PDA

Επιστροφή στο Forum : "Ευαισθησια" στην Καφεϊνη



magavaTOUT
14-06-11, 17:35
Καλησπερα,
υπαρχουν μερες που χρειαζομαι τονωση καθως τα ματια κλεινουν, τα βλεφαρα ειναι βαρια, τα ποδια μετα βιας κουνιουνται(κλπ κλπ)
Τι καλυτερο λοιπον απο εναν καφε! Ελα ομως που με μαθηματικη ακριβεια, αφου πιω τον καφε θα επισκεφτω την τουαλετα μεσα σε 15-20λεπτα. Αυτο συμβαινει με οποιοδηποτε ειδος καφε οπως επισης και με redbull ή πρασινο τσαι..
Δεν με ενοχλει τοσο το οτι ΠΡΕΠΕΙ να παω στην τουαλετα αλλα.. ειναι καλο που μετα τον καφε οτι εχεις στο στομαχι σου αποβαλλεται ετσι στα μπαμ (το ειπα οσο πιο κομψα μπορω). Δηλαδη, υπαρχει θεμα με την απορροφηση θρεπτικων συστατικων καθως η τροφη δν παραμενει οσο χρειαζεται στον οργανισμο?

tolis93
14-06-11, 20:00
Καλησπερα,
υπαρχουν μερες που χρειαζομαι τονωση καθως τα ματια κλεινουν, τα βλεφαρα ειναι βαρια, τα ποδια μετα βιας κουνιουνται(κλπ κλπ)
Τι καλυτερο λοιπον απο εναν καφε! Ελα ομως που με μαθηματικη ακριβεια, αφου πιω τον καφε θα επισκεφτω την τουαλετα μεσα σε 15-20λεπτα. Αυτο συμβαινει με οποιοδηποτε ειδος καφε οπως επισης και με redbull ή πρασινο τσαι..
Δεν με ενοχλει τοσο το οτι ΠΡΕΠΕΙ να παω στην τουαλετα αλλα.. ειναι καλο που μετα τον καφε οτι εχεις στο στομαχι σου αποβαλλεται ετσι στα μπαμ (το ειπα οσο πιο κομψα μπορω). Δηλαδη, υπαρχει θεμα με την απορροφηση θρεπτικων συστατικων καθως η τροφη δν παραμενει οσο χρειαζεται στον οργανισμο?
εγω παω τουαλετα 15 με 17 φορες τη μερα.καιρο τωρα.δν ειδα προβλγ
Ημα.υποψη ο καφες κ οτι εχει καφεινη ειναι διουρητικο

karpoutzidis
14-06-11, 21:11
Καλησπερα,
υπαρχουν μερες που χρειαζομαι τονωση καθως τα ματια κλεινουν, τα βλεφαρα ειναι βαρια, τα ποδια μετα βιας κουνιουνται(κλπ κλπ)
Τι καλυτερο λοιπον απο εναν καφε! Ελα ομως που με μαθηματικη ακριβεια, αφου πιω τον καφε θα επισκεφτω την τουαλετα μεσα σε 15-20λεπτα. Αυτο συμβαινει με οποιοδηποτε ειδος καφε οπως επισης και με redbull ή πρασινο τσαι..
Δεν με ενοχλει τοσο το οτι ΠΡΕΠΕΙ να παω στην τουαλετα αλλα.. ειναι καλο που μετα τον καφε οτι εχεις στο στομαχι σου αποβαλλεται ετσι στα μπαμ (το ειπα οσο πιο κομψα μπορω). Δηλαδη, υπαρχει θεμα με την απορροφηση θρεπτικων συστατικων καθως η τροφη δν παραμενει οσο χρειαζεται στον οργανισμο?
είναι συχνό φαινομένο μετά τον καφέ τουαλέτα.δεν νομίζω ουτε εγω να εχεις πρόβλημα!

COBRA_STYLE
14-06-11, 21:15
εγω παω τουαλετα 15 με 17 φορες τη μερα.καιρο τωρα.δν ειδα προβλγ
Ημα.υποψη ο καφες κ οτι εχει καφεινη ειναι διουρητικο

:shock::shock::shock::shock:τι λες ρε φιλε...αυτο ειναι υπερβολη:shock::shock:

Giannistzn
14-06-11, 22:10
:shock::shock::shock::shock:τι λες ρε φιλε...αυτο ειναι υπερβολη:shock::shock:

Καλα αναλογα. Αν κατεβαζεις 5 λιτρα τσαΐ - καφε - νερο στην καθισια σου ή οτι αλλο διουριτικο, ειναι φυσιολογικο.

Εαν ειναι ρουτινα χωρις τα παραπανω, ναι πρεπει να παει σε κανενα γιατρο

magavaTOUT
14-06-11, 23:12
εγω παω τουαλετα 15 με 17 φορες τη μερα.καιρο τωρα.δν ειδα προβλγ
Ημα.υποψη ο καφες κ οτι εχει καφεινη ειναι διουρητικο
δεν μιλαω για "κατουρημα" :P

pan0z
14-06-11, 23:16
εμενα ρε παιδια μολις πινω καφε κατευθειαν με πιανει πονοκεφαλος.Εχεις συμβει σε κανενα σας?και δεν ειναι η ιδεα μου παντα το παθαινω.

tolis93
14-06-11, 23:29
εμενα ρε παιδια μολις πινω καφε κατευθειαν με πιανει πονοκεφαλος.Εχεις συμβει σε κανενα σας?και δεν ειναι η ιδεα μου παντα το παθαινω.

σε μια φαση εμενα επαιζε το ματι μου και ρωτισα γιατρο και μου ειπε να μειωσω τη ποσοτητα(πχ απο 2 κουταλιες καφε 1)η να προτημω ντεκαφεινε εναν στους 3 που πινω τη μερα.αν πινεις νηστικος γινεται και ειναι και φυσιολογικοτατο.η αλλαξε μαρκα η βαζε λιγοτερο θα σε χτυπησει στα νευρα μετα απο καιρο

pan0z
14-06-11, 23:31
σε μια φαση εμενα επαιζε το ματι μου και ρωτισα γιατρο και μου ειπε να μειωσω τη ποσοτητα(πχ απο 2 κουταλιες καφε 1)η να προτημω ντεκαφεινε εναν στους 3 που πινω τη μερα.αν πινεις νηστικος γινεται και ειναι και φυσιολογικοτατο.η αλλαξε μαρκα η βαζε λιγοτερο θα σε χτυπησει στα νευρα μετα απο καιρο

βασικα εχω να πιω κατι χρονια σταματησα να πινω γιατι δεν παλευοταν με τιποτα.Δεν ηταν η μαρκα παντως ουτε οτι ημουν νηστικος.Τεσπα απλα ηθελα να μαθω επιστημονικα πως γινεται αυτο το πραγμα.

tolis93
14-06-11, 23:32
Καλα αναλογα. Αν κατεβαζεις 5 λιτρα τσαΐ - καφε - νερο στην καθισια σου ή οτι αλλο διουριτικο, ειναι φυσιολογικο.

Εαν ειναι ρουτινα χωρις τα παραπανω, ναι πρεπει να παει σε κανενα γιατρο

ειναι απο τους αρκετους καφεδες και λογω υψηλου μεταβολισμου και ηλικιας :P ειναι σπαστικο ομως.σε καφετερια ειδικα με προσωπο φανταστειτε τι περναω:P

Levrone
15-06-11, 00:52
ειναι καλο που μετα τον καφε οτι εχεις στο στομαχι σου αποβαλλεται ετσι στα μπαμ (το ειπα οσο πιο κομψα μπορω). Δηλαδη, υπαρχει θεμα με την απορροφηση θρεπτικων συστατικων καθως η τροφη δν παραμενει οσο χρειαζεται στον οργανισμο?

φιλε το οτι πας στην τουαλετα μολις πιεις καφε δε σημαινει οτι βγαζεις αυτα που εχεις στο στομαχι σου..βγαζεις ολα τα αλλα που περασαν απο το στομαχι σου

αυτα που εχεις στο στομαχι σου αν δεν επεξεργαστουν και αν δεν αφομοιωθουν τα θρεπτικα συστατικα τους δεν εχουν να πανε πουθενα..:toast:

Giannistzn
16-06-11, 10:48
Δίκιο έχει ο levrone. Για να αποβαλεις το περιεχόμενο απο το στομάχι πρέπει να έχεις διαροια. Για να γίνει βίαιη προώθηση του περιεχομένου στον εντερικο σωλήνα. Και πάλι ίσως να έχεις μια μικρη απορρόφηση. Άθικτο το περιεχομενο δεν φεύγει με τίποτα.

Tasos Green
16-06-11, 11:01
Δίκιο έχει ο levrone. Για να αποβαλεις το περιεχόμενο απο το στομάχι πρέπει να έχεις διαροια. Για να γίνει βίαιη προώθηση του περιεχομένου στον εντερικο σωλήνα. Και πάλι ίσως να έχεις μια μικρη απορρόφηση. Άθικτο το περιεχομενο δεν φεύγει με τίποτα.

σε μενα ο καφες λειτουργεί σαν καθαρτικό... προσπαθώ να τον αποφεύγω σε δημοσίους χώρους.. την βγαζω με κανα redbull...:green:

lila_1
16-06-11, 11:18
Και το redbull διουρητικό είναι

εμενα ρε παιδια μολις πινω καφε κατευθειαν με πιανει πονοκεφαλος.Εχεις συμβει σε κανενα σας?και δεν ειναι η ιδεα μου παντα το παθαινω.

Ναι συμβαίνει..πονοκέφαλος λόγω αγγειοδιαστολής...
Και μένα με πιάνει ανα περιόδους και αν δεν έχω φάει πριν..

Giannistzn
16-06-11, 12:24
σε μενα ο καφες λειτουργεί σαν καθαρτικό... προσπαθώ να τον αποφεύγω σε δημοσίους χώρους.. την βγαζω με κανα redbull...:green:

Και Εγω αν Είμαι φουσκωμενος χτυπάω ένα καφεδάκι και "αδειαζω" λίγο :turtle:

magavaTOUT
16-06-11, 14:46
Δίκιο έχει ο levrone. Για να αποβαλεις το περιεχόμενο απο το στομάχι πρέπει να έχεις διαροια. Για να γίνει βίαιη προώθηση του περιεχομένου στον εντερικο σωλήνα. Και πάλι ίσως να έχεις μια μικρη απορρόφηση. Άθικτο το περιεχομενο δεν φεύγει με τίποτα.
οταν λες διαροια? γιατι "ζουμι" βγαινουν :roll:

giorgosr
16-06-11, 15:07
οταν λες διαροια? γιατι "ζουμι" βγαινουν :roll:

Αυτό σου συμβαίνει και με ελληνικό καφέ;

Giannistzn
16-06-11, 18:58
οταν λες διαροια? γιατι "ζουμι" βγαινουν :roll:

Όλη την υπόλοιπη μέρα είσαι Οκ απο θέμα στεγανωτητας; Και μόνο με τον καφε έχεις διαροιες ηπ είναι γενικό το προβλημα; Παρατεταμενες διαροιες δεν είναι Καλο να έχεις. Καλο είναι να το κοιτάξεις.

deluxe
11-10-11, 16:25
Για να μη ανοιγω καινουριο θεμα, ισχυει οτι η καφεϊνη ανεβαζει το σακχαρο στο αιμα; :unsure:

Και γενικα πρεπει να την αποφευγουμε οταν τρωμα υδατανθρακες με μεγαλο γλυκαιμικο δεικτη.

tolis93
11-10-11, 17:00
Για να μη ανοιγω καινουριο θεμα, ισχυει οτι η καφεϊνη ανεβαζει το σακχαρο στο αιμα; :unsure:

Και γενικα πρεπει να την αποφευγουμε οταν τρωμα υδατανθρακες με μεγαλο γλυκαιμικο δεικτη.

το εψαχνα κ εγω τις προαλλες.απο οτι καταλαβα η καφεινη κραταει την ινσουλινη στα επιπεδα π βρισκεται οταν πινεις τον καφε για 20-30 λεπτα μεχρι 1 ωρα το πολυ.σε συνδιασμο με υδατανθρακες υψιλου γλυκαιμικου δεικτη σε μεγαλη ποσοτητα και λιπαρων μαζι κραταει ψιλα την ινσουλινη για πολυ ωρα.μεχρι κ 8 ωρες διαβασα.Αυτο παιζει να σε συμφερει για μετα τη προπονηση.βεβαια εξαρταται τι καφε πινεις.λογω περιεκτικοτητας καφεινης.τι υδατανθρακα εχεις φαει(αλλο πατατα π ειναι συνθετος κ δε διασπαται ευκολα κ αλλο φρουτα η μελι) και αν εχεις κανει συνδιασμο λιπαρων.διοτι καθυστερουν τη πεψη.για μενα η πινε ντεκαφ η αφινε ενα κενακι 20 λεπτων με μιση ωρα.

rey1989
11-10-11, 20:46
δηλαδή εγώ που τρώω το πρωινό μου και καπάκι πίνω ενα καφέ φραπέ σκέτο με 3-4 κουταλιές της σούπας κάνω βλακεία?
φεύγω καπάκι να προλάβω το λεωφορείο και αν δεν πιώ καφέ αρρωσταίνω , με πιάνει πονοκέφαλος λες και με βαράνε σφυριά , οπότε δεν έχω χρόνο να αφησω ενδιάμεσο κενό από το πρωινό που έχει βρώμη και μήλο ..:unsure::unsure:

Galthazar
11-10-11, 21:02
δηλαδή εγώ που τρώω το πρωινό μου και καπάκι πίνω ενα καφέ φραπέ σκέτο με 3-4 κουταλιές της σούπας κάνω βλακεία?
φεύγω καπάκι να προλάβω το λεωφορείο και αν δεν πιώ καφέ αρρωσταίνω , με πιάνει πονοκέφαλος λες και με βαράνε σφυριά , οπότε δεν έχω χρόνο να αφησω ενδιάμεσο κενό από το πρωινό που έχει βρώμη και μήλο ..:unsure::unsure:

3-4 της σουπας???:shock::shock::shock:

Ρε αρρωστε...:P:P

tolis93
11-10-11, 21:05
δηλαδή εγώ που τρώω το πρωινό μου και καπάκι πίνω ενα καφέ φραπέ σκέτο με 3-4 κουταλιές της σούπας κάνω βλακεία?
φεύγω καπάκι να προλάβω το λεωφορείο και αν δεν πιώ καφέ αρρωσταίνω , με πιάνει πονοκέφαλος λες και με βαράνε σφυριά , οπότε δεν έχω χρόνο να αφησω ενδιάμεσο κενό από το πρωινό που έχει βρώμη και μήλο ..:unsure::unsure:

μπα εισαι οκ ουτε η βρωμη ουτε το μηλο ειναι υψιλου γλυκαιμικου δεικτη.κ το πρωι η ινσουλινη σ ειναι στο πατο οποτε σκασιλα σ.να ανεβει για 1 ωρα αντε 2.με τις ποσοτητες π τρως κιολας μη φοβασαι καν

lila_1
12-10-11, 09:58
φεύγω καπάκι να προλάβω το λεωφορείο και αν δεν πιώ καφέ αρρωσταίνω , με πιάνει πονοκέφαλος λες και με βαράνε σφυριά ,
Έχεις πάθει εξάρτηση στην καφείνη, μείωσε τις ποσότητες

beefmeup
12-10-11, 12:29
η βασικα μπορει να δοκιμασει καποιος κ ντεκαφεινε ετσι για το πλασιμπο..κατα πασα πιθανοτητα θα εχει το ιδιο εφε με τον κανονικο,μιας κ αυτο με τον καφε το πρωι ειναι συνηθως η ιδεα μας..
απο συνηθεια το κανουμε περισοτερο..

rey1989
12-10-11, 12:48
Έχεις πάθει εξάρτηση στην καφείνη, μείωσε τις ποσότητες

μειώνω ήδη ποσότητες , απλά το κάνω συνήθως μέρες off γιατι αν το κάνω μέρα που έχω προπόνηση σέρνομαι και ζαλίζομαι.;)


η βασικα μπορει να δοκιμασει καποιος κ ντεκαφεινε ετσι για το πλασιμπο..κατα πασα πιθανοτητα θα εχει το ιδιο εφε με τον κανονικο,μιας κ αυτο με τον καφε το πρωι ειναι συνηθως η ιδεα μας..
απο συνηθεια το κανουμε περισοτερο..

θα το δοκιμάσω :thumbup::thumbup:

lila_1
12-10-11, 12:56
η βασικα μπορει να δοκιμασει καποιος κ ντεκαφεινε ετσι για το πλασιμπο..κατα πασα πιθανοτητα θα εχει το ιδιο εφε με τον κανονικο,μιας κ αυτο με τον καφε το πρωι ειναι συνηθως η ιδεα μας..
απο συνηθεια το κανουμε περισοτερο..

Οταν φτάνει σε σημείο να χει πονοκεφάλους λόγω έλλειψης καφείνης τότε δεν είναι απλά συνήθεια...

beefmeup
12-10-11, 12:57
μπα μην το λες..πλασιμπο rules..:turtle:
μια δοκιμη θα μας πεισει ετσι κ αλλιως..

lila_1
12-10-11, 12:59
Λες να χει πονοκεφάλους απο πλασίμπο? Εκτός αν υπερβάλλει....

beefmeup
12-10-11, 13:03
αυθυποβολη λεγεται..
εκτος αν υποθεσουμε οτι ο rey1989,ειναι γιατρος κ μπορει να κανει μια ασφαλης διαγνωση απο μονος του για το τι συμβαινει..
οπως κ να χει,εγραψα κ απο πανω,οτι μια δοκιμη λιγες μερες με ντηκαφ,θα δειξει..

lila_1
12-10-11, 13:12
Τι αυθυποβολές και διαγνώσεις ... ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ λεμε ότι έχει....ΠΟΝΟ-κεφαλο, ο πόνος δεν χρειάζεται διάγνωση ούτε να πείσεις τον εαυτό σου ότι τον έχεις για να τον νιώσεις. Απλά τον νιώθεις
ΕΑΝ ΔΕΝ υπερβάλλει με τις περιγραφές (που μάλλον αυτό συμβαίνει με τον συγκεκριμένο:turtle:) τότε είναι εξαρτημένος και οργανικά εκτός απο ψυχολογικά.

rey1989
12-10-11, 13:17
αυτό με τον καφέ άρχισε όταν τέλειωσε το mitotropin.
τότε έκανα την βλακεία να βάλω 5 κσ καφέ πρίν την προπόνιση νομίζοντας οτι με 1 δεν θα με βοηθούσε (μην το ψάχνεις , μια απο τις πολλες βλακείες που εχω κάνει).

δεν πάει ούτε μήνας και έχω αρχίσει να μειώνω ποσότητες χωρίς καμία ενόχληση.
θα φτάσω να πίνω 1κγλ στον κάθε καφέ μου και θα είμαι οκ. απλά αν δεν πιω καθόλου , μέχρι το μεσημέρι το πολύ με πιάνει πονοκέφαλος και σαν ζαλάδες κ ετσι ..

Giannistzn
12-10-11, 13:21
Συμφωνω με τη λιλα.. 5 κ.σ. καφε? Βασικα, 5 κ.σ. ΝΕΣΚΑΦΕ? Το στομαχι σου βασικα δεν πρεπει να υφισταται αυτη τη στιγμη που μιλαμε.. Εκτος απο το πρωι, πινεις και αλλον μεσα στη μερα?

rey1989
12-10-11, 13:23
όχι , μόνο το πρωί , το απογευματάκι πίνω μια κούπα τσάι βουνού που μ αρέσει τρελά και με χαλαρώνει . σήμερα στον καφέ μου έβαλα 1κγλ και δεν είχα κάποια ενόχληση πάντως ..

beefmeup
12-10-11, 13:44
αν δουμε τι γινεται στον οργανισμο το πρωι,κατι που ουσιαστικα ειναι ενα σταδιο μεταβασης κ αν αυτο δεν γινει ομαλα καμια φορα,υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορει να συμβαλουν στην δημιουργια πονοκεφαλου η δεν ξερω γω τι αλλο.
το τελευταιο απο αυτα ειναι η ελειψη καφεινης.
αν υπαρχει βιασυνη,ελειψη χρονου κ ομαλης προσαρμογη η αγχος για να προλαβει καποιος ωραρια/λεωφορια κλπ,αυτα κ μονο ειναι αρκετα για να προκαλεσουν παρενεργειες τυπου "πονοκεφαλος".

average_joe
12-10-11, 18:48
θα το δοκιμάσω :thumbup::thumbup:

θες να το κανεις σωστα?

οπως λεει ο @beef χρησιμοποιησε ντεκα.

αλλα βαλε αλλον να στον φτιαχνει τον καφε για 5-6 μερες.
καθε φορα πες του να σου φτιαχνει τον καφε ειτε με τον κανονικο ειτε με τον ντεκαφ χωρις να σου πει τι εχει βαλει.

παρατηρησε τυχον αλλαγες που θα δεις χωρις να ξερεις τι εχεις πιει και αν ξεχνας ευκολα, γραψτα:green:.

μετα το περας των ημερων που θα ορισεις ρωτα τον τι καφε σου εβαζε καθε μερα ξεχωριστα.

tolis93
13-10-11, 00:10
θες να το κανεις σωστα?

οπως λεει ο @beef χρησιμοποιησε ντεκα.

αλλα βαλε αλλον να στον φτιαχνει τον καφε για 5-6 μερες.
καθε φορα πες του να σου φτιαχνει τον καφε ειτε με τον κανονικο ειτε με τον ντεκαφ χωρις να σου πει τι εχει βαλει.

παρατηρησε τυχον αλλαγες που θα δεις χωρις να ξερεις τι εχεις πιει και αν ξεχνας ευκολα, γραψτα:green:.

μετα το περας των ημερων που θα ορισεις ρωτα τον τι καφε σου εβαζε καθε μερα ξεχωριστα.

επιστημονας σε πειραματικα εργαστηρια πρεπει να γινεις εσυ αδικεισαι.πως σ ρθε ολο αυτο?ουτε π θα το σκεφτομουν φορ ριαλ:green:

COBRA_STYLE
13-10-11, 00:39
Για να μη ανοιγω καινουριο θεμα, ισχυει οτι η καφεϊνη ανεβαζει το σακχαρο στο αιμα; :unsure:

Και γενικα πρεπει να την αποφευγουμε οταν τρωμα υδατανθρακες με μεγαλο γλυκαιμικο δεικτη.

η καφεινη σε βαθος χρονου σου μειωνει την ευαισθησια στην ινσουλινη...

rey1989
16-10-11, 12:58
τελικά βρήκα ευκαιρία την παρασκευή που ήμουν άρρωστος και χθες που είχα οφ και δεν ήπια καφέ.
Την Παρασκευή είχα πονοκέφαλο από τον πυρετό οπότε τον πονοκέφαλο απο την έλλειψη καφέ δεν τον κατάλαβα , ήταν το ίδιο πράγμα.:green::turtle::turtle:

χθες ήμουν οκ και σήμερα επίσης! θα πίνω μόνο τσάι απο εδω και πέρα και καφέ μόνο 1κγλ τις ημέρες που έχω προπόνηση γιατί πάω πρωί και με ξυπνάει όσο νάνε.

το πείραμα με τον ντεκαφεινέ θα το κάνω αν ξαναρχίσω τον καφέ με την σέσουλα :P:P