PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεινη ορου γαλακτος



nikolac
11-06-11, 15:31
καλησπερα παιδια..ειμαι καινουργιος στην παρεα και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με τ συμπληρωματα διατροφης!!
εχω αρχισει εντατικα γυμναστηριο απο τον οκτωβρη..
μετα την προνησηση επινα 2 ποτηρια γαλα και με καλη διατροφη πηρα γυρω στα 6 κιλα!!
παρολα αφτα δεν ειχα την αναμενομενη μυικη αναπτυξη!!
λεω να αρχισω να περνω μια καθαρη πρωτεινη..ορο γαλακτος?(whey?)
υπαρχουν ανεπιθυμητες ενεργειες?
αμα κοψω την προπονηση υπαρχει περιπτωση μετα αμεσως να ''κρεμασουν'' οι μυες?

ευχαριστω :)

Bodytlk
11-06-11, 16:33
Αποσο ξερω οχι δεν υπαρχει περιπτωση να κρεμμασεις φιλε μου μολις σταματησεις ;)
Τωρα αποσο λες οτι δεν ειχες την αναμενομενη μυικη αναπτυξη,δηλαδη ποσα κιλλα πηρες και ποσα ηθελες να παρεις?
Αν εκανες σωστη διατροφη οπως λες και επερνες τη σωστη αναλογια πρωτεινης που χρειαζεσαι τοτε δεν ειχες καμια απολυτως διαφορα με το να επερνες καπιο συμπληρωμα πρωτεινης στη θεση του γευματος σου ;).

Kaloutsikos
11-06-11, 19:41
καλησπερα παιδια..ειμαι καινουργιος στην παρεα και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με τ συμπληρωματα διατροφης!!
εχω αρχισει εντατικα γυμναστηριο απο τον οκτωβρη..
μετα την προνησηση επινα 2 ποτηρια γαλα και με καλη διατροφη πηρα γυρω στα 6 κιλα!!
παρολα αφτα δεν ειχα την αναμενομενη μυικη αναπτυξη!!
λεω να αρχισω να περνω μια καθαρη πρωτεινη..ορο γαλακτος?(whey?)
υπαρχουν ανεπιθυμητες ενεργειες?
αμα κοψω την προπονηση υπαρχει περιπτωση μετα αμεσως να ''κρεμασουν'' οι μυες?

ευχαριστω :)

Φίλε μου πρέπει να ποιείς πολλές πρωτεΐνες για να δεις να μεγαλώνουνε οι μυς σου,
αμα την σταματήσεις και συνεχίσεις να τρως πρωτεΐνη από φαγητό δεν έχεις κανένα πρόβλημα,
αλλά και πάλι οι μυς σου δεν θα κρεμάσουν αλλά θα μικρύνουν.

nikolac
11-06-11, 19:52
ευχαριστω για την βοηθεια...
τι πρωτεινη να παρω?
να πινω μονο μετα την προπονηση?

Stamer
11-06-11, 19:59
παρε την Myofusion tis gaspari..αρκετα καλη!!:thumbup::thumbup: πινε το πρωι και μετα την προπονα

Kaloutsikos
11-06-11, 21:47
ευχαριστω για την βοηθεια...
τι πρωτεινη να παρω?
να πινω μονο μετα την προπονηση?

Ποιά μάρκα ή τι είδος πρωτεΐνη εννοείς?

worfel
11-06-11, 21:51
Φίλε μου πρέπει να ποιείς πολλές πρωτεΐνες για να δεις να μεγαλώνουνε οι μυς σου,
αμα την σταματήσεις και συνεχίσεις να τρως πρωτεΐνη από φαγητό δεν έχεις κανένα πρόβλημα,
αλλά και πάλι οι μυς σου δεν θα κρεμάσουν αλλά θα μικρύνουν.

εισαι σίγουρος για αυτό? δεν νομίζω...

και για να μεγαλώσουν οι μυες δεν χρειαζονται μονο πρωτεινες, αλλα σωστη προπονηση και ξεκουραση. χωρις ενα απο τα τρια δεν γινεται τιποτα...

Kaloutsikos
11-06-11, 22:12
εισαι σίγουρος για αυτό? δεν νομίζω...
Εσένα ποιά είναι η γνώμη σου πάνω σε αυτό?

και για να μεγαλώσουν οι μυες δεν χρειαζονται μονο πρωτεινες, αλλα σωστη προπονηση και ξεκουραση. χωρις ενα απο τα τρια δεν γινεται τιποτα...


Το παλικάρι ρώτησε συγκεκριμένα για την πρωτεΐνη γι αυτό και του είπα για την πρωτεΐνη.

gsisr
11-06-11, 22:28
εγώ πιστεύω ότι ναι μεν μπορεί να ΄μικρύνουν΄ λίγο από την άποψη ότι θα φύγουν κάποια νερά που έχεις πάρει με τη διατροφή όγκου αλλά πέρα απ αυτό αν τρέφεσαι σωστά δε καταλαβαίνω το γτ θα έπρεπε να μικρύνουν..

worfel
11-06-11, 22:34
ρε παιδια η πρωτεινη ειναι σαν φαγητο. οτι θα παθεις αν σταματησεις την πρωτεινη, το ιδιο θα παθεις και αν σταματησεις να τρως κοτοπουλο...

gsisr
11-06-11, 22:41
εννοειται αυτό που λες..υπέθεσα πως η διαφωνία ήταν στο τι γίνεται αν μπούμε σε μια περίοδο ξεκουρασης δλδ δε γυμναζόμαστε και είμαστε στη συντήρηση

Kaloutsikos
11-06-11, 22:45
εγώ πιστεύω ότι ναι μεν μπορεί να ΄μικρύνουν΄ λίγο από την άποψη ότι θα φύγουν κάποια νερά που έχεις πάρει με τη διατροφή όγκου αλλά πέρα απ αυτό αν τρέφεσαι σωστά δε καταλαβαίνω το γτ θα έπρεπε να μικρύνουν..

Δεν εννοούσα το συμπλήρωμα πρωτεΐνης, αλλά γενικά την πρωτεΐνη και από φαγητά,
θα έχει αυτά τα αποτελέσματα.


ρε παιδια η πρωτεινη ειναι σαν φαγητο. οτι θα παθεις αν σταματησεις την πρωτεινη, το ιδιο θα παθεις και αν σταματησεις να τρως κοτοπουλο...

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αλλά όταν ο μυς μεγαλώνει φυσικά δύσκολα όταν θα σταματήσεις το γυμναστήριο να κρεμάσει.

Kaloutsikos
11-06-11, 22:47
εννοειται αυτό που λες..υπέθεσα πως η διαφωνία ήταν στο τι γίνεται αν μπούμε σε μια περίοδο ξεκουρασης δλδ δε γυμναζόμαστε και είμαστε στη συντήρηση

Που κολλάει ρε συ το ότι δεν θα γυμνάζεσαι με την συντήρηση?

gsisr
11-06-11, 22:50
όταν γυμνάζεσαι και τρως υπερθερμιδικά ίδιες είναι οι ανάγκες του οργανισμού για πρωτείνη και ίδιες όταν δε γυμνάζεσαι; αν δε γυμνάζεσαι λογικό να μη τρως όσο έτρωγες θ βάλεις λίπος θες δε θες.

Lao
11-06-11, 23:01
ευχαριστω για την βοηθεια...
τι πρωτεινη να παρω?
να πινω μονο μετα την προπονηση?

Ηλικία; Ύψος; Βάρος; Στόχος;

worfel
11-06-11, 23:08
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αλλά όταν ο μυς μεγαλώνει φυσικά δύσκολα όταν θα σταματήσεις το γυμναστήριο να κρεμάσει.

Στα λογια μου ερχεσαι. Μα και τα συμπληρώματα πρωτείνης φυσικα προιοντα ειναι, αμα τα σταματησεις γιατι να μικρυνουν οι μυες? :unsure::unsure::unsure:

Kaloutsikos
11-06-11, 23:14
Στα λογια μου ερχεσαι. Μα και τα συμπληρώματα πρωτείνης φυσικα προιοντα ειναι, αμα τα σταματησεις γιατι να μικρυνουν οι μυες? :unsure::unsure::unsure:

Τι είναι τα συμπληρώματα? Φυσικά? ήρθε η σειρά μου να σου πω, είσαι σίγουρος?:P

Δεν εννοώ την πρωτεΐνη από συμπληρώματα αλλά την πρωτεΐνη και από συμπλήρωμα
αλλά και από φαγητό θα έχει αυτά τα αποτελέσματα.

worfel
11-06-11, 23:43
καλα το αν ειναι φυσικα τα συμπληρώματα ειναι μεγάλη ιστορια. θέλω (βασικά θελουμε) να πιστεύω πως ειναι φυσικά. αν και την σημερον ημέρα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το τιποτα . οι εταιριες τουλαχιστον αυτο υποστηριζουν, πως ειναι φυσικά.


ναι τωρα καταλαβα το αλλο με την πρωτεινη και την σμικρυνση των μυών:green::green:

nikolac
12-06-11, 11:57
βασικα θελω μια καθαρη πρωτεινη ορου γαλακτος..
100% Whey Protein (Myopro)...τι αποψη εχετε για αυτη?

sobral
12-06-11, 12:58
βασικα θελω μια καθαρη πρωτεινη ορου γαλακτος..
100% Whey Protein (Myopro)...τι αποψη εχετε για αυτη?

μπαά μην πάρεις ΕΑΣ για πολλούς λόγους. Πρώτον, σταμάτησε η κυκλοφορία της Ελλάδα απ ότι άκουσα, δεύτερον η συγκεκριμένη έχει πάρα πολύ χοληστερόλη και τρίτον είναι πανάκριβη χωρίς λόγο:shock: στα λεφτά της παίρνεις isolate.;)

nikolac
12-06-11, 13:30
μπαά μην πάρεις ΕΑΣ για πολλούς λόγους. Πρώτον, σταμάτησε η κυκλοφορία της Ελλάδα απ ότι άκουσα, δεύτερον η συγκεκριμένη έχει πάρα πολύ χοληστερόλη και τρίτον είναι πανάκριβη χωρίς λόγο:shock: στα λεφτά της παίρνεις isolate.;)

isolate ειναι καλυτερη δλδ?

Polyneikos
12-06-11, 13:35
Διαβασε εδω να παρεις μια ιδεα: Πρωτείνες (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?29-Πρωτείνες)

nikolac
12-06-11, 13:53
οκει :)
να ρωτησω κατι αλλο..
εχει σημασια αν περνω την πρωτεινη αμεσως μολις τελειωσω την προπονηση ή μολις παω σπιτι μου?

gsisr
12-06-11, 14:35
πόση ώρα κάνεις μεχρι να πας σπιτι;

nikolac
12-06-11, 14:43
πόση ώρα κάνεις μεχρι να πας σπιτι;

10 20 λεπτα

gsisr
12-06-11, 14:53
πιες τη μόλις πας σπίτι με καμιά μπανάνα και μετά απο κάνα μισάωρο με 40λεπτο φάε κανονικό γεύμα

nikolac
12-06-11, 15:51
πιες τη μόλις πας σπίτι με καμιά μπανάνα και μετά απο κάνα μισάωρο με 40λεπτο φάε κανονικό γεύμα

οκ ευχαριστω

nikolac
13-06-11, 21:05
τη γνωμη εχετε για αυτη την πρωτεινη?
ELITE WHEY PROTEIN (DYMATIZE)

gsisr
13-06-11, 22:34
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?617-Elite-Whey-%28Dymatize%29

απ τις καλές επιλογές χτύπα την και μετά δοκίμασε κι άλλες!

nikolac
17-06-11, 00:01
να ρωτησω και κατι αλλο..πρεπει να διακοπτετε ανα διαστηματα η πρωτεινη?

gsisr
17-06-11, 00:02
όχι αναλόγως τις ανάγκες σου τη χρησιμοποιείς.

nikolac
18-06-11, 13:22
όχι αναλόγως τις ανάγκες σου τη χρησιμοποιείς.

μερες χωρις προπονηση πινουμε πρωτεινη?

Devil
18-06-11, 14:06
όχι αναλόγως τις ανάγκες σου τη χρησιμοποιείς.

μερες χωρις προπονηση πινουμε πρωτεινη?

αμα θες ναι αμα θες οχι... απο εσενα εξαρταται... αναλογα με το διτροφικο προγραμμα που εχεις...

gsisr
18-06-11, 16:17
όχι αναλόγως τις ανάγκες σου τη χρησιμοποιείς.

μερες χωρις προπονηση πινουμε πρωτεινη?

άμα εσύ ας πούμε χρειάζεσαι 200γρ πρωτείνη ημερήσια και με το φαι φτάνεις στα 160 θα συμπληρώσεις με σκόνη σε κάποιο γεύμα όσα σου λείπουν. μπορεί στο πρωινο, μπορεί στο πριν τον υπνο η και στα 2 όπου δε καλύπτεσαι..

Kaloutsikos
18-06-11, 22:43
[QUOTE=nikolac;393364]

άμα εσύ ας πούμε χρειάζεσαι 200γρ πρωτείνη ημερήσια και με το φαι φτάνεις στα 160 θα συμπληρώσεις με σκόνη σε κάποιο γεύμα όσα σου λείπουν. μπορεί στο πρωινο, μπορεί στο πριν τον υπνο η και στα 2 όπου δε καλύπτεσαι..

Ετσι ακριβώς!

totis
11-02-14, 19:36
H πρωτεΐνη ορού γάλακτος "whey protein" γίνεται από το γάλα της αγελάδας και είναι ένα καθαρό, τελείως φυσικό και υψηλής ποιότητας προϊόν, πλούσια πηγή βασικών αμινοξέων που περιέχει λίγο έως και καθόλου λίπος, λακτόζη ή χοληστερόλη. Στη καθαρότερη μορφή της, η πρωτεΐνη ορού γάλακτος, παρέχει πολλαπλά οφέλη για τους άνδρες και τις γυναίκες όλων των ηλικιών ιδιαίτερα για τους αθλητές και όσους κάνουν δίαιτα. Ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα, βοηθά και υποστηρίζει την οστική πυκνότητα, παρέχει τα απαραίτητα αμινοξέα για την συντήρηση και ανάπτυξη των μυών και γενικά βελτιώνει τη κατάσταση του οργανισμού μας. Με το πέρασμα του χρόνου, οι νέες μελέτες για την πρωτεΐνη ορού γάλακτος συνεχίζουν να ελέγχουν και να ενισχύουν τα θετικά οφέλη της. Αυτήν την περίοδο, η πρωτεΐνη ορού γάλακτος θεωρείται από έναν αυξανόμενο αριθμό ανθρώπων να είναι ευεργετική και στην καρδιαγγειακή υγεία, την αθλητική δύναμη και την καλή ανάπτυξη των νηπίων και των μικρών παιδιών.
Kαινούρια δεδομένα απογειώνουν τις ιδιότητες της πρωτεΐνης του ορού γάλακτος, ενός γνωστού μεν φυσικού συμπληρώματος διατροφής (παρασκευασμένο αποκλειστικά από αγελαδινό γάλα) Mαθαίνουμε ότι το συγκεκριμένο προϊόν όχι μόνο βελτιώνει το μεταβολισμό και την υγεία, αλλά παράλληλα επιτίθεται με... στρατηγικές κινήσεις στο λίπος που συγκεντρώνεται στην περιοχή της κοιλιάς και των ποδιών.