PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για διατροφή



perseas
11-06-11, 13:17
Καλησπέρα,

Νέος στην διατροφή αλλά με ένα σοβαρό πρόβλημα, ευερέθιστο έντερο με αποτέλεσμα μερικές τροφές να είναι απαγορευμένες για μένα.
πχ ότι είναι πράσινο, ντομάτα λίγο, όσπρια, γάλα , γιαούρτι,αυγα,μέλι, σοκολάτα, κέτσαπ, μουστάρδα. (γαλοπούλα δεν την μπορώ λόγω γεύσης)

Η διατροφή μου είναι :
2 τοστ το πρωί με άπρο ψωμί και ζαμπόν τυρί
Μεσημέρι κανονικό φαγητό με 2-3 φέτες ψωμί πιθανον λίγη σαλάτα και ανθότυρο.
και βράδυ πιθανόν λίγο απο το μεσημεριανό ή κανα μπισκότο βουτήρου ή κανα παγωτό καιμάκι (είναι πιο υποφερτό απο το γάλα).

Επίσης δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα.
Κάνω kick boxing 2-3 φορές την βδομάδα. Κατα τα άλλα καθιστική ζωή.

Αν και ζητάω δύσκολα πράγματα λόγω της ιδιαιτερότητας μου θα μπορούσατε να μου προτείνατε 2-3 πράγματα για να φτιάξω λίγο την διατροφή μου.
πχ επειδή δεν πίνω γάλα να παίρνω το τάδε σκεύασμα.
Αν μπορείτε να μου προτείνετε και συγκεκριμένα σκευάσματα θα με βοηθούσατε πολύ.
Καταλαβαίνω ότι κάτι κάνω λάθος γιατί όταν κάνουμε αγωνιστικό στο kick boxing ξεμένω απο ενέργεια και αντοχή. Ενέργεια βασικά μου λείπει καθημερινά.

Ευχαριστώ.

worfel
11-06-11, 13:51
Καλησπέρα,

Νέος στην διατροφή αλλά με ένα σοβαρό πρόβλημα, ευερέθιστο έντερο με αποτέλεσμα μερικές τροφές να είναι απαγορευμένες για μένα.
πχ ότι είναι πράσινο, ντομάτα λίγο, όσπρια, γάλα , γιαούρτι,αυγα,μέλι, σοκολάτα, κέτσαπ, μουστάρδα. (γαλοπούλα δεν την μπορώ λόγω γεύσης)

Η διατροφή μου είναι :
2 τοστ το πρωί με άπρο ψωμί και ζαμπόν τυρί
Μεσημέρι κανονικό φαγητό με 2-3 φέτες ψωμί πιθανον λίγη σαλάτα και ανθότυρο.
και βράδυ πιθανόν λίγο απο το μεσημεριανό ή κανα μπισκότο βουτήρου ή κανα παγωτό καιμάκι (είναι πιο υποφερτό απο το γάλα).

Επίσης δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα.
Κάνω kick boxing 2-3 φορές την βδομάδα. Κατα τα άλλα καθιστική ζωή.

Αν και ζητάω δύσκολα πράγματα λόγω της ιδιαιτερότητας μου θα μπορούσατε να μου προτείνατε 2-3 πράγματα για να φτιάξω λίγο την διατροφή μου.
πχ επειδή δεν πίνω γάλα να παίρνω το τάδε σκεύασμα.
Αν μπορείτε να μου προτείνετε και συγκεκριμένα σκευάσματα θα με βοηθούσατε πολύ.
Καταλαβαίνω ότι κάτι κάνω λάθος γιατί όταν κάνουμε αγωνιστικό στο kick boxing ξεμένω απο ενέργεια και αντοχή. Ενέργεια βασικά μου λείπει καθημερινά.

Ευχαριστώ.

χωρις να ειμαι ειδικος θα σου προτεινα μια πολυβιταμινη, ετσι ωστε να μην εχεις ελειψη σε βιταμινες τις οποιες δεν παιρνεις απο την διατροφη σου μιας και δεν εχεις ποικιλια

tolis93
11-06-11, 14:01
χωρις να ειμαι ειδικος θα σου προτεινα μια πολυβιταμινη, ετσι ωστε να μην εχεις ελειψη σε βιταμινες τις οποιες δεν παιρνεις απο την διατροφη σου μιας και δεν εχεις ποικιλια

το ιδιο προβλημα αντιμετοπιζει και η μητερα μου και πανω κατω κατι λιγα τα ξερω.δοκιμασε αραβικη πιτα η πιτα τορτιγιας δεν προκαλει πρηξιμο πονους κτλπ.παιρνε γαλα σογιας δεν εχει λακτοζη η και γαλα αγνο χωρις λακτοζη.αν μπορεις να τρως σπανακι καλως γιατι εχει πρωτεινη φυτικη μεν αλλα οκ.κοτοπουλακι αντι για γαλοπουλα?η απαχο μοσχαρι?επισης και το συκωτι μοσχαρησιο ειναι καλο και ειναι ελαφρυ σχετικα αν το κανεις και ψητο ειδικα ειναι πουπουλο.τρωγε καμια γλυκοπατατα και δοκιμασε και κοτατζ τυρι ειναι αρκετα light.και γιαουρτι υπαρχει χωρις λακτοζη.απο φρουτα ειδικα τωρα το καρπουζι ειναι καλο εχει πολυ νερο και δε νομιζω να σε πειραξει και τοσο.και για τα φρουτα δοκιμασε να τα κανεις στο μπλεντερ...δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω παραπανω...