι Εγω Δεν...

εγω με ενα γρηγορο υπολογισμο τα βγαζω 2365 θερμιδουλες παντως.βασικα πολυ λαδι εχεις πιστευω και πολυ ψωμι και υδατανθρακα το βραδυ?ετσι νομιζω θα παρεις λιπος.απο οτι ξερω δλδ μη το παιζω και παντογνωστης.και κατι μ λεει πως θα σαι υποθερμιδικα με 2365(στο περιπου)

kabamaru
15-06-11, 01:46
.......................

tolis93
15-06-11, 08:41
σορρυ αλλα ειμαι ασχετος :unsure: και αυτο το προγραμμα να φανταστείς το εφτιαξα Μαζεύοντας πληροφοριες απο το ιντερνετ.. Όπως γράφω και παραπανώ Λόγω προβλήματος υγείας Στο ηπαρ Εχω χασει 15 κιλα :cry:..και θελω να ξαναπαρω 4-5 κιλα ..αυτο που λες πάντως Για τις θερμιδες Έχεις δικιο .αλλα δεν τα καταφερνω ρε Γμτ Μπερδεύομαι όλο και περισσότερο ..ο.κ πες οτι μειώνω λαδι ψωμι και βγαζω τον υδατανθρακα το βραδυ ..αλλα τι να βαλω στη θεση του; και πως μπορω να ανεβασω τις θερμιδες ; Γιατι Οντως αυτες ειναι Λιγες .αμα μπορει καποιος ρε παιδες να μου διορθώσει το προγραμμα ώστε να ανεβούν η θερμιδες και να μειώσω τα λιπαρα θα ημουν ευγνώμον ..Ευχαριστω πάντως φιλε μου για την απαντηση

Το βραδυ βαλε κανενα γιαουρτακι 2% με καμια 10 αρια καρυδια η αναλατα αμυγδαλα.τωρα στη θεση του τοοσου ψωμιου.ε εγω θα βαζα κανα φρπυτο να αντικαταστησω το ειδος του υδατανθρακα.δοκιμασε κ κανα κοτατζ τυρι με 2,2% λιπαρα.υψος κ βαρος δε μας εχεις πει:-)α κ κατι ακομα.ασπραδια αυγου δε βλεπω ....

kabamaru
15-06-11, 19:11
.....................

Αντωνης
15-06-11, 19:25
Κατσε ρε συ οι γαριδες με το ρυζι τι εγιναν?:unsure:

Τις εβγαλες απ την διατροφη σου?:P:P:P:P

kabamaru
15-06-11, 19:43
Κατσε ρε συ οι γαριδες με το ρυζι τι εγιναν?:unsure:

Τις εβγαλες απ την διατροφη σου?:P:P:P:P μπα Μονο Μακαροναδα :P:P:P:P

isis
15-06-11, 19:57
σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες χρησιμοποιούν με πολύ καλά αποτελέσματα φωσφατιδυλοχολίνη ενέσιμη αλλά και περ ος , για τη θεραπεία ηπατικής στεάτωσης και την αποτροπή προοδευτικώς επιδεινούμενης βλάβης του ήπατος. Από όσο γνωρίζω χρησιμοποιείται σε νοσοκομεία στην Ιταλία , στη Γερμανία αν δε κάνω λάθος. Συγκεκριμένα στις θεραπευτικές ενδείξεις αναφέρεται : ηπατική στεάτωση προκαλούμενη από αλκοόλ , από τοξικούς παράγοντες ............. , από μεταβολική δυσλειτουργία και αναφέρονται ενδεικτικά ορισμένεις παθήσεις που εντάσσονται στη κατηγορία αυτή , όπως υπερλιπιδαιμία , υποθρεψία, υπερθρεψία , παχυσαρκία κ.ο.κ. Στην Ελλάδα δε γνωρίζω , εάν χρησιμοποιείται.

Αυτά βέβαια σε συνεννόηση με το γιατρό του καθενός και με προσωπική ευθύνη καθενός.

kabamaru
15-06-11, 20:03
σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες χρησιμοποιούν με πολύ καλά αποτελέσματα φωσφατιδυλοχολίνη ενέσιμη αλλά και περ ος , για τη θεραπεία ηπατικής στεάτωσης και την αποτροπή προοδευτικώς επιδεινούμενης βλάβης του ήπατος. Από όσο γνωρίζω χρησιμοποιείται σε νοσοκομεία στην Ιταλία , στη Γερμανία αν δε κάνω λάθος. Συγκεκριμένα στις θεραπευτικές ενδείξεις αναφέρεται : ηπατική στεάτωση προκαλούμενη από αλκοόλ , από τοξικούς παράγοντες ............. , από μεταβολική δυσλειτουργία και αναφέρονται ενδεικτικά ορισμένεις παθήσεις που εντάσσονται στη κατηγορία αυτή , όπως υπερλιπιδαιμία , υποθρεψία, υπερθρεψία , παχυσαρκία κ.ο.κ. Στην Ελλάδα δε γνωρίζω , εάν χρησιμοποιείται.

Αυτά βέβαια σε συνεννόηση με το γιατρό του καθενός και με προσωπική ευθύνη καθενός. τα εχεις γραψει πολυ ωραια αδερφε .. μηπως σπουδαζεις Ιατρικη;

isis
15-06-11, 20:12
τα εχεις γραψει πολυ ωραια αδερφε .. μηπως σπουδαζεις Ιατρικη;

όχι φίλε μου. Για να μη παρεξηγούμαστε όμως , δεν αντιποιούμαστε το ιατρικό επάγγελμα , μία συμβουλή και αν ο γιατρός σου το εγκρίνει , θα σου καθορίσει και το θεραπευτικό σχήμα, αν κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Πάντως είναι νόσος και όχι κάτι αθώο , χρήζει παρακολούθησης από ηπατολόγο , πρέπει να παρακολουθείται τακτικά , για να εκτιμά ο γιατρός σου την εξέλιξη της νόσου και να χορηγεί πιθανά θεραπευτικά σχήματα κατά τη κρίση του.

P.S: Το συσσωρευμένο εντός των ηπατικών κυττάρων λίπος δεν είναι ακόρεστο! :P:P:P

kabamaru
15-06-11, 20:25
όχι φίλε μου. Για να μη παρεξηγούμαστε όμως , δεν αντιποιούμαστε το ιατρικό επάγγελμα , μία συμβουλή και αν ο γιατρός σου το εγκρίνει , θα σου καθορίσει και το θεραπευτικό σχήμα, αν κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Πάντως είναι νόσος και όχι κάτι αθώο , χρήζει παρακολούθησης από ηπατολόγο , πρέπει να παρακολουθείται τακτικά , για να εκτιμά ο γιατρός σου την εξέλιξη της νόσου και να χορηγεί πιθανά θεραπευτικά σχήματα κατά τη κρίση του.

P.S: Το συσσωρευμένο εντός των ηπατικών κυττάρων λίπος δεν είναι ακόρεστο! :P:P:P Ναι φιλε μου το Ξερω .με εχει ενημερωσει ο γιατρος μου .. μου εχει πει μαλιστα οτι αμα δεν προσέχω μπορει να εξελιχθεί σε κιρρωση:(

isis
15-06-11, 20:33
Ναι φιλε μου το Ξερω .με εχει ενημερωσει ο γιατρος μου .. μου εχει πει μαλιστα οτι αμα δεν προσέχω μπορει να εξελιχθεί σε κιρρωση:(

τι θεραπευτικό σχήμα σου πρότεινε εκτός από τη δίαιτα , αν σου πρότεινε και εφόσον δε γίνομαι αδιάκριτος?

kabamaru
15-06-11, 21:09
τι θεραπευτικό σχήμα σου πρότεινε εκτός από τη δίαιτα , αν σου πρότεινε και εφόσον δε γίνομαι αδιάκριτος? οχι αδερφε δεν γινεσαι αδιακριτος αυτος Μονο τη δίαιτα μου ειπε .και να χασω καμια δεκαρια κιλα .Εγω βεβαια εχασα 15 αλλα τεσπα ..απο τη στιγμη που επανήλθαν τα ηπατικά ένζυμα στο φυσιολογικο μου ειπε να ξανακανω τις εξετασεις μετα απο 6 μηνες..δεν μου εγραψε καποιο φαρμακο Δλδ

isis
15-06-11, 21:14
οχι αδερφε δεν γινεσαι αδιακριτος αυτος Μονο τη δίαιτα μου ειπε .και να χασω καμια δεκαρια κιλα .Εγω βεβαια εχασα 15 αλλα τεσπα ..απο τη στιγμη που επανήλθαν τα ηπατικά ένζυμα στο φυσιολογικο μου ειπε να ξανακανω τις εξετασεις μετα απο 6 μηνες..δεν μου εγραψε καποιο φαρμακο Δλδ

ωραία , οπότε προχωράς με το γιατρό σου και βλέπεις! :welcome::welcome:

kabamaru
16-06-11, 18:18
εκανα καποιες διορθωσεις ..αλλα και παλι μου φαινονται λιγες η θερμιδες
Γεύμα 1 (08:00) 80-100 γρ πιτες βρωμης με μουσλι .και ενα ποτηρι γαλα . 1 ολοκληρο αυγο ..1 φέτα ψωμί ολικής αλέσεως 1 φρούτο ( Ροδάκινο η Μήλο ) και ενα Γιαουρτι 2% με μελι
Γεύμα 2 (11:00) 100γρ τόνο σε νερό κονσερβα απο τα Lidl ..250γρ βραστή πατάτα 1 κουταλια ελαιόλαδο .1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως.
Γεύμα 3 (14.00) 100γρ στήθος κοτόπουλο Η 100 γραμμαρια μοσχαρι Απαχο .. 250γρ βραστή πατάτα Η 150 γρ Ασπρο ρύζι (βρασμένο) 1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως .και καμια πρασιναδα

Προπόνηση 15:30 εώς 16:30
Γεύμα 4 – Μεταπροπονητικό (17:00) 4 ασπράδια αυγών 30-40 γρ πιτες βρωμης με μουσλι και 1-2 Μπανανες
Γεύμα 5(19.00)100γρ στήθος κοτόπουλο πατατα Η ρύζι (βρασμένο) Η φασολακια ..1 κουταλια ελαιόλαδο 1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως .και καμια πρασιναδα
Γεύμα -6 100 γρ ψαρι περκα 250 πατατα Η 100 ρύζι (βρασμένο) 1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως και κανα λαχανικο
και το βραδυ 100γρ τυρί cottage 2.2% με χαμηλά λιπαρά ενα Γιαουρτι 2% με μελι και Μια χουφτα αμύγδαλα
μοσχαρι 3 φορες την ευδομαδα Εβδομάδα

tolis93
16-06-11, 18:24
εκανα καποιες διορθωσεις ..αλλα και παλι μου φαινονται λιγες η θερμιδες πηρα καποιες ιδεες με την βοηθεια τον tollis93 και Levrone

το κοτατζ οντως καντο 100 γραμμαρια κ 150 να ειναι δε σε ενοχλει εχει ελαχιστα λιπαρα.αν θες να αυξησεις θερμιδες(εστω κ λιγες)βαλε κ κανενα λαχανικο καμια ντοματα κανενα καροτο κανενα αγγουρι καμια πιπερια.στο φουρνο αυτα σκετα γινονται τελεια

kabamaru
17-06-11, 00:22
το κοτατζ οντως καντο 100 γραμμαρια κ 150 να ειναι δε σε ενοχλει εχει ελαχιστα λιπαρα.αν θες να αυξησεις θερμιδες(εστω κ λιγες)βαλε κ κανενα λαχανικο καμια ντοματα κανενα καροτο κανενα αγγουρι καμια πιπερια.στο φουρνο αυτα σκετα γινονται τελειαThanks Man ..να σε πω κατι ακομα ρε μαν Γιατι σε βλεπω και εισαι τσακαλακος :idea: επειδή πρεπει να αλλαξω Ωράριο στην προπονηση (αλλαξανε τις Βάρδιες στην Στη δουλειά μ και δεν προλαβαίνω ) και λεω να το κανω καπως ετσι
Γεύμα 1 (10:00) 80-100 γρ πιτες βρωμης με μουσλι .. 1 ολοκληρο αυγο ..1 φέτα ψωμί ολικής αλέσεως 1 φρούτο ( Ροδάκινο η Μήλο ) και ενα Γιαουρτι 2% με μελι ( H ενα ποτηρι γαλα )
Προπόνηση 11:00 εώς 12:00
Γεύμα 2 – Μεταπροπονητικό (12:30) 4 ασπράδια αυγών 30-40 γρ πιτες βρωμης με μουσλι και 1-2 Μπανανες πως το βλεπεις ;..πρεπει οπωσδήποτε να βαλω Μοσχαρι ή κοτοπουλο ; πρωινιάτικα!!!

tolis93
17-06-11, 00:30
Thanks Man ..να σε πω κατι ακομα ρε μαν Γιατι σε βλεπω και εισαι τσακαλακος :idea: επειδή πρεπει να αλλαξω Ωράριο στην προπονηση (αλλαξανε τις Βάρδιες στην Στη δουλειά μ και δεν προλαβαίνω ) και λεω να το κανω καπως ετσι πως το βλεπεις ;..πρεπει οπωσδήποτε να βαλω Μοσχαρι ή κοτοπουλο ; πρωινιάτικα!!!

εγω φιλε μου επειδη τετοιες ωρες κανω προπονηση παντα χτυπαω σε αντικολλητικο 4 ασπραδια(2 κ 2) κ μια γλυκοπατατα 150 γρ( μιση κ μιση) τα κανω σε 2 δωσεις.βαζω κ 1 φετα γαλοπουλα κ λιγο μελι απο πανω(μη ψαρωνεις παει πολυ,βαζω κ πιπερι αλλα για να μη με πεις κ ανωμαλο δε το λεω αν κ μετραει πολυ η γευση) και τρωω κ ενα γιαουρτι μαζι κ ειμαι αψογος.νταξει πρωι πρωι π να τα πας τα ρυζια κ τα κοτοπουλα....;)

kabamaru
17-06-11, 23:05
....................

tolis93
18-06-11, 01:53
το Γραφω και στο πρωτο Ποστ 1.80 και 73 κιλα ..ασπραδια αυγου Δεν εχω βαλει ακομα ..σκεφτομαι να παρω πρωτεινη αυγου η Πρωτεινη Ορού Γάλακτος ..αλλα Δεν ξερω ειμαι ακομα στο ψαξιμο ..

Απο δαυτα τα εργαλεια δε ξερω τπτ για να πω τη γνωμη μ