PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεινη και ξεκαθαρα πραγματα



Hampoc
14-06-11, 16:06
Επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχεια , και θα ηθελα τωρα ξεκαθαρα πραγματα , γιατι περα απο την πλακα και αλλοι εχουν την ιδια απορεια σαν και εμενα .. καποιος εμπειρος και με γνωσεις πανω σε αυτο που θα ρωτησω θα ηθελα να μου απαντησει , οχι να πεταχτουν ολοι και να πουν οτι και εγω παιρνω , και και και ... Λοιπον :
οι πρωτεινες πειραζουν τα νεφρα , συκωτι ?
οι πρωτεινες βγαζουν σπυρακια ?
γιατι παιρνουμε πρωτεινη πριν τον υπνο εφοσον παμε για υπνο ?

Θα ηθελα να μου απαντησετε σε αυτες τις ερωτησεις σοβαρα.

Ευχαριστω

amateur666
14-06-11, 16:14
Επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχεια , και θα ηθελα τωρα ξεκαθαρα πραγματα , γιατι περα απο την πλακα και αλλοι εχουν την ιδια απορεια σαν και εμενα .. καποιος εμπειρος και με γνωσεις πανω σε αυτο που θα ρωτησω θα ηθελα να μου απαντησει , οχι να πεταχτουν ολοι και να πουν οτι και εγω παιρνω , και και και ... Λοιπον :
οι πρωτεινες πειραζουν τα νεφρα , συκωτι ? η υπεβολικη χρηση τουσ πανω απο την συνιστομενη ημερισια δοσηοι πρωτεινες βγαζουν σπυρακια ? με καμια παναγια εκτοσ αν εισαι αλλεργικος κ παλι πολυ δυσκολαγιατι παιρνουμε πρωτεινη πριν τον υπνο εφοσον παμε για υπνο ? για να μασ παρεχει κατα τη διαρκεια τ υπνου ολα τ απαραιτητα γ τον οργανισμο αμινοξεα καθωσ οι μυεσ μασ κατα την διαρκρeια τ υπνου κυριωσ αναδομουντεΘα ηθελα να μου απαντησετε σε αυτες τις ερωτησεις σοβαρα.

Ευχαριστω

My opinion

Hampoc
14-06-11, 16:36
σε ευχαριστω πολυ αδερφε :Ρ

Lao
17-06-11, 14:27
Επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχεια , και θα ηθελα τωρα ξεκαθαρα πραγματα , γιατι περα απο την πλακα και αλλοι εχουν την ιδια απορεια σαν και εμενα .. καποιος εμπειρος και με γνωσεις πανω σε αυτο που θα ρωτησω θα ηθελα να μου απαντησει , οχι να πεταχτουν ολοι και να πουν οτι και εγω παιρνω , και και και ... Λοιπον :

Αν και δεν βλέπω για ποιο λόγο περιμένεις ότι με τέτοιο ύφος ο οποιοσδήποτε έχει την υποχρέωση να σου απαντήσει, θα σου δώσω και εγώ μια ξεκάθαρη και σαφή απάντηση.



οι πρωτεινες πειραζουν τα νεφρα , συκωτι ?

Εάν παίρνεις υπερβολικές δόσεις, ναι, επιβαρύνονται τα νεφρά.

Το τί είναι «υπερβολικό» όμως, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι είναι σχετικό. Άλλο το δικό μου «υπερβολικό» που είμαι 1.94 και 100 κιλά, και άλλο κάποιου που είναι 1.70 και 60 κιλά. Άλλο το «υπερβολικό» ενός υγιούς ατόμου που δεν έχει καμία προδιάθεση και άλλο ενός ατόμου που έχει. Για να μην αναφέρω ότι έχει σημασία και τι διατροφή κάνει ο καθένας, ποια άλλα συμπληρώματα παίρνει, ποιο είναι το ημερήσιο πρόγραμμά του, πόσο σκληρά γυμνάζεται ή νομίζει ότι γυμνάζεται, ποιος είναι ο στόχος του κτλ κτλ κτλ.



οι πρωτεινες βγαζουν σπυρακια ?

Σε περίπτωση που κάποιος έχει αλλεργία σε κάποιο συστατικό, ναι, μπορεί να συμβεί αυτό. Άλλη περίπτωση είναι να γίνει κακός συνδιασμός με άλλα συμπληρώματα. Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο.



γιατι παιρνουμε πρωτεινη πριν τον υπνο εφοσον παμε για υπνο ?

Η θεωρία πίσω από αυτό, είναι ότι η μεγαλύτερη αναδόμηση του σώματός σου γίνεται την ώρα που κοιμάσαι, άρα υποτίθεται ότι μια πρωτεϊνη αργής απορρόφησης βοηθάει ώστε να έχεις «καύσιμο» εκείνες τις ώρες.



Θα ηθελα να μου απαντησετε σε αυτες τις ερωτησεις σοβαρα.

Ευχαριστω

Παρακαλώ.