PDA

Επιστροφή στο Forum : Fat Blockers



Blackie
11-06-11, 20:37
Λόγω του ότι το ανάλογο γενικό θέμα περί συμπληρωμάτων έφτασε 187 σελίδες, με την επιλογή "αναζήτηση" δε μπόρεσα να βρω ανά δημοσίευση ανάλογο ερώτημα, λόγω του ότι δεν παρέχεται και τα υπόλοιπα θέματα δε με βοήθησαν και εν κατακλείδι, επειδή θεωρώ πως αρμόζει ένα ξεχωριστό θέμα για τα fat blockers για να λύσει πολλές απορίες, λόγω της αθωότητάς του σαν συμπλήρωμα, ρωτάω τα εξής, για να ξεδιαλύνω κάποιες απορίες μου:

1. Έχει αναφερθεί καρκινογέννεση, ορμονικό πρόβλημα ή... δε ξέρω εγώ τι άλλο στα fat blockers; Γενικότερα, κάποιο side effect πέρα από την... τουαλέτα; :P Το ρωτάω αυτό λόγω του ότι τα λιποδιαλυτικά (διαφορετική λειτουργία βέβαια) μπορεί να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα και επίσης, πολλές φορές κάποιες -φαινομενικά αθώες- ουσίες κατηγορούνται ως προβληματικές.

2. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε κάθε χρήση, ανεξαρτήτως ποσότητας λιπαρών; Για παράδειγμα, σε ένα γεύμα με pizza (όπως διάβασα), αλλά και σ'ένα τυπικό -σωστό- γεύμα, λόγω των λιγότερων λιπαρών;

3. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα με πολυβιταμίνες/μέταλλα, σαν το animal pak, για παράδειγμα; Όχι θέμα αυτοακύρωσης, αλλά πρόβλημα στον οργανισμό, αν και απ' ό,τι κατάλαβα, τα fat blockers δε μπλέκουν τόσο με τον οργανισμό γενικότερα.

4. Μπλοκάρουν τα λεγόμενα "κακά" λιπαρά και τη χοληστερόλη, όπως ισχυρίζονται ή και τα καλά, όπως ω3-ω6 κλπ;

5. Υπάρχει κάποιο που συνδιάζεται με carb blocking και αν ναι, φαντάζομαι πως "απαγορεύεται" να ληφθεί στα σωστά γεύματα, έτσι;

Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο και, ακόμα καλύτερα, δοκιμασμένο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Blackie
13-06-11, 14:45
Κάποιος ρε παιδιά; Ο,τι γνωρίζουμε, να διασταυρώσω κάποια πράγματα που γνωρίζω και μ'εσάς θέλω!;)

Devil
13-06-11, 14:46
τι εννοεις με fat blockers??? συστατικα????

Blackie
13-06-11, 14:51
Αν εννοείς για side effects, καρκινογεννέσεις κλπ, ναι, στα συστατικά εννοώ. Πέρα από την κιτοζάνη, έχω "βρει" διάφορα συστατικά που περιορίζουν τα ένζυμα για μεταβολισμό του λίπους της τροφής, κάποια άλλα που περιορίζουν τον Γ.Δ. κλπ...

Devil
13-06-11, 14:53
Αν εννοείς για side effects, καρκινογεννέσεις κλπ, ναι, στα συστατικά εννοώ. Πέρα από την κιτοζάνη, έχω "βρει" διάφορα συστατικά που περιορίζουν τα ένζυμα για μεταβολισμό του λίπους της τροφής, κάποια άλλα που περιορίζουν τον Γ.Δ. κλπ...


ναι αλλα σε ποια συστατικα???? ποια ειναι αυτα?

Blackie
13-06-11, 15:08
Είναι τα εξής:

Κιτοζάνη, η κλασσική ουσία που απορροφά το λίπος

Cassia, που είναι κάτι συγγενές με κανέλλα( ; ) η οποία περιορίζει τα λιπικά ένζυμα και δεν αφήνει το λίπος να περιοριστεί

Ουσίες φραγγοσυκιάς, οι οποίες περιορίζουν και το γλυκαιμικό δείκτη

Phaseo-Lean, μια ουσία από λευκό φασόλι η οποία περιορίζει την απορρόφηση των
υδατανθράκων,

Κιτριλίνη που περιορίζει τα λιπαρά οξέα και κόβει το αίσθημα της πείνας,

R-Alpha λιπικό οξύ, για να βοηθάει στην πλήρωση της αποθήκης γλυκογόνου,

Υδροξισολευκίνη, ένα οξύ παράγωγο της Τριγωνέλλας, κάτι συγγενικό του σιταριού και κάνει ό,τι και το παραπάνω και

Cinnulin-PF, ουσία της κανέλλας, η οποία ρυθμίζει χοληστερόλη, τριγλυκερίδια και Γ.Δ.

Αυτά περιεχονται σ'ενα που μου φάνηκε "καλό", σε σχέση πάντα με τα ratings. Γενικότερα όμως δε ξέρω τη λειτουργία τους επί μέρους στο σύστημα, εξόυ και οι ερωτήσεις...

Devil
13-06-11, 15:20
Είναι τα εξής:

Κιτοζάνη, η κλασσική ουσία που απορροφά το λίπος

Cassia, που είναι κάτι συγγενές με κανέλλα( ; ) η οποία περιορίζει τα λιπικά ένζυμα και δεν αφήνει το λίπος να περιοριστεί

Ουσίες φραγγοσυκιάς, οι οποίες περιορίζουν και το γλυκαιμικό δείκτη

Phaseo-Lean, μια ουσία από λευκό φασόλι η οποία περιορίζει την απορρόφηση των
υδατανθράκων,

Κιτριλίνη που περιορίζει τα λιπαρά οξέα και κόβει το αίσθημα της πείνας,

R-Alpha λιπικό οξύ, για να βοηθάει στην πλήρωση της αποθήκης γλυκογόνου,

Υδροξισολευκίνη, ένα οξύ παράγωγο της Τριγωνέλλας, κάτι συγγενικό του σιταριού και κάνει ό,τι και το παραπάνω και

Cinnulin-PF, ουσία της κανέλλας, η οποία ρυθμίζει χοληστερόλη, τριγλυκερίδια και Γ.Δ.

Αυτά περιεχονται σ'ενα που μου φάνηκε "καλό", σε σχέση πάντα με τα ratings. Γενικότερα όμως δε ξέρω τη λειτουργία τους επί μέρους στο σύστημα, εξόυ και οι ερωτήσεις...

για αυτα στην αρχη δεν εχω ιδεα.... και δεν εχω ασχοληθει γιατι τα θεωρω εντελως αχρηστα....

το αλλο ειναι η κιτρουλινη???? στα αγγλικα το ονομα του???

τα αλλα 3 που εχεις γραψει δεν εχουν να κανουν με τα λιπαρα.... κυριως παιζουν με τους υδατανθρακες...

Blackie
13-06-11, 15:28
Αυτός είναι ο επίσημος σύνδεσμος του wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Citrulline), όσον αφορά την κιτρουλίνη.

Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να μην αναλωθούμε στο τι κάνει το κάθε ένα, καθ'ότι όλα φυτικά, απλά μ'ενδιαφέρει το είδος της επεξεργασίας σε κάθε σκεύασμα ξεχωριστά (εννοώντας το τελικό προϊόν) καθώς και αυτά που δε γράφονται, είτε από πιθανά side effects, είτε για ουσίες που δεν αναφέρονται. Για παράδειγμα, λέγεται πως περιορίζεται ο δείκτης LDL και αυξάνεται ο δείκτης HDL. Εγώ όμως, θέλω να ξέρω αν πχ. φάω σολωμό και μετά μια πάστα, τι θα γίνει στις λιπαρές ουσίες και των 2. Δηλαδή, είναι αποκλειστικά για cheat meals, κοινώς, τα "καθαρίζει" όλα;

Η λειτουργία τους πάντως διατηρείται για 6 ώρες και κάθε κάψουλα (αν κατάλαβα καλά) απορροφά 6-12 γρ λίπους.

poison1
13-06-11, 15:31
κοιτα αδερφε μου δε ξερω τι ακριβως κανουν ολα αυτα που εγραψες και το κυριοτερο αν δουλευουν.το μονο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ φατ μπλοκερ που υπαρχει ειναι η ορλησατη αλλα ειναι φαρμακο το γνωστο xenical.αλλα βγηκε και σε "συμπληρωμα" και λεγετε ali.αλλα καποιες παρενεργειες τις εχει ειτε ως φαρμακο ειτε ως "συμπληρωμα"

Devil
13-06-11, 15:39
Αυτός είναι ο επίσημος σύνδεσμος του wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Citrulline), όσον αφορά την κιτρουλίνη.

Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να μην αναλωθούμε στο τι κάνει το κάθε ένα, καθ'ότι όλα φυτικά, απλά μ'ενδιαφέρει το είδος της επεξεργασίας σε κάθε σκεύασμα ξεχωριστά (εννοώντας το τελικό προϊόν) καθώς και αυτά που δε γράφονται, είτε από πιθανά side effects, είτε για ουσίες που δεν αναφέρονται. Για παράδειγμα, λέγεται πως περιορίζεται ο δείκτης LDL και αυξάνεται ο δείκτης HDL. Εγώ όμως, θέλω να ξέρω αν πχ. φάω σολωμό και μετά μια πάστα, τι θα γίνει στις λιπαρές ουσίες και των 2. Δηλαδή, είναι αποκλειστικά για cheat meals, κοινώς, τα "καθαρίζει" όλα;

Η λειτουργία τους πάντως διατηρείται για 6 ώρες και κάθε κάψουλα (αν κατάλαβα καλά) απορροφά 6-12 γρ λίπους.

ναι η κιτρουλινη ειναι... συνηθως χρησιμοποιητε σε προιοντα για pump... δεν ξερω τι ιδιοτητες εχει...

τωρα οσο αναφωρα την επεξεργασια που τρωει το καθε συμπληρωμα δεν νομιζω οτι μπορω να σε βοηθησω σε αυτο...

για την ακριβια.... δεν νομιζω να κανει τιποτα... και αν κανει... λιγα πραγματα...
αλλα παντως ειναι κακη ιδεα να παρεις τετοιο συμπληρωμα με σολομο και λιποδιαλητες βιταμινες...

Blackie
13-06-11, 15:40
Αυτό που με προβληματίζει με το xenical είναι 1. το ότι μετατράπηκε από φαρμακευτικό προϊόν σε συμπλήρωμα και 2. η σύνδεση του σε έρευνες με καρκίνο του παχέως εντέρου και υποψίες για καρκίνο του στήθους...

Αυτό που έχω βρει θεωρούνται συμπληρώματα, όπως το cheater's relief κλπ...

Devil
13-06-11, 15:41
κοιτα αδερφε μου δε ξερω τι ακριβως κανουν ολα αυτα που εγραψες και το κυριοτερο αν δουλευουν.το μονο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ φατ μπλοκερ που υπαρχει ειναι η ορλησατη αλλα ειναι φαρμακο το γνωστο xenical.αλλα βγηκε και σε "συμπληρωμα" και λεγετε ali.αλλα καποιες παρενεργειες τις εχει ειτε ως φαρμακο ειτε ως "συμπληρωμα"

το τουαλετικο ειναι το μεγαλητερο προβλημα.... απο εκει και περα ολο και καποιες παρενεργειες θα εχει στο μεταβολισμο....

Blackie
13-06-11, 15:42
ναι η κιτρουλινη ειναι... συνηθως χρησιμοποιητε σε προιοντα για pump... δεν ξερω τι ιδιοτητες εχει...

τωρα οσο αναφωρα την επεξεργασια που τρωει το καθε συμπληρωμα δεν νομιζω οτι μπορω να σε βοηθησω σε αυτο...

για την ακριβια.... δεν νομιζω να κανει τιποτα... και αν κανει... λιγα πραγματα...
αλλα παντως ειναι κακη ιδεα να παρεις τετοιο συμπληρωμα με σολομο και λιποδιαλητες βιταμινες...

Άρα κι εσύ πιστεύεις πως είναι ένα συμπλήρωμα καθαρά για cheat meals ή σε γεύματα κόκκινου κρέατος με υδατάνθρακες μόνο... Πάντως 6-12 γρ. είναι αρκετά...

Devil
13-06-11, 15:46
Άρα κι εσύ πιστεύεις πως είναι ένα συμπλήρωμα καθαρά για cheat meals ή σε γεύματα κόκκινου κρέατος με υδατάνθρακες μόνο... Πάντως 6-12 γρ. είναι αρκετά...

εγω για cheat meal θα το εβαζα αν το χρησιμοποιουσα.... οχι για απλα γευματα κρεας + μακαρωνια.....

Blackie
13-06-11, 16:01
Στο κόκκινο κρέας + μακαρόνια, θες μόνο πρωτεΐνες και υδατάνθρακες, τα λιπαρά είναι περιττά, εκτός αν φας και σαλάτα με λάδι μαζί!

Κάποιος άλλος που έχει ψαχτεί με τα fat blockers και έχει χρησιμοποιήσει κάποιο απ'αυτά;

poison1
13-06-11, 18:18
νταξ το τουαλετικο δεν ειναι ακριβος παρενεργεια ειναι αυτο που κανει η ορλησατη.δηλαδη δεν την αποροφαει ο οργανισμος απλα την αφηνει στο εντερο να περιμενει το λιπος του φαγητου μολις παει το λιπος βουρ τουαλετα.αν το γευμα περιλαμβανει πατατα βραστη με στηθος κοτας που εχει ελαχιστα λιπαρα τοτε η ορλησατη απλα δε δουλευει.χοντρικα εντελως.η αληθεια ειναι οτι ελεγχετε για καρκινο του παχεος εντερου αλλα πιστευω οτι εχει να κανει περισοτερο με τη μακροχρονια χρηση και το κακο φαγητο ταυτοχρονα με τη ληψη του φαρμακου.

Blackie
13-06-11, 20:13
Δε διαφωνώ, απλά συγκριτικά με την Chitosan, η ορλιστάτη είναι πιο χημική και πιο καλή στη δράση της... Άλλα ασε που οι υποψίες για καρκινογέννεση στο παχύ έντερο είναι ένα μεγάλο φόβητρο... Σκεφτόμουν για το cheater's relief που θεωρείται ένα best selling product, αλλά κι αυτό θα μου πεις μπορεί να είναι θέμα marketing...

Goku91
21-06-11, 00:43
Σκέφτομαι να το πάρω.
Μόνο για τα cheat meals θα το χρησιμοποιώ
πχ Πριν και μετά απο μια pizza, μια καρμπονάρα και μια κρέπα τη Κυριακή χD