PDA

Επιστροφή στο Forum : τι αλλο να παρω ^^



della
16-06-11, 01:21
γεια σας παιδια επειδη εχω ψηθει για να παρω και κανενα αλλο συμπληρωμα που θα με βοηθησει αν οχι με γρηγορα αποτελεσματα αργα και σταθερα αλλα τουλαχιστων να κανει δουλεια ^^
μεχρι τωρα εχω παρει ανιμαλ πακ και ομεγα3 παιρνω ανιμαλ μονο τις μερες που παω προπονησει και ελεγα να παρω αλλο ενα και για τις off να με βγαλει το καλοκαιρι ^^
τα ομεγα κανονικα 2 πρωι 1 το βραδυ
σκεφτομαι να παρω αυτα
http://www.xtr.gr/aminoxea/406/BCAA_POWDER_400_gr_%28WARRIORLAB%29.htm
για μετα τα βαρυ στο γυμναστηριο και 30 λεπτα πριν παω
τι αλλο θα μπορουσα να παρω?ο σκοπος μου ειναι οσο το δυνατον καλυτερα αποτελεσματα μεχρι τελος Νοεμβρη ^^
max σε λεφτα 130Ε 80+ανιμαλ πακ(η να παρω καμια αλλη βιταμινη?)
ΥΓσκεφτομουν και ενα τετοιο http://www.xtr.gr/eidika_proionta/697/GREEN_TEA_EXTRACT_400mg_/100caps_%28NOW_FOODS%29.htm
γιατι το πρασσινο τσαι δεν μπορω να το πιω ειναι σκετη αηδια :P (αν ηταν μια γουλιτσα ανετα το κατεβαζα χεχε)
οτι ξερετε βοηθηστε η αγορα θα γινει την παρασκευη κατα προτιμηση απο x-treme stores
δεν με νιαζουν γευσης στα συμπληρωματα το μονο που με νιαζουν ειναι να δουλευουν καλα...
και ελεγα να αντικαταστησω τα αυγα με μια isolate για μετα την προπονησει τι λετε?
ΥΓ2 δεν ξερω τι αλλο μπορω να παρω ειμαι σε διαιτα αυτα... ^^
edit δεν θελω λιποδιαλυτες ποιο πολυ με νιαζει η μαζα μου και οχι το λιπος μου :P

Lao
16-06-11, 01:33
Αν καταλαβαίνω καλά, θέλεις να πάρεις όγκο.

Οπωσδήποτε μια Whey, ένα Uni-Liver και καμιά κρεατινούλα. :green:

della
16-06-11, 07:55
Αν καταλαβαίνω καλά, θέλεις να πάρεις όγκο.

Οπωσδήποτε μια Whey, ένα Uni-Liver και καμιά κρεατινούλα. :green:

οχι θελω να χασω λιπος αλλα οσο το δυνατον λιγοτερη μαζα :green:(απλα με τις μετρησεις που κανω επαιρνα μαζα 5 μηνεςτωρα απλα τον τελεφταιο μηνα εχασα 300 γραμμαρια και ξενερωσα λιγο ^^ και λεω να παρω κανενα συμπληρωμα για βοηθεια)
εσεις τι παιρνετε απο συμπληρωματα οταν κανετε διαιτα?

TToni Shark
16-06-11, 08:46
οχι θελω να χασω λιπος αλλα οσο το δυνατον λιγοτερη μαζα :green:(απλα με τις μετρησεις που κανω επαιρνα μαζα 5 μηνεςτωρα απλα τον τελεφταιο μηνα εχασα 300 γραμμαρια και ξενερωσα λιγο ^^ και λεω να παρω κανενα συμπληρωμα για βοηθεια)
εσεις τι παιρνετε απο συμπληρωματα οταν κανετε διαιτα?

Πρωτεΐνη Hydrid:thumbup:

themisdas
16-06-11, 10:21
οχι θελω να χασω λιπος αλλα οσο το δυνατον λιγοτερη μαζα :green:(απλα με τις μετρησεις που κανω επαιρνα μαζα 5 μηνεςτωρα απλα τον τελεφταιο μηνα εχασα 300 γραμμαρια και ξενερωσα λιγο ^^ και λεω να παρω κανενα συμπληρωμα για βοηθεια)
εσεις τι παιρνετε απο συμπληρωματα οταν κανετε διαιτα?

το green tee extr ειναι καλο θα μπορουσες να παρεις και μια καρνιτινη... πχ http://www.xtr.gr/lipotropika/676

worfel
16-06-11, 11:18
το green tee extr ειναι καλο θα μπορουσες να παρεις και μια καρνιτινη... πχ http://www.xtr.gr/lipotropika/676

απλα να ξερεις πως οταν σταματησεις την καρνιτινη δυσκολευεται για λιγο καιρο ο οργανισμος να καιει το λιπος

εχει και σχετικο αρθρο εδω στο φορουμ για την καρνιτινη και τις συνεπειες

della
16-06-11, 12:25
οποτε ανιμαλ πακ 49Ε
L-CARNITINE LIQUID /1000ml (WARRIORLAB) 30Ε
GREEN TEA EXTRACT 400mg /100caps (NOW FOODS) 21Ε
BCAA POWDER 400 gr (WARRIORLAB) 32
συνολο 132 Ε καλα ειναι?
και να μεινω με τα αυγουλακια μου για μετα την προπονηση (ετσι και αλλιως θα παιρνω τα bcaa για γρηγορη απορροφηση)
ΥΓ οταν σταματησς το l carnitine θα πεσει στα φυσιολογικα επιπεδα? θα εχω καμια κακη παρενεργεια πχ αν ειναι να κερδισω ενα 10% και οταν το σταματησω θα πεσω πχ απο το 100% που ειμαι στο 80?(πιστευω να καταλαβατε τι θελω να πω)

ska
16-06-11, 12:52
Γιατι δεν παιρνεις μια whey στα 60ευρω,μια απλη πολυβιταμινη στα 20 και ενα λιποδιαλυτη στα 50 και βγαινει ετσι συνολο παλι 130 ευρω

della
16-06-11, 13:09
Γιατι δεν παιρνεις μια whey στα 60ευρω,μια απλη πολυβιταμινη στα 20 και ενα λιποδιαλυτη στα 50 και βγαινει ετσι συνολο παλι 130 ευρω

λιποδιαλυτη εχω ακουσει οτι δεν κανει να παιρνεις σε μικρη ηλικια 18μιση ειμαι
πολυβιταμινη θεωρω πως ειναι το καλυτερο συμπληρωμα οπωτε ανιμαλ καθε μερα το γιατρο τον κανει περα :green:
whey η bcaa ειμαι αναμεσα απλα τα bcaa μπορω να τα παρω μετα τα βαρυ και να κανω την αεροβια μου και οταν ερθω σπιτι να φαω τα αυγουλακια μου θα δω αν καβατζοσω τιποτα παρανω Ε και να παρω μια whey
απλα με τιποτα δεν θα ειναι Hydrid μιας και ειναι πανακριβες ^^
για αυτη εδω ισα ισα μπορει και να βγω http://www.xtr.gr/proteines/326/WHEY_ISOLATE_1000g_%28WARRIORLAB%29.htm
ειναι οντως isolate με τετοια τιμη?
ΥΓ το πρασινο τσαι εχω ακουσει οτι κανει καλο και απειδη δεν μπορω να το πιω το παιρνω σε συμπληρωμα το l-carnitine δεν ξερω αν κανει στην ηλικια που ειμαι...παντως ρε παιδια σιγουρα κανει καλο?διαβασα λιγο τωρα για αυτο και λενε οτι δεν δουλευει ^^

ska
16-06-11, 13:35
λιποδιαλυτη εχω ακουσει οτι δεν κανει να παιρνεις σε μικρη ηλικια 18μιση ειμαι
πολυβιταμινη θεωρω πως ειναι το καλυτερο συμπληρωμα οπωτε ανιμαλ καθε μερα το γιατρο τον κανει περα :green:
whey η bcaa ειμαι αναμεσα απλα τα bcaa μπορω να τα παρω μετα τα βαρυ και να κανω την αεροβια μου και οταν ερθω σπιτι να φαω τα αυγουλακια μου θα δω αν καβατζοσω τιποτα παρανω Ε και να παρω μια whey
απλα με τιποτα δεν θα ειναι Hydrid μιας και ειναι πανακριβες ^^
για αυτη εδω ισα ισα μπορει και να βγω http://www.xtr.gr/proteines/326/WHEY_ISOLATE_1000g_%28WARRIORLAB%29.htm
ειναι οντως isolate με τετοια τιμη?
ΥΓ το πρασινο τσαι εχω ακουσει οτι κανει καλο και απειδη δεν μπορω να το πιω το παιρνω σε συμπληρωμα το l-carnitine δεν ξερω αν κανει στην ηλικια που ειμαι...παντως ρε παιδια σιγουρα κανει καλο?διαβασα λιγο τωρα για αυτο και λενε οτι δεν δουλευει ^^

Δε νομιζω οτι απο το green tea και την καρνιτινη εχεις να κερδισεις και πολλα,ελαχιστα δηλαδη θα σε βοηθησουν να μειωσεις το λιπος αν τα θες γιαυτο το σκοπο.Τωρα για whey ή bcaa διαλεγεις οτι σε βολευει και τα 2 καλα ειναι.Παντως αν μετα τα βαρη κανεις την αεροβια χωρις να πιεις ενδιαμεσα bcaa και οταν γυρισεις σπιτι πιεις την whey και μετα απο 45-60 λεπτα φας το βραδυνο σου παλι κομπλε θα εισαι δε προκειται να χασεις κατι δηλαδη
Για το λιποδιαλυτη δε σου λεω παρε αλλιως δε θα δεις αποτελεσματα,μια χαρα θα εισαι και μονο με διατροφη και αεροβια απλα στο προτεινα γιατι ειδα οτι ψαχνεσαι στο θεμα της λιποδιαλυσης.Απο εκει και περα κατα τη γνωμη μου καλυτερα να μεινεις στα whey ή bcaa + πολυβιταμινη για να κανεισ και οικονομια

gsisr
16-06-11, 14:10
γτ να μη πάρεις τπτ απ αυτά προς το παρόν, να μείνεις μόνο με μια γουέι που θ μπορεις να χρησιμοποιείς και στο πρωινό και μεταπροπονητικά άντε και μια πολυβιταμίνη και να κοιτάξεις αρχικά να στρώσεις τη διατροφή σου κι αν κολλήσεις βλέπεις;

themisdas
16-06-11, 14:16
απλα να ξερεις πως οταν σταματησεις την καρνιτινη δυσκολευεται για λιγο καιρο ο οργανισμος να καιει το λιπος

εχει και σχετικο αρθρο εδω στο φορουμ για την καρνιτινη και τις συνεπειες

γινετε να μου δωσεις το λινκ με το αρθρο?:unsure:

thanasis76
16-06-11, 15:10
παντος πριν παρεις πολλα πολλα καλο θα ειναι να φτιαξεις οσο γινετε την διατροφη σου και να κοιταξεις να χασεις λιπος και να παρεις μυικη μαζα με το φαγητο...
εχεις κανει καμια λιπομετρηση??

sobral
16-06-11, 15:11
οποτε ανιμαλ πακ 49Ε
L-CARNITINE LIQUID /1000ml (WARRIORLAB) 30Ε
GREEN TEA EXTRACT 400mg /100caps (NOW FOODS) 21Ε
BCAA POWDER 400 gr (WARRIORLAB) 32
συνολο 132 Ε καλα ειναι?
και να μεινω με τα αυγουλακια μου για μετα την προπονηση (ετσι και αλλιως θα παιρνω τα bcaa για γρηγορη απορροφηση)
ΥΓ οταν σταματησς το l carnitine θα πεσει στα φυσιολογικα επιπεδα? θα εχω καμια κακη παρενεργεια πχ αν ειναι να κερδισω ενα 10% και οταν το σταματησω θα πεσω πχ απο το 100% που ειμαι στο 80?(πιστευω να καταλαβατε τι θελω να πω)

πολλά τα λεφτά (άρη που λέει κ η διαφήμιση :) ) και σε άσκοπα συμπληρώματα. Εγώ θα σου έλεγα μιας και είσαι 18χρ. να φτιάξεις την διατροφούλα σου και από εκεί κ πέρα να πας σε whey, πολυβιταμίνη, Ω3 και καρνιτίνη σε μορφή acetyl όμως. Θα σου έλεγα μία πρωτείνη πολλών πηγών για όλη την μέρα πχ isobolic, tempro. ω3 από NOW , πολυβιταμίνη μία πιο φθηνή το πακ είναι πανάκριβο (ειδικά από Ελλάδα ασε...) ADAM, Perform-maxx, orange triad κτλ υπάρχουν πολλές, alcar απ όσο θυμάμαι βγάζει η SAN και η Primaforce. Και αυτά που σου γράφω, δεν λέω ακριβά είναι αλλά καλύτερες επιλογές πιστεύω. ;)

della
16-06-11, 18:17
η διατροφη μου ειναι μια χαρα αλλα βαριεμαι καθε φορα τα ιδια και τα ιδια και ελεγα να βαλω κανενα 3μηνο και συμπληρωματα
απο 45,4κιλα λιπος(39,4%) στα 115,1(69.8αλιπη μαζα) κιλα εχω πεσει στα 25,9(26.2%)98,8(72,9αλιπη μαζα) κιλα οποτε ειναι μια χαρα (ειχα χασει και 15 κιλα πριν παω σε αυτη την διαιτολογο αλλα δεν μου εκανε λιπομετρησεις)
οπως εχω γραψει εχω ειδει ομεγα3 και ενα ανιμαλ πακ(το οποιο εχω δει αρκετα καλα αποτελεσματα)
για whey τωρα δεν με αφινει η διαιτολογος να παρω οπωτε ελεγα να το κανω κλεφτα και να παιρνω μονο μεταπροπονητικα :green:
ΥΓ το ανιμαλ πακ δεν νομιζω να ειναι τοσο ακριβο αλλα και να ειναι τα καταφερνω να τα βγαλω περα σαν να καταπινω 1 Ε την ημερα σχεδων το ιδιο ειναι και με τις adam
ΥΓ2 δεν πιστευω να σας κουραζω ε? ^_^
ΥΓ3 τελικα η λ καρνιτινη δουλευει?δεν θα πανε τσαμπα τα Ε ε?

della
16-06-11, 21:04
οκ τελικα αποφασισα να μην γινει και τιποτα σιγα μικρος ειμαι ακομα και θα μαθω
GREEN TEA EXTRACT 400mg /100caps (NOW FOODS) 21Ε
BCAA POWDER 400 gr (WARRIORLAB) 32
WHEY ISOLATE 1000g (WARRIORLAB) 36(αν την εχουν)
ελεγα αντι για ανιμαλ πακ να παρω
ANAVITE 180 tabs (GASPARI) 40Ε
εσεις τι λες να παιρνω τις μερες προπονησης ανιμαλ η anavite
μην μπλεκω με πακ καθε μερα να αλλαζω και λιγο
εχουν και λιγη l carnitine
εκτως αν μου βρειτε απο x treme stores acetyl l carnitine

gsisr
16-06-11, 22:35
η isolate π διαλεξες δε μ ενθουσιάζει...πάρε με τα ίδια λεφτά της ον τη gold standard αν και δεν είναι καθαρή isolate ή τη nectar της syntrax

della
16-06-11, 23:10
αυτη εδω λες ε? http://www.xtr.gr/proteines/1754/NECTAR__1000gr__SYNTRAX.htm
επειδη δεν ειμαι καλος στα αγγλικα οι γευσεις που εχει η μια ειναι σαν τo Grapefruit το φρουτο μια αηδια? επισεις η αλλη η γευση που εχει τι ειναι?Fuzzy Navel
αν και θα τον ρωτησω αν εχει αυτη εδω http://www.xtr.gr/proteines/1742/NECTAR_SWEETS__1000gr__SYNTRAX.htm μονο απο την φωτο με επιασε μια πεινα ^^

gsisr
16-06-11, 23:33
εγώ γι αυτή http://www.xtr.gr/proteines/1742/NECTAR_SWEETS__1000gr__SYNTRAX.htm θα πήγαινα αν την έβρισκα..αλλιως αν είχα μόνο αυτές τις επιλογες θα περνα ον. μπορείς επίσης να ψωνίσεις απ το σοπ του σάιτ που έχεις κι άλλες επιλογες..

della
17-06-11, 00:36
ok φιλε ευχαριστω θα παω για οποια γευση εχει σιγα ^^
το κακο με το site ειναι οτι δεν εχει καλα bcaa δεν ξερω αν φταιει επειδη ειναι σε χαπια γτ για να βγαζω τα ιδια με την σκονη πρεπει να παιρνω 10 πριν και 10 μετα οποτε βγαινει ποιο ακριβα ^^τις πρωτες παραγγελιες ειχα κανει εκει οποτε ειχα ψαξει.

della
17-06-11, 12:53
οκ παιδια τα πηρα επιτελους ^_^
πρωι 2 καψουλες ωμεγα3,l-carnitine και τις μερες προπονησεις 3καψουλες anavite αλλιως animal pak.
πριν την προπονηση 30 λεπτα θα πινω τα bcaa και αμεσως μετα τα βαρυ θα κανω την αεροβια και οταν θα γυρναω σπιτι μου θα πεινω την syntrax μετα απο 1μιση ωρα κανονικο φαι η μετα απο μια ωρα?
πως σας φαινεται?

Lao
17-06-11, 14:12
οκ παιδια τα πηρα επιτελους ^_^
πρωι 2 καψουλες ωμεγα3,l-carnitine και τις μερες προπονησεις 3καψουλες anavite αλλιως animal pak.
πριν την προπονηση 30 λεπτα θα πινω τα bcaa και αμεσως μετα τα βαρυ θα κανω την αεροβια και οταν θα γυρναω σπιτι μου θα πεινω την syntrax μετα απο 1μιση ωρα κανονικο φαι η μετα απο μια ωρα?
πως σας φαινεται?

Σε ό,τι αφορά την Anavite, παίρνε την κανονική δόση (6 την μέρα) είτε γυμνάζεσαι είτε όχι. 2+2+2, 3+3, 2+3+1, όπως θες. 6 όμως, όχι 3.

della
17-06-11, 14:15
Σε ό,τι αφορά την Anavite, παίρνε την κανονική δόση (6 την μέρα) είτε γυμνάζεσαι είτε όχι. 2+2+2, 3+3, 2+3+1, όπως θες. 6 όμως, όχι 3.

ναι εχεις δικιο ξεχασα να γραψω 3 το πρωι και 3 το βραδυ αυτο ηθελα να γραψω ^_^
η καλυτερα 2+2+2 το πρωι 2 το μεσημερι 2 και το βραδυ 2?

Lao
17-06-11, 14:29
ναι εχεις δικιο ξεχασα να γραψω 3 το πρωι και 3 το βραδυ αυτο ηθελα να γραψω ^_^
η καλυτερα 2+2+2 το πρωι 2 το μεσημερι 2 και το βραδυ 2?

Τι ώρα πας για προπόνηση;

perakis
17-06-11, 14:36
Ηλικια δεν γραφεις,ποσο καιρο γυμναζεσαι παλι δεν γραφεις.
Γιαυτο και καποιοι σου λενε παρε κρεατινη για παραδειγμα που για ενα παιδι πχ 17 χρονον που αρχισε προσφατα ειναι αχρηστη...
BCAA αφου κανεις αεροβια μετα τα βαρη θα τα παρεις αναμεσα στα βαρη και οχι πριν.
Σκονη πηρες?Αν ναι με νερακι και αναμεσα στα βαρη πιες.
Την επομενη φορα παρε τπτ σοβαρα bcaa μην πετας και τα λεφτα σου.
Διαλεξε αναμεσα στο scivation xtend και alri chain d out.
Πολυβιταμινες παρε μια φορα τη μερα το πρωι με το πρωινο και οχι 6 ταμπλετες...
Δες λιγο τις ποσοτητες απο πισω που καλυπτουν.Επειδη λεει 6 τι μερα η εταιρεια παει να πει οτι θα παρεις 6 τη μερα?Παρε 2-3 και εισαι μια χαρα...Βιταμινες παιρνεις και απο διατροφη ειναι αχρηστες 6 τη μερα,δεν κατεβαινεις και στο olympia.
Ω3 εγω θα επερνα 2 γραμμαρια τι μερα.1 καψουλα με το μεσημεριανο και 1 με το βραδυνο.
Το αν θα φας μετα τα βαρη μετα απο 1 ή 1 μιση ωρα εχει μηδενικη σημασια...
Θα φας οταν πεινασεις, ο οργανισμος ειναι διαφορετικος στον καθενα,δεν υπαρχει κανονας να τρως μετα απο 45λεπτα ή μια ωρα.Απλα το βασικο ειναι να φας στερεο γευμα!

Lao
17-06-11, 14:55
Πολυβιταμινες παρε μια φορα τη μερα το πρωι με το πρωινο και οχι 6 ταμπλετες...
Δες λιγο τις ποσοτητες απο πισω που καλυπτουν.Επειδη λεει 6 τι μερα η εταιρεια παει να πει οτι θα παρεις 6 τη μερα?Παρε 2-3 και εισαι μια χαρα...Βιταμινες παιρνεις και απο διατροφη ειναι αχρηστες 6 τη μερα,δεν κατεβαινεις και στο olympia.


Που το στηρίζεις αυτό; Πιστεύεις ότι το να πάρει το 1/6 της δόσης το πρωϊ και να γυμναστεί μετά από π.χ. 12 ώρες θα έχει κάποιο σοβαρό αποτέλεσμα; Κάθε πολυβιταμίνη φτιάχνεται για κάποια συγκεκριμένη χρήση και ανάγκη. Το serving της Anavite είναι 6 χάπια την μέρα και η Gaspari, όπως όλες οι εταιρείες, έχει συγκεκριμένους λόγους που προτείνει τόσα.

Γενικεύσεις όπως «βιταμίνες παίρνεις και από την διατροφή» και «δεν κατεβαίνεις και στο Olympia» είναι άτοπες. Ξέρεις τι τρώει το παιδί κάθε μέρα, όλη μέρα; Ξέρεις πόσο ποιοτικό είναι το φαγητό του; Γνωρίζεις μήπως πόσο καλό μεταβολισμό έχει;

Για μένα είναι νόμος, άνθρωπος που αθλείται ΔΕΝ καλύπτεται από σκευάσματα τύπου «μία την μέρα». Εδώ καλά καλά δεν βλέπουν διαφορά άτομα που δεν γυμνάζονται και θα δει κάποιος που θέλει να χτίσει διάπλαση, αντοχή κτλ;

Kaloutsikos
17-06-11, 15:11
πριν την προπονηση 30 λεπτα θα πινω τα bcaa και αμεσως μετα τα βαρυ θα κανω την αεροβια και οταν θα γυρναω σπιτι μου θα πεινω την syntrax μετα απο 1μιση ωρα κανονικο φαι η μετα απο μια ωρα?
πως σας φαινεται?

Μπορείς να φας κατευθείαν φαγητό όταν πας στο σπίτι σου! :thumbup:


Ηλικια δεν γραφεις,ποσο καιρο γυμναζεσαι παλι δεν γραφεις.
Γιαυτο και καποιοι σου λενε παρε κρεατινη για παραδειγμα που για ενα παιδι πχ 17 χρονον που αρχισε προσφατα ειναι αχρηστη...
BCAA αφου κανεις αεροβια μετα τα βαρη θα τα παρεις αναμεσα στα βαρη και οχι πριν.
Σκονη πηρες?Αν ναι με νερακι και αναμεσα στα βαρη πιες.
Την επομενη φορα παρε τπτ σοβαρα bcaa μην πετας και τα λεφτα σου.
Διαλεξε αναμεσα στο scivation xtend και alri chain d out.
Πολυβιταμινες παρε μια φορα τη μερα το πρωι με το πρωινο και οχι 6 ταμπλετες...
Δες λιγο τις ποσοτητες απο πισω που καλυπτουν.Επειδη λεει 6 τι μερα η εταιρεια παει να πει οτι θα παρεις 6 τη μερα?Παρε 2-3 και εισαι μια χαρα...Βιταμινες παιρνεις και απο διατροφη ειναι αχρηστες 6 τη μερα,δεν κατεβαινεις και στο olympia.
Ω3 εγω θα επερνα 2 γραμμαρια τι μερα.1 καψουλα με το μεσημεριανο και 1 με το βραδυνο.
Το αν θα φας μετα τα βαρη μετα απο 1 ή 1 μιση ωρα εχει μηδενικη σημασια...
Θα φας οταν πεινασεις, ο οργανισμος ειναι διαφορετικος στον καθενα,δεν υπαρχει κανονας να τρως μετα απο 45λεπτα ή μια ωρα.Απλα το βασικο ειναι να φας στερεο γευμα!

Σε πολλά πράγματα δεν συμφωνώ από τα παραπάνω που γράφεις! :turtle:

perakis
17-06-11, 15:39
Ο καθενας κρινει απο τον εαυτο του και απο οτι εχει διαβασει και προτεινει αναλογα.
Το θεμα ειναι οτι στο τελος αποφασιζει μετα απο ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ μελετη αυτος που τον αφορα το θεμα.
Το γιατι εγω προτεινω 3 ταμπλετες και οχι 6, το στηριζω στο οτι απο μια σωστη και προσεγμενη διατροφη παιρνουμε βιταμινες απο 500 πραγματα, οπως φρουτα,λαχανικα κτλ
Εσυ αν θελεις παιρνε οτι λενε τα κουτια πανω, εγω δεν το κανω αυτο.Και με γιατρο που εχω μιλησει το ιδιο ακριβως μου εχει πει.Μπορεις αν εχεις γνωστο να το ρωτησεις.Επισης μπορεις να διαβασεις αν δεν το εχεις κανει σε βιβλια για το τι επιπτωσεις εχει μακροχρονια στον οργανισμο οταν παιρνουμε πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες απο το 100% της ημερησιας καλυψης απο καποιες συγκεκριμενες βιταμινες.
Σιγα μην διαβασω τον γκασπαρι και τον καθε γκασπαρι ποσο μου λεει οτι πρεπει να παρω, για να πουλησει οσο πιο πολυ μπορει.
Kaloutsikos που ακριβως διαφωνεις? :P

Lao
17-06-11, 16:00
Ο καθενας κρινει απο τον εαυτο του και απο οτι εχει διαβασει και προτεινει αναλογα.

Προφανώς.



Το θεμα ειναι οτι στο τελος αποφασιζει μετα απο ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ μελετη αυτος που τον αφορα το θεμα.

Φυσικά.



Το γιατι εγω προτεινω 3 ταμπλετες και οχι 6, το στηριζω στο οτι απο μια σωστη και προσεγμενη διατροφη παιρνουμε βιταμινες απο 500 πραγματα, οπως φρουτα,λαχανικα κτλ

«Σωστή και προσεγμένη διατροφή». Μεγάλη κουβέντα... αλλά ασαφής. Είναι πρακτικά σχεδόν αδύνατο ο σημερινός άνθρωπος που ακολουθεί τον σημερινό τρόπο ζωής να πάρει ό,τι χρειάζεται με τις σημερινές χιλιοεπεξεργασμένες τροφές.

Και μιας και λες ότι παίρνουμε βιταμίνες από 500 πράγματα, φαντάζομαι ότι θα γνωρίζεις ότι π.χ. το να πάρεις απλά την ΣΗΔ τις βιταμίνης D είναι πολύ δύσκολο με το φαγητό μας. Και μην ξεχνάμε και το παράδοξο ότι ενώ έχουμε τόση ηλιοφάνεια στην χώρα μας, εν τούτοις ανήκουμε στους λαούς με την μεγαλύτερη ανεπάρκεια.

Το ίδιο ισχύει και για όλες τις βιταμίνες και τα μέταλλα. Είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να παίρνεις ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ την ΣΗΔ, η οποία ΣΗΔ, υπόψιν, αφορά τις ελάχιστες ποσότητες που πρέπει να παίρνει κάθε μέρα ένα μέσο άτομο, μέσου ύψους και βάρους απλά για να συντηρείται. Όταν κάποιος αθλείται, έχει έντονο ημερήσιο πρόγραμμα, στρεσάρεται κ.ο.κ. οι ΣΗΔ είναι απλά ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ.



Εσυ αν θελεις παιρνε οτι λενε τα κουτια πανω, εγω δεν το κανω αυτο.Και με γιατρο που εχω μιλησει το ιδιο ακριβως μου εχει πει.Μπορεις αν εχεις γνωστο να το ρωτησεις.Επισης μπορεις να διαβασεις αν δεν το εχεις κανει σε βιβλια για το τι επιπτωσεις εχει μακροχρονια στον οργανισμο οταν παιρνουμε πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες απο το 100% της ημερησιας καλυψης απο καποιες συγκεκριμενες βιταμινες.
Σιγα μην διαβασω τον γκασπαρι και τον καθε γκασπαρι ποσο μου λεει οτι πρεπει να παρω, για να πουλησει οσο πιο πολυ μπορει.

Έχω ρωτήσει όχι έναν, αλλά πολλούς γιατρούς. Οι απαντήσεις ποικίλλουν ανάλογα με το πόσο ο κάθε γιατρός έχει ψαχτεί πέραν των συγγραμάτων του, ανάλογα με την ηλικία του, ανάλογα με το γνωστικό πεδίο του και ανάλογα με το αν γυμνάζεται ο ίδιοος ή όχι.

Τυχαίνει να έχω προσωπικό φίλο ο οποίος ανήκει στην σπάνια κατηγορία ιατρών που είναι και BBers. Αυτός όπως αντιλαμβάνεσαι έχει διαμορφώσει άποψη όχι μόνο θεωρητικά αλλά και πρακτικά, ενημερώνεται συνεχώς γιατί αγαπάει το άθλημα και θα πρέπει να σου πω ότι είναι αρκετοί οι νέοι γιατροί που έχουν αποδαιμονοποιήσει τα συμπληρώματα καθώς πλέον αντιλαμβάνονται την χρησιμότητά τους.

Όσον αφορά την υπερβιταμίνωση, για να το πάθει κανείς πρέπει να παίρνει αρκετά περισσότερα χάπια από αυτά που προτείνει η Gaspari και η κάθε Gaspari για το προϊόν της. Κάνε μια έρευνα, μάθε ποια είναι τα ανώτατα όρια όπου αυτά υπάρχουν και θα αναθεωρήσεις.

Τέλος, κάθε εταιρεία με σοβαρό brandname έχει κάθε λόγο να προτείνει ασφαλείς δοσολογίες, καθώς έχει να προστατέψει την φήμη της και την αξιοπιστία της, προσπαθώντας παράλληλα το προϊόν της να έχει κάποιο αποτέλεσμα ώστε ο πελάτης να την ξαναπροτιμήσει. Άρα, το ό,τι η Gaspari σχετικά με την Anavite προτείνει 6 χάπια την μέρα είναι ασφαλές και δεν υπάρχει λόγος να μειώνουμε τις ποσότητες επειδή φοβόμαστε ότι θα πάθουμε κάτι.

della
17-06-11, 19:15
Τι ώρα πας για προπόνηση;

5μιση το απογευμα παω και κανω μεσημεριανο 12 και 3 το απογευματινο

della
17-06-11, 19:17
Μπορείς να φας κατευθείαν φαγητό όταν πας στο σπίτι σου! :thumbup:


τωρα την πηρα την πρωτεινη κριμα ειναι εχει και τρομερη γευση!!!:green:
βασικα σπιτι γυρναω 7μιση το απογευμα οπωτε πιστευω 9 καλα ειναι το βραδυνο

della
17-06-11, 19:22
Ηλικια δεν γραφεις,ποσο καιρο γυμναζεσαι παλι δεν γραφεις.
Γιαυτο και καποιοι σου λενε παρε κρεατινη για παραδειγμα που για ενα παιδι πχ 17 χρονον που αρχισε προσφατα ειναι αχρηστη...
BCAA αφου κανεις αεροβια μετα τα βαρη θα τα παρεις αναμεσα στα βαρη και οχι πριν.
Σκονη πηρες?Αν ναι με νερακι και αναμεσα στα βαρη πιες.
ναι σκονη πηρα μετα τα βαρυ θα την παιρνω και μετα θα κανω την αεροβια μου

Την επομενη φορα παρε τπτ σοβαρα bcaa μην πετας και τα λεφτα σου.
5γραμμαρια δινουν αυτες μια χαρα ειναι απο οτι εχω διαβασει βλακεια εκανα και τις πηρα?

Διαλεξε αναμεσα στο scivation xtend και alri chain d out.
Πολυβιταμινες παρε μια φορα τη μερα το πρωι με το πρωινο και οχι 6 ταμπλετες...
Δες λιγο τις ποσοτητες απο πισω που καλυπτουν.Επειδη λεει 6 τι μερα η εταιρεια παει να πει οτι θα παρεις 6 τη μερα?Παρε 2-3 και εισαι μια χαρα...Βιταμινες παιρνεις και απο διατροφη ειναι αχρηστες 6 τη μερα,δεν κατεβαινεις και στο olympia.
Ω3 εγω θα επερνα 2 γραμμαρια τι μερα.1 καψουλα με το μεσημεριανο και 1 με το βραδυνο.
Το αν θα φας μετα τα βαρη μετα απο 1 ή 1 μιση ωρα εχει μηδενικη σημασια...
Θα φας οταν πεινασεις, ο οργανισμος ειναι διαφορετικος στον καθενα,δεν υπαρχει κανονας να τρως μετα απο 45λεπτα ή μια ωρα.Απλα το βασικο ειναι να φας στερεο γευμα!

ωμεγα3 παιρνω 3 γραμμαρια καθε μερα 2 το πρωι 1 το βραδυ
τωρα για τις βιταμηνες εχω διαβασει οτι σε περιοδους διαιτας δυσκολο να πιασεις το οριο στις βιταμηνες οποτε θα κανω αυτο που λεει ο κατασκευαστεις
ΥΓ αν γινεται ενας mod να ενωσει τα 3 μηνυματα μου νομιζα το κανει αυτοματα χεχε
ΥΓ2 γιατι οταν ημουν μικρος αντι για σοκολατα δεν μου επαιρναν πρωτεινη???:P

worfel
17-06-11, 20:55
γινετε να μου δωσεις το λινκ με το αρθρο?:unsure:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?50-%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%BD%CE%B9%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7

Kaloutsikos
18-06-11, 01:20
τωρα την πηρα την πρωτεινη κριμα ειναι εχει και τρομερη γευση!!!:green:
βασικα σπιτι γυρναω 7μιση το απογευμα οπωτε πιστευω 9 καλα ειναι το βραδυνο

Kαι μισή ώρα μετά από την πρωτεΐνη που θα ποιείς μια χαρά είσαι!

della
18-06-11, 01:26
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?50-%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%BD%CE%B9%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7

η anavite εχει στα 3 χαπια 1 γραμμαριο l carnitine η μισο?
τις μερες που θα πηγαινω προπονηση που θα πινω anavite δεν θα πινω l-carnitine liquid?(εχει και αυτο γ@μ@τη γευση ^^)
sry αν σας κουραζω αλλα δεν πρεπει να παιζω με αυτα ^^