PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτησεις για το λίπος μου.



xmaze
15-06-11, 19:59
Είναι το πρώτο μου Πόστ!! και θα ηθελα πρωτα να σας χαιρετήσω.

Ειμαι 26 χρονών, 1.70 και 71,3 κιλά με 17% λίπος. Εχω μια ζυγαριά Τανίτα των 80-90 ευρώ.

Το θέμα μου είναι το εξής κάνω βάρη για όγκο (επαναλήψεις των 8, 4 φορες/εβδομάδα)
και κάνω και βάδην 20 λεπτά την ημέρα.

Επι του θέματος τώρα...ξεκίνησα και μια μικρή δίαιτα με λιγότερο φαί σε σχέση με παλιά και το αποτέλεσμα ήταν να χάσω 2 κιλα, απο 73->71 αλλά το λίπος ανέβηκε απο τα 15->17%.
Οταν ετρωγα οτι να ναι ήμουν χαμηλά σε λίπος.

Τώρα άλλαξα διατροφή και τρώω τα πάντα απλά ζυγισμενα και μετρημένα στις 1800 θερμίδες ημερισίως.

Κάνω κάτι λάθος και δεν πέφτει το λίπος μου? Μπορώ να κάνω κάτι και να χασω λίπος?

Ευχαριστω

Panosss
15-06-11, 21:13
Αν δεν μας πεις ακριβώς το διατροφικό σου πλάνο, δύσκολα θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
Γενικά καύση λίπους χρειάζεται υποθερμιδική διατροφή, μοιαρασμένα 5 με 6 γεύματα ημερησίως στα οποία θα υπάρχουν υδατάνθρακες και πρωτεινές και φυσικά γυμναστική και αερόβιο.

themisdas
15-06-11, 21:14
Καλωσηρθες,
Καταρχην να βασιζεσε πιο πολυ στη διαφορα που βλεπεις στον καθρεφτη και οχι στην λιπομετριση της ζυγαριας....
θα σου προτεινα να αυξησεις την αεροβια σου και σε ενταση (κανε τζοκινγκ ) αλλα και σε ωρα, κανε 30-40 λεπτα.
Οταν λες τρως τα παντα????:unsure: και γλυκα δηλαδη?

xmaze
15-06-11, 21:32
Για μια μέρα σημείωσα τι ακριβώς εφαγα και έχουν ως εξής:
Πρωί:
1 φετα ψωμί 30γρ->70 θερμιδες
6γρ βουτυρο -> 43 θ.
14 γρ Μερέντα -> 71 θ.
Γαλα 165 γρ -> 103 θ.

Μεσημερι:
186 γρ μακαρονια -> 186 θ.
κιμας 82 γρ -> 270 θ.
2 καφεδες
50 γρ τυρί -> 190 θ.

βραδυ:

100 γρ μακαρονια
20 γρ τυρί
40 γρ κιμάς

ενδιάμεσα τρώω κανα φρούτο ή κανα γλυκάκι όπως με ρώτησε και ο φιλος παραπάνω γιατί έχω ένα "ελλάτωμα" αν δεν φάω λίγο γλυκό την μέρα τρελένομαι και γενικά αυτό είναι στο γονιδιο μας γτ και οι υπολοιποι έτσι είναι!!

Panosss
15-06-11, 21:37
Μερέντες, βούτυρα και γλυκά γενικότερα είναι απαγορευτικά σε διατροφή γράμμωσης.
Θα πρέπει τα γεύματά σου να έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη.

Τώρα αν δεν μπορείς χωρίς αυτά... δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο ;)

lostgravity
15-06-11, 21:47
Για μια μέρα σημείωσα τι ακριβώς εφαγα και έχουν ως εξής:
Πρωί:
1 φετα ψωμί 30γρ->70 θερμιδες
6γρ βουτυρο -> 43 θ.
14 γρ Μερέντα -> 71 θ.
Γαλα 165 γρ -> 103 θ.

Μεσημερι:
186 γρ μακαρονια -> 186 θ.
κιμας 82 γρ -> 270 θ.
2 καφεδες
50 γρ τυρί -> 190 θ.

βραδυ:

100 γρ μακαρονια
20 γρ τυρί
40 γρ κιμάς

ενδιάμεσα τρώω κανα φρούτο ή κανα γλυκάκι όπως με ρώτησε και ο φιλος παραπάνω γιατί έχω ένα "ελλάτωμα" αν δεν φάω λίγο γλυκό την μέρα τρελένομαι και γενικά αυτό είναι στο γονιδιο μας γτ και οι υπολοιποι έτσι είναι!!

νομιζω οτι τα μακαρονια πρεπει να τα κανεις 193,25 γραμμαρια!:P
τι νουμερα ειναι αυτα?? γιατι τοση ακριβεια?
διαβασε στο forum τα αρθρα που υπαρχουν ηδη γιατι το ''πλανο'' σου δεν εχει καμια σχεση με bodybuilding...

xmaze
15-06-11, 21:53
νομιζω οτι τα μακαρονια πρεπει να τα κανεις 193,25 γραμμαρια!:P
τι νουμερα ειναι αυτα?? γιατι τοση ακριβεια?
διαβασε στο forum τα αρθρα που υπαρχουν ηδη γιατι το ''πλανο'' σου δεν εχει καμια σχεση με bodybuilding...

ειναι ακριβειας η ζυγαρια, εβαζα την μεριδα και σημειωνα απλα τα γραμαρια ωστε να υπολογίσω τις θερμιδες και να μην ξεπεράσω τις 1800!

Γενικά δεν κάνω κάποια διατροφή απλά μείωσα της ποσοτητες που ετρωγα γιατι πριν ετρωγα το πρωί 3 φετες με μερεντα και το μεσημερι 2 πιατα μακαρόνια!!!

αλλά αντι να μειωθεί το λίπος αυξήθηκε!!

Επίσης με τα γλυκά αν δεν φάω λίγο παθαίνω ψιλο υπογλυκαιμίες...εστω και λίγο είναι ανγκάιο για μένα!!

lostgravity
15-06-11, 22:15
ξεκινα πινγκ-πονγκ!
:wave:

xmaze
15-06-11, 22:30
ξεκινα πινγκ-πονγκ!
:wave:

Ελπίζω να κάνεις χιούμορ, γιατί δεν έχω καμία όρεξη για ειρωνείες!!

thanasis76
15-06-11, 23:20
οσο γυμναστικη και να κανεις για να φτιαξεις μυες, οσο αεροβια και να κανεις το Α-Ω ειναι η διατροφη...
πρεπει να ξεκινησεις απο εκει... διαβασε εδω μεσα στα θεματα διατροφης, και ξεκινα με το να κοψεις ψωμι-βουτηρο-μερεντα-γλυκα....

themisdas
16-06-11, 10:13
Για μια μέρα σημείωσα τι ακριβώς εφαγα και έχουν ως εξής:
Πρωί:
1 φετα ψωμί 30γρ->70 θερμιδες
6γρ βουτυρο -> 43 θ.
14 γρ Μερέντα -> 71 θ.
Γαλα 165 γρ -> 103 θ.

Μεσημερι:
186 γρ μακαρονια -> 186 θ.
κιμας 82 γρ -> 270 θ.
2 καφεδες
50 γρ τυρί -> 190 θ.

βραδυ:

100 γρ μακαρονια
20 γρ τυρί
40 γρ κιμάς

ενδιάμεσα τρώω κανα φρούτο ή κανα γλυκάκι όπως με ρώτησε και ο φιλος παραπάνω γιατί έχω ένα "ελλάτωμα" αν δεν φάω λίγο γλυκό την μέρα τρελένομαι και γενικά αυτό είναι στο γονιδιο μας γτ και οι υπολοιποι έτσι είναι!!

φιλε μου, με μονο 3 γευματα την ημερα ειναι δυσκολο να κανεις δουλεια , για αυτο και ενδιαμεσα τρως γλυκα... Κατ εμε τα γλυκα πρεπει να τα κοψεις... τπτα δεν ειναι δυσκολο , και εγω δεν ηθελα να τα κοψω , ομως τωρα εχω να φαω γλυκο απο το Πασχα (ενα κουραμπιε)


Εξερευνησε λιγο το θεμα ΔΙΑΤΡΟΦΗ στο φορουμ και ειμαι σιγουρος στο τελος θα φτιαξεις ενα καλο προγραμμα....

xmaze
18-06-11, 22:33
Γεύμα 1 (πρωινό)
-30γρ κορν φλέικς ή μούσλι ή κουάκερ με 1 γιαούρτι 2%
-4 ασπράδια
Γεύμα 2 (σε 2-3 ώρες)
Σάντουιτς με μπαγκέτα ολικής + 20-30γρ τόνο ή κοτόπουλο
-1 φρούτο (κατά προτίμηση αβοκάντο) σε 2 ώρες
Γεύμα 3 (μεσημεριανό)
-120γρ κοτόπουλο ή ψαρονέφρι ή τόνο ή μοσχάρι ή χοιρινό ή 250γρ ψάρι
-Σαλάτα
Γεύμα 4 (2 ώρες μετά το μεσημεριανό)
- 1 scoop πρωτεΐνη whey με νερό
Γεύμα 5 (2-3 ώρες μετά το γεύμα4)
-1 γιαούρτι 0%
Γεύμα 6 (βραδινό)
Ιδανική λύση:
- 100 γρ τόνο ή σολομό ή 200 γρ ψάρι ή ομελέτα με 4 ασπράδια,1 κρόκο & 30γρ τυρί με χαμηλά λιπαρά
-Σαλάτα
Πολύ καλή λύση:
-100 γρ κοτόπουλο ή ψαρονέφρι ή μοσχαρίσια μπριζόλα ή μπιφτέκι ή χοιρινή μπριζόλα ή μπιφτέκι αντί για τα -100 γρ τόνου
Γεύμα 7 (πριν τον ύπνο)
-2 φέτες ψωμί ολικής με φυστικοβούτυρο ανάλατο ή 3 κουταλιές της σούπας cottage ή 1 scoop πρωτεΐνη καζεΐνη με νερό


βρήκα αυτό για διατροφή και θελω να ρωτησω πως το βλέπετε;
Πριν τον υπνο το ψωμί μου φαίνεται περίεργο ..
Τι λέτε?

DrNio
18-06-11, 22:52
Καλύτερα το γιαούρτι(σκέτο) να μπει ως τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο-μισή ώρα περίπου.

Ασπράδια είναι must.(4 μου φαίνονται πολλάα,αλλά οκ.)Και 1 κρόκος το πρωί επιτρέπεται.

Μια συμβουλή δώσε βάση σε λαχανικά και σαλάτες και φρούτα.Νεράκι να πίνεις μπόλικο.

Το πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό σου γεύμα να έχει ως βάση την πρωτεινη(και άπαχη όπως καταλαβαίνεις..)

Προσπάθησε να μένεις υποθερμιδικά,αλλά να μην κατεβάσεις τα γρ. πρωτεινης που παίρνεις.

Για να χάσεις γρήγορα λίπος θα σου πρότεινα 2-3-4 φορές την εβδομάδα χαλαρό τρέξιμο 7km.(εγγυημένο;)

Για περισσότερα και πιο ειδικά στοιχεία θα σου πουν άλλα παλικάρια που ξέρουν περισσότερα.

Good luck!:welcome: