PDA

Επιστροφή στο Forum : νιτρικο - ραγαδες



spyros92
13-06-11, 03:35
καλησπερα, πηγαινω γυμναστηριο εδω και περιπου 2 χρονια. ως τωρα δεν εχω παρει κανενα συμπλρωμα (αν εξαιρεσουμε την πρωτεινη που ειναι σιγουρη για οσους αθλουνται), αλλα αυτη την περιοδο λογω εξεταστικης χρειαζομαι κατι που να με βοηθησει στισ προπονησεις, κατι να μου δοσει λιγο ενεργεια παραπανω... επισκεφτηκα λοιπον ενα καταστημα με συμπληρωματα και ειδα το amiN.O. energy της ΟΝ. το θεμα μου ειναι οτι επειδη βγαζω ραγαδες, οποτε μηπως θα επρεπε να αποφυγω συμπληρωματα σαν κι αυτο?

Ευχαριστω

gmalamos
13-06-11, 04:10
καλησπερα, πηγαινω γυμναστηριο εδω και περιπου 2 χρονια. ως τωρα δεν εχω παρει κανενα συμπλρωμα (αν εξαιρεσουμε την πρωτεινη που ειναι σιγουρη για οσους αθλουνται), αλλα αυτη την περιοδο λογω εξεταστικης χρειαζομαι κατι που να με βοηθησει στισ προπονησεις, κατι να μου δοσει λιγο ενεργεια παραπανω... επισκεφτηκα λοιπον ενα καταστημα με συμπληρωματα και ειδα το amiN.O. energy της ΟΝ. το θεμα μου ειναι οτι επειδη βγαζω ραγαδες, οποτε μηπως θα επρεπε να αποφυγω συμπληρωματα σαν κι αυτο?

Ευχαριστω

Αμα σου βγαζει ραγαδες σταματα το η μειωσε τα κιλα στη προπο..

spyros92
13-06-11, 04:14
Αμα σου βγαζει ραγαδες σταματα το η μειωσε τα κιλα στη προπο..

γενικα βγαζω ραγαδες... δεν το εχω παρει ακομα αλλα το σκεφτομαι. για αυτο ρωτησα. αν ειναι να αυξησει τισ ραγαδες να μην το παρω

Kaloutsikos
13-06-11, 11:24
καλησπερα, πηγαινω γυμναστηριο εδω και περιπου 2 χρονια. ως τωρα δεν εχω παρει κανενα συμπλρωμα (αν εξαιρεσουμε την πρωτεινη που ειναι σιγουρη για οσους αθλουνται), αλλα αυτη την περιοδο λογω εξεταστικης χρειαζομαι κατι που να με βοηθησει στισ προπονησεις, κατι να μου δοσει λιγο ενεργεια παραπανω... επισκεφτηκα λοιπον ενα καταστημα με συμπληρωματα και ειδα το amiN.O. energy της ΟΝ. το θεμα μου ειναι οτι επειδη βγαζω ραγαδες, οποτε μηπως θα επρεπε να αποφυγω συμπληρωματα σαν κι αυτο?

Ευχαριστω

Καταρχήν με το Amino energy δεν θα δείς κάτι στην προπόνηση σου, ίσως μια μικρή νευρικότητα
λόφω της καφεΐνης που έχει μέσα, αλλά και πάλι για μένα στα λεφτά που το έχουνε δεν αξίζει.

Γιατί να το αποφύγεις επειδή βγάζεις ραγάδες?

pan0z
13-06-11, 11:33
Αμα σου βγαζει ραγαδες σταματα το η μειωσε τα κιλα στη προπο..

αν μειωσει τα κιλα στην προπο τοτε :welcome:


Οι ραγαδες θες δεν θες θα εχεις παντα εφοσον το δερμα σου δεν ειναι τοσο ελαστικο και "ξεχειλωνει" ευκολα οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι απλα να το δεκτεις οτι ετσι θα εισαι παντα.Οταν βαζεις κιλα στον ογκο θα βγαζεις πολυ πιο γρηγορα γιατι το δερμα σου θα ειναι ηδη τεζα και με την προπονηση θα γινεται ακομα χειροτερα.Τωρα για το συμπληρωμα οχι δεν πιστευω οτι παιζει καποιο ρολο στις ραγαδες.Για κρεμες εχω δοκιμασει αρκετες αλλα αποτελεσμα σε τιποτα δεν ειδα.

Kagias
13-06-11, 12:00
Για το συμπληρωμα δε ξερω τι να σου πω, για τις ραγαδες παντως το χουμε ξαναγραψει στο φορουμ, η προληψη ειναι το καλυτερο, πιες πολυ νερο και ενα ποτηρι φρεσκοστιμενο πορτοκαλι τη μερα για εκκριση κολαγονου και θα περιοριστει το προβλημα ...

spyros92
13-06-11, 13:10
πολυ νερο + πορτοκαλαδα, ευκολο ακουγεται.... το συγκεκριμενο συμπληρωμα δεν το θελω για τα πριξιματα τοσο οσο για την ενεργεια που μπορει να μου δοσει. εκτος αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο.

μια ασχετη ερωτηση: ενας φιλος μου πουλαει τα lipo6 το ασπρο 25Ε αλλα εδς και κανα μηνα τα εχει μεσα στο αυτοκινητο. να τα αγορασω ή παιζει να εχουν χαλασει απο τη ζεστη?

karpoutzidis
13-06-11, 13:25
φίλε Σπύρο!

τα ιδία (σκατά) είμαι και εγώ!
έχω βγάλει ραγάδες χωρίς να έχω πάρει κάποιο συμπλήρωμα και δεν παρατήρησα καμιά αύξηση αφότου πήρα.δλδ έβγαλα αυτές που ήταν να βγάλω και τέρμα.τώρα αν μεγαλώσουν και άλλο οι οι μύες και βγάλω σίγουρα δεν θα είναι από τα συμπληρώματα τουλάχιστον για μένα!

κάτσε δλδ αυτό που λες kagias για το νερό και το πορτοκάλι παίζει?πίνω τον χειμώνα 3 λίτρα νερό και καλοκαίρι 4 και πάλι βγάζω.αυτό με το πορτοκάλι δεν πίνω μόνο!

pan0z
13-06-11, 13:33
τι πορτοκαλια και νερα ουτε ολος με βαζελινη αν καλυφθεις δεν παιζει να γινει δουλεια.Αν ηταν τοσο ευκολο με λιγα πορτοκαλια και νερα να εχεις προληψη κατα των ραγαδων τοτε ολες οι εταιριες που βγαζουν κρεμες γιαυτο το πραγμα θα ειχαν φαληρισει

spyros92
13-06-11, 13:52
γενικα αποτι εχω καταλαβει οι κρεμες δεν κανουν και πολλα πραγματα... ο δερματολογος μου μου ειπε να κανω λειζερ αλλα κοστιζει... οποτε το σκεφτομαι ακομα

Panosss
13-06-11, 14:05
Το νερό πάντα βοηθάει.
Δεν κάνει θαύματα (εννοείται) αλλα βοηθάει και μάλιστα πολύ.

Devil
13-06-11, 14:33
που κολλαει το νιτρικο με τις ραγαδες???:unsure:

αν θες παρε μια κρεμα με βιταμινη Ε και αλοε βερα... ισως κανει κατι....

gym
13-06-11, 14:46
που κολλαει το νιτρικο με τις ραγαδες???:unsure:

αν θες παρε μια κρεμα με βιταμινη Ε και αλοε βερα... ισως κανει κατι....

η βαζελινη επισης αλλα ολα αυτα οταν ειναι ακομα κοκκινες κ οχι ασπρες...μετα ειναι αργα...

karpoutzidis
13-06-11, 14:49
η βαζελινη επισης αλλα ολα αυτα οταν ειναι ακομα κοκκινες κ οχι ασπρες...μετα ειναι αργα...

είχα πάει στον δερματολόγο και μου είχε δώσει κρεμά (φτιαχτεί) και έκανε δουλειά άλλα όπως λες και εσύ στις κόκκινες στις άσπρες που είχα δεν υπάρχει σωτηρία τουλάχιστον σε λογική τιμή

gym
13-06-11, 14:51
είχα πάει στον δερματολόγο και μου είχε δώσει κρεμά (φτιαχτεί) και έκανε δουλειά άλλα όπως λες και εσύ στις κόκκινες στις άσπρες που είχα δεν υπάρχει σωτηρία τουλάχιστον σε λογική τιμή

τι εννοεις εδω?την εφτιαξε ο δερματολογος σου?
υπαρχει ενα λειζερ μου εχουν πει τωρα βγηκε που βοηθα στο να διωξει τις ραγαδες μετα απο γεννα λενε...δεν εχω μαθει λεπτομερειες αλλα οταν παω ελλαδα θα ρωτησω την δερματολογο μου ....μακαρι να ισχυει αν κ χλωμο...

karpoutzidis
13-06-11, 14:54
τι εννοεις εδω?την εφτιαξε ο δερματολογος σου?
υπαρχει ενα λειζερ μου εχουν πει τωρα βγηκε που βοηθα στο να διωξει τις ραγαδες μετα απο γεννα λενε...δεν εχω μαθει λεπτομερειες αλλα οταν παω ελλαδα θα ρωτησω την δερματολογο μου ....μακαρι να ισχυει αν κ χλωμο...

όχι όχι σου δίνει ο γιατρός την συνταγή με το τι θα έχει μέσα το πας στο φαρμακείο και αυτός στην φτιάχνει βάση της συνταγής!

gym
13-06-11, 14:55
όχι όχι σου δίνει ο γιατρός την συνταγή με το τι θα έχει μέσα το πας στο φαρμακείο και αυτός στην φτιάχνει βάση της συνταγής!

μπορεις να γραψεις τι περιειχε μεσα?τα συστατικα...

karpoutzidis
13-06-11, 14:57
μπορεις να γραψεις τι περιειχε μεσα?τα συστατικα...

δεν τα θυμάμαι :( άλλα μπορώ να σου δώσω το τηλ του γιατροί σε p.m

άλλα είναι θεσσαλονικη!

spyros92
13-06-11, 14:58
ναι αν μπορεις να μας γραψεις εδω την συνταγη που σου εδωσε...

gym
13-06-11, 14:58
δεν τα θυμάμαι :( άλλα μπορώ να σου δώσω το τηλ του γιατροί σε p.m

άλλα είναι θεσσαλονικη!

ναι αμε...στειλτο ....

jimmy007
13-06-11, 15:04
που κολλαει το νιτρικο με τις ραγαδες???:unsure:

αν θες παρε μια κρεμα με βιταμινη Ε και αλοε βερα... ισως κανει κατι....

Και εγώ αυτό αναρωτιόμουν όταν διάβασα το πρώτο post.. Η aloe vera πρέπει να είναι λίγο fail αλλά τέσπα. Για την Ε ναι ισχύει.:thumbup::thumbup:


Για το συμπληρωμα δε ξερω τι να σου πω, για τις ραγαδες
παντως το χουμε ξαναγραψει στο φορουμ, η προληψη ειναι το καλυτερο, πιες πολυ νερο και ενα ποτηρι φρεσκοστιμενο πορτοκαλι τη μερα για εκκριση κολαγονου και θα περιοριστει το προβλημα ...

Ε? Τι έχει το πορτοκάλι και προκαλεί έκκριση :shock::shock: κολλαγόνου? Έκκριση από που?

spyros92
13-06-11, 15:12
που κολλαει το νιτρικο με τις ραγαδες???:unsure:

αν θες παρε μια κρεμα με βιταμινη Ε και αλοε βερα... ισως κανει κατι....

το νιτρικο θεωρητικα σου δινει πολλα πριξιματα. και οι ραγαδες βγαινουν οταν πριζομαστε πολυ αποτομα. ακομα και στις προπονησεις

Devil
13-06-11, 15:22
το νιτρικο θεωρητικα σου δινει πολλα πριξιματα. και οι ραγαδες βγαινουν οταν πριζομαστε πολυ αποτομα. ακομα και στις προπονησεις

δεν υπαρχει νιτρικο που να σου δινει πριξιματα σε τετοιο βαθμο....

karpoutzidis
13-06-11, 15:31
δεν υπαρχει νιτρικο που να σου δινει πριξιματα σε τετοιο βαθμο....

ψεύτη ψεύτη ψεύτη για δες αυτα της muscletech :P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P
χιχιχιιχ

Kagias
13-06-11, 16:01
Ε? Τι έχει το πορτοκάλι και προκαλεί έκκριση κολλαγόνου? Έκκριση από που?

Η βιταμινη C ειναι το σημαντικοτερο συστατικο για σχηματισμο κολλαγονου απο τον οργανισμο ...


τι πορτοκαλια και νερα ουτε ολος με βαζελινη αν καλυφθεις δεν παιζει να γινει δουλεια.Αν ηταν τοσο ευκολο με λιγα πορτοκαλια και νερα να εχεις προληψη κατα των ραγαδων τοτε ολες οι εταιριες που βγαζουν κρεμες γιαυτο το πραγμα θα ειχαν φαληρισει

Μπα μη το λες ! Περαν του οτι αυτες οι κρεμες ειναι gtp αφου αρχισα να πινω νερο και πορτοκαλαδες + μια απλη ενυδατικη πριν και μετα την προπονηση σε καποια βασικα σημεια του σωματος το δεξι χερι το χω σωσει, δεν εχει βγαλει τιποτα ! Αν δεις το αριστερο μου και το δεξι θα νομιζεις οτι ειναι απο αλλο σωμα το καθενα.


κάτσε δλδ αυτό που λες kagias για το νερό και το πορτοκάλι παίζει?πίνω τον χειμώνα 3 λίτρα νερό και καλοκαίρι 4 και πάλι βγάζω.αυτό με το πορτοκάλι δεν πίνω μόνο!

Ε δεν ειναι μοναδικος παραγοντας η διατροφη. Παιζουν ρολο αναμεσα στα αλλα τα γονιδια, η ποιοτητα του δερματος, αποτομο ψηλωμα ή γενικα αυξομειωσεις στο βαρος κλπ ... Παρε καμια βιταμινουλα C + μια απλη ενυδατικη και δες το πως θα παει ...

General1991
13-06-11, 21:42
παιδια μιλαω απο πρωτο χερι...εχω ραγαδες στο στηθος και κατω απο τους ωμους.....ειμαι 1.75 και 75 κιλα...αν και ειμαι σε καλο επιπεδο δεν πηρα ποτε αποτομα βαρος...ο λογος που εχω ραγαδες ειναι το δερμα μου απλα....αυτο που θελω να πω ειναι πως οταν δοκιμασα νιτρικο μεγαλωσαν ελαχιστα αλλα εγιναν πιο εντονες

spyros92
14-06-11, 12:12
εγω πηρα αποτομα βαρος αλλα οι ραγαδες ειναι παρα πολλες σε σχεση με το βαρος που εχω παρει. και συνεχιζουν να βγαινουν τωρα που εχω μεινει σταθερος. για το νιτρικο το σκεφτομαι ακομα. εσυ τι λες? να παω να το παρω?