PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικες διορθωσεις αν μπορειτε :)



trans
12-06-11, 19:39
Ειμαι 17,υψος 1.67,67 κιλα...ποτε δεν ειχα προβλημα στο να εφαρμωσω διατροφικο προγραμμα κατα γραμμα,αλλα τωρα που κανω προετοιμασια για πανελληνιες δεν εχω καθολου χρονο για δοθλεια γτ με τρει το διαβασμα...επισησ ζω σε οικογενεια 9 ατομων και δεν εχω καν χαρτζιλικι εκτοσ απο εξεραιτικες περιπτωσεις....οποτε εχω σχεδιασει τη διατροφη μου με φτηνες τροφες που μπορω να εχω ευκολα...πειτε μου την γνωμη σας οσο ασχημη κι αν ειναι :P :
στις 9, 3 ολοκληρα αυγα τηγανητα,2 ποτηρια γαλα και 1 μηλο
στις 11,2 ποτηρια γαλα,1 μπανανα και ενα μηλο
στις 1,ενα τοστ με 4 φετεσ γαλοπουλα και 1 μηλο
στις 3,μια τονοσαλατα
4-5:30 προπονηση
στις 6,2 ποτηρια γαλα,μια σαλατα και φρουτο
στις 8,1 ποτηρι ζεστο κακαο και φρουτο
στις 11 υπνος
Στοχος μου ειναι ογκος με οσο το λιγοτερο λιπος γινεται....

tolis93
12-06-11, 19:49
Ειμαι 17,υψος 1.67,67 κιλα...ποτε δεν ειχα προβλημα στο να εφαρμωσω διατροφικο προγραμμα κατα γραμμα,αλλα τωρα που κανω προετοιμασια για πανελληνιες δεν εχω καθολου χρονο για δοθλεια γτ με τρει το διαβασμα...επισησ ζω σε οικογενεια 9 ατομων και δεν εχω καν χαρτζιλικι εκτοσ απο εξεραιτικες περιπτωσεις....οποτε εχω σχεδιασει τη διατροφη μου με φτηνες τροφες που μπορω να εχω ευκολα...πειτε μου την γνωμη σας οσο ασχημη κι αν ειναι :P :
στις 9, 3 ολοκληρα αυγα τηγανητα,2 ποτηρια γαλα και 1 μηλο
στις 11,2 ποτηρια γαλα,1 μπανανα και ενα μηλο
στις 1,ενα τοστ με 4 φετεσ γαλοπουλα και 1 μηλο
στις 3,μια τονοσαλατα
4-5:30 προπονηση
στις 6,2 ποτηρια γαλα,μια σαλατα και φρουτο
στις 8,1 ποτηρι ζεστο κακαο και φρουτο
στις 11 υπνος
Στοχος μου ειναι ογκος με οσο το λιγοτερο λιπος γινεται....

δυστυχως αδερφε ο ογκος απαιτει χρημα για κοτοπουλα γαλοπουλες κτλπ.μια πολυ καλη φτηνη επιλογη ειναι τα ασπραδια αυγων.καλυτερα βραζε 4-5 ασπραδια και τρωγε παρα 2 τηγανιτα...το τοστακι πολυ καλο αρκει να ναι ολικης το ψωμι.ειναι κ φθηνοτερο απο οτι ξερω.το γαλα επισης καλο.θα σου προτεινα το αγνο.0% παιρνω εγω.1,14 εχει κ τα αλλα εχουν απο 1μισι κ βαλε.οπως και τα αναλογα γιαουρτια απο τα λιντλ.1 ευρω μωλις τα 2.επισης εχει πολυ καλο κοτατζ στα ιδια σουπερμαρκετ παλι πολυ φθηνα.1 ευρω το ενα.και μουσλι πρεπει να βαλεις στη διατροφη σου.δες τις πιτες βρωμης.με μουσλι απο την ιδια αλυσιδα σουπερ μαρκετ παλι ειναι τζαμπα.2 ευρω το κιλο.με 60-80 γραμμαρια τη μερα σου κραταει 1μισι βδομαδουλα νομιζω.ο τονος αν ψαξεις βρισκεις και φθηνο αλλα ειναι και αυτος ακριβουλης....κατι που μαρεσει στη διατροφη σου.πολυ μηλο:P

μετα τη προπονηση δοκιμασε γλυκοπατατα με ασπραδια αυγων.σαν ομελετα δηλαδη.η με ενα γιαουρτι η κ τα 2 αλλιως ογκο δε παιρνεις απο οσο ξερω.και απο οσο βλεπω τουλαχιστον πανω μ.κ για βραδυνο πριν τν υπνο χτυπα κανενα γιαουρτακι.το πρωι δοκιμασε πιτακια βρωμης.και δυσυχως χωρις κρεας γαλοπουλα κοτοπουλο μοσχαρι δε σε βλεπω να παιρνεις και πολυ κρεατακι πανω ς....συμπληρωματα να φανταστω δε χρησιμοποιεις

trans
12-06-11, 22:35
Αδερφε μου σε υπερευχαριστω για τις συμβουλες σου :) !! Οχι δεν χρησιμοποιω συμπληρωματα,αν ειχα τα λεφτα θα τα ξοδευα σε κοτοπουλο κ.τ.λ....παντως πολυ χρησιμα οσα μου ειπες,ευχαριστω και παλι :)

tolis93
13-06-11, 02:37
Αδερφε μου σε υπερευχαριστω για τις συμβουλες σου :) !! Οχι δεν χρησιμοποιω συμπληρωματα,αν ειχα τα λεφτα θα τα ξοδευα σε κοτοπουλο κ.τ.λ....παντως πολυ χρησιμα οσα μου ειπες,ευχαριστω και παλι :)

Τιποτα! Εξαλου γιαυτο ειμαστε εδω;-)

trans
16-06-11, 01:33
Κατι τελευταιο για το κοτοπουλο που ειπες....ειδα εναν τυπο στο youtube που αγοραζει συσκευασια με περιπου 10 φιλετα κοτοπουλο,με 12 $...θπαρχει περιπτωση να βρω κατι τετοιο?

kabamaru
16-06-11, 01:51
Κατι τελευταιο για το κοτοπουλο που ειπες....ειδα εναν τυπο στο youtube που αγοραζει συσκευασια με περιπου 10 φιλετα κοτοπουλο,με 12 $...θπαρχει περιπτωση να βρω κατι τετοιο? εγω παντως αδερφε φτηνο στηθος κοτοπουλο βρηκα στην κρεαταγορα ομονοιας .4.5 Ευρω το κιλο
πιτες βρωμης.με μουσλι απο την ιδια αλυσιδα σουπερ μαρκετ παλι ειναι τζαμπα.2 ευρω το κιλο.με 60-80 γραμμαρια τη μερα σου κραταει 1μισι βδομαδουλα

Δεν είχα ιδέα οτι υπηρχε κατι τετοιο αδερφε . .Μου φαίνετε θα παω μια βολτα απο τα Lidl αυριο:P

tolis93
16-06-11, 08:21
εγω παντως αδερφε φτηνο στηθος κοτοπουλο βρηκα στην κρεαταγορα ομονοιας .4.5 Ευρω το κιλο Δεν είχα ιδέα οτι υπηρχε κατι τετοιο αδερφε . .Μου φαίνετε θα παω μια βολτα απο τα Lidl αυριο:Pειναι πολυ αψογο εχει αποξηραμενα φρουτακια μεσα.οσο για το κοτοπουλο π αναφερθηκε πανω δυσκολο να βρεις φθηνοτερο απο 4,5 το κιλο.εγω παιρνω απο σκλαβενιτη 4 φιλετα με 6 ευρω καπου στα 700 γραμμαρια.κ στα λιντλ ακουσα οτι εχει αλλα δε ξερω τπτ

trans
03-07-11, 17:04
Την προηγουμενη εβδομαδα ζητησα απο τον προπονητη μου να μου ππροτεινει μια κετογενικη διαιτα γτ δεν εχω ξανακανει και θα ηθελα να δω τι αποτελεσματα θα εχει...και μου προτεινε αυτο :
1ο γευμα :3-5 ολοκληρα αυγα,τυρι,μπεικον,βουτυρο στα αυγα
2ο γευμα :2 διπλα cheeseburger χωρις τα πσωμακια
3ο γευμα :τονος
4ο γευμα :2 διπλα cheeseburger χωρις τα πσωμακια
5ο γευμα :χοιρινη μπριζολα με τυρι
6ο γευμα :ενα προτεινουχο shake με φυστικοβουτυρο και ελαιολαδο
7ο γευμα :ομελετα με 3 ολοκληρα αυγα,τυρι,μανηταρια,μπεικον
8ο γευμα:ενα προτεινουχο shake με ελαιολαδο
Να τον ακουσω και να ακοληθησω αυτην την διατροφη??μηπως πρεπει αν την ακολουθησω να προσθεσω φρουτα και λαχανικα σε καθε γευμα??

tolis93
03-07-11, 17:30
Την προηγουμενη εβδομαδα ζητησα απο τον προπονητη μου να μου ππροτεινει μια κετογενικη διαιτα γτ δεν εχω ξανακανει και θα ηθελα να δω τι αποτελεσματα θα εχει...και μου προτεινε αυτο :
1ο γευμα :3-5 ολοκληρα αυγα,τυρι,μπεικον,βουτυρο στα αυγα
2ο γευμα :2 διπλα cheeseburger χωρις τα πσωμακια
3ο γευμα :τονος
4ο γευμα :2 διπλα cheeseburger χωρις τα πσωμακια
5ο γευμα :χοιρινη μπριζολα με τυρι
6ο γευμα :ενα προτεινουχο shake με φυστικοβουτυρο και ελαιολαδο
7ο γευμα :ομελετα με 3 ολοκληρα αυγα,τυρι,μανηταρια,μπεικον
8ο γευμα:ενα προτεινουχο shake με ελαιολαδο
Να τον ακουσω και να ακοληθησω αυτην την διατροφη??μηπως πρεπει αν την ακολουθησω να προσθεσω φρουτα και λαχανικα σε καθε γευμα??

κετο με φρουτα κ λαχανικα δε γινεται.πολλοι υδατανθρακες στα φρουτα.μεταξυ μας.σα πολυ βρωμα δν εχεις μεσα?γιατι δε βαζεις κανενα γιαουρτι λιγους υδατανθρακες εχει...

lef
03-07-11, 19:41
ριξε μια ματια εδω

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15687-CKD-(Cyclical-Keto-Diet)-Manual

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15185-%CE%A3%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%9A%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%9B%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%82

λαχανικα μπορεις ν βαλεις..εγω τουλαχιστον τρωω μπολικα..αν δεν εχεις υ/α δεν θα σε βγαλει απο την κετωση το μαρουλι

trans
04-07-11, 00:14
Το ξερω οτι αυτη η διατροφη εχει πολυ βρωμα,ο γυμναστης μου μου την προτεινε:P...αρα αν βαλω λαχανικα γενικα δεν επηρεαζουν τη διαιτα?ευχαριστω πολυ για το post:)

trans
04-07-11, 01:07
Eπισης μπορει καποιος με μια κετο διαιτα να αυξησει ογκο?

Devil
04-07-11, 02:34
Το ξερω οτι αυτη η διατροφη εχει πολυ βρωμα,ο γυμναστης μου μου την προτεινε:P...αρα αν βαλω λαχανικα γενικα δεν επηρεαζουν τη διαιτα?ευχαριστω πολυ για το post:)

οχι ισα ισα που πρεπει να βαλεις γιατι θα εχεις θεμα με την τουαλετα....



Eπισης μπορει καποιος με μια κετο διαιτα να αυξησει ογκο?

ναι γινετε...

trans
05-07-11, 01:19
Ευχαριστω πολυ παιδια :)

trans
06-07-11, 11:26
Λοιπον,να τι σκεφτομουν:
1ο γευμα
3 ασπραδια αυγου και 3 ολοκληρα αυγα(με 2 κουταλιες ελαιολαδο) με ενα μπολ(δεν ξερω ακριβως γραμμαρια αλλα ειναι μεγαλο μπολ :P ) βρωμη 1 μπανανα
2ο γευμα
1 κονσερβα τονο με οτι πρασινο βρω
3ο γευμα οπως το πρωτο
4ο γευμα
ενα shake με φυστικοβουτηρο ελαιολαδο,κατι για γευση
5ο γευμα
οπως το γευμα 1
Προσπαθω μεσα στη μερα να πιω οσο πιο πολυ γαλα μπορω..
Το 4ο γευμα θα ειιναι το μεταπροπονητικο γι αυτο δεν ειναι ακριβως αυτη η σειρα των γευματων απλα τα 3 βασικα γευματα θα ειναι οπως το 1ο γευμα :)

Saldi
06-07-11, 11:29
Που είναι το κοτόπουλο?
Που είναι το κοκκινο κρέας?
Ρυζι?
Και δεν μπορείς να τρώς 3 αυγα την μέρα..Η χολιστερίνη θα χτυπάει κόφτες!

Kaloutsikos
06-07-11, 15:39
Ψάρι, Μοσχάρι, Κοτόπουλο, Σολομός, Αυγό, Ψαρονέφρι Ζωική πρωτεΐνη

Πατάτες, ρύζι, λαχανικά, Υδατάνθρακες

όσπρια Φυτική πρωτεΐνη

Ωμό ελαιόλαδο Λιπαρά

Η διατροφή μας πρέπει να έχει ποικιλία, και όχι τα ίδια και τα ίδια :thumbup:

trans
06-07-11, 20:28
Ναι παιδια το ξερω,δικιο εχετε αλλα οταν το χαρτζηλικι μου ειναι 2 ευρω τη μερα και οι γονεις μου αντιπαθουν το bodybuilding με αποτελεσμα να μη μου αγοραζουν αυτα που χρειαζομαι,προσπαθω για διατροφη με αυτα στα οποιοα εχω προσβαση....π.χ. τα αυγα,παιρνω 10 με 2 ευρω...οποτε ειναι καπως δυσκολο να κανω πολλες αγορες:(...ευχαριστω παντως για τις απαντησεις :)

aepiskeptis
06-07-11, 20:36
ισως να πεις στους γονεις σου οτι δεν κανεις ΒΒινγ (εκτος κ αν εισαι απο τα γεννετικα θαυματα που χασμοριουνται και βαζουν δικεφαλα, γελανε και κανουν κοιλιακους κτλ)

οτι ασκησε για να εχεις καλη υγεια, να μην εχεις προβληματα με μεση κτλ οταν μεγαλωσεις, για να εχεις μεγιστη αναπτυξη και καλυτερες επιδωσεις στο σχολειο.




δεν τους καταλαβαινω τους ΝεοΕλληνες, η τουρκοκρατια τους μετετρεξε σε...,
που πηγε η καλοκαγαθεια, βαζουν τα παιδια τους να μαθαινουν γλωσσες, μουσικες, @@ες (κανει ριμα), να κανει λιγο γυμναστικουλα το παιδακι μπαααα, κοβουν το κοριτσακι απ το μπαλετο για να μαθει και δευτερη ξενη γλωσσα, και μετα εχεις μια φαλαινουλα που μιλαει 2 ξενες γλωσσες, αλλα στα 26 εχει χοληστερινη και δε μπορει να ανεβει τις σκαλες

Alexakos3
06-07-11, 20:37
Ναι παιδια το ξερω,δικιο εχετε αλλα οταν το χαρτζηλικι μου ειναι 2 ευρω τη μερα και οι γονεις μου αντιπαθουν το bodybuilding με αποτελεσμα να μη μου αγοραζουν αυτα που χρειαζομαι,προσπαθω για διατροφη με αυτα στα οποιοα εχω προσβαση....π.χ. τα αυγα,παιρνω 10 με 2 ευρω...οποτε ειναι καπως δυσκολο να κανω πολλες αγορες:(...ευχαριστω παντως για τις απαντησεις :)

Φυσικά και κατανοώ το γεγονός του οικονομικού και των γονέων με την αντίρηση τους για το ομορφότερο άθλημα στον κόσμο αλλά υποθετικά έχεις σχεδόν 2-3 κονσέρβες τόνο την ημέρα... Στην καλύτερη περίπτωση να έχουν όλες 5ευρώ... Με 5 ευρώ αγοράζεις περίπου ένα κοτόπουλο (άντε να δώσεις 6) ή αγοράζεις χοιρινό κρέας που είναι και αυτό φθηνό... άντε και μια μέρα στην βδομάδα να έχετε αγοράσει λίγο μοσχάρι έτσι για αλλαγή ... Κατανοώ λοιπόν ξαναλέω το οικονομικό που είναι πολύ βασικό όμως αν ψαχτείς λίγο μπορείς να βάλεις και κάτι διαφορετικό στην διατροφή σου ;)

trans
06-07-11, 21:16
Κοτοπουλο με 6 ευρω???:shock::shock:??
Απο που???και ναι καλη ιδεα αυτο με τα κρεατα δεν το ειχα σκεφτει..

Εχω πει στους γονεις μου οτι κανω φυσικη κατασταση αλλα οταν αρχισα να παιρνω μαζα,οχι πολυ,αλλα να παιρνω,κατι υποπσιαστηκαν και μετα με πετυχε ο πατερας μου να κανω προγραμμα ογκου και επιασε τον γυμναστη και τον ρωτησε τι κανω και του ειπε ογκο...απο τοτε η μονη απαντηση στο : παρτε μου σασ παρακαλω λιγο κοτοπουλο ηταν σταματα τις βλακεις και φυγε...

onymos
06-07-11, 21:45
Κοτοπουλο με 6 ευρω???:shock::shock:??
Απο που???και ναι καλη ιδεα αυτο με τα κρεατα δεν το ειχα σκεφτει..

Εχω πει στους γονεις μου οτι κανω φυσικη κατασταση αλλα οταν αρχισα να παιρνω μαζα,οχι πολυ,αλλα να παιρνω,κατι υποπσιαστηκαν και μετα με πετυχε ο πατερας μου να κανω προγραμμα ογκου και επιασε τον γυμναστη και τον ρωτησε τι κανω και του ειπε ογκο...απο τοτε η μονη απαντηση στο : παρτε μου σασ παρακαλω λιγο κοτοπουλο ηταν σταματα τις βλακεις και φυγε...

ειναι λιγω υπερβολικοι οι γονεις σου μ φαινεται....ποσο χρονων εισαι? ποσο καιρο γυμναζεσε?:P

onymos
06-07-11, 21:46
παιρνεις βρωμη κουακερ? αν ναι. πηγαινε και παρε με το κιλο θα τη βρεις στη μιση τιμη μη σ πω λιγοτερο σε μαγαζια με ξηροκαρπια;)

DimitrisT
06-07-11, 23:52
Κοτοπουλο με 6 ευρω???:shock::shock:??
Απο που???και ναι καλη ιδεα αυτο με τα κρεατα δεν το ειχα σκεφτει..

Εχω πει στους γονεις μου οτι κανω φυσικη κατασταση αλλα οταν αρχισα να παιρνω μαζα,οχι πολυ,αλλα να παιρνω,κατι υποπσιαστηκαν και μετα με πετυχε ο πατερας μου να κανω προγραμμα ογκου και επιασε τον γυμναστη και τον ρωτησε τι κανω και του ειπε ογκο...απο τοτε η μονη απαντηση στο : παρτε μου σασ παρακαλω λιγο κοτοπουλο ηταν σταματα τις βλακεις και φυγε...

Τι διαφορετικο εχει αυτο το προγραμμα δηλαδη;
Η διαφορα ογκου/γραμμωσης στη διατροφη δεν ειναι μονο; (αντε και στην ποσοτητα της αεροβιας..)

trans
07-07-11, 01:47
Ναι το ξερω ειναι υπερβολικοι οι γονεις μου..πολυ υπερβολικοι....ειμαι 17 και μετα απο 4 χρονια ελευθερας παλης αποφασισα να παω γυμναστηριο....κανω τωρα 7 μηνες...δεν ειναι πολυ αλλα μπορω να πω εχω μαθει πολλα μεχρι τωρα :P.....βρωμη παιρνω με το κιλο ναι,ειναι φτηνη :)...η διαφορα στα προγραμματα ογκου και γραμμωσης ειναι οι επαναληψεις,η ενταση και τα σετ,π.χ. σε ογκο κανεις λιγες επαναληψεις με πολλα κιλα ενω σε γραμμωση παιζεις πολλες επαναληψεις με λιγοτερα κιλα ..

DimitrisT
07-07-11, 11:40
Ναι το ξερω ειναι υπερβολικοι οι γονεις μου..πολυ υπερβολικοι....ειμαι 17 και μετα απο 4 χρονια ελευθερας παλης αποφασισα να παω γυμναστηριο....κανω τωρα 7 μηνες...δεν ειναι πολυ αλλα μπορω να πω εχω μαθει πολλα μεχρι τωρα :P.....βρωμη παιρνω με το κιλο ναι,ειναι φτηνη :)...η διαφορα στα προγραμματα ογκου και γραμμωσης ειναι οι επαναληψεις,η ενταση και τα σετ,π.χ. σε ογκο κανεις λιγες επαναληψεις με πολλα κιλα ενω σε γραμμωση παιζεις πολλες επαναληψεις με λιγοτερα κιλα ..

Αυτα μου λεγανε και μενα στο γυμναστηριο, αφου γραφτηκα εδω καταλαβα οτι προγραμμα ογκου/γραμμωσης δεν υπαρχει, τα ιδια ειναι, η διαφορα αναμεσα σε αυτα τα 2 ειναι στη διατροφη και στην ποσοτητα του αεροβιου.. ισα ισα μη σου πω οτι στη γραμμωση ζοριζεσαι περισσοτερο για να διατηρησεις οσο μυικο ιστο μπορεις..

Αλλα για να μη βγω και εδω off-topic, στο σπιτι δεν υπαρχουν μερες που τρωτε κατι σε κρεας; Δε μπορει, καποιες μερες (αν οχι ολες) θα τρωτε κρεας/ψαρι, ε εκει εκμεταλευσου το! :P
Και μην ανησυχεις για τα αυγα, η χοληστερινη τους ειναι καλη.

billy89
07-07-11, 12:56
ισως να πεις στους γονεις σου οτι δεν κανεις ΒΒινγ (εκτος κ αν εισαι απο τα γεννετικα θαυματα που χασμοριουνται και βαζουν δικεφαλα, γελανε και κανουν κοιλιακους κτλ)

οτι ασκησε για να εχεις καλη υγεια, να μην εχεις προβληματα με μεση κτλ οταν μεγαλωσεις, για να εχεις μεγιστη αναπτυξη και καλυτερες επιδωσεις στο σχολειο.




δεν τους καταλαβαινω τους ΝεοΕλληνες, η τουρκοκρατια τους μετετρεξε σε...,
που πηγε η καλοκαγαθεια, βαζουν τα παιδια τους να μαθαινουν γλωσσες, μουσικες, @@ες (κανει ριμα), να κανει λιγο γυμναστικουλα το παιδακι μπαααα, κοβουν το κοριτσακι απ το μπαλετο για να μαθει και δευτερη ξενη γλωσσα, και μετα εχεις μια φαλαινουλα που μιλαει 2 ξενες γλωσσες, αλλα στα 26 εχει χοληστερινη και δε μπορει να ανεβει τις σκαλες

Έχεις τόσο δίκιο! Ο κόσμος θεωρεί όλα τα άλλα χρήσιμα και τη γυμναστική χαμένο χρόνο!

billy89
07-07-11, 12:59
Ναι το ξερω ειναι υπερβολικοι οι γονεις μου..πολυ υπερβολικοι....ειμαι 17 και μετα απο 4 χρονια ελευθερας παλης αποφασισα να παω γυμναστηριο....κανω τωρα 7 μηνες...δεν ειναι πολυ αλλα μπορω να πω εχω μαθει πολλα μεχρι τωρα :P.....βρωμη παιρνω με το κιλο ναι,ειναι φτηνη :)...η διαφορα στα προγραμματα ογκου και γραμμωσης ειναι οι επαναληψεις,η ενταση και τα σετ,π.χ. σε ογκο κανεις λιγες επαναληψεις με πολλα κιλα ενω σε γραμμωση παιζεις πολλες επαναληψεις με λιγοτερα κιλα ..

Καλά οι γονείς σου δεν είχαν πρόβλημα να κάνεις 4 χρόνια ελεύθερη πάλη και έχουν πρόβλημα με το γυμναστήριο? Και τόσα χρόνια που έκαιγες ένα κάρο θερμίδες τι έτρωγες για να συντηρείσαι? Δεν μπορεί να μην έτρωγες κρέας! :shock:

trans
07-07-11, 18:24
Βασικα ετρωγα πολλους υδατανθρακες...αυτο....για το θεμα του γυμναστηριου οι πρπονητες που ειχα στην παλη φταινε,ολο ελα να παλεψεις και ασε το φουσκομα,τι θα γινεις μια μπαλα και δεν θα μπορεις να περπατησεις??/και τετοια...και ναι υπαρχουν μερες που τρωμε κρεας ή ψαρι και τρωω τα παντα :P...παντως μπορω να πω οτι αν και δυσκολα εχω βελτιωθει αρκετα...ξεκινησα απο 58 κιλα και γυρω στο 17% λιπος και τωρα ειμαι 69 κιλα με 21%λιπος το οποιο ομως δεν με πολυενοχλει γτ δεν φαινεται και πολυ...ετσι ξεκινωντας απο παλαιστης για να χασω κιλα,γτ ημουν πολυ υπερβαρος,οταν εχασα τα κιλα,ημουν πολυ αδυνατος και με λιγους μυες...καποιοα στιγμη ξεκινησα γυμναστηριο για να <<αρεσω>>...ομως στν ποτεια και βασικα τους τελευταιους 3 μηνες εχω παρατησει τους παντες,δεν με νοιαζει τι λενε,το κανω για τον εαυτο μου,ειναι αυτο που αγαπαω και θα το κανω παρα τις οποιοες αντιρησεισς :)

DimitrisT
07-07-11, 21:06
Τωρα που ξαναδιαβασα το αρχικο ποστ, στο γευμα 4, το shake που λες, ειναι πρωτεινη; :unsure:

trans
07-07-11, 23:45
Και πρωτεινη:)

DimitrisT
07-07-11, 23:53
Γνωμη μου παντα, βγαλε τη βρωμη απο το 5ο γευμα και πηγαινε την στο 2ο μαζι με τον τονο..
Αμα βεβαια μπορεις να βαλεις ρυζι θα 'ταν ακομα καλυτερα.

billy89
08-07-11, 01:14
Λοιπον,να τι σκεφτομουν:
1ο γευμα
3 ασπραδια αυγου και 3 ολοκληρα αυγα(με 2 κουταλιες ελαιολαδο) με ενα μπολ(δεν ξερω ακριβως γραμμαρια αλλα ειναι μεγαλο μπολ :P ) βρωμη 1 μπανανα
2ο γευμα
1 κονσερβα τονο με οτι πρασινο βρωπρόσθεσε υδατάνθρακα3ο γευμα οπως το πρωτο
4ο γευμα
ενα shake με φυστικοβουτηρο ελαιολαδο,κατι για γευσηπίνεις πρωτείνη με ελαιόλαδο?!5ο γευμα
οπως το γευμα 1
Προσπαθω μεσα στη μερα να πιω οσο πιο πολυ γαλα μπορω..
Το 4ο γευμα θα ειιναι το μεταπροπονητικο γι αυτο δεν ειναι ακριβως αυτη η σειρα των γευματων απλα τα 3 βασικα γευματα θα ειναι οπως το 1ο γευμα δεν κάνει τόσα αυγά ολόκληρα θέλεις πρωτείνη και από άλλες πηγές. Δοκίμασε κρέας και γιαούρτι:)
:thumbup:

trans
08-07-11, 16:54
Οποτε μετα απο δευτερη σκεψη σκεφτομαι:
1ο γευμα
5 ολοκληρα αυγα,βρωμη σε γαλα,μια μπανανα και 2 κοθταλιες της σουπας ελαιολαδο
2ο γευμα
2 τοστ με σταρενιο ψωμι,τυρι και γαλοπουλα
3ο γευμα
μια συνταγη που προσωπικα λατρευω:μια κονσερβα τονο μεσα σε ενα μπολ βρωμης με ενα αυγο ανακατεμενα και τηγανισμενα με ελαιολαδο και λιγο κρεμμυδι,σαλατα
4ο γευμα
οτι κρεας βρω στην καταψυξη,σαλατα
5ο γευμα
σαλατα και ???
6ο και τελευταιο γευμα
επειδη εχω θεμα με τον υπνο και το φαγητο,προτιμω κατι μικρο,οποτε γαλα και λιγο γιαουρτι...
παλι εχει πολυ αλλειψη αλλα θα την βελτιωσω :)

Kaloutsikos
08-07-11, 17:47
Οποτε μετα απο δευτερη σκεψη σκεφτομαι:
1ο γευμα
5 ολοκληρα αυγα,βρωμη σε γαλα,μια μπανανα και 2 κοθταλιες της σουπας ελαιολαδο βγάλε το ελαιόλαδο, παίρνεις λιπαρά από αυγά, γάλα και βρώμη.
2ο γευμα
2 τοστ με σταρενιο ψωμι,τυρι και γαλοπουλα
3ο γευμα
μια συνταγη που προσωπικα λατρευω:μια κονσερβα τονο μεσα σε ενα μπολ βρωμης με ενα αυγο ανακατεμενα και τηγανισμενα με ελαιολαδο και λιγο κρεμμυδι,σαλατα :puke:
4ο γευμα
οτι κρεας βρω στην καταψυξη,σαλατα
5ο γευμα
σαλατα και ??? αυγά,κοτόπουλο,cottage
6ο και τελευταιο γευμα
επειδη εχω θεμα με τον υπνο και το φαγητο,προτιμω κατι μικρο,οποτε γαλα και λιγο γιαουρτι...
παλι εχει πολυ αλλειψη αλλα θα την βελτιωσω :)

.

trans
09-07-11, 00:28
Ευχαριστω πολυ θα δω πως θα τα παω και θα ενημερωσω :)

trans
04-06-12, 02:24
Περυσι το καλοκαιρι ξεκινησα γυμναστηριο απλα για να λεω οτι πηγαινω και να κανω το κομματι μου..μετα ομως απο 7 μηνες το πηρα πολυ σοβαρα και αρχησα να προσεχω και την διατροφη μου..απο σεπτεμβρη ομως ξεκινωντας προετοιμασια πανελληνιων (by the way παω τεχνολογικη και παρολο που εγραψα σχετικα καλα εχω να πω οτι μας ξεσκισανε) τα παρατησα ολα γτ ολη την ημερα ημουν κολλημενος στα βιβλια..οποτε μετα απο 10 μηνες που ασχοληθηκα ωστε να μαθω περισσοτερα και να γινω καλυτερος οταν ξεκινησω παλι προπονηση και ξερω τι μου γινεται..το θεμα ειναι οτι δουλεια δεν εχω,ειμαστε οικογενεια 8 ατομων με χρηματα που μας βγαζουν ισα ισαμαλλα ΑΓΑΠΩ αυτο το α8λημα και τον τροπο ζωης οποτε προσπαθω να φτιαξω μια καταλληλη διατροφη χωρις ομως επιτυχια διοτι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασω αρκετο για μενα κρεας...απο την αλλη αυγα δεν μπορω να φαω αρκετα γτ οι γονεις μου νομιζουν οτι θα πεθανω,ενω οσο και να τουσ εξηγησω νομιζουν οτι η πρωτεινη ειναι στεροειδη....οποτε κατεληξα στα οσπρια...ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ διατροφικη αξια αλλα εχουν πολλους υδατανθρακες...συνεπως ουσιαστικα το προβλημα μου ειναι πως θα καταναλωσω αρκετη πρωτεινη..αυτο που ζηταω να μαθω ειναι αν γνωριζετε καταστηματα που μπορω να αγοραζω ψαρια,κρεας και γενικα πρωτεινουχα τροφιμα σχετικα φτηνοτερα απο οτι στα αλλα καταστηματα..ΣΥΓΝΩΜΗ αν σας κουρασα,ευχαριστω τρομερααααααααααααααααααααααααααααα πολυ για την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ απαντηση και ακομη σας εχαριστω πολυ για τον χρονο σας.. :)

tolis93
04-06-12, 08:42
βαρβακειος αγορα στην αθηνα τα χει ολα φθηνοτερα

παιρνε 1 κοτοπουλο τη βδομαδα.6 ευρω θα δινεις και σε κραταει ΑΝΕΤΑ για ολη τη βδομαδα.κ απο πρωτεινη καθαρισες

παιρνε γιαουρτια. με 2,20 και με 2,60 το κιλο βρισκεις με πολυ καλα μακρος( πρ 8,5 υδ 3,7 λιπ 2 κατα μεσο ορο παντα)

δε ξερω π μενεις αλλα αν εχεις κοντα σκλαβενιτη(σουπερμαρκετ ειναι) εχει πακετο 30 αυγα με 3,70. δε σε χαλασε....

ψαξε μηπως εχεις κανεναν εμπορα στην οικογενεια σ.π να εχει καταστημα με τροφιμα κτλπ.λογικα θα εχει βγαλει καρτα για το μακρο(πολυκαταστημα με πολυ χαμηλες τιμες σε ολα)
εκει βρισκεις και καλο κρεας κ φθηνο

εγω π κ π για αλλαγη τρωω και σογια. 1,40 το πακετο των 225 γρ.φισκα στη πρωτεινη αν κ φυτικη αλλα μαζι με γαλα η γιαουρτι για καμια φορα τη
βδομαδα μια χαρα ειναι

δοκιμασε παγκασιους ψαρι, 4μισι ευρω το κιλο εχει κ ειναι κ μαμω τα ψαρια

ρυζια πατατες κτλπ. δλδ υδατανθρακες. οι πατατες σ ρχονται φθηνοτερα με μωλις 40 λεπτα το κιλο...

με λιγα λογια.αν τα υπολογισεις ολα κομπλε. με 2 ευρω τη μερα αντε 2μισι.εισαι καλλυμενος

trans
04-06-12, 10:26
Πωωωωω μου εφτιαξες τη μερα!!!σε ευχαριστω πααααρα πολυ για το χρονο και την απαντηση σου!!!!!με σωζεις!!!ευχαριστω πολυ!!!!!Και συγνωμη που αναγκαστηκες να γραψεις για ολα αυτα,απλα δεν ειμαι καθολου ενημερος,εχω να σηκωσω κεφαλι απο το διαβασμα καιρο!!!ευχαριστω πολυ!!!

tolis93
04-06-12, 10:34
Πωωωωω μου εφτιαξες τη μερα!!!σε ευχαριστω πααααρα πολυ για το χρονο και την απαντηση σου!!!!!με σωζεις!!!ευχαριστω πολυ!!!!!Και συγνωμη που αναγκαστηκες να γραψεις για ολα αυτα,απλα δεν ειμαι καθολου ενημερος,εχω να σηκωσω κεφαλι απο το διαβασμα καιρο!!!ευχαριστω πολυ!!!

μαν μη τρελενεσαι.ζητησες κατι ηξερα επι τ θεματος σ απαντησα.το ιδιο πιστευω θα κανες κ εσυ για μενα κ ο καθε ενας αντιστοιχα για ολους.για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον ειμαστε δω;) ευχαριστω για την εκτιμηση παντως. και μη ξεχνας.push it out of the limit;)

mono AEK
04-06-12, 10:46
1 κοτοπουλο τη βδομαδα δε σε κραταει ανετα αλλα ενταξει...

φυστικοβουτηρο, τονο και γαλοπουλα σε φετες ειναι ακομα μερικες λυσεις για πρωτεϊνη
απο τιμες δε ξερω αλλα ειναι ευκολα και πρακτικα και αποκλειεται να σου πει η μανα σου οτι ειναι στεροιειδη;)

trans
04-06-12, 12:36
Παιδια ευχαριστω πολυ με καλυψατε,και ναι εννοειται οτι θα μοιραστω οποιαδηποτε γνωση μου μαζι σας!!!αλλωστε εγω σας νιωθω ολους/ολες εδω παρεα,ολοι αλλοι μισουν το bodybuilding αλλα δεν θα σκασω :)

tolis93
04-06-12, 13:42
Παιδια ευχαριστω πολυ με καλυψατε,και ναι εννοειται οτι θα μοιραστω οποιαδηποτε γνωση μου μαζι σας!!!αλλωστε εγω σας νιωθω ολους/ολες εδω παρεα,ολοι αλλοι μισουν το bodybuilding αλλα δεν θα σκασω :)

εχει σημασια τι κανουν οι αλλοι?το θεμα ειναι τι σαρεσει εσενα....πρεπει να κανεις αυτα π οι αλλοι δε κανουν για να πετυχεις αυτα π οι αλλοι δε πετυχαινουν;) ο τονος ειναι λιγο ακριβος.αλλα με 1,5 ευρω εχει στο βασιλοπουλο της 365 π ειναι κ 150 γρ κ ειναι κ τουμπανος.
ενα κοτοπουλο ρε συ μονο αεκ τ βγαζει 1.5 κιλο χοντρικα χωρις πετσες κ κοκαλα.αντε 1,4. αν τρωει 400 γρ τη μερα τη μιση βδομαδα την εβγαλε.μονο κοτοπουλο δε θα τρωει στανταρ

margarita02
04-06-12, 16:01
Περυσι το καλοκαιρι ξεκινησα γυμναστηριο απλα για να λεω οτι πηγαινω και να κανω το κομματι μου..μετα ομως απο 7 μηνες το πηρα πολυ σοβαρα και αρχησα να προσεχω και την διατροφη μου..απο σεπτεμβρη ομως ξεκινωντας προετοιμασια πανελληνιων (by the way παω τεχνολογικη και παρολο που εγραψα σχετικα καλα εχω να πω οτι μας ξεσκισανε) τα παρατησα ολα γτ ολη την ημερα ημουν κολλημενος στα βιβλια..οποτε μετα απο 10 μηνες που ασχοληθηκα ωστε να μαθω περισσοτερα και να γινω καλυτερος οταν ξεκινησω παλι προπονηση και ξερω τι μου γινεται..το θεμα ειναι οτι δουλεια δεν εχω,ειμαστε οικογενεια 8 ατομων με χρηματα που μας βγαζουν ισα ισαμαλλα ΑΓΑΠΩ αυτο το α8λημα και τον τροπο ζωης οποτε προσπαθω να φτιαξω μια καταλληλη διατροφη χωρις ομως επιτυχια διοτι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασω αρκετο για μενα κρεας...απο την αλλη αυγα δεν μπορω να φαω αρκετα γτ οι γονεις μου νομιζουν οτι θα πεθανω,ενω οσο και να τουσ εξηγησω νομιζουν οτι η πρωτεινη ειναι στεροειδη....οποτε κατεληξα στα οσπρια...ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ διατροφικη αξια αλλα εχουν πολλους υδατανθρακες...συνεπως ουσιαστικα το προβλημα μου ειναι πως θα καταναλωσω αρκετη πρωτεινη..αυτο που ζηταω να μαθω ειναι αν γνωριζετε καταστηματα που μπορω να αγοραζω ψαρια,κρεας και γενικα πρωτεινουχα τροφιμα σχετικα φτηνοτερα απο οτι στα αλλα καταστηματα..ΣΥΓΝΩΜΗ αν σας κουρασα,ευχαριστω τρομερααααααααααααααααααααααααααααα πολυ για την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ απαντηση και ακομη σας εχαριστω πολυ για τον χρονο σας.. :)

Στη βαρβάκειο αγορά θα βρεις και φιλέτο κοτόπουλο χωρίς πέτσες και κόκκαλα, στήθος από 4.50 και 5.00 ευρώ. Βέβαια δεν είναι συσκευασμένο αλλά εάν προσέχεις να το πλένεις και να το μαγειρεύεις πολύ καλά, είναι εντάξει. Στην ψαραγορά θα βρεις ψάρια όπως κολιό, τσιπούρα, σολωμό κτλ. σε πολύ καλές τιμές οι οποίες κυμαίνονται κάθε φορά ανάλογα την ώρα και τη μέρα. Μπορείς να πάρεις και με τρία και με πέντε, θα βρεις. Με τα ασπράδια αυγού δεν θα πεθάνεις. Εξήγησέ το στους γονείς σου, φρόντιζε όμως να παίρνεις προτεϊνες από διαφορετικές πηγές και κρέατα. Όχι μόνο κοτόπουλο ή μόνο τσιπούρα. Θα φας και λίγο κρέας αλλά και άλλα ψάρια εκτός από τσιπούρα τα οποία έχουν διαφορετικά θρεπτικά συστατικά και βιταμίνες.

trans
04-06-12, 21:33
Ναι φιλε μου αυτο λεω δεν με νοιζει τι κανουν οι αλλοι εγω ξερω οτι μ αρεσει και γνωμη δεν αλλαζω!!!by the way τοσεσ πολλες ιδεεσ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παιδια παααααααααααααααααααααααααααααρα πολυ !!!!

trans
13-06-12, 21:40
Λοιπον επιτελους μπαινω κι εγω σε μια σειρα ξεκινωντας με μια καλη διατροφη!Δεν θα αναφερω ποσοτητες αλλα προτεινη και υδατανθρακες..Ξερω οτι δεν αναφερω ουτε λιπος αλλα δεν ειναι ουτε πολυ ουτε λιγο και χρειαζομαι αυτο το παραπανω λιπος μεχρι να ξανασυνιθησει το σωμα μου καθαρη διατροφη!το πλανο ειναι φτιαγμενο με βαση τις φτηνοτερες δυνατες τροφες!!εχουμε λοιπον
Γευμα 1
4 αυγα = 24g προτεινη
Γευμα 2
φασολια,φακες με 110 g υδατανθρακες και 46g προτεινη
Γευμα 3
φασολια και κοτοπουλο με 43g προτεινη και 33g υδατανθρακες
Γευμα 4
φασολια και παγκασιους ψαρι με 43g προτεινη και 33g υδατανθρακες
Γευμα 5
γιαυρτι με 10g προτεινη
Επισης κατα την διαρκεια της ημερας θα προσπαθω να πινω τουλαχιστον 300g γαλα την ημερα
Οποτε τελικα καταληγω σε 176g προτεινη και 176g υδατανθρακες
Τελος για να καταληξω σε αυτα τα γραμμαρια προτεινης και υδατανθρακων χρησιμοποιουσα μια μεθοδο απλη και πρακτικη που μου φαινεται αυκολη και αποτελεσματικη καθως την χρησιμοποιησα το προηγουμενο καλοκαιρι και ειχα μεν ελαχιστη αυξηση ογκου αλλα με σταθερο το σωματικο μου λιπος.Συμφωνα με την μεθοδο αυτην παιρνουμε το βαρος μας σε pounds ( 1kg = 2,2 pounds ) και καταναλωνουμε 1 * (τα κιλα μας σε pounds) υδατανθρακες και 1 η 1,5 * (τα κιλα μας σε pounds).Συμπληρωματα δεν χρησιμοποιω.Θα χαιρομουν ποοοοοοοοοολυ να μου αφησετε σχολια και διορθωσεις!!!ευχαριστω για τον χρονο σας και για το οποιοδηποτε σχολιο!!!

Νικος Τ.
14-06-12, 08:35
απο οτι καταλαβα σαρεσουν τα φασολια :P:P

οσο για την διατροφη σου θελει φτιαξιμο .. ποσα κιλα/ηλικια/υψος και τι θες να πετυχεις

polo0
14-06-12, 10:15
πιστευω σου αρεσουν πολυ τα φασολια απο οτι βλεπω,αλλα η διατροφη θελει αλλαγες..!!μεταπροπονητικο ποιο ειναι?:P

trans
14-06-12, 10:40
Ευχαριστω για τα σχολια!!ειμαι 1.70 , 80 κιλα,18 χρονων και με πολυ λιπος γτ φετος δεν ειχα χρονο για γυμναστικη,οποτε προτεραιοτητα μου ειναι ειναι να χασω λιπος προσπαθωντας ομως να διατηρησω οση μυικη μαζα ειναι δυνατον,οποτε σκεφτηκα την διατροφη αυτη γιατη ειναι χαμηλη σε υδατανθρακες και (για μενα προσωπικα) ηψηλη σε προτεινη!!η αληθεια ειναι οτι τα φασολια δεν μου πολυαρεσουν αλλα ειναι μια ΠΑΜΦΘΗΝΗ πηγη υδατανθρακων και προτεινων και επισης επειδη τα μαυροματικα φασολια π.χ. εχουν στα 100g, 60 gr υδατανθρακες και 23,5 gr προτεινη,ειναι απιστευτο φαγητο κατα την γνωμη μου..Το μεταπροπονητικο θα ειναι (δυστυχως) ενα στερεο γευμα αναλογα με το πια ωρα θα κανω προπονηση,μαλλον το 3ο η το 4ο γευμα!!!τελος εφτιαξα αυτη την διατροφη με βαση τα τροφιμα που μου ειναι πιο οικονομικο να καταναλωνω και δεν θα νιωθω ποτε φουσκωμενος γαιτι οι ποσοτητες δεν ειναι μεγαλες!!!ευχαριστω για τις γνωμες και ναι συμφωνω για τις διορθωσεις,απλα αυτες θα γινουν οταν ξεκινησω την σχολη μου και μπω σε μια σειρα!!Ευχαριστω!!

Νικος Τ.
14-06-12, 19:04
στα κιλα εισαι καλα ! πολυ λιπος ; καμια φωτο μπορεις να ανεβασεις ;

trans
04-02-13, 15:17
Λοιπον,ασχολουμαι αρκετο καιρο με την ελευθερα παλη,κοντα στα 6 χρονια και εχω πειραματιστει αρκετα καταληγωντας σε καποια συμπερασματα οσον αφορα την διατροφη μου και εχει να κανει αποκλειστικα με τον δικο μου οργανισμο.ΔΕΝ μετραω θερμιδες και τρωω οποτε πειναω μικρο γευμα αρκετο ωστε να ''χορτασω'' κι οχι να νιωσω full.Τρωω αποκλειστικα μπροκολο,ρυζι,πατατες,μαυροματικα φασολια,αυγα,τονο και χοιρινο λαιμο,εναλασσοντας τις τροφες αναλογα με τις προσφορες που βρισκω και το ποσα χρηματα εχω στην τσεπη μου.Σηνυθως τρωω 4 μερες χοιρινο λαιμο και αυγα γτ μου ερχονται παααααρα πολυ φτηνα και μια φορα την εβδομαδα τονο.Δεν καταναλωνω πολλες θερμιδες γτ εχω αργο μεταβολισμο,η παλη περιεχει πολλες κινησεις οπως τουμπες,κατακορυφα και τα λοιπα οποτε οσο λιγοτερο φαγητο στο στομαχι τοσο καλυτερη η προπονηση για μενα.Τρωω γενικα λιγες θερμιδες για να εχω περιθωριο να ''κλεβω λιγο'' στην διατροφη μου (οπως να βαζω για παραδειγμα ζαχαρη στον καφε μου) και πριν την προπονηση τρωω 2 μηλα καθως τα χωνευω μεχρι την προπονηση και μου δινουν αρκετη ενεργεια.δηλαδη η διατροφη μου μοιαζει με αυτην παρακατω
1)καφες,αυγα,ρυζι και φρουτο.
2)ρυζι ή πατατα,χοιρινος λαιμος,φρουτο και μπροκολο
3)ιδιο με το 2ο
4)καφες,οτι φρουτο βρισκεται στο ψυγειο
5)πριν την προπονηση 2 μηλα
6)μετα την προπονηση ιδιο με το 2 και το 3,μηλο και μπανανα
7)αν υπαρχει στο ψυγειο,γιαουρτι
Ξερω οτι πολλοι ειναι ατιθετοι αλλα τρωγοντας λιγο και ακουγωντας καθε φορα το σωμα μου για την ποσοτητα χωρις να μετραω τις ποσοτητες κανω προπονησεις 4 φορες την εβδομαδα,αναρωνω γρηγηρα,νιωθω καλα και εχω πεσει ηδη απο τα 87 στα 74 κιλα.Καθε κριτικη δεκτη γτ ειναι πολυ προχειρος ο τροπος που τρωω αλλα οπως ειπα εμενα προσωπικα με βοηθαει αρκετα.Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και συγνωμη για το κατεβατο που εγραψα!

trans
04-02-13, 19:19
Επισης ξεχασα να αναφερω οτι βρηκα μια προσφορα,γαριδακια με 1ευρω το κιλο και μαλλον με αυτο θα αντικαταστησω τον χοιρινο λαιμο.